eBay’den alışveriş nasıl yapılır?

ebay

Fotoğrafçılık hayatınızda DSLR’a geçtiyseniz, makine haricinde birçok donanımın bulunduğu bir yere adım attınız demektir. Sadece lenslerden bahsetmiyoruz. Alınabilecek birçok aksesuar var. Bunlardan bazıları gerekliyken bazıları da tamamen keyfi. Örneğin kameranıza yedek pil almak veya ‘battery grip’ almak, gerekliler listemize giriyor. Bunların yanında flaşınız için ‘diffuser’, temizlik kitleri ya da ufak tefek filtreler gibi öncelikli olmayan ama zaman içinde alınması işinizi kolaylaştıran bileşenler de var. Bunları alırken iki sorunla karşılaşacaksınız. Birincisi Türkiye’de her şeyi bulamayacak olmanız. Diğer sorun ise bulduğunuz donanımların burada pahalı olması. Bu yüzden biraz da kaçınılmaz olarak yurtdışından alışverişe yöneliyoruz.

Yurtdışında bakacağınız ilk yer kuşkusuz eBay. Burada hem ürün çeşidi bol hem de fiyatlar uygun. Kargo seçenekleri de geniş. Örneğin yurtdışında online bir mağazadan alışveriş yaptığınızda, size kargo seçeneği olarak normal postayı sunmayabilir. Bu da ne alırsanız alın, 30$’dan başlayan kargo ücretleri olacak demek. Daha hızlı gelir belki ama bazı ürünlerde astarı yüzünden pahalıya geliyor. Fakat eBay’de çok düşük kargo fiyatları ile normal posta kullanabiliyorsunuz. Hatta aldığınız ürün ufak ise, SDHC bellekler gibi, kargo bedava olabiliyor.

Tabii eBay’de ürün alırken bir mağaza güvencesi yok. Aldığınız ürünleri seçerken sorumluluk sizde. Düzgün satıcılardan doğru ürünü almanız gerekiyor. Çok zor bir iş değil. Biz size bu yazımızda eBay’den örnek bir alışveriş yapacağız.

Amacımız video’lardan bakıp aynısını yapmanızı sağlamak değil. eBay’e kayıt olmak, Facebook hesabı açmaktan daha kolay. Onu yapabiliyorsanız bunu da yaparsınız. Bizim amacımız alışveriş esnasında ürün seçerken size ipuçları vermek. Bunları not edip o şekilde alışveriş yaparsanız, başınız ağrımaz.  Siteler arada tasarım değişikliğine de gittiğinden, bazı kullanım şekilleri video’ya göre zamanla değişebilir ama alışveriş mantığı değişmez.

Video’ları tam ekran yapmayı unutmayın. Yoksa yazılar okunmaz.

PayPal

eBay’den alışveriş yapmadan önce, ödemelerinizi yapmak için PayPal hesabı açmanızı öneriyoruz. PayPal, çoğu eBay satıcısının tercih ettiği ödeme yöntemi olduğundan, neredeyse zorunluluk diyebiliriz. Ayrıca alıcı için de bir avantajı var. Kredi kartınızı sisteme bir kere tanımladıktan sonra, bir daha kart numarası girmenize gerek kalmayacak. Sadece PayPal hesabınıza girip öde diyeceksiniz o kadar. Kart sistemde tanımlı olduğundan, para oradan çekilecek. PayPal’e kayıt olmanın bir zorluğu yok. Kredi kartınızı veya sanal kredi kartınızı hazır edin yeter. Güçlü bir şifre oluşturun. İçinde büyük ve küçük harflerle sayılar olsun. Geri kalan detaylar için sizi aşağıdaki video’ya alalım.

Bütün işlem bu kadar. Artık Paypal’a tanımlı bir kredi kartınız var. Şimdi eBay’e girip alışveriş yapacağız.

eBay

eBay’e de tıpkı PayPal gibi önce kayıt olarak giriyorsunuz. Ancak artık kredi kartı gibi detaylar gerekli değil. Kayıttan ziyade, alışveriş sırasında ürün seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunların üzerinde durduk. Aşağıdaki video’da sahte ürün satmak da dahil olmak üzere yapılan bazı uyanıklıkları size gösteriyoruz. Bunlara dikkat ettikten sonra gerisi kolay. Alışverişi ebay.com yerine global.ebay.com üzerinden gösterdim. Ben genelde böyle buluyorum istediklerimi. Türkiye’ye gönderi yapanları listeliyor. ebay’in Türkçe desteği de var ama ben video’yu İngilizce versiyonundan yaptım. Zaten şöyle bir gerçek var, yabancılarla alışveriş yapacaksanız İngilizce bilmeniz gerek. Çünkü satıcılara talimat vermek, posta fiyatlarını sormak gibi ihtiyaçlarınız olacak. Ürün bilgileri de İngilizce. O yüzden menülerin Türkçe olması çok bir şey ifade etmiyor. Global olmayan sitede Türkçe desteği yok.

Bütün bunlardan sonra aklınızda iki soru olabilir. Ürünler ne kadar zamanda geliyor ve gümrükte problem çıkıyor mu?

Kargo ve Gümrük

Ben aldığım ürünlerin %95′ini normal postayla alıyorum. Bugüne kadar bir kere paket gelmedi onda da bizim postacı değişmişti. Özkan’ın aldığı bazı ürünler de gelmedi örneğin. Bu konuda garanti veremem. Bence en güzeli sistemi test etmek. Ciddi bir şey almadan önce ucuz ürünler alıp geliyor mu gelmiyor mu bakmakın. Postanın önemli dezavantajı kargo süresi elbette. Ürünün geldiği yere göre bu süre değişir. Ben ortalama olarak 15 gün diyeyim. En hızlı geleni bir haftada gelmişti. En uzun süren ise bir ayı bulmuştu. Acelem varsa bazen Fedex’i seçtiğim de oldu.

Süreyi değiştiren faktörlerin başında ürünün gönderildiği yerin size uzaklığı var elbette. Sonraki faktör ürünün ne zaman kargoya verildiği. Örneğin siz pazartesi alıyorsunuz ama aldığınız kişi haftada bir gün kargo vermeye gidiyor ve bu gün de cuma oluyor. Ürün beş gün yatıyor. Ama genelde ertesi gün kargoya veriliyor. Ürünü aldığınız yerin bayram/özel günleri tatilleri vs varsa yine işler biraz yavaşlayabiliyor. Ek olarak postada takip seçeneği de yok. Ürünler PTT’ye çuvallarla geliyor.

PTT ise bana sorun çıkarmadığı gibi kutusu hasar gören kargoları yeniden paketleyip bana gönderiyor. iki-iki buçuk TL gibi bir ücret alıyorlar bu durumda. Gümrük ise 150 Euro’ya kadar problem çıkarmıyor.  Ancak bu durum ürünün gümrüğe takılmayacağı anlamına gelmiyor. Benim bir iki ürünün takılmıştı. Bu da sizi korkutmasın. Ürünün değeri limitin altındaysa yine birkaç TL ödeyip alabiliyorsunuz. Sadece sizin gözetiminizde ürün açılıyor. Bir iki soru soruyorlar. Tek kaybınız zaman oluyor. Benim İstanbul’da PTT’ye gitmem demek, Cevizlibağ’a gidip gelmem ve işlemlerle beraber, dört saat harcamak demek. Yeni gümrük mevzuatı için şuraya bakabilirsiniz.

Aşağıda aldığım bazı şeylerin postayla nasıl geldiğini göstereceğim.

zarf

İşte bu, videomuzda aldığımız kablosuz tetikleyici. Hong Kong’tan geldi. Kıyaslama açısından A4 bir kağıdın üstünde fotoğrafını çektim.

wireless

Bu da kutunun içi.

sdhc

Bir adet sahte SDHC bellek kartı. Hong Kong’tan.

fedex

4GB dizüstü sistem belleği.  Bunları acil olduğu için Fedex’le aldım. Avustralya’dan geldi. Ebay’dan almadım bunu ama Fedex zarfı örneği olsun dedim.

zarf3

Sennhesier CX500 kulaklık. İtalya’dan geldi. Bunu Hong Kong’tan almadım zira orada satılan Sennhesier’ların tamamı sahte diyebilirim.

Bu yazıda bahsetmediğim konu, açık arttırma ile ürün almak. Ben hep hemen al/buy it now seçeneği ile alıyorum. Açıkçası 150 euro altına alacağınız ürünlerde açık arttırmaya hiç gerek yok. Alacağınız ürün sadece açık arttırmayla satılıyorsa başka. O da çok kolay zaten. Sadece maksimum limitiniz neyse onu teklif olarak yazıp bekliyorsunuz. Fazla veren çıkmazsa sizin oluyor. Ama ucuz ürünlerde genelde açık arttırmada zarar edersiniz. Bazen öyle tuhaf fiyatlara gidiyor ki ürünler, açık arttırmada 100$’a çıkan ürün, hemen al olarak başka satıcıda 70$ oluyor örneğin. Fotoğraf malzemelerinde bence hemen al en güzel yöntem. Siteye girerken de video’daki gibi global.ebay.com adresini kullanın. Türkiye’ye gönderi yapanlar listelensin. Ama şu da var. Eğer aradığınız ürünü bulamazsanız, ebay.com adresinden girersiniz. Ürünü bulursanız ve gönderecekleri ülke örneğin sadece Amerika ise, satıcıya mail atıp size göndermesi için ikna edebilirsiniz.

Satıcı profili seçerken onlarca satış yapmış kişileri seçin. Zaten ‘Power Seller’ dolu eBay. Benim aksesuarcım Linkdelight. Artık alıştığı için ben ürünü alıp yorum yazmadan o hemen bana olumlu yorum yazar. Zamanla sizin de sürekli alışveriş yapacağınız satıcılar olacak. Alışveriş yaptıkça olumlu puanınız artacak. Bunun yararı az önceki örnekte bahsettiğim türden bir ikna gerekirse, puanınız yüksek olduğundan normalde Türkiye’ye göndermeyen birini ikna etme şansınızın artması.

Bence ufak tefek şeylerle başlayın. Kargosu bedava ürünler ideal. Ufak hafıza kartları alabilirsiniz örneğin. Hata ya da aksilik olursa  çok zarar etmezsiniz. Adreslerinizi kısa tutmaya çalışın. PTT anlasa kafi. Satıcı açısından ülkenin ve adınızın doğru olması yeter. Adres bilgilerini çoğu print alır o yüzden pek problem olmaz. Elle yazanlar hata yapabiliyor ama Türkiye’ye geldiyse paket, gerisi kolay.

İyi alışverişler :)

“eBay’den alışveriş nasıl yapılır?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. omur

  yazı için teşekkürler…
  en son czj pancolar almıştım, ingiltere’den normal posta ile 10 günde geldi…güvenilir bir satıcıdan aldıktan sonra sanırım sorunlar hep min. ama Hong Kong’dan mf lens için adaptör alıp 1 aya gelmeyenlerde var (beleş kargosu olan bir mağazaydı)..

  • ayşegül

   Selamlar,ay sonunda hazır olacak web sitemden online ayakkabı satışı yapmak istiyorum,bildiğim kadarıyla online satış yapan çoğu kişi hong kong dan alıyor ürünleri,bu konu da bana tavsiyeleriniz olabilir mi,nerelerden ne şekilde ürün alabilirim ? Yardımcı olursanız memnun olurum,teşekkürler.

   • Neşet

    Siz ayakkabı ticareti/ithalatı yapmak istiyorsunuz ama know-how’u bu sayfada arıyorsunuz. Burada gerçek dışı bir durum var gibi. Ayakkabı gibi ürünlerin gümrüğe takılma ihtimali çok fazla. Yani yapamazsınız, üzgünüm.

    • ayşegül

     Benim bu konular da hiç bir bilgim yok,know-how ne demek onu da bilmiyorum,aksesuar tasarım öğretmeniyim,senelerdir kendi yaptıklarımı satıyorum ve malesef pek de kar ettiğim söylenemez,bazı face sayfalarında ayakkabı satışı yapan kişiler hong kong dan aldıklarını ve ellerine 15 günde ulaştığını söylüyorlar,ben de bu işi öğrenip yapayım diye düşündüm ama,sanırım bildiğinden şaşmamak gerekiyor :) İlgilendiğiniz için teşekkürler.

   • cengiz

    merhaba aysegul hanim ben londra da yasiyorum uzunzamandir bende internet uzerinde satisyapmak istiyorum eger burada ilginizi ceken seyler varsa size yardimci olabilirim okudugum yazilarda herkes kargo veya dogru guvenilir kisilerin olmadigindan yakiniyorlar yada gumruk sorunu benim burada ugrastigim nike addidas urunleri var ve cok ugun fiatlara gumruk yada kargo sorunuyok eger ilginizi ceken seyler varsa bana bu email den ulasabilirsiniz cengiz2010@hotmail.co.uk

  • murat

   herkese merhaba,

   ben de ebayden satış yapıyorum ingiltere üzerinden. bilginiz olsun arkadaşlar her konuda size yardımcı olabilirim.

   facebook sayfam: http://www.facebook.com/pages/Ebay-T%C3%BCrkiye-Destek/208093765870328

   bana her konudaki taleplerinizi iletebilirsiniz…

 2. Pilot23

  Cok faydali bi rehber ben gecen ay basinda olesine bakiyorum deneme babinda bi iphone kilifi siparis edeyim dedim buy it den satin aldim odemede paypalda gitti 2haftagecmisti gelen giden bi sey yoktu 3.hafta sonunda satici ya msj attim ne oldu haci bizim kilif diye oda siparisn ertesi kargoladim dedi neyse dedim beklemek en iyisi ve ertesi gun eve geldim sari zarfin icinde ta amerikalarda gelen kilifim yatiyordu 23gunde geldi ama geldi:)

 3. JK

  Kargo sureleri burda iyimser kalmis. Ben en kotu durumdan ornekler vereyim; 2.5 ayda gelen paketim var. Isin komik yani satici 1.5 ay gecince tekrar gondermisti, paketler 2 gun arayla geldi, ayni urunden 2 tane birden oldu.

  Tabi diger tarafta rekorum siparisten sonra 36 saat. Surekli alisveris yaptigim Hong Konglu profesyonel bir satici siparisleri gunde iki kere kargoya verirdi, DHL’de ertesi gun teslim ederdi..

  Ayrica DHL/Fedex siparislerinde 150 Euro’yu geciyorsaniz dua etmeye baslayin, cunku DHL ve Fedex’te gumruge takilma ihtimali cok dusuktur ama gumruge takildi mi 300-400 TLyi gozunuzden cikarin. Bu firmalarin gumrukleri ayri ve sadece gumruk musavirleri ile calisiyorlar.

  • ebay’den bugüne kadar 60 parça alışveriş yapmışlığım var standart posta ile 1 ayı geçen olmadı henüz. ABD’den 2-3 hafta, Hong Kong / Çin’den 15-20 gün, İngiltere’den 10-15 günde elime geçiyor. Bu yavaşlamalar da tamamen PTT kaynaklı zira ürünler 1-2 güne İstanbul’a ulaşmış oluyorlar.

   DHL ile bir kere paket geldi onda da gümrükle uğraşmak zorunda kaldım.
   Hong Kong’a APS ile paket yolladım 4. günde elemana ulaştı. O bana APS ile yolladı, hem bana anca 10 günde geldi, hem de gümrükle uğraştım!

   • vk

    merhaba sizin başınıza gelenler aynen bana da oldu.siz diğer ürünleri ne yaptınız yani ben ne yapacağımı bilemiyorum.yeni alışveriş yaptığım için ebay dan tam olarak bi bilgiye sahip değilim.birde ben yanlışlıkla geri bildirim i tıklamışım bu ürünleri alırken bunla alakası olabilirmi?lütfen cevap verirseniz sevinirim.

  • serkan

   ben senheiser kulaklık aldım ancak kutunun içinden kulaklık çıkmadı . boş kutusunu göndermişler . bu durumda ne yapmalıyım , bana yardımcı olursanız sevinirim.

 4. mazbut

  Rehber için teşekkürler. Ben ebay’dan bir kez alışveriş yaptım, oda Türkiye’de bulunmaya,n 1.65v da çalışan DDR3 bellekler için. 2000mhz olanı almaya çalıştım. İlki başarısızlıkla sonuçlandı. İkincisi başarılı oldu, 3 günde geldi ama bir süre sonra aldığım RAM’in, sandığımın bir düşük modeli olan 1600mhz olduğunu, etiketinin sahte olduğu farkettim. İş işten geçmişti, adamada 5 yıldız bastık ebaydan. Sahtekar bu işin uzmanı. Paketleme felan doyurucu idi. Üzerindeki etiket güzel ayarlanmış. RAM’ler kendini XMP standardına 2000mhz 1.65v tanıtıyor ama o frekansta bir türlü çalışmıyor. Neyse biraz uğraşla şimdilik 1750mhz de çalıştırabildim.

  Satıcı benden aşağı yukarı 50$ fazladan almış oldu bizim vergi sistemi sayesinde ama ben bu sayede gene de üstüne 50$ daha vergiden kurtarmış oldum. Yani bana 75 lira kadar ucuz geldi gene de.

 5. Commentator

  Elinize sağlık çok güzel bir başucu rehberi olmuş. Hiç bilmiyor dum.

 6. Murat_Sayin

  “Ürünün değeri limitin altındaysa yine birkaç TL ödeyip alabiliyorsunuz. Sadece sizin gözetiminizde ürün açılıyor. Bir iki soru soruyorlar”

  Demişsiniz peki bu olay nerde gerçekleşiyor. ?

  Samsundan kalkıp Edirne’ye gitmem ürün fiyatını geçer :)

 7. sgoker

  İlk alışverişimi 2003′te yaptım ebay’den. 2. el Siemens S55 cep telefonu almıştım. Tabi sahte gelme imkanı yoktu :) Ama pek çok ürünün orijinale yakın sahtesi olabileceğinden, ya üçe beşe bakmadan powerseller tercih ediyorum, ya da geri iade kolaylığından gittigidiyor’u tercih ediyorum. Ancak gittigidiyor, ebay’in yanında çok küçük ve istediğim herşeyi bulma imkanım yok. Mesela en son Asus eeepc için batarya aradım, 6 hücre için fiyatlar oldukça fazla geldi. Ebay’de Hongkong’lu bir satıcıdan 12 hücrelisini aldım (gerçekten 12 mi bilmiyorum ama normalin 2 katı kalınlıkta ve oldukça ağır), kargosu da dahil 80 TL’yi bulmamıştı. Batarya tabi ki orijinal değildi, bilerek aldım ama 10 saatin üzerine çıkıyor kullanım süresi ve çok memnunum. Diyeceğim odur ki, herşeyin de orijinal olması gerekmeyebiliyor ve bu durumlarda ebay gerçekten çok hesaplı. Ama Murat’ın daha önce tecrübe ettiği hafıza kartı ya da mazbut isimli arkadaşın yukarıda yazdığı ram gibi ürünlerde en basitinden çok güvenilir satıcı olmadığında cesaret edebileceğimi sanmıyorum. Burada powerseller’ı görünce insan rahatlıyor :)

  Önceki tecrübelerime rağmen okuyup faydalandığım bir rehber oldu, bilmediğimiz şeyler hala varmış. Teşekkürler Murat.

 8. mustafa

  paranızla rezil olmak istemiyorsanız 3-5 fazla verin türkiyeden alın.

 9. mehmet

  Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

 10. Olorin

  Harika bir yazı, ellerinize sağlık…

 11. Ormanci

  ABD’deki kuzenim bana 40-50 dolar değerinde bir paket yolladı, içinde ayakkabı ve gözlük var. Siparişler mağazadan nasıl geldiyse o da aynı şekilde postaladı.

  31 Aralık’ta paket PTT İstanbul Paket Merkezi’ne gelmiş görünüyor ancak eve henüz ulaşmadı. İhbarname falan da gelmedi, paketi gelip alın diye..

  İşyerinin yakınındaki PTT’ye sordum, gelmesi lazım dediler, bir telefon numarası verdiler ancak devamlı meşgul, yani gümrük mü istiyorlar ne istiyorlar belli değil. 8 günde ABD’den gelen paket, 2 haftadır İstanbul’da yatıyor. Devlet kurumlarına benim kadar sövüp sayan bir adam daha yoktur herhalde, demir yolları ayrı, nüfus idaresi ayrı, PTT ayrı, hepsinin acilen özelleşmesi lazım :)

  Cevizlibağ’a benim de gitmem gerekiyor sanırım, tam olarak nerede Murat :)
  Bir de herhangi bir ihbarname falan ortada yokken oraya gitsem verirler mi paketi, gerçi bir de kardeşimin adına, kesin kimlik falan isterler :)

  • Cevizlibağ’a Metrobüsle gidersen neredeyse önünde iniyorsun. Tramvay ile gidersen Topkapı durağı daha yakın. Cevizlibağ durağı biraz daha geride kalıyor yürümek lazım. İki istasyondan da yürüyorsun gerçi.

   Senin durumun tuhaf olmuş ama git bence. Sana vermeme ihtimalleri yüksek olsa da belli ki bir hata var en azından paketi işlerler.

 12. Ormanci

  Hmm teşekkürler, sanırım babam Pazartesi günü konuyla ilgilenecekmiş :) Yüksek lisansta öğrencisi olan bir gümrük müdürü vardı, ona bir sorayım dedi, bakalım becerebilecek mi :)

  Evet bir acayiplik olduğu kesin, çünkü Google’a sorunca baktım ki milletinkiler Türkiye’ye geldikten 2 gün sonra bilmemne merkezine yollanıp dağıtıma geçmiş, veya ihbarname göndermişler, bende hiçbiri olmadı. Dediğin gibi “yakinen” bi ilgilenmek lazım :)

 13. selim karakuş

  14 ünde (perşembe) istanbula ulaştı görünen paketimi 16 sı(cumartesi) dağıtıma çıkarmışlar. takipten gördüğüm bu. 18 i pazartesi günü de beni bulamamışlar çok sevgili ptt arkadaşlar, anında geri göndermişler. nasıl iş yapıyor ptt anlamadım. paket ikisi hafta sonu olmak üzere üç tam gün türkiyede kalmış, hong konga geri göndermişler. şimdi satıcıdan cevap bekliyorum tekrar göndermesi için.

 14. Ormanci

  Bu PTT bir alem, bizimkinin de nette hiç kaydı yok, 2 hafta İstanbul’da bekledikten sonra elimize sağ salim ulaştı.

  Acilen özelleştirilmesi gereken kurumlardan biri de PTT’dir. Herkes TürkTelekom’a sövüyor mesela ama eskiden devlet kurumu olduğundan ve hiçbir şeyi doğru düzgün yapmamalarından şikayet ediyorduk. Şimdi özel şirket olup piyasada adam gibi rakibi olmadığından şu anki durumlarına şikayet ediyoruz.

  Ancak devletin elinde kalan işletmelerin nasıl hantallaştığını görüyorsunuz. Bari bunu doğru düzgün özelleştirseler, tecrübeli, adam gibi yapacak bir Türk şirkete satsalar, kendileri de rahat edecek, biz de.

  1 haftada ABD-İstanbul yapan paket, İstanbul içinde 2 haftada elime ulaşıyor, var mıdır böyle bir ilkellik?
  Afrika’da mıyız? Demek ki evet, Afrika’dayız…

 15. @Murat Gamsız
  Murat bey, bende bir şey öğrenmek istiyorum bu konuya binaen..
  eBay’den aldığımız ürünlerde eBay’e ödediğimiz tutar haricinde TR de ürün tesliminde veya ürünün TR’ye girişinde herhangi bir ödemede bulunmamız gerekiyor mu? Tecrübelerinize ve bilginize dayanarak?

  • Gümrüğe takılmadıysa ödemiyorsunuz. Takıldıysa da birkaç TL ödemek gerekebilir. Ürünün kutusu hasarlıysa ve PTT yeniden kutuladıysa yine birkaç TL. Ama ürün gümrüğe takılır da vergiye tabii tutulursa o zaman rakam büyük olabiliyor ürüne göre.

 16. izmirrockisi

  Ben bir ay içersinde toplamda 3 satıcıdan 6 ürün aldım. En erkeni YN460 II 10 gün içinde elimdeydi. En geç gelenide 15 günde gelen ters bağlama adaptörüydü. Kesinlikle tavsiye ederim. Birde bir seferde 100 dolarlık alışveriş yaptım sıkıntı çıkmadı.

  • selim karakuş

   zaten güvenilir satıcıyı buldunuz mu sorun yok ama sağolsun bizim postane süper çalışıyor. tavsiyem kesin track number alın, istanbula indi mi avpime dayanın:)

 17. hakan alıcı

  fiyatlar 20 dolar olan ürünlerden 3 tanesini birden aynı kargo ile göndertmek sizce uygun olur mu?
  kargodan kar edermiyim yoksa tek tek mi göndertiriyim ürünler hong kong dan gelcek

  • Kargodan olsa olsa 2-3USD kar edersiniz sanırım da önemli olan burada tek bir ürünün boyutu. Çok büyük değilse yollatın.

   • hakan alıcı

    ürünler saat olacak.tavsiyeniz tek tek mi gönderin diyeyim satıcıya

    • Gümrük işleri biraz şans işi çünkü yeri geldiğinde gümrük memuru deli edebiliyor. Ben benzer üründen 10 tane bulunan bir kutu da yollattım sorun olmadı. Pakette fiyat olarak azami 60$ yazacak zaten sorun olmak. Adet yazmasınlar, açıklamaya sadece saat yazsınlar.

     Gümrük memurunun bana söyledi ürün sayısı fazla olunca ticari amaçla almaya giriyormuş. Bana büyükçe bir kutuda 4 eski MF lens gelmişti. Çok temzlerdi ama gene de çıkarmak için baya uğraştım. Hediye yazmasına rağmen de (200€ değeri vardı) gümrük bedelini ödeyip alabildim. Adam tutturdu yollayan adam faturasını da yollasın. Lensler 70lerden diyorum ama adam anlamıyor. Neyse yani özet olarak şanssızsanız her halükarda uğraşırsınız.

     Ben olsam watch, 60USD yazdırtır, tek bir kutuda üçünü de yollatırdım. Küçük kutularda pek sorun çıkmıyor ama bu demek değil ki hiç çıkmıyor. Ayrı ayrı yollatacaksanız da araya zaman koyun.

 18. Nurullah

  Arkadaşlar benim sorumda, Ebay veya amazon dan, Fotoğraf makinası (Nikon d300s) ve Notebook almayı düşünüyorum. Gümrükde sorun çıkarmı. Yardımcı olursanız memnun olurum.

 19. mehmet kaya

  arkadaşlar meraba,

  daha önce ebay hong kong telefon alan var mı, ben güvenilr bir satıcıdan çok ugun fiyata 90 dolara bir cep tel aldım sıfır kutulu hongkong ebay. türiyeye daha önce çok mal gönderdm sorun olmaz dedi güvendm aldım, sizce sorun çıkar mı
  tşk

  • Gelir gelmesine de telefonu burada nasıl kayıt ettireceksiniz? Üstüne telefon yazmazsa iyi olur paketin. Malum kaçak telefon diye el koyabilirler. Bir de Hongkong sahte ürün cenneti. Özellikle SAR değerleri kabul edilmeyecek derecede yüksek oluyor kaçakların. Sağlığa zararlı yani.

  • Gümrükte çıkmaz muhtemelen de hat takmaya gelince yurt dışından alınan telefonlar sorun olmuyor mu?
   Ben de bilmediğimden soruyorum.
   Nerde ceplabs temsilcisi :P

  • Volkan

   Merhaba Mehmet bey.

   Sim kartlı ürünler gümrükten geçmiyor ve gümrüğe gitseniz bile telefonu alamıyorsunuz.
   Birde şöle bir durumda var, telefonu alsanız bile yurt dışından 1 ay içinde gelmiş bir kişinin pasaportu ile telefonu kaydettirebiliyorsunuz. Telefonu kaydettiğiniz pasaportta 1 veya 2 yıl yeni telefon kaydettiremiyor.

 20. mehmet kaya

  teşekkürler arkadaşlar

  pasaportum var telefon unlocked mış yani herangi bi hatta özel değil, pasaportla bildğim kadarıyla 1 ay içinde açtırabiliyoruz, almanyadan henüz döndüm

 21. Nurullah

  Murat Gamsız Bey,
  Bir arkadaşımın Fotoğraf makinası şu an gümrükde demişsiniz. Arkadaşınızdan ne istemişler. Öğrenipde yazabilirseniz memnun olurum.

 22. Ilyas

  Merhaba arkadaşlar,

  http://www.ebay.de
  alışveirşlerinize yardımcı olmak istiyorum.

  Eğer Ebay’dan alışveriş yapmak istiyorsanız ve bazı sorunlarınlarınız varsa yardımcı olabilirim.

  Açıkartırmaya girme, ödemeyi yapma, gönderimi ayarlama, alışveriş için yeteri kadar Almanca gibi konular benim kapsamımdadır.

  Sizin yapacağınız şeyler:

  - Bir adet Ebay hesabınız olmalı.
  - Paypal hesabınız ve içerisinde alacağınız ürüne yetecek kadar para olmalı.
  - Son olarak da; ürününüz gelince, yerel posta merkezinize gidip ürünü satın almak.

  Ayrıca, ürünü satın alırken paketin üzerine 100€ nun altında bir fiyat yazdırmaya çalışacağım. (Gümrükte sorun çıkartmaması için.)

  Ve bunların karşılığında sadece alacağınız üründen 10% komisyon almaktayım.

  topfield7700@hotmail.de

  msn adresim.

  Msn’e ekleyebilir

 23. Fehmi Ak

  SONY DCR-HC26E kamera için LCD ekran lazım bulabileceğim yer ve tleon numarası lazım.Erzurumda bulamadım.

 24. Yunus

  Gümrükte takılan ürün nerden alınır izmire oturuyorum izmirden mi alıcam yoksa istanbuldan mı? lütfen yardımcı olun.

 25. gökhan

  Merhabalar ben de ebaydan alışveriş yaptım satıcı posta takibi olarak “www.deutschepost.de/briefstatus” bu siteyi verdi. Hafta içi evde olmadığımdan dolayı kargo firmasını arayıp hafta sonu getirmelerini veya ben akşam saatlerinde şubeden alacağımı söyleyeceğim. Bu firmanın telefon numarasını nasıl bulabilirim. Ankara- eryamanda oturuyorum

 26. crema

  Ebayden ve amazondan http://www.Viaddress.com aracılığıyla birçok alışveriş yaptım ve hiç bir sorun çıkmadı, en güzel kısmı da bazı kısıtlamalarla Türkiyeye göndermeyen sitelerden hiç bir komisyon ücreti alınmadan alışveriş yapmam oldu. Herkese tavsiye ederim, en azından kayıt ücretsiz olduğu için bir deneyin derim.

 27. phaselia

  arkadaşlar ben de ABD’den alışveriş için http://www.viaddress.com kullanıyorum. çok memnunum. daha önceden birçok sefer ebay ve amazondan siparişler verdim ve iki günde çok düşük kargo ücretleriyle yolluyorlar.
  Benim gibi sırf kargo ücreti yüzünden Amerika’dan birşey satın alamayanlar
  için şu şekilde tarif etmek isterim. http://www.Viaddress.com sitesine ücretsiz
  olarak üye oluyorsunuz ve site siz gerçek bir A.B.D. adresi temin ediyor.
  Siz alışveriş yaptığınız firmaya bu adresi veriyorsunuz ve site size
  paketinizi çok daha düşük bir kargo ücretiyle yolluyor. Eğer alışveriş
  yaptığınız firma kredi kartınızı kabul etmiyor ise ayrıca siteye de
  sipariş talebini verebilirsiniz. Site herhangi bir komisyon ücreti almadan
  paketinizi size postalıyor.

 28. Enes

  arkadaşlar şimdi bu güzel yazıyı ve değerli yorumlarınızı okudum ve aklıma takılan soruları sormak istiyorum müadenizle.
  1) Ebay’dan alacağım ürünlerin kargosu bedava ise evime kadar hiçbir ekstra ücret ödemeden geliyormu?
  2)Diyelim ki ben bir hafıza kartı aldım bu ürünün kargosu bedavamıdır.
  3)Şöyle bir sorum daha olacak Amerikada bir arkadaşım var ve ebay dan ona aldırıp kalite kontrolünü yaptırıp postaya attırsam kargo bedava mı oluyor.

 29. serhat

  bana gelecek posta gelmedı ogrene bılırmıyım ne zaman gelır tsk
  saygılarım la

 30. serhat

  potam gelmedı

 31. Murat Demir

  Merhaba Arkadaşlar,
  Öncelikle başta konuyu açan adaşım Murat arkadaşımız olmak üzere, bilgilerini ve deneyimlerini burada bizimle paylaşan herkese çok teşekkür etmek istiyorum.Tabi benim de birkaç sorum olacak =)

  1)Bu Pay Pal’a üye olduktan sonra bu Pay Pal bakiyesi denen olay 0.00 olarak gözüküyor. Buraya bakiyeye birşey yüklemek gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl yükleniyor?

  2)Kredi kartımla alış-veriş yaptıktan sonra ürünün ücretini TL olarak, Türkiye’de herhangi bir yerden alış-veriş yapıyormuş gibi mi ödeyeceğim?

  3)Bir de 150 Euro nun altındaki ürünler için gümrükte pek bir sorun çıkmaz demişsiniz genel olarak. Ben “Apple Ipod Nano 8GB 5th Generation” MP3 çalar almayı düşünüyorum. Power Seller’ dan alacağım. Aldığım ürün itibariyle de ABD den alacağım ürünü. Ortalama 115$ ürün fiyatı ve 25$-30$ shipping ücreti isteniyor.
  Acaba bu ürünün fiyatı ve dolayısıyla elektronik ürün oluşu nedeniyle gümrükte herhangi bir problem yaşar mıyım? Yaşarsam halledebilir miyim düşük bir ücretle?

  Kusura bakmayın çok uzun oldu biliyorum =) Ama Ebay’den ilk defa alış-veriş yapacağım için içimin rahat olmasını, uğraşmın ve paramın karşılığını almak istiyorum herkes gibi.

  Şimdiden Teşekkürler…

  • 1-Paypal’a kredi kartınızı ekleyin başka bir şey gerekmez.
   2-Evet.
   3-Takılmama ihtimali çok yüksek. Ama normal postayla daha önce böyle bir alışveriş yapmadıysanız bence önce ucuz bir ürünle deneme yapın abakalım kapınıza kadar geliyor mu.

   • Murat Demir

    Peki hemen deneyeceğim. Bilgi için çok teşekkürler.

     • Murat Demir

      Hong Kong’dan 5 adet anahtarlık aldım. Ürünler 19 eylülde havayolu postasına verildi. 26 sında ise Türkiye’ye ulaştı. Ayın 30 unda ise semtimdeki bir postahaneye gelmiş. Bugün gittim, kargo bölümünde görevli veznedarla konuştum, ürünün barkodunu (tracking number) sordu, söyledim. İçeriden bir odaya girin görevli arkadaş yardımcı olacak dedi. Gittim, bir tane abla küçük bir odada mektupları lastikliyordu. Durumu anlatttım, işine devam ederek burada yok dedi. (İnsan bari birine sorar, bilgisayardan sisteme falan bakar dedim içimden haklı olarak). Burada olsa bile size veremem dedi. İbraz kağıdı gerekiyor gibi birşey dedi paketi size verebilmem için. Sanırım kargo için postacı gelince eğer evde kimseyi bulamazsa bırakacağı kağıt oluyor söylemeye çalıştığı. Halen beklemekteyim bakalım ne olacak.

     • Murat GAMSIZ

      Gelişme var mı?

 32. kusay

  merhabalar arkadaşlar ben yurt dışından bir tanıdığım sayesinde tlf alıyorum ve gönderecek ama ne gibi sorunlar olur gümrükle ilgili sorun varsa ne olur bu konuda bilginiz varsa eğer bekliyorum şimdiden tşkler

  • Volkan

   telefondan kastınız cep telefonu ise,
   sim kart takılan hiç bir ürün gümrükten geçemiyor. ancak tanıdığınız getirip, pasaportuna kaydettirirse olur.
   Sabit telefon ise sıkıntı olduğunu hiç duymadım.

 33. ave10

  ben bir d700 satın almayı düşünüyorum.ebayden aldığım takdirde gümrüğe takılacak herhalde.bunun için aşagı yukarı nekadar bi ücret öderim bilgisi olan varmı acaba?

 34. Ebru Bekil

  Merhaba arkadaşlar,

  ben 29 ağustos 2010 tarihinde ebay den bir saat aldım, daha önce pek çok defa alışveriş yapmıştım, seçtiğim ürünler hep 100 euronun altındaydı. Fakat bu sefer 227 dolarlık bir saat aldım. Satıcı 3 eylülde kargoya USPS piority mail ile gönderdi. Ben Bursa’da ikamet ediyorum, 17 ekim oldu kargo bana ulaşmadı. Bursa postanesini aradım daha elimizde böyle bir paket gelmedi dediler. Kargonun gümrük vergisi var bu durumda nasıl alabilirim dedim, İstanbul’dan buraya göndermeyebilirler diye bir açıklama yaptılar. Bursa postanesine gelse vergilerini ödeyip kargoyu almak istiyorum. Bu konuda bana yol gösterebilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca burada verdiğiniz bilgilerden dolayı telekkür ederim.

 35. Neşet

  Ptt deki memur profilinin işine yarayacak türde değerli bir ürün sipariş ettiyseniz. Bir ihtimal çalınabilir.
  Başıma bir kere geldi, o yüzden bu tarz ürünleri tracking number lı (+1-2$) postalatın. Talep gelirse ayrıntı verebilirim.

  • Ebru Bekil

   Aldığım ürünün tracking numberı var, bunuda postanedeki memurlara söyledim, ama bulamadılar, amerikadan paket gelmesi bazen iki ayı buluyyor dediler. Daha öncede pek çok defa amerikadan alış-veriş yapmıştım en geç 20 günde elime geçmişti paketler.

   • Neşet

    Tracking number ı
    http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd.php
    adresinden takip ettiğinizde nelerin göründüğüne bakın ve en son nokta olarak TR de bir merkez görünüyorsa ısrarlı bir şekilde araştırın, önce paketin bulunduğu son noktanın telefon numaralarına ulaşın ve orayı bıkmadan arayıp ilgili bir kişiden bilgi almaya çalışın.

    444 1 788 i en başta arayıp takip numaranızı verdiğinizi ve bir bilgi alamadığınızı varsayıyorum.

    Eğer benim başıma gelen gibi rutin bir hırsızlık durumu var ise, ptt memurları değerli paketlerin paylaşımından haberdar oldukları için içgüdüsel olarak tanımasalar bile kendileri gibi olan memur arkadaşlarını korumaya çalışacaklar.
    Telefon görüşmelerini sistematik, çözümcü ve işin peşini bırakmayacağınızı gösteren yine de nazik bir ses tonuyla yapın. 15-20 görüşmeyi bu dinginlikle yapmak zor ama insanı eğitiyor.

    Benim tecrübemde paket en sonunda bir memurun dolabından çıkmıştı. Takip etmeseydim belkide o memurun bir arkadaşının doğum günü ya da nikah hediyesi olacaktı.

    Koaly gelsin.

 36. tryilmaz

  Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  Benim sorum gittigidiyordaki gibi havuz hesabı varmı ? Yani ürün istediğimiz ürün değilse onay vermeden satıcının hesabına yatmıyor, para tekrar bizim hesaba geliyor. Ebaydaki sistem tam olarak nasıl işliyor?

  • Neşet

   %99 Önce parayı ödüyorsun, yüksek pozitif feedback li satıcılar da genelde hiç sorun çıkmıyor.
   Şimdiye kadar 30-40 alışım oldu, neredeyse hiç sorun yaşamadım.
   Örnek sorunlar ve sonuçları;
   11$ a kargo dahil usb analog joystick almıştım, ürün geldi, fakat ürün sıfır oılmasına rağmen kablosunda bir kopukluk vardı, durumu anlattım, “eğer yeni kablo gönderirseniz ben tamir edebilirim” dedim, başka hiç mesajlaşma olmadı, satıcı aynı ürünün sıfırından bir tane daha gönderdi.

   Cep telefonu pili almıştım, “bu ürün anlatıldığı kalitede değil” dedim, satıcı parayı hemen iade etti.

   Fan almıştım 3-5 adet, 2 tanesi muhtemelen kargoda ezilmiş olmasından ötürü verimli değildi, “4$ kargo ücretini verirsen iki adet yeni göndereyim” dedi satıcı, muhtemelen ısrar etseydim ücret bile istemezdi, ama yaşadığım genel güven duygusundan ısrar etmedim 4$ ı gönderdim.

   “Ürün gelmedi?” mesajlarım da da her zaman tekrar ürün gönderildi.

   Ki ben yoğun biçimde ptt de çalındığına inanıyorum “gelemeyen” ürünleri.

 37. Atakan

  Herkese merhaba,öncelikle belirtmek isterim ki çok ama çok yararlı bilgi ve deneyimler paylaşmışsınız.

  Benim bir sorum olacak,müzikle uğraşıyorum ve eBay’den ekipman almak istiyorum. Midi klavye,ses kartı,mikrofon..
  Örnek olarak 100dolarlık ses kartı sipariş versem bana gelirken ödediğim para haricinde bir masraf gerektirir mi? Paypala kredi kartı olmadan ptt ile para yükleyebilir miyim? Yaşım küçük olduğundan kredi kartım yok :) Ailemde de yok..

  Cevaplarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim…

  • Neşet

   Paketlerde “sorun” dediğimiz olay, gümrüğe takılma ve postada çalınma durumu(çalınma durumlarını ve alınacak tedbiri yukarıda yazdım), çözümüyse gelen “paketiniz gümrükte gelin vergisini ödeyin” bildiri mektubunu yanımıza alıp posta gümrüğüne gidip vergisini ödemek.

   18 yaşından küçükseniz babanız adına vs. almanız belki bu durumda daha mantıklı olabilir.

   Bu “sorun” paket PTT ile geliyorsa daha az yaşanıyor, örneğin ben hiç yaşamadım. UPS, TNT gibi yerlerden geliyorsa daha sık takıldığını duyuyorum, gerçi ben bunu da yaşamadım hiç.

   Bir arkadaşımın bir sözü var “gümrüğe takılma” sorununun nedenini çok iyi özetliyor;
   “Eğer ilgili memur gelen malzemeden -zevk- alacağınızı anlarsa alet gümrüğe takılıyor”

   Evet, tuhaf ama ben de paylaşıyorum bu saptamayı. Allahtan anlaşılan benim zevk aldığım şeylerin “ne olduğunu” anlayabilecek kapasitede ptt memurları henüz gümrüğe kapağı atmamışlar. (elektronik ıvır zıvırlar(son kullanıcı ürünü olmayan))

   Bu kişi sizin paketinizi gümrüğü taktıktan sonra, devletin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak faturasında yazan değil muhtemelen daha yüksek bir meblağ üzerinden size vergi çıkartacak, yine sizin ne kadar zevk aldığınızı hayal ederek. Bu yüzden eğer gittiğinizde henüz fiyat biçilmemişse, ilgiyi kişiye “o şeyin” ne kadar dandik ve iğrenç birşey olduğunu hissettirin.

 38. Neşet

  İkisi de TR ye gönderim yapmıyormuş. TR ye gönderim yapanlardan aramanız gerek. Shipping ücretleri belirtiliyor.

  Sıralama seçeneğinden düşükten yükseğe ürün fiyatı + shipping biçimini seçin.
  Dur ben senin için araştırayım 2 dk.;
  Bu sizin aradığınız konunun söylediğim biçimde listelendiği url;
  http://instruments.shop.ebay.com/Recording-Condenser-/41466/i.html?_fcid=204&_jgr=1&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

  En ucuzlar görüldüğü için daha üst düzey cihazları görmek için ilerleyin.
  Bazıları auction, yani açık arttırmaya tabi olacaktır, dilerseniz açık arttırmayı takip edin, teklif verin, siz de kalırsa alırsınız.

  http://cgi.ebay.com/Audio-Technica-2020-NEW-Studio-Microphone-/170552501486?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27b5b8a4ee

  http://cgi.ebay.com/Behringer-C3-Dual-Diaphragm-Condenser-Mic-Microphone-/310246738342?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item483c2589a6

  Fazla asortik görünmeyen biçimde sipariş vermenizi önerebilirim. Ptt gümrük memuru olduğunuzu düşünün, devletin size verdiği göreviniz lüks ve pahalı olacağını düşündüğünüz şeyler için halktan vergi almak, fiyat biçme hakkınız da var. Yani şık çantalı kallavi gözüken birşey yerine yine kaliteli ama memurun anlamayacağı türde şeyler tavsiye ederim.
  (150€ filan uygulamada yok ben bundan pahalı bir saat aldım yukarıda anlattım, konu tamamen memurun elinde)

  Valla tecrübe ederek öğreneceksiniz, daha garanti istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki konuya bakan ptt memurunu casus tutup kişilik raporunu alın.. Şaka diyorum, uğraşmaya değmez. İlk sipariş olarak ucuz birşey alın bakalım ulaşmayla ilgi bir sorun oluyor mu.
  Tecrübe ederek öğreneceksiniz, alımda hata yaptığınız düşündüğünüzde satıcıyla iletişime geçip sorunu düzeltebilirsiniz. Kolay gelsin.

  • Atakan

   Çok teşekkürler :) Peki ayakkabı giyim vs. ürünlerinde gümrüğe takılır mı yani takılır mı derken gümrük memuru onları da gözüne kestirir mi ? :)) Yada kargolatmadan önce satıcı ürünleri sıradan bir kutuya koyup açılmayacak şekilde bantlasa vs. sorun yaşar mıyım..Giyim ve ayakkabı ürünlerinde?

   • Neşet

    Giyim eşyaları konusunda kişisel tecrübem olmadı, fakat bu tip ürünlerde sahte çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu anlatanlardan biliyorum. Bu yüzden takılma olasılığı daha yüksek ne de olsa memurun net olarak yorumlayabileceği bir tür. Galiba şu da vardır, yetkili memur, “ülkede varken dışardan almak niye” şeklinde yerli malını ticaretini koruma yönünde yaklaşımı da olabilir.
    Diğer arkadaşın almak istediği profesyonel mikrofon gibi şeyler zaten ülkede bulunması zor ve üretilmeyen ürünler olduğundan takılma olasılığı daha düşük olabilir. Tabi bu benim tahminim, ucuz birşeyden başlayın, bakalım nasıl oluyor, tecrübenizi paylaşırsanız herkes faydalanır.

    Öte yandan şimdiye kadar aldığım hiçbirşeyin gümrüğe takılmadı.
    (beşiktaş ve üsküdar adreslerine geldiler)
    Birkaç örnek daha;
    - Pc kasa kolisi boyutunda 5-10 kiloluk bir kolide ev güvenlik sistemi
    - Yine büyük bir kolide, kedi sebili
    - Pahalı kol saati
    - 2 adet kedi evi

 39. Atakan

  2-3 gündür pc de takılmıyordum.Arkadaşlar mesela aldığım bir ürün gümrüğe takıldı ve almam için yüklü para ödemem lazım ben onu almasam olmuyor mu yoksa almak mecburiyetinde miyim ?

  2.sorum;
  Benim yaş nedeniyle kredi kartım yok fakat avustralya’dan tanıdığım bir abim var o ordan kendi kredi kartıyla alsa kargo adresi olarak benim adresimi verse olur mu ?

  veee son olarak ;

  Ebay.com’dan Usb harddisk , kulaklık , ses kartı , mikrofon , cd.. almak istiyorum hepsini bir kerede değil ara ara almak istiyorum..Bu kategorilerde satış yapan bildiğiniz güvenilir ve Türkiyeye gönderim yapan satıcılar varsa önerebilirmisiniz..Teşekkürler…

 40. Murat Demir

  Malesef halen yok :S

  • Bence yeniden deneyin. Yine ufak bir şey alın. Gelmiyorsa satıcı ile konuşup DHL ve UPS ile göndermesini isteyin. Ufak tefek şeylerde 20$ ek fiyat biniyor ama hem garanti geliyor hem de 3 günde geliyor. Ufak dediğim şey mesela bir battery grip.

   • Murat Demir

    Artık tövbe ettim eBay’e neredeyse. Şans o ki ‘Ipod’ falan almamışım, çıldırırdım yoksa.
    Ya kargom Hong Kong’dan Türkiye’ye sadece 5 günde geldi. Yaklaşık 1 aydır bana ulaşmadı! 2 gün önce PTT’nin kargo sorgulama sayfasında gösterilen ilgili PPT şubesine yine gittim. Görevli abla (yine aynı abla) bu sefer 1 aydır kargomun ulaşmadığını söyleyince kayıt defterine bakmaya ikna oldu, ama bana kargomun orada olmadığını söyledi ve APİM’in nosunu verdi. Aradım oradan da beni Çankaya Posta Dağıtım Merkezine yönlendirdiler kargomun orada olduğunu söyleyerek.Neyse konuştum bi abiyle. Kargom henüz dağıtıma çıkmamaış! Bugün veya yarın ilçenizdeki PTT şubesine gider oradan da ertesi gün dağıtıma çıkar dedi. Ama ne gelen var ne giden. Şimdi yine arayacağım.

    • Neşet

     PTT’nin ya da ulaştırma bakanlığının bir sayfası var oradan “Bilgi Edinme Hakkı” ile ilgili linki kullanarak durumu anlatın, şikayeti de belirten, ptt nin ne iş yaptığını sorgulayan, “posta” denilen kavramın hızlı işlememesi durumda anlamsız olduğunu anlatan bir başvuruda bulunun, resmen ilgilenmek zorundalar. Ben bir kaç “bilgi edinme” linki üzerinden bunu yaptım, real anlamda bir işe yaramadı ama, dosya açıldı incelendi, yanıtlar geldi bana. 5 dk nızı alır, en azından daha sonrası için “”aa vatandaş uyumuyor, biraz kendimize çeki düzen verelim, gelen postayı 45 gün değil 20 gün sallayalım artık” algısı vermesi açısından faydalı.

     Aynı tarihte tekirdağdaki ve almanyadaki arkadaşıma mektup gönderiyorum, almanyaya 5 günde tekirdağa 10 günde ulaşıyor, var mı böyle bir pislik, devlet memuru denilen olaydan nefret etmem sebep oluyor. Personel yetersiz demeyin, her gittiğimde en az 10 kişi’nin yattığını görüyorum.

     • Murat Demir

      Vizelerden yazmak için ancak fırsat bulabildim. Neyseki geçtiğimiz cuma günü kargom elime ulaştı. Postacı bir de bana bizim bölgeye aslında kendisinin bakmadığını söyledi. Yani sözüm ona insanlık yapmasa daha da bekleyecektim muhtemelen… Oysaki altı üstü 5 tane anahtarlık almıştım topu topu, avuç içi kadar küçük bir kutuda.

      PTT devletin diğer tüm kurumları gibi el ense iş yürüten, büyük ve gereksiz bir insan yığınından ibaret. Bir arkadaşım İzmit’deki PTTlerden birinde aynı numaraya sahip kargo çuvallarının bir hafta şubede öylece durduğunu görmüş. Ki bence bu durumu tüm PTTlerin iş yürütüş tarzına bağlamak mümkün.

      PTT kesinlikle bir an evvel özelleştirilmesi gereken bir kurum. Özelşelmedikçe devletin beline yük, vatandaşlara utanç kaynağı. Özellişsin ki rakipleri olabilsin, belirli bir kalite olsun, sağlıklı hizmet verebilsin. Yoksa hepimiz daha çooook bekleriz böyle…

 41. Atakan

  Herkese selam,arkadaşlar,kardeşler,abiler.
  MusiciansFriend.com’da kayıt kit i var onu almak istiyorum fakat amerikada. Tr ye gönderimi var sanırım. Bu sitenin ebay’de satıcısı da var. size link versem amerikadan TR ye gelecek olan birisi alıp getirebilir mi parasını aynen vereceğim.Gerekirse komisyon vs. veririm.Ya da kredi kartıyla benim istediğimi alıp TR ye geldiğinde ben parayı yollasam siz de bana ürünü kargolasanız olur mu ? Bu konu da gerçekten yardıma ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum.Bana güvenebilirsiniz demiyorum çünkü burası sanal ortam fakat size diyebileceğim tek şey benim güvenirliğim vicdanımdır. Teşekkürler..

 42. mahmut

  mrhblar.
  Videolarınız ve yazınız çok güzel olmuş sizin sayanizinde birçok kişi alış veriş yapma zevkini tadıcak.
  Bu şekilde http://www.dealextreme.com Sitesinden de nasıl alış veriş yapılır anlatırsanız çok güzel olur..
  tşk… kolay gelsin

 43. Kerem

  Arkadaşlar şu monitörü mutlaka almam lazım:
  http://cgi.ebay.com/Lilliput-7-HDMI-DAY-PC-Monitor-669GL-H-Shoe-Mount-Bat-/260678063237?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cb19f9485

  Özellikle Neşet hocam, sesine sazına gurban; ne dersin? Risk alayım mı? Bi tarafımda patlar mı? 300 liralık alet sonuçta. Türkiye’de satılsa buradan alacam ama yok. Yurt dışında tanıdık yok. Hong Kong’a da gidemem. Ne yapsam ne etsem, bi yardımcı olsanız?

  • Neşet

   Al, en fazla ne olur, gümrüğe takılsa bile vergisini ödeyip alıyorsun.
   Benim şahsen hiç takılmadı ama takılan birebir tanıdığım arkadaşlar cüzi(%10-20) bir miktar vergi ödeyip alıyorlar. 5-10 gün önce amazon dan bin$ lık bir sürü kitap alan arkadaş 150$ filan vergi ödedi aldı.
   Satıcıya söyle 43$ filan yazsın fatura diye. Bence takılmaz o kadar eğlenceli bir şeye benzemiyor :)

   • Kerem

    hızlı cevap için teşekkürler
    verdiğin gazla alırım ben bunu
    ptt’ye takılırsa da gider soyarım anasını sattımın ptt’sini :)

    • coşkun

     kerem ne yaptın aldınmı bende almayı düşünüyorum aynı ürünü cevaplarsan sevinirim.

     • kerem

      satış yapan adama mesaj attım faturaya 99 dolar yazıver ve gift seçeneğini işaretle diye. adam 2 kere mesaj attı, tamam yaparım dedi, bir iki gün sonra ödemeyi yaptın mı, ne zaman alacaksın diye mesaj attı. Ben böyle ilgiyi türk sitelerde görmedim ve biraz işkillendim açıkçası. erteledim şimdilik.

 44. coşkun

  :))))))))))))))) TEŞEKKÜRLER

 45. Neşet

  :))) Satıcı 4598 feedback, %99,6 positive yahu. Türkiye şartlarında düşünürsek, evliya gibi adammış. Kazıklana kazıklana ne hale gelmişiz.

 46. gizem

  ebayda ille paypal lazım mı elle ödeme havale yapamaz mıyım ?

 47. murat erdoğan

  öncelikli olarak güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. gerçekten forum sitesi olmuş ve forum sitesi adı altında reklam yapma kaygısı taşımaması hoşuma gitti. ayrıca gerçek paylaşımlar var.
  benim aklıma takılan şeyşleri şöyle sıralayabilirim.

  öncelikli olarak malum alışveriş sitelerine ve paypal a kayıt oldum. paypalda param var.
  almak istediğim ürünler şimdilik elektronik üürnler. örnek vermek gerekirse note book ve cep telefonu fakat ben şunu algıladımki cep telefonu olmuyor.

  aslında şimdilik ve asıl öğrenmek istediğim şey cep telefonu kesinlikle olmuyormu ?

  • Neşet

   Cep telefonu alıp burada bozuk bir telefonun imei nosunu çakıp kullanabilirsin belki ama bu bir suç ve önemli cezaları var.
   Kişisel fikrimse notebook vs gibi ürünleri yerel mağazalardan taksitli ve garantili almak daha avantajlı, ben ebay’i yerel mağazalarda zor bulunan bulunsa da kaptırabildiğine fiyatlarla satılan ürünler için kullanıyorum.

 48. truluv

  ben bi sipariş verdim videonuza bakarak ucuz birşey…ödemeyi paypal dan yaptık videodaki gibi merak ediyorum şimdi karşı taraf bunu yollamazsa ne gibi bi durum olur??…paypal dan ödeme yapıldı bu kartıma şuan mı yansıdı onuda bilmiyorum satıcıyla mı irtibata geçiçem ve nasıl geçiçem bilen varsa yazarsa sevinirim tşkler

 49. Neşet

  6-25 gün arası bir sürede gelir, gelmezse, “gelmedi” diye mesaj atarsın, iade ederler. Aslında tüm detaylar mesajlar da yazıyor.

 50. berk

  bn ebay den q steer adın da bişey alıcam ama video nu izledim pek bişey anlamadım bağzı yerlerde oyüzden bi yorum yapıyım dedim nasıl alıcaz istanbula yollamam lazım gmail. varsa versene konuşalım başka

 51. gogulu

  selamlar bende 200 ün üstünde ebaydan alısveriş yapan biri olarak bir kaç şey ekleyeyim.

  bugune kadar kargoda ürünün kalmadı sansımdanmıdır bilemem ama kaliteli saatlerden cep teleonuna, mp3 player e kadar herşeyde vardı. ki o kadar alıştım ki artık çok basit şeyleri bile buradan dışarı çıkıp almaktansa ebayden alıyorum. müşteri memnuniyeti çok önemli özellikle iyi satıcılarda adama vereceğiniz puan ve yorum kesinlikle paradan önce geliyor.
  - bir ürün aldınız ürün yazılanların hepsini karşılamıyor mesela sitede yada kalitesi düşük geldi hemen adama mail atın ve negative fedback vereceğinizi söyleyin hemen paranızı iade eder ve üründe isterseniz sizde kalsın der isterseniz geri yollayın der.
  -ürün 100 dolar ( burada euro yazılmış farketmez) pahalı ise adama mail atıp kargoya gift yazmasını ve fiyatıda ucuz göstermesini isteyin çinliler sizden önce davranıp zaten yapıyorlar bazen amerikalılar nazlanıyorlar.
  -ürün eğer sitede belirtildiği sürede gelmezse yine mail atın size 1 hafta daha beklemenizi söyleyecekler. bekleyin gelmezse tekrar mail atın. size tekrar yollayım yada paranızı iade edeyim der sizde hangisi uygun olursa kabul edebilirsiniz.
  - ürün değeri 30 oları falan geçtiğinde zaten otomatik olarak tracking numer i oluyor satıcıdan o numarayı isteyin takip edebilmek için.
  -ürün ev adreslerinde sorun çıkartıyor ya kayboluyor ya çalınıyor ama iş yeri resmi bir adres verirseniz hiç sorun yaşamazsınız.
  -alacağınız ürünü aratırken bir kaç farklı isimle aratın model isim marka ne kadar çok kombinasyonla aratırsanız çok daha ucuza bulabilirsiniz. ki 10 dolarlık ürünü 2-3 dolarada bulabiliyorsunuz.

 52. Atakan

  Merhaba,ebay’den harddisk,ram,işlemci alabilir miyim ? Alan var mı,sorun çıkar mı..Teşekkürler…

 53. tayfun

  Merhaba MUrat bey

  Ebaydan Ukulele alcam ( bir çeşit küçük gitar ) Türkiyede bunlardan yok varsada çocuk gitarı sandıkları için ton açısından çalınmıcak kadar kötü .

  1)Alcağım ürün 150 dolara yakın acaba ürün alsak sorun yasarmıyız gümrükte ?
  2)Antalya da oturuyorum istanbula gitmem gerek yok galiba ama burda gümrüğe takılması durumunda ist mi gidicem acaba ?
  3)Herhangi bi dolandırma durumunda bi hak talebim ola bilicek mi ? (paramı geri alabilme durumu )

  bu sorularıma cevabınızı bekliyorum şimdiden cok teşekkür ederim . Gerçekten cok güzel bir hizmet vermişşiniz.

 54. haluk

  çokkkk tşkler…..

 55. hakan

  ebaydan telefon aldım.ödemeyide paybal yaptım ama bundan sonra nasıl bir yol izleyecegimi bilmiyorum.bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Neşet

   Cep telefonu almayı deneyen tanımadım. Gümrükten geçecek mi acaba, gelişmelerle ilgili bilgi verirseniz herkes faydalanır.

   • hakan

    baydaki adresimi nasıl okeyliyebilirim.çünkü ebayda ödemenin yapıldığı ancak adres onaylanmadı diyor bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 56. Said Akkaş

  Hong Kong’dan aldıklarım 1-2 haftada ulaştı yaklaşık olarak, nadiren geçmiştir bu süreyi. ABD’den aldığım da benzer süre. Çinli satıcıdan aldığım ve ulaşmayan 2 farklı siparişim var şu an. Uzak duruyor, Hong Kong’luları tercih ediyorum. 1.5 ay beklemişim mesaj atınca bekle gelir diyorlar. Bastım negatifi birine, diğerine beklemedeyim, benden tavsiye varsa 1 dolar fazla verin HK’dan alın. Belki de Hong Kong post iyi çalışıyor ondandır…

  • Neşet

   1,5 ayı geçen tüm teslimlerde para iadesi aldım. Bu 5-6 kere olmuştur. Birkaçında da geç kalan ürün geldi. İade edilen parayı da geri ödedim. Dünyanın en rezil posta kuruluşu olan PTT yüzünden oluyor bu gecikmeler. Tracking no ile aldığım paketlerin 2 günde istanbula 3 hafta da çamlıcaya geldiğine çok tanık oldum.

   • ayşegül

    lütfen acil olarak beni bilgilendirin :) Hong kong dan ayakkabı almak istiyorum web sitem üzerinden satmak için,daha önce hiç ürün almadım ve son derece bilgisizim bu konularda,bana alışveriş için tavsiye edeceğiniz yerler,aracı kurumlar (gerçi onların ücretlerinden de haberim yok ) ya da her konu da özellikle bilinmesi gereken şeyler varsa yazar mısınız ? Bir de yazılanlardan anladığım kadarıyla,gümrükte sorun yaşamamak için toptan değil perakende (yani sadece sipariş edilen ürünü) almam daha mantıklı.Şimdiden teşekkürler…

 57. yılmaz

  Yazınız için ne kadar teşekür etsem azdır doğrusu…. Benim kardeşim amerikada ve ona bazı ürünler yollatmak istiyorum fakat elektronik eşyaların takıldığını öğrendiğim kötü oldu peki kardeşimin aldiği bir elektronik eşyanin misal psp-ps3 v.s gibi ürünlerin değerini kendisinin yazabileceği bir yol bulamazmi ürünü kendi paketlese ve ürün değerini 100€ yapsa hediyedir diye yollatsa yinede içini açip bakarlar mi ?

  • Öyle olur ama yine de gümrük memuru ‘yemeyebilir’ :)

  • Neşet

   Gümrük memuru takdir kullanıp, “adam bundan çok zevk alır” diye düşünerek 300€ üzerinden de vergilendirebilir, bir arkadaşın başına gelmişti. Sonuçta mal kalmıyor, vergisini ödeyip alıyorsunuz astronomik birşey değil.
   Bir tespitim daha var, galiba ürünleri plaza, holding vb. önemli bir adrese istetince memurlar daha az sorun çıkartıyorlar. Problem çıkartmaktan çekiniyorlar.
   Son aldığım devasa kolili malzemelerin sorunsuz tesliminden sonra artık bisiklet sipariş etmeyi düşünmeye başladım :)

   • yılmaz

    O zmn biz en iyisi Ufaktan Bi deneme Yanılma Yöntemiyle Başliyalim nede olsa Amerikada çalışanlar için kargo parasi onlara çerez parasi gibi geliyor :)

 58. brn

  ebaydan canon sx 130 fotoğraf makinası alacağım dhl kargo dahil toplam tutar 217 $ gümrüğe takılmaması için ne yapmalıyım. satıcıdan hediye yada 100 $ alında bir rakam göstermesini istemek bir alternatif mi? öyleyse şayet bunu isteyebileceğimiz örnek bir mesaj var mıdır?

 59. Mehmet Tüfekci

  Ben Aksaraydayım,burdaki postacıya sordum her mal açılır,iki tane postahandeden iki tanede gümrükten eleman birleşir açar felan dedi.Sorum bu mallar Aksaraya kadar gelir mi?Burda vergisidr şudur budur halledelimde buraya gelmezse iş yaş hiç bulaşmayalm..Bide herşeyi kesinlikle açıyolarmı bende onu anlamadım yani mantıksız geldi bana..

 60. mustafa güler

  merhaba ebay dan bisiklet amortisörü alacağım fakat satıcı türkiye hariç satmaktaydı mesaj gönderdim ve türkiye satışını açtı kargo ücretini sormama rağmen satıcı kargo ücretini belirtmemiş paypal da 0.00 olan kısıma kargo ücreti girmem gerekiyormuş ürünün su anki satış fiyatı 199.99 $ kargo ücreti ile gümrüğe takılırmıyım

  Birde kargo hesaplamasını kendim de yapabiliyormusum bir site üzerinden sitenin adını bilen varsa bilgilendirebilirmi teşekkür ederim şimdiden

 61. HASAN NECDET TOK

  15.04.2011 TARİHİNDE EBAY ALIŞVERİŞ SİTESİNDEN ALDIĞIM KARGOM DAHA HENÜZ ELİME GEÇMEDİ.DAĞITICI FİRMANIN ( TÜRKİYE İÇİ ) PPT OLDUĞUNU SÖYLEDİLER.KARGO KOT NUMARAM LJ86035449245US OLARAK VERDİLER.BENİ BİLGİLENDİRE BİLİR SENİZ SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA

 62. Neşet

  http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd.php buradan sorgulayın durumunu. olmazsa ptt yi arayın, yardımcı olurlar.

 63. Deniz

  merhaba yeni gümrük genelgesinden kimsenin haberi yok galiba
  artık öyle ebaydan sagdan soldan kozmetik vitamin vs alamayacagız,
  insanlar protesto ediyor 19 nisandan sonra gelen tüm paketleri gümrük kurcalıyor lütfen sesiniz çıksın biraz
  birileri palazlanıcak diye genelge yayınlayıp paramızı nereye harcayacagımıza da başkaları karar vermemeli

  http://www.facebook.com/home.php?sk=group_141038985968157
  http://www.facebook.com/kozmetigimekarisma?sk=wall

  dava açılması için de bağış yapacağım, dava açılamazsa bağış ya bize iade edilecek ya da istersek lösev vakfına devredilecek sadece 10 tl bağıs yapmamıs lazım, daba gideri 5000 tl sanırım
  umrumda bile degil, tekin acara yüz milyonlar vermektense oraya 10 milyonumu veririm olur biter
  ayrıca buradan tekin acara sesleniyorum dünya yıkılsa senden birşey almayacağım anladın mı?gider oriflame alırım daha iyi..

 64. emrullah

  Herkese Selamlar

  Arkadaşlar ukraynada paypal üzerinden sadece para gönderimi yapıldığından,bir arkadaşım bana paypal hesabına ihtiyaç duyduğunu söyledi ve bende bir paypal hesabı açıp gerekli onaylamaları yaptıktan sonra onların kullanımlarına sundum.

  KENDİ EBAY hesapları üzerinden yapmış oldukları alış-verişleri ukraynadan ürünlerin alıcılarına yolladılar ve benim paypal hesaplarımı alıcıların ödemeleri geldi.

  Ne zamanki,arkadaşalrım kendileri paypal hesabımdan,almak istedikleri ürünlere ödeme yapmak istediler,film orada koptu ve paypal Türkiyede yalnızca kredi kartından ödeme yolluyor yurtdışına notunu gördük.

  Bizde bu durumda tamam paypalden kredi kartıma aktarım yapalım dedik ordan ödeme karta geçince,alışverişi karttan yaparız dedik ve kendi kredi kartıma para çekimi talebimi yaptım 906 $ önce TRY çeviriminden bir 25$ yediler sonrada güvenli bulmadık diyip $ a çevirdiler ordan da bir 25 $ ödeterek 50 $ yediler ve hesabımı sınırlı erişime kapadılar.

  Bu durumdan sonra istedikleri evrakları yollamama ve onlarca mail ve 50 $ yakın telefon parası ödeyerek yaptığım paypal aramalarıma rağmen, kart etmedi ve hesabımı kapattılar.parayıda 6 ay sonra yollayacaklarını söylediler.

  1-Ben bir daha farklı bir kredi kartı kullanarak paypal hesabı açabilir miyim?
  2-Paypalın avrupa ve amerikadaki avantajları türkiyeden kat ve kat fazla bu konuda yukarıda murat arkadaşın sölediği gibi ingiltere üzerinden bir paypal hesabına sahip olabilirmiyim,yani bu konuda kim yardım eder bana?
  3-Herhangi bir girşimim hukuksal açıdan bir faydası olurmu parayı bloke etmeleri için?
  4-Ukraynadaki arkadaşlarım ile beraber ebaydan ticaret yapmak için hangi yolu yada yolları izlemeliyim?

  PS: Tüm adreslerin aynı olmasına elektrik ikametgah ve diğer istedikleri belgeleri temin edebilecek şekilde Yeni bir ebay ve paypal hesabı açıp,Ukraynadaki arkadaşlarımın satacağı ürünleri önce buraya yollamalarına ve burdaki adresimden shipping yapmayı düşünüyorum mantıklı mıdır bu sizce? eklemek isteyen birisi varmı?

  msn:emrullahakhan@msn.com

 65. musa

  ben ebaydan bir ürün aldığım da ve gümrüğe takıldığında malatya da mı ptt ye gideceğim yoksa başka bir ile gitmem gerekir mi

 66. ömer ata

  herkese merhabalar
  ben ebay dan bir telefon sipariş ettim. ödemeyi gerçekleştirdiğime ilişkin çıktıda aldım fakat ödemenin gözükmediğini bu yüzden bir fax çekmem gerektiğini belirten bir mesaj aldım ne yapmalıyım fax için belirtilen numaranın başına ülke kodu falan girmelimiyim

 67. Merhaba yazınızı okuyarak ilk alışverişimi yaptım ve bie email geldi bana bu email ile tracking numaram verilmiş ben sadece takip etmeliyim değilmi? Yani bu numara uzerinden girip hangi kargo ile yollanacak falan seçmem gerekmiyor?
  emailin içeriği:
  Dear adilaybar,

  Thank you for shopping with us. Your item has been shipped by China Post International Mail Service. The details as below:

  Item Title: 1 x 4 SOCKET W/ 20″X28″ SOFTBOX PHOTO VIDEO LIGHT HEAD
  Item Number: 270738606484
  Quantity: 1
  Winning Bid: $37.99

  Tracking number: xxxxxxxxxxxxxxxxx

  Tracking website: http://www.track-trace.com/post

  Arrival time (estimated): 10-20 business days.

  Notice: Due to the Strike in Canada Post office system, parcels to Canada will be delayed in delivery.

  NOTICE: Parcels to Canada is fast, normally takes about 5 days, but Canada customs is very slow currently, Canada customers could track their parcels on http://www.canadapost.ca, and please contact with your local post office for details.

  NOTICE: All parcels are forwarded to Beijing for export. This will delay about 3 days for posting. But since parcels posted in Beijing exported faster, you’ll receive your items faster, thanks!

  For your information:

  International shipping requires more complicated shipping procedures (such as both countries customs, transit stations etc.), it will probably take longer time for your items to arrive at the final destination. Thank you for your understanding on this matter.

  Hope you satisfy with our total service, and we look forward to the good feedback with overall full detailed ratings after you get the item. It’s important for us to drive more potential customers.

  If you have any questions/comments, please feel free to contact us anytime.

  Cheers

  eBay Seller ID: lightupfoto

 68. faruk

  Ebaydan 3 tane iphone 3 kılıfı sipariş etmek istiyorum toplam 33 $..acaba ne kadar kargo ücreti öderim

  • adilaybar

   Selam Faruk,
   Bende bu siteden izlediğim videolar ile aldım ebaydan ilk ürümü on gün gibi kısabir sürede geldi.Kargo fiyatını öğrenmek için fiyatının hemen altındaki bolumden turkiyeyi seçip görebilirsiniz.ücretsiz veya 3-7 dolar arası birsey olabilir.

 69. merwe

  bn ebay’dan deil amazondn almayı düşünyorum bna yardımcı olablrsnz swnrm.d.d

  • adilaybar

   Merwe Selam
   bende bu siteden izledim videoları cesaret ettim ve ebaydan alış veriş yaptım.Softbox aldım ve 10 gun gıbı kısa bı surede geldı ucretsız kargo ıle.lightfoto diye bi satıcıdan aldım yarım yamalak ingilizcem ile tavsiye ederim çok güzel ürünleri var fotoğraf malzemeleri üzerine.Alacağın ürünü bilmiyorum ama fotoğraf üzerine ise kesinlikle girip incelemelisin…

 70. Ahmet

  Selam ben ahmet.. size çok kısa bir sorum olacak.. ben 16 yaşındayım anlayacağınız gibi bir kredi kartım yok ve ben ebay dan bir yüzük almak istiyorum… Başka bir ödeme şekli veya yolu var mı?
  Birde diyelim ödeme sorununu aştım, Singapur’dan buraya kaç tl posta ücreti ödemem gerekir.? Yardımcı olur iseniz çok sevinirim.. herkese selamlar..

 71. mehmet

  slmlar arkadasım paylasımların için çok tesekkurler ben ebay claassıco dan motosıklet parcası almak ıstıyorum orda yazan kargo ucretı dısında herhengı bır ucret alınırmı gumruk kdv gıbı tesekkur ederım

 72. Seda

  Merhaba,

  Ben e-bay’den Kindle almak istiyorum fiyatı 139$ + kargo ücreti var. 150 euro altındaki ürünler genelde gümrüğe takılmıyor deniyor, ama sizce bunun (elektronik ürün olduğundan) takılma ihtimali var mı? Ayrıca bu 150 euroya kargo ücreti dahil sanırım değil mi? Bir de eğer gümrüğe takılırsa tahmini ne kadar ödemem gerekir?

 73. Seda

  Bir de sormayı unuttum, devlet postası genelde gümrüğe takılmıyor deniyor. Hangileri devlet postası oluyor örnek verebilir misiniz? USPS mi mesela?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler!

 74. özlem

  arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim ….çok uygun fıyata lcd televizyon begendım alsam bır problem olurmu yollarlarmı:???

 75. Gökhan

  selamlar. e-bay üzerinden dreamshopee adlı satıcıdan Diesel saat aldım. fiyatı 120$. yeni gümrük kanununa göre 75euro’yu geçtiği için %100 gümrükte takılır diyebilir miyiz? Takılırsa %10 ödeyip alabilir miyim yoksa çok gösterip soymaya kalkarlar mı? Bu durum olursa satıcıya “ürün gelmedi, postada kayboldu, gift yazıp, düşük fiyatla postalar mısınız?” yazsam sonuca ulaşır mıyım? :)

 76. melis

  paypal bankkartı kabul etmiyormu no mu girmeme rağmen kabul etmedi onaylayamadım birde kartın bitiş tarihi diyor onu kendimizmi belirliyoruz ?

 77. yhy

  mrb. ben ilk defa ingilizcem olmadığı halde buradaki video sayesinde ebay dan alışveriş yaptım hongkong tan şansımı denedim satıcı bana mesaj yolladı kargo verildi diye takip numarısı verdi sanırım bunu tam bilmesemde ptt sayfasından takip edicem ve bana bunun gelmesinin azami 20-25 günü bulabileceğini ve bi sorun olursa onunla bağlantıya geçmemi istedi (tabi bunu google çeviri sayfasından mesajı çevirerek anladım :) teşekkür ettim okadar şimdi beklemedeyim acaba bu takip numarasını tahmin ettiğim gibi ptt den mi takip edeceğiz bunu için başka bi yol ve başka bişey gereklimi, daha çok sorum vardı ama öncelik bunu halletmek istiyorum ….

 78. yhy

  bugün sipariş verdiğim ürün elime geçti (12 gün) hiç bi sorun yaşamadan şükür, ebay dan ilk deneyim ii sonuçlandı artık daha fazla şey alınası…

 79. anıl

  ben e-bay üzerinden camaro marka arabama için amblem satın almak istiyorum.ürün numarasıda bu.ürün 79,99 dolar .ürün koduda bu:390353456666. kargo detaylarına baktığımda nakliye ve taşıma ücreti 26.90 dolar olarak gözüküyo.bu fiyat bana çok pahalı geldi.posta yoluyla gönderme nasıl oluyor geçolsun ama kargo maliyeti düşük olsun istiyorum.bu nasıl olacak beni aydınlatırmısınız.burda herkes ürün aldığından bahsetmiş ama kargo ile kaça geldiğini kimse yazmıyo…çok ilginç..astarı yüzünden pahalı gibi..(((

 80. Yildirim Sertbas

  yeni cikan iphone 4 almak istiyorum yurtdisindan..gumruge takilmamasi icin ne yapmaliyim..bilgilendirirseniz sevinirim..

 81. ertan

  yukarıdaki videoları takip ederek bu gün ilk iparişimi verdim ebaydan
  ilk için yüksek bir rakamı riske ettim ama ihtiyacım olan malzemeyi için gerekli idi
  550 $ lazer kesim cihazı için kontrol kartı sipariş ettim sonucu sizlerle paylaşırım

  • ertan

   siparişim dhl ile üçgün sonra geldi fakat gümrüğe takıldı dhl den aradılar malımın istanbul gümrüğünde olduğunu alabilmem için gümrük müşaviri ile anlaşmamı söylediler kendilerinin bu hizmeti verdiklerini 250 tl bedeli olduğunu ayrıca diğer masrafların olduğunu öğrendim

   bunun üzerine ben malımın izmire nakledilmesini istedim izmir havalimanına gönderdiler
   bunun için 130 TL aldılar ben hava limanındaki DHL e gidip evraklarımı aldım ordan da liman içindeki gümrük müdürlüğüne gittim orda sözlü beyanla malzemenin ticari olmadığını söyledim ve malzemeyi teslim etmeye karar verdiler üzrindeki bedel 100$ göründüğü için gümrük bedeli ödemedim
   DHL den evraklarımı alırken benden birkez daha 150 TL tahsil ettiler liman içi hizmet bedeli gibi birşey içinm
   malzemeyi almak için MNG nin deposuna gittim 3-5saat önce istanbuldan gelen malzemeyi depoladıkları için 110 TL depo ücreti ödedim ve malzememi aldım
   390 TL fazladan ödeme yaptım ve hiçbiri devlet için değildi bu kargo şirketlerinin soygunu
   bence gelen malzemenin gümrüğe takılmasının sebebi de bu
   çinden türkiyeye 40$ nakliye bedeli alınıyor istanbuldan izmire 390 TL

   • Maalesef DHL ile getirince böyle oluyor. Size özel bir uygulama değil. Ebay’de en iyi yol, satın aldığınız ülkenin kendi posta servisi. Ürün yine takılacaktı muhtemelen ama siz bir kuruş ödemeden tüm işlemleri yapıp en fazla vergi ödeyecektiniz ki o da fazla bir şey tutmazdı.

 82. murat

  selamlar bana ebaydan beğendiğim bir şeyi alabilecek birini arıyorum bana yardımcı olabilecek biri var sa yazarsa sevinirim..

 83. murat

  arkadaşlar ebaydan bgn 88 paunda bir saat aldım by it now seçeneğnden sonra paypaldan ödememide yaptım şimdi napıcam …yardım ederseniz sevinirim saygılarımla..

 84. Neşet

  Satıcı dan tracking no yu iste, “Could you share tracking number with me?” içli bir mesaj gönder.
  Gelen yanıttaki kodu;
  http://www.ptt.gov.tr/index.snet?wapp=internationalDeliveryTracking_tr
  adresinden sorgulayıp nerede olduğunu öğrenebilirsin, buradan takip etmeye -başlaman- 7-20 gün sürebilir. Ama bu kodu adamdan iste. Takip edebildiğinde yani sorgulamanda sonuç çıktığında, PTT yi iki günde bir ara, nerede diye sor..

 85. murat

  birde ürünü gönderdiğine dahil bana birşey gelicekmi e mail yada ebayda gözükecek mi ?

 86. nil

  merhaba ebay den 2 ayda 1 alışveriş yapılabiliyormuş doğru mudur aceba? yani bi ürün aldıktan sonra 2 ay beklememiz gerekiyormus başka bir ürün alabilmek için. yeni kuralmış doğru mudur?

 87. murat

  selamlar tekrar.ben satıcı ile bağlantı kurup bu mesajı yazdım..Hi my name is Murat,I have bought your item when I saw immediate.I have made payment.This is the first time I’ve done shopping on this site.If you wouldn’t mind, can you give me the tracking number so that I can chease the process……………daha sonra o da bana şu cevabı gönderdi…..Of course – the item will be sent out to you either tomorrow or Saturday at the latest and I will of course add the tracking number to the transaction (you will receive a notification from Paypal) and also let you know directly.
  All the best.
  Adam
  diye…..ama ben şunu anlamadım paypaldan bir ileti almamı yani ileti gelecek diyor.oradan herşeyi tüm detayları ile öğreneceğimi kendisininden tracing numarasını vereceğini söylüyor. peki paypal hesabımdan mı öğrenicem kafam karıştı aydınlatacaqk varsa sevinirim Neşet beyede selamlar ediyorum ilgilendiği için

  • Maile ‘invoice’ gelmiş olmalı. Ödemeyi yapınca satıcı size ürünü gönderince mail atacak.

   • murat

    sağolasın bana tracking numarasını verdi. zaten ebayda aldığım ürün listesinde de numara yazıyor.

    • murat

     Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi diyor nedemek bu gümrükle alaksı var mı nasıl öğrenebilirim

     • Numarayı gönderin biz de bakalım.

     • murat

      RJ848497904GB……gönderimimin tracking nosu…royal mail e çok teşekkür edeiyorum çok hızlı geldi ilk alışverişimdi bugün teslim aldım……1. Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLAR 21/11/2011 21:23:58
      2. Torbaya Eklendi – BALIKESİR(BALIKESIR POSTA 24/11/2011 10:15:41
      3. DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) – BALIKESİR BALIKESIR POSTA 25/11/2011 08:38:34
      4. MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 25/11/2011 – BALIKESİR BALIKESIR POSTA 25/11/2011 09:22:26

 88. maestro

  merhabalar
  bende 250 $ değerinde iphone 3gs ödemesini yaptım.satıcıdan kutusuz yollamasını istedim.ama bizim satıcı vatandaş içerik kısmına gitmiş ‘phone’ işaretlemiş.%100 feedback power seller olmasına rağmen bunu nası yapmış bilmiyorum.bende bilmiyodum söylememiştim kendsine.item shipped diyor devlet postası usps aracılıgıyla.ama tracking number boş.o numarayı istedim 2 gündür cevap alamadım.nasıl olacak şimdi.
  teşekkürler.

 89. altan

  herkeze selam ben 3 gün önce ebay dan 530 dolara bir telefon aldım trakıng numarası elımde şuan paket newyorkta turkıyeye geliyor korkarım bu ürün gümrüğe takılacak ben şuan antalyada oturuyorum teslimat adreside antalya acaba antalyadaki gümrüktemi takilir yoksa istanbulda falanmı .?? takılma ihtimali nekadar .veya takılsada vegisini antalya gümrükten ödeyip cihazı direk ordan alabilirmiyim..?? teşekkürler

  • Neşet

   Cep telefonu konusunu ben de merak ediyorum, gelişmelerden haberdar ederseniz, diğer deneyimlerini paylaşanlar gibi herkese faydası olacaktır.

 90. altan

  bilmiyorum az önce satıcı ile irtibata geçtim ve ürünün iptalini istedim suan paket usa da (Processed Through Sort Facility, Nov-22-11, 09:08 AM, ISC NEW YORK NY(USPS) tracker da burda gösteriyor ..burası heralde son durak burdan iltibaren ülke sınırlarından ayrılacak …satıcıya burada ki gümrük olaylarını yasal olmadığını ve ünün elime geçmesi en az 2 ay süreceğini söyledim ve paramın geri yatırılmasını rica ettim bana mesaj attı ve hemen kargo şirketine mail atıp iptalini istiyeceğini söyledi ondan haber bekliyorum şimdi yani artık telefon falan istemiyorum .sadece para iyadesinin peşindeyim umarim herşey yolunda gider ve paramı iyade alırım . size bilgi veririm

 91. tuçe

  ingilterden aldığım ürün traking no sorgulamasında 1. Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLAR 21/11/2011 21:23:58
  deniyor ürün 118 dolar gümrüğe girmez sanırım içinde eski bir saat olacak. torba bgünde dolmadı :)) telefonlarıda açmıyorlar napmam lazım ……

 92. altan

  merhaba benim amerikadan aldığım telefon 2 el kullanılmış.. bunun için de gümrük el koyarmı ve ya vergi kesermi ? lütfen cevabınızı bekliyorum . vede cihaz antalya gümrüğüne mi gelir adres antalya olduğu için??

 93. fefe

  Merhaba ben ebayden bir ayakkabı aldım Avustralya’dan aldım ancak çinden geldi ve tahmin edersiniz ki sahte çıktı. Sahteliğini de geçtim inanılmaz kalitesiz. Satıcıya msg attım ben kendi ayakkabımla(aynı marka) karşılaştırdığımda çok farklı sahte olduğunu düşünüyorum ve geri iade etmek istiyorum diye. Ancak dün sabah msg attım halen cevap yok. 14 gün içinde kalite problemlerinden ötürü geri iadeyi kabul de ediyor. Ve yorumlarında iade eden biri de var ancak tedirginim ne yapmam gerekiyor? tavsiye verebilir misiniz?

  • Neşet

   Geri iade için yapacağınız kargo masrafı üründen fazla olmasın, eğer ürün farklı ya da sahteyse ürün bedelinin bir kısmını geri iade isteyin. 50$ verdiyseniz 30$ ını isteyin örneğin.
   Paypal ve ebay’e şikayet ederseniz satıcının canı daha çok yanacağından bunu kaubl edecektir.

 94. cenk

  selmalar ebaydan bir cep tele fonu alıcam 500 dolar değerinde satıcılara sağ olması lazım anladığım kadarıyla araştırmak gerekiyor bana yardımcı olabilir msiniz 500 dolar yanmasın sonra

  • Gümrükte takılıp yanacak herhalükarda.

   • cenk

    abi peki başka yolu yokmu bu işin yurt dışından telefon alıçamda yardım et abi bili yorsan

    • maestro

     satıcıdan ürün gelmeden önce doğru bir şekilde imei numarasını alın.pasaport kaydı yapıyolar piyasada 50 liraya kadar. imei yi verin kaydettirin. imeisi kayıtlı olduktan sonra burda tamiri yapılamadı dışarı tamire gönderdim diye kurtarma şansın olabilir gümrükten. bu sefer ülkeden çıkış posta kaydı var mı diye bakarlarsa aslında ürünün hiç dışarı çıkış yapmadığı anlaşılır.sıkıntılı iş.ben öyle denedim bekliyom ürünü.hiç girmemek en iyisiymiş.saygılar

 95. altan

  1.
  Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLAR
  24/11/2011 12:00:16
  2.
  Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı – ANTALYA(ANTALYA KARGO İŞL
  29/11/2011 15:26:53
  3.
  Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı – ANTALYA(ANTALYA KARGO İŞL
  29/11/2011 15:26:53
  4.
  Dağıtıcıya Verildi – ANTALYA(ANTALYA KARGO İŞL
  01/12/2011 09:51:12
  5.
  Teslim Edilemedi – ANTALYA(ANTALYA KARGO İŞL
  01/12/2011 18:57:57

  acaba bunun yarın elime geçmesi mümkünmüdür ?? veya gümrükte mi takıldı acaba?

 96. altan

  tlf ettim ama kimse açmadı

 97. altan

  sizce elime geçermi?

 98. selim

  coook faydalandim..hemmen ebay a uye oldum tsk ederim..siz anlatmasaniz kesinlikle uye olmazdim ebay a..Allah razi olsun murat bey iyiki varsin..ellerin dert görmesin

 99. Ferhat

  Merhaba,

  Ebay’dan telefon almayı düşünüyorum. Arkadaşım Amerika’ya gidiyor kaldığı yerin adresini verip ürünü buradan satınalmam mümkün mü? Ebay hesabım var satınalma işleminde shipped adresini değitirerek Amerikadaki adresi gösterebilir miyim? Yoksa adres onaylamasında sıkıntı yaşar mıyım? Şimdiden teşekkürler

 100. altan

  ardaslar ben on gun once eBay Dan Samsung galaxy s 2 skyrocket cep tlfonu aldim fiyat 530 dolar ve dun cihaz elime gecti .. heralde sansliyim gumrukte falan takilmadi gercekten temiz alisveristi ama riski cok .. bidaha asla ebay dan tlfon almam gibi.çunki insan stress yapiyor geldimi gelecekmi acaba gumruktemi? surekli onun stressi telefondan zevk alamadim :)

  • maestro

   bende iphone 3gs aldım 250 dolara.17 gün oldu ödemeyi yapalı.inşallah sizin kadar şanslı olurum.bilmiyodum ben gümrük işlerini.haklısınız bidaha bende almam zaten.100 lira ucuza alcam diye strese girmektense hiç gerek yokmuş meğer.bi taraftada 250 doların yanması var..

 101. sinem_2203@hotmail.com

  mrb ben e baydan hong kongtan mont sipariş ettim 34 dolara 33 gün oldu hala gelmedi satıcıya mesaj atıyorum cevap vermiyor ücretsiz kargoydu ne yapmam gerekli lütfen yardım edin

  • Tekstil ürünlerini ebayden almayın. Ölçüleri farklı olabileceği gibi çalınma riski de yüksek. Gümrüğe de değeri düşük de olsa tekstil ürünleri kolay takılıyor. 33 gün normal. 10 gün daha bekleyin. Satıcıdan takip numarası isteyin. Eğer takipsiz şekilde gönderildiyse iki tarafın da yapacak bir şeyi yok.

 102. selim

  bugun bende ebay’dan ilk urunumu sipariş ettim..biraz riske girip 180 dolar civarina kart aldim.. batti balik yan gider :) aldiğim urun:

  64GB PIXELFLASH 533x Compact Flash Bellek 64 GB CF Kart …

  sizlerle paylaşmak istediğim; urunu sipariş ettim (kargo fiyati kisminda Turkiye’ye ileti fiyati 2,5 dolar yaziyordu bende onu sectim) paypal ödememi yaptim, saticiya slmlarimi ilettim vs..4-5 saat sonra bana msj iletti

  -urunu aldiğiniz icin tsk ederiz, lakin siz 2,5 dolarlik kargoyu secmişsiniz..size tracking numarasi veremeyecegiz..urun size biraz geç gelebilir.. satici takip edilemez sevkiyat ile ilgili bir sorun yaşandiğinda bundan sorumlu olmayacaktır….

  …ve gonderdiği maile 2 seceneki eklemiş..
  1- 10 dolarlik kargoyu secebilirsiniz ( USPS First Class Registered Mail)
  2- 23 dolarlik kargoyu secebilirsiniz (USPS Express Mail) 3-4 gunde elinize ulaşir diyor..

  durum böyle olunca şaşaladim..bana tracking nosu vermeyecekler sanirim (fakir kargosuyla istedik ya…)
  ama bu konu ile ilgili neden ilk buy it, secenegini sectiğimizde , orada kargo fiyati ile ilgili 2,5 dolar ayziyor da tracking nosu veremeyecegiz, yzmiyor bunu cözemedim..işleyiş sanirim 2-3 haftada gercekleşecek ama traking numarasiz.. …???

  …unutmadan, karşi taraf birde bana teklifte bulunmuş..yukaridaki kargo seceneklerinden birini secerseniz size yuzde 5 iskonta yapariz diğer aliş verişlerinizde diyor..(urunlerinin bulundugu linki vermiş)

  acaba ne yapayim ?
  -süreç bu şekilde işliyor, fakir kargosunu seççmişsin, 2-3 hafta bekle ! , mi dersiniz?
  yoksa
  -10 dolar’lik kargoyu seç, urunu 3-4 gunde teslim al ! , mi dersiniz ??tabi bunu secersem satici bana tracking numarasini yollayacakmiş…

  acelem yok ,2-3 hafta bekleyebilirim..ama 180 dolar vermişim, bana bir tracking numarasi neden veremiyor bu satici, burada sebeb urunlerin cuvallara doldurulup gelmesi mi?? bilgisi olan arkadaslar birseyler yazarsa sevinirim…(10 veya 25 dolarlik kargoyu secersem, bunu ebay sistemine veya paypal a nasil bildirecegim?? onu da bilemiyorum ….???? )

  selim

  • Neşet

   10$ lığı da seçseniz 3-4 günde gelmez, fakat tracking no yu almak için 10$ ödeyin derim. Tracking no su olmayan paket, içinde değerli bir ürün varsa çalınır.
   Sadece 3-5$ lık ürünler için tracking no ya gerek görmüyorum, yani devletimizin memurları e-sata kablosu, tornavida vs. çalacak kadar garibansa helal olsun sorun değil..

 103. selimyigit

  bilgi için tşk ederim, evet bu en iyisi olacak sanirim..miktar kucuk olsa riske atilir ama 180 dolarlik urun olunca dusunmek lazim….tesekkur ederim Neşet bey

 104. selimyigit

  Neşet bey, saticiya 10,8 $’lik kargo ile alim yapabilirim , dedim..peki bundan sonraki süreci onlar mi ayarlayacak? bana yeni bir fatura gonderip onaylamami mi isteyecekler yoksa ben eski faturayi iptal edip kendim yeniden 10,8 $ lik kargo ile alisverismi yapacagim? tesekkur ederim..
  Not: bu işler zor olsa da ingilizcemi geliştirdiği için hoşuma da gitmiyor değil :)

  • Neşet

   Satıcı paypal hesabına bu farkı ödemenizi isteyecektir. Ödedikten sonra da istediğiniz gibi tracking no yu verecektir. Fatura’dan kast ettiğiniz şey alım-veriş geçmişinizde listelenen öğeler mi, yoksa satıcının paketle birlikte gödnereceği kağıt mı?, bilemiyorum. Bu bilginin bir önemi yok.
   Satıcıya söyleyin malın değerini vs. 50$ filan yazsın. Böylece gümrük vergisi ödemezsiniz. Dahası doğrudan adresinize gelir.

   • selim

    teşekkur ederim Neşet bey, 10,8 dolarlik farki da ödedim..bugun yrn. kargoya verecekler sanirim..yukaridaki yazinizi az once okuaybildim, keşke dun nete girebilseydim, saticiya dediğiniz gibi 50 dolar olayini soylerdim veya gift (hediye) yazmasini isterdim..hemmen bir mail yazayim, umarim yetişebilirim…ilgi ve yrd.lariniz icin yeniden tşk ederim..

  • yusuf

   Arkadaşlar birşeyi merak ettim:Alışveriş sınır 75 euro.Peki ben bir ay içinde birden fazla parça alabilirmiyim?Tabi 75 euro sınırını geçmemek şartıyla?Gümrük adıma kayıt tutuyor mu?

 105. sinem

  arkadaşlar size tavsiyem free shiping ürünleri almamanız çok uzun sürede geliyo hemen gelsin istiyorsanız kıyın biraz kargo parasına ben çok pişmanım free shipingli ürün aldığıma ne tracking numaram var nede montum geldi 35 gün oldu bide gümrüge takılmasın diyorsanız pahalı ürünleriniz için satıcınızla irtibata geçin ya faturaya az tutar yazzsınlar yada gift(hediye) olara işaretlesinler.

 106. maestro

  ben iphone aldım.satıcı tarayıcıdan mail attı kargo fişini kargo değerine tam 450 dolar yazmış gift yazsa da kurtarmıcak galiba :))) abi sen naptınn yaaaa diyecektim de ingilizcesini bilmiyorm :)) 25. gün oluyo bekliyorum.

  • Malesef cep telefonu yasak gümrüğe takılmıştır. Ayrıca yeni gümrük yasasına göre limit 75 eurodur.

   • selim

    İsa bey,
    yeni gumruk yasasina gore derken 75 euro (cep tlf.larina ozel bir deger midir yoksa genel olarak disaridan gelen mallar icin limit deger midir?) en yukarida bize Murat Gamsiz bey bu degerin 150 euro oldugunu soylemişti..bu yasa nasil cikiyor, kimler cikartiyor, yasa ciktiktan sonra kac ay gecerli oluyor nasil anlayacagiz? veya bu güncellemeyi nasil takip edecegiz, nereden takip edecegiz bilginiz var mi ? veya konu ile ilgili bilgisi olan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum..

    • kargo ve ürün fiyatı dahil tüm ürünlerde sınır 75 euro olarak değiştirildi. cep telefonu ise kesinlikle yasak. çok büyük bir paketse gümrükte görevli gözetiminde çalılması istene bilir. satıcıya alıcı notu olarak (Gift) yani hediye olarak göndermesini istemeniz daha sağlıklı olur. tabi bunlar tedbirler yaptığım onlarca alışverişte henüz hiç bir sıkıntı çıkmadı.

     http://www.ntvmsnbc.com/id/25243148/

     • maestro

      Herhangi bir nedenle yurtdışında kalan/unutulan cep telefonu posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi halinde teslimi mümkün müdür?

      Evet, yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta/hızlı kargo yoluyla geri gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür.

 107. Gürkan

  Merhabalar ben bir araç elektroniği ( dvd-gps-tv ) ünitesi almak istiyorum. ürün 326 $ ve satıcı kargo için ( The shipping fee for Turkey is 110.00 USD by FEDEX. ) diyor. Bu ürün gümrüğe takılır mı? takılırsa nasıl bir yol izlemeliyim. Ayrıca Fedex olduğu için kargo free shipping olması tehlikesizmidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • kargo dahil 75 euroyu geçmesi halinde en fazla %20 civarında bir vergi ücreti taleb ediyorlar.

   • selimyigit

    benim 64 gb cf kart amerikadan zarf ile gelecek ve ben bunakargo dahil 195 dolar verdim..gumruk e yakalanir mi yoksa kaçi kaçi verir mi? kaçi kaçi verir mi memurlarin dikkatinden :)
    bu işler de amma stresliymiş yaa..kilo problemi olan arkadaşlara ebay i önemle tavsiye ediyorum..stresten, terden, gerilmekten kilo filan kalmaz walla :))

 108. vusale

  paypal dan her hangi bir seyi satin ala bilirmiyem.ben azerbaycanda yasiyorun.mesaji azerbaycandan yaziyorum.

  • selimyigit

   sn vusale…evet satin alabilmeniz gerekir, ama ilk etapta yukaridan aşağiya dogru tum yazilanlari ve videolu anlatimi izleminiz tavsiye ederim..ilk etapta alacaginiz urun ucuz birsey olsun, test edin bakalim urun size sorunsuz gelecek mi, yoksa yolda takilacak mi..benim gibi enayilik yapip 195 dolara mal almaya kalkmayin !!! :)

 109. selimyigit

  arkadaslar ben bu siteye uye oldum..gumruk mevzuatlariyla ilgili merak ettiginiz tum konulara dogrudan ulasabilirsiniz….ebay sayesinde diş ticarette number one olacagim herhalde :)

  http://www.gumrukforum.com/index_forum.php

 110. maestro

  kargo takip numaralarınızı bana kalırsa ulu orta paylaşmayın. online ihbar diye bi bölüme denk geldim bugün gümrük sitesinde.belki de hurafe benimkisi :)))

 111. sinem

  yarın 45 gün olacak monttan haber yok bukadar gündür gelmemesi çok saçma ebaydan birdaha birşey almam allah kahretsin :(

 112. murat

  Barkod No : RG036820682BR Detay :
  Kabul Yeri : :
  Varış Yeri : Değer Ücreti : 0.00 TL.
  Kabul Tarihi : 00/00/0000 Ödeme Şartı : 0.00 TL.
  Ağırlık : null Gr. Ödeme Tipi :
  Gönderen : Alıcı :
  Ek Hizmet :

  ——————————————————————————–

  SN İŞLEM / YER BİLGİ GİRİŞ TARİHİ

  1. Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLAR 08/12/2011 19:56:55
  2. DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) – BALIKESİR BALIKESIR POSTA 12/12/2011 14:14:24
  3. MUHATABA BiZZAT TESLiM(Delivered to the addressee personally) 13/12/2011 – BALIKESİR BALIKESIR POSTA 13/12/2011 11:50:28

  arkadaşlar bu ebay müthiş bir şey 2. ci alışverişimide yaptım ve sağ salim teslim aldım. brezilyadan ürünüm 16 günde elime geçti…

 113. apaches

  Selam benim merak ettiğim bir şey var, az önce

  http://global.ebay.com/52mm-Macro-Reverse-Adapter-Ring-for-Nikon-AF-AI-mount/220838704323/item

  ürünü 6 tl gibi bir fiyata aldım kargo free diyor, yani ben elime ulaşana kadar hiç bir ücret ödemiyecekmiyim???

 114. maestro

  34.gün oldu ve benim telefon gelmiş ama alamadım.bugün gelmişler.kapıya haber kağıdı bırakmışlar. şubeden 3 gün içinde alın diye.bide cumartesi-pazar girdi şanssızlığa bak meraktan ölcem :(

 115. selim

  arkadaslar ebaya 5 aralik 2011 tarihinde verdiğim siparişim bugum elime gecti..(64 gb cf kart -533x)
  11 gün oldukça iyi bir süre..ürün abd’den geldi..usps ile..
  urune 179 dolar ödemiştim..kargo icin de 13 dolar verdim..
  toplamda yaklasik 350 tl yapiyor..ürün oraya buraya takilmadan maşallah sorunsuz geldi..öncelikle ebay kapilarini bizim için aralayan ve yazilariyla , videolu anlatimiyla olayi güzelce özetleyen Murat Gamsiz beye ve bascek ekibine yürekten teşekkur ediyorum..uluslararasi bir ticaret sitesinden ürün almak inanin a-acayip bir mutlulukmuş tarif edemem..az önce işten yorgun vaziyette eve girmiştim ki odamda bir zarf ile karşilaştim..sari bir zarf..elime aldim baktim usa kargo damgalari vardi..çok sevindim ve tüm yorgunluğum uçtu gitti..acele etmedim ilk önce elimde hoplattim ziplattim sağina soluna baktim, ebaydan ilk ürün alişimi belgelemek istedim ve 5-6 kare kapali zarfin fotografini çektim, üzerinde yazan yazilari, damgalari da fotografladim :) biçak ile zarfi kenarindan dikkatlice kestim, ürünü cikarttim ve onu da fotografladim :)

  bazi arkadaslar ürünlerin ellerine cok geç ulaşmasindan veya gumruge takilmasindan şikayetci olabilirler, lakin bazi kriterlere uyulursa sorun yaşanmayacağina inaniyorum..buyuk paralar vererek aliş yapiyorsaniz ve urununuz zarf ile gelecek gibiyse mutlaka tracking numaranizi aliniz derim, usps’nin kargo takip olayi hoşuma gitti..ürünüm şimdi nerede? nezaman gelecek? diye sıkıntıya düşmedim..bana akıl vererek tracking numarami mutlaka almami tavsiye eden nejet arkadasima buradan yeniden tesekkur ediyorum,sagol arkadasim.. ürününüz free kargo ile gelecekse ve ucuz birşeyse ve 20 gün beklerim no problem derseniz tracking numarasi almaniza haliyle gerek yok…dikkat etmeniz gereken diğer önemli bir konu da, Murat Gamsiz beyin yukarida da anlattiği gibi -güvenilir- kişilerden / dükkanlardan aliş yapiniz…

  bukadar yeter, şimdi ben yine ebaydan sipariş vermeye gidiyorum… 3.siparişim olacak :) 2. siparişim fotograf makinem içim flash idi, yolda diye biliyorum ve tracking numarasi almadim ( free kargo ile gelecek) satici ile yazişirken bana acele etmememi, rahat olmami ve 15-20 gün sonra ürünün ancak gelecegini söyledi..umarim yanilmaz :) rahatim cunku aldiğim ürün 43 dolar degerinde..bana ulaşmasa bile dert değil, gumruğe takilir diye korkum da yok, değeri 75 euro’dan az çünkü..

  ebaydan iyi alişlar ve stresiz günler dilerim ;)

 116. metehan k.

  Bazı sorulara genel cevap vereyim:

  * LCD TV gibi büyük cihazları yurt dışından kesinlikle sipariş vermeyin. Gümrüğe takılma ihtimali %10000.
  * Cep telefonları, sporcu gıdaları, kozmetik bunlar da %100 gümrüğe takılıyor. Sporcu gıdaları, kozmtik bunları gümrükten çekemiyorsunuz. Devletin oluyor paket.

  * Ebay’den diyelim ki ufak bir parça alacaksınız ama fiyatı 200 dolar. SAtıcıya mesaj atıp, paketi daha düşük bir meblağda gösermesini rica edin. Mesela 40 dolar. İngilizce bilmeyen arkadaşlar şöye yazsın satıcıya: “Can you please value the customs invoice as 40 USD?”

  * Mutlaka EMS ile göndertin, gümrüğe takılam riski daha az. DHL, TNT Express çok daha hızlı ama gümrük masrafları da kat ve katı.

  * Mutlaka kargo tipi “registered” olsun. Birkaç dolar daha pahalı ama en azından takip numarası var.

  * Ürün bedeli 75 Euro’dan az bile olsa gümrüğe takılabilir.

  * PTT ile gümrüğe takılan pakete en kötü ihtimalle KDV ödeyip kendiniz alabilirsiniz. DHL, Fedex gibi firmalar size ordino (150 TL), müşavirlik hizmeti (200 TL) ve üstüne ürün vergisini ödemeniz gerekiyor.

 117. maestro

  Ben ürünü aldım. Türkiye’dekinden 300 lira daha pahalıya geldi.Ebay mı.Allah korusun…

 118. ahmet

  merhaba, öncelikle bende alırım gelmez diye düşünüyordum ama videoyu izledikten sonra bide yazılanları okuyunca sipariş verdim ürünün (3 gün) içinde geldi çok şaşırdım hatta kargo sisteminden takip bile edebildim nerede diye ürünün fiyatı 149$ dı hiç bir sorun olmadı çok teşekkürler… buradan daha güvenli,,,

 119. ender

  selam.öncelikle bilgilendirmeler için çok tşk ederim.yeterince açık ama ben yinede bikaç soru sormak istiorum.türkiyede gittigidiyordan alışverişlerim oldu.sorun çıkmadı.ama daha ucuz alış veriş için e bay ı denemek istiorum.örneğin blackberry 9800 için kılıflar baktım.5-10 dolar olan ürün şuan tr deki dolar kuru üzerinden mi hesaplanıyor.yani mesela 5 dolar fiyat verilen ürün bana 7-8 lira bi maliyetlemi gelmiş olacak.kargo ücreti hariç tabi.ve böle 5-10 dolar hatta 3 dolarlık ürün almaya değermi ebay uğraşı.şimdiden tşk ediorum.

 120. makin

  Şimdi bende garanti nin shop&miles kartı var. bunun hem MasterCardı hemde AMericanEXpress i var. Apple’dan yada ebay’den bir kaç yerden alışveriş yapıcam ve oradaki bir adrese göndereceğim.
  Ek bir ücret kesecekler mi ?
  Hangi kurdan işlem görücem filan merak ediyorum ?
  Birde AMEX i kullanmamın ne faydasını görürürüm ? yada görürmüyüm ?

  pahalı bir kaç ürün alacağım için aklıma takıldı. fiyata bir tesiri olacak mı diye .

 121. erdem

  S.A
  YAZINI DIKKATLI BİR ŞEKİLDE OKUDUM VİDEO LARIN ÇOK BİLİNÇLENDİRDİ BENİ ÇOK SAOL
  BENDE DİJİTAL FOTOGRAF MAKİNESİ ALICAM 130$ 150$ ARASI İNŞALLAH DEDİGİN GİBİ SORUNSUZ BİR ALIŞVERİŞ OLUR
  TANIDIGIN BİR SATICI OLURSADA MAKBUL GECER YANİ
  TEŞEKKÜRLER

 122. merhaba arkadaslar net bir sorum olucak 500$ 700$arasinda ebay yada herhangi bir internet sitesinden fotoraf makinasi alan var mi? ve gumruge takil di mi ? bu yonde tecrube ssahibi olan arkdaslarimiz bilgi paylasabilir mi saygilar sevgiler.

 123. Neşet

  Bugün yeni bir durum deneyimledim, paylaşıyorum;

  Amerikadan aldığım kayıtlı paketim(tracking no’lu), üzerinde adres mükemmel biçimde açık ve güzel yazıldığı halde, 5 km ilerideki başka bir adrese teslim edilmiş, bunu da nasıl öğrendim, paketi alan vatandaş helal süt emmiş biriymiş, araştırmış bulmuş telefonumu, “paketiniz bende” diye bilgi verdi, gidip aldım.

  Artık ne diyeceğimi bilmiyorum, hiçbir performans kaygısı ve sorumluluk duygusu olmayan, kabiliyetsiz adamları akrabası olduğu için işe alan arpalık devlet kurumlarında çalışanlara sesleniyorum, utanmıyor musunuz?

  • ufak tefek hatalar yapilabiliyor bu onemli degil de pttde cok isguzar ,haylaz insan var.nese devletn bircok kademesinde dolu elesen bitmez
   nese yinelemek istiorum net bi soru bascek.com arkdslar sayin arkadslar butun fotoraf makinalarinizi turkiyeden mi aldiniz acaba arada bir kisi yok mu bi ben mi internetten alicam 500 700 $ arasi bi electronic cihaz alip sorunsuz eline ulasan var mi ? sorunsuz ulasmasi icin tavsiyelerde bulunabilirmi.saygular sevgiler..

 124. erdem

  merhaba arkadaşlar ebay dan digital fotograf makınesı alan arkadaşlar yarımcı olsun

 125. Volkan Korkmaz

  Üstatlar Ebaydan bir tripod aldım fiatı 98.59 dolar. Hakkariye arkadaşıma gönderdim.Sorgulama ekranında 1.
  Yurtdışı Kabul Geliş Kaydı Yapıldı – İSTANBUL(AVR)(GÜMRÜKLÜ)
  04/01/2012 14:05:32
  2.
  Torbaya Eklendi – İSTANBUL(AVR)(GÜMRÜKLÜ)
  06/01/2012 08:01:04
  gümrüğe takıldığı gözüküyor. Başka bir forumdan bir arkadaş ürünün Hakkariye gitmemesi durumunda arkadaşın adına aldığım için o kişinin İstanbula gümrüğe gelmesi gerektiğini söyledi. Böyle birşey olursa onun yerine en gitsem olur mu? Bundan sonra ne gibi işlemler olur? Ve ne kadar vergi öderim?

 126. apaches

  Selam 17 aralıkta verdiğim sipariş hala elime ulaşmadı beklemedeyim, bu arada amazondaki Nikon 55-200mm VR – 159$ fiyatı var sizce gümrüğe takılır mı takılırsa bana kaça patlar, kargo falan derken, sahibinden ikinci el 350-450 civarında almak mı mantıklı?

 127. yusuf

  20 gün önce honkongtan sipariş verdiğim ürünler bugün elime ulaştı.40 tl değerinde.Ürün elime geçtikten sonra ebay sitesinden birşey yapmam gerekiyor mu?

 128. apaches

  16 Aralıkta aldığım 52mm ters lens adaptörü bugün elime ulaştı sadece 7 TL verdim harika oldu . İstanbul’dan 27TL sipariş veriyordum bu konu aklıma geldi Teşekkürler Bascek.com

 129. ercan

  arkadaslar basket ayakkabısı sorunsun gelirmi

 130. MURATURK

  Merhaba arkadaslar;
  Ebay’den $2500′lik Canon 5d Mark II almak mantikli midir?
  Ne gibi sorunlar beni bekliyor olabilir?

  Bu arada cok ama cok tesekkurler bu paylasimlar ve bu platform icin emegi gecenlere.

  • Gümrüğe takılır ve bir sürü vergi ödersiniz. Buradan spot almak daha mantıklı.

   • bilge

    neden böyle kestirip attınız hocam? fiyat olarak yarı yarıya farkediyor?
    gümrüğe takılınca ne kadar vergi ödeniyor?

    • Şöyle diyeyim, gümrükten çekebildiğinizi var sayarsak, 520′ye kadar yolu var ancak ithalatçılar %18 ve ilave olarak %20 KDV ödüyor. Fotoğraf makinesine özel bir durum. Sizden de talep edilebilir. Sadece %20 ile geçiren gördüm ama o zaman henüz bu ek vergi artışları olmamıştı.

     Siz hesabı yaparken yurtdışı ile buradaki mağazayı karşılaştırıyorsunuz. Halbuki spot piyasayı karşılaştırmanız gerek. Spot piyasada ABD’ye göre yarı fiyat fark yoktur. 200-300 lira gibi farklara rastlıyoruz. O yüzden gümrükle kuamr oynadığınıza değmez. Unutmayın ki bir de kargo parası ödeyeceksiniz ki hiç düşük bir miktar olmayacak.

     • bilge

      hocam beni ikna ettiniz :)
      açıkcası gel gitler yaşıyordum bugün bu sayfayı okuyup gaza geldim makineyi sipariş ettim sonra sizin burada belirttiğiniz oranlarla hesaplayınca iptal etmekle uğraştım… umarım başarırım :/
      neyse fazla gaza gelmemek lazımmış :)

 131. niyazturkeyfun

  Öncelikle bu güzel bilgiler için Murat Gamsız a çok teşekkür ederim.
  Ben de ebay dan ilk kez alışveriş yapanlardanım, ingilizcem olmasına rağmen sıkıntı yaşadım. Galiba yanlışlıkla üründen 3 tane sipariş etmişim satıcıya 1 tane alacağım dediğimde biraz kızdırdım onu. Neyseki ödemeyi yapmamıştım bir de pay pal hesabı ile uğraştım, bankayı aradım çekilen 3 tl ve ekstrede onay kodu olmadığını söylediler en son işlemlerde
  ürün sepetimde sanırım şuan, ama ne kadar süre bekler sizce satıcı
  satıcı topseller, %99.7 olumlu puanlar almış
  ürün 74.5 dolar, kargo 34 dolar, ayakkabı bot olduğundan paketi büyük, gümrükte takılır mı?
  satıcıya sordum hediyedir yazarım dedi ama bilemiyorum, satıcıya güvenebilir miyim onuda bilemiyorum.
  Daha ürünü bile alamadım zaten şu pay pal sıkntısım yüzünden. Umarım hemen görüp cevaplarsınız, şimdiden teşekkürler.

 132. Emre Pekdemir

  Selamlar. Ben tavuk yumurtası almak istiyorum oturduğum şehir Yalova. İki sorum olacak yumurta gümrükte sorun çıkarır mı bir de Yalova ufak il olduğundan Ptt de sorun olur mu? Yumurtalarda belirli süre geçtikten sonra civciv çıkım sorunu olduğu için çekimser kalıyorum. Daha önce denemiş veya bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 133. Neşet

  Ebay’den, ptt peslimatı her sabah 7:00 a denk gelecek biçimde guatamala bülbülü yumurtası sipariş ediyorum son 20 yıldır. Hiç civciv çıkma sorunu yaşamadım. Çıksa da uçup gidiyorlar, sorun olmuyor.

 134. furkan güven

  Öncelikle Kolay gelsin paylaşım gerçekten faydalı elinize sağlık ben ebay den bi telefon almak istiyorum fakat hem ingilizcemin ii olmamasından ve ilk kez alışveriş yapıcagımdan dolayı cesaret edemiyorum paypal felan hepsini açtım eğer bu işlerle ugraşan bi arkadaş varsa bu sitede yardımcı olursa çok sevinirim..

 135. Yiğithan GÖZÜTOK

  Birde canon 600d almak için ebaydan önerdiğiniz bir satıcı varmıdır acaba bunun içinde bir cevap alabilirsem memnun olurum ( ne yapablirim ben bu işte lütfen yardımm )

 136. Merhaba;Videonuzu gördükten sonra bende birkaç ürün getirttim honk kong’dan fakat şunu sormak istiyorum gelen ürünlerde bir limitimiz varmı gümrük esnasında geçerken?Birde limitimiz varmı? Mesela 250$ lık bir ürün alsak gelmesi muhtemellidir?Teşekkürler

  • Muhtemelemdir ama aslında takılması gerekir. TR’de bu işler gümrük memurunun o günkü keyfi ile ilgili yoksa 70 Euro sınır.

   • Hocam ben bir sitede gördüm yılda bir kişi sadece 5 ürün getirtebiliyormuş şeklinde bir makale okudum ? ne derece doğrudur acaba?
    ve
    atıyorum ürünün bedeli 270$ biz bunun %20 sini vergi olarak ödersiniz deniliyor.
    helhalukarda gene kar durumunda oluyoruz.yani ben aldığım ürün gümrükte takılırsa gidip ürün bedelinin %20 sini ödersem alabilecekmiyim?
    Burda ticari bir amaç yok sadece TR de bulamadığım ürünleri getirtmek buda ekipman lens dslr makine değil bu tarzda ürünlerde vergisi ödense artı bir maaliyeti olacakmıdır

    Teşekkürler

 137. Esra

  Merhaba arkadaslar, ben dun ebayden 72$ degerinde bakir ve cam kolye aksesuarlari aldim herkes bu miktarin gumruge takilmiycagini soylemis ama benim merak ettigim agirlik konusundada bi sinirlama olup olmadigi, yani Paketim agir diye gumruge takilabilir mi?

 138. Harun

  Merhaba

  geçen gün ebay den canon 600d için battery grip aldım.İlk alışverişimdi ve 60$ ödedim.Türkiyeye gönderiliyormu filan hiç bi bilgim yok siteyi çeviricide kullanarak ılk alışverişimi gerçekleştirdim.Gelirmi gelmezmi allah bilir sizinde fikrinizi almak istiyorum..

  Türkiyeye gönderilirmi gönderilmezmi bunu bakabilceğimiz yer varmı ebayda. ?

 139. serkan yaşar

  merhaba……
  ebaydan 70 dolar fiyatında olan bir casio saat almak istiyorum…….
  ama bu konuda deneyim ve bilgim hiç yok…….
  acaba gümrüğe takılır mı? ve kargo ücreti nasıl ve ne kadar olur onu öğrenmek istedim…….
  üstatlar cevap verirse memnun olurum…….

  • Adaşım selam; ben kısım kısım ürün alıyorum bi sorun yaşamadım ama sitenin adminleri haklı o an ki gümrük memurunun triplenmesine göre takılıyor ama 89$ lık bir ürün aldım 129$ ayrı bi ürün aldım sıkıntı yaşamadım.Umut ediyorum ki seninkide takılmaz…
   konu ile ilgili deneyim almak için sayfanın en üsttündeki videoyu izle herşey gayet başarılı anlatıluyor…
   kargo ücretleri free ship(ücretsiz kargo) olanları secersen onuda klaylıkla atlatırsın oda detaylı video da anlatılıyor.

   • murat

    selamlar sekan bey ben biri ingiltereden biride japonyadan olmak üzere 2 tane casio saat aldım 125 dolar ve 142 dolar dan ikiside gümrüğe takılmadan geldi gönül rahatlığı ile alabilirsin satıcıdan sadece tracking number iste türkiyeye girdiğinde ürünün nerde olduğunu takip etmen kolay olur…saygılar..

 140. serkan yaşar

  teşekkür ederim…

 141. Yasin Ustaoğlu

  Merhabalar,

  Konuyu takip ediyordum ama işimin düşeceğinden değil de bilgi sahibi olmak için. Fakat kardeşim Intuos 5 tablet satın almaya karar verdiğinde konuya dahil olmak zorunda kaldım.

  Kardeşime Amerika’dan Wacom’ın yeni Intuos 5 serisi tabletini (bir de “wireless kit”ini) almak istiyorum ama önümde iki seçenek var: B&Hphotovideo gibi bir siteden satın alıp 100$ civarı ulaştırma bedeli ödemek. Ya da kardeşimin Amerika’da yaşayan arkadaşının ürünü alıp Türkiye’ye bize göndermesi. İki yöntemden hangisi daha mantıklı ? Daha doğrusu hangi yöntemde gümrükte daha az sıkıntı yaşarım. İki yöntem için de konuşursak, resmi posta (takip numarası olacak şekilde USPS aracılığıyla) mı yoksa kargo mu daha sorunsuz bir seçenek olur ? Ürün bedeli 400$ civarı olacak, %20 gümrük vergisini ve de 100$ gibi bir ulaştırma bedelini de göze aldım. Ama ürünün gümrükte kalması ihtimali beni düşündürüyor. Her halükarda, ürünü vergisini (ve varsa diğer masrafları) ödeyerek almam mümkün olur mu ?

  • Merhaba şimdiden hayırlı olsun derim;
   Arkadaşını hiç karıştırma satıcı sana kargolasın eğer free ship bulursan daha güzel olur 30 $ üzerine zaten kargo takip yolluyorlar en azından HK alınan ürünlerde genelde free kargoda olsa traking no veriliyor.
   ürünü sipariş ettiğinde satıcıya ürünü 45-50$ göstermesini ve hediye (gift) işaretlenmesini rica et.Ups ya dhl ile gönderildiğinde gümrüge takılırsa bir ton kargo mali müşavir vs bedeli kesilir tarafına ben gecenlerde HK dan bi cameram için LCD manitor getitirdim 370$ dı bunu 25 $ olarak yolladı bana ve ptt kargo ile sağsağlim elime ulaştı ve ben sürekli ptt ye giderek onların zahmet etmemesini benim ürünlerim geldiğinde kendimin gelip alacağını da söyledim bi sorun çıkmıyor ve gümrüğe takılan bir ürünümde olmadı.Olaki takılırsa bizim samet gibi 450$lık bir ürün gidip %22 versini ödeyip aldık istanbul dan sıkıntı yaratmıyorlar ama tatlı dil şart ;)
   helhalükarda ürünü alırsın ama rica et kırılacak ürün olursa saglam ambalajlama yapsınlar.

 142. duru

  mrbalar siteyi yeni keşfettim araştırıyorum ben dikiş makinası almak istiyorum acaba sorun çıkarmı gümrükte firma sahiplerinin avukatları kesmez önümü inşallah

 143. cem

  Arkadaşlar..özellikle de telefon almak isteyenler..
  çok korkmayın..ben telefonu mu aldım elime..hemde sorunsuz çalışıyor…arkdaşın passaportunada işleteceğim..bekliyorum gelsin yurt dışından.. :)
  gümrüğe takılmadan geldi şükür..
  darısı başınıza.. :)

 144. Mustafa

  Merhaba.Benim gibi ihtiyacı olan ürünleri ebay gibi sitelerden kolaylıkla bulabileceğini düşünen ancak işin karmaşası ve olası bir çok sorun nedeniyle gözü korkan birisi için çok güzel açıklamalar yapmışsınız.Emeği geçen herkese teşekkürler.Arkadaşlar bende fotograf makinası almak istiyorum.Canon eos550d yada canon eos600 serisi.malesef satıcıyla konuyu netleştirecek kadar ingilizcem yok.Türkiyede bu ürün Canon EOS 550D 18MP,18-55mm yaklaşık olarak 1100 tl civarında. acaba ebaydan daha uygun olarak ve olası sorunları yaşamadan nasıl temin edebilrim.YArdımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim…

 145. Benim merak ettiğim şey senelik 5 ürün limiti getirildi ya, 5′ten fazla ürün alıp deneyen, kendisine sorunsuz gümrüğe takılmadan ulaşan var mı? Ben 5i doldurdum ama daha fazla şeyler almak istiyorum mesela 5-20 doları geçmese de sorun yaşar mıyım? (Kıyafet, takı gibi şeylerde)

 146. suna

  slm. ben polaroid 730 fotoğraf makinesi arıyorum.

 147. İsmail

  Merabalar. Ebay den DSLR-like fotoğraf makinesi getirtmeyi düşünüyorum. Malum pahalı bişey, acaba ürün garantisi türkiye de geçerli oluyor mu ???

 148. Murat Hocam Selamlar
  bu linkteki üründen aldım http://www.ebay.com/itm/Yongnuo-RF-603-2-4GHz-Radio-Wireless-Remote-Flash-Trigger-N3-Nikon-/140621144041?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20bdac5fe9
  ama iki tane flash’ım var benim şimdi ben bu flashlarımı iki trioptta kullanıyorum onun için ikisinin altında rc-3 ler baglı dogal olarak makinemde bir baklantı kalmıyor ben bu rc-3 lerden bir tane daha alıp makinenein üzerine mi takmam lazım ? yoksa şu lınkteki aparattanmı almam lazım http://www.ebay.com/itm/Yongnuo-CTR-301P-Wireless-Flash-Trigger-w-2-Receiver-4-Canon-Nikon-Pentax-Sigma-/120788907763?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c1f9476f3
  yada sizin tavsiye edebileceginiz ne var ? Hocam gerçekten yardımıznıza ihtiyacım var

  çok teşekkür ederim.

 149. Ege

  Selamlar,

  Çok faydalı bu başlık için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Ama bu yeni online alışveriş kanunlarıyla ilgili aklıma takılan bir şey var. Kısıtlamanın yılda 5 ürün olduğunu okudum fakat bununla ilgili şüphelerim var. Yılda 5 üründen fazlasını satın alan herhangi biri deneyimlerini benimle paylaşırsa çok mutlu olurum. Onun dışında 75 euronun altı vergiye tabii tutulmuyormuş sanıyorum ki. Ama anladığım kadarıyla herşey gümrük memurunun o anki keyfine ve şansımıza kalmış durumda. Nasıl bir yerde yaşıyorsak bu kadar net ve rahat olması gereken birşeyde bile şansımızın olması gerekiyor. Ben anlamadım valla bu işten bir şey :) Neyse, son olarak bir alışveriş yaptım. Tracking number almak için 2 dolar ödemem gerektiği söylendi fakat ben nereden tracking number almak için başvurmam gerektiğini anlayamadığım için ne yazık ki bu numarayı almadan yaptım alışverişimi. Bu da şansıma kalmış, bakalım adam mail attı airmail’e verdim ürünü diye ama Türkiyede ne olacağı pek belli değil. Bekliyorum.. Tracking number işiyle ilgili de beni bilgilendirirseniz sevinirim. Çok teşekkürler şimdiden…

  • Beş ürün sınırına takılan birini henüz duymadım. Hatta bazen 75 euro’nun çok üstünde ürünler de geliyor. Dediğiniz gibi şans. Tracking number şöyle, ödeme yaparken iki dolar fazla ödüyorsunuz adama da iki dolar ekstra ödedim ona göre diye mesaj atıyorsunuz.

 150. Hallowy

  3 veya 5 $ lık free shipping ve 3-5 parça değişik yerlerden siparişim olursa herbirine 10ar $ mı biner?
  Örneğin 4 farklı yerden toplam 70$ tuttu, 10ar $ dan +40 = 110 $ mı olur ve gümrüye takılır mı? Free shipping totally free değil mi?

  Daha önce 2005′te yaptığım 6,50 $ bir siparişe 8$ da “Kargo ve Paketleme ile Standart Uluslararası Sabit Oranlı Gönderim – US (olası paketleme ücretlerini de içerir): $8,00 USD Kargo Sigortası ” eklenmişti. Bu presedür hala böyle mi işliyor?

 151. serkan

  Murat Hocam selamlar;
  ebayda alışveriş sepetimdeki bazı ürünleri kaldıramıyorum daha önceden sipariş verme esnasında vazgeçtiğim ürünler oldu sonrasında başka yerde daha uygun fiyatlara görünce vazgeçip başka satıcıdan aldım ancak şimdi o ürünler ne yaparsam yapayım halen benim summary den çıkmıyor nasıl bir şey yapabilirim :/

  • Satın almadıysanız sorun yok dursunlar ama satın aldıktan sonra vazgeçtiyseniz ebay ödemeniz için ihtar yollar. ‘commit to buy’ seçeneğine tıkladıktan sonra dönüş yok. Satıcı ile irtibata geçmek gerekir.

 152. fatih

  Gümrüğe takılan ürünü teslim alabilmek için İstanbula mı gitmemiz lazım.

 153. lokman

  Merhaba arkadaşlar bişey soracaktım ben ebay dan bi programlayıcı kart alacaktım yanlışlıkla hemen ala 3 kez tıkladım deleted yaptığım halde bir türlü silemedim acaba bu ürünleri nasıl silebilirim

 154. Yasin Ustaoğlu

  Daha önce bahsetmiş olduğum Intuos 5 tableti sonunda aldım. Olaylar şu şekilde gelişti :)

  Tableti (+ wireless kiti) kardeşimin Boston’da oturan arkadaşı doğrudan Wacom’dan sipariş etti (toplam 388,95 $). Tablet, Vancouver > Portland > Chelmsford > Boston rotasını izleyerek bir haftada kardeşimin arkadaşına ulaştı. Arkadaşı Brooklyn’e taşınma arefesinde olduğundan 5 gün sonra Brooklyn’den USPS ile airmail yoluyla hediyedir diye belirterek İstanbul’a gönderdi. 5 $ sigorta bedeli dahil toplam 65 $ gönderi ücretiyle paket tam altı günde İstanbul’a ulaştı. Ve tabi ki gümrüğe takıldı. Kardeşim gönderi sorgulaması sonucu ürünün gümrükte tutulduğunu öğreniyor ve fatura bedeli olan 390 $ üzerinden 140 tl vergisini ödeyerek tabletine kavuşuyor.

  Bu olaydan bir kaç hafta sonra USPS’in Lityum batarya içeren ürünler göndermeyeceği haberini okuyoruz ve derin bir oh çekiyoruz.

  Türkiye’de Intuos 4 medium wireless modeli 1200 tl civarına satılırken, kargo + gümrük vergisi dahil 950 tl’ye henüz Türkiye’de satılmayan bu ürünü almış olduk. Mutlu son :)

 155. mhmtzlp

  Merhaba Murat hocam
  Ben öğrenciyim kısa film çekmek istiyorum.
  Ama bütçem yetmediğinden ebaydan 2. el canon 600d body ( ful manuel video kontrol özelliğinden dolayı)
  Almak istiyorum. Satıcıyla anlaşıp makinayı
  *hem fiyatını düşük
  *fotoğraf makinası parçası olarak
  *hem de ürünü hediye olarak
  gösterdikten sonra gümrüğe takılmadan sorunsuzca gelmemesi için bir engel kalır mı? tşk..

 156. MURAT

  murat bey selamlar iki sene önce gitti gidiyorda ürün sattim antika bölümünde işler iyi gitmedi üyeliğimi iptal ettim, şimdi ise ebayda ürün satmak istiyorum, ama hem ingilizcem hemde bilgim yok yardimci olurmusunuz?

 157. mahir

  Selamlar, ebay den alışverişi denemek için 10 dolarlık bir çakı siparişi verdim (17 Nisan 2012 de). Bugün 27 mayıs 2012 ve paket hala elime ulaşmadı. İşin ilginç yanı nerede olduğu da meçhul. Bana bir tracking numarası vermiş ama usps in sitesinden de nerede olduğunu göremiyorum. Madem izleyemeyeceğim neden usps e daha fazla para vereyim! Kargonun nerede olduğunu takip için ayrı bir direktif vermek mi gerekiyor? Satıcının dalkavukluk edeceğine pek ihtimal vermiyorum çünkü epey satış yapmış ve geridönüşlerin hepsi olumlu. Eğer ki Türkiye ye kadar gelmiş fakat gümrükte takılmışsa bunu nasıl anlarız?

 158. mnforever

  Merhaba ebay den 63 usd Vsonic GR06 marka-model kulaklık almayı planlıyorum. Ancak yakın bir zamanda (1 hafta bile olmadı) borderlinx ten tine 75 euro dan az tutan bir siparişim oldu. Bu sipariş henüz elime ulaşmadı.

  Sorum şu: Bu 63 dolarlık ebay gümrüğe takılır mı 2 ay geçmediği için? Gerçekten 2 ay beklemem gerekir mi?
  Gümrüğe takılmaması için ne yapmam gerekir?

  http://www.ebay.com/itm/Vsonic-GR06-/220994466349?pt=US_Headphones&hash=item33744bf22d

  (Ek soru: Yurt dışından hızlı kargo ile 75 euronun çok üstünde bir siparişi(getirilmesi uygun olan) yalnızca PİM’e yüzde 18 yada 20 vergisini ödeyerek teslim almak mümkün mü her zaman? Hiç alamamak mümkün mü? Bu konuda nelere dikkat etmek lazım?)

 159. serkan

  Murat Hocam Selamlar;
  3 tane şemsiyeye yaoung 580 II kurarsak bunları kablosus yani cihaza temassız bir şekilde wireless bağlantı ile en iyi ne almamızı önerirsiniz (ücret-70-200$ arası) link paylaşısanız yada tam adlarını hocam sipariş gecmek isterim ve birde linktekilerin detaylı bir açıklamasını alabilirmiyim dış mekanda kullanılacak

  1
  http://www.ebay.com/itm/PB820-External-Flash-Power-battery-pack-For-Canon-550EX-580EX-II-/140626350209?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item20bdfbd081
  2
  ————————————————————————————————————————————————
  http://www.ebay.com/itm/2000W-Photo-Studio-Video-Continuous-Light-Lighting-x2-/110651706653?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c35b0d1d

  3
  ————————————————————————————————————————————————
  http://www.ebay.com/itm/GODOX-Pro-Photography-Studio-Strobe-Photo-Flash-Light-300ws-300w-Lamp-/140617213827?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item20bd706783

  4
  ————————————————————————————————————————————————-
  http://www.ebay.com/itm/4-Channel-Studio-Wireless-Flash-Trigger-receiver-DM-04-/110751061234?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19c94714f2
  ———————————————————————————————————————————————–

  Teşekkürler hocam

 160. ozge

  İyi günler ;
  Paylaştığınız bilgiler çok yararlı,bilgisayarımın menteşesi kırıldı ve ekran ayakta durmuyor ben bilgisayarım içim menteşe almak istiyorum,lenova marka Türkiyede çok pahalı olduğu için,Fakat ürün satıcıları hep amerikadan,aldığım ürüne nasıl güvenelilirim?Fiyatı zaten 7 dolar bişey,Birde açıkcası çok beklemek istemiyorum,Gümrüğe talırmı?

 161. ulaş kılıç

  samsung s 2 ekran kırıldı ebaydan almak istiyorum nasıl alabilirim ne kadar orjinal gerçekten orjinal mı 169 dolar kaç günde gelir

 162. Merhaba Murat Gamsız Bey;

  Benim Nikon d3100 marka makinem var, bir konserdeki lazer gösterisinde sensörü yandı. Sirkecideki aldığım yere götürdüm işcilik dahil 400$ hesap çıkardılar. Maliyeti azaltmak için eBay’den sensörü sipariş etmek istiyorum. Ama sitede sadece 1 tane buldum. ürün bu;

  http://global.ebay.com/Nikon-D3100-sensor-unit-ccd-PARTs-REPLACEMENT-REPAIR/300722768035/item

  Fiyatı kargoyla birlikte 40£’a geliyor. Ama daha önce hiç yurt dışından alışveriş yapmadım acemiyim size bir kaç soru sormak istiyorum.
  – Bu ürünün satıcısı güvenilir midir?
  – Fiyatı Türkiye’ye göre çok uygun ürün sahte vb. olabilir mi?

  Eger satıcıda ve üründe sorun yoksa makinenin tamiri bana işcilik dahil 250 lira gibi çok uygun bi fiyata gelicek. Sizin yorumunuz benim için çok önemli, şimdiden çok teşekkür ederim yardımcı olursanız çok sevineceğim. İyi günler.

 163. funda gür

  arkadaşlar amerikadan bir gözlük sipariş ettim 40 dolar 24 dolar da kargo ücreti yazıyordu.tracking numarası Lj ile başlıyor ingilizcem de iyi değil kontrol ettim gözükmüyo bişey strese girdim şimdi bak.napıcam yardım lütfen!!

  • L ile başlayan kargolar takip numarasına sahip değildir. Beklemek dışında yapacak bir şey yok.

   • funda

    teşekkür ederim….peki neden böyle birşey yapmış olabilir takip edilemediğini bilmiyormu acaba?

    • Evet bazıları bilmiyor. Hep hatırlatmak gerek.

     • funda

      evet bende hatırlatmak için ona şu mesajı gönderdim The Shipments which posted from abroad and barcoded with “LX,LJ,LC” etc.(which started with L) are included “listless post” so i cant follow -up the post that u sent me. I suppose the post will be pass into the hands of me with my regards….bgünde gözlüğüme kavuştum çok şükür valla o kadar mutluyum ki anlatamam:=)çok kısa sürede elime geçti yanlız postacı posta kutusuna bırakmış!

 164. serkan

  Arkadaşlar selam gecenlerde ebaydan bir alışveriş yaptım slider cam aldım hindistandan satıcı ile görüştüm.Ürünü acil göndermesini söyledim(keşke söylemez olsaydım) ürün FedeX ile geldi fakat malum takıldı.Ürün bedeli 225$+65$kargo bedeli vardı.Ben istanbul bagcılara giderek gümrük görevlisiyle uzlaşarak 100$ dan göstermesini bi şekilde sağladım ve %20 sini ödeyerek aldım+50 tl gümrük bedeli hariç.Sonra bu durumu satıcıya izaa ettim.Satıcıda bana ödediğin bedelin bana faturasını mail at dedi sana mahsup edebilirim dedi.Ben inanmadım buna ama gel görki gerçekten paypal hesabıma 105$ geçişi yaptılar bu derece iyi satıcılarda var bunu paylaşmak istedim.

 165. Murat Hocam Selam;

  Ebay’da sizinle tanışmak için bir bilet falan alabiliyor muyuz?Tüm samimiyetimle soruyorum sizinle nasıl tanışabilirim? Bir kahve muhabbeti için.

 166. mhmtzlp

  Merhaba ben birkaç lens adaptör ve filtre falan aldım toplamda 60 dolar tuttu şuan. sormak istediğim kargom http://www.flytexpress.com ile gönderiliyor ve takip numaram A10………….. ile başlıyor. siteye baktığımda sadece ismim çıkıyor ama hiç bir ayrıntı yok.. türkiyeye girdikten sonra hangi kargo firması kapıya getirecek onu sormak istiyordum.. tşklr

  • oznysr

   Merhaba,

   Aynı kargo firmasından geliyor benim bir ürünüm de, 9 gün önce (09.09.2012) kargoya verildi.

   Senin ürünün geldi mi? Eğer geldiyse ne kadar sürede ve hangi firmayla (ülke içi) geldi?

 167. aslı

  e bay den keman kutusu almak istiyorum hiçbir yerde bulamadım istediğim gibi 100 110 dolar civarı ama çekiniyorum tabii önerebileceğiniz bir şeyler var mı. tskler.

 168. aslı

  gümrük olaylarından anlamıyorum kusura bakmayın nevşehirdeyim takılırsa tam olarak ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

 169. yeliz

  amazon ebaydan birkaç parça demek isterdim ama yaklaşık 5000 ytl kadr kendime giysi almayı düşünüyorum.bu gümrükte sorun olur tamam ama 32 beden türkiyede yok derim:)yani kesin gümrükten alabilirmiyim?alamazsam benim güzelim kıyafetler ne olacak?şimdiden teşekkürler

 170. aydın ersin

  e bay dan 2 din teyip almak istiyorum fiyatı yaklaşık 350-400 dolar
  - gümrüğe taklılırmı
  -takılmaması için faturayı düşük mü yazdırmamız gerekir
  -ptt çalışanlarımı gerçek değerini belirliyor?

  • gümrüğe ürünün takıldığında ups yada fedex sana yazılı bildiri yapıyor istanbulda fedex bagcılar güneşlide gidiyorsun oraya.Adamlar sana bu ürünü nerden aldıgını sorup ödediğin fatura tutarını beyan etmeni istiyorlar,sonrasın o ürün bedeli 75$üzerinde oldugu için %18 kdv ve %20 vergi artı 50 tl depo ücreti koyup ücreti nakit alıp(vergileri) ürünü 2 gün içinde adresine yolluyorlar ;)

 171. Erkan

  Merhaba arkadaşlar 2 gün önce ebaydan toplamda 102 dolar yapan 2 parça flaş ve tetikleyici aldım. Aşağıdaki gibi mail gönderdiler. 5 gün sonra takip edebileceğim yazıyor anladığım kadarıyla. Neden öyle? nasıl takip edebilirim?
  Teşekkürler.

  Dear Erkan Duman,
  Thank you for shopping with us. Your item has been shipped today by China post International Mail Service. You may login http://intmail.183.com.cn/ track your item A FEW DAYs later with the tracking number like RR*********CN.
  or http://www.ems.com.cn/english-main.jsp track your item A FEW DAYs later with the tracking number like EE*********CN .

  The China Post Office need time to upload the tracking info on the Post Office Website.

  The detailed information of shipping as below:
  Item title:Yongnuo YN560-II Nikon D7000/D5100/D5000/D3100/D3000/D700/D300s/D90/D80/D3x/D3s,Yongnuo RF-603 2.4GHz Radio Wireless Remote Flash Trigger N3 for Nikon
  Item Link:http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120860637821
  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140621144041
  Item number:1208xxx37821,1406x1x440x1
  Tracking number: You can check the code in ebay page, and there is not a code provide by shipping company if fill with blank.

  Besides, as we all know that International shipping requires more complicated shipping procedures, such as both countries customs, transit stations etc., it will probably take longer time for your items to arrive at the final destination. Much Appreciate for your understanding on this uncontrollable matter.

  Hope you’ll satisfy with our total services as well as the product and look forward to your good feedback soon. If you have any questions, please feel free to contact us at anytime.

  Yours Sincerely,
  mkstudio2012

 172. altan

  Murat Bey merhaba. Ben çok beğendiğim ama çoğunlukla stoklarda göremediğim diesel marka bir saati ebay üzerinden almak istiyorum. Fiyatları yurtdışında oldukça uygun görünüyor. 180 $ civarında ki bu ürün gümrüğe takılma gibi bir sorun yaratır mı?

 173. lkangarli

  IMDAT
  SELAM LUTFEN BIRISI BANA ACIL YARDIM ETSIN
  ben acik arttirma ile bi urun satin aldim ama haftasonuna geldigimiz icin bankadan hesaba para aktarip odeme yapamadim.pazartesi satici ayni urunu yeniden listeledi ama hala benim satinalma gecmisimde ODE diye secenek var ve silinmemis..
  bu urunu benim satinalma listemden nasil silebilirim
  orada durdugu surece benim basimi agritir mi ya da odemedigim icin bi ceza falan verilir mi?
  dedigim gibi urun yeniden satisda.yeniden almak istemiyorum

 174. lkangarli

  Satin aldim dedigim yani acik arttirmadan kazandim

 175. ilayda

  ben ayakkabı almak istiyorum ebay dan ama gümrüğe takılır mı ? çin den gelicek almak istediğim ayakkabı ama emin olamıyorum ya sahte olursa ilk defa alışveriş yapıcam .

 176. Serkan

  Sadece ıvır zıvır mı satın alabiliriz.
  Bir Dslr yada lens almamız mümkün değil mi? Asıl yara açan bu malzemeler.

  Teşekkürler.

 177. Merhaba Murat Hocam;

  Dış mekanda portre ve kişisel fotoğraflar çekmek istiyoruz ama bunuda ışıklarla daha etkileyici bir hale getirmek istiyoruz.Bu tarzda önerebileceğiniz ne olur örnek çekimler linkte bilgilerinize sunulmuştur.Sizin tecrübeleriniz oldukça fazla bu konuda lütfen bir kaç tane örnek isim verebilirmisiniz? cidden yardıma ihtiyacım var bu konuda.

  Mesela; 1:38 deki tripot üzerinde olan ışık seti nedir?ihtiyacımızı karşılar mı yada daha iyi ender tecrübenize sığınarak nelerdir? bunun akü,şarj takımı kabloları vs varsa kullandığım cihaz 5D Mark II 7D, 60D
  http://www.youtube.com/watch?v=gxYyRgj6uzo

  Mesela;
  http://www.youtube.com/watch?v=0Vx64bFf8XQ

  Özellikle burada daha net;

  53.saniye
  http://www.youtube.com/watch?v=eioCclA3hiw

  Şimdiden çok çok teşekkür ederim hocam

  • Beauty Dish bu cihazın adı. Dediğiniz gibi dış mekan için akü ile almak lazım. Set olarak alabiliyorsunuz. Sirkeci’Ye bir uğrayın ucuz yollusu da pahalısı da orada. Ayrıca büyük yansıtıcılar alıp mevcut ışıkları yansıtarak da ışık kaynağı yaratabilirsiniz. Gerisi de fotoğraf işleme zaten.

 178. Mehmet Bacıoğlu

  Merhabalar ben ebay’dan daha önce çok alış veriş yaptım fakat hepsi ücretsiz kargoydu ve 69 $ a kadar hiç sorun çıkmadı.

  Fakat şu anda çakmak almak istiyorum ama ücretsiz kargosu yok, ve altta belirttiğim gibi yazıyor.

  Shipping and handling Each additional item To Service

  GBP 4.00 GBP 2.00 Turkey Economy Int’l Postage

  Bazılarında ise..

  Shipping and handling To Service Estimated delivery*

  US $1.69 Turkey Standard Int’l Shipping Varies for items shipped from an international location
  Seller ships within 1 day after receiving cleared payment .

  Bunun ne demek olduğunu bana açıklayabilirmisiniz çok acil bunu öğrenmeliyim ..Yardımlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim.

 179. r

  Çok Teşekkürler…

 180. gulhan

  ben ebaydan peruk almaya karar verdim free shipping yazıyor zaten peruklarda 17 yada 20 dolar paypal hesabım zaten var.ama bana ulasırken yuklu bir kargo ucreti gelir mi diye korkuyorum ve gumrukte takılırsa nasıl alıcam nereye gidicem cunku konya da ogrenciyim

  • Mehmet Bacıoğlu

   Gülhan hanım free shipping yazıyor ve türkiyeye gönderiyorsa kargo gümrükte takılmaz sıkıntınız olmasın bundan yana. Gümrükte takılmadığı gibi direk verdiğiniz adrese ptt yolu ile gelir. Yanlız gelmesi 20-25 günü bulur belkide 2 haftada elinizde olur o yüzden kargo biraz bekletebilir. Ayrıca free shipping olduğu için ek bir ücret odemezsiniz fakat dikkatli bakın eğer satıcı türkiyeye free shipping ile gönderiyorsa gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

   • gulhan

    tesekkur ederim o nerede yazıyor turkıye ye de free shipping oldugu

    • Mehmet Bacıoğlu

     http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=guitar&_sacat=0 örneğin bakın bu sayfayı açtığınız zaman sol tarafta buying formats var ve orada 2 seçenek var. Onlarda altta olanı işaretliyorsunuz yani but it now (şimdi satın al) seceneğini.. Sonra onun altında show only var ve oradada free shipping (ücretsiz kargo) seceneğini işaretliyorsunuz. Sonra sayfa kendi kendine yenileniyor. Sonra 6. sıradaki sarı gitara tıklayın (sadece bir örnek) Description yanına Shipping and payments yazıyor. Oraya tıklayın ve gördğünüz gibi free shipping türkiye yazıyor. Yani bu ürün türkiyeye hiç bir masraf etmeden gelebilir. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var,150 veya 300 dolardan sonrası problem olabilir tam bilmiyorum yani onuda dikkate alın.

     Seçtiğiniz herhangi bir kategoride aynı işlemleri yaparsanız aynı sonuçlar olmayabilir yani bakarsınız türkiye yazmaz örn. United Kingdom yazar,onun yanında bir ok vardır yani kargonun göndereliceği ülkeleri gönderir ki eğer ona tıkladığınızda türkiyeye varsa ona tıklayın sonra yanında get rates butuno çıkacak onada tıklayın ve eğer kargo ücreti yoksa free shipping yazar ama kargo ücreti varsa 30$ 14$ vs tarzı ücretlendirme olur.

     • murathan

      yanlız free shipping lerde tracking number olayı olmadığından kaybolma riskide o derce yüğksek bilginize anti paranbtez içinde:)

 181. Mehmet Bacıoğlu

  http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=guitar&_sacat=0 örneğin bakın bu sayfayı açtığınız zaman sol tarafta buying formats var ve orada 2 seçenek var. Onlarda altta olanı işaretliyorsunuz yani but it now (şimdi satın al) seceneğini.. Sonra onun altında show only var ve oradada free shipping (ücretsiz kargo) seceneğini işaretliyorsunuz. Sonra sayfa kendi kendine yenileniyor. Sonra 6. sıradaki sarı gitara tıklayın (sadece bir örnek) Description yanına Shipping and payments yazıyor. Oraya tıklayın ve gördğünüz gibi free shipping türkiye yazıyor. Yani bu ürün türkiyeye hiç bir masraf etmeden gelebilir. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var,150 veya 300 dolardan sonrası problem olabilir tam bilmiyorum yani onuda dikkate alın.

  Seçtiğiniz herhangi bir kategoride aynı işlemleri yaparsanız aynı sonuçlar olmayabilir yani bakarsınız türkiye yazmaz örn. United Kingdom yazar,onun yanında bir ok vardır yani kargonun göndereliceği ülkeleri gönderir ki eğer ona tıkladığınızda türkiyeye varsa ona tıklayın sonra yanında get rates butuno çıkacak onada tıklayın ve eğer kargo ücreti yoksa free shipping yazar ama kargo ücreti varsa 30$ 14$ vs tarzı ücretlendirme olur.

 182. Tesekkür ederim. benim bir sorum olacak bisiklet almayı düşünüyorum kargo ücreti çok olur mu? Gümrük e takılır mı?

 183. feyza

  merhaba ben ebayden acik arttirma ile bir canta aldim cantanin kapanisi 29$ oldu fakat usa den gelisi 40 $ kargo ucretiyle oldu toplamda 69 $ a aldim pazartesi gunu kargoya verilecek bgn haftasonu oldugu icin ayrica saticida guvenilir yani %100 gorunuyor satista yapmis baya yorumlar hep olumlu. simdi merak ettigim buraya kac gunde gelir ve ben konuk paypal hesabi ile aldim paypal with visa,maestro vs. yaziyor alirken bir sorun olurmu konuk paypaldan aldgm icin birde canta gumruge takilirmi ?

 184. feyza

  bu arada urun usa den geliyor

 185. sinem

  Merhaba,

  Ebay dan alışveriş yapmak istiyorum fakat summary de birkaç kez seçtiğim ürünler içinden şuan istediğim ürünü secemiyorum.Videodan izlediğim delete seceneğini bana göstermiyor ve paypall da tüm ürünlerin toplu fiyatını gösteriyor.

  Yardımınızı rica edeceğim.İlginize şimdiden teşekkürler.

  • Ersin Eskicioğlu

   Merhaba,

   Delete ten kastınız ürün seçme kısımındaki yuvarlak kutu içindeki çarpı işareti olmasın? Ben video da izlemedim tam olarak dediğiniz kısmıda bilmiyorum ancak ben de ebay konusunda yeni olduğum için bir iki ufak hata yapıp commit to buy la daha sonra tekrar düşünüp almak istemediğim şeyleri bile bir satıcıdan toplu bir şekilde ekledim, ancak daha sonra pay now kısmında istemediğim ürünleri sağ taraftaki çarpı işaretinden kaldırdım ve kalan ürünler üzerinden hesaplama yaptı paypal ve satın aldım dün akşam, umarım sizinkide bu kadar basittir.

 186. Ersin Eskicioğlu

  Benimde ufak bir problemim var, bir kart satın aldım, sandiskin extreme pro serisi yani 90-95 mb hızda veri aktarımı yapan kart, satın aldığım kişinin oldukça yüksek bir feedback i var ucuz diye de özellikle buna yönelmedim 5-6 dolar daha ucuz olan satıcılarda vardı ben 45dolara aldım, kart 7-8 iş günü gibi muazzam bir zamanda geldi heycanla açtım makineye taktım bir de ne görim, raw formatında seri çekimimi karşılayamıyor dolayısıyla veri aktarım hızında sorun var benim toshiba class 10um zaten var ancak yetmiyor, bilgisayara taktım test etmek için saniyede maksimum 20mb okuyo yazma hızıda karman çorman bişey, kartın içinden 980mb lık bir film dosyasını taşıma penceresi açıldığı gibi 1-2 saniyede attı bilgisayara :S daha büyük bir dosyada denedim 3gb, önce (bunlar saniyelik miktarlar) bir saniyede 480mb attı sonra 2.saniyede 340, 3.sn280-210-160-110-80-60-30 diye derken 15le 18 arasına düştü ve öyle devam etti, tahminimce kartın kutusu, ve kartın kendi şekli %100 orjinal görünümlü ama içinde kıytırık bir çip falan neyse artık ondan var. İşin enteresan yanı şu, 1 adet almama rağmen satıcı 2 ayrı zarfla 2 adet göndermiş :S fiyatı 90tl di ben 2 adet seçmememe rağmen genede 2 adet geldi ama ekstra para da ödemedim, napıcağmı şaşırdım şuan mesaj attım cevap vermiyor, customer supporttan bir adet başlıkta açtım herşeyi yazdım, sizce olumlu bir şeyler elde edebilme şansım nedir?

  Ekteki link aldığım kart ve satıcının kendisidir:
  http://www.ebay.co.uk/itm/320785302234?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_2489wt_974
  satıcının açıklamasında da görüldüğü gibi yazma ve okuma hızları açık ve net bir şekilde belirtilmiş.

  Teşekkür ederim.

  • Amazon 40$’a satıyor bu kartı. Fiyat normal gibi. Yalnız o değeri görmeniz için zaten UHS destekli bir kart kullanmanız gerek. Sizin böyle bir cihazınız yok anladığım kadarı ile. O yüzden normal Class 10 hızında çalışıyor ki 20MB civarı değer zaten olması gereken. Elinizdeki Class 10 kart ile bire bir aynı performansı vermesi gerek. Yani elinizdeki kart Class 10 hızında çalıştığı sürece diğer kartlardan farksızdır. Sadece daha sağlam ve uzun ömürlü olacak.

   • Ersin Eskicioğlu

    Yalnız o değeri görmeniz için zaten UHS destekli bir kart kullanmanız gerek.

    Bu cümlenizdeki kart yerine sanırım bir cihaz yazacaktınız, doğru anladıysam eğer class10 kartımdan bir farkı olmicak, sebebi ise buna uygun bir cihazımın olmaması. O halde kartlar konusunda tam bilgili sanırdım kendimi ancak sizden birşeyler öğrenmek hoşuma gider, bu kartı benim kullanabiliceğim alan hangi alan? Ultra profesyonel bir video çekimi gibi mi? Ya da saniyede 40mb ın üzerinde kayıt yapan yüksek hızlı hd çekimler gibi mi? Benim tek istediğim şey dslr makinemle raw+f formatında izin verdiği 7 kareden daha çok çekebilmekti mantığım buydu, ancak sizin bu yazınızın üzerine hemen eve koşup 2gb lık düşük classlı bir kartı denedim ve o da bana aynı kare iznini veriyor ancak daha uzun sürede yenileniyor tabi, neyse şuan bunu kullanma yerlerini anlatır mısınız birilerininde işine yarar elbet, ben de mutsuz olmadım değil tabi çok hevesliydim =) Tekrar teşekkür ederim.

    • Şöyle, kart bir makinenin seri çekim hızını değiştirmez. O çekim hızını daha uzun süre kullanmanızı sağlar. Yoksa yavaş kartta bellek hızlı dolar ve karta yazılana kadar seri çekim yapamazsınız. UHS bu bekleme süresini azaltıyor ama makine destekliyorsa. Örneğin Canon 650D’de UHS desteği var. Bir iki gün bekleyin bununla ilgili bir test yapacağız.

     • Ersin Eskicioğlu

      Ortada UHS gibi bir destek söz konusu olunca bir hayli mantıklı geldi =) Ben hiç bir zaman ne sandiskin kendi sitesinde ne de ebayda ingilizce açıklamalarda türkçe açıklamalarda dslr makinelerde uhs desteği olması gibi bir ibare kesinkez görmedim okumadım, eminim benim gibi bilmeyip heveslenen çok kişi vardır, bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim yeterince açıklayıcı oldu, bu konuda size bir şey daha danışmak isterim mail adresim üzerinden bana bir mail atabilir misiniz ?

 187. Osman Cündubeyoğlu

  Merhabalar,
  Ben ebayda dolaşırken bir ürün satın almak istedim daha doğrusu bir kaç :(, ancak daha sonra vazgeçtiğim için 12 taneden 5 ini aldım ve 7si ödenmemiş şekilde kaldı, iptalde etmeyi beceremedim şimdi mail geldi ve biliyorsunuzdur case açılmış, bu durumda tam olarak ne yapmak gerek, şimdiden çok teşekkürler

 188. gülin

  merhabalar,
  ben bir şey sormak istiyorum umarım yardımcı olursunuz soruma gelirsek free shipping ile bi şey almak istiorum lakin ben evde olmuyorum sürekli ürün türkiyeye girdiğinde ne ile gönderim yapılıor ben evde olmazsam ürün nereye gidiyor bunlara cevap verrseniz çok sevinirm. bir de ürünlerin genelde kargo ücretleri ne oluyor ben hiç bilmiyorum da :( şmdiden teşekkr ederim.

 189. türkay

  11 eylül’de sipariş verdiğim ürün 24 eylül’de yani kabaca 2 haftada sorunsuz bir şekilde elime ulaştı. 7d makinam için kit olarak “2 batarya 1 şarj aleti” almıştım. toplamda 48TL tuttu. free shipping sayesinde kargo ücreti de ödemedim. ilk defa ebay’den birşey satın almış oldum. fiyatı ve boyutu göze batmayacak olan herşeyin sorunsuz geleceğini düşünüyorum, kolay gelsin.

 190. yasin

  İyi günler,
  Ben ebay den alışveriş yapmak istiyorum, fakat takipli kargo olayını tam anlayamadım alışverişin hangi kısmında bunu seçiyoruz? yada satıcıya gönderiyi takipli olarak vermesini mi söylememiz gerekiyor? anladığım kadarıyla takip siz yollandığında ürün büyük olasılıkla kayıp oluyor. Teşekkürler

  • Ersin Eskicioğlu

   Merhabalar,
   Ben şimdiye kadar(kısa zaman içinde) 13 adet ürün satın aldım eBay üzerinden, toplam 5 farklı satıcıdan aldığım ürünlerin hepsi takipli olarak gönderildi, ancak şuan incelediğim bir ürünün en altında da satıcı 2 dolar karşılığında takip numaralı kargo olucağını yazıyordu, bence en basit yöntem satın alma esnasında ‘add a note(not ekle)’ ye tıklayarak oraya bir ‘tracking number’ istediğinizi ya da halihazırda verilip verilmediğini öğrenmeniz, böyle bir yazı belirttiğiniz zaman zaten satıcı iyi ise bunu kesinlikle atlamayacaktır =)

   • yasin

    Çok teşekkürler, Sizce ebay’den alınacak ürünlerde fiyat limiti nedir? Çeşitli rakamlar gördüm 150 dolara kadar problem olmaz gibi. Ben bilgisayar parçaları ve saat gibi ürünler almayı düşünüyorum bunlarda herhangi bir problem çıkar mı? İlgilendiğiniz için tekrar teşekkürler

    • Ersin Eskicioğlu

     Rica ederim, işte bu konuda size gerçek anlamda yardımcı olamicam =) Şimdiye kadar yaptığım en yüksek alışveriş 110dolardı ve henüz elime ulaşmadı ancak sorun da çıkarttığını düşünmüyorum, yani aslında mantıklı düşünürsek satıcıların uygladığı Gift işareti ve düşük fiyat yazılı paketler kutunun büyüklüğü ve ağırlığı fazla olmadığı sürece durumu biraz kurtarıyor takip ettiğim ve okuduklarım kadarıyla, bu sorunuza ilgili arkadaşlar daha net cevaplar verebileceklerdir, ancak gene de gözüm kara diyip denemek isterseniz satıcıyla irtibat kurup bir iki ufak önlem alabilirsiniz kolay gelsin

 191. yasin

  Peki, bilgiler için teşekkürler sanırım iş iyi bir satıcıyı bulmakta.

 192. Yaseminmrn

  Merhabalar ben ebay üzerinden 7 euroluk birşey almak istiyorum fakat birturlu beceriye yapamadım
  Benim yerime siparişi ile birlikte ürün alabilecek olan arkadas varmı acaba ben ist Avrupa yakasında oturuyorum tesekkurler

 193. kamil yildiz

  Arkadaslar merhaba,
  ben almanyada ebayde ürün satmaya basliyacam.daha önceleri bunu kücük capli yapiyordum.simdi profesyonel olarak yapacam ins.
  1-Bana Türkiyeden buraya getirip satabilecegim ürünler noktasinda tavsiyelerinizi beklerim.Kimse biz yurtdisindan almaya calisiyoruz sen burdan demesin.ürün getirip satan arkadaslar var
  2-Almanya ebayden ürün almak isteyipte sikinti yasayan arkadaslarada yardimci olmaya calisirim.

  mesajlasmak ümidiyle
  kamil yildiz
  kamilyildiz@hotmail.de

 194. zuhal

  ben dikiş makinası almak istiyorum. bi tane beğendim ama önce küçük bişeyle denesem diyorum ama nasıl yapacağımı bile bilmiyorum.pay pal ahesap açınca oraya para mı yatırıyoruz.çünlü kartlı alışverişe güvenemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

 195. zuhal

  mail adersime yazarsanız sevinirim burayı takip etmeyi unutabilirim

  • kamil yildiz

   Zuhal Hanim Merhaba,
   Paypal`a hesap actiginizda ödeme yapacaginiz zaman paypal hesabinizda para yoksa paypal hesabinizdan parayi alarak karsi tarafa ödemeyi yapiyor.tabii bütün bu asamalari size sorarak ve onaylatarak yapiyor.Örnegin su hesaba su kadar ödeme yapiliyor onayliyormusunuz diye onay istiyor.bende ebayde ödemelerimi paypal üzerinden yapiyorum.yani paypal´da sorun olmaz.(yani almanyada böyle isliyor)
   Zuhal hanim ben sizin mail adresini buradan göremiyorum.ama yukarida benim mail adresim yazili.oraya mail atarsaniz ancak sizin mailinize yazabilirim.
   saygilarimla
   kamil yildiz
   kamilyildiz@hotmail.de

 196. eBay de bir süredir satış yapmaktayım.
  Genelde Tomtom ve Garmin marka GPS navigasyon cihazları satmaktayım, Türkiye’ye de göndermekteyim. Bunun dışında istediğiniz herhangi birşeyi bulup satışa sunabilirim. Ürünler ABD’den gönderilmektedir.

  Son gümrük kanunlarına göre 75 dolar ve altı değerdeki ürünler üzerine gift (hediye) yazarak gümrüğe takılmadan elinizde olmaktadır. Ramazan bayramı, kurban bayramı ve yılbaşından önceki ve sonraki bir ay süresinde fiyat limiti 150 dolara çıkmaktadır. Bundan daha pahalı birşey de değeri düşük gösterilerek getirtilebilir ama az da olsa bir risk vardır. Süre olarak ise genelde iki haftada elinizde oluyor, bazen dört gün gibi kısa bir sürede ulaştığı bile oluyor. Özellikle Ankara’nın postacıları hızlı çalışıyor, denemelerimde en hızlı dağıtım onlar tarafından yapıldı. İstanbul muhtemelen nüfustan dolayı yavaş dağıtım yapıyor.

  Benimle Türkçe irtibat kurabilirsiniz: http://myworld.ebay.com/lacalacalaca

 197. merhaba ben yurtdısından ebay aracılıgı ıle dıecast almak ıstıyorum bu konuda bana yardımcı olabılecek bırılerı varmı sımdıden tesekkur ederım.

 198. eylül

  meraba çok önemli birşey sorucaktım lütfen cevap verin.Ebay’dan alışveriş yappınca türkiyede yaşıyorsak kargo ücreti ne kadar oluyor lütfen cvap acilll

 199. aşkın

  mrb ben ebay dan fotoğraf makinası almayı düşünüyorum makina yaklaşık 1300usd bunun gümrük masrafı ne kadar olur bilgi verirseniz sevinirim

 200. Cetin

  Ebaydan alışveriş yapıp Türkiyeye “POSTCLUBUSA” ile gönderi yapılan ürünleriniz için uyarı;Türkiyede PTTnin söz konusu bu POSTCLUBUSA İle bir taşıma anlaşması yok..
  Dikkat edin şiparişiniz ulaşmayacaktır.
  PTT den gelen mail “Yurtdışı çıkış ülkemiz varışlı gönderiler kabul ülkelerindeki yetkili posta idareleri tarafından ülkemize yollandığı sürece alıcılarına
  İdaremiz tarafından teslim edilmektedir.İdaremizin de elektronik mektubunuzda belirtilen şirket ile yapılmış özel bir anlaşması bulunmamaktadır.”

 201. ömer

  iyi günler
  ben ebaydan ürün getirmek ve bunları burda satmak iştiyorum.getiriceğim ürünler bayan giyim üzerine ürünler .ürünleri toplu bir şekilde çindeki üreticisinden getiricem ve faturasınıda istedim.itaalatçı olarak bunları iç pazarda satışını yapmak için izlemem gereken yol nedir ?
  yardımcı olursanız sevinirim

 202. talat

  ebaydan su ana kadar pek cok sey aldim hem cok ucuz hemde postadada aksama olmadi

 203. Bende şu ana kadar çok şey aldım ebay’dan ve sorun çıkmadı ama merak ettiğim şu var. Ebaydan ücretsiz kargo haricinde 5$ – 10 $ kargo ücretli ürünler var. Bu ürünleri aldığımız zaman,örn.. kargo ücreti 5$ bir ürün aldım ve bu bana ulaştığı zaman ,ben 5 dolardan fazla bir para mı öderim bunu bilen varmı acaba ?

 204. Ozan

  O kadar yorumu okudum yazılmıştır belki ama kargo ulaşmazsa zaten para bir şekilde iade ediliyor 3 kere başıma geldi bu 2 sinde ptt ye gittim kargoyu bulamadılar para iadesi yaptı diğeride arkadaşımın başına geldi kargo gelmiş sadece üniversitenin başka bir birimine gitmiş biz bunu farkedene kadar para iadesi vs istedi para iadesi aldı sonra bulduk ürünü hiç şüpheniz olmasın para bir şekilde geri geliyo eğer kargo teslim olmazsa

 205. hakan özbek

  teşekkür ederim sayenizde sipariş verdim. zaten sizi teknoloji tv den beri severek izliyordum. teşekkürler üstad

 206. Tuğba Karaman

  Merhaba. Almanya veya Avusturyadan yumusatici siparis etmek istiyorum, 9-10 adet. Yaninda bir kac krem vs gibi urunlerde olacak. Degerleri toplami 70 euroyu asmaz. Yumusatici kimyasal urun oldugu icin sorun yaratir mi, gumrukte takilir mi? Astar yüzünu gecerse kiymeti kalmaz. Detayli bilgi verebilir misiniz?

 207. karakutu

  Selamlar, ebay den alışverişi denemek için 10 dolarlık bir çakı siparişi verdim. ama içime kurt düştü. 20 dolar fiyatlı. cakı gümrükte takılır mı?

 208. Merhabalar

  Peki gümrükte takılma gibi bir durum söz konusu olabilirmi? Bir kaç kaynaktan böyle bir duyum aldım

  Teşekkürler.

 209. selam. ebaydan alışveriş yapmak istiyorum fakat kredi kartım yok ödemeyi paypal dışında herhangi bir yolla yapabilirmiyim? örneğin havale yapa bilirmiyim?

 210. zahide

  ebay dan bi telefon getirtmek istiyorum nasıl sorunlar çıkabilir bi bilginiz var mı ?

 211. Emre Özdemir

  merhabalar ben bu siteden objektif almayı düşünüyorum canon 70-200 f4 is usm fiyatı türkiyeye bakarak bayabi düşük ama sipariş verdigim zaman herhangi bi sıkıntı cıkıyomu gümrükten gecerken ebaydan sıfırmı almalıyım yoksa riske girmeden burda 2. elmi almalıyım.Türkiyede 2. el fiyatıyla yurt dışında kullanılmamış ürün alabiliyorum daha önce alan veya bilen varsa yardımcı olabilirmi

 212. Kenan

  Aradığımdan fazlasını buldum çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

 213. Levent

  Selam, arkadaşlar sanırım yanlışlıkla arttırmaya girmişim ve kazanmışım. “You won this item” yazıyor sayfamda. Ama ödeme falan yapmadım. İptal da ettiremiyorum bunu. Sayfada duruyor öyle. Nasıl düzeltebileceğimi bilen var mı acaba?

 214. Eray

  Dslr fotoğraf makinesi alsam sıkıntı çıkar mı ki? 600$ civarı.

 215. ErdemErdem

  Merhaba Arkadaşlar,
  Uzun zamandır Ebay ile ilgili araştırma yapıyorum. Ebayde üyeliğim var paypal hesabı açtım. Ancak istediğim cevabı bir türlü bulamıyorum. Ben ev tekstili ve bebek giyimi üzerine toptan satış yapmak istiyorum. Yani ebayde yer alan perakende satıcılara toptan ürün vermek istiyorum. Perakende satış yapan bu kişilere ulaşabileceğim bir kanal var mı ? yok sa toptan satış olarak mı ürünleri listeleyeceğim. Bu toptan ürünlerde de minimum satış adedi 100 adet ve 400 dolar gibi bir fiyatı olmaktadır. Bu rakamda bir koli ürünü posta yoluyla göndermede ne gibi sorun yaşarım gümrükte sorun olurmu? Bu konuda deneyimi olan arkadaşlar var mıdır? Acil yardımcı olursanız çok sevinirim.

 216. Şu gümrük ne oluyor anlatırmısınız ? ben kalemlik aldım 2 ayda geldi largo bedavaydı kargo bedava olan şeylerde sorun yok değilmi ? birde feedback nedir ? teşekkürler..

 217. Feedback nedir uzun açıklarmsınz birde birkez alışveriş yapınca orada kredi kartı nosu kayıtlı kalıyomu ?

  • gronyar

   Feedback yapılan alışverişle ilgii olarak olumlu veya olumsuz görüş bildirimidir. Bu bildirim kargo süresi satıcının veya alıcının ilgisi ve ürünle alakalı oluyor genellikle. Örneğin kargo sorunsuz elime ulaştı gümrükte takılmadı çünkü satıcı evrakları tam olarak ve düzgün paketleyerek yollamıştı gibi satıcı veya alıcı hakkında satıcı hakkında sorularıma hızlı ve anlaşılır cevap verdi gerektiğinde süreç ve ürünle ilgili olarak bilgilendirmeler yaptı ve son olarak ürünle alakalı ilanda belirtilen ürün orjinal kullanılmış veya kullanılmamış gibi bilgiler yer alır genel hatlarıyla bu şekildedir.

 218. lale

  ben bilmiyorum pasda neyazim bene lutven yardim edin bede birsey almaq isdeyirem

 219. dilara şahin

  merhaba ben bir urun almak istiyorum 20$ fiyatı kargo ucretsiz diyor gumrukte takılırmı ?oyle kargo secme secenegimizde yok galiba direk sepete ekle veya satın al diyor??yardım lutfenn

 220. Ergin

  Merhaba,
  Öncelikle bilgiler için teşekkürler.
  Ben Samsonite bavul almak istiyorum. Buradaki fiyatı 800 TL, ebay de kargo dahil 450 ye geliyor ve satıcının10bin e yakın pozitif, 2 tane de negatif yorumu var. Güvenilir olduğu belli fakat gümrük olayını merak ediyorum. Italya dan gönderim yapıyor. Bu fiyatlarda ve bu aylarda neredeyse TR satış fiyatının yarısı olan bir ürünün gümrükte takılma ihtimali nedir? Takılırsa nasıl bir yol izlemem gerek?
  Bilginiz varsa ve yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

 221. melissa

  ptt kartıyla ödeme yapılır mı

 222. ali

  Selam Murat hocam.
  paypala maaş kartı tanımlata biliyormuyuz?
  birde, aldığımız ürün belli bir gümrük limitinin üstünde ise, faturayı düşük göstermesini isteyebilirmiyiz? kabul eden oluyormu?
  Gift olarak yazdırıldığında sıkıntı olmuyor diye biliyorum…

  saygılar…

 223. orkun

  ebay’dan alınan ürünler illa ki kapıya mı gelecek yoksa istersem şubeden alabilir miyim


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »


Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop