eBay’den alışveriş nasıl yapılır?

ebay

Fotoğrafçılık hayatınızda DSLR’a geçtiyseniz, makine haricinde birçok donanımın bulunduğu bir yere adım attınız demektir. Sadece lenslerden bahsetmiyoruz. Alınabilecek birçok aksesuar var. Bunlardan bazıları gerekliyken bazıları da tamamen keyfi. Örneğin kameranıza yedek pil almak veya ‘battery grip’ almak, gerekliler listemize giriyor. Bunların yanında flaşınız için ‘diffuser’, temizlik kitleri ya da ufak tefek filtreler gibi öncelikli olmayan ama zaman içinde alınması işinizi kolaylaştıran bileşenler de var. Bunları alırken iki sorunla karşılaşacaksınız. Birincisi Türkiye’de her şeyi bulamayacak olmanız. Diğer sorun ise bulduğunuz donanımların burada pahalı olması. Bu yüzden biraz da kaçınılmaz olarak yurtdışından alışverişe yöneliyoruz.

Yurtdışında bakacağınız ilk yer kuşkusuz eBay. Burada hem ürün çeşidi bol hem de fiyatlar uygun. Kargo seçenekleri de geniş. Örneğin yurtdışında online bir mağazadan alışveriş yaptığınızda, size kargo seçeneği olarak normal postayı sunmayabilir. Bu da ne alırsanız alın, 30$’dan başlayan kargo ücretleri olacak demek. Daha hızlı gelir belki ama bazı ürünlerde astarı yüzünden pahalıya geliyor. Fakat eBay’de çok düşük kargo fiyatları ile normal posta kullanabiliyorsunuz. Hatta aldığınız ürün ufak ise, SDHC bellekler gibi, kargo bedava olabiliyor.

Tabii eBay’de ürün alırken bir mağaza güvencesi yok. Aldığınız ürünleri seçerken sorumluluk sizde. Düzgün satıcılardan doğru ürünü almanız gerekiyor. Çok zor bir iş değil. Biz size bu yazımızda eBay’den örnek bir alışveriş yapacağız.

Amacımız video’lardan bakıp aynısını yapmanızı sağlamak değil. eBay’e kayıt olmak, Facebook hesabı açmaktan daha kolay. Onu yapabiliyorsanız bunu da yaparsınız. Bizim amacımız alışveriş esnasında ürün seçerken size ipuçları vermek. Bunları not edip o şekilde alışveriş yaparsanız, başınız ağrımaz.  Siteler arada tasarım değişikliğine de gittiğinden, bazı kullanım şekilleri video’ya göre zamanla değişebilir ama alışveriş mantığı değişmez.

Video’ları tam ekran yapmayı unutmayın. Yoksa yazılar okunmaz.

PayPal

eBay’den alışveriş yapmadan önce, ödemelerinizi yapmak için PayPal hesabı açmanızı öneriyoruz. PayPal, çoğu eBay satıcısının tercih ettiği ödeme yöntemi olduğundan, neredeyse zorunluluk diyebiliriz. Ayrıca alıcı için de bir avantajı var. Kredi kartınızı sisteme bir kere tanımladıktan sonra, bir daha kart numarası girmenize gerek kalmayacak. Sadece PayPal hesabınıza girip öde diyeceksiniz o kadar. Kart sistemde tanımlı olduğundan, para oradan çekilecek. PayPal’e kayıt olmanın bir zorluğu yok. Kredi kartınızı veya sanal kredi kartınızı hazır edin yeter. Güçlü bir şifre oluşturun. İçinde büyük ve küçük harflerle sayılar olsun. Geri kalan detaylar için sizi aşağıdaki video’ya alalım.

Bütün işlem bu kadar. Artık Paypal’a tanımlı bir kredi kartınız var. Şimdi eBay’e girip alışveriş yapacağız.

eBay

eBay’e de tıpkı PayPal gibi önce kayıt olarak giriyorsunuz. Ancak artık kredi kartı gibi detaylar gerekli değil. Kayıttan ziyade, alışveriş sırasında ürün seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunların üzerinde durduk. Aşağıdaki video’da sahte ürün satmak da dahil olmak üzere yapılan bazı uyanıklıkları size gösteriyoruz. Bunlara dikkat ettikten sonra gerisi kolay. Alışverişi ebay.com yerine global.ebay.com üzerinden gösterdim. Ben genelde böyle buluyorum istediklerimi. Türkiye’ye gönderi yapanları listeliyor. ebay’in Türkçe desteği de var ama ben video’yu İngilizce versiyonundan yaptım. Zaten şöyle bir gerçek var, yabancılarla alışveriş yapacaksanız İngilizce bilmeniz gerek. Çünkü satıcılara talimat vermek, posta fiyatlarını sormak gibi ihtiyaçlarınız olacak. Ürün bilgileri de İngilizce. O yüzden menülerin Türkçe olması çok bir şey ifade etmiyor. Global olmayan sitede Türkçe desteği yok.

Bütün bunlardan sonra aklınızda iki soru olabilir. Ürünler ne kadar zamanda geliyor ve gümrükte problem çıkıyor mu?

Kargo ve Gümrük

Ben aldığım ürünlerin %95′ini normal postayla alıyorum. Bugüne kadar bir kere paket gelmedi onda da bizim postacı değişmişti. Özkan’ın aldığı bazı ürünler de gelmedi örneğin. Bu konuda garanti veremem. Bence en güzeli sistemi test etmek. Ciddi bir şey almadan önce ucuz ürünler alıp geliyor mu gelmiyor mu bakmakın. Postanın önemli dezavantajı kargo süresi elbette. Ürünün geldiği yere göre bu süre değişir. Ben ortalama olarak 15 gün diyeyim. En hızlı geleni bir haftada gelmişti. En uzun süren ise bir ayı bulmuştu. Acelem varsa bazen Fedex’i seçtiğim de oldu.

Süreyi değiştiren faktörlerin başında ürünün gönderildiği yerin size uzaklığı var elbette. Sonraki faktör ürünün ne zaman kargoya verildiği. Örneğin siz pazartesi alıyorsunuz ama aldığınız kişi haftada bir gün kargo vermeye gidiyor ve bu gün de cuma oluyor. Ürün beş gün yatıyor. Ama genelde ertesi gün kargoya veriliyor. Ürünü aldığınız yerin bayram/özel günleri tatilleri vs varsa yine işler biraz yavaşlayabiliyor. Ek olarak postada takip seçeneği de yok. Ürünler PTT’ye çuvallarla geliyor.

PTT ise bana sorun çıkarmadığı gibi kutusu hasar gören kargoları yeniden paketleyip bana gönderiyor. iki-iki buçuk TL gibi bir ücret alıyorlar bu durumda. Gümrük ise 150 Euro’ya kadar problem çıkarmıyor.  Ancak bu durum ürünün gümrüğe takılmayacağı anlamına gelmiyor. Benim bir iki ürünün takılmıştı. Bu da sizi korkutmasın. Ürünün değeri limitin altındaysa yine birkaç TL ödeyip alabiliyorsunuz. Sadece sizin gözetiminizde ürün açılıyor. Bir iki soru soruyorlar. Tek kaybınız zaman oluyor. Benim İstanbul’da PTT’ye gitmem demek, Cevizlibağ’a gidip gelmem ve işlemlerle beraber, dört saat harcamak demek. Yeni gümrük mevzuatı için şuraya bakabilirsiniz.

Aşağıda aldığım bazı şeylerin postayla nasıl geldiğini göstereceğim.

zarf

İşte bu, videomuzda aldığımız kablosuz tetikleyici. Hong Kong’tan geldi. Kıyaslama açısından A4 bir kağıdın üstünde fotoğrafını çektim.

wireless

Bu da kutunun içi.

sdhc

Bir adet sahte SDHC bellek kartı. Hong Kong’tan.

fedex

4GB dizüstü sistem belleği.  Bunları acil olduğu için Fedex’le aldım. Avustralya’dan geldi. Ebay’dan almadım bunu ama Fedex zarfı örneği olsun dedim.

zarf3

Sennhesier CX500 kulaklık. İtalya’dan geldi. Bunu Hong Kong’tan almadım zira orada satılan Sennhesier’ların tamamı sahte diyebilirim.

Bu yazıda bahsetmediğim konu, açık arttırma ile ürün almak. Ben hep hemen al/buy it now seçeneği ile alıyorum. Açıkçası 150 euro altına alacağınız ürünlerde açık arttırmaya hiç gerek yok. Alacağınız ürün sadece açık arttırmayla satılıyorsa başka. O da çok kolay zaten. Sadece maksimum limitiniz neyse onu teklif olarak yazıp bekliyorsunuz. Fazla veren çıkmazsa sizin oluyor. Ama ucuz ürünlerde genelde açık arttırmada zarar edersiniz. Bazen öyle tuhaf fiyatlara gidiyor ki ürünler, açık arttırmada 100$’a çıkan ürün, hemen al olarak başka satıcıda 70$ oluyor örneğin. Fotoğraf malzemelerinde bence hemen al en güzel yöntem. Siteye girerken de video’daki gibi global.ebay.com adresini kullanın. Türkiye’ye gönderi yapanlar listelensin. Ama şu da var. Eğer aradığınız ürünü bulamazsanız, ebay.com adresinden girersiniz. Ürünü bulursanız ve gönderecekleri ülke örneğin sadece Amerika ise, satıcıya mail atıp size göndermesi için ikna edebilirsiniz.

Satıcı profili seçerken onlarca satış yapmış kişileri seçin. Zaten ‘Power Seller’ dolu eBay. Benim aksesuarcım Linkdelight. Artık alıştığı için ben ürünü alıp yorum yazmadan o hemen bana olumlu yorum yazar. Zamanla sizin de sürekli alışveriş yapacağınız satıcılar olacak. Alışveriş yaptıkça olumlu puanınız artacak. Bunun yararı az önceki örnekte bahsettiğim türden bir ikna gerekirse, puanınız yüksek olduğundan normalde Türkiye’ye göndermeyen birini ikna etme şansınızın artması.

Bence ufak tefek şeylerle başlayın. Kargosu bedava ürünler ideal. Ufak hafıza kartları alabilirsiniz örneğin. Hata ya da aksilik olursa  çok zarar etmezsiniz. Adreslerinizi kısa tutmaya çalışın. PTT anlasa kafi. Satıcı açısından ülkenin ve adınızın doğru olması yeter. Adres bilgilerini çoğu print alır o yüzden pek problem olmaz. Elle yazanlar hata yapabiliyor ama Türkiye’ye geldiyse paket, gerisi kolay.

İyi alışverişler :)

“eBay’den alışveriş nasıl yapılır?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. omur

  yazı için teşekkürler…
  en son czj pancolar almıştım, ingiltere’den normal posta ile 10 günde geldi…güvenilir bir satıcıdan aldıktan sonra sanırım sorunlar hep min. ama Hong Kong’dan mf lens için adaptör alıp 1 aya gelmeyenlerde var (beleş kargosu olan bir mağazaydı)..

  • ayşegül

   Selamlar,ay sonunda hazır olacak web sitemden online ayakkabı satışı yapmak istiyorum,bildiğim kadarıyla online satış yapan çoğu kişi hong kong dan alıyor ürünleri,bu konu da bana tavsiyeleriniz olabilir mi,nerelerden ne şekilde ürün alabilirim ? Yardımcı olursanız memnun olurum,teşekkürler.

   • Neşet

    Siz ayakkabı ticareti/ithalatı yapmak istiyorsunuz ama know-how’u bu sayfada arıyorsunuz. Burada gerçek dışı bir durum var gibi. Ayakkabı gibi ürünlerin gümrüğe takılma ihtimali çok fazla. Yani yapamazsınız, üzgünüm.

    • ayşegül

     Benim bu konular da hiç bir bilgim yok,know-how ne demek onu da bilmiyorum,aksesuar tasarım öğretmeniyim,senelerdir kendi yaptıklarımı satıyorum ve malesef pek de kar ettiğim söylenemez,bazı face sayfalarında ayakkabı satışı yapan kişiler hong kong dan aldıklarını ve ellerine 15 günde ulaştığını söylüyorlar,ben de bu işi öğrenip yapayım diye düşündüm ama,sanırım bildiğinden şaşmamak gerekiyor :) İlgilendiğiniz için teşekkürler.

   • cengiz

    merhaba aysegul hanim ben londra da yasiyorum uzunzamandir bende internet uzerinde satisyapmak istiyorum eger burada ilginizi ceken seyler varsa size yardimci olabilirim okudugum yazilarda herkes kargo veya dogru guvenilir kisilerin olmadigindan yakiniyorlar yada gumruk sorunu benim burada ugrastigim nike addidas urunleri var ve cok ugun fiatlara gumruk yada kargo sorunuyok eger ilginizi ceken seyler varsa bana bu email den ulasabilirsiniz cengiz2010@hotmail.co.uk

  • murat

   herkese merhaba,

   ben de ebayden satış yapıyorum ingiltere üzerinden. bilginiz olsun arkadaşlar her konuda size yardımcı olabilirim.

   facebook sayfam: http://www.facebook.com/pages/Ebay-T%C3%BCrkiye-Destek/208093765870328

   bana her konudaki taleplerinizi iletebilirsiniz…