Windows’ta RAW fotoğrafları nasıl görüntüleriz?

DSLR aldıktan bir süre sonra ya da hemen, RAW çekmeye başlayacağınızı garanti edebilirim. Özellikle de fotoğraf işleme yazılımlarını kullanmaya başladıktan sonra, çektiğiniz fotoğrafın RAW halini, yani üzerinde kamera tarafından en ufak oynama yapılmamış halini kullanmak isteyeceksiniz. Zira JPEG fotoğraflar kamera tarafından işlendiğinden, bu fotoğrafları işlediğinizde, işlenmiş fotoğrafı işlemiş olacaksınız. Bu da istediğiniz sonucu tam olarak alamayacak olmanız anlamına geliyor.

Bugün artık hafıza kartlarının kapasiteleri çok yüksek olduğundan, RAW çekmek eskisi gibi nadir tercih edilir olmaktan çıktı. Hatta artık çoğu kişi RAW+JPEG çekerek, iki türlü de kayıt yapıyor. JPEG’leri hemen paylaşabiliyor ve mail yolu ile gönderebiliyorsunuz. JPEG’leri hızlıca gözden geçirip, içinden beğendiklerinizin RAW halini düzenleyebiliyorsunuz.

Yani RAW çekmek işten bile değil artık. Ancak RAW fotoğraflar çok yer kaplıyor ve diskinizin çabucak dolmasına sebep veriyor. O yüzden RAW fotoğraflardan beğendiklerinizi işleyip gerekmeyenleri silmek en mantıklı yol.

Diyelim ki fotoğraf çekiminden geldiniz ve 100 adet RAW’ınız var. İçlerinden beğendiklerinizi bir kenara alacaksınız. Bunun için önce bilgisayarınıza fotoğrafları aktardınız. Ama o da ne?  Windows explorer’da  ‘thumbnail’ görüntüsü yok. Her fotoğrafı da Photoshop’la açıp kontrol edecek değilisiniz.

Maalesef RAW dosyalarını Vista’da bile görüntüleyemiyoruz. Bunu yapabilmek için, kamera üreticilerinin sürekli güncelledikleri codec’leri kurmak gerekiyor. Örneğin Canon için buraya, Nikon için de buraya bakın. Sony için buraya Pentax için de buraya alalım sizi. Gerçi Sony henüz tüm modellerini desteklemiyor.

Normal şartlar altında yazı burada bitiyor ve masaüstlerimize dağılıyoruz. Ancak PCLabs’tan da aşina olduğunuz üzere biz bir konuyu yazıyorsak, şartlar asla normal değildir :)

Bu dört büyüklerden sadece biri 64-bit işletim sistemlerini destekliyor. Bilin bakalım kim? Nikon ya da Canon dediniz diye tahmin ediyorum ama değil. Sony destekliyor sadece.

Bu önemli bir eksik zira bugün RAW işleyen kişilerin kullandıkları bellek miktarı 2GB üzeri olmakla beraber, Photoshop gibi fotoğraf işleme yazılımları da 64-bit oldular. Yani 64-bit’i ilk adapte eden kullanıcıların başında fotoğrafçılar geliyor. Vista’nın 64-bit versiyonun 4GB bellekle 32-bit’e göre yağ gibi akması bir yana, Windows 7 ile 64-bit versiyonların daha da tercih edilir hale geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  Bunların da ötesinde 2010 yılında hala bu devlerin 64-bit sürücü yazamaması akıl alır gibi değil. Yazılımdan anlamıyorlar desek kimse inanmaz. Uğraşmak istemiyorlar dışında bir seçenek düşünemiyorum.

Bu durumu aşmak için nette kullanıcıların çeşitli taklalar attığını ve elbette bu firmalara çok kızdıklarını gördüm. İşe yarayan çözümler de var. Ancak eylül ayında çıkan bir codec bu sorunu aştı. Fast Picture Viewer adlı yazılım içinde Vista ve  Win7 dahil 32 ve 64-bit RAW codec’ler geliyor. İşin güzel tarafı o yazılımı kullanmak istemeseniz de codec kısmını ayrı olarak bedava indirebilmeniz. Çok akıllıca bir iş yapmışlar. Bedava codec vererek, parayla sattıkları yazılımları da gelen ziyaretçilere göstermiş oluyorlar. Direkt download linki burada.

Bunu yüklediğinizde Windows explorer altnda RAW fotoğraflarınızı normal fotoğrafları görüyormuş gibi görebilir ve beğenmediklerinizi hemen silebilirsiniz.

213

Yukarıda 64-bit Vista’nın dosya yöneticisinden aldığımız ekran görüntüsünü görüyorsunuz.

Eğer kullandığınız fotoğraf görüntüleme yazılımı RAW’ları görüntüleyemiyorsa, o yazılımın sitesine mutlaka uğrayın. Plug-in şeklinde bir RAW desteği olabilir. Örneğin yılların eskitebildiği ACD See yazılımı için buraya bakın.

Ancak kişisel tavsiyem bedava ve çok derli toplu bir arabirimi olan Picasa. RAW’ı direkt olarak destekliyor. Hiç denemediyseniz mutlaka deneyin. Sadece fotoğrafları izlemek için değil, temel rötuş ve efektleri de desteklediğinden, çok beğeneceğinize eminim.

Güncelleme: 26.03.2010

RAW Codec’i paralı hale gelmiş. 6$ olmuş. Kızmaya gerek yok. Firmalar 64-bit CODEC çıkarmadıkça birileri bunu değerlendirmek isteyecek. Eh yazılım da işimizi gördüğüne göre haklarını teslim etmek gerek.

“Windows’ta RAW fotoğrafları nasıl görüntüleriz?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Ufak boyutlu basit ve bedava RAW codeci çok iyi oldu, teşekkürler.

 2. Bence seçenekler içinde altta linkini verdiğim programda olmalı…

  http://www.faststone.org/

  yine bedava bir program ve hemen hemen bütün raw dosyalarını görüntüleme imkanı veriyor.

 3. drtayfun

  Bu Windows’çular için gerekli bir bilgi.
  Pardus’da görebilmek içinse yüklü olarak gelen Showfoto veya Digikam fazlasıyla yeterli.

 4. ilkertezcan

  Faydalı bir yazıydı, teşekkür ederim. IrfanView adlı ufak yazılımı (bilmeyenlere) tavsiye ederim. 470 kb ama pek yararlıdır, yıllardır. http://www.irfanview.com/

  Not: Bu yeni siteniz de hayırlı olsun.

 5. Polat Ulusoy

  Macintoshcular için böyle bir sorun yok :)

  Fotoğrafların RAW (Sony’de .ARW) halini direk görebilirsiniz, hemde atıyorum DSCN1023.ARW adlı dosyanıza sağ tıklayıp, “get info” ya bastığınızda EXIF bilgisi de gözükmekte. Ya da Sony’in kendi programı Image Data Light Box ya da Adobe Bridge CS4 de seçenekler arasında.

  İşlemek için ise Iphoto, Aperture, Lightroom, Picasa, Photoshop gibi seçenekler mevcut.

 6. Yücel DENİZ

  merhaba, canon 400D ile gelen zoomm browser ex ve diğer bileşenleri yükledim. Sanırım kurcalarken dosya uzantısını “data type” değiştirmiş oldum. Daha önce raw ları masa üstüne atıp oradan ps cs3 ile açıp jpeg yaptığımda kalite kaybı yaşamıyordum ancak şimdi “win 32 bu formatı desteklemiyor” tarzındaki uyarıyı alıyorum. Müdahale edeceğim yer hakkında bilgi verirmisiniz? Nereden düzeltebilirim?
  slm.

  • Sorunu tam anlayamadım ben. Dosyaların CR2 uzantısını mı değiştirdiniz? Yoksa sürekli açtığı programı mı değiştirmiş oldunuz?

   • Yücel Deniz

    Yalçın bey, raw çekip tiff olarak masa üstüne atıyorum.
    Buradan tiff uzantılıyı ps cs3 ile işleyip jpeg olarak uzantıyı değiştiriyorum.
    Bu aşamada fotoğraf keskinliğini kaybediyor. Daha önce kaliteden az ödün veren işlem bu sefer sonuç vermiyor.
    Bu noktada ;
    “win32 fotoğrafı desteklemiyor” gibi bir uyarı alıyorum.
    400D nin orjinal cd si yüklü…
    Ben şahsen fotoğrafın uzantısını yanlışlıkla değiştirdiğimi düşünüyorum çünkü netlik kayboluyor. Sanırım bu işlemi de “data type” denilen yerden yaptığımı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

    • Digital Photo Professional’dan (DPP) fotoğrafı doğrudan Photoshop ile açabiliyorsunuz. Ben şuan CS4′te açamıyorum (portable denedim ortalığı karıştırdım) ama CS3′te sorunsuz olarak bu şekilde kullanıyordum.

     DPP’yi aç, fotoğrafı seçili hale getrir, ALT+P ye bas, dosyayı PS açacak. İlk açılırken muhtemelen Adobe Camera RAW penceresi gelecek orada istediğin gibi ham dosya üzerinde ayar yapabilirsin.

     Bu arada CR2 uzantılı Canon ham dosyalarını PS doğrudan açabiliyor. Açamıyorsa Adobe Camera RAW’ın son sürümünü Adobe’un sitesinden indirip kurabilirsin ;)

 7. Mühendis

  Şuradan FastPictureViewer Codec’lerini bedava indirebilirsiniz.

  http://download.cnet.com/FastPictureViewer-WIC-Codec-Pack/3000-2193_4-10968736.html

 8. edy

  fotoğraf görüntülemek için (raw dahil)
  hızlı ve kullanışlı bir program önerebilirim
  http://www.xnview.com kendi sitesinden indirebilirsiniz
  1 mb bir boyutu var
  yıllardır kullanırım açamadığı format çıkmadı

 9. agah

  ben de ilk raw çekmeye başladığımda bunu işleyecek program konusunda çok uğraşmıştım şirkette photoshop’un camera raw plug-in’ini kullanıyorum ama evde laptop’um için photoshop gerektirmeyen bir program arıyordum. camera raw, adobe lightroom, apple aperture, nikon capture nx2 ve raw therapee programlarını kurup denedim.

  “raw therapee” adlı programın diğerlerinden hiç bir eksiği yok ve üstelik ücretsiz ve sanırım ücretsiz olan tek raw işleme programı. üstelik açık kaynak kodlu. ben indirin deneyin derim.

  sitesi: http://www.rawtherapee.com/
  indirme linki: http://www.rawtherapee.com/rawtherapee30a1.exe

  bu da raw’ın kerametine bir örnek;
  http://i46.tinypic.com/20i6s75.jpg

  ortadaki resim standart makinanın çektiği
  soldaki siyahları arttırılmış ve renk ısısı değiştirilmiş hali
  sağdaki ise fill light ile toparlandı. elde ettiğim sonuca ben bile inanamadım. mesela bu bir haber fotoğrafı olsaydı resmen ölüyü diriltmiş ve işi kurtarmış olurdu.

  denemek isteyenler için örnekdeki raw;
  http://rapidshare.com/…/403771627/dsc_0085.nef.html

  ben kurgucu olduğum için color correction konusuna yabancı değilim ama ilk kez bu işlere bulaşan birisi bile deneme yanılma ile kısa zamanda yapabileceklerini keşfedecektir.

  (aslında bu mesajı “Her zaman ham/’raw’ çekin!” başlığına yazacaktım ama bir sorun oldu ve bir kaç kez yollamam rağmen mesaj bir türlü ulaşmadı hatta onay bekleniyor yazısı bile çıkmadı)

 10. agah

  ben de ilk raw çekmeye başladığımda bunu işleyecek program konusunda çok uğraşmıştım şirkette photoshop’un camera raw plug-in’ini kullanıyorum ama evde laptop’um için photoshop gerektirmeyen bir program arıyordum. camera raw, adobe lightroom, apple aperture, nikon capture nx2 ve raw therapee programlarını kurup denedim.

  “raw therapee” adlı programın diğerlerinden hiç bir eksiği yok ve üstelik ücretsiz ve sanırım ücretsiz olan tek raw işleme programı. üstelik açık kaynak kodlu. ben indirin deneyin derim.

  sitesi: http://www.rawtherapee.com/
  indirme linki: http://www.rawtherapee.com/rawtherapee30a1.exe

  bu da raw’ın kerametine bir örnek;http://i46.tinypic.com/20i6s75.jpg
  ortadaki resim standart makinanın çektiği
  soldaki siyahları arttırılmış ve renk ısısı değiştirilmiş hali
  sağdaki ise fill light ile toparlandı. elde ettiğim sonuca ben bile inanamadım. mesela bu bir haber fotoğrafı olsaydı resmen ölüyü diriltmiş ve işi kurtarmış olurdu.

  denemek isteyenler için örnekdeki raw;
  http://rapidshare.com/…/403771627/dsc_0085.nef.html

  ben kurgucu olduğum için color correction konusuna yabancı değilim ama ilk kez bu işlere bulaşan birisi bile deneme yanılma ile kısa zamanda yapabileceklerini keşfedecektir.

  raw iyidir iyi, çekin işleyin.

 11. Miraç Çiçek

  FastPictureViewer Codec Pack 2.2 artık ücretli olmuş.

 12. picasa 3 NEF formatlı fotoğrafları gösteriyor… bilginize

 13. volkan

  Pardus ta veya linux tabanlı işletim sistemlerinde durum nedir acaba?
  Bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ederim

  Saygılarımla

 14. Erol Yavuz

  Nikon RAW codec paketini güncelledi artık bütün işletim sistemleri ve 64 bit sürümleriyle çalışıyor paylaşımız içinde çok teşekkürler.

 15. Şener

  Bence bu iş için en iyi çözüm “Adobe Bridge”

 16. Anonim

  http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=26829

  Microsoft Camera Codec Pack (16.0.0652.0621

  64 ve 32 bit sistemler için codec paketi. Başka bir codec yazılıma ihtiyaç kalmadan açılıyor.

  Yalnız PS4 (64 Bit) işletim sisteminde açamıyorum.
  could not complete your request because it is not the right kind of document

 17. hocam ACDSee resim görüntüleme programları codec e gerek duymadan raw formatlarını destekliyor.

  linkte desteklediği raw formatları listesi var.
  http://www.acdsee.com/en/support/raw-formats

 18. onur

  selam arkadaşlar hepinize candan teşekkürler..ben rawı indirdimde photoshopda açamıyorum yardımcı olursanız çok senibirim şimdiden teşekkürler…

 19. onur

  raw dosyası olarak çekilen resmi çözunurlugu bozulmadan nasıl büyüte bilirib ???

 20. Erkan DOĞAN

  Microsoft Fotoğraf Makinesi Codec Paketi diye bir paket var. Denemenizde fayda var. Ekstra program yüklemeden Windows’un kendi görüntüleyici si ile fotoğraflara göz ata bilirsiniz.
  http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=26829

 21. emre

  iyi günler ben sony nexle çektiğim awr dosyalarını fotoshopta açamadım.yardımcı olmanızı bekliyorum.şimdiden iyi günler…

 22. ahmet

  canonla raw modunda fotoğraf çakiyorum bilgisayarım açmıyor ne indirmem lazım ?

 23. Erkan

  Microsoft Fotoğraf Makinesi Codec Paketini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Linki kontrol ettim çalışıyor.
  Kurduktan sonra normal jpeg fotoğraf gibi açabilirsiniz.
  http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=26829

 24. ahmet

  canonla raw modunda fotoğraf çektim ama bilgisayarda açamıyorum gerkli linki atarsanız sevinirim


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »


Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop