P modunu kullanın, işinizi garantiye alın!

Uzun uzun yazılar hazırlayınca haftalık yayınlayabileceğimiz yazı sayısı azalıyor. Çok uzun yazıların okunabilirliği de ister istemez azalıyor. Sizi yazısız bırakmamak için, çok detaya girmemizi gerektirmeyecek pratik öneriler içeren yazılara başlıyorum.

İlk konumuz ise çoğu kişinin küçümsediği P modu :) Aslına bakarsanız ben de o çoğunluğa dahildim. A/AV, S/TV ve M modları  dururken neden P modunu kullanıp kararı makineye bırakayım ki diye düşünüyordum. Derken Nikon D5000 incelemesinde P modunu kullanmaya başladım. P modunu o kadar çok sevdim ki kendisini öncelikli çekim modum haline getirdim. Bu yazımızda P modunun avantajlarına ve neden öncelikli modumuz olması gerektiğine bakacağız.

Olympus E-620'nin mod tekeri yanlışlıkla mod değiştirmeye izin vermeyecek şekilde kemikli yapısı ile kolay bir kullanım sunuyor. Mod tekerinin altında baş parmağınızla kullanabileceğiniz açma/kapama düğmesi mevcut.

Doğru Pozlama yazımızda pozlamayı doğru yapabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmıştık. Alan derinliği ya da enstantaneden hangisinin önceliğimiz olduğu çekim moduna karar vermemizde önemli bir etkendi ki bunu Çekim Teknikleri bölümümüzde pek çok yazıda anlatmıştık. Bu yazılar içinde en önemlisi de Fotoğraf makinenize hükmedin: İleri Çekim Modları (P, A, S, M) isimli yazımızdı. Yazımızda P modu için ne demiştik?

P: Otomatik pozlama modudur. Pozlamada ISO değerini sizin değiştirdiğiniz, diğer değişkenlerin kontrolünün makinede olduğu program modu. AUTO moduna göre avantajı, pozlama dışındaki birçok ayarı da yapabilmenizdir.

Pozlama dışındaki birçok ayar önemli noktayı oluşturmakta ve aslına bakarsanız liste hiç de kısa değil. Mesela kullandığım Canon EOS 5D’de otomatik modda değiştiremeyip P modunda değiştirebildiğim ayarlardan bazıları şunlar:

 • AF tipi
 • AF noktası
 • tekli/sıralı çekim tipi
 • ISO değeri
 • ölçüm tipi
 • poz telafisi
 • Basamaklama seçenekleri(AEB)
 • poz kilidi
 • alan derinliği önizlemesi yapabilmek
 • Ham ve ham+JPEG çekebilmek
 • beyaz ayarı
 • renk sıcaklığı
 • renk uzayı

P modunu özel kılan ne?

P modu pozlamayı garantiye almanızı sağlıyor. A ve S modları da bunu sağlamıyor mu? Sağlıyor aslında. P modununun gücü, diyafram ve enstantane değerlerini doğru pozlama olacak şekilde sizin adınıza hızlı bir şekilde karar vermesinden geliyor. Hız önemli çünkü kimi durumlarda burada A mı kullansam S mi kullansam diye düşünürken kare kaçırabiliyoruz ya da hızlı düşüneyim derken yanlış kararlar verebiliyoruz.

P modunun ışık olduğu sürece alan derinliğini mümkün mertebe çok sığ tutmamaya çalışması da avantajlı çünkü çoğu kullanıcı gibi ben de lensleri en açık diyaframda kullanma eğilimindeyim ama arka planı öldürmek her fotoğraf için önemli ve gerekli değildir.

P modu, f/13, 1/500, ISO 200. Ekipman: Nikon D500, Nikkor 18-55 VR

P modu, f/13, 1/500, ISO 200. Ekipman: Nikon D5000, Nikkor 18-55 VR

Pozlama haricindeki ayarların kontrolünün sizde olduğu P modu hızlıdır ve hızlı olurken de pozlamasını gayet mantıklı bir şekilde yapar. %100 doğru olamasa da çektiğimin karelerin büyük çoğunluğunun pozlama kararında şikayet edilecek bir nokta bulamıyorum. Siz kompozisyona ve netlemeye odaklanıyorsunuz. Günümüz DSLR modelleri pozlama konusunda oldukça başarılı.

P modu, f/9, 1/250, ISO 100. Ekipman: Canon EOS 5D, Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro

P modu, f/9, 1/250, ISO 100. Ekipman: Canon EOS 5D, Sigma 24-70/2.8 EX DG Macro

Herkes benimle aynı fikirde olmayacaktır elbette ama tavsiyem makinenizi genelde P modunda kullanmanız. Her konuda olduğu gibi burada da geneli bozan durumlar elbette mevcut.

Ne zaman P modunu kullanmamalı?

Arka planı öldürmek istiyorsanız seçiminizi A/AV modundan yana kullanmanız daha uygun olur çünkü P modunun f/2.8′lik lensleri f/2.8′de kullandığına henüz şahit olmadım :) Alan derinliğinin kontrolününün tamamen sizde olmasını istiyorsanız da gene A/AV modunu kullanmalısınız.

Enstantane yani hız önemli olduğunda ise zaten S/TV modunu kullanmak isteyeceksiniz yani önceliğiniz hareket olmalı.

Bunlar gibi özel durumlar haricinde ise P modu oldukça başarılıdır. Anı kaçırmak istemeyen sokak fotoğrafçıların ilk tercihi olan P modunu bir süre deneyin derim ben :)

“P modunu kullanın, işinizi garantiye alın!” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. polat

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş da, sokak fotoğrafçısı olup da P modunu kullanan biriyle tanışmadım bugüne kadar :)

  Daha bugüne kadar P modunda hiç çekmedim hatta, deneyeyim bir ara :)

  Esenlikle.

 2. corydoras

  Bir de P modunda iken bize verdiği kombinasyonu da değiştirebiliyoruz(Canon ‘da böyle, Nikon ‘u bilmiyorum). Tam otomatikten ayrılan bir yanı da bu. Kadrandan bir tık gittikçe kombinasyonun değiştiğini görebilirsiniz. Işık sorunu olmayan bazı durumlarda P modu gerçekten mantıklı.

  • Emin Onur YAVUZ

   Pentax’da da P modunda, kombinasyona müdahale edilebiliyor. P modu HyperProgram modu olarak geçiyor. Hiçbirşeye dokunmazsanız otomatik olarak pozlamaya karar veriyor.

   Birşeylere müdahale etmek isterseniz de, standart ayarlarda, arka tekerlek ile diyaframı, ön tekerlek ile enstantaneyi değiştirebiliyorsunuz. Makine diğerini kendisi değiştiriyor. Yani tekerleklerden birine müdahale ettiğinizde Av ya da Tv modlarına geçmiş gibi oluyorsunuz.

   Herşeye kendisi karar versin diyorsanız ve tekerleklere müdahale edip de önceliği değiştirdiyseniz “Yeşil Düğme”ye basıyorsunuz ve program moduna tekrar geri dönüyor.

   Ayrıca Program modunun önceliğinin ne olacağı da değiştirilebiliyor. MTF, Derin Alan derinliği, Sığ Alan derinliği, Hızlı Hareket vs.. gibi program seçenekleri de mevcut.

   Not : Yazdıklarım 2 tekerleğe sahip orta sınıf Pentax’lar için geçerli. K10D, K20D ve K7 için. Diğerlerinden kullanmadım.

 3. Tarık

  Malesef ben daha dijital makinalardayım,daha SLR’lara geçemedim :D

 4. Salim Ç.

  Güzel yazı olmuş ama uzun yazılarınızı da okuyorduk biz :) daha keyifli oluyordu hatta. Ne olacak şimdi? :)

 5. Levent Çol

  Yalçın bey,
  Benim bir ricam olacak,Fotoğrafları Rötuşlamak konusunda bilginizi bizmle paylaşırmısınız.Portreleri rotuşlamaktan bahsediyorum.
  Çalışmalarınız için ayrıca teşekkür ederim,sayenizde ufak ufak Photoshop kullanır oldum.

  • Photoshop derslerinin konu akışını Murat belirliyor, dersleri Nilden hazırlıyor yani ben sadece gerekirse şunun için de video hazırlayalım diyorum. Portre rötüşlama dersleri yakında gelecek, şuan derste kullanacağımız malzemelerin hazırlıklarını yapıyoruz.

 6. bülent

  çok teşekkürler verdiğini bu değerli bilgi için..emeğinize sağlık

 7. hecoer

  P Modunun kullanimi hakkinda yapilan yorumu desdekliyorum.Özellikle yeni SLR makine kullanmaya baslayanlarda, makine hakim oldukca A ve S modlari daha rahat kullanilabilir.Bu da tecrübe ve zaman isteyen bir sürec,ilk olarak kesinlikle P modu yardimci olacaktir.Amatörler icinen azindan fazla hata yapma oranini azaltacaktir.

 8. burusli

  Makinem slr değil ama P moduna izin veriyor. Ayrıca diyafram ve enstantaneye de izin veriyor. Önceleri bende uğraşıyordum, tamam uğraşınca güzel sonuçlar alınıyor ama yanı mevzu anı yakalamaksa ki benim fotograf ile uğraşma amacım anı yakalamak, birinin benden habersizken yüzündeki pırıltıyı yakalamak mesela

  Uzun sayılabilecek bir zaman önce p moduna geçtim.

  Teşbihte hata olmaz, şehir içi trafikte otomatik vites gibi oldu.

  Süper !!!

 9. Daha Auto modunu hiç kullanmadım, P modu her işimi görüyor. Özel bir diyafram veya deklanjör ayarı yapmam gerekmedikçe P moduyla çatır çatır çekiyorum. Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, online fotoğrafçılık kursu gibisiniz…

 10. Sezer SEVİNÇLER

  bende dsl’lara geçemedim ama dsl-like makinem var onunla hiç p modunda çekim yapmamıştım denemeler dışında. Benimde aklımın bir ucunda olsun tam otomatikten daha faydalı bir modmuş kolay gelsin

 11. Açıkçası ben de P modunu pek sallamayanlardandım fakat sevgili Nihat Odabaşı’dan fotoğrafa başlama hikayesini dinlediğim de fikrim değişti, günlük çekimlerde çok kullanır oldum.
  Nihat Odabaşı zorunluluktan eline ilk defa fotoğraf makinası alıp fotoğraf çekmek zorunda kalınca hemen gizlice ustasına telefon açıp nasıl fotoğraf çekeceğini sorduğunda “Al P moduna, bas denklaşöre! O çeker” cevabını almış. O da aynen böyle yapmış ve gayet başarılı olmuş. :)

 12. Berk

  Ben de P yi kullananlardanım. Bir abiden öğrenmiştim. Gerçeketen en uygun çekimi sağlıyor ve benim isteklerim doğrultusunda esneklik te sunuyor…

 13. Ertan

  Isik iyiyken iyi de isik azaldigi zaman govdeler genelde lensin odak uzunluguna gore enstantaneyi belirlediginden cok kullanissiz oluyor, dikkat etmek gerek.

 14. alev kaplan

  Ben de P modunu genelde yabancı turistler kullanırken görmüştüm.
  Ve evet ışık gerekiyor,az ise gerçi ıso müdahalesi ile sonuç yine de alınır..
  Bundan sonra sıkça deneyeceğim.
  Teşekkürler.

 15. börkly

  şimdi arkadasım P modunu övmüşsün evet dogru ama P biraz amatörlüğe kaçar
  P yi şu şekilde kullanmalıyız ;
  tabi söyliceklerim M de profosyonel cekim yapanlar için
  M modunda ortam değerlerini kestiremediginiz vakit P modundan pozlamayı alırsınız M ye girersiniz
  ayrıca nikon d500 yazdıgın foto hatalı minarenin başını kesmişsin olmaz ve kadraj hafif devrik

  • Ertan

   P amator M profesyonel mod mu yani? bir de P modunda pozlamayi alip M’e gecmenin mantigi nedir? P’de kal ve cek bari :)

   • börkly

    bana göre evet P de çekim yapmak amatörce
    M gibi ayar kadranı yoktur Pden poz değerlerini al M ye gir ve gerisi senin dünyana kalmış M de geniş çaplı ayar yapabilirsin bana göre P modu sadece bir pozometre.

    • Ertan

     Bu şekilde davranmak tam amatörce bir yaklaşım asıl. Alırsın bir sekonic o kadar profesyonelsen, P moduyla ölçüm yapmaya da gerek kalmaz. P modunun bir amacı var o da yukarıda anlatılmış zaten.

    • Bu mesajınıza kadar kendi görüşünüzü yansıtmışsınız sorun yok ama pozlamayı P’de alıp M’ye geçmek kadar da gereksiz uygulama yoktur sanırım. M’de pozometre hala çalışıyor, o zaman işinizi tamamen M’de halledin…

     • Börkly

      tepkilerinizi anlıyorum ancak şunu açıklamam gerek ki .
      ben fotoğrafcılık okuyorum uygulama sınavlarında M de cekmek zorunda oldugumuz için küçük bi hile .
      en kücük detayına kadar öğrendiğimiz için bana P de çekim yapmak gereksiz ve amatörce geliyor.
      pozometre olmayan yerde işe yarayan bir mod sadece tabi bana göre .
      P modunda gerçekten doğru ayarları veriyor dedim ya işte binevi pozometre benim için

     • İsteyen istediği gibi kullanır, kimseye nasıl kullanacağını dikte edecek değilim. Fotoğrafçılık okuyor olmanız sizi de uzman yapmaz. Uzman olmadığınızı zaten uzmanmış gibi burada yazanı küçümseyip size göre doğru olanı genel doğruymuş gibi anlatarak göstermişsiniz. Üsluba dikkat etseniz gene bir şey demem ama şuanki durumda ukalalıktan öte durmuyor.

      P modu sizin için pozlamayı yapar, M modunda ise pozlama hala çalışır ve eksik mi yoksa fazla mı pozlama olduğunu poz göstergesinden takip edebilirsiniz. HAngi makineyi kullanıyorsanız bunu kullanım kılavuzunda görebilirsiniz. Üşenirseniz de BasÇek’te nasıl okunduğunu dah önceden anlatmıştım:
      http://www.bascek.com/2679/fotograf-makinenize-hukmedin-ileri-cekim-modlari-p-a-s-m/

      Herkesi sizin seviyenizde sanmayın, burada bol keseden atarak yazmıyoruz. Herkesin bilmediği şeyler çıkabilir, önemli olan burnu havada olmayıp öğrenmeye açık olmaktır…

    • yunus emre

     madem okadar iyisin neden enstantene ve diyafram ayarı nı p den alıp etkrar manuele geçiyorsun m modunu kullanacak kadar ustaysan madem handi değerleri vericeiğini zaten biliyor olmalısın ben daha çok çok yeniyim bu hobide bana bile okadar saçma geldiki eleştirin madem yazı sana göre değil oku geç eleştiriyorsanda mantıklı eleştir bence ustaysan zaten eğitime ihtiyacın yoktur bırak eğitime ihtiyacı olanlar yararlansın

     • Ertan

      Ne güzel, fotoğraf işinde yenisiniz galiba. Türkçe’ye de yeni olmalısınız, yazınızı 3 kere okumak zorunda kaldım anlayabilmek için.

 16. Gulsen

  Yalcincim,
  Yoksa Yalcin bey mi demeliyim:)
  Ben liseden sinif arkadasin Gulsen. Sitene gercekten bayildim. Hele bu makale gercekten beni cok rahatlatti. Ben de fotografciliga yeni baslayanlardanim. Ve Manuel cekicem diye abuk sabuk fotograflar cekmeye baslamistim. Az kalsin hevesim kaciyordu ki makaleni okudum. P modunu kullanmaya derhal basliyorum!
  Bu arada sitenin daimi ziyaretcisi oldum. Senin de hayranin:)
  Sevgiler

 17. Medri

  Bu siteyi yeni keşfettim. Fotoğrafa çok meraklı fakat neredeyse hiçbirşey bilmiyorum. yazıların çıktılarını aldım deneyerek çektim çok faydalı oldu. çok teşekkür ederim. elinize sağlık. bu arada Canon EOS 1000D, 18-55 kullanıyorum. İ

 18. ikarahal

  P (yarı otomatik) Pentaxt a cok daha kullanıslı. Pentax bu kullanımı bir adım daha ileri tasımıs. Pozlama sınırları icinde kalarak tekerleklerle hemen oncelik atanabiliyor. Diyafram onceliklimi, enstantene onceliklimi cift tekerlekle anında ayarlayabiliyorsunuz.
  Pozlama sınırları dısına cıkmadıgından az yada fazla pozlama soz konusu olmuyor.
  HyperProgram gercekten harika bir isleve sahip ve bence her makinada olmalı.

  Pentaxı yesil tusu, Hyper M modu, TAv ve Sv gibi oncelik secenekleri yerine gore cok avantaj saglıyor.

 19. Sevinç

  Yalçın bey merhaba,
  Biraz önce sitenizi buldum. Fotoğrafçılık da yeni bir amatör olarak benim için süper bilgiler var. Emeğinize teşekkür etmeden geçmek istemedim. Aksine sürekli takip edeceğim. Sony DSC W330 makinam ile şu sıralar makro fotoğrafçılıkla nerdeyse gece gündüz uğraşıyorum. İnşallah benimde bir gün sizler gibi profesyonel bir makinam olur.

  Şu sıralar ışık çadırında obje çekimleri ile uğraşıyorum. Zaman zaman P modunu kullanıyordum ama fotoğraflar tam istediğim gibi olmuyordu ya da ben dikkat etmemişim. Yazınızı okuyunca dikkatimi çekti. Bilgilendirdiğiniz için tekrar teşekkürler.

 20. kerem

  Yalçın bey,

  Emeğinize bilginize sağlık. Ben daha yolun başındayım. Canon 500d aldım. Sizi bol bol okuyacağım.
  Yazılarınıza teşekkür ediyor, selamlıyorum…

 21. Yalçın bey. zaten sizde biliyorsunuzdur ama ben yine söylemiş olayım. gerçekten çok yararlı ve gerekli bir hizmette bulunuyorsunuz. tebrikler…..
  bende FUJIFLM FINEPIX S1700 makine var. P modunun yararlarını duymuştum ve elimden geldiği kadarı ile bu modda çekimler yapıyorum. yeni merak sardım bu sanata,özellikle gece ve doğa çekimlerini çok seviyorum. eğer kullanıyorsanız facebookda kendi sayfamda yayıladığım denemelerim var. fırsat bulursanız eğer bakabilirseniz çok memnun olurum.
  saygılarımla,
  facebook adresim =
  http://www.facebook.com/profile.php?id=100001016228516&v=photos#!/photos.php?id=100001016228516

 22. Murat E

  Yazınız için teşekkürler. Ben şu anda DSLR-Like bir makine kullanıyorum. Lens değiştirilemiyor. Ancak değindiğiniz P Modu var. Makinem (Fujifilm s6500fd) için yazınızda söz etmiş olduğunuz avantajlar geçerli midir, yoksa mutlaka DSLR mı almam gerekir?

 23. P her makine için burada belirttiğimiz avantajlardan bazılarını sunar. Bunlar makinenize göre değişecektir elbette ama önemli olan P modunun kullanım mantığını anlamak.

 24. Burak Demircan

  Yalçin Bey anlatımınız için tesekkür ederim, 6 aydir fotograf çekimi ile uğrasıyorum, hep M modunda cekiyordum, P modunu deneyeceğim…

 25. Erkan VURAL

  Yalçın Bey Merhaba,

  amatör olarak yeni başladım fotoğraf çekmeye, ufak bir temel eğitim aldım sonra sitenizde örnekli çalışmalar ile makinamı tanımaya başladım gerçekten çok yardımcı oldu binlerce teşekkürler bu faydalı site için.

  P mod olayında ise mesela evde çekim yapıyorum ancak P modda iken makina anında çekmiyor beni bekletiyor işlem yapılıyor diye o sırada çekilen resim bozuluyor bunun nedeni nedir acaba ben diyorum ki sanırım ışık yetersizliği… size?

 26. yasar simsir

  Yalcin hocam, agbiiiiiii imdaaaaaaaaaaaaaat!
  yazilarinizi müthis bir aclikla okuyorum. canon 550D ve 18-55 objektifim var. Ay sonun da cok sevdigim bir arkadasimin dügünü var ve madddi durumu iyi olmadigi icin fotograflarini benim cekmemi istedi. bu objektifle neler yapabilirim. Kuaför ve dis cekimlerde kafam net degil. lütfen hocam biraz tüyo.. saygilar..

  • Ödünç 50/1.8 ve harici flaş bulmaya bak derim yoksa yüksek ISO kullanmak kaçınılmaz olacaktır. Düğün çekimi kolay bir alan değil, malum tekrarı yok o yüzden sıkıntılı. Önemli olan anı yakalaman ve kompozisyona dikkat etmen.

   Zamanında 400D ile gittiğim arkadaşın düğününde fotoğraf çekimi bana kalmıştı, ondan sonra da kim gel düğünümü çek dese hayır dedim. Dahili flaşı kullanırım diye aklından geçirme, hem sonuçlar pek iyi olmuyor, hem de 2 kare arasında 4-5 saniye şarj olmasını bekliyorsun.

   Son olarak bol bol örnek fotoğraflara bak ama pek çoğunda harici flaş kullanıldığını belirteyim.

 27. tuçe

  fuji S1800 kullnırm ben ama sizce hangi modda kullnmalıyımm ben C kullnıym önericeğinz varmıdırki ? :)

 28. nikon

  Merhaba,

  Daha yeni kesfettim burayi.. Google da bir problemimin cozumu icin arama yaparken buldum burayi… Benim problemim su, gecen gun dis mekanda cekim yaptim. Havada oldukca acik ve gunesliydi. P modunda cekim yapmisim, yapmisim diyorum cunku simdiye kadar genelde P modunda hic cekim yapmadim. Ta ki bu yazinizi okuyana kadar. Tabii P modunda cekim yaptigim fotografi gordugumde hayal kirikligina ugradim. Cunku cekmis oldugum fotograf mavi tonda cikti. Telafisi de olmayacak o ana dair bir poz oldugu icin tekrar cekemiyorum. Ama merak ettigim makine ayarlarimda bir eksiklik mi oldugu ? Nikon D80 kullaniyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.. Bilgilendirmeleriniz ve emeginiz icin tesekkur ederim

  • Mavi çıktıysa renk ayarında bir sorun var, çekim modunda olacak şey değil. Tahminim düşük Kelvinli bir değerde kalmış. Auto’da böyle yapıyorsa siz manuel olarak Güneşli seçeneğini seçebilirsiniz. Daha fazla bilgi için beyaz ayarı yazımızı okuyunuz.

 29. Altuğ

  P modu benim için bir kurtarıcıdır kapalı bir mekanda arkadaşım hadi benim fotoğrafımı çek dediğinde bekletmek en sevmediğim şeydir böyle durumlarda p modu kurtarıcı oluyor çok hoş :)

 30. Evren K

  Yalcın bey merhaba,

  Böylesine bir web sitesiyle insanlara sundugunuz degerli bilgiler icin cok tesekkurler..

  Ayrıca seviyeli üslubunuz ve anlatımınız da takdire şayan..

  Sevgiler.

  +++

 31. P mod gerçekten etkili…

 32. > Çok uzun yazıların okunabilirliği de ister istemez azalıyor.

  Bu sekilde dusunup okumayan var ise kesinlikle yanlis yerde bence : )
  Ayrica bu guzel yazi icin Tesekkurler

 33. Onur

  Faydalı yazılarınız için teşekkürler.

 34. Gecerken Ugradım

  Fotoğrafçılıkta kompozisyonmu önemlidir yoksa yakalanan kare mi önemlidir, soru bu. Sabit duran bir nesneyi çekmek için istediğimiz kadar zamanınız var, istediğiniz gibi manuel ayarları kurcalayabilirsiniz. Ama anlık yakalanması gereken bir karede hangimiz manuel ayarlarla uğraşırki. O anda herkes deklanşöre ansızın basar. Fotoğrafı değerli kılanda “O AN” ın yakalanması değilmidir. Zaten “O AN” tüm doğallıyla başlı başına bir kompozisyon değilmidir.

 35. Gürkan

  Merhaba Yalçın Bey,

  Bende bu sanata yeni başlayanlardanım..Daha önce kompakt canon makinem ve telefonum ile oldukça iyi resimler çekmeyi başardım tabi bunların çoğu otomatik modda ve artık bunlar beni tatmin etmediği için Canon EOS500D Aldım makineyi gün geçtikçe dahada sevmeye başladım şu an manuel çekimlere enstanteneye ve iso değerlerine tam olarak hakim olmadığım için genellikle yarı otomatik olan CA modunu seçerek flaşsız çekimler yapmaya çalışıyorum henüz yolun başındayım hiç birşey bilmiyorum desem yeridir sitenizi keşfetiğimde oldukça sevindim çünkü bir günde fazlasıyla güzel teknik geliştirdim yazılarınızı ve paylaşımlarınızı dikkatle takip ediyor olacağım birde P modu yazınızı okuduğumda evde bir deneme yapmak istedim ancak sanırım enstantene hızı ortam ışıksız olduğu için düşük bundan dolayı resmi çektiğimde uzun süreli bir bekleme oluyor en yakın zamanda gün ışığında deneyeceğim ben istanbulda ikamet ediyorum sanırım bazı gruplar kendi aralarında toplanıp fotoğraf çekim gezilerine gidiyor ve birbirlerine fotoğrafçılık konusunda destek oluyormuş sizinde bu şekilde bir grubunuz var ise memnuniyetle katılmak isterim bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.

  https://www.facebook.com/profile.php?id=100001336580536 Face book üzerindende irtibatta kalmak isterim saygılarımla.

 36. gumrukcu

  oldukça yararlı bir yazı olmasına karşın bazı yorumlar can sıkıcı. bazıları hemen çok bilmişlik tavırları takınıyor, bilen kendine bilsin bu bilgilere ihtiyacı olan o kadar çok kişi varki…yararlı bişeyler üretenleri de soğutmayın, çok bilen gitsin çekimini yapsın…

 37. cengiz akarca

  ben nikon la genel de bu modu kullanıyorum dediğiniz gibi sokakta yürürken aniden karşıma çıkan bir kareyi yakalamak adına çok mantıklı ki naçizane sizin söylediklerinizi ben kendim keşfetmiştim ve uyguluyorum. ayrıca yazınız beni doğruladığı için çok sevindim demekki iyi yoldayıö bir acemi olarak teşekkürler

 38. Reyyan

  CANON EOS 550D mi

  NIKON D 5100 mi

  acıl yardım arkadaslar :(

  • Semih

   2 side Güzel makine ama 5100d af moturu yok canonun lenslerinin hepsinde af bulunur canonun 50mm.18 150-160 ala bilirsin ama nikonunkileri 350 400 bence canon cünkü lens degerli bence bodyle iş bitmiyor :) en iyi kalite ucuzunu secmek varken nikona yönelmeyin bnce

 39. Metin

  Insanların emeklerine,göz nuruna biraz saygınız olsun.Karşılıksız bir bilgi veriyorlar.Bu bilgiden hoşlanmıyorsanız siteye girmezsiniz.Negatif tutum takınan insanın açığı olmaması,karşı tezlerinin gerçekçi olması gerekirken laf olsun torba dolsun diye yazmanın tek anlamı vardır : Ukalalık! Sanırım digital fotoğraf makinaları ucuzlayalı beri diğer konularda olduğu gibi fotoğrafta da uzman sayısında dünya rekoru bizde.Anlayamadığım film kullanılırken bu uzmanlar nerede idi? Kendinize site açıp,kendi kendinize “fotoğraf sanatçısı” ünvanı verince uzman mı olunuyor?

 40. “P” modunu kuullanmak pek acidan cok kullanisli, cok ani gelisen bir olayi araci veya kus böcek gibi bir canliyi cekmeniz gerektiginde, enstantene, iso, diyafram diyene kadar cekilecek obje kayboluyor, bu anlarda p modu en iyi yardimcidir.

 41. ali

  neden auto mod değil de p modu. zaten amaç en hızlı fotoğrafı çekmek değilmi. p modunda hızlı bir şekilde o anı yakalamak istiyoruz. tamam p modu bize iso vb ayarları yapmamızı sağlar ama . zaten o ayarı yapmaya fırsatımız yok. birde o anı yakalarken iso olmuş mu olmamışmı az mı çok mu onamı bakacağız. yoksa direk p modunda bas deklanşöre ne çıkarsa bahtınamı diyeceğiz.

 42. aysegul

  merhaba canon 1000d makinam var ve acemiyim…p modunda çekim yaptığım zaman kırmızı renkte aşırı patlama oluyor cırtlaşıyor kırmızı neden olabilir? teşekkürler…

 43. tan

  arkadaslar bende antalyada fotografciyim ve gece cekimmleri haric gunbatimi dahi
  P kullaniyorum ayrica nikon p de iken sadece diyafram yada enstanteneyi ayarlayabiliyosun
  deneyin p iken ust ekranda p nin uzerinde zaten * belirecek ayrica cok hatasiz gunbatimi
  cekiliyor white balans shade +2 deneyin pozlama telafisinide +1 yaparsaniz flash biraz daha canli oluyo

 44. kerem

  dostum müthiş bir bilgi ya çok işime yarıyıcak, sağolasın..

 45. merhebalar yalçın bey ..onecelıkle sıtede gercekten cok fazla sey buldum devamlı okuyorum bastan asagıya tabıkı her okumanın sonucunda profesyonel fotolar cekılemıyor. fotografcılık hobısın yenı basladım tamamen amatorum..makınam nıkon d3100 18-55 lens.auto da kullanmak ıstemıyorum makınamı ılk olarak p modunda denemek ıstıorum ama gunluk cektıgım fotoları gunduz ve gece konumunda p mod mantıklımıdır yoksa gece cekımlerınde auto mu mantıklıdır..ayrıca ben bı turlu bu ev degerlerını neden verıldıgnı ve o degerın ne oldugunu anlamıs deılım ve nerde verıldıgnı burada acıklarsanız cok sevınırım saygılarımla … yalçın yavuz

 46. savaş

  yalçin bey yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. bende nikon d5100 kullanıcısıym. makinemi yeni yeni öğrenmeye çalısıyorum :) size sormak istediğim. akşamları uzun pozlama yaparken hangiğ mod da ve enstantne diyafram iso ayarları nasıl olmalı bilgi verirseniz çok mutlu olurum. saygılar


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop