Makro nedir?

Murat Gerçek makro lens nedir, nasıl anlaşılır? isimli yazısında makro lensler ve büyütme oranı hakkında bilgi vermişti. Ben de Makroda sınırların ötesine geçmek! isimli yazımda piyasadaki makro lenslerin sağladığı 1x büyütmenin ötesine geçebilmenin nasıl mümkün olduğunu özetlemiştim. Yani Makro yazı dizimiz için ısınma turlarını atmıştık.

Kompozisyon ve konser fotoğrafçılığı serimizi tamamladık, sıra geldi merakla beklenen makro serimize :) Öncelikle makro serimizde ele alacağımız konuları maddeler halinde verelim:

 • Makro nedir?
 • ‘Close Focus’ (Yakın çekim) ve ‘Macro’ (Makro) arasındaki fark nedir?
 • Makroda büyütme miktarı nasıl hesaplanır?
 • Makroda sığ alan derinliği sorunu nasıl aşılır?
 • Makroda azami keskinlik nasıl elde edilir?
 • ‘Photo Stacking’ (fotoğraf istifleme) yöntemi
 • Makro çekiminde ışığı nasıl kullanmalı?
 • Makro lens satın alma rehberi: Canon, Nikon, Olympus, Pentax ve Sony
 • Lensi ters bağlama yöntemi ile makro olmayan lensi makrolaştırma
 • Körük ve uzatma tüpü kullanarak büyütme oranını arttırma
 • İki lensi bağlama yöntemi ile makro olmayan lenslerden makro lens elde etmek
 • 10x’i aşma çabaları: Teorik büyütme limiti var mı?
 • Proje: Ters bağlamada lens-DSLR haberleşmesini sağlama
 • Makro çekiminde güzel örnekler üreten fotoğrafçılardan seçkiler
 • Fotoğrafların analizi içeren ‘Nasıl çektim?’ yazıları

Makro serisinin giriş yazısında ele alacağımız konular ilk iki maddeyi kapsayacak.

Okur: Makro nedir?
Yalçın: Makro fotoğrafçılığının kısaltılmış halidir ki biz de kolaylığı nedeniyle makro olarak kullanacağız :) Makro, konunun 1x ya da üstü yakınlaştırma oranıyla çekilmesi durumunda yapılmış olan fotoğrafçılığın türüdür. Tanımı biraz daha açalım. Diyelim 1cm boyunda bir cisim çekiyorsunuz. Fotoğraf makinesinin algılayıcısına düşen görüntü de 1cm boyunda oluyorsa 1x büyütme vardır diyebiliriz. Eğer 1cm boyundaki cisim algılayıcıda 0.5cm olarak görüntülenirse 1/2x büyütme,  2cm olarak görüntülenirse 2x büyütme vardır.

©Taner Yıldırım

©Taner Yıldırım

Okur: Bazı yerlerde büyütme oranı için 1:1, 1:2 gibi tabirler var. Bunları nasıl okuyoruz?
Yalçın: 1x büyütme oranı yerine 1:1 de kullanılabilir ki biz de yazımızda sık sık bu şekilde kullanacağız. İki noktadan önce gelen değeri, iki noktadan sonra gelen değere bölersek, büyütme oranını elde ederiz. 1:1 için 1/1=1, 1:2 için 1/2=0.5x, 3:1 için 3/1=3x şeklinde örnek verebiliriz. Makro lens satın alma rehberinde bu oranların lensler üzerindeki kullanımlarına değineceğiz ;)

Okur: Sigma APO 70-200mm F2.8 II EX DG Macro HSM almayı düşünüyorum. Hem makro lensiymiş, bu sayede ek bir makro lensi almam da gerekmez değil mi?
Yalçın: Makrodan bahsedebilmek için en azından 1x büyütmenin elde edilmesi şarttır. Üzerinde ‘Macro’ yazsa bile 1x’in altında bir büyütmeye sahip lensler, sadece yakın çekim özelliğine sahiptir yani gerçek anlamda makro lens değillerdir.

Okur: Peki neden üzerlerinde ‘Macro’ yazmakta?
Yalçın: Pazarlama amaçlı bir uygulamadır :) Mesela  Sigma APO 70-200mm F2.8 II EX DG Macro HSM’nin sahip olduğu azami büyütme oranı 0.29x’dir. Tamron 70-200mm f/2.8 Di Macro Lens’in azami büyütme oranı 0.32x’dir. üzerinde ‘ Macro’ yazmayan Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM ise 0.21x azami büyütme oranına sahiptir. Üzerinde ‘Macro’ ibaresini kullanan iki lens ile konuya daha fazla yaklaşabilir ve daha fazla büyütme elde edebilirsiniz ama bu çekimlerini makro sınıfına sokmaya yetmeyecektir. Konu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

70-200mm lenslerin azami büyütme oranı karşılaştırmasıOkur: Makroyu anladım tamam :) Hiç makro lens kullanmadım ama! Eğer bir adet makro lens alırsam sadece 1:1 büyütme ile mi fotoğraf çekebileceğim?
Yalçın: Hayır. Makro lensleri normal lensler gibi de kullanılabilirsiniz. Mesela 100mm f/2.8 makro lensi aldığınızda bu lensi portre lensi olarak da kullanabilirsiniz. Yani odaklamayı sadece 1:1 yakınlaştırma sağlayacak şekilde yakındaki nesnelere değil, uzak mesafelere de yapılabileceksiniz ;) Bunun yanında şunu da belirtmezsem cevap yarım kalabilir o yüzden atlamayayım :) Makro lensler yakın mesafeye odakladığında daha keskin sonuçlar verecek şekilde tasarlanmış olabilir. Yani portre çekerken, makro çekerken elde ettiğiniz keskinliği elde edemeyebilirsiniz ;)

©Anna Utkina

©Anna Utkina

Okur: Makro lens ile 1x büyütmenin yanı sıra 0.5x de, 0.2x büyütme ile de fotoğraf çekebileceğim yani. Doğru anlamışım değil mi?
Yalçın: Evet doğru :) 1x o lensin sahip olduğu azami büyütme oranını temsil eder. Lenste nasıl geçtiğini makro lens satın alma rehberinde detaylı olarak anlatacağım ;)

Okur: Makro lensin çok yönlü olmasını sevdim :) Peki 1x büyütme kullanılmamış ama gene de küçük nesnelerin büyük olarak çekildiği fotoğrafların adı var mı?
Yalçın: Makro fotoğraflarının özelliği aslında lensin çok yakına odaklayabilmesi ile elde edilen büyütme olmakta. Eğer yakına odaklayabilen lensiniz varsa ki bu geniş açı lens, hatta balık gözü lens de olabilir, konuya yaklaşarak çekim yapabilirsiniz. Bu tarz yakından netleme yapılarak çekilmiş fotoğraflara yakın çekim fotoğrafları (‘close-up photography’) diyoruz.

'flower of tree-cherry' ©Anna Utkina

'flower of tree-cherry' ©Anna Utkina

Okur: Makro ile yakın çekim arasındaki farkları anladım. Nelerin makro fotoğraflarını çekebilirim?
Yalçın: Makro denince akla ilk gelen çiçek fotoğraflamak olmakta :) Çoğunlukla da 1:1 değil daha küçük büyütme oranları kullanılıyor yani bunlar makro olmayıp, yakın çekim fotoğrafları oluyor ama gene de makro deniliyor. Ölümcül olmasa da hatalı bir kullanım. Akla gelecek ikinci konu da böcek fotoğraflamak olacaktır. Kimileri bu fotoğrafları iğrenç bulur, kimisi ise normalde bu kadar yakından göremediği canlıları detaylı görmeyi çok sever. Ben bu tarz fotoğrafları belgesel kareleri olarak ilgiyle izlemekteyim yani ikinci gruptayım ama siz ilk gruba dahil olabilirsiniz de. ‘Çiçek-böcek fotoğrafı çekmek’ şeklinde aşağılamaya katılmayan biri olarak iki konu için de bir seçki hazırlayacağım zaten :)

'honey bee 4086' ©Peter Kinowski

'honey bee 4086' ©Peter Kinowski

Okur: Böcek, örümcek görmeye dayanamam, çiçek çekmeyi de istemiyorum :) Bunlardan başka neler çekebilirim?
Yalçın: O zaman yaratıcı davranıp farklı konular üzerine düşüneceksiniz. Kimsenin aklına gelmemiş detay çekimleri yapabilirsiniz. İlla makro çekmeniz de gerekmiyor, yakın çekim de gayet güzel bir konudur. Çeşitli nesnelerin dokuları, oyuncaklarla oluşturmuş hikayeler (örnekler için buraya alalım), soyut çalışmalar çekilebilir. Sınır tamamen senin hayal gücün. Bir şey çekmeden önce oturup düşünmek, farklı şeyler ortaya koymak için atılacak ilk adım olacaktır. Çektiklerinizi de sonra bizimle paylaşırsınız ;)

 Storms And A Twister ©JD Hancock

Storms And A Twister ©JD Hancock

Okur: Tamam :) Teorik olarak makro konusunu anladım ama pratik konusunda bilgim yok :(
Yalçın: Merak etmeyin, donanım konusunda eksiksiz bilgilendirme gelecek yazılarımızda olacak. Çekim tekniklerini, aydınlatmayı, püf noktalarını da anlatacağız. Arada bu kare nasıl çekildi şeklinde detaylı bir fotoğraf anlatımı da gelecek yani makroya dair hemen her şeyi yazılarımızda bulacaksınız. Yazı serisi tamamlanınca hala sorularınız olursa forumumuzu kullanırsınız, cevaplarız ;)

'raindrops in filter brush #2' ©Brian Valentine

'raindrops in filter brush #2' ©Brian Valentine

Makro serisinin bir sonraki yazısı: Makroda büyütme miktarı nasıl hesaplanır?

Herkes makro ya da yakın çekim meraklısı değil o yüzden tüm yazılar bitinceye kadar sadece makro üzerine yazmayacağım. Her zamanki gibi öğrenmek istediğiniz konuları forumdan bize bildirebilirsiniz. Hepsini dikkate aldığımızı bilin ki zaten bu serinin içeriği de forum kullanıcılarımız tarafından belirlendi ;)

“Makro nedir?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Önder

  Yalçın merhaba,
  yazılarını ve siteyi takip ediyorum.
  İstanbullu mu oldun?
  sevgilerimle.

 2. güzell, çok beğendim. böylece insanlara biton laf yazmaktansa bu linki veririm ve kurtulurum. herkese aynı şeyleri anlatmaktan bıktım inan.

  eline sağlık! en son noktaya katılmak isterdim. bir arkadaşı tutarım, beni çeksin makro yaparken … ince püf noktaları da görürler böylece :)

 3. black08

  Çok iyi bir giriş olmuş,diğer konularda eklendiğinde makro fotoğraf merakı olan ve ”nasıl oluyor da bunları çekiyorlar” sorusuda aydınlacanacak :))

  Makro fotoğrafçılık için çok detaylı ve kıymetli en önemlisi YERLİ bir kaynak olacak.

  Eline sağlık…

 4. Euphrates

  Ters objektif ile yapılan makro çekimlerde büyütme oranını değiştiren etkenleri ve bu yolla sağladığımız büyütme oranını nasıl hesaplayabileceğimizi eklerseniz çok faydalı olur.

 5. Yasin

  Merhaba sitenizi takip etmeye çalışıyorum ve süper bir site bende yeni fotoğrafcı adayıyım :) öğrenmeye çalışıyorum sayenizde Sormak istediğim Nikon D90 aldım kit halinde ve Makro çekimlere bayılıyorum.Nikon D90 için sizden bir Makro Lens tavsiyesi alabilirmiyim yukarıda Peter Kinowski nin çektiği fotolar gibi çekmek istiyorum.(Çok çalışmam lazım çoook… :) )

  Teşekkür ederim…

 6. drtayfun

  Evet, ters objektif ekonomik çözüm, diğer ekonomik çözümleri de buna katar mısınız zahmet olmazsa ?
  http://www.pentaxturkey.net/pt/index.php?topic=3849.0
  Böyle bir şey mesela

 7. serkan aslan

  siteniz ve yazılarınız bir harika,bilgilerin de zekatı vardır ve bizimle paylaşmakla çok iyi ediyorsunuz.emeğinize saygılar ve yazılarınızın devamını diliyoruz

 8. İ. Ersin AKINCI

  VIVITAR 28-210mm f3.5-f5.6 MACRO 1:44X LENS

  Yeni mi yoksa eski bir lensmi ve bilginiz var mı bilmiyorum ama bu nasıl bir lens acaba? Macro 1.44x ne demektir? Yani 1.44x conventer ile kullanılması durumunda mı makro çekime uygundur? Yoksa makro özelliği üzerinde de, 1.44x conventer ile de daha fazla büyütme için kullanılır mı anlamında mıdır? Canon 40D’ye takılırsa, normal bir lens gibi çalışır mı yoksa M42 lens midir? Fiyatı oldukça uygun geldiği için sorma ihtiyacı hissettim. Keskinlik bakımından, Canon 100 mm makro ile karşılaştırlırsa performansı nedir? Al, kullan dermisiniz? .

  • 1)Lensin isminden bayonetini bilemeyiz.
   2) 1:44x ilginç bir kullanım olmuş. Sanırım o da 0.44x büyütme anlamına geliyor ama bu lens için fazla iyimser bir değer. Normalde 1/4.4 gibi bir kullanım olması lazım yani 0.23x eder ve makro demek pek mümkün değil.
   3) Lens 7.5x zoom. Bırakın gerçek bir makro lensi normal bir sabit odak uzaklıklı lens kadar bile keskin olamaz.
   4) Bana sorarsanız almayın derim ama siz bilirsiniz. Alırsanız da makro için değil normal kullanım için düşünün.

   Bunları yazarken lensi ne kullandım, ne de biliyorum. Vivitar’ın eski Series 1 lensleri (tamamen metal olanlar) içerisinde çok iyi olanlar var ama teknoloji ilerliyor ve çok ucuz lensleri kenara ayırırsak günümüzün zoom lensleri daha başarılı demek hiç zor olmaz.

 9. mehmet

  benim elimde kodak z1485 ıs diye bi model var bununla makro çekim yapabilir miyim tavsiyeleriniz nelerdir lütfen yardımcı olun hafta sonu gezim var ve sadece çiçek göreceğim:))

 10. Levent Sezer

  Siteniz gercekten harika. Fotografcilik hakkinda bizi cok güzel bilgilendiriyorsunuz. Tesekkürler.

  Taki fotograflari cekebilmek icin makro lensmi kullanmaliyim? Birazda bu konuyla ilgili bilgi verebilirmisiniz?

 11. mimay

  süpermiş :) iyiki keşfettim burayı elinize sağlık gerçekten.

 12. teorik olarak anladım :D

 13. Gökhan

  Merhaba şu an elimde sony a 33, bir adet 18-55 kit lens ve bir adet de 55-200 4-5,6 lens bulunmakta. Makro çekimi yapmak isityorum. Bilen birine sordum ve Raynox DCR 250 mercek almamı önerdi. Acaba bu malzemelerle güzel makrolar çekebilir miyim? Ayrıca bu okmbinasyona zuatma tüpü de ekleyebiilyor muyuz? Yani 55-200+ uzatma tüpü+ Raynox DCR 250 mercek şeklinde bir uygulama yapabiilr miyiz?

 14. Kerem

  Merhabalar, çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık..

  Soruma gelirsek;

  Ben bu hafta içinden SİGMA 70-300 APO DG MACRO almayı planlıyorum. Ucuza kaçmamın sebebi ise daha yeni başladım D-SLR kullanmaya, olur da bırakırsam benim için kötü olur. Bildiğiniz gibi büyütme oranı 1:2. Ben bunu uzatma tüpü, makro filtre ile 1:1 yapıp tam bir makroya dönüştürebilir miyim? Şuan kullandığım lens 18-55 ve hiç memnun değilim..

  Şimdiden yardımınız için teşekkürler…

 15. Sebuhi

  Merhaba. Ben altin resimlerini bilgisayara aktarmak istiyorum. Canon EOS 600D kullanicisiyim. Nasil bi lens almam lazim. Anladigim kadariyla yuzuk makro cekime bilezik falanda yakin cekime giriyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Saygilarimla…


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »


Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop