Fotoğrafçılıkta harici aydınlatma – II

Flaşları makinenin üzerinde tutmanın kötü bir fikir olduğunu, onları makinenin üzerinden almamız gerektiğini, ve bunu yaparken ne gibi aritmetik bilgilere ihtiyacımız olacağını bu yazı dizisinin ilk makalesinde belirtmiştim. Bu yazı daha güzel olacak, çünkü matematikle, hesapla, kitapla alakamızın olmayacağı konulardan bahsedeceğim.

Burada hepimizin, ben dahil, amatör olduğunu varsayıyorum. Elinchrom Quadra’lar güzel aletler, Paul C. Buff’ın AlienBee’leri de, fakat iki-üç tane portre çekimi için tek bir ışık kaynağına bin dolar vermek yeni başlayanlar için oldukça mantıksız. Bu makalede anlatacaklarımın, sıkı bir bütçeyle çalışanların çocuklarının üniversiteye gitmekten mahrum kalmasına neden olmadan profesyoneller gibi fotoğraf çekmesine yardımcı olacağını ümit ediyorum.

4343857510_2b6e26e41c_z

Ne kadar ufakla başlarsanız başlayın, bir şekilde daha fazlasını hep istiyorsunuz. © isayx3 (Strobist Evolution)

Flaş Tercihi, ve Uzaktan Patlatma Yöntemi

Pahalı, E-TTL (veya siz Nikon’cular için iTTL) destekli flaşları almanın gereksiz olduğundan bahsetmiştim bir önceki yazımda. Hâlâ bu sözün arkasındayım. Üstelik bunun için size bir değil, iki değil, tam üç neden sunacağım.

1. E-TTL flaşlar pahalıdır. Çok.
İlk makalede de belirtmiştim, bir E-TTL’li flaş fiyatına yaklaşık 5 adet manuel flaş alınabiliyor. Elinizde buluna flaş sayısı n ise, ihtiyacımız olan flaş sayısının n+1 olması gerekliliği kuralı nedeniyle, 5 flaş, tek flaştan kat kat daha iyidir.

2. E-TTL flaşları uzaktan patlatmak için kablo veya pahalı uzaktan kumandalar gerekir.
Tamam, uzunları var, kısaları var, ama yine de özgürlüğünüzü kısıtlıyorlar. Eğer harici flaşınızı elinizde tutmayacaksanız, kablo olması demek, kompozisyonunuzu yaratırken flaş standlarının düşürülmesi demek, aksesuarların kırılması demek, E-TTL’in size sağlayacağı mutluluktan çok, üzüntü demek.
Tabii ki -biraz aşağıda bahsedeceğimiz- bazı kablosuz donanımlar var, yeni Pocket Wizard’lar veya RadioPopper’lar gibi, fakat cihaz başına $200~ vermek ne kadar mantıklı, basit bir tetikleyici eBay’de 1/10 fiyatına bulunabilirken?

3. Bir önceki makaleyi boşuna okumuşsunuz demektir.
Cidden. O kadar yazdım, o kadar okudunuz. E-TTL/iTTL’in özelliği, o hesaplamaları otomatik yapmasıdır. Ve flaşları biraz kullanınca göreceksiniz ki, her şeyin sizin adınıza hesaplanması, hele ki bir Japon tarafından, hem ihtiyacınız olmayan bir şey, hem de istediğiniz son şey olacaktır.
Ama gerçekten, en çok gocunacağım şey, birinci makaleyi okumuş olmanız -ve ya yazmış olmam- olacak. (Alınganım.)

Peki ne almalı, nasıl yapmalı?

Temel olarak ihtiyacımız olan iki şey var: Biri flaşlar, diğeri ise bunları tetiklemek için bir aracı. Bunları iki ayrı madde olarak inceleyeceğim.

Flaşlar

Flaş satın alırken iki farklı yol izleyebiliriz. Eğer çocuklarınıza eğitim sağlayabilmek konusunda hâlâ ciddiyseniz (ki o durumda niye fotoğrafçılıkla uğraşasınız ki?), ikisi de bütçenizi yormayacaktır.

Ucuz Yol 1: 10 Yıllık Kaliteli Flaşlar
Nikon da, Canon da uzun yıllardır fotoğrafçılık ekipmanları üreten firmalar. Ve SLR döneminin büyük bir zaman diliminde, şu anda kullandığımız flaşlardan pek de farklı olmayan birçok güçlü ve kaliteli flaşlar üretmişler.

Bir Canon’cu olmama rağmen, benim favorim, Nikon SB-26 ve SB-80DX. İkisi de dahili ışık sensörü barındıran, sağlam, güçlü ve en güzeli, 10-15 senelik flaşlar. 10-15 senelik olmaları, ucuz olmalarını beraberinde getiriyor. Ayrıca o dönemden kalma Canon’larda olmayan PC-sync portlarının olması da ayrı bir güzellik, ki eğer güvenli bir şekilde bağlayacaksak bunları uzaktan kumandalarımıza, PC-sync portu şart gibi. Hatta kaliteli kumandaların bir kısmı için zorunluluk. Fakat dahili ışık sensörleri sayesinde, başka bir flaşı görüp de patlatılabiliyorlar, ki bu duruma göre dezavantaj olsa bile, kontrollü bir ortamda sizi ek maliyetten kurtarabiliyor. eBay’de tanesi $75 ile $150 arasına satılırken, Türkiye’de bulursanız 100-150-200TL masraflarla alabiliyorsunuz.

Canon’un bu tarz flaşlarından bir tek 540EZ önerilebilecek seviyede. 105mm’de 54GN güce sahip olan bu cihaz, şu andaki en güçlü/güncel model olan 580EX II’nin 58GN’lik gücüne oldukça yakın. Özellikleri de oldukça benzer. Yani 580EX II’niz varsa, yanına bir adet 540EZ almanız, tanıdık bir donanımla uğraştığınız için sizi rahat ettirecektir. Fakat Nikon’ların menüleri de oldukça basit, o yüzden sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Bunlar da 150-200TL’ye bulunabiliyor Türkiye’de.

Bunların dışında ışık sensörü olmayan fakat benzer özelliklerdeki Nikon SB-24/25/28 gibi modeller veya Canon 420EZ (EX değil) veya 550EX gibi flaşlar da tercih edilebilir. Nikon’ların alınması, Canon’lardan uzak durulması tavsiye edilir.

Ucuz Yol 2: Yepyeni Çin Malı Flaşlar

Bu aralar fotoğrafçılıkla uğraşan herkesin farkettiği bir şey vardır ki, pahalı olan ne aksesuar varsa, Çin malı kopyalarının çok ucuza satıldığı. Üstelik müşterilerin geribildirimlerini de dinliyorlar! Bu firmaların en başarılılarından YongNuo, daha iki yıl öncesine kadar bir tetikleyiciyi monte etmeyi beceremezken, şu anda orta-üstü kalitede flaşlar üretiyor.

YongNuo YN-460 II, Manuel çekimler için en mantıklı tercihlerden biri. $45-65 arası değişen fiyatlara ve çok yüksek (inanın, aşırı yüksek) güce sahip bu flaş, PC-Sync portuna sahip olmasa da bir ışık sensörü barındırıyor ve 1/64 güce kadar, üstelik her durakta 7 kademe farkla, inebiliyor. Üstelik eski YongNuo ürünlerine oranla çok düşük bir bozulma/bozuk çıkma oranları var, ve ayıplı bir ürün gelirse bile elinize geri gönderip yenisini ücretsiz alabiliyorsunuz. Türkiye’deki kanunlardan daha sağlam işliyor Hong Kong’daki satıcıların insafı. :)

Bir de ben bu makalenin taslağını yazarken YN-560 modeli çıktı. (Alıngan olduğum kadar yavaşım da.) İncelemedim, kurcalamadım, ama burada Emir zaten bol bol konuşmuş hakkında, o yüzden uzatmakta bir fayda göremiyorum. :)

Eğer “yok ben işimi sağlama alayım, başka bir şey öner” derseniz, Amerikan malı LumoPro LP160‘lar var. $160 ile yine makul bir seviyede olan fiyatı, piyasadaki tek 4 farklı patlatma yöntemi (hotshoe/PC-Sync/3.5mm jack/ışık sensörü) barındıran flaş olması nedeniyle göze batmıyor. Motorlu zoom seçeneği olan, 580EX II/SB-900′le aynı gücü veren ve standart boyutlarda bir kafaya sahip olan flaş, kesinlikle alanı üzmeyecektir.

Bir de Vivitar 285HV‘ler var, şu anda Cactus KF36 olarak isimlendirilmiş. 285HV iken üretilen ilk modeller yere göğe sığdırılamazken, son zamanlarda kalitesinin düşmeye başladığından şikayet ediliyordu. Bu nedenle tasarımı satın alıp üreten Cactus’un KF36′sının da yanına pek yaklaşılmaz. $90 gibi bir fiyat etiketi olan flaşın eksileri ise oldukça fazla; hotshoe dışında patlatma için kendisine özel bir kablo girişi kullanıyor ve güç ayarları sadece 1/1, 1/2, 1/4 ve 1/16. Evet, yanlış görmediniz, 1/8 eksik. Üstelik kafası da -afedersiniz- dana kadar olduğu için, birçok aksesuarla kullanılırken sıkıntı yaratıyor. $60 daha verip LP160 almak çok daha mantıklı bir tercih.

Tetikleyiciler

Tetikleyicilerde durum biraz daha farklı. “Flaşlar gelip geçicidir, fakat tetikleyiciler daima geçerli olacaktır.” diyorum, otomobiller ve atlarla söylenen versiyonu gibi yanılmayacağımı umarak. :)

Pahalı Yol: Skyport, PocketWizard

Hani nasıl fotoğraf işlemede “bu işte Photoshop kullanılır, standardı budur” denir ya, kablosuz flaş tetikleme için de onun karşılığı PocketWizard’dır. Birkaç ay öncesine kadar “sadece patlatma” işlevi gören Plus II’ları varken, şu anda Canon E-TTL destekleyen FlexTT5 ve MiniTT1 modelleri de bulunuyor. Bu modeller, FlexTT5 ve MiniTT1, sadece Canon flaşlarla kullanılabiliyor, fakat Plus II’larla karışık bir düzenek içerisinde kullanabiliyorsunuz. Yani, stüdyo ışıklarınız için Plus II, Canon flaşlarınız için FlexTT5 kullanıp hepsini aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Fakat birkaç dezavantajı var: Yaklaşık $200 olan fiyatları, ve Amerika, Avrupa ve Japonya versiyonlarının farklı frekanslarda işlemesi ve FlexTT5/MiniTT1 modellerindeki parazit problemleri, eğer para içinde yüzmüyorsanız PW’lardan uzak durmanız için yeterli neden olacaktır.

Skyport’lar ise, İsviçre’li Elinchrom’un (şu D-Lite, Style RX, BRXi model flaşları ve piyasadaki en pahalı ışık aksesuarlarını üreten firmanın) ürettiği, 2.4GHz’de çalışan tetikleyiciler. 2.4GHz’de çalışması bir avantaj, çünkü çok daha uzun mesafelerde çok daha az parazitle, çok daha başarılı performans sergileyebiliyor daha düşük frekanslardan. Üstelik dünyanın her yerinde 2.4GHz müsait olduğundan dolayı, PocketWizard’ların aksine, Amerika’dan aldığınız alıcının Türkiye’den alacağınız vericiyle birlikte çalışacağından emin olabiliyorsunuz. İşin en güzel tarafı, Türkiye’deki yetkili Elinchrom distribütöründen bu cihazları iki yıl garantili alabilmeniz. Fiyatları $100 civarında, fakat PC-Sync portu olmayan cihazlar için ek adaptörler almanız gerekebiliyor, çünkü bu cihazların üzerinde bir hotshoe yok ve sadece kablo aracılığıyla flaşlara bağlanabiliyorlar.

Ucuz Yol: Çin Malı Tetikleyiciler

Her şeyde olduğu gibi, tetikleyicilerde de Çinliler taklit ürünler çıkarttılar. Şu anda GittiGidiyor’da satılan ve FotoKritik forumlarında (genelde satıcıları tarafından) “tavsiye edilen” Phottix Tetra’lar, aslında birkaç yıl önce satışa sunulan başarısız PT-04 serisinin bir devamı. Size bir tavsiye, adında “PT-04″ olan tüm tetikleyicilerden uzak durun. Üzerine koyduğunuz flaşlar aniden kendilerini yerde bulabilirler, ve yukarı doğru yükselen uzun form faktörlü olan modellerden olmasalar bile istemediğiniz zamanlarda flaşlarınızı patlatıp istediğiniz zamanlarda hiçbir şey yapmayan tetikleyicilerdir bunlar.

Bu aralar alınacak en iyi tetikleyiciler, YongNuo’nun RF-602‘leri. 3 alıcı, 1 vericili seti $70′e alınabilen bu cihazlar, Canon, Nikon ve Pentax fotoğraf makinalarında, Canon ve Nikon flaşlar için “uyandırma” fonksiyonu da barındırıyor. Skyport’lar gibi 2.4GHz’de çalışan ve dolayısıyla aynı uzak mesafe ve düzgün tetikleme başarımına sahip cihazlar, kaliteli yapısıyla da “ucuz çin malı” olduklarını hissettirmiyorlar. Tek dezavantajı, üzerindeki kablo girişinin YongNuo’ya ait bir üç pinli bir bağlantı türü olması, ve istediğiniz ek kablo türlerini yine eBay’den, YongNuo satan mağazalardan sipariş etmek zorunda olmanız. Fakat her alıcı 6.25mm kablo ve 3.5mm dönüştürücüsü, ve her alıcı+verici seti de fotoğraf makinenizin türüne göre uzaktan kumanda kablosuyla geldiğinden, sadece PC-Sync kabloları için para vermeniz gerekecek. Onların da tanesinin $5 olduğunu ve dışarıda $10-15′e aldığınız kablolardan daha kaliteli çıktığını hesaba katarsanız, çok da kafaya takılacak bir konu değil.

Sonuç?

Sonuç, en güzel harici flaş patlatma kiti olarak, 3 alıcılı bir RF-602 kiti ve 3 adet YN-460 II önerilebilir. $210 civarına 3 adet oldukça güçlü flaş ve onları harici olarak patlatma imkanı elde ediyorsunuz. Tek bir 580EX II’nin Amerika fiyatının 450$ olduğunu hesaba katarsak, bence oldukça iyi bir seçenek.

“Fotoğrafçılıkta harici aydınlatma – II” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. metehan k.

  elinize sağlık, keyifle okuduğum bir makale daha olmuş.

 2. emresahin

  harici aydinlatma konusunda cok istekli olmakla birlikte hiçbir bilgim yok. yazdıklarınızdan sonra YN-460 II yerine YN-460 Siparisi vermis bulundum aceleyle ebaydan.
  arasında cok fark var mıdır? benim suan için bu farkı anlamam mumkun mudur?

 3. Nuri

  Merhaba, Ben flash ve tetikleyici aldım ama flashlat tetikleyici ile çok kuvetli patlıyor ve fotoğraflar bembeyaz çıkıyor. Normal ölçümleri yapamıyor flashlar. Makine üzerine takıpta modeli çektiğimde flash normal patlıyor. Ama tetikleyici ile patlatınca çok güçlü oluyor gereğinden fazla aydınlatma yapıyor. Bu sorunu nasıl çözücem? Yardım ederseniz çok sevirimim.

  • Flaşlarınızı manuel olarak ayarlamalısınız. Flaşların kendi güç ayarları yoksa flaşları uzaklaştırarak bunu sağlayabilirsiniz ama manuel ayar her zaman için daha pratik olan yöntem olacaktır.

   • Nuri

    Canon 580 EX II marka flash kullanıyorum. Manuel olarak ayar yapmasını bilmiyorum. Daha yeni flash kullanmaya başladım. Araştırmaya başlıyacağım hemen nasıl ayar yapmam gerektiğini. Eğer bu konu hakkında da detaylı bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

    • SET düğmesine basarak modları değiştiriyorsunuz, mod yanıp sönecek. Tekeri çevirdikçe modlar arasında hareket edeceksiniz. ETTL otomatik, M manuel mod. M moduna geldiğinde tekrar set düğmesine basarsanız seçim tamamlanacak.

     M modundayken SET düğmesine bastığınızda da güç ayarı yanıp sönecek, gene tekeri çevirerek güç ayarını yapabileceksiniz. 1/1 tam güç, 1/128′e kadar indirebiliyorsunuz.

     • Mehmet Kucuksoy

      Peki flaş ttl tetikleyici ttl olduğu halde durum aynıysa ne yapmalı? Benimde tetikleyicimde flaşımda ttl destekli ama arkadaşın dediği gibi çekiyor. Bunun sebebi nedir?

 4. http://img94.imageshack.us/img94/8962/yongnuoyn468460465.jpg

  canonun 430ex yada 530ex in güçleri bir flash için oldukça yeterli peki
  YongNuo YN-460 II yada lcd ekranlı YongNuo YN-468 II çin malı flash mevcut
  bu flashların güçlerini nereden öğrenebiliriz ?

 5. mustafa ersin kılıç

  harici aydınlatma konusunda daha önce örneğini görmediğim kadar iyi ve kapsamlı bir yazı elinize sağlık. umarım bu iki yazı bir başlangıç olur. daha ileri yazılarda gelir. benim gibi bu konuda hiç bir bilgisi olmayan fakat bir şeyler öğrenmek-yapmak isteyenler için büyük bir ihtiyaç. mesala flaşların, tekikleyicilerin sahada kullanımı fena olmaz :)

  yazınızdan bende kendi sonucumu çıkardım. üç YN 560-Yongnuo, RF-602 üç alıcı bir verici set, PC-Sync kablo. fakat kablo olayını çözemedim tam olarak nerde kullanacağımı dolayısıyla kaç tane olmam gerektiğini de. bir de e-bay’ da ”PC-Sync” yazdığımda birbirinden çok farklı ürünler çıkıyor. her üç ürün içinde sizinde alışveriş yaptığınız (kefil olmanızı beklemesem de) bir yada bir kaç satıcının llinkini verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  • mustafa ersin kılıç

   bir şey daha sormak istiyorum bir çok üründe uyumlu olan makine ve modeller sıralanmış sadece makinenin uyumlu olması yeterli mi yada makine modelinin de uyumlu olması mı gerekiyor? benim makinem eos 450d olduğu için eos 450d notunu mu aramalımıyım.

   • Erman

    benim bildiğim kadarıyla hayır çünkü bendeki canon 430 ex flash tüm modellerde çalışıyo 350d ile hiç denemedim her flashın giriş kısmı yani pinleri tüm canon makinelerde standart canon ve nikon arasına uyumsuzluk gösterir ancak canon uyumlu yazan tüm flashları alabilirsiniz

  • Bence YN-560 gibi ucuz bir flaş ve RF-602 gibi hotshoe’lu bir alıcı alınca PC-Sync kablosuna gerek yok. Benim Nikon SB-26′mın ayağı çok sakat diye PC-Sync’le bağlıyorum RF-602′lere, yoksa diğer bütün flaşlar direkt hotshoe, takside unuttuğum 580EX II’m dahil.

   YN-460, YN-460 II ve YN-560 gibi sadece manuel olan flaşlarda marka, model uyumunun hiçbir anlamı yok, zira hepsi aynı. RF-602′nin ise “vericisinin” iki farklı modeli var: Nikon ve Canon. Canon vericili bir RF-602 kiti almanız yeterli, alıcılar hem Nikon hem Canon flaşları uyandırır ve çalıştırır.

 6. alptekin enes kırdemir

  mükemmelsiniz :)

 7. Muhammet

  Hocam birşey soracağım. Tetikleyiciden uzunca bahsetmişsiniz. Ama ben tam olarak anlayamadım. SLR’nin üzerine takmak için de bir tetikleyiciye ihtiyaç yok değil mi?

 8. Anonim

  Flash ve paraflash kavramlarının karıştığı bir metin olmuş. Eğer amaç, uzaktan flash tetiklemek ise bunu Nikon marka flashlar kablosuz iletişim sistemleri sayesinde yapabiliyorlar. Skyport işin içine neden girmiş anlayamadım açıkçası?

  • Fotoğraf makineleri Nikondan ibaret olmadığı için girmiş olması lazım zira Canon’um 7D’sine kadar bırakın ayar yapmayı, dahili flaşla harici flaşları tetikleme özelliği yoktu. Kaldı ki Nikon bile kullansanız iletişim için optik sistem kullanıldığı için aşırı güneşli günlerde dış mekanda çekim yapmaya kalktığınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bir de menzil konusu var mesela.

 9. Tarık

  Makalenizde birden fazla teorik ve teknik hata var. Bunlara değinmek gerekirse;

  1. E-TTL flaşlar pahalıdır. Çok.
  İlk makalede de belirtmiştim, bir E-TTL’li flaş fiyatına yaklaşık 5 adet manuel flaş alınabiliyor. Elinizde buluna flaş sayısı n ise, ihtiyacımız olan flaş sayısının n+1 olması gerekliliği kuralı nedeniyle, 5 flaş, tek flaştan kat kat daha iyidir.

  - Öncelikle Commander Flash adı verilen sistem sayesinde n+1 sayıda flash kullanmaya gerek yok. Makinenizin tepe flashını tetikleyici olarak kullanabilir, ek maliyetten kurtulabilirsiniz. Bununla beraber tepe flashını isterseniz yüksek güçte çalıştırır, katacağı ekstra ışıktan yararlanırsınız. İsterseniz de sadece commander modunda çalıştırır, katacağı ışık ve yansımayı fotoğrafınıza yansıtmadan yani kompozisyonunuzu bozmadan çekiminizi tamamlarsınız. Bu sistemi de Nikon serisi flashların yanısıra piyasada bulunabilecek ucuz ampul flashlar ve paraflashlar da destekler. İşi paraflashlara ve çin malı tepe flashlarına kadar getirip ampul flashlardan bahsetmemeniz de ilgimi çekti.

  Otomatik poz ayarının günlük hayattaki artıları, kablosuz iletişimin getireceği pratiklik, E-TTL flashların ışık kalitelerinin iyi olması -gücünden bahsetmiyorum- ve teknolojik artılarının olması, pil ömürlerinin ve tekrar dolum hızlarının oldukça tatmin edici olması, hele ki çin mallarına veya 10 senelik bir flasha göre çok daha uzun ömürlü olacak olmaları aradaki fiyat farkının boşuna verilmeyeceğine dair herkesin içini rahat tutacak faktörlerdir diye düşünüyorum.

  2. E-TTL flaşları uzaktan patlatmak için kablo veya pahalı uzaktan kumandalar gerekir.
  Tamam, uzunları var, kısaları var, ama yine de özgürlüğünüzü kısıtlıyorlar. Eğer harici flaşınızı elinizde tutmayacaksanız, kablo olması demek, kompozisyonunuzu yaratırken flaş standlarının düşürülmesi demek, aksesuarların kırılması demek, E-TTL’in size sağlayacağı mutluluktan çok, üzüntü demek.
  Tabii ki -biraz aşağıda bahsedeceğimiz- bazı kablosuz donanımlar var, yeni Pocket Wizard’lar veya RadioPopper’lar gibi, fakat cihaz başına $200~ vermek ne kadar mantıklı, basit bir tetikleyici eBay’de 1/10 fiyatına bulunabilirken?

  - Nikon CLS sistemi kablo veya pahalı alıcı/vericiler gerektirmiyor. Canon ayağını bilmiyorum fakat onlar da böyle bir sistem üzerinde çalışıyorlardı bildiğim kadarıyla. Kaldı ki kablolu bütün teknolojileri ekipmanların kırılması olarak yorumlayacaksak vay halimize.

  Çok ciddi, insanlara yatırımlarını hatalı yaptıracak bir yanlışınız var bu noktada.

  3. Bir önceki makaleyi boşuna okumuşsunuz demektir.
  Cidden. O kadar yazdım, o kadar okudunuz. E-TTL/iTTL’in özelliği, o hesaplamaları otomatik yapmasıdır. Ve flaşları biraz kullanınca göreceksiniz ki, her şeyin sizin adınıza hesaplanması, hele ki bir Japon tarafından, hem ihtiyacınız olmayan bir şey, hem de istediğiniz son şey olacaktır.
  Ama gerçekten, en çok gocunacağım şey, birinci makaleyi okumuş olmanız -ve ya yazmış olmam- olacak. (Alınganım.)

  E-TTL kesinlikle tepe flashı ile çekim yaparken bir çok amatör ve profesyonelin ihtiyaç duyacağı, pratik bir özellik. Kaldı ki istenirse pasif hale getirilip, manuel pozlanabiliyor flash. Sürekli manuel flash kullanmaktansa istenildiği zaman istenildiği modda kullanılabilecek bir flash çok daha konforlu olacaktır bir kullanıcı için.

  Kullanıcılara objektif olarak neyin ne olduğunu açıklamak yerine, bazı gerçekleri ya bilerek es geçmişsiniz ya da bilmeden bu konu hakkında makale yazmışsınız ve neticede okuyucuları bilinçlendirmek yerine, yanlış bilgi ve fikir veren; daha ziyade yazarın kendi tercihlerini empoze etmeye çalıştığı bir makale olmuş.

  Bir profesyonel fotoğrafçı olarak, fikir ayrılıkları bir yana teknik olarak eksik ve insanları yanlış yönlendiren bir makale hazırladığınızı düşünüyorum.

  • Yazılar yazılırken elbette bir hedef kitle belirlemek zorundasınız. Sizin yukarıdaki cevabınız belki tek başına ayrı bir yazı olarak yayınlanabilir zira daha farklı bir alana hitap eden bir cevap olmuş. Sorun buradan kaynaklanıyor.

   Bütçede sınır söz konusu değilse ve hayatınızı fotoğraftan kazanıyorsanız elbette dedikleriniz doğru.

   Ancak bizim yazılarımız amatörlere yön göstermeye yönelik. Yani fotoğraftan para kazanmayanlara. Sizin TTL önerileriniz işin pahalı yolu. 100 lira harcayarak kablosuz tetiklenebilen tek flaşlı bir sitem kurulabilir. Ayak hariç. Öte yandan 580EX 2 1000TL. Bu durumda fotoğraftan para kazanmayacak birine ilk yolu önermek yanlış değil.

   Ampül flaşı uzun süre kullandım ve bir hayli etkili. Ancak elektrikle çalıştığı için dış mekana taşıyamıyordum ve gücü de ayarlanmıyordu. Üstelik 80TL’lik fiyatıyla flaş kadar pahalıydı. YN-460 alınabiliyor bu fiyata.

   Diğer yandan sizin yazınızda da Nikon-Canon farkından kaynaklanan bir eksik var.
   Nikon CLS sisteminin benzeri Canon’a geçen yıl geldi. O da 7D ile. Profesyonellerin tercih ettiği Mark 2′de bu özellik yok. Yani harici ekipmanlara mecbursunuz. Canon’un en iyi E-TTL flaşı 580 EX2′de optik tetikleme bile yok :)

   Yazıda E-TTL kötülenmiyor. Keşke tüm flaşlarım TTL olsa ama çok pahalı ve ben bu fiyatı geri getirebilecek profesyonel işler yapmıyorsam elbette alternatif çözümlere bakarım. Kendim Sekonic ışık ölçerimle her türlü flaşı istediğim güçte ayarlayabiliyorum. TTL’den uzun sürse de çok daha ekonomik. Ve böyle olduğu için bu yola yanlış diyemeyiz. Tercih meselesi.

   Yazıları değerlendirirken öncelikle para kazanmayan amatörlerin hedeflendiğini akılda tutarak eleştirmek gerek. Profesyonellere yönelik önerilerinizi bu tarz yazılara yorum yerine doğrudan makale olarak bana gönderin yayınlayayım ;)

   Cem’ın bu yazısı kendisi de Canon kullandığı için Canon cephesinden yazılıyor o yüzden Nikon’u es geçmesi de normal karşılanabilir. Nikon kesinlikle flaş konusunda önde. Bu yazıya ihtiyacı olanlar daha çok Canon kullanıcıları :)

  • Cem’in birazda yazım tarzından arada yanlış anlaşılması olmuş gibi.
   Mesajınıza “Makalenizde birden fazla teorik ve teknik hata var.” ile başladığınız için de işimi yarıda bıralıp Cem’in bu yazısını dikkatli bir şekilde tekrar okudum. Yazdıklarınınz teorik veya teknik hata değil, kişiden kişiye değişebilecek, öznel konular. Yazıda benim de %100 katılmadığım ama çoğu durumda doğruluk payını da inkar edemeyeceğim ‘ETTL’, ‘kablo karmaşası’ gibi konular var ama dediğim gibi bunları ‘teorik ve teknik hata’ olarak adlandıramam.

   BasÇek marka ya da sistem bazlı bir site değil. Kendi yazılarımda her markaya dair ek bilgi veriyorum. Cem biraz daha Canon bazlı yazmış ama bilgilerde de teorik bir hata bulunmuyor.

   COMMANDER KONUSU:
   Nikon’da Commander modundan bahsetmişsiniz. Ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama her Nikon DSLR modeli bu özelliğe sahip değil. Giriş seviyesinde D3100, D5000 serilerinde yok, D3 gibi pro seviyede dahili flaş olmadığı için ek ekipman almalısınız.

   Canon’da 7D ve 60D dışında hiçbir modelde yok. Canon’un tam kere ve pro modellerinde de dahili flaş yok zaten. Bunlar için ya gövdeye bir adet Speedlite takmalı ya da ST-E2 kullanmalısınız.

   Sony ve Pentax sadece tetikleyiciye sahip, harici flaşların güçlerini ya da özelliklerine gövdeden müdahale edemiyorsunuz, bunun için gövdede harici bir flaş bulunmalı.

   Olympus modellerinin en ucuzunda bile ‘commander’ olayı mevcut.

   ETTL KONUSU:
   ETTL sistemleri ise her zaman güvenilir olamıyor. Bol bol flaş poz telafisi ile flaşa müdahale etmeniz gerkiyor. İstediğiniz sonucu elde etmek için bu bir zorunluluk hatta. Bu durumda dahili flaşla flaş patlatmak tek başına yeterli değil, sistemdeki flaşların gücüne müdahale edebilmeliyiz. Bunun içinde piyasadaki DSLR gövdelerinin ‘çoğunluğunda’ n+1 kuralı geçerli.

   OPTİK TETİKLEME KONUSU:
   ETTL, iTTL sistemleri optik tetiklemeye dayanmakta. Bunun için de algılayıcıların birbirini görmesi gerekmekte ve ortam ışığının çok olmaması gerekmekte. Çok aydınlık ortamlarda optik iletişimin sorunlara neden olabileceği belirtiliyor. Radyo frekansı mesafe konusunda da daha esnek olduğu için pek çok profesyonel fotoğrafçının tercihi olmakta.

   AMPUL FLAŞ
   Uygun fiyatlı olup da güç kontrolüne sahip olan ampul flaş ben görmedim. Gücü ayarlamak için de flaşı yakınlaştırmak, uzaklaştırmak pek pratik çözüm değil. Ben tercih etmem şahsen. Elektrikli olması iç mekanda avantajken, dış mekanda dezavantaj olarak karşımıza çıkacak.

   Konu hakkında kendi görüşümü ayrı bir yazı olarak yazarım ama burada anlatılanın herkesin seçmesi gereken yol olmadığını, uygun fiyatlı flaş çözümü nasıl olur olduğunu belirtmem lazım. Giriş kısmındaki metinden bunun anlaşılabiliyor olması lazım ama gene de not olarak düşelim biz.

 10. Baha (bFeeL)

  Çok yardımcı bilgilerdi. Teşekkür ederim.

 11. Legionella

  Çok faydalı bilgiler. Teşekkür ediyorum. Bir adet dahili, bir adet harici flaşla da iyi iş çıkmaz mı?

 12. Mariquito

  Harika bir yazı olmuş teşekkür ederim öncelikle..Benim problemim sony kullanmam ve farklı makineye geçemediğim için bu tür konularda çok dışarıda kalmam..Elimde bir adet hvl-f42am flaş mevcut ben ürün çekimi veya model çekimi için yn li flaşlar ile set kurmak istiyorum çözemediğim şey makinenin üzerine tetikleyiciyi takarsam hvl f42am yi nasıl yerleştiricem eğer yerleştiremez isem ayar nasıl yapıcam şöyle bir tetikleyici var mı direk makinenin yanındaki harici flaş tetikleyici yuvasına takılan ve dış flaşları tetikleyen bir aparat? çünkü tepeye tepe flaşımı takmam lazım..

  ve en düzgün şekilde 2 veya 3 adet(2 ya da 3 hangisi daha mantıklı olur?) yn 460 II alsam uzaktan nasıl tetiklerim, ebay’İ baya araştırdım ama sony üzerine kendi hvl serisini tetikleyen tetikleyici ve verici dışında pek bir şey göremedim

 13. caglar

  merhabalar;
  7d kullancısıyım, geçenlerde yabancı forunlarda methini duyduğum ve canon muadiline göre fiyatının uygunluğunuda düşünerek Metz 50 Af-1 flaş aldım. Flaş gerek yapısı gerekte TTL sisteminin tutarlılığı konusunda beni yanıltmadı. Ama daha önce harici flaşlara karşı acemiliğimden olsa gerek, birtürlü 7d nin wireless özelliğini kullanarak flaş ı çaktırmayı başaramadım sanırım bu durumda biraz da flaşın tek handikapı, kullanım menüsünün zorluğuda etkili oldu.

  Youtube da bir kaç video buldum ama onlarda japoncaydı. Demem o ki ben bu işi kotaramadım. Bu problemi nasıl çözebileceğim konusunda fikri olan varsa ve paylaşırsa benimle çok mutlu olurum.

 14. Erman

  Metz marka flaşlar piyasadaki en iyi flaşlardan biri
  60D kullanan arkadaşta canon 430 ex i kablosuz kullanmayı denedik malesef başarılı olamadık daha sonra öğrendim ki
  en az iki adet flash olmadan kullnılamıyormuş yani makinenin üstüne bağladığımız başka flaşı tetikliyormuş
  Ben canon50D kullnıyorum O yüzden benim bilgim bu kadar =))

 15. Zeynep

  Yaıznızdan fotoğrafçılıkla ciddi ciddi profesyonel uğraşanlar çocuklarına eğitim sağlayamaz sonucu çıkıyor, o zaman fotoğrafçılıkla ilgili kimsenin araştırma yapmasına ve bilgi edinmesine de gerek yok.

 16. yusuf

  çok teşekkür ederim internette gezinirken şans eseri karşılaştım yazınız ile çok beğendim okurken zevk aldım hatta heyecanlandım bende amatörüm ve çok fazla flashlar hakkında bilgim yoktu benim için çok bilgilendirici bir yazı olmuş tekrar teşekkür ederim

 17. fatih

  hocam paraflaş içinde bilgi verirseniz sevinirim makineda herhangi bir ayar yapmamıza gerek var mı yoksa diyafram ve örtücü yeterli gelir mi

 18. inas

  harika yazı…son derece eğitici…
  benim bir sorum olacak…ben YN-560 marka flash ve tetikleyicisi almaya karar verdim..

  şimdi…iki tane analog makinam var ve şu an elimde bulunan basit bir flaşım var… flaşhım yashica fx3 2000 markalı makinede çalışıyor…öteki eski zenit marka modelde çalışmıyor…

  arkadaşım, bunun için (zenit marka makinam için söylüyorum-makinanın gövdesinde bulunan küçük bir delik var, aynı deklanşör kablosunun girdiği yer gibi bir şey) bir aparat olduğunu söyledi…flaşhın çalışmasını sağlamak için…

  acaba bu aparat nedir…? bileniniz var mı…sevgili basçek ekibi… ayrıcada ben bu yazıda bahsi geçen YN 560 marka flash ve tetikleyicisini alsam, acaba analog makinaya uyum sağlar mı…

  cevaplarsanız çok sevinirim…saygılar…

 19. Mehmet

  “Burada hepimizin, ben dahil, amatör olduğunu varsayıyorum”Diye başlayan biryazıya ,gene herkes birşeyler yazmış.Bende bir amatörüm ,yani bu işten para kazanmıyorum ama 30 yıldır fotoğraf çekiyorum.Etkilendiğim çok şık portre çekimlerini incelediğimde, tabi bu çekim bilgileri paylaşanlar!! Bu çekimleri birçok değişik ekipman yardımıyla yaptıklarını okuyunca ,ister istemez birçok makale,eleştiri,marka modelkullanıcılarının yorumlarını okudum ve tabiki Ebay fiyatlarını araştırdım.

  Buradada ne olur bilmiyorum ama ,Manuel focus lenslerle ilgili yazdığım bir yazıya demediğini bırakmayan çooook zengin ,bir lense 5.000$ vermişte enayimiymiş 50$ a MF almayı bilmiyormuymuş vs vs. Eğer parayı çaydan topluyorsan al kardeşim yada 10.000$ maaşın varsa al yada 10.000$ a foto satabiliyorsan al banane !!!!!!Benim bahsettiğim MF lens kullanın ve diyafram açıklığı ile perde hızının çalışma prensipleri deneyerek görün ve foto üzerindeki etkilerini görün anlamında bir yazıydı.

  Aynı şeyi basit ev ççekimleri için ,oda senede kaç sefer çekersiniz bilemem ama benim araştırmalrıma göre ve Ebay fiyatlarına göre şöyle

  YN 560 II 80$ iki tane alabilirsiniz 160$
  RF 603 (1 Verici 2 alıcı bu sette makine farkı yok makineyi taktınızda alıcımı vericimi olduğunu kendi algılıyor yani 3 cihazda aynı + makineye göre PC kablosu 50$

  Işık ayakları iş görecek kadarı 20-25$
  Flaş ve şemsiye bağlama başlığı 10$
  Düz şemsiyeler 7$
  Yansıtıcı şemsiyeler 10$
  Taşınabilir reflektörler 10-20 $ ebat ve işlevine göre değişken

  Yani yaklaşık 2 flaş 1 tetikleyici 2 ışık ayağı,2 başlık,2-3 şemsiye 1-2 reflektör toplam 300$ veya 550 TL…..SB 900 1250 TL olduğuna göre bir TTL flaşla aynı etkiyi veremiyeceğinize göre ve senede üç beş kere kullanılacak bir ekipman için 500 TL harcamak mantıklı ,başlıkta yazılan makaleye aynen katılıyorum biz amatörler için.Geçengün bir yazı okumuştum ,bilmemne çekimleri için sütudyo ve ışık ekpmanları için GÜNLÜK 20.000$ ödüyorlarmış.Yani günlük kirası bile 20.000 $ edecek ekipmanlar var .Parası olana tabii.
  Saygılar.

 20. turker

  Merhaba,

  makale için teşekkürler.
  şuan elimde 3 kafalı bir flash seti var. tetikleyicisini taktım nikon d7000 makinem ile 1 adedini tetikletebiliyorum..tetiklenenin arkasında sync yerine tetikleyicinin içinden çıkan parçayı takıyorum.ancak 3ü aynı anda tetiklenmiyor. Bunu yapmak için düz mantık ile her ışıga bir tetikleyici karşılık koymak geliyor.Yanılıyormuyum. kit bu http://www.fototeknoloji.com/Mini-Master-250DI-PARAFLAS-SETI-3-kafa,PR-1042.html

  • türker

   Merhaba,
   kendi sorumu cevaplamak istiyorum :) tetikleyiciyi pre yapıyoruz. makinedeki tetikleyici ile ışığa taktığımız tetikleyici aynı frekansta olmalı. sonra diğer ışıklarıda slave yapıyoruz.
   master ne yaparsa slave lerde onu yapıyor.
   deneme yanılma ile çözersiniz.

 21. Öncelikle müthiş bir site yapmışsınız kutlarım. Ben 2 yıldır amatör olarak çekiyorum ve portre ağırlıklı çalışmayı seviyorum. Ancak flashların verdiği ışığı sevmiyorum. Bunların dışında profesyonel stüdyolarda kullanılan harici ışık kaynaklarından almayı düşünüyorum. Hani şu şemsiye gibi adını bilmediğim bir yansıtıcı ile birlikte kullanılanlardan. Bunları edinmenin ucuz bir yolu var mı? Bir de ışığı yansıtan levhalar hakkında bilgi almak istiyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim.

 22. inas

  merhaba,

  “yn-560″ modeli ve “Nikon Speedlight sb-28 Digital Flaş” arasında kaldım…

  arkadaşımdan nikonu almayı düşünüyorum fiyatı 200 tl…
  yn-560′ın fiyatı 150 tl civarı

  acaba hangisini almalıyım murat bey ve siz diğer arkadaşlar, yardımcı olursanız sevinirim…alacağım flaşı analog makinada kullanacağım…

  vakit bulur da cevaplarsanız çok sevinirim…

  • Elektriksel olarak uyumluluğa bakmak gerek. Yn 560 sorun çıkarabilir. Sb 28 eski ama muhtemelen daha uyumludur. Sadece bu yönden soruşturmak gerek makine modelinize göre. SB 28′i kullanmadım ama iyi bir flaşa benziyor.

   • inas

    çok teşekkürler…analog makinada kullanacağım (mamiya rb67). elektriksel olarak uyum aramak gerekli midir bilmiyorum ama benim de gönlüm sb 28′ten yana 50 tl fark için nikon’dan vazgeçmeyeyim diye düşünüyorum…

    ayrıca sitede paraflaşlarla ilgili detaylı bir yazı var mı bilmiyorum ama (kapsamlı bir şekilde), vakit bulup, böyle bir yazı hazırlarsanız çoğu kişinin de memnun kalacağını düşünüyorum…

    tekrardan çok çok teşekkürler murat bey…

   • bekir

    benzer bir soru da ben soracaktım.. yn 560ii düşünüyorum fakat sb 80dx de hemen hemen aynı fiyat. d700 ile kullanacağım için bu 80dx sorun yaratır mı bunu bilmiyorum. güç olarak iki flash çok farklı mıdır. ve alacağım ikinci el sb 80dx çok kullanılmışsa, bu flashların yıpranma durumları nedir, yenilenebilirler mi?

    teşekkür ederim

 23. Ferzan Uğurdağ

  Elimde Nikon D3100 mevcut. Ayrıca Bower marka flaş ve Çin malı tetikleyici kullanıyorum. Ayrıca elimdeki diğer makinem olan D200 ile flaşı gayet iyi tetikleyebilirken D3100 ile tetikleme yapamıyorum. Vericinin sinyalinin aıcıya gittiğini flaşın altındaki alıcı ünitesindeki lambanın yanıp sönmesinden anlıyorum. Bu durumda alıcı ile flaş arasında bir uyumsuzluk olduğunu düşünsem de aynı pozisyonda iken D200 ie niçin çalışsın o zaman.

  Sanki D3100′de bir setting problemi var diye düşündüm ve kitapçığını ve tüm ayarlarını defalarca taradım ama işin içinden çıkamadım. Bir öneri var mıdır?

  Teşekkürler

  Ferzan Uğurdağ

 24. Anıl Özdemir

  merhablar, TTL özellikli NIKON SB-600 flaş, CANON makinada TTL özellikli olarak nasıl kullanabilirim yani bir dönüştürücü adaptör varmıdır? cevap veren arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

 25. faruk

  tepe flaşların gücü kaç wattır akülü paraflaş alana kadar iki tepe flşala strobe çekim yapıcam 60x60softboxla beraber

 26. ebay.com dan alışverişte gümrük ücreti ekleniormu bilginiz varmı teşekkürler .

 27. Ulaş

  Şuan elimde Canon 430 EX II var. İkinci bir ucuz, manuel bir flaş almak istiyorum. Tetikleyici olarak Pixel Knight TR-332 2 alıcılı bir set var. Kullanım amacım damla fotoğrafçılığı ve mactoda ikinci bir ışık kaynağı. Bu kriterlere göre bana kullanmakta zorluk çekmeyeceğim bir flaş önerebilir misiniz? Cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum. Ayrıca yazınız içinde teşekkür ederim bence birçok acemi kullanıcı için okunması gereken bir yazı.

 28. bulut

  merhaba, elinchrome d-lite 4 paraflash almistim birkac ay once, simdi deneme firsatim oldu……nikon d5000 ile cekim yaptim, light meterim yok fakat deneme yanilma yontemiyle guzel bir çekim yaparim dedim… cektigim resim cok parlak ya da karanliksa da ona gore ayarladim fakat ekranin yarısi karanlik yarisi beyaz oluyor……. acaba sorun nerden kaynakli illaki basina gelmiştir birisinin ya da sevgili bascek ekibinin bir bildigi vardır… deneme amacli cektigim cikan resimler şunlar…cep telefonundan, fotograf makinasinin lcd ekranini cekerek yukledim……

  http://hizliresim.com/Kn11OM
  http://hizliresim.com/e7RRdP

  not: isik kaynaginin yerini de degistirdim, gucunu de degistirdim, makina manuel ayarda siyah beyaz cektim… lensini degistirdim, odanin ışıgı acik denedim kapalı denedim, ne yaptiysam olmadı…….

  yardimci olursaniz cok sevinirim……


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop