Canon EOS sistemine yakın bakış

Yazı İçeriği:

Canon EOSFotoğraf makinesi tarihine yolculuk: Canon yazımızda Canon’un geçirdiği evreleri detaylı bir şekilde anlatmıştık. EOS sistemini de orada anlattığımız için burada sadece özet olarak geçeceğim yani detaya meraklı okurlar o yazıyı okusunlar ;)

1985′te Minolta’nın gövdeden AF motoruna sahip ilk SLR olan Maxxum 7000 modelini tanıtması, aynı sene Nikon’un F-501 modeliyle AF sistemine geçmesi ve yerel pazarın %50’sinin birden AF gövdelere geçmesi SLR piyasını kökten değiştiriverdi. Canon AF sistemini mevcut FD kafası ve lensleri ile kullanamayacağını, sıfırdan tasarlanmış bir sisteme ihtiyacı olduğunu görüp, 1985 yılında çalışmalara başladı.

1987, Canon EOS 650

1987, Canon EOS 650

Yoğun bir çalışma sonrasında, Canon’un 50. yılında yani 1987′de EOS sistemi tanıtıldı. Tanıtımda EOS 650 modeli kullanıldı. EOS 650, o yıl için en çok satan SLR modeli oluverdi ve iki tane yılın fotoğraf makinesi ödülü kazandı.

EOS sisteminin ilk ciddi modeli olan EOS-1 ise 1989′da tanıtılarak uzun zamandır Nikon’un gerisinde kalınan profesyonel pazarda liderlik ele geçirildi. EOS-1, gelişmiş AF sistemi ile spor fotoğrafçılarının gözdesi oldu. EOS-1′in satışlarını destekleyense, elbette beraber duyurusu yapılan kaliteli EF lensleriydi: EF 20-35mm f/2.8L AFD, EF 80-200mm f/2.8L AFD, EF 50mm f/1.0L USM ve EF 85mm f/1.2L USM.

1989, Canon EOS-1

1989, Canon EOS-1

EOS sisteminin başarısında en büyük pay şüphesiz sıfırdan tamamen elektronik olarak tasarlanmasıydı. Nikon ve Pentax gibi markaların kullandığı gövdeden AF motoru ve bu motorun lensle olan mekanik bağlantısı, EOS’ta yerini tamamen elektronik sistemlere bırakmıştı. EOS sisteminin EF serisi lensleri de bu sıfırdan tasarlanma sayesinde rakiplerinin ilerisinde özelliklere sahipti:

 • USM (UltraSonic Motor): Sessiz ve oldukça hızlı netleme sağlayan bu sistem profesyonellerin EOS sistemini tercih etmesinde önemli bir etken oldu.
 • Geniş bayonet çapı: 54mm’lik iç çapı ile o güne kadar kullanılmış en geniş bayonete sahip olan EOS sistemi sayesinde çok hızlı lensler daha kolay tasarlanabilecekti. 50mm f/1.0, 85mm f/1.2 gibi lensler bu sayede üretilebildi.
Filmli dönemde kendini kanıtlayan ve ilk tercih olmayı başaran EOS serisi, 2000 yılında dijitale adım attı ve Nikon ile beraber DSLR piyasasının en aranılan markası olmayı başardı.

EOS sisteminin güçlü ve zayıf yanları

Canon, çözünürlük olarak 10-21MP, hız olarak 3-10fps, azami ISO olaraksa ISO 1600 – ISO 102,400 aralığında değerlere sahip oldukça geniş bir model ailesi sunmakta. 1.6x kesme çarpanlı APS-C algılayıcı, 1.3x kesme çarpanlı APS-H algılayıcı ve 1x kesme çarpanlı tam-çerçeve algılayıcı olmak üzere üç farklı algılayıcı boyutu sunan tek marka da Canondur. Model çeşitliliği bu kadar geniş olunca genel yargılara varmak pek kolay olmuyor haliyle ama nasıl bir DSLR isterseniz isteyin, Canon’da ona uygun bir model bulabilirsiniz.

Canon’u ilk tercih edilen markalar arasına sokan, hiç kuşkusuz oldukça geniş lens koleksiyonuna sahip olması. Üçüncü parti üreticilerin (Sigma, Tamron ve Tokina) lensleri de eklenince, karşınıza lens alım sürecini iyice zorlaştıracak kadar çok lens seçeneği çıkmakta. APS-C algılayıcılı modelleri ile Canon’un EF ve EF-S serisi lenslerini kullanılabiliyor.  APS-H ve tam-çerçeve algılayıcılı modellerleyse, Canon’un sadece EF serisi lenslerini kullanılabiliyor ama bu sizi düşündürmesin çünkü hala ciddi sayıda lens seçeneğiniz mevcut. Canon, Sony ve Nikon’dan üç yıl önce tam-çerçeve algılayıcılı model üretmeye başladığı için, lens koleksiyonunda tam-çerçeve uyumlu birçok model mevcut (EF serisi). Yani tam-çerçeve algılayıcı düşünüyorsanız lens seçeneği konusunda Canon önde diyebiliriz.

Sektörün diğer temsilcileri yola CCD ile başlamış, son zamanlarda CCD’den CMOS’a geçiş yapmışlardır. Canon ise ilk modellerinden beri CMOS algılayıcıya sahip modeller üretmektedir ve geçmişten günümüzü yüksek ISO dendiğinde Canon’un yeri ayrı tutulur. Günümüzde ise yüksek ISO konusunda Canon-Nikon arasında pek fark kalmamıştır. Nikon’un algılayıcılarını Sony üretirken, Canon kendi algılayıcılarını kendi üretmektedir.

Artılarıyla eksileriyle Canon’u özetleyelim.

Canon’un üstün yönleri

 • Kendi ürünü olan en geniş sabit ve değişken odak uzaklı lens seçeneceğine sahip markadır (kimi EF serisi lensleri filmli dönemden gelmektedir).
 • İçinde en geniş model yelpazesine sahip markadır. Giriş seviyesi bir modelle başlayıp ileride daha iyi bir modele geçmek istediğinizde önünüz açıktır.
 • En hızlı (fps) çekim yapabilen DSLR modeli (10fps) EOS 1D Mark IV ile Canon’a aittir.
 • İlk tam-çerçeve algılayıcılı model Canon tarafından 2002 yılında üretilmiştir. Yani Canon bu alanda 7 yıllık tecrübeye sahiptir.
 • 1000USD’ın altında, 1080p video çekebilen DSLR modellerine (EOS 500D, EOS 550D) sahip tek markadır.
 • Fiyat olarak rekabetçi ürünler sunmaktadır (ABD’de durum buyken ülkemizde ne yazık ki böyle değil).
 • En zorlu görevlerin üstesinden gelebilecek Pro gövdelere sahiptir.
 • Flaştan, kablosuz aktarıcıya kadar oldukça geniş aksesuar seçeneği sunar.
 • Kimi modellerde detay seviyesinde kayba neden olan gürültü giderme işlemleri uygulansa da yüksek ISO konusunda başarılıdır.
 • Güncel modellerde (EOS 500D ve üstünde) Türkçe menü mevcuttur.

Canon’un zayıf yönleri

 • EOS 7D dışında, gövdeden flaşları kablosuz kullanabilme imkanını hala sunmamaktadır.
 • Türkiye garantili fiyatları rakiplerine göre yüksek.
 • Gövdede titreşim engelleme sistemi yoktur. Titreşim engelleme için gelişmiş bir sistem olan IS’e sahip lenslerden almanız gerekir ki bu da her seferinde daha çok masraf anlamına gelir.
 • Üst modellerle rekabet etmesini önlemek için kimi modellerinde önemli özellikler kısılabilmektedir (EOS 450D’nin daha fazlasını yapabilecekken, azami ISO1600 sunması gibi).
 • Algılayıcısında toz giderme özelliği sunan ilk markalardandır ama sistemin pek etkili olduğu söylenemez.
 • Lenslerinin büyük bölümünde güneşliğe ek ücret ödenerek sahip olunabiliyor.
 • Herkes için geçerli olmasa da kimi kullanıcılara göre ergonomi konusunda iyileştirmelere ihtiyacı vardır.
Sayfalar: 1 2 3
Sonraki Sayfa: Gövdeler

“Canon EOS sistemine yakın bakış” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. FIRTINA_SEM

  Açıkçası bu yazı ile kafamdaki bir çok soru işareti gitti. Çok teşekkürler Yalçın bey.

  2 ay içinde bende Dslr alacağım. Açıkçası kafamda 500D modeli vardı. 550D çıktıktan sonra ona doğru yönelmeye başladım. Şöyle birşey var sanki sizin yazılarında okumuştum piksel taraması yapmayın bu zamanda görüntü kalitesi kötü fotoğraf makinesi üretilmiyor diye bir yazınız var blogunuzda. İster istemez bende piksel taraması yapıyorum. Dediğim gibi alacağım makine Canon. Geçmişteki üretmiş olduğu makinelerle şimdikilerin tam boyut fotoğraflarına bakıyorum mesela 7D,550D ile 450 40D fotoğraflarına baktığım zaman eski fotoğraf makinelerinin daha güzel daha ne fotoğraflar çektiğini görünce içime pek sinmiyor açıkçası(Belki bana öyle geliyor olabilir emin değilim ama bence eski fotoğraf makinelerinin görüntü kalitesi daha iyi(bence) ).

  Tabi piksel yoğunluğu da var işin içinde 550D ve 7D nin piksel yoğunluğu epey fazla. Kafamda şöyle bir soru var şimdi; acaba ikinci el 40D mi alsam yoksa sıfır 550D mi alsam. Fotoğraf kalitesi açısından 40D daha iyi bence ama video da çekmek istiyorum. 40D nin de fotoğraf çekim hızı konusunda falan bazı üstünlüklerinin olduğununda farkındayım. Düşünüyorum ki 550D alsam acaba fotoğraf konusunda pişman olurmuyum. İlla 18Mp çekeceğim diye tutturmuyorum tabi 12Mp de çekebilirim fotoğraf makinesinin sunduğu olanaklardan faydalanırım.

  Tabi yeni çıkan özellikler insanı cezbediyor. Dslr video çekebildikten sonra niye video çekemeyen bir dslr alayım ki diye geçmiyor değil aklımdan.Her ne kadar görüntü kalitesini 40D,450D kadar sevmesemde galiba 550D alacağım. Uzun bir müddet 18-55mm kit lensi ile idare edicez artık :) Yavaş yavaş yeni lens alacağım. Ama artık dslr alacağıma şükrediyorum…

  • 18MP’lik fotoğrafları 10MP’e düşürdüğünüzde 40D’ninkilerin daha iyi olacağını sanmıyorum. Az önce Okan ile konuştum. Ev arkadaşına 7D aldılar ve piksel dikizleme yapmadıktan sonra yani %100 bakmadıktan sonra pek fark hissedemediğini söyledi.

   Hıza ihtiyacınız yoksa 40D’nin avantajı daha büyük bakaç, daha sağlam bir gövde ve ikinci ayar tekeri olmakta. Ham çekersek ISO konusunda ne durumda olacağız bilmiyorum. 550D’nin kötü şeyler üreteceğini de sanmıyorum zira 7D’nin sonuçlarını beğenmiştim. Video sizin için önemliyse ne 40D, ne de 500D almaz, 550D alırdım zira harici mikrofon takılabilmesi çoğu kişi tarafından o kadar önemsenmiyor ama çok önemli :)

   Ben teker teker gövde incelemesi yapmak yerine grup testleri yapmaktan yanayım aslında. Canon’dan olumlu cevap gelirse tüm Canon’ları 1 haftalığına alıp karşılaştırmalı bir satın alma rehberi hazırlayabiliriz.

   Mutlak görüntü kalitesi isteyene açılışı 5D’den yani tam-kare makineden yapmasını tavsiye ediyorum zira gece çekiminde farkı çok rahat görebiliyorsunuz ;)

   • FIRTINA_SEM

    Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel. Objektif bir şekilde anlatıp gözden kaçan noktaların farkında olmamızı sağlıyorsunuz ve işinizi çok iyi bir şekilde yapıyorsunuz çok teşekkürler.

    Keşke biraz daha paramız olsada 5D alabilsek :) 5D ve lens alırsam belim epey bükük kalabilir gibi gözüküyor :)

    2 ay sonra öğrendiğim bilgileri artık pratiğe dökeceğim inşallah. Aldıktan sonra bol bol fotoğraf çekip paylaşırım.

   • selçuk

    kusura bakmayın cehaletime verin lütfen. 18 mp li 10 mp düşürmek ne demek? ya da bu ne şekilde mümkün oluyor. Faydası ne oluyor? Hangi durumda böyle bi şeye ihtiyaç duyarız. bu hafta 55o d satın aldım belki faydalanabileceğim bi olaydır. Teşekkürler

 2. Mühendis

  15 gündür tüm siteyi inceleyerek DSLR konusunda bilgi dağarcığımı inanılmaz genişletmeme imkan veren bu mükemmel siteyi üretenlere teşekkür ederim. Yalçın bey konulardan gördüğümüz kadarıyla Canon kullanıcısısınız, tabii tecrübelerinizle ve elinizdeki donanımlar ile incelemelerde Canon öne çıkıyor. Çok doğal bir durum bu. Fakat bir Nikon kullanıcısı olarak böyle detaylı bir Nikon incelemesi de istiyorum kendi adıma mümkün ise:)

  Bir de benim gibi rookie fotocuların bence en çok işine yarayacak birkaç inceleme konusu isteklerimi buradan belirterek, hedef konular arasına almanızı rica ediyorum.

  - Detaylı Nikon DSLR incelemesi (Tek tek ürün değilde, bu konu gibi yüzeysel)
  - 3.Parti lensler ile DLSR üreticilerinin aynı özellikteki lenslerinin karşılaştırması
  - Uygulama örnekli çekim teknikleri veya dersleri (nasıl adlandırmak isterseniz)
  - Bir de Ebayde lensin önüne takılan Wide-Angle 0.45x ve Telefoto 2x ürünleri hakkında düşüncelerinizi bilmek isterim. Fotoğraf kalitesine olumsuz etkileri var mıdır? Yoksa 18-55 kit lensimize bu aparatları takarak (ki lens takıp sökmekten daha kolay) lensimizin kullanım aralıklarını genişletebilirmiyiz? Hem de çok uygun fiyata (20$ civarı). Bu da bir inceleme konusu olabilir.

  WideAngle ürün linki:
  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110476617713&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

  Telefoto ürün linki:
  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320453365762&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

  Başarılarınızın devamını diliyorum.

  • Detaylı Nikon incelemeleri de gelecek ama bunun için Olympus Türkiye’nin yaptığı gibi Nikon Türkiye’nin de olumlu yaklaşması ve bize inceleme için ekipman temin etmesi şart. İzmir’de olduğumdan mesafe biraz sorun oluyordu ama gelecek aydan itibaren İstanbul’da olacağımdan inceleme konusunda fazla marka ve ürünü sitemizde görebileceksiniz ;)

   Dikkat ettiyseniz Canon’dan önce Olympus, Pentax ve Sony sistem yazıları gelmişti yani kimseye torpil geçmiyoruz :) Bu yazının aynısının Nikon versiyonu da gelecek hiç merak etmeyin. Öncelikle makro ve konser yazı dizisinin tamamlanmasını planlıyorum yani Nisan bu yazı için uygun zamanlama olacaktır. İstanbul’da Nikoncu arkadaşım çok, 200mm f/2 VR gibi egzotik lensleri de görebileceksiniz sitemizde :)

   Uygulamalı örnekli seriyi Sony Özel benzeri bir formatta yapabiliriz ama bunun için de Nikon’un olumlu bakması lazım yoksa aynı konuları her marka için özelleştirmek sitenin genele olan hitabını zedeler.

   Lense takılan aparatları kullanmadım ama Canon G9 gibi ileri kompakt fotoğraf makinelerinde kullanıma bakmış ve çok da kalite kaybı görememiştim ama 20$ lık ucuz bir optiği lensin önüne takmanın sistemin toplam optik kalitesini düşüreceğini düşünüyorum. Bu ekipmanla keskinlik kaybı, CA artışı büyük ihtimalle artacaktır. ‘Flare’ miktarının artmaması da imkansız bence. Yani ben kullanmayı tercih etmem. İnceleme için masraf yapmamız gerekiyor da bakalım belki kullanan birini buluruz :)

   • Mühendis

    Tele olanı 20 dolar, wide olanı 12 dolar shipping dahil.
    Önümüzdeki ay askere gidecek olmasam hemen siparişi girer, hem de size donanım desteği sağlamış olurdum.
    Neyse yine de lens fiyatları bu kadar yüksek iken (bakmış olduğum 16-85 nikon için ebayde 600dolar diyorlar) eğer çok bir kayıp yok ise güzel bir çözüm olur yeni başlayanlara.
    İlginize teşekkürler

 3. Aykut A.

  İşte bu işler hep böyledir. Daha geçen hafta 50D almış biri olarak yazınızı okudum ve aklım 5D Mark II’de kaldı :)
  Ama artık bu makinenin benim ihtiyaçlarımı karşılayacağını biliyor olmam ve piyasanın oldukça altında, ABD fiyatlarına yakın bir rakama almış olmam avuntum olacak.
  Diğer tarafta, bu rakama biraz daha ekleyerek ikinci el 5D alabilecek olmamı öğrenmem de tekrar bunalım yarattı :( Ben de çok iyi araştırdığımı sanıp övünüyordum. Meğer burayı okumak lazımmış. ;)

  Herşey çok güzel Yalçın Bey, ellerinize sağlık.
  Fakat en baştaki detaylı özellik karşılaştırması listenizi ilk gördüğümde “işte aradığım tablo” demiştim, 50D’nin yer almadığını farkedince gözümden bir damla yaş geldi, bilginize…
  :)

 4. hasan yartım

  peki sizce canon 450 d mi yoksa canon 400d ve arta kalan para ile alınacak lensmi birde ben makineme eski tip lens almak istiyorum ama hangisi uyar bilmiyorum canon 400d için filmli lenskerde neye bakmam gerekiyor ve hasgi dönüştürücüyü alabilrim aynı performansta kullanabilirmiyim bu lensleri makinemde…

  • Filmli dönemden gelen lensler hakkında daha önce yazı hazırlamıştım ama biraz teknik olduğundan soru işaretlerini bastırırken yenilerine sebep olmakta. O yazınun daha basitleştirilmişini hazırlayıp burada yayınlayacağız ;)

   400D-450D arasında ise elbette farklar var ama ikinci elde aradaki fiyat farkı olsa olsa 150TL kadar olacaktır. Canlı önizleme, 14-bit ham çekebilme, yüksek ISO’da daha iyi başarım, biraz daha büyük ekran ve noktasal (spot) ölçüm imkanı nedeniyle ben olsam 450D alırdım. Optik bakaç da 400D’ye göre biaz daha büyümüş ki MF lens kullanmaya kalktığınızda daha büyük optik bakaç ve canlı önizlemenin değeri daha da artacak ;)
   400D alırsanız arada farka bir adet de EF 50mm f/1.8 II lens alabilirsiniz.

   • mehmet solmaz

    Her arkadaşa katkılarından dolayı çok teşekkür ederim ben daha önce slr makina kullanmadım ama fotoğraf çekmeyi sevdiğim için bir slr makina almayı düşünüyorum şu an yurt dışındayım burda canon 7d 18-135 lens makina almak istiyorum size sormak istediğim bu makinayı kullanabilirmiyim onu merak ediyorum.

 5. ozan

  merhaba. iki ürün arasında kararsız kaldım. 1.si canon 500d 11 aylık Türkiye garantili 10000 shutterda fiyatı 1250, diğeri 500d(Rebelt1i) yenilenmiş 3000 shutter da 1080 tl. hangisini alırdınız? teşekkürler.

 6. emre

  sayın Mehmet Solmaz..Çok ilginç bir soru sormuşsunuz 7d alacağım ama kullanabilir miyim diye? yani parayı vereyim ben hiçbirşeyle uğraşmayayım ama iyi fotoğraf çekeyim diyorsunuz..Ben de derim ki yok öyle bir dünya. Sen istersen 15000tl lik makine al bu işe emek harcayan, gönül vermiş ve fotoğrafa meraklı biri 15 yaşında da olsa 500 tl lik 350 d ile bile sizden daha iyi fotoğraf çeker..

 7. Özgür

  Sanırım 60D modelinde de flaşlar kablosuz olarak kullanılabilmekte.

 8. meraba arkadaşlar ben gazetecilik bölümünde okuyorum fotoğraf makinesi alıcam pek bilgim yok bu konuda bana önerebileceginiz bir makine varmı yardımcı olurmusuz ?


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop