ISO nedir, fotoğrafı nasıl etkiler?

Bu yazımızla aşağıdaki soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

 • ISO nedir?
 • ISO değerleri nelerdir?
 • Fotoğraf makinem sahip olduğu tüm ISO değerlerini gösteremiyor, ne yapmalıyım?
 • ISO’nun fotoğrafa nasıl bir etkisi olmaktadır?
 • ISO başarımı nelere göre değişir?

ISO Nedir?

‘International Organization for Standardization’ yani ‘Uluslararası Standartlık Örgütü’nün kısaltmasıdır. Bizim fotoğrafçılık terimlerinden ISO ile kastetmek istediğimizi aslında ‘ISO Speed’dir yani ‘ISO hızı’dır. Genel kullanımda sadece ISO kullanıldığı için sitemizde de sadece ISO olarak geçecek. ISO, optik algılayıcının ışığa duyarlılığını belirtir yani ISO arttırkça optik algılayıcı ışığa karşı daha hassas olacaktır. Filmli dönemde ISO 6 ile ISO 3200 arasında filmler bulunabiliyorken dijital makinalarda ISO 50-102,400 arasında seçeneklere sahibiz ve her geçen sene çıta biraz daha yükseliyor. DSLR makinelerin hem filmli SLR, hem de kompakt fotoğraf makinelerine göre asıl avantajı da burada ortaya çıkıyor: Işığın yetersiz olduğu ortamlarda da çekim yapabilmek.

Bir klasik: Ilford Delta 3200 Professional Film.

Bir klasik: Ilford Delta 3200 Professional Film.

ISO’nun kullanımı enstantane ve diyaframa destek olacak şekilde olmalıdır. Normal çekimlerinizde ISO değerini makinenin sahip olduğu doğal en düşük ISO değeri olarak kulanmalısınız. Bu değer makinenizin modeline göre değişmekte ama genelde ISO100 veya ISO200′dür. Eğer en düşük ISO değerinde, kullanmak istediğiniz enstantane ve/veya diyafram değeri az pozlamaya neden oluyorsa, yani fotoğraf olması gerektiğinden karanlık çıkıyorsa o zaman ISO değerini arttırarak doğru pozlama elde edebilirsiniz.

Yüksek ISO, hızlı enstantane kullanmaya izin verir. Alpha 900: kullanıcı beyaz dengesi, DRO, Steady Shot kapalı, uzun pozlama gürültü giderme açık. Işıklandırma olarak standart bar florasan kullanılmıştır, flaş kullanılmamıştır.

Yüksek ISO, hızlı enstantane kullanmaya izin verir. Alpha 900: kullanıcı beyaz dengesi, DRO, Steady Shot kapalı, uzun pozlama gürültü giderme açık. Işıklandırma olarak standart bar florasan kullanılmıştır, flaş kullanılmamıştır. 24.5MP'lik tam boy ham dosyadan Adobe Lightroom ile TIFF dosya oluşturulmuş ve karşılaştırma amacı ile %100 kesme Adobe Photoshop'ta oluşturulup %100 kalitede JPEG olarak kaydedilmiştir.

Buna bir örnek vererek kafanızda canlanmasını kolaylaştıralım. Diyelim A/AV modunda gece çekim yapıyorsunuz. Diyaframınızı en küçük f değeri olarak ayarladınız ama poz ölçümü sonrasında makineniz enstantaneyi ISO 100′de 1/8 olarak veriyor. 50mm’lik lens kullanıyorsunuz ve gövdede ya da lensiniz de titreme engelleme sistemi mevcut değil. Bu durumda en azından 1/60 gibi bir enstantane kullanarak el titremesi kaynaklı bulanıklığın önüne geçmek istersiniz. 1/60 ise 1/8′e göre 3 durak daha fazla ışığa gereksinim duyacaktır (1/8, 1/15, 1/30, 1/60). Bu durumda diyaframınızı daha fazla açamayacağınız için ISO değerini 3 durak yükseltmeniz gerekir yani ISO100 yerine ISO800 kullanarak (ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800) fotoğrafı çekebilirsiniz.

ISO değerleri nelerdir?

50, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 3200, 6400, 12,800, 51,200, 102,400

Not: Bu değerler 1/3 duraklı enstantane değerleridir. Kalın yazılmış olanlar tam durak olup, 2 tam durak arasında 2 adet de 1/3 duraklık değer yer alır. 400 değeri 200 değerinin 2 katı ışık sağlar.

Soru: Fotoğraf makinem sahip olduğu tüm ISO değerlerini gösteremiyor, ne yapmalıyım?
Cevap: Fotoğraf makineleri pazarlama stratejisi olarak olabildiğince yüksek ISO değerlerine sahip olarak tüketiciye sunulurlar. Birazdan göreceğiniz gibi tüm makinelerin ISO1600 sonuçları aynı değildir. Aradaki farklar ciddi boyutlarda olabilir. Üreticiler kimi ISO değerlerindeki sonuçlardan utanıyor olsalar gerek ki bunları ilk etapta saklayarak tüketiciye sunarlar.

Bazen de satın aldığınız fotoğraf makinesinin paketini açtığınızda ilk etapta örneğin azami ISO 3200 değerini görebilirsiniz ama menünün derinliklerinde bulunan bir seçeneği açarak ilk etapta olmayan ISO değerlerine ulaşmak da mümkün olabilir. Mesela Canon EOS 5D Mark II normalde ISO 100-ISO 6400 aralığını sunarken menüden ISO genişletmesi seçeneğini açtığınızda kullanabileceğiniz ISO seçenekleri ISO 50-ISO 25,600 aralığıına genişler yani fazladan 3 ana durak ISO değeri elde edersiniz. ISO 50, uzun pozlama gerektiğinde kullanılabilirken, yeni gelen yüksek ISO değerleri genelde çok fazla gürültü ve görüntüde bozulma getirir.

ISO genişletme özelliği için biraz derinlere bakmanız gerekebilir :)

ISO genişletme özelliği için biraz derinlere bakmanız gerekebilir :)

Soru: Bu ISO değerleri neden gizleniyor peki?
Cevap: ISO başarımı donanımsal ve yazılımsal yönü olan teknik bir konudur. Bu yazı yeni başlayanlara için ISO’ya giriş olarak düşünülebilir. Teknik detaylar için ikinci bir yazımız bu hafta yayınlanacak, meraklılar onu bekleyebilirler ;) Donanımsal kısmı makinenizi aldığınızda sahip olduğunuz ISO değerlerini belirler. Sonradan gelen ve genelde Lo/Hi1/Hi2 gibi isimlendirmelere sahip olan ISO değerleri ise donanımsal olarak limitte bulunan değerlerin yazılımsal olarak ayarlanması ile elde edilirler. Kimi üreticiler bu ISO değerlerini menüde saklamayıp kullanıcıya ilk etapta sunabilmekteler ama sonuçların pek de içi açıcı olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Canon EOS 5D'de normalde kullanabildiğiniz en yüksek ISO değeri ISO 1600'dür. Eğer menüden ISO genişletmesini açarsanız ek olarak ISO 3200 yerine ISO H değeri gelir. Bu pratikte ISO 3200 ile aynı şekilde işler ama ekranda sadece H harfi görülür. Benzer şekilde ISO 50 yerine de L değeri gelir.

Canon EOS 5D'de normalde kullanabildiğiniz en yüksek ISO değeri ISO 1600'dür. Eğer menüden ISO genişletmesini açarsanız ek olarak ISO 3200 yerine ISO H değeri gelir. Bu pratikte ISO 3200 ile aynı şekilde işler ama ekranda sadece H harfi görülür. Benzer şekilde ISO 50 yerine de L değeri gelir.

ISO’nun fotoğrafa nasıl bir etkisi olmaktadır?

ISO’nun fotoğraf üzerindeki etkisi doğrudan görüntü kalitesi üzerinedir. Yüksek ISO değerlerini kullandıkça genel görüntü kalitesi düşer. Detay kayıpları başlarken, gürültü miktarları gözle görülür bir şekilde artar. Bu nedenle ışığın yetersiz olduğu durumlarda çekeceğiniz konuya göre değişecektir ama ISO’yu yükseltmek son tercih olmalıdır.

En yüksek ISO değerinden genelde uzak durmak gerekir :) Sony Alpha 500'ün ISO başarımı beğendik ama ISO 12,800 fotorğaf makinesinin kapasitesini aşıyor. ISO 12,800 değerini unutup, ISO 6400'ü azami ISO değeri olarak düşünmek en sağlıklı yol olacaktır.

En yüksek ISO değerinden genelde uzak durmak gerekir :) Sony Alpha 500'ün ISO başarımını beğendik ama ISO 12,800 fotoğraf makinesinin kapasitesini aşıyor. ISO 12,800 değerini unutup, ISO 6400'ü azami ISO değeri olarak düşünmek en sağlıklı yol olacaktır.

Gürültünün yanı sıra kimi durumlarda fotoğrafta tekrarlanan desenlerden kaynaklanan boydan boya çizgilere de rastlayabilirsiniz. İngilizce kaynaklarda ‘banding’ olarak rastlayabileceğiniz bu duruma biz de bantlaşma diyebiliriz. Bu tarz sorunların önüne geçebilimek için fotoğraf makinenizin sahip olduğu ISO yeteneklerini bilmeli ve ona göre yüksek ISO değerlerini kullanmalısınız. Mesela siyah beyaz çekimlerde Canon EOS 5D’min en yüsek ISO değeri olan ISO 3200′de bantlaşma sürekli olan bir durum ve bu nedenle zorda kalmadan ISO 3200 değerini kullanmamaya gayret ediyorum. Eğer buna bir de yazılımla + poz telafisi uygularsanız bantlaşmayı küçük boyutlu dosyalarda bile farkedebilir hale getirirsiniz. Aşağıdaki örnek kareyi inceleyebilirsiniz.

Yüksek ISO gürültüye neden olur. Yüksek ISO'da az pozlama yapıp bilgisayarızda + poz vermeniz gürültüleri daha da belirgin kılar. Canon EOS 5D, f/5.6, 1/60, ISO3200, +1.17EV

Yüksek ISO gürültüye neden olur. Yüksek ISO'da az pozlama yapıp bilgisayarınızda + poz vermeniz gürültüleri daha da belirgin kılar. Canon EOS 5D, f/5.6, 1/60, ISO 3200, +1.17EV

ISO başarımı nelere göre değişir?

 • JPEG mi yoksa ham (İngizlizce:’raw’) mı çekiyorsunuz? JPEG çekiyorsanız, ISO değeri arttıkça, ham çekimlere göre daha çok detay kaybı yaşayacaksınız demektir. Eğer önceliğiniz detayların korunması ise ham çekin. Eğer detaydan ziyade pürüzsüz bir görünüm benim için daha önemli diyorsanız o zaman JPEG çekebilirsiniz.

  Ham çekerek JPEG'e göre daha fazla detay koruyabilirsiniz. Sony Alpha 900. DRO, steady shot kapalı, ki

  Ham çekerek JPEG'e göre daha fazla detay koruyabilirsiniz. Alpha 900: kullanıcı beyaz dengesi, DRO, Steady Shot kapalı, uzun pozlama gürültü giderme açık. Işıklandırma olarak standart bar florasan kullanılmıştır, flaş kullanılmamıştır. 24.5MP'lik tam boy ham dosyadan Adobe Lightroom ile TIFF dosya oluşturulmuş ve karşılaştırma amacı ile %100 kesme Adobe Photoshop'ta oluşturulup %100 kalitede JPEG olarak kaydedilmiştir. Alttaki kare, Fine seviyesinde JPEG olarak, gürültü giderme de en yüksek olan 'High' değerinde çekilmiştir.

 • JPEG çekiyorsunuz, peki fotoğraf makineniz gürültü giderme uyguluyor mu? JPEG çekmek pürüzsüz görüntüler elde etmeyi garanti etmez. Makinelerin JPEG oluşturma yazılımlarında, gelen veriye ne seviyede gürültü giderme uygulanıp JPEG dosyalarının oluşturulacağının seviyeleri olabileceği gibi bu özellik sadece açılıp kapatılır şekilde de olabilir. Örneğimizi şu an çok farklı seviyelerdeki makinelerini denediğim Sony firmasından vereyim. Giriş seviyesinde Alpha 230′da gürültü giderme sadece iki seçeneğe sahipti: Açık ve Kapalı. Giriş seviyesinden orta seviyeye geçiş eğilimindeki Alpha 500 ise kapalı, normal ve yüksek olmak üzere 3 kademeli bir gürültü giderme sunarken amiral gemisi Alpha 900, kapalı, düşük, normal ve yüksek olmak üzere dört kademe seçeneği sunar.

  JPEG çekerken gürültü giderme seviyesine dikkat etmek gerekir.

  JPEG çekerken gürültü giderme seviyesine dikkat etmek gerekir. Alpha 900: kullanıcı beyaz dengesi, DRO, Steady Shot kapalı, uzun pozlama gürültü giderme açık. Işıklandırma olarak standart bar florasan kullanılmıştır, flaş kullanılmamıştır. 24.5MP'lik tam boy ham dosyadan Adobe Lightroom ile TIFF dosya oluşturulmuş ve karşılaştırma amacı ile %100 kesme Adobe Photoshop'ta oluşturulup %100 kalitede JPEG olarak kaydedilmiştir. Alttaki kare, Fine seviyesinde JPEG olarak, gürültü giderme de en yüksek olan 'High' değerinde çekilmiştir.

 • Büyük makine daha iyi ISO başarımı mı demektir? Makinenin boyutu değil ama makinedeki görüntüyü algılayıcının boyutu yüksek ISO konusunda doğrudan etkilidir. Aynı megapiksel değerine sahip makineleri bile doğrudan karşılaştırmak pek olağan değildir çünkü işin içine çok fazla değişken girer. ISO testleri sadece algılayıcının testi olmayıp, lens-fotoğraf makinesi ikilisini kapsayan bir sistem testidir. Bu nedenle buradaki örnek karelerimizi fikir vermesi açısından koyduğumuzu anlamalısınız, bunlar kesinlikle bire bir karşılaştırma sayılamaz.
  Sistem Karşılaştırması: Tam kare algılayıcılı DSLR Sony Alpha 900, APS-C algılayıcılı Sony Alpha 500, 1/2.7" algılayıcılı Canon Digital IXUS 870IS

  Sistem Karşılaştırması: Tam kare algılayıcılı DSLR Sony Alpha 900 (35mm f/1.4 G lensi f/8'de), APS-C algılayıcılı Sony Alpha 500 (35mm f/1.4 G lensi f/5.6'da), 1/2.7" algılayıcılı Canon Digital IXUS 870 IS (P modunda sadece ISO değiştirildi, gerisine makine karar verdi ki f/3.5 kullandı). Alpha'larda titreşim engelleme kapatıldı ama sanırım IXUS'ta kapatmayı unuttum çünkü ISO 100'de bu kadar da kötü bir sonuç elde etmemesi gerekiyordu.

  Burada biririnden farklı sistemlerin denk ISO değerlerine bakmaya çalıştık. %100 kesmeler merkeze yakın bir noktadan alındı. Kadraj üç sistemde de aynı alındı. Notta da belirttiğim gibi en küçük algılayıcıya sahip kompakt makine olan Canon Digital IXUS 870 IS’de titreşim engelleme sistemini kapatmayı unuttum (tripoda takılı çekim yaparken sistemi kapatmazsanız görüntüyü bozma eğiliminde oluyor) ve bu sonuçlar ortaya çıktı. Bu çekimi tekrar ettim ama sahne ve ışıklandırma değiştiği için görseli güncellemedim. ISO 400 değerinin diğerlerine benzer bir sonuç verdiğini söyleyebilirim. ISO 400′den sonra hızlı bir şekilde detaylar yokoluyor ve ISO 1600′deki fotoğrafta çamur gibi bir görüntü kalıyor. Modern kompakt fotoğraf makinelerinde kullanılan yeni algılayıcı teknolojileri ile yüksek ISO başarımı daha da arttı ama DSLR seviyesinde görüntü kalitesi vermeleri imkansız. Neden? Sony Alpha 900′un algılayıcı alanı 864 mm kare, Alpha 500′ün 368 mm kare, IXUS 870 IS’inki ise sadece 21.7 mm kare! Yani Alpha 900′deki algılayıcının alanı yaklaşık 40 kompakt fotoğraf makinesinin algılayıcısının toplam alanına eşit.

 • Yüksek ISO başarımından kastedilen ne? Düşük gürültü seviyesine sahip, detayları silinmeyip korunmuş fotoğrafları kastediyoruz.
 • Makinemde iki tane gürültü giderme çeşidi var, bunların farkı ne? Birisi normal gürültü giderme özelliği iken ikincisi uzun pozlama yaparken devreye giren gürültü giderme özelliğidir. Uzun pozlama çekerken bunu açık bırakmanızı öneriyoruz. Bu sayede çok fazla alakasız renkte piksellerle karşılaşmanın önüne geçmiş olursunuz.

  Uzun pozlama gürültü giderme

  Uzun pozlama gürültü giderme seçeneğini menülerde görebilirsiniz.

BasÇek öneriyor

 • JPEG değil ham çekin.
 • JPEG çekmekte ısrarlıysanız, makinenizin iyi tanıyın, limitlerini bilin! Aynı sahnede gürültü giderme seçenekleri ile tüm ISO değerlerinde çekim yapın ve tarzınıza uygun ISO değerlerini ve gürültü giderme seçeneklerini belirleyin.
 • Eğer baskı almayıp sadece internet ortamında paylaşımda bulunuyorsanız fotoğrafları yüzde yüz boyutta incelemekte ısrar etmeyin. Eğer ciddi kesmeler almayacaksanız internet ortamında küçük boyutlu kullanacağınızı düşünün ve ISO başarımını bu şekilde değerlendirin. Baskının ekranda bakmaya göre daha toleranslı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın ;)

  Sony Alpha 500'ün ISO 6400 sonucunu eğer 500px genişliğindeki bir fotoğrafında bakacaksak çok iyi diyebiliriz :)

  Sony Alpha 500'ün ISO 6400 sonucunu eğer 500px genişliğindeki bir fotoğrafında bakacaksak çok iyi diyebiliriz :) Elbette ileride büyük boy baskı almanız gerekebilir ama anı fotoğrafları çekecekseniz yüksek ISO diye çok da ısrar etmemelisiniz. Fotoğrafı oluşturan unsurun ışık olduğunu ve fotoğraf çekmek için ışığa ihtiyaç duyduğumuzu akılımızdan çıkarmamamız gerekir ;)

 • Gürültü giderme yazılımlarından bir tane edinin. Her koşulda ihtiyacınız olabilir. Bu yazılımlar hakkında bir yazımız gelecek. Örnek olarak bu tarz yazılımlardan biri olan Noise Ninja’nın etkisine bakalım:
Noise Ninja

Noise Ninja'nın gürültü üzerindeki etkisi. En üstte orijinal karemizden alınmış %100 kesmeyi görüyorsunuz. İkinci karede Noise Ninja'nın tavsiye ettiği değerlerle gürültü giderme uyguladık. Üçüncü karede ise gürültü gidermeyi en üst kademede yaptık ve detayların da gürültülerle birlikte gittiğini görebiliyoruz :)

 • Çekim esnasında doğru pozlayın. Eğer detay kaybetmeyeyim diye az pozlayıp, daha sonra bilgisayarınızda + poz telafisi uyguluyosanız gürültüleri daha da belirgin hale getireceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Not: Ham dosyalar Adobe Photoshop Lightroom Beta 3 ile okunmuştur ve Adobe Photoshop CS4′e Lightroom ayarları ile TIFF olarak aktarılmıştır. Fotoğraflar makineden çıktıkları gibidir, üzerlerinde değişiklik yapılmamıştır. Buradaki kareler yazıya örnek olması için çekilmiş olup, test kareleri olarak değerlendirilmemelidirler. Tam boyutlu dosyaları da içeren örnek kareleri Alpha 500 ve Alpha 900 incelemelerimizde (video haricinde yazılı da olacaklar) görebileceksiniz ;)

“ISO nedir, fotoğrafı nasıl etkiler?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. benim d300′de otomatik iso kullanılırsa elle seçemediğiniz iso değerlerini verebiliyor makina. iso 2200 görebiliyorsunuz mesela exif bilgilerinde ancak elle böyle bir değer seçme şansınız yok.

 2. Çok güzel bir makale olmuş, hem teşekkür hem tebrik ederim. Ben kişisel tercih olarak her zaman olabilecek en düşük isoyla çekmeyi seçiyorum, çektiğim resimlerin üzerinde sonradan oynama yapmayı sevmiyorum. Neyse ki DSLR makinelerde noise problemi fazla yok. Kaliteden önce şıklığa önem veren ince makinelerde ise durum tam tersi. Flaşları çok küçük ve yetiştirebilmek için isoyu yükseltiyorlar. Pastel boyayla çizilmiş gibi resimler ortaya çıkıyor. İsoyu düşürünce de flaş yetersiz kalıyor, resim karanlık çıkıyor. İki ucu pis değnek yani. Görüntü kumlu olduktan sonra ister 12mp, ister 22mp olsun farketmez.

 3. Ellerinize sağlık güzel bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 4. Fırat HASPOLAT

  Emeği geçen herkeze çok teşekkürler.Fotografçılığa yeni başlayıp birşeyler öğrenmek isteyen ler için gercekten mükemmel anlatımlar sunumlar var.
  Tüm arkadaşlara teşekkür emeğinize sağlık…………

 5. ilker

  peki şu focus ayarlarında bahsedebilirmisiniz mesala 0.5 m 1.0m falan yazıyor bunları neye göre ayarlıyoruz multi af center af nedir ben halen çözmedim :) bide eskiden digital yoktu şak diye çekiyorduk böle bulanık falan çıkmıyordu şimdi doğru ayarı yapmasak isterse makina 10mp olsun resimler bulanık çıkyor evet şimdi yeni çıkan makinalarda bulanık önleyici diye özellik koymuşlar fakat benim 6 sene önce aldığım makinamda yok ne yapmam gerekiyor

 6. Gürkan

  Fujifilm s1700 modelini uzun zamandır almak istiyorum. Ancak bu makaleyi okudukdan sonra bu makinenin ıso hassasiyetinin 6400 olduğunu gördüm. Makalenize bakılrısa 6400 iyi olmayan bir ıso seviyesi. Cep telefonum ile çektiğim fotoğraflara bile baktığımda ıso hassasiyeti 64 lere kadar düşmüş olan çok güzel fotoğraflar var ve büyüttüğünüz zaman görüntüde en ufak bir bozulma bile olmuyor (normal boyutlar da) Dolayısıyla kafama takılan şu ıso özelliği 6400 olan fuji color S1700 makine daha düşük ısolarda da fotoğraf çeker mi yoksa o kadar parayı verdikten sonra bulanık bulnaık fotoğraflar mı çekeceğim.

 7. Emine

  Merhaba bende D5000 in var yanlız benim iso degerlerimde Hi 0.3 Hi 0.1 Lo 1 Lo 0.7 gibi degerler var onlarıda açıklayabilirmisiniz? yanılmıyorsam Hi (Hİgh) Lo da (low) anlamına geliyor?

  • Kafanızı hiç karıştırmadan şu şekilde düşünebilirsiniz. Lo ve Hi olanları kullanmıyoruz :) Dolayısıyla sizin için minimum değer ISO 200, maksimum değer ISO 3200. Lo ISO, diyelim ki f1.8 ile fotoğraf çekerken ışık fazla gelirse seçilebilir. Onun dışında ISO 200 ile bir fark göremezsiniz. Makinenizin algılayıcısı ışığa eski bir modele göre daha hassas. Alt bir modelin ISO 100′ü sizin ISO 200′ünüze denk gelebilir. Aynı temizlikte fotoğraf çekersiniz ama sizin makineniz daha çok ışık alır. Bir durak fark da az bir fark değildir.

   Hi ISO ise kesinlikle uzak durduğumuz bir bölge. Işık hassasiyetini algılayıcı kapasitesinin üzerinde yükseltir ki bu da ciddi gürültüye sebep olur.

   Lo ISO’da fotoğraf çekebilirsiniz sıkıntı yok ama Hi ISO’dan uzak durun.

 8. Stefan Pilikoğlu

  Merhaba,
  Hep bir DSLR fotoğraf makinem olsun istedim,nihayet bütçemede uygun bir makine var ; Canon EOS 1000D
  bu makineyi almak üzereyim fakat biraz tereddüt ediyorum.Ben Macro çekim meraklısıyım,teknik detaylarda macro kapasitesi belirtilmiyor,bana en az 1 cm. Macro gerekli birde bu makine iso 100′ün altına inemiyormuş bu çok önemlimi ?

  • Mustafa Yapıcı

   Malesef DSLR foto mak. alarak iş bitmiyor. Makro çekim özel bir alandır ve makinenizin yanında gelen kit lensle sonuc alamazsınız. Makro için Eğitim ve ekipman şarttır.

 9. mert öztekin

  2 tane sorum olacak;
  canon 60d kullanıyorum ve gürültü gidermenin seviyesini nerden ayarlayacağımı bulamadım yardım ederseniz sevinirim
  esas soruma gelince, doğru pozlama yazınızı da okudum ve o yazınızda az ışık olduğunda pozlama seviyesiyle oynayarak daha parlak fotoğraflar elde edebileceğimizi söylemiştiniz. Karanlık ortamlarda önce pozlama seviyesiylemi oynayalım yoksa isoylamı? aralarındaki fark nedir

  • Menüde, ‘custom function’->’image’->’High ISO NR’ şeklinde bir ayar olması lazım. Bulamazsanız kullanma kılavuzuna bakınız.

   Pozlama sorunuzun da tek bir cevabı yok, kişiye ve duruma göre değişebilecek tercihler. Diyfram, enstantane, iso konularına hakim olursanız ne zaman hangi değerleri ne seviyede değiştieceğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

 10. Fatih8 Aslan

  merhabalar ben Casio Z27 Dijital Fotoğraf Makinası Aldım Yeni 14.1 Mp Iso en Az 75 e Kadar İniyor acaba net ve kaliteli bir çekim iiçin iso 75 demi dursun yoksa otomatiğemi Alayım?Sizce Bu Fotoğraf Makinasının Çekimi Nasıl Kalitesi…?

  • Numan

   20 ayrı paragrafda aynı konu var. arkadaşlar iso 100 den aşağıya inmeyen makine kötü makine degildir boyle bir tabu, kural oluşturmayınız. iso 100 de aşırı pozlanmış olan fotografınızı diyaframı yükselterek veya enstanteneyi yükselterek telafi ediniz.

 11. oktay

  yüksek isoda çektiğim raw formatındaki kareden gürültü temizleme yapmadan hdr yapmaya kalktığımda ortaya çıkan fotoğrafımda raw fotoğraflara göre 3 kat daha fazla noise olur diyebilir miyiz?

 12. Teşekürler bu makale için canon g7 bkz.(http://www.photokina-show.com/news_images/0337_canonpowershotg7.jpg) makna var iso değerini 1600 ayarlıorum fakat her seferinde karanlık alanlarda beyaz noktacıklar(noise) oluşuyor? Kalite çekmi iyi ve 3200/2xxx şeklide bir çözünürlükte

  • Mustea

   İso değeri arttıkça kalite artmaz. İso ışık duyarlılığıdır zaten… Siz ne kadar fazla yaparsanız. karanlık bölgeler o kadar ışık alır… Ehh bazende böyle gürültü oluşur…

 13. Nadir

  Algılayıcının/sensörün büyümesi yüksek iso başarımını başka bir deyişle gürültünün azalmasını doğrudan etkileyen etmenlerden biri olarak kabul ediliyor. Algılayıcı büyüdükçe gürültünün azalması ve duyarlılık artışı nasıl gerçekleşmektedir, bu konuyu biraz açabilir misiniz ?

 14. beto

  ya ben okudum da bulamadim bu iso degerini nasil degistirebiliyoruz nikon icin diyim?.. saygilarlaaa

 15. Vatandas

  Iso değeriyle , Pozlamanın farkını anlayamadım. İkiside ışığı artırıp azaltıyor. Isonun dezavantajı aşırı yükseltirsen fotoğrafta gürültüde yaratıyor.

  (2 günlük acemi bir insan olarak soruyorum)

 16. Merve

  Merhaba, anlatımlarda ham çekim derkenki kastınız nedir. Ham çekim hakkında açıklama bulamadım.
  Ben Canon 600D kullanıyorum ve en çok iç mekanda ıso değerlerini merak ediyorum. Açıklamalarınız için teşekkürler.

  • Güliz

   Hocanın ham çekim dediği fotografın formatıdır. Hani kalitesini ayarlayabildiğimiz bir yer olur ya (bende Nikon var, Canon’u bilemiyorum) orada RAW formatı olur. Bahsedilen o ;)

 17. yeni fotoğrafçı

  raw çekince fotoğrafı bilgisayara yüklenmıyormus arkadasıma oyle olmstu bende ham cekmek isterim ama ya pcye yüklenmezse?

 18. deniz

  merhabalar emeğinize sağlık yazılarınızı dikkatle okuyorum..yeni bir makine aldım nikon d5100 yukarıdakı yaznızı okudum fakat tam olarak anlayamadım gürültü gidermek ne anlama geliyor?ve makinemde bu seçeneği bulamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

 19. Şeyma

  Merhabalar. Öncelikle vidolarınız güzel hazırlanmış bundan dolayı teşekkür ederim. Benim elimde Canon SX 20 IS var. Profesyonel bir makina değil ama ben memnunum. Yalnız özellikleri hakkında pek bir bilgim yok. Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim. Saygılarımla….

 20. enver

  ellerinize ve emeğinize sağlık gerçekten süper olmuş. yakında videolu anlatımlarınızı da bekliyoruz

 21. tunahan çoban

  fujifilm hs 25 sizce nasıl bi makine ?

  • can

   3gün önce aldım hepsi…..da.com dan ve kullanıyorum bence makina gercekden çok güzel
   mercek derdin olmadan bu kadar süzel görüntüleri ceker sorusu varsa aklınızda vereyim cevap evet cekiyor …
   iso degeri 100 ile 12800 onun dışında hd cekimi bi harika …

 22. pinar bozkurt

  Arkadaslar merhaba :-) makinemi yeni aldim makale her ne kadar hos olsada bazi terimleri henuz tam olarak kavrayabilmis degilim o sebeple makineyi kullanmayi ogrenirken bazi pratik noktalari 1100d kullanan arkadaslardan rica edebilir miyim? :-)

 23. ece mortagan

  fotoğraf çekimileri üzerine eğitm alamaya başlıyorum
  bu bilgilendirme çok iyi olmuş
  TEŞEKKÜR EDERM :D

 24. yakup

  nicon colpix l310 fotoğraf makinem var. ilk defa dslr makine kullanıyorum bazen cok net çekiyor bazen pürüzlü ayarları için yardım istiyorum şimdiden teşekkür ederim

 25. huboru

  iso nedir diye ögreniyim dedim semi-pro fotcu oldum ciktim :woot:

 26. sena

  ya arkadaşlar benm makinem canon eos 7d çekim modunu değiştirdiğimde düğmeye bastığımda baya bekletiyo bazen hiç çekmiyo anlamadım şunu bi türlü bide çok elim titriyo benm hemen fotoğraya yansıyo ne yapabilirim şimdiden teşekkürler:)

 27. Halil

  Benim makinam Nikon coolpix l320 ondada ISO Diye bi yazı çıkıyo yardımcı olurmusunuz onu nasıl ayarlıyacam daha iyi çekmesi için bi türlü ıso ayarına giremedim


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »


Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop