Canon Macro Twin Lite MT-24EX Flaş İncelemesi

Makro çekmek istediğinizde karşılaştığınız en büyük sorunlardan biri konunun dibine girmenizle birlikte büyük sıkıntı olan ışık yetersizliğidir. Bunu farklı zihni sinir yöntemlerle çözen zeki, yaratıcı ve bütçesi dar fotoğraf tutkunları elbette var ama bütçe konusunda sorunu olmayanlar için firmaların ürettiği daha fazla konfor sunan özel makro flaşlar mevcut. Tahmin edeceğiniz gibi ek konfor ek maliyeti de beraberinde getiriyor ve bu ürünler çoğu kişi için merak edilmekten öteye gidemiyor.

Çoğu kişi MT-24EX hakkında bilgi ararken, pek azı ürün hakkında bilgi edinebilmiş zira ülkemizde kullanıcısı pek fazla değil. Eh biz yazmazsak Türkçe incelemesini okumanız da pek olası değil o yüzden ne kadar çok bilgi verebilirsem o kadar faydalı olur diye düşündüm :)

mt24ex_3Çok yoğun bir dönemde incelenecek çok fazla ürün geldiği için kendisi ile istediğim derecede ilgilenemedim ama kullanma kılavuzunun hepsini okudum ve farklı ayarlarda çekimler yapmaya çalıştım. Benden çok fazla örnek fotoğraf bulamayacaksınız ama flickr sağolsun pek çok örnek fotoğraf görme imkanına sahibiz :)

Ürün fotoğrafları ve videolar eşliğinde Canon Macro Twin Lite MT-24EX flaşımızı incelemeye geçelim.

Canon Macro Twin Lite MT-24EX Flaşı incelemem için üşenmeyip İzmir’den İstanbul’a yollayan Yılmaz Turgut‘a teşekkür ediyoruz.

Teknik Özellikleri

 • Kılavuz numarası: 22m (ISO 100, iki tüp de tam güçte)
 • Manuel güç: 1/1 – 1/64 (iki tüp ayrı ayrı ayarlanabiliyor)
 • Flaş poz telafisi: +/-3EV
 • Flaş poz basamaklama: Var
 • FE kilidi: Var
 • Flaş hızlı senkron (FP sync): Var
 • Sol:sağ tüp (A:B) arası oran kontrolü: 8:1~1:8
 • Kablosuz flaş kontrol ünitesi olarak çalışma: Var
 • Model lambası: E-TTL modunda 1 saniye boyunca 70Hz
 • Odaklama yardım lambası: Her kafada bir tane var
 • Güç: 4 AAA kalem pil
 • Harici güç kaynağı: BP-E2 / BP-E3
 • Kontrol biriminin boyutları: 235 x 90 x49 mm
 • Kontrol birimin ağırlığı: 286 gr

Fiziksel yapı

MT-24EX toplam dört parçadan oluşmakta:

 1. Flaş kontrolcüsü
 2. Sol flaş kafası (A)
 3. Sağ flaş kafası (B)
 4. Kafaları lense takmak için adaptör

mt24ex_2Aslında 2 parça demek dağa doğru olabilir çünkü flaş kafaları ayrılmaz kablolar ile kontrol ünitesine bağlı. Her ne kadar bu kablolar spiral yapıları sayesinde kullanım anında yolunuza çıkmasalar da montaj anında elinizin ayağınızın birbirine dolaşmasına neden olabilmekte.

mt24ex_6

Bu kabloların sabit olmayıp modüler yapılması gerekli diye düşünmekteyim. Modüler yapıda çok daha rahat takma/çıkarma yapılabilir.

Spiral yapı sayesinde de uzun ekipmanlarla sorunsuz kullanım sağlanabiliyor. Mesela Canon MP-E 65mm 1-5x Macro Lens 5x konumundayken oldukça uzamış oluyor ama kabloların hala çok daha fazla esneme imkanı mevcut.

mt24ex_5Bu kadar uzun kablolar, flaş kafalarını ayrı ayaklara takmayı düşündüğümüzde faydalı olacak. Tahmin edebildiğiniz gibi flaş kafalarını tripoda ya da flaş ayağına monte edebilmeniz için her kafanın altında tripod yuvası mevcut.

mt24ex_7b

Speedlite serisinden farklı olarak makro lite serisine ait olan MT-24EX,  makro lens kullanımı düşünülerek tasarlanmış. Bu nedenle flaşların lensin önünde bulunmaları gerekiyor yani bir nevi flaşı filtre takar gibi lense takıyoruz.Flaş kafalarını lensin önüne takmak içinse lensin filtre yuvasına monte edilecek adaptör gerekiyor. Kutudan çıkan  adaptör ile filtre çapı 58mm olan lensler kullanılabiliyor.

mt24ex_1Her makro lensin 58mm filtre çapına sahip olmaması ilk etapta bu konuda sorun yaşamanıza neden olabilir:

 • EF 50mm f/2.5 Compact Macro: 52mm
 • EF-S 60mm f/2.8 Macro USM: 52mm
 • MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo: 58mm
 • EF 100mm f/2.8 Macro USM: 58mm
 • EF 180mm f/3.5L Macro USM: 72mm
 • Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro: 55mm
 • Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro: 62mm
 • Sigma 105mm f/2.8 EX DG Macro: 58mm
 • Sigma 180mm f/3.5 DG EX APO Macro IF: 72mm
 • Tamron 60mm f2.0 Di II Macro: 55mm
 • Tamron SP 90mm f/2.8 Di 1:1 AF Macro: 55mm

58mm filtre çapına sahip olmayan bir makro lensiniz varsa ne yapacaksınız? Eğer 52mm ya da 72mm filtre çapına sahipse hala şanslısınız çünkü bu iki değer için de Canon ayrıca adaptörler üretmiş ve haliyle ek ücret karşılığında satmakta:

Adaptör dediysek  flaş kafalarını taktığımız adaptör sanmayın zira bu Macrolite adaptörleri bir tarafı erkek, bir tarafı dişi metal filtre adaptörleri. Erkek tarafını lense takıyorsunuz, dişi tarafına ise MT24-EX’in adaptörünü takıyorsunuz. Böyle bir metal parça için 30USD bana çok geldi.

canon_72c

Ebay’de bu tarz bir adaptör aradım. ilk başta aklım karıştı ve yok sandım sonra step-down filtre olduğuna farkettim zira lense takılacak tarafı 72mm olacak, ucu da 58mm dişi filtre yuvası olacak. Bu adaptörleri yol dahil 3-5USD’a bulabiliyorsunuz ve arada da öyle aman aman kalite farkı olacağını sanmıyorum. Arama kelimeleri: 72mm 58mm step down

Adaptör kısmını halletiğinizde flaşın montajına sıra geliyor. En kolay yöntem öncelikle flaş kafalarını adaptöre takmak, sonrasında oturarak makineye montajını yapmak gibi geliyor.  Flaşı gövdeye takarken flaşların havada asılı kalıp sağa sola sallanması ayrılamayan kabloların neden olduğu bir sıkıntı.

Montajını fotoğraflarla anlatmak yerine videoda göstermek sanırım daha pratik olacak.

Montaj sonrasında kullanıma hazır olan flaşımız lens üzerinde oldukça yakışıklı duruyor :)

mt24ex_4

MT-24EX’in kafaları oldukça esnek oynama açılarına sahip. Makro çekerken genelde 45 ve 60 derecelik açıları kullanarak ışıkların konuya bakmasını sağlıyoruz ama portre çekmek istediğinizde kafaların geniş açılarda da kullanılabilmeleri önemli bir artı.

mt24ex_7

mt24ex_7.2

mt24ex_7.1Flaş kafalarının üzerinde gördüğünüz dairesel bölümde netlemede büyük kolaylık sağlayan lambalar bulunuyor. Flaş kontrolcüsü üzerindeki LAMP düğmesine bastığınızda 20 saniye süreyle ışık veren bu lambalar bile tek tek başına MT-24EX’i değerli kılıyorlar. Yüksek büyütme oranlarında çalışıp karanlıkta netleme yapmaya çalışmış olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır :)

Süreli ışık vermek yerine açma/kapama düğmesi ile kontolün bizde olması çok daha iyi olurmuş zira benim gibi netlemesi yavaş olanlar için 20 saniyede sönen ışık, sonrasında tekrar ışığı yakmak için tekrar uğraşmak anlamına geliyor.

“Bunun için C.Fn-9 kullanılabiliyormuş sanırım ama bunu şuan doğrulayamıyorum.” demiştim ama C.Fn-9 flaş üzerindeki düğme yerine deklanşöre çift dokunma ile bu lambayı açmak/kapatmak içinmiş. Düşündüğüm şey değil ama mevcut sistemden daha pratik geldi.
Canon’un kendi sitesinde kullanma kılavuzu bulamadım ki bunların sağlanması lazım çünkü kendiminkini kaybedebilirim.

Bu lambaların ışık gücü ayarlanamıyor; zaten model lambası da değiller. Bunun için flaşımızı kullanarak kısa süreli ışık vermemiz mümkün. Gövdede yer alan ve “Bu da ne işe yarıyor acaba, hiç kullanmadım!?” dediğiniz alan derinliği önizleme düğmesine basarak bunu kullanabiliyorsunuz. Fotoğrafla anlatmam zor olduğundan bunun için de video ekledim. Çok uzun süreli ve çok sık kullanmamak lazım çünkü ekipmanı zorlayan bir işlem.

Flaşın kontrolcüsü alışık olduğunuz Speedlite modellerine oldukça benziyor: ekran ve düğmeler var :) Menü sistemi klasik Speedlite yani Nikon’un veya yeni nesil üst seviye Nissin kadar kullanımı kolay ve sezgisel değil. Kullanabilmek için kullanma kılavuzunu okumak şart yoksa kendinizi acı çekerken buluyorsunuz.

Menülerde mesela Custom Function bölümü tam anlamıyla saçmalık! Ayarların ne olduğunu ve değerlerini göremiyorsunuz. Değer olarak ya 0, ya da 1 seçiyoruz. Buradaki ayarların çoğunun tek seferlik olduğunu yani sürekli değiştirmek istemeyeceğinizi kabul ediyorum ama bu durumu değiştirmek için yeteli bir mazeret değil.

mt24ex_9

Kullanımı daha çok zorlayan diğer olumsuzluk ise gövdenin içine yerleştirilmiş ve bu nedenle de basılması oldukça zor olan düğmeler. Bu özellikle de iki düğmeye aynı anda basmamızı gerektiren hızlı senkron özelliğini açıp kapatmak istediğimizde belirgin oluyor. Ayar değiştirirken zorlandığımı ve parmaklarımın acıdığını söylemeliyim.

Menü sisteminden MT-24EX’in artık yaşlandığını ve kullanımı daha kolay yenilenmiş bir versiyonunun çıkmasını istediğimizi söyleyebiliriz ama Speedlite modelleri kadar çok satan bir ürün olamayacağı için de değişiklik olmasının pek olası olmadığını düşünüyorum.

Genel kullanımı görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

MT-24EX eski bir model olduğu için gövdeye bağlanma sistemi de eski tipte. Pratik değil ama yıllarca kullanılan bu sistem işini yapıyor. Çok sıkıştırırsanız açmak için zorlanabilirsiniz o yüzden çok zorlamamak lazım. MT-24EX ile gövde arasında herhangi bir yalıtım da bulınmuyor.

mt24ex_10Olur da MT-24EX’in sahip olduğu flaşın şarj olma süreleri size yavaş gelirse, Canon’un Compact Battery Pack ürünlerini kullanabilirsiniz. Bende Canon CP-E3 mevcut, flaşı da doğrudan onunla kullandım.

mt24ex_11CP-E3 8 pil kullanıyor, flaşta da 4 pilin olması zorunlu o yüzden 12 pil birden kullanıyoruz ama flaşın şarj olma süresinde baya azalma oluyor. Değerler kullanma kılavuzunda mevcuttu ama bir yere not almayı unutmuşum.

MT-24EX’e ait değil ama bir alt flaş modeli diyebileceğimiz MR-14EX’in değerleri fikir verecektir. Dahili piller ile 0.1-7 saniye içinde şarj olan flaş toplamda 120-800 çekime izin verirken, CP-E2 ile 0.1-4 saniye içinde şarj olup 400-2500 arası çekime izin vermekte.

CP-E3′ü flaşa nasıl taktığımızı ve tam güçte bile ne kadar hızlı şarj olduğunu aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Bu şekilde hız konusunda pek sorun yaşamadım ben.

Kullanım Deneyimi

MT-24EX gelir gelmez hemn MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo ile bir kaç deneme çekimi yaptım. Flaşın ışık kuvveti 5X büyütmede bile oldukça başarılı. Konu küçüldükçe E-TTL sistemi daha etkili çalışıyor gibi. ilk denememde elde ettiğim kare aşağıda yani flaşın otomatik olarak kullanımı oldukça kolay.

Canon EOS 5D, MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, M, ISO 100, f/10, 1/125, E-TTL

Canon EOS 5D, MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, M, ISO 100, f/10, 1/125, E-TTL. Bu karede pencere tüllerinin deliklerinin yetersiz olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz :)

Elektronik bileşenlerinin çekiminde de kullanımı oldukça pratik. Çok sık çekim yapıyorsanız ve ek ışıklandırma ile uğraşmak istemiyorsanız, ya da çok büyük büyütme oranları ile çalışıyorsanız, konforunuz için kesinlikle bir adet MT-24EX almalısınız.

c

Canon EOS 450D, MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, M, ISO 100, f/11, 1/125, E-TTL

İzmir’e gittiğimde ekipmanları Yılmaz Ağabeye teslim etmeden önce bir kere daha makro çekiminde kullandım. En işe yarar fotoğraf da aşağıdaki gibi çıktı ki MF lens ile sıçrayan örümcek (salticidae) çekenleri bir kez daha takdir ettim, gerçekten de çok zor bir şey. Yukarıdaki karelerin aksine daha güzel görünsün diye biraz oynadım tabii :)

MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo

Canon EOS 5D, MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo, M, ISO 100, f/11, 1/200, E-TTL

Çok makro çeken biri değilim o yüzden örnek fotoğrafım bu kadar ama hazır havada dramatik bulutlar varken İzmir – İstanbul yolculuğunda portre çalıştım. MT-24EX’in portreye uygunluğu nasıl kullandığınıza göre değişir. Benimki biraz yorucu oldu :)

MT-24EX’i Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro gibi bir lens ile doğrudan kullanmak mümkün değil zira 82mm gibi ciddi bir filtre çapı söz konusu. 24mm gibi geniş bir açıda kullanmak istediğinizde zaten mevcut adaptör sisteminin kadraja girmesi kaçınılmaz. Bu nedenle flaş bölümünü sol elime aldım ve lensin üzerinde modellerime doğrulttum. Bu arada sağ elimde 2 kiloya yakın ekipmanı dengede tutup fotoğraf çekmeye çalışmak gayet yorucuydu ki bir müddet sonra elim uyuştu :)

Sonuçları beğendim. Burada gece çekimi yapmadığımı, konuların arkasında kalan güneş nedeniyle MT-E24EX’i manuel olarak tam güçte dolgu flaşı olarak kullandığımı belirtmeliyim.

Tek kişi için MT-24EX oldukça etkili.

Tek kişi için MT-24EX oldukça etkili.

Canon EOS 5D (M, 1/800, ISO 100)Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro (70m, f/11)Canon MT-24 EX (M, High Speed Sync)

İki kişi için MT-24EX hala etkili.

İki kişi için MT-24EX hala etkili.

Canon EOS 5D (M, 1/250, ISO 100)Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro (24m, f/11)Canon MT-24 EX (M, High Speed Sync)

Kadraja 3 kişi girdiğinde ise flaş bu ayarlarda yeterli gelemedi. Daha uzun enstantane kullanma, ISO’yu arttırma gibi ayar değişikliği şarttı ki benim iki elim de dolu olduğu için değişiklik yapmadım (Photoshop sağolsun 3 kişiye de ışık düşürdük ama :)).

Kadraja 3 kişi girdiğinde ise flaş bu ayarlarda yeterli gelemedi. Daha uzun enstantane kullanma, ISO'yu arttırma gibi ayar değişikliği şarttı ki benim iki elim de dolu olduğu için değişiklik yapmadım.

Canon EOS 5D (M, 1/250, ISO 100)Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro (24m, f/11)Canon MT-24 EX (M, High Speed Sync)

Yukarıdaki karede sol flaş soldaki kişiye döndürülmüştü. Bu gibi durumlarda flaşın sahip olduğu her iki kafa için de ayrı ayrı güç ayarı yapılabilme yeteneği değerli oluyor. Eğer manuel değil de E-TTL kullanıyorsanız o zaman da RATIO yani flaşların çıkış güçleri arasındaki oranı değiştirme özelliğini kullanacaksınız ki flaş tüplerinin sadece birini kullanabileceğiniz gibi 1:8/8:1 gibi 13 duraklık geniş bir ayar aralığına sahipsiniz.

Portre çalışmak için lüks olduğunu itiraf etmeliyim ama eğer makro için MT-24EX alırsanız portre için de kullanmayı mutlaka deneyin.

Işığı yumuşatmak için ‘diffuser’ almayı düşünebilirsiniz.

82mm filtre çapındaki lenslerle bile kullanabildiğimizi gördük, peki bunu 58mm filtre çapına sahip Canon’un kit lensi EF-S 18-55/3.5-5.6′ya takarsak ne olur? Fiziksel olarak bir engel yok, kolay bir şekilde takıyorsunuz ama kullanmaya gelince işin rengi değişiyor. Buyrun beraber izleyelim.

Kural: Netleme anında ön elemanı dönen lenslerle kullanmanızı tavsiye etmem çünkü lensi zorlamış olacaksınız. Kullandığımız EF-S 18-55 zaten hassas bir ekipman, bir de bu ağırlıkla yormaya gerek yok :)

Kendim çok fazla makro fotoğrafı çekmeye zaman ayıramadım o yüzden başkaları MT-24EX kullanarak neler çekmiş ona baktım. Daha fazla örnek fotoğraf için flickr’da yaptığım hazır aramayı kullanabilirsiniz :)

Sonuç

ABD’de 660USD’a yani yaklaşık 1100TL’ye alabildiğimiz Canon Macro Twin Lite MT-24EX’in Türkiye satış fiyatı Erkayalar’ın sitesine göre 2000TL (bu tarz fiyatları acımadan yuvarlıyorum). ABD fiyatı bile pek ucuz olmayan bir ekipman için 2000TL’lik çok yüksek fiyatın caydırıcılık etkisi oldukça büyük.

 • ABD piyasa fiyatı: ~660USD
 • Erkayalar liste fiyatı: 2000TL

Uzun bir sonuç kısmı olamayacak. Eğer makro çekimleri önceliğiniz ise ve çok büyük büyütme oranları ile uğraşıyorsanız, özel bir makro flaşı almanız rahatınız için olmazsa olmaz. Çekim anında nereye odakladığınızı görmenizi sağlayan lambaları, gücü farklı oranlarda ayarlanabilen iki kafalı esnek sistemi ile MT-24EX Canon tarafında alabileceğiniz en iyi makro flaşı.

Eğer MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo alacak kadar makroya meraklısıysanız bence MT-24EX’i de almalısınız. Hatta MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo almayı düşünenler listeye MT-24EX’i de dahil etmelidirler çünkü 5x seviyesinde konuya neredeyse dokunurken ışığın gireceği pek alan kalmıyor. Bence bu ikili birlikte kullanılmak için yaratılmışlar.

Flaşın önünde ek çıktı yaparak kimi durumlarda flaşın yolunuza çıkabileceğini düşünmelisiniz ama bütçem elverse bu flaşı, ürün fotoğraflamak için ekipman listeme mutlaka dahil etmek isterdim diye kişisel fikrimi de paylaşayım :)

Beğendiklerim

 • E-TTL konforlu ve gerçek makro çekimlerinde gayet başarılı.
 • Kafalardaki netleme yardım ışıkları çok faydalı.
 • İki kafalı sistem, ışık oran ayarı sayesinde esnek ışık kullanımı sunuyor.
 • Kafaların açısının ve konumunun ayarlanabilir oluşu kontrolün tamamen sizde olmasını sağlıyor.
 • Hızlı enstantanelerde de senkron olanağı.
 • Diğer Speedlite modellerini kontrol edebiliyor (Master/Slave).
 • Beraberinde gelen çanta küçük boyutlu ama oldukça fonksiyonel.

Beğenmediklerim

 • Menü sistemi eskimiş durumda, kullanımı pratik değil.
 • ‘Custom Fucntions’ menü sistemi şaka gibi.
 • Düğmeler yanlış basmayı önlemek için gövdeye gömülmüş ama bu şekilde basmak pek kolay değil. Benim bir de parmaklarım küçük, büyük parmaklılar için daha da zorlayıcı olacaktır.
 • Ne yazık ki çok pahalı.
 • Filtre adaptörlerinden 72C gereksiz pahalı.
 • Kullanma kılavuzunu İngilizce olarak bile internet ortamında bulamadım.

Şunlar da olsa çok daha iyi olurmuş

 • Flaş kafalarının kabloları flaşa bağlandıkları noktada modüler olsaymış.

“Canon Macro Twin Lite MT-24EX Flaş İncelemesi” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. ahmet uluc

  nikon un r1c1 sistemi hem kablosuz olması hemde verdigi aksesuarlarıyla birlikte cok cok ustun, adamlar zaten su-800 tabanlı yapmıs diger baska flashlarıda tetikleyebiliyoruz kablosuz olarak ayrıca tum captaki adaptor setinide veriyo, canonun bu urunu buyuk bi hata, nikoun fiyatı birde 1400 lira olunca dicek bise kalmıyo

  • Nikon’un zaten genel bir fiyat avantajı mevcut. Kablosuz olduğunu gördüm de incelemedim hiç. Karfo’dana incelemeye gelmesi de imkansız gibi bir şey. Kablosuz nasıl oluyor onu merak ettim ben yani gücü nasıl haletmişler? Size sorup hemen gidip araştıracağımz zaten de siz okurları bilgilendirin :)

   • ahmet uluc

    pil olarak 1 adet cr123a lityum pil kullanılıyo (her iki speedlight ve su-800 de ) kullanma kılavuzuda burda
    http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/noprint/SBR200_en_noprint.pdf

    gercekten verilen malzemler canta falan cok iyi herseyi temin etmişler, bununla beraber 2 de flash alırsak hic bi sorun kalmaz, ayrıca pop-up flash la commander olan makinalar(d90-d300 gibi) icin sg-31ir aparatıyla pop-up ın onunu gereksiz tetikleme ısıgı gelmesin diye keserek su-800 olmadanda commander modda macro flashları tetiklemek mumkun, su-800 olmayan bi kitte satılıyomus bu arada bende yeni ogrendim, birde flash unitelerinden alıp dahda cok takabiliyoruz, lens cevresine 4-5 tane takıldıgı ekstrem resimlere rastladım internette, :D

    • AA dışındaki piller maliyetli oluyorlar işte.
     CR2 pillere 6-7TL vermekten bunaldım en sonunda ebay’den çoklu panasonic paketi aldım.
     CR123A’lere baktım onlar da 6-8TL arası. Bunun şarj edilebileni yoksa Canon’u tercih ederim doğrusu.

    • Kullanma kılavuzunu inceledim ve Nikon’u takdir ettim. Çok daha yaratıcı, kullanışlı ve mantıklı bir sistem. Kontrolcüyü daha önceden almışsan maliyeti de daha düşük olacak.
     Flaş konusunda Nikon bariz daha iyi….

     • ahmet uluc

      şarj edilebilir piller var cr123a model piller arasında, hemde lityum olması bu pil tipinin stabil caliscagi anlamına geliyo diger ni-mh veya ni-cd piller gibi tuhaf şarj olmazlar hem hızlı hemde ömürleri bellidir lityum pillerin sizde biliyosunuzdur yazmama gerek yok aslında :D ben bu fiyata bu kadar ekipman veriyolar buna şaştım tr fiyatı bile 1400 lira bide yurtdisi imkanı varsa ki artık fedex diye bişe var 20-30 dolara geliyo evinize(adorama.com) gumruk sorunu oluyomudur veya nikon uluslararası garanti gecerlimi orasını bilmemde almalık ekipman makro için kaçırılmaz, aslında su-800 e bile gerek yok D90 da bile pop-up commander varken maliyet dahada ucuzlatılabilir…

     • Lityum olduklarını bilmiyordum.
      Panasonic CR2lerim de lityum ama şarj edilebilir bulamamıştım onlarda. Şarj edilebiliyorsa, fiyatları da çok pahalı değilse, mükemmele yaklaşmış bir sistem olmuş diyebiliriz.
      Sırf flaş için Nikon alınır ama gövde olarak 5D Mark II’nin karşılığı olmadığı için Canon’a devam :)

     • ahmet uluc

      5d yi bende cok takdir ediyorum gercekten, nikonda lense fazla yatırım yapmadan ilerde gecmek bile geciyo icimden, o fiyata full frame bide d700 den iyi bence, neyse bu ayrı bi konu :)

 2. mustafa ersin kılıç

  makrocular için eşsiz bir yazı elinize sağlık. daha önceki yazılarınızda yüksek meblağlar ödemedende ekonomik flaş sistemleri edinilebileceğini konu ilgili bir yazı geleceğini not düşmüştünüz diğer taraftan 580EX II ve 430EX II ve tetikleyiciler hakkında da bir yazı gelirse bu konudaki çok büyük bir eksikliği gidermiş olursunuz.

  • İletişim formundan yazdığın iletinizi arkadaşlar bana iletmişti de cevap yazmayı unuttum kusura bakmayın.

   İnceleme yazıları çok zaman aldığından aklımdaki her şeyi yazı haline getiremiyorum ne yazık ki. Flaş hakkında Cem Kesemen arkadaşımız yazmaya başlamıştı onun yazıların bitirmesini bekliyoruz açıkcası. GN/KN gibi terimleri açıklayacaktı. Olur da o yazılar yayına hazır hale gelmezse ben devreye girip yazıları hazırlayacağım.
   Tetikleyici konularına da ondan sonra geçecektik.

   Şuan popüler olan yn serisi flaşlardan Murat aldı, onun 580EX IIsi ile karşılaştırmasını da yapacağız. Bunu Temmuz ayına planlamıştık.

   • mustafa ersin kılıç

    bende iletişim formunda ki iletinin elinize ulaşmadığını düşünmüştüm :)
    henüz bir flaş alamadım fakat almış olsam da ilk okuyacağım yer burası olacak nitekim kullanım klavuzundan daha öncelikli daha yararlı olacağını düşünüyorum yazılarınızın :)

 3. Bu flaş kesinlikle alınacaklar listemde :) EF-100mm f/2.8L Macro IS USM lensi aldıktan sonra kesinlikle almayı düşündüğüm bir flaş.

  Yalçın; Canon’un Amerika sitesine bakacak olursan bu flaşın İngilizce kullanma kılavuzunu bulabilirsin. Aşağıdaki linkten direk buna ulaşmak mümkün:

  http://downloads.canon.com/cpr/software/camera/MR14MT24.pdf

  Bu kılavuzda hem MR-14 hem de MT-24 flaşları ile ilgili bilgi bulmak mümkün.

 4. Öncelikle incelemeyi yapan değerli editör arkadaşımızı tebrik ederim. Bu konuda
  çok büyük bir açığı kapatacak kadar güzel bir inceleme olmuş. Yeni başlayanalar
  için flaşın kullanımındaki zorlukların kolayca üstesinde gelebilirler videoları ve
  bu güzel açıklamaları inceleyerek.
  MT-24 hakkında negatif eleştiri yapmadan önce biraz araştırabilmiş olsaydınız bu kanaatlerinizde yanıldığınızı anlardınız. Hep böyle oluyor bizim cephemizde nedense. Yeterince inceleyemiyoruz, emek vermiyoruz, hemen sıkılıyoruz kökten yok deyip geçebiliyoruz. Tabiki bu ortamlarda paylaştıkça
  yeni şeyler öğrenilecek ama yinede google gibi bir nimet varken nasıl olurda bilgiye ulaşamıyoruz onu anlayamıyorum.
  Bu kadar eleştiriden sonra şu linklere bakmanızı tavsiye ediyorum. Bakınız bu makro hastaları neler yapıyorlar MT-24 ile. Ama lütfen, lütfen sadece fotoğraflara bakıp geçmeyin sanatçıların bu sitelerde flaş hakkında ve makro fotoğrafçılık hakkında yaptıkları yol gösterici ve hepsi birbirinden kıymetli makaleleri okuyun beni daha iyi anlayacaksınız:

  http://nocroppingzone.blogspot.com/2008/02/how-i-use-mt-24ex.html
  http://nocroppingzone.blogspot.com/ (bu adam 2009′da dünyanın en iyi makro fotoğrafçısı seçildi)
  http://www.flickr.com/photos/orionmystery/5287227195/

  http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=807056

  http://www.flickr.com/photos/lordv/sets/72057594101162264/?page=59

  • Yorumunuzun başı ile gerisi birbirini tutmuyor, hem yazımı, hem de yorumunuzu tekrar tekrar okudum.

   “MT-24 hakkında negatif eleştiri yapmadan önce biraz araştırabilmiş olsaydınız bu kanaatlerinizde yanıldığınızı anlardınız” cümlesi de incelemeyi yapan bana geldyse gene neden geldiğini anlayamadığımı belirtmekten başka yapabileceğim bir şey yok. Makro çekiyorsanız alın dedim daha ne diyebilirim ki?
   Eksiklerini de göz ardı edecek değilim, metinde mevcut, bu kadar para verecek kişilerin bunu bilmeye hakkı var. Eksikleri de olsa sonuçta Canon cephesinde rakipsiz diyebileceğimiz bir ürün.
   Ya ben sizi anlayamadım, ya da siz beni…

   • Anonim

    Zannediyorum cevap seklim biraz yanlis anlaşıldı Yalçın Bey. Size en ufak bir itirazım olamaz ki oyle birniyetim yoktu. Siz incelemenizi başarıyla yapmışsınız ve bu incelememizden bir çok fotograf sevdalısı faydalanacaktir. Bu acıdan sizi ayrıca tebrik ederim. Keske bende boyle inceleme yapıp paylasabilsem.
    Benim sitemim Nikon’un R1C’sini öven bazı arkadaslara oldu.

 5. devrim ünlü

  Merhaba Yalcın Bey,
  Bende dün bu flashdan aldım fakat 100 mm ıs 67 mm oldugundan takamadım.ınternetden 67 58 mm cevıren step down adaptor aldım fakat takamadım yıne.acaba farklı bır aparatmı gerekmektedır.bilgilendırırsenız sevınırım.teşekkürler..


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, , ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop