Hangi şarjlı pil daha uzun ömürlü?

Kompakt makinelerden DSLR’a geçtiğinizde, kalem pillerden kurtuluyorsunuz zira DSLR’ makineler Li-Ion pil kullanıyor. Ancak fazla sevimeyin. Flaş aldığınızda kalem piller tekrar geri geliyor. Flaşlar, kompakt makinelere kıyasla daha çok pil tüketir. Dolayısıyla bir değil en az iki set pil ile çekime gitmelisiniz. Daha profesyonel çekimler için batarya olanakları da var tabii. Ama biz şu an pil seçeneğine bakıyoruz zira daha ucuz.

Pil testi yapma fikri benim de bir flaş edinmemle ortaya çıktı. Piyasada birçok pil var. Bazıları yakın fiyatta bazıları ise diğerlerine oranla çok daha pahalı. Ben de bunlardan dördünü alıp denemeye karar verdim. Daha önce pil testi yapmışlığımız yoktu. Dolayısıyla elimde hazır bir metod da yoktu. Bir de tabii çıkan sonucun bir anlam ifade etmesi gerekiyordu. Ben de yöntem olarak flaş patlatmayı seçtim. 580 EX2 flaşıma kablosuz tetikleyici taktım ve flaşı tam güç konumuna getirdim. Flaş dört pille (AA) çalıştığından her markadan dört pil aldım. Bunların şarj sürelerini de not alarak, hepsini flaşla kullandım. Böylelikle elimde saat cinsinden değil de flaş patlatma adedi cinsinden bir değer oluştu. Yani ‘X pil şu kadar saat dayandı’ gibi bir sonucumuz olmayacak. Çok daha pratik ve benim gibi bu tip pilleri sadece flaşlarında kullananlar için daha anlamlı olan bir sonuç sunacağız.

580

İşte ‘test sistemimiz’ Canon 580 EX II flaş.

Adayları görerek işe koyulalım.

GP 2700 NiMH Şarjlı Pil

gp2

İlk pilimiz GP. 2700 serisinden. İlk önce 2700 mAh sanıyorsunuz ama aslında model numarası 2700. Bilindik bir pazarlama hilesi.

gppil

Gerçekte pilin değeri 2600 mAh. Pilin üzerinde hızlı şarj ile iligli bir ibare yok ama hızlı şarj olabiliyor. Çiftini 9TL’ye aldım.

Varta 2700 mAh NiMH Şarjlı Pil

varta2

Varta da merak ettiğim pillerdendi. Varta’nın normal pilleri çocukluk anılarımdandır. Bir de kırmızı renkli Energizer vardı :)

varta

Varta’nın pilleri 2700 mAh. İsim hilesi yok. Pilin üstünde hızlı şarja uygun olduğu belirtilmiş. Çiftini 25TL’ye aldım. Yani flaşı 2×2 50TL’ye doldurduk. Oldukça pahalı.

Duracell 2650 mAh NiMH Şarjlı Pil

duracell2

Duracell, normal pil alırken aldığım tek marka diyebilirim. Pillerinden çok memnunum. Ama bakalım şarjlı pili nasıl olacak?

duracellpil

2650 mAh değeri var. 12TL’ye aldım. Duracell’ler de hızlı şarj destekliyor.

VPW 2700 mAh NiMH Şarjlı Pil

vpw2

Varta’ları alırken reyonda bu piller de vardı. Daha önce kullanmamıştım deneyeyim dedim. Çiftini 13.90′a aldım.

vpwpil

Piller 2700 mAh. Hızlı şarj destekliyor.

Pilleri test edeceğimiz şarj cihazı GP Powerbank. Bunun incelemesini daha önce yapmıştım.

Hızlı şarj cihazlarını profesyoneller pek beğenmiyor ama bence kesin tercih. Yarım saatte pilleri doldurmak ve tekrar çalışmaya başlamak önemli bir kazanım. Şahsen süreye daha çok önem verdiğim için uzun süre şarj eden cihazları denemiyorum bile. Sonuçta yedek pilsiz çalışmıyoruz. Biri şarj olurken diğer setle devam ediyoruz. Her marka aynı zamanda kendi şarj cihazına da sahip ancak belli marka pile aynı marka şarj cihazı gibi bir zorunluluk yok. Sonuçta şarjın prensipleri değişmiyor pek. Pilin kapasitesi belli ve buna karşılık  şarj cihazının da doldurma kapasitesi belli. Bu da bize şarj süresini veriyor. Şarj etme teknikleri açısından örneğin ‘trickle charge’ gibi pili dibine kadar doldurma özellikleri var. Bizim seçtiğimiz GP cihazı da bu tip bir cihaz. GP şarj cihazı testteki Varta’ya bir haksızlık olmaz kısacası. Pilin makine seçmesi ya da makinenin pil seçmesi, üretici için istenmeyen bir durum olurdu. Her iki açıdan da maksimum uyumluluk, satışa olumlu yansıyacak önemli bir detay.

Testler

580 EX2 flaşımıza kablosuz tetikleyiciyi taktıktan sonra flaşın gücünü maksimuma getirdik. Tetikleyicinin üzerindeki düğmeden flaşımızı patlattık. Her pil grubu için sekiz kez tekrar ettik.  Şarj sürelerini de ölçtük.

image003

Ortalama alacaktım ama vazgeçtim. Bunlar en son testin sonuçları. Pilleri ilk iki kez test ettiğim de aldığım sonuçlar bunların çok altındaydı. Üç ve dörtten itibaren sonuçlar hem yükseldi hem de belli aralıklar arasında kaldı. Örneğin GP ve Duracell, 350-370 aralığında sonuç veriyor. Varta ise onlardan biraz daha iyi 370-380 aralığında. Duracell de GP de 2700 mAh değil. Varta 2700 mAh olduğundan çok az daha iyi olmasını bekliyorduk zaten. Bu son testi, diğeryedi denemeden bir hafta sonra yaptım. Piller bir süre sonra tekrar ilk alındıkları düşük skorlara döner mi diye merak ettim. Ama hepsi kendi aralıklarında çalışmaya devam ettiler. VPW marka pil ise kötü bir performans gösterdi.  Zaten en başından beri şarj ile ilgili sorun çıkardı. İlk taktığımda beşinci dakikada cihaz ‘şarj oldu’ uyarısı verdi ki bu mümkün değil. Fişi çıkarıp takınca yeniden başladı ve bu şekilde tamamlayabildim. Birkaç şarjdan sonra böyle yapmadı ama diğerleri gibi istikrarlı bir şarj süresi de ortaya koyamadı. Her denememde şarjı yeniden başlatmam gerekti mutlaka. Demek ki pil ve şarj cihazı uyumsuzluğu olabiliyormuş.  VPW’nin kendi şarj cihazı da var onunla almak gerek bu markayı.

image001

Şarj süresi ise 38-45 dakika arası. En hızlı GP şarj oldu. VPW 40 dakikada bitti ama sorunlu olduğu için onu değerlendirmiyorum. Tam dolamadığı belli.

Sonuç

toplu

Sonuçlar, VPW’yi saymazsam, üç aşağı beş yukarı aynı aslında. Yani flaş patlatma sayısı tek başına satın alma kararı olacabilecek bir sonuç çıkarmadı. O yüzden başka farklar var mı diye bakıyoruz. Ben biraz da tesadüf eseri bir fark buldum. Pilleri normalde bitene kadar test ediyorum. Arada flaş ısındığı için ara veriyorum sonra devam ediyorum. Bir kez saatin geç olmasıyla testlerden birini ertesi güne attım. Normalde 350 civarı sonuç vermesi gereken pili 280. patlamada bırakıp sabah devam ettim.

Testin üstünden 12 saat geçmişti. Denemeye başladım ve beş kez flaş patlattıktan sonra piller bitti. Bunu Duracell ve GP ile bir kez daha denedim.  Pillerin enerjisinin çoğunu tüketip teste ertesi gün devam edince, toplam flaş patlatma adeedi 50 adet civarında azalıyordu. Ancak Varta aynen devam etti. Kendi taban değerine ulaştı. Bunun kimyasal açıklamasını bilmiyorum ama aklımızda bulunmasında fayda var. Yani bir çekimde bitme sinyali vermeyen bir pil, ertesi günkü çekimde çabucak pes edebilir. O yüzden birkaç günlük çekimlerde, pil daha bitmedi demeden mutlaka şarj edilmeli.

Pillerin bir de flaşı şarj etme süresine etkisi var. Bu konuda üç pil de sorun çıkarmadı. Flaşı gayet hızlı doldurdular. En önemli ayrımlarından başında tabii fiyat geliyor. Varta en iyi pil ama dört tanesi 50 TL olunca düşünmek gerekiyor. GP’nin dördü 18 TL olunca Varta fiyatına neredeyse üç set alabiliyorsunuz ki eğer tek flaşınız varsa iki set yeterli gelecektir. Biz testleri tam güçte yaptık. Flaşınızı normalde tam güçle çok nadir kullanırsınız. Yani normal bir kullanımda verdiğimiz patlama adetlerinin çok daha üzerine çıkacaksınız. O yüzden iki set pil yeter. Ama daha yüksek adette flaşınız varsa o zaman dört set gerekebilir. Hatta flaş bataryalarını da düşünebilirsiniz. Tabii onlar daha da pahalı çözümler.

Uzun lafın kısası, tek set pil alıp çıkacaksanız Varta’ları öneririz. Zaten sadece flaşınızda kullanacaksınız diye bir şart yok. Kompakt fotoğraf makinenizle yanınıza yedek almadan da çıkabilirsiniz ki bu durumda artık makinelerin iki pille çalıştığını düşünürsek Varta’nın fiyatı çok batmayabilir. Öte yandan Varta’yı ucuza bulma ihtimaliniz de var. Özellikle nette 18TL’ye kadar gördüm. GP fiyatına düşmesini beklemeyin tabii. Çok adette pil gerekiyorsa veya yedekli çalışacaksanız GP ya da Duracell’den hangisi ucuz ise onu alın. Servet ödemeyin derim.

Bitirken bir de anımı anlatayım flaş pili ile ilgili. Malum geçtiğimiz yaz  düğün sezonuydu. Ben de bir tanesine gittim. Genelde bir mazeret bulur gitmem ama çok yakın bir arkadaşım evlenince gittim. Nikah Kadıköy evlendirme dairesindeydi. Fotoğraf çektirmek için salona yüklü miktarda para veriyorsunuz ama salonda misafirlerin fotoğraf çekmesine bir şey demiyorlar. Sadece daha sonra holde izin vermiyorlar. Benim makinem de o gün flaştı bataryaydı, Voltran’ı oluşturmuş vaziyetteydi o yüzden saklamak pek mümkün değildi. Arkadaşım oradaki fotoğrafçının eline kaldı. Neyse ki salonda özellikle gelinin yüzüne flaş patlatmadan bir iki kare yakalayabildim.Fotoğrafçı ise yakın mesafeden hem de diffuser olmadan habire çakıyordu. Sonradan sorduğumda fotoğraflardan hiç memnun kalmamıştı arkadaşım.

Fotoğrafçı takı merasiminde de sürekli çekim yaptı ama bir ara flaşın pilleri bitti. Ben de kenarda ne yapacak diye bekliyorum. Halbuki kendi pilini çıkar ver yardım et adama değil mi? Üstelik yanımda sekiz tane varken. Çekmeme engel olmasalardı düşünebilirdim. Adam pilsiz kalınca ben yedek pilleri getirecekler diye beklerken, Nikon kameranın kendi flaşını çıkarıp çekmeye devam etti. Yani bir noktadan sonra çekilen fotoğrafların hepsi yetersiz ışık nedeniyle diğerlerine oranla sönük ve karanlık çıktı. Ki fotoların neredeyse tamamı aile fertlerini de katarsak toplu fotoğraf sınıfındaydı.Yani geniş bir alan aydınlatılacaktı.

Bir sebeple evlenmeye karar vermiş çiftlere uyarım olsun bu da. Tonla para verdiğiniz fotoğrafçının ekipmanlarını kontrol ettirin. Kameranın kendi flaşıyla çektirmeyin. Yakın mesafede flaş kullandırtmayın. Hele hele diffuser yoksa kesinlikle kullandırtmayın yoksa gelinin elmacık kemiklerinde ampül yanıyormuş gibi çıkar. Yalçın size düğün fotoğrafı nasıl çekilir anlatacak ama dediğim gibi o şartlarda siz çekemiyorsunuz. Yani işi bilmeniz sadece daha çok sinirlenmenizi sağlar. Çekenlere müdahale de edebilirsiniz tabii ama fotoğraf mafyasından kurşun yemeye gerek yok. Düğünden önce fotoğrafçıya işi bildiğinizi gösterin. Tekrarı olan bir şey değil bu. Photoshop bile sizi o hatadan kurtaramaz. Fotoğraf hatasından yani ;) Neyse ufak bir şey yazacaktım tek başına yazı oldu. En iyisi düğünde dikkat edilecek hususlar diye bir yazı yapayım ben bunu :)

“Hangi şarjlı pil daha uzun ömürlü?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Said Akkaş

  Bir de maganda fotoğrafçılar var, karşınıza çıkabilir diyorsunuz düğün ya da nikah salonlarında :) O zaman vericeksin parasını gitsin başka yerde eğlensin hepsini biz çekeriz diyeceksin, şimdi bir kere olan birşeyi de mundar etmenin anlamı yok, yazık olmuş arkadaşın hatıralarına.

  Ben Recyko pilleri de test etmenizi beklerdim. Onlar acaba ne kadar dayanacak. Alkaline gibi şarjı dayanır kendiliğinden boşalmazdı vs. diye satılıyorlar, normal kullanımda dayanımı nasıl olabilir.

 2. Duracell Ni-MH pilleri farklı ebatlarda ve farklı cihazlarım için aldım.
  Her farklı ebattaki Duracell şarjlı piller belli bir dolum boşalım sonucu artık şarj almamaya(1000xdolum kesinlikle Duracell için geçerli değil) başladılar.
  Şarjlı pillerin ilk performansından çok uzun ömürlü olması önemli tabii ki.
  Bu pillerin içinde sürekli aynı performansı gösteren ve Duracell ile aynı zamanda aldığım Varta piller hala dolup yüksek performanslarını devam ettiriyorlar.
  Yani Duracell alkalin piller içinde en iyilerinden biri olabilir ancak şarjlı pil için kesinlikle Duracell’i önermem.

  • Mesut

   Kesinlikle katılıyorum arkadaşa, Duracell için söylüyorum ve çok deney yapmış bir olarak söylüyorum, duracall bırakın 1000x 100x bile gitmiyor. İsteyene ispatlarım. Ha diorsanız ki 1000x de 30ma ledi yaktı ve 10 saniyede bitti diyor ve bunu bu şekilde sayıyorsanız 1000 değil 1000000 olur. Sahtekarlık heryerde var.

 3. Muharrem KARA

  “Şarjlı piller hakkında herşey bipekkan” olarak google da arama yaparsanız gelen forumda çokçok detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz(reklam yapmamak için forum ismi vermedim).Okumaya son sayfalara yakın sayfalardan başlayın, zira konunun başlangıç tarihi 2006:)
  O forumdaki “bipekkan” rumuzlu arkadaş pil ve şarj aletleri konusunda pro diyebileceğimiz bilgi kapasitesine(işi dolayısıyla) sahiptir.
  Pillerin şarj ettiğinizden hemen sonraki harcama ömürleri kadar, doldurup belirli bi süre kullanmayıp sonra kullanmaya çalıştığınızda durupdururken ne kadar güç yitirdiği de önemlidir.
  Varta bu konuda çok başarılı ve gücünün neredeyse tamamını koruyor.

  İzmir’de Çankaya’da elektronikçiler pasajının karşısındaki sokakta biraz ileride solda(ismini unuttum) vartanın ana bayisi var.Ordan 16-18 TL’ye, zira yine bazı açıkarttırma sitelerinden 18tl’ye 2li paket halinde varta proffessional 2700mah AA şarjlı pil bulmak mümkün.
  Ankara’da ise Ulus KonyaSokak’da Tunelsan Elektronik ve ismini şu an hatırlayamadığım bir pasajda yine uygun fiyatlara şarjlı pil ve şarj aletlerini bulabilirsiniz.
  Şarjlı piller kadar pilleri şarjedeceğiniz alet de önemlidir. 500miliamper veren ADAPTÖRLÜ ve deşarj yeteneği olan bir makina almanızda pillerinizin ömrüaçısından fayda var.
  Bende bir400miliamper veren, bir de 800mili amper veren şarj aleti var. Varta2700, 800ma ile 3saat 40 dakika civarı doluyor ama ateş gibi de ısınıyor,sadece ataba değil hepsi (GP ve Duracell pillerimde var) öyle oluyor. Ben de şarj aletini buzdolabına koyup pilleri öyle şarjediyorum.:)

 4. Levent YURT

  Vay be !
  Daha dün MediaMarktta almak için baktığım şarjlı pilleri, karasızlıktan dolayı sepetten çıkarmıştım…
  Yok yok, siz erdiniz ! ;)

  • xaposian

   İyi halt ettin. (Gerçi beraber ettik . :D )

  • Kartal Kaan K?

   Varta varta varta! “şarjlı piller hakkında her şey bipekkan” diye aratınca çıkan konuya baktığınızda da sayın bipekkan’ın sözlerinde “… varta olsa bile … ” şeklinde kalıplar kullandığını görebilirsiniz.Boşuna pahalı değil bu piller.

 5. @bipekkan hocayı kim bilmez. :D
  Pil ekspertizi mübarek! :D

  @Murat Gamsız
  Yazı güzel olmuş fakat Varta’dan sonra cepteki para diğer pilleri almaya yetmemiş sanırım. :D

  Keşke Recyko(AYnı sınıfta değiller biliyorum ama en azında karşılaştırmak adına) , Energizer ve Varta’nın Power Accu’lerini teste dahil edebilseydiniz. (prof. serisi değil normal piyasada bulunan modeli, hem de çok daha ucuz.) http://www.isilkirtasiye.com/urun/urun_338_1505.jpg

  GP ile başlayan yolculuğuma Varta’nın Power Accu’ları ile devam ediyorum. Bol yedekli çalışınca beni hiç yarı yolda bırakan bir durumla karşılaşmadım şu ana kadar. GP’nin sahteleri ortada bolca var , dikkat!

 6. halilsen

  Sorulabilecek sorulardan bir tanesi de (en azından benim merek ettiğim bir soru);

  Bu pilllerin tam doluyken ve boşalmaya yaklaşmışken flash’ı çalışır hale geirmeleri kaç saniye sürüyor? Zira çekim sayısı kadar doldurma hızı da önemli bir kriter..

  Bu arada inceleme çok yerinde ve güzel olmuş, elinize sağlık..

  • bluelife

   merhaba siteyi gezerken gördüm pillerin test yapmışınız birde ultra pro germany 2000 mah şarjlı ve 2700 şarjlı ve alkaline ve lithium pillerini deneyin bakalım özellikle fotograf çekmek için göreceksiniz bundan sonra markalı pillere daha fazla para vermeyin hem ucuz hem kaliteli sadece bir kere kullanmanız lazım

 7. bence bu test hangisini almamız değilde, hangisinden uzak durmamız gerektiğini gösterir nitelikte olmuş. güzel de olmuş…

 8. Çok güzel bir yazı olmuş, tebrik ederim. Nerede olduğunu hatırlamıyorum ama seneler önce buna benzer bir test okumuştum, o zaman da oldukça faydalı olmuştu. Burada tek eksik kalan pillerin kaç kere şarj edilebildiği meselesi olmuş, bunu da zaten test etmek aylar sürer herhalde. Bunu özellikle söylüyorum çünkü GP bu konuda rezalet sonuçlara imza atıyor. Flaş, kompakt makine, kablosuz mouse, tıraş makinesi gibi pek çok üründe kalem pil kullanıyorum. bunlardan bazıları pili kısa sürede tüketiyor, bazısı da bir aydan uzun süre idare ediyor. GP piller kağıt üzerinde iyi, yeniyken güzel ama hem 8-10 şarjdan sonra kapasitesini ciddi anlamda kaybediyor, hem de beklemeye dayanamıyor. Flaşa taktığım GP pilleri şarj ettiğim gün sorunsuz kullanıyordum, ama 1 hafta sonra ister kullanılsın ister kullanılmasın bitmiş oluyordu. Flaşım öyle çok elektrik çeken bir tip değil, basit bir model (Nikon SB-400) ve 2 pille çalışıyor. Buna rağmen 2700lük GP yetmiyordu. Ucuz mal bu kadar olur deyip birkaç lira farkla satılan aynı kapasiteli Sony pillere döndüm. Çok daha iyi performans alıyorum. En son 1 ay kadar önce şarj etmiştim (sadece haftasonları kullanıyorum) ve hala çalışıyor flaş. Bu bana göre pillerle ilgili en önemli kıstas. Büyük firmaların (Varta, Duracell, Energizer, Sony, Sanyo, vs.) pillerinde ben bu tip sorunlar yaşamadım.

  Bu arada eklemek istediğim birşey var. Burada incelenen Varta piller Varta’nın özel serisi, çok kaliteli ama çok pahalı. Aynı firmanın bir de standart serisi var, daha uygun fiyatlı ama performansı da diğer piller seviyesinde. Ben şahsen profesyonel serideki bu pilleri tercih ederim ama herkese uymayabilir. Keşke yerli sermayeli gözümüzün bebeği Tunçmatik firmasının pillerini de deneseydiniz. Piyasada pek yaygın bulunmuyor ama ismini hatırlayamadığımız saçma markalar yerine yerli bir markayı tercih etmek daha akıllıca olur bence. Onlar da Türk üretimi değil ama en azından yerli sermaye, daha çoğu bize kalıyor. Neticede beklenen performans çok yüksek olmayacak. En azından VPW kadar iyidir bence.

  • Tunçmatik ürünleri test içerisindeydi ancak ürünlerde ve şarj cihazında olan problemden ötürü testten çıkardık. Yenilenmiş seriler geldiği zaman teste dahil edebiliriz ancak testte yer almamasının Tunçmatik tarafındaki teknik yetersizlikten kaynaklandığını not olarak düşelim.

 9. ELMIS

  Murat bey, incelemeyi tam zamanında yaptığınız için teşekkür ederim. Forumdaki konumda da belirttiğim üzere Varta Professional almayı düşünüyordum ve heralde şeçimim bu yönde olacak. Şuan kullandığım Power Accu modellerinden zaten memnunum. Diğer pillere oranla pahalı olabilirler ama ”almışken iyisi olsun” diyorum ben de. Varta Pro’ları Media Markt’ta çiftini 20 TL ye bulmak mümkün. Malumunuz makinem Fuji S1000FD ve de 4 adet AA pille çalışıyor. Ancak pil tüketimi iyi diyebilirim. Geçenlerde aldığım Kodak Alkaline piller hala dolu ve çoğu elektronik vizörden olmak üzere şu ana kadar 300 civarı fotoğraf çektim ve herhangibir pil uyarısı almadım. Varta Pro’lar sanırım beni pil derdinden kurtaracak. Tekrar teşekkürler, kolay gelsin.

  • Murat Gamsız

   Bence de Varta alın siz çünkü makinede kullanmakla flaşla kullanmak arasında fark var. Makineyi bir hafta kenarda tutup birden çekmek isteyebilirsiniz ve tabii pillerin hala dolu olması gerek bu durumda :) Flaş biraz daha planlı bir kullanım.

 10. Soner Toraman

  Çok merak ettiğim konulardan birisiydi, gerçekten çok teşekkürler. Büyük sabır işi tek tek defalarca test etmek.

 11. Moon

  kablosuz optik farem için Duracell 2650 mAh NiMH Şarjlı Pil aldım fakat piller çok performanssız çıktı…
  klavye mouse setim logitech lx110 ve şarj aletim C.F.L. pilleri şarj ettikten sonra yaklaşık 2 günayanıyorlardı pilleri kullanmasam bile 3gün içinde kendiliğinden bitiyorlardı… anlıyacağınız paramı çöpe atmış oldum…

  ayrıca 4 sene önce aldığım C.F.L. markalı piller bile duracellden daha uzun süre dayanıyorlar…

  • Alper

   Hocam bende Duracell aldım ve mouse neredeyse 20 gün dayandı. GP kullanıyordum ve 1 yılı doldurmadan 2 günde bir şarjları biter duruma geliyordu. Duracell’i anlayamadım bir türlü. Sende olduğu gibi çok kötü sonuçlar da okudum, göklere çıkaran yorumlarda okudum. Piyasada iki ayrı mal mı var diye aklıma geliyor değil. Ben 14 liraya aldım Gold’dan bazı arkadaşlar 8 liraya aldık diyorlar.
   İkinci bir konu da Duracell (Varta’yı bilmiyorum) hariç diğerleri çin malı. Daha önce satılar GP’ler malezya malıydı ve daha kaliteliydi. Çin malları gerçekten dökülüyor. Alırken buna da dikkat edin arkadaşlar.

   • burak

    herkese ii günler. bende logitech mousem ve klavyemle birlikte vpw pilleri kullanıyorumklavyedeki 6 ay oldu hala bitmedi mouseninki ise 1 ayda anca biter gibi oluyor. ben vpw den memnunum ya:D. bu arada piller 2500 mah klavyedekiler ise 1000 m ah

 12. Said AKKAŞ ve birkaç kullanıcı da aynı konuya değinmiş

  ” Recyko pilleri de test etmenizi beklerdim. Onlar acaba ne kadar dayanacak. Alkaline gibi şarjı dayanır kendiliğinden boşalmazdı vs. diye satılıyorlar, normal kullanımda dayanımı nasıl olabilir.”

  Ben de bunu merak ediyorum.

  Saygılar

 13. Recyko piller bu testin konusu pillerle aynı sınıfta değil. Zaten test ettiğimiz şey de kaç hafta hazırda bekleyebildiği değil ne kadar uzun süre dayanabildikleri. Yani rafta bekleme testi yapmadık. Bu teste dahil etseydim yine ne kadar uzun süre şarjı tutabildiğini göremeyecektik.

  Benim seçtiğim pilleri mahalle bakkalınızda bile bulabilirsiniz neredeyse :) O kadar yaygınlar. Recyko’lar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bir de bildiğim kadarıyla mAh değeri düşük bu pillerin. Yani rafta uzun süre dayanabiliyordur belki ama bizim testimizdeki piller kadar yüksek adette flaş patlatabileceğini sanmıyorum. Onu da dener ekleriz. Ben girdiğim birkaç mağazada bulamadığım için alamadım.

  • Murat bey haklısınız bu piller her yerde bulunmuyor. Sanırım Tahtakale civarında rahat bulunuyor. Bekleme süresi içinde söylendiği gibi şarj kaybetmemesi de önemli bir özellik. ( 430 EXII flaşım var , kullanmadığım zamanlar şarj kaybından boşalıyor piller o nedenle bu ürün ilgimi çekmişti. )

   Saygılar

  • Recyko artık neredeyse her yerde var. Eğer İstanbul’da sisli havada bir talan olmadıysa. :)
   MM, EW, Bimeks … vs

   Sınıfları ayrı ama 2700 ile ne kadarlık bir farkları var görmek isterim.

   Recyko’da en yüksek 2100 mAh’lik var diye biliyorum.

   Aynı şekilde Varta Power Accu’larıda eklersek çok iyi olur. Prof. serisine gerek olup olmadığını görürüz.

 14. turbolog

  İşin içinde alman olunca hemen kendini belli ediyor :) Hoş Varta’yı Rayovac almış galiba.
  AC bile pil sürmüş piyasaya: http://www.arctic-cooling.com/catalog/product_info.php?cPath=39_&mID=327

 15. deniz

  internette recyko pilleri biraz araştırdım. adamlar test etmişer bu tarz pilleri. gerçekten test sonuçları oldukça etkileyici. normal ni-mh piller hiç kullanılmasa bile 1 ayda kapasitelerinin %30 unu kaybediyolar. 6 ayda ise tamamen bitiyolar. recyko piller ise ilk ay kapasitelerinin%10 unu yitiriyolar. 1 senenin sonunda ise hala %70 kapasitelerini koruyolar.

  • Ama 2100 mAh yani kullanırken daha çabuk bitecek :)

   • deniz

    evet şuan kapasiteleri daha düşük ama ilerde onu da artıracaklardır. ayrıca normal ni-mh piller kısa sürede kullanılmadıkları zaman, kendi kendilerine bittiklerinden kapasitenin pek anlamı olmuyor ;)

    • Kapasitesinenin anlamı olmuyor diyemeyiz :) Kullandığınız cihaz neyse onu daha uzun süre kullanabilmek avantaj değil mi :) Özellikle kameralarda hem çekim hem LCD derken piller tek bir çekim gününde bile bitebiliyor.

     Bitmediğini düşünelim. Siz çok çekim yaptığınız bir günden sonra pilleri rafa koyar mısınız? İçinde %40 hadi %50 şarj olsun. Bu halde bile gelecek kullanımdan önce şarj edersiniz. O yüzden aslında rafta durma süresi çok önemli değil. Aniden çekim yapmadığınız sürece, çekimden yarım saat önce pilleri doldurmak yeter. İçi beklemekten %10′a düşmüş pili bile 15 dakika şarj etseniz %60 seviyesine çıkacaktır.

     Ama pilin kapasitesini hiçbir şekilde yükseltemezsiniz onun çaresi yok :) Burada raf süresi benim testte bahsettiğim ertesi gün performans düşmesi olarak kendini gösterdiğinde önem kazanıyor. Bu konuda Varta hepsinden üstün. İki günlük bir kampa gitseniz belki şarj imkanınız olmayacak. Bu durumda pilleri yüksek kapasitede olması ve ertesi gün de gücünü koruması önemli.

 16. LaThReLL

  45 dakikada şarj oluyor mu bu piller. amanın ben 12 saat şarjda tutuyorum. pilin ömrü kısalırmı fazla tutulunca

  • Gereğinden fazla tutuyorsanız evet :) Şarj cihazınızın pil dolunca fark edip duran cinsten olması iyi olur :)

   • Benim bildiğim pil ömrü açısından yavaş dolum daha uzun süre (doldurma boşalma anlamında) dayanması açısından daha sağlıklı.
    Gerçi yeni nesil şarj cihazları ve pillerde bu durum değişiyormu bilmiyorum.
    Birde orjinal pillerle birlikte alınan şarj cihazlarının hepsinde overcharge kontrol var sanırım.O olmazsa eğer pilleri şarjda unutursak pilin patlama veya akma riski olur.

    • Murat Gamsız

     LaThReLL 12 saat şarjda tutuyorum dediği için, şarj süresini kendisinin belirlediğini düşündüm ona göre yazdım ben :) Demek ki eski bir cihaz kullanıyor.

     Pil ömrü tek faktöre bağlı değil. Yavaş dolumun artısı da var eksisi de. Mesela eski cihazlarda şarjda unutma ve fazla şarj etme riski var. Ayrıca uzayan şarj pilleri çok ısıtıyor. Yeni ve kaliteli cihazlara, kısa zamanda şarj edenlere bile, fan koyuyorlar bu yüzden.

     Şarj cihazının ne olduğu önemli burada.

     • Fanlı şarj cihazlarını duymamıştım.Demekki yakında su suğutmalı şarj cihazlarınıda görebiliriz : ))
      Bu arada bilgisayarımın mausunda da Panasonic şarjlı pil kullanıyorum ve ondanda gayet memnunum.1400 mAh olmasına rağmen 7 yıldır evdeki bilgisayarımda halen sorunsuzca kullanıyorum.

     • Anonim

      GP nin V800C modelinde fan vardı sanırım . 15 dakikada şarj ettiğini yazmışlardı açıklamalarında almayı düşünüyorum Sirkeci’de 50 $ civarında.

 17. umitsim

  yapılan testte boştayken boşalma üzerine herhangi bir şey yok bir bir kaç gün ara verip belli sayılarda fotograf çekilse bu pil bitene kadar devam etse daha iyi bir test olurdu. ayrıca daha fazla pilin teste olsa daha yararlı olmaz mıydı

 18. Bunların cepten karşılandığını belirtip biraz daha makul isteklerde bulunulması temennim :) Bu test zaman ve emek alan bir süreç ama aynı zaman da Murat kendi flaşının ömründen de yiyor. Sadece size elle tutulur bir veri verebilmek için, bunu da dikkate alınız.

  GP çıkıp da buyun size recyko dedi de biz mi test etmedik :)

  Sony projesinde sırf daha farklı şeyler de gösterebilelim diye Sony tarafından sağlanmayan standart flaş adaptörünü ben kendim aldım mesela. Murat’ın da belirttiği gibi şuan bütçemiz yok gibi birşey. Umarım kısa zamanda çok daha rahat hareket edebileceğiz ama şimdilik elimizden gelen bu.

 19. Said Akkaş

  Başlık hangi şarjlı pil daha uzun ömürlü yerine hangi şarjı pillerle daha çok flaşlı çekim yapılır olsaydı sanırım flaştan başlayıp klavye farelere giden konuşmalar olmazdı :) Konuşunca kaptırıyor insan kendini. Editörlerin dediği doğru, burada amaç maksimum kullanım çekimler sırasınca, yani fotoğrafçılığı temel alıyor.

  Farklı şartlarda farklı sonuçlar çıkabilir bu pillerde, ama seri bir şekilde güç tüketimi söz konusu olduğunda bu şekilde neticelenmiş ve hangi pille ne kadar ışık gücü olan flaş kaç kere patlar bilinmesi açısından bilgilendirici bir test.

  Batarya teknolojisi de yarıiletken kadar hızlı gelişse keşke diyorum, bi şekilde su koyveriyorlar çünkü :)

 20. Yazınızı zevkle okudum teşekkür ederim. Benim en şikayetçi olduğum pil sınıfına Varta da dahildir :) Düğün sezonu bolca çekim yapıyoruz ve yanımda daima 30′a yakın kalem pil bulunur. Çeşit markaları denedim (Duracell, Energizer, Ansmann, Varta, GP, Kodak) hepsi de pil tam şarjlı ike çok iyiler. Hatta Varta ile Ansmann açık ara önde. Fakat gel gelelim pilleri şarj ettikten 1 hafta sonra kullanmaya kalktığımda Varta en kötü performansı veriyor. Ansman 2850 de kötü bir performans sergilemesine rağmen Ansmann 2700 ile en iyi sonucu alıyorum. Yani aynı marka piller arasında da çok farklı performans alabiliyorsunuz.
  Bir de arka arkaya çekimlerde Duracell çok aşırı ısınırken (neredeyse tutamıyacak kadar), Energizer o kadar sıcak olmuyor. Hele SB-900 flaş kullandığım zaman ısınan piller cihazın termal korumzsını erkenden devreye sokuyor.

 21. damat yakini

  Düğünler ve fotoğrafçılar hakkında bir ek bilgi daha.
  Kaymakamlıktan düğün salonu için gün alırken bir dilekçe yazar ve dilekçede kendi akrabam fotoğraf çekecek yazarsanız salondaki fotoğrafçılara fotograf çektirmek zorunda değilsiniz.
  1- inanılmaz pahalı çekiyorlar.
  2- kötü çekiyorlar.

  tabi salona geldiğinizde fotoğrafçı önce mafya ayağına yatıp ben dilekçe falan anlamam yok öyle bir şey çektirmesenizde parasını ödemek zorundasız gibi bir masal anlatacaktır.

  bu noktada sorunu türkiyede sorunların çözüldüğü şekilde çözmek zorundasınız. fotoğrafçıyı sizin ondan daha tehlikeli olduğunuza ikna etmeniz lazım. Bunun için en ideal çözüm bir kaç kişinin ceketinin altındaki 14′lüyü göstermesidir, yeterli oluyor.

  Bu koşullar altında adam gibi düğün fotoğraflarına sahip olabilirsiniz :-)

  yer: taksim gezi parkindaki nikah salonu

 22. Murat Feyzifar

  Incelemeniz icin tesekkur ederim.

  Referans olusturacak bir calisma olmus.

 23. MEHMET AVCI

  VARTA japon malı.

 24. Mehmet

  Bu incelemedeki piller Japonyada üretilmiş.

 25. deathline

  şarjlı pillerde pek anlamam ama normal markalı pillerde çok ciddi bir kalite düşüşü var
  AAA çin malı Duracell piller logitech v320 ile 3 ay ancak gidiyor, tanesi 50 kuruşa satılan polonya üretimi panasonic piller de yaklaşık aynı süreyi sağlıyor.Genelde kaliteli bir pil logitech ürünleri ile 6 ay çalışır.Şu an gördüğüm kadarıyla piyasada
  Panasonic Polonya,Belçika Varta Almanya, Duracell,GP,Braun,Maxell,Philips(Bir kısmı) gibi bir çok firmanın pilleri Çin’de üretiliyor.Notebook bataryası hariç çin malı pil kullanmayı düşünmüyorum kaliteyi düşürdüler.

 26. tamer

  arkadaşlar bende varta pro.2700 var.çok denedim ve çok test ettim.içinde 1 ay sonra kalan şarj %90 – 3 ay sonra kalan şarj %80. gerçek mah değeri 2400tür.piyasadaki en yüsek mah değeri şu an bunda.rceyko tarzı pillerin 3 ay sonra içinde kalan şarjı 1660 mahtır.varta pro.serisinin ise 3 ay sonra içinde kalan şarj 1955 mahtır. rceyko piller 6 aydan sonra şarjının büyük kısmını içinde tutarken,varta bitmeye başlar ve çoğu bitmiş olur.kısacası en fazla 3 ay gibi bir süre kenarda duracaksa en kaliteli alınabilcek pil varta pro. serisidir. daha uzun saklancaksa rceyko tarzı pillerdir ama 3 aydan fazla kim bir kenarda tutarki pili..!o kadar uzun süre kullanmıcaksanız şarjlı pil almaya gerek yok zaten.şunuda unutmatın hertürlü pillerle en iyi uyumu sağlayan ve fiyat performans lideri şarj makinası ATABA AT-998 dir.

  şarj cihazı: ataba at-998
  şarjlı pil : varta pro.2700 mah
  içindeki şarjı daha uzun süre saklayan pilde ise: varta easy energy 2100 mah.

  piyasadaki en kaliteli ve fiyat performans ürünleri bunlardır,alın rahatınıza bakın.saygılar…(gp’lerden ve markasızlardan uzak durun,herzaman vartayı seçin)

  (aldığınız şarjlı makinanın şarj kanalları ayrı olsun herzaman unutmayın,bir pile tek kanal düşsün yani)

  elektrik-elektronik mühendisi tamer yılmaz…

 27. Açıkcası ben Varta 2700 mAh aldığıma çooook pişmanım. Tamer beyin bahsettiği tespitlerin yüzde birini bilke tespit etmedim ben. 4 tane Pil şarj cihazım var ( GP, Duracell 30 min, Ansmann Digispeed 4, Ansman Energy 16) Hepsini de yeterince test ettim. Varta Professional 2700 mAh pili şarj ettikten sonra 3 gün içerisinde pilin %90 ı bitiyor!!! Bu konuda en çok Ansmann 2700 mHa den memnun kaldım. Ansmann 2850 mAh olan pil bile aynı başarıyı gösteremedi. İkinici olarak memnun kaldığım pil ise Energizer 2500 mAh ve daha sonra Duracell 2650 mAh oldu. Henüz Receyco veya Sanyo Eneloop denemedim.

  Saygılar…
  Koray Üstüner

  • Sahtesine denk gelmiş olmayın? Benim testteki Varta’lar hala çok iyi performans veriyorlar. Bazen bir hafta şarj etmediğim oluyor ama flşaımı kullanabiliyorum.

  • yusuf

   aynen öyle varta 2700 mah pil ve sarj aleti aldım cok pişmanım. sarj ettim 2 ay kullanmadım 2 ay sonra hem bosalmış hem de artık sarj olmuyor. varta konusunda hiç memnun deilim hayatta bi daha almam ayrıca teknosa dan aldım herhalde sahte değildir.

 28. tamer yılmaz

  herkese selam..koray bey varta pilleriniz arızalı olabilir.bende gp 2700mah olanlardan var ama onlar bile şarj olduktan sonra 1.hafta %90 ını koruyor şarjının, 2.hafta %80 ini ama 3.haftadan itibaren çok yoğun düşüyor şarjı öyleki 2ay içince bitiyor.gp,varta,duracell,sanyo,panasonic,sony v.s. pilleri tam doldurduktan sonra 2 hafta içinde performansında çok değişiklik olmadan kullanamıyorsanız kesinlikle arızalıdır.(markasız pil kesinlikle almayın)faturanızla beraber aldığınız yere gidip yenisiyle değiştirmenizi öneririm.varta profesyonel piller şu an piyasadaki bu sınıfta en kaliteli,en yüksek kapasiteli pillerdir ve aynı sınıfta olupta vartanın bu modeli kadar içindeki şarjını uzun süre koruyabilen başka pil yoktur(3ay) .yukarıdaki verdiğim bilgiler doğrudur ve test edilmiştir eğer bunlara uymuyorsa piliniz muhtemelen arızalıdır,değiştirmenizi tavsiye ederim.ayrıyetten size şahsi tavsiyem aldınızmı hızlı şarj cihazı alın,yavaşlarla uğraşmayın ve mutlaka şarj yerleri ayrı olsun.şarj süresi hesaplaması – pilin gerçek kapasitesini şarj makinasının doldurma kapasitesine bölüyoruz. ÖRNEK:: pil kapasitesi(2000mah) BÖLÜ şarj makinesinin dolup hızı (1000mah)=2saat.
  gördüğümüz gibi 2000mah kapasiteye sahip bir pili, 1000mah dolum hızına sahip bir makine ile şarj edersek 2saatte dolacaktır.bikaç saatte şarj etmek varken gecelerce uğraşmayın:)
  pillerimi en fazla 2.5-3ay kadar kullanmadan bekletirim diyorsanız varta po.dan şaşmayın yok ben yeni nesil istiyorum diyorsanız::
  panasonic infinium – diğerleri 1000 defa şarj olabilirken bu 1200 defa olabiliyor
  varta easy energy
  sanyo eneloop
  gp rceyko…….saygılarımı sunuyorum
  Elektrik Elektronik mühendisi tamer yılmaz

  • Emin

   1000 mah veya daha yükseh mah eğerleri ile şarj olan piller daha çabuk yıpranmıyor mu?
   Benim bildiğim yüksek mah ile şarj olan piller 200-300 defa anca şarj olabiliyorlar.

 29. Yakamoz

  Sabırla sonuna kadar okudum. Her arkadaş deneyimlerini paylaşmış. Şuana kadar pillere verdiğim para nerden baksanız bin lirayı geçti. elde ettiğim deneyimlere göre pilin üzerinde yazan akımlarla ve acil bir durum yoksa uzun sürede şarj etmek hem pilin ömrünü arttırıyor hemde pilin tam dolmasını sağlıyor. GP pillerde gerçekten bir sorun var gibi görünüyor özellikle 2700 serilerinde. 2300 lük var 5 yıldan uzun bir süredir kullanıyorum kapasitesinde çok bir düşüş olmadı. 2700 lük olanı yaklaşık 30 defa şarj ettikten sonra şarjını kendi kendine boşaltmaya başladı. 2 günde pil tamamen boşalıyor. Test edilecek pillere camelion ve gema da dahil edilmeli açıkçası çok memnunum. özellikle gema nın AAA 850 liğinden.

  • tamer yılmaz

   hangi pil nedir nasıldır diye bir yorum yapmıyacağım ama deney ve testler sonucunda kesin olarak şunu söyliyebilirimki en kaliteli piller::
   - 3 aydan fazla bekletilmicekse – VARTA PRO.
   - uzun süre bir kenarda bekletilcekse PANASONİC İNFİNİUM.
   1-)varta pro.
   2-)panasonic infinium.

   piyasada bunlardan daha kalitelisi yok.yazmışken bir konuya daha değinmek istiyorum arkadaşlar çok fazla detaya girmek istemiyorum ama gecelik yada çok uzun sürede şarj eden makinalarla uğraşmayın.bikaç saatte şarj eden cihazlar var ne güzel alın onlardan keyfinize bakın.

   Elktrk.Elktrnc.Müh. saygılar

 30. Serkan

  Bir zamanlar ekonomi profesörü bir başbakanımız vardı 5 Nisan kararlarının yegane mimarı.
  O da ekonomi profesörü kimliği taşıyordu.

  Sıradan vatandaş
  Saygılar

 31. Serhan Altug

  Merhaba,

  Bende Duracall 2650, GP 2700 ve Varta 2700 arasındaki bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.
  Duracall 2650′den hiç memnun kalmadım ama sanıyorum sorun benim pillerimden kaynaklanıyor.

  Nikon SB-900 flashın seri çekimlerde ısındığında kendi kendini kapatabilme özelliği var. Bu özellik sadece şarjlı piller takılı iken ve amperi yüksek ise oluyor. Çünkü şarjlı pilin gücü ne kadar fazla ise flashınızı o kadar hızlı dolduruyor.

  Varta’nın diğerlerine göre daha pahalı olmasının tek sebebi üzerinde akım geçtiğinde yani pili kullandığınızda daha az ısınıyor olması. Duracall ve GP ile arka arkaya yaptığım çekimlerde bir süre sonra cihaz aşırı ısındı uyarısı yapıyor olmasına rağmen Varta’da bu sorunu yapmıyor. Bu da ısınan ünitenin flash’ın kendisi değil pilin olduğunu gösteriyor.

  Pilleri çıkarıp kontrol ettiğinizde sizde bunu göreceksiniz.
  Isının cihazlarınıza zarar vermemesi için lütfen dikkat edin.

 32. sonyman

  GP recyco pilleri öneririm 1 senede %15 güç kaybı oluyor performans açısından başarılı.flaş için ideal pil, sık sık şarj etmek zorunda kalmıyorsunuz bıraktığınız yerden devam ediyorsunuz çekimlere.4 tanesini 40 liraya almıştım yanlış hatırlamıyorsam.Ayrıca pillerin ömürlerini etkileyen en önemli faktörlerden biri deşarj dır.ni-cd ve ni-mh piller deşarj olmadan şarj edilirlerse hafıza etkisi yaparlar ve performans kaybı oluşur.gerçi yeni nesil pillerde bu etki baya düşük.onun için deşarj özelliği olan bir şarj aleti alıp kullanmanızı öneririm.

 33. sarp

  merhaba,Fuji S1800 sipariş ettim ama pil konusunda kafam çok karışık..varta,gp,energizer ve sanyo arasında kaldım..fiyat olarak 6 lı gp 2700 25 ytl..varta 2700 çifti ise 15 ytl..bi de sanyo 2700 çifti 13-14ytl..energizer hakkında fikrim yok..ben öyle piller 3 ay sonra şarjlı kalsın istemiyorum,bana çekmeye başladığımda bi kaç gün ya da 1 hafta civarında en uzun gidicek pili arıyorum..gp nin ve artık vartanın da çinde üretildiği varta nın eski kalitesinde olmadığı söyleniyor..sanyo ve eneloop japon markaları olduğu için çok övülüyor..sanyo 2700 632 foto çekebiliyo deniyo..sizce ne almalıyım kafam çok karışık..

 34. mustafa ersin kılıç

  şarz cihazı hakkında ki incelemenizi de okuduktan sonra, ”GP Powerbank U-Smart” almaya karar verdim istanbul dışında olmamdan bir arkadaşıma sipariş verdim fakat cihazı bulamıyor satıcılar eski bir model artık kalmadı diyorlarmış güncel bir model öneriniz var mı

 35. Oğuzhan Aksakal

  Ya bendede Samsung D60 Dijital Foto. Mak. Var. Fakat Sürekli Duracell Pil Alıyorum 5 Fotoğraf Çekmeden pilin bittiğini Gösterip Kapanıyo…:( Bana Yardımcı olursanız cok sevinirim Lütfen (şarjlı Piller İşe Yara mı ? )

  ACİL CEVAP İSTİYORUM LUTFEN !!!

 36. Sony 2700 lükleri denedinizmi bence en iyisi onlar ama şunu biliyorum NiMH piller in hepsi çöp çok kolay bozuluyorlar elimde kırmızı panasonic nicd piller var 10 yıllardır kullanıyorum GP 2700 leri ve Sony 2700 ler den yaklaşık 64 adet aldım çoğu sony hepsi öldü kimisi hızlı şarjdan kimisi oğlumun oyuncaklarında ters takıldı ama çok dayanıksızlar hybrid piller var onlar bence daha iy test etmedim ama çocukluktan beri bu tür pilleri beraber test edip alkaline pil kolleksiyonu yaptığım arkadaşım benden görüp sony aldırdı dört akrabasına hepsi çok kısa zamanda bozuldu. Şimdi bana o hybrit pil tafsiye ediyor.

 37. Bu arada söylemeyi unuttum yıllar önce warta nın mavi renk accu plus diye pillerindende 8 adet kullandım malesef hepsi aktı wartaların nicd leri hep akardı güçleri düşük olsada nicd piller nimh pillerden çok daha dayanıklıydı artık şarjlı pil almak tan bıktım ki bendeki onlarca sony 2700 lüklerin tekine 14 lira civarında bir para verdim. Birde dış naylonun bütün marka pillerde dandik olması beni deli ediyor bi süre sonra elimde çıplak kalıyorlar.

 38. Yeni fotoğraf makinesinden çıkan pil saolsun çok az dayandı ben de bu yazıyı okuduktan sonra varta pil aldım. Fiyatını öğrenmek isteyen varsa buraya not olarak yazayım; 12 tanesi teknosa’da 10 liraya satılıyor.

 39. macit

  @turgaybey ne zaman ve nerden aldınız merak ettşm

 40. @macit Geçtiğimiz hafta Teknosa’dan aldım. Fakat aldığım pil doldurulabilir değil bunu da belirteyim.

 41. zafer

  yeni flaş aldım, onun için en uygun pil ve şarj aleti kombinasyonunu oluşturmaya çalışıyordum. yazı gerçekten faydalı oldu bilgilenmeme.. varta pro yu tercih ettim ben de. ekipmanın kaliteli olmasından yanayım çünkü performansına alıştım diyelim, 3 ay sonra kapasitesinin çok altına düşerse beni yarı yolda bırakır.. fotoğraf çekerken acaba pil ne zaman biter diye düşünmemek gerek..

  şarj aleti için halen bakınıyorum onda da hızlı şarj özelliği arıyorum çünkü onlarca saat dolmasını beklemek eskidenmiş :) varsın ısınsın, gün gelir hayat kurtarır :)

  bu arada vartaları internetten aldım çifti 16 tl..

 42. Kutay

  İnternete girdim ne yapcağımı bilmez durumdayken ve de pil alıp almama konusunda tereddütlüyken ve alırsam da hangi marka pil alırım gibi sorularla başbaşayken kendimi bu sayfada buldum. Yorumlarda dahil olmak üzere her bi kelimeyi dikkatlice okuyup değerlendirdim ve benim için büyük bi rehber oldu bu sayfa.Bu konuda hiç üşenmeden,masraftan kaçmadan bunca uğraşı veren kişiye teşekkür ediyorum saygı duyuyorum ve tebrik ediyorum.. Emeğinize sağlık..

 43. Mustafa

  İlk defa belli bir kaliteye sahip şarjlı pil ve şarj makinesi almak için araştırıyordum. Google amca, beni buraya gönderdi ama google amcaya teşekkür ederim çünkü gerçekten gördüğüm kadarıyla işin ehline göndermiş. Gerçi yazının hazırlandığı tarih 23 Kasım 2009, bugün ise 6 Kasım 2011. (BU ARADA BUGÜN BAYRAM OLDUĞU İÇİN TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLARIM) Aradan geçen bu iki yıllık süre içinde eminim ki daha kaliteli ürünler çıkmıştır ama varsın biz iki yıl geriden takip edelim tekonolojiyi. Sonuçta profesyonel bir fotoğrafçı değiliz. Murat kardeş ve BASÇEK ekibi, hepinize teşekkür ediyorum. Yüreklerinize sağlık.

 44. denizz

  slm yardımcı olursanız cok sevinirim ben GP 2700 diye pil aldım evde şarj aletı vardı ama takıyorum şarj olmuyo şarj aletınden olabılırmı ama başka marka pillerri taktım zaman şarj ediyo ilgin için tşk

 45. Serkan Karasoy

  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür etmeden geçmeyim dedim.

 46. Semih Topaloğlu

  GP 2500 Pillerin şarjda kaç saat durması gerekiyor bilgisi olan var mı?

 47. fatih

  gp duracell energizer bu 3 ünüde kullandım micron vs garip markalarda aldım denemek için.

  gp diğerlerinden biraz daha iyi gibi ama uzun ömürlü değillerdi 1 yıl dolmadan hepsi özelliklerini yitirdiler.

  şarj aleti olarakda ataba kullanamnızı tavsiye ederim .fiyatına göre en kaliteli üründür.

  en sonunda panasonic aldım artık başka pillere bakmıyorum .

  pentax fot makinasında kullanıyorum.

 48. Şevket

  Ansmann Digital 2850mah piller ile Canon SX130 makinamda 133 fotograf çekebildim.

 49. Adil DAGKILIC

  Saygideger Murat GAMSIZ beyefendi Bütün yazilanlari okudum .Büyük bir fedakarlik ederek su Flas testini yaptiginiz icin cok tesekkur ederim büyük sabir göstermissiniz tebrik ederim.Ayrica bende GP 2700 pilinden aldim tahminen 100-150 defa belki sarj etmisimdir ve artik sarj tutmaz oldular.O 2700 aldatmacasina da kanmistim.Böyle hileci anlayistan uzak durulmasini tavsiye ederim.Halbuki yukarida Taner YILDIZ beyefendinin bilgilendirmesinde 1200 defaya kadar sarj olbilen piller varmis.Bende bu konuda kendimdeki bilgilerden suraya yazayim.1-Piller ilk 2-3 sarjda hafiza olustururlar yani tam bitmeden sarj edersek bundan sonraki sarjda O yarimti seviye ye geldimi biter.ilk 2-3 sarjda tam bitirerek koyarsak tam uzun süreli dayanirlar.2-Sarjli piller kisa devre ile tam biter veya iyicene bitirmeye ugrasir tamamen sonunu getirirsek pil ölüyor hic sarj tutmaz oluyor meraklilara sevgi ve saygilrimla arzederim.Avusuryadan yazdigim icin klavyede Türkce harf noksanindan dolayi kelimeler yanlisli oluyor.

 50. Safa

  Öncelikle bu test için çok teşekkür ederim okuduktan sonra bugün GP2700 aldım.
  Adil beyin söylediği gibi pillerin şarjını bitirip doldurmak için makinemde pil boşaltma seçeneğine giriyorum. Fuji HS20 kullananlara duyurulur.

 51. Paylaşım için teşekkürler. Benim için çok iyi oldu. Hangisini alsam diye tepinip duruyordum:). Duracell 2450 mAh almaya karar verdim.

 52. serhan

  eline koluna sağlık.murat kardeşim. birçok konuda öğretici bilgiler sunduğunuz için, teşekkür ederim.

 53. selamlar, çok harika bir yazı olmuş, ellerinize ve emeğinize sağlık. Harika, tam hazır anında yutulabilecek şekilde sunulmuş bir bilgi. tam da yeni flash almışken pil arayışındayken, ilaç gibi geldi :) Düğün olayı ayrı bir problem zaten…. iyi çalışmalar.

 54. ayhan

  ben bugün varta aldım teknosada methini duydum gerçi kampanya daha etkili oldu
  bir alana bir bedava bugün sonmuş, 4 tane 2700 prof 28tl verdim

 55. Merhaba öncelikle elinize eğemiğinize saglık .

  Benim merak ettiğim full güçde flashı patlattıgınızda en kısa dolum süresi hangi pile ait acaba bunu çok merak ediyorum …

  Ben vartanın şu linkdeki pilinden 40 adet aldım yanlız sizin fotoğraflardaki varta profesyonel ile benim aldıgım varta profesyonel farklı acaba dış tasarımında güncellememi yaptılar ?

  http://static.hobbytime.com.tr/urun_resimleri/640×480/V5706301402_da3a5ffd-9996-488a-9f6e-55f08d004f0b.jpg

  İlginize teşekkürler saygılar…

 56. burcu

  gp powerbank şarjlı pil aldım aleti ile birlikte. şarjı dolu değildi ilk alındığında şarj dolu oluyor mu olmuyor mu ? acil cevap verirseniz sevinirim

  • Caner Tamuroğlu

   Şarjlı piller boş gelir.Sadece bir kaç istisna markalarda dolu geliyor.Siz ilk dolumunu ve mütaakip dolumlarını tamamen doldurmadan kullanmayın.Şarj süresi doldurma cihazının gücüne göre farklılık gösterir.Şarj cihazının ışığının rengi taktığınız zamandan farklı bir renge dönene kadar prizden çıkartmayın,pilleri bitene karar kullanın ve tekrar dolduracağınız zaman kesinlikle tekrar ışık rengi değişene kadar doldurun.Yarım doldurduğunuz zaman pillerin kullanım ömrü kısalır…

 57. uğur

  arkadaşlar konu çok eski ama umarım cevaplayınınız olur dslr like bir makine aldım daha elime ulaşmadı 4 adet AA pille çalışıyor şarjlı pil ve şarj cihazı almayı düşünüyorum fakat ne alacağıma bir türlü karar veremedim varta’ya baktım çok pahalı benim istediğim 200 300 foto çekecek kadar ömrü yetsin ve durdukça deşarj olmasın fiyatıda kasmasın sonradan pişman olmayım önerebileceğiniz var mı? teşekkürler

 58. hakan saygın

  arkadaşlar öncelikle yorumlarınız için hepinize tşk ederim. ben bir çok pili kullandım. fakat bende sıradan bir şarj cihazı ve ismini hatırlayamadığım piller vardı gücü 1000 mAH olan fakat performansı iyi olan. ama daha iyisi olsun diyerekten energizer şarj aleti ve bunun yanında 2650 lik pilleriyle birlikte iyi paraya almıştım. ama fos çıktı. pilleri attım sonra duracell aldım oda 2650 lik ilk günler sık sık kullanmama rahmen fotoğraf makinamda yaklaşık 40-45 gün kullanıyordum. sonrasında ne olduysa anlamadım 1 gün dayanmıyor. acaba pilden midir jarj cihazındanmıdır. ve şimdide fuji film hs25 exr yarı profosyonel fotoğraf makinası aldım onun pillerinide şu an hatırlayamıyorum 2 hafta önce aldım ve aldığım günden itibaren kullanıyordum geçen gün bitti energizer şarj aletiyle doldurdum yaklaşık 10 saat kadar bir günde piller yine bitti bilgi paylaşmanızı isterim

 59. duracellin 2450′liği var o nasıl acaba?

 60. ali

  kaliteli dediğiniz malların hepsinni pillerinini japonyada üretildiğini biliyormsuunuz alman malı falan fasafiso aklı olan ilk elden japon mallarından alır. sony,panasonic,hitachi vs,vs,vs

 61. Arkadaşlar, kendi deneyimimi anlatayım: Varta 2700 professional accu 7X şarjlı pil aldım. Yongnuo 560 II flaşımda kullandım. Kendi kına gecemde 1400 fotoğraf çekildi ve flaşta hala pil var. (Tabi tam güçte çekilmedi gece ortamındaki ışığa yetecek seviyede kullanıldı) Ve pilin ilk kullanımıydı bu, daha sonraki şarjlarda daha da açılacağını düşünüyorum.

 62. İsim-Soyisimgffgh

  sonuçta adını duyuran klalitelilerin hepsi japon malzeme en iyisi japon malı pil almak gerisini düşünmemek. yok şu pil yok bu pil vs.

 63. ali yıldız

  merabalar.
  ben 4tane Gp 2700 pillerden ve aynı paket içerisinde çıkan 4 lü şarj aletinden aldım. ilk alındığında bana 14 saat şarjda tut.. daha sonra 12 saat dinlenmeye al.. daha sonra tekrar 12 saat şarja tak dediler…
  pilleri taktığımda yeşil yanıyordu hala yeşil yanıyor. 14 saat oldu… neden farklı bir renk yanmıyor anlamıyorum. yoksa zaten dolu muydu.

  ve bu şekilde dolum yapmanın faydası ya da bir zararı var mıdır acaba..
  teşekkürler…

 64. serdar serdar

  yukardaki arkadaşlardan bazıları da söylemiş energizer iyi bir pil markası değildir yada şimdilerde değil bir defa ben de almıştım şarjlı pilini ama aldığıma pişman oldum şarj tutmazdı aldığıma pişman oldum.duracell ve varta bu işin ustası ama gp nin de iyi bir pil olduğunu düşünüyorum

 65. hakanr

  arkadaşlar ben varta sarjlı pil kullanıyorum 2500 mah şuanakadar heralde 50 60 sarj oranını bulmuştur ilk günkinden hiç bir farkı yok cok memnunum alacak ve yazıyı inceleyen arkadaşlar varsa ,varta yı tereddütlü almıştım ama gözlerini kapatıp alabilirler kesinlikle sorunsuz… her kuruşuna değer sarjsız pilde ise kesinlikle duracell ama duracel sarjlı pilllerde kesinlikle fail gp de cabuk boşaltım yapıyo bigun dolrup kullandıktan sonra yarın boş gorebilirsiniz ama gp de iyidiir.

 66. zeynep

  bugün gitmediğim yer kalmadı.ben de ne akla hizmettir fuji filmin 2 sene önce yarı profesyonel fotoğraf makinesini aldım.pille çalışan.hala şaşırıyorum kendime bu teknolojik devirde pille çalışan bir alet?neden hala pilli makineler var onu da anlayamıyorum?işin özü bende bugün staurn,bimeks,teknosa,carrefoursa gittim….aklıma energyzer ve varta yattı…gp almıştım 2700 serisi saturndaki arkadaş uyardı üstündeki yazıya bakma o 2500 mah dedi.ve yarın onu geri vericem.varta almanya ancak birkısmı çin birkısmı almanyada üretiliyor.Çin duyunca zaten şarteller bende atıyo.vartanın şarjlı pilleri çinde üretiliyormuş.Energyzer o da Fransa menşeeili ama üretimi nerde bilemiyorum.Duracell Japonya menşeii ama çinde üretiliyo bir kısmı…..kararsızım.Ama ya energyzer yada varta…..eğer varta madein germany bulusam kesinlikle şarjlı pilde o………

 67. zeynep

  yani sonuç olarak ya varta yada energyzer ama nerede üretildiği ve menşeii çok önemli diyorum son kez……

 68. Fatih

  birde sarj cihazlarini test etseniz keske 10 lirayada satiliyor 150 yede =)

 69. vahap gülen

  iyi günler Murat bey
  yazınız ve bu yazıyı yazmak için göstermiş olduğunuz çaba için size teşekkür ediyorum
  Gerçek anlamda bilimsel bir çalışma yapmışsınız.
  Keşke benzer bir çalışmayı şarj cihazları için de yapabilseniz.
  Çok teşekkür ederim.

 70. Bülent İpekkan

  Türkiye piyasasında bulunan normal Ni-Mhd ve yeni nesil alkalin pil özellikli Ni-Mhd ve Li-Ion/Li-Po piller ile yine Türkiye piyasasında bulunan hemen hemen tüm şarj cihazları ile ilgili test ve inceleme çalışmalarım için aşağıdaki linklerin ilk mesajlarına bir göz atmanızı öneririm.
  http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_1/tm.htm
  http://forum.donanimhaber.com/m_11309414/mpage_65/tm.htm

 71. HASAN DEMİR

  Yukarıdaki pillerin tamamını VPW hariç denedim. Ben en iyi performansı GP’ den aldım en kalitelisi bence. Duracell’den hiç memnun kalmadım belkide eski üründe satın almış olabilirim.

 72. Anonim

  GP 2700 kullanıyorum hiç memnun değilim. 200-300 liralık fotoğraf makinasında beni yarı yolda çok bıraktı. şarjlı pilin örü çok kısa öyle 1000 kere felan şarj olmuyor. ayrıca kullandıkça ömrü azalıyor.


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop