Fotoğraf makinenize hükmedin: İleri Çekim Modları (P, A, S, M)

Bu yazımızla aşağıdaki soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

 • Makinenizin sahip olduğu ileri çekim modları (P, A/AV, S/TV, M) ne zaman ve nasıl kullanılır?
 • M modunda pozu nasıl ayarlayabilirim?
 • Hazır reçeteler: Hangi koşullarda hangi modu kullanmalı?

İleri Çekim Modları

Doğru pozlama yazımızda detaylı anlattığımız gibi fotoğraf makinenizin pozlama sistemi sahneye bakarak en uygun pozlama değerini sizin için belirler. Fotoğraf makinesinin belirlediği poz değeri sabittir ama bu sabit poz değeri, ISO, enstantane ve diyafram üçlüsünün değişik kombinasyonları ile kullanılabilir. Mesela aşağıdaki farklı ayarlar sonucunda hep aynı poz değeri (EV) elde edilir:

 • ISO100, 1/125, f:5.6
 • ISO400, 1/500, f:5.6
 • ISO400, 1/125, f:11
 • ISO200, 1/500, f:4

Aynı sahneyi doğru pozlanmış olarak farklı ayalarda çekebiliyor olmak , çektiğimiz konuya ve elde etmek istediğimiz etkiye göre ISO, diyafram ve enstantane değerlerinden sadece birini veya birden fazlasını sizin değiştirebileceğiniz farklı çekim modlarını kullanabilmenize izin verir. Arka planı nasıl öldürürüm? yazımızda bu kullanım çeşitlerinden birine örnek olarak diyaframın kontrolünü ele aldığımız A modunu kullandığımızı görmüştük. Peki diğer seçeneklerimiz nedir?

Mod Tekeri

Mod Tekeri

 • AUTO: Otomatik pozlama modudur. Pozlama dışında AF ve ölçüm tipi gibi başka konularda da tüm ayarları makinenin yaptığı,  sizin sadece deklanşöre basıp fotoğraf çektiğiniz tam otomatik mod.
 • P: Otomatik pozlama modudur. Pozlamada ISO değerini sizin değiştirdiğiniz, diğer değişkenlerin kontrolünün makinede olduğu program modu. AUTO moduna göre avantajı pozlama dışındaki birçok ayarı da yapabilmenizdir.
 • A/AV: Otomatik pozlama modudur. ISO ve diyafram (F derğeri) değerini yani diyaframı sizin değiştirdiğiniz, doğru pozlama için makinenin enstantane değerine karar verdiği moddur. Alan derinliğini kontrol etmek istediğiniz zaman kullanmanız gereken moddur.
 • S/TV: Otomatik pozlama modudur. ISO ve enstantaneyi sizin değiştirdiğiniz, doğru pozlama için makinenin diyafram değerine karar verdiği moddur. Hareketi dondurmak veya harekette devamlılık hissini vermek istediğinizde, yani çekim süresini kontrol etmek istediğiniz zaman kullanmanız gereken moddur.
 • M: Manuel pozlama modudur. ISO, diyafram ve enstantaneyi siz seçerseniz, makine pozlama konusuna karışmaz. Manuel flaş kullanımı gibi pozlamada kontrolü ele almak istediğiniz zaman kullanmanız gereken moddur.

P modunun avantajı sadece ISO değerinin kontrolünü ele alabilmek değildir. AUTO modunda pozlamanın yanı sıra pek çok konuda makineniz size ayar yapma imkanı sağlamaz. Mesela Canon EOS 5D’de AUTO modunda yapamazken P modunda yapabildiğiniz ayarlardan bazıları şunlardır: AF tipi seçimi, AF noktası seçimi, tekli/sıralı çekim tipi, ISO seçimi, ölçüm tipi seçimi, poz telafisi seçimi, AEB, poz kilidi, alan derinliği önizleme, RAW ve RAW+JPEG çekebilme, beyaz ayarı seçebilme, renk sıcaklığı ve renk uzayı seçebilme.

AUTO, P, A, S, M modlarında değişkenlerin kim tarafından değiştirildiği tablosu.

AUTO, P, A, S, M modlarında değişkenlerin kim tarafından değiştirildiği tablosu.

Soru: Makineyi bu modlara getirdim ama değerleri nasıl değiştireceğim?
Cevap: ISO için ayrı bir düğme ya da menüde kendine ait bir bölüm mevcuttur ve değerini oradan değiştirirsiniz. Enstantane ve diyafram değerini değiştirmek içinse deklanşör düğmesinin önünde bulunan teker kullanılır. A/AV modunda diyaframı, S/TV ve M modunda enstantaneyi değiştirmek için bu ön teker kullanılır. Peki M modunda diyaframı nasıl değiştireceğiz? Kimi makineler bahsettiğimiz tek tekere sahipken, kimileri gövdenin arkasında ikinci bir tekere daha sahiptirler. İkinci teker M modunda diyaframı değiştirmek için kullanılır. Eğer sadece tek tekere sahip bir DSLR gövdeniz varsa o zaman genel kullanım, poz telafisi düğmesine (gövdenin arka üst bölümünde üzerinde +/- yazan düğme) basarak ön tekeri çevirmektir.

Teker ve düğme kombinasyonu ile ileri çekim modlarının kullanımı.

Teker ve düğme kombinasyonu ile ileri çekim modlarının kullanımı.

M modunda pozu nasıl ayarlayabilirim?

İster M modunda olsun, isterse diğer modlarda olsun, poz durumunu takip edebilmeniz için optik bakaçta -2, 0, +2 (veya benzeri) şekilde poz göstergesi mevcuttur. Makinenin poz ölçümüne göre doğru değer sıfır değeridir. Eğer bu göstergede eksi değer görüyorsanız ışık az demektir ki bu durumda toplam poz değerini  arttıracak şekilde diyafram, enstantane ve ISO değerlerinde değişiklik yapmanız gereklidir. Eğer + değerdeyse, ışık fazladır ve doğru pozlama için toplam poz değerini  azaltacak şekilde diyafram, enstantane ve ISO değerlerinde değişiklik yapmanız gereklidir. Makinenizin poz ölçüm sistemi de zaman zaman yanılabilir o yüzden histogramdan kontrol ederek doğru değeri bulmanız en doğru yöntem olacaktır.

Poz Göstergesi

Poz Göstergesi

Akan su kaynaklarını pürüzsüz çekmek için…

 1. Makinenin izin verdiği en düşük ISO değerini seçiyoruz.
 2. Mod tekerini S/TV konumuna getiriyoruz.
 3. Akan suyun pürüzsüz görüneceği kadar uzun enstantane değeri seçip fotoğrafı çekiyoruz.

Notlar:

 • Uzun pozlama yaptığımızdan makineyi sabit tutabilmek için tripod kullanmak gerekecektir.
 • Eğer ortam ışığı çok fazlaysa makine olabilidiğince en yüksek f değerini kullanacaktır ama buna rağmen yeterince uzun pozlama süresi elde edemiyorsanız ND filtre kullamanız gereklidir.
Merdiven, ©Koray Gökhan, Nikon D80 + Sigma 10-20, ISO100, 13mm, f/25, 1.3 saniye

Ekipman: Nikon D80, Sigma 10-20, EXIF: ISO100, 13mm, f/25, 1.3 saniye Fotoğraf: ©Koray Gökhan

Spor çekerken hareketi dondurmak için…

 1. Mod tekerini S/TV konumuna getiriyoruz.
 2. Hareketi dondurabileceğimiz kadar hızlı bir enstantane değeri seçip fotoğrafı çekiyoruz.
 3. Eğer kullanmak istediğimiz enstantane değerinde fotoğraf karanlık çıkıyorsa ISO değerini yükseltiyoruz.
 4. Eğer sabit ışık koşullarında ve hep aynı açıdan çekiyorsak enstantane ve diyafram değerlerimizi aklımızda tutup, makinemizi M moduna alıp aynı değerleri de kullanabiliriz. Bu şekilde makinenin her seferinde yeniden pozlama yapmasına gerek kalmaz.
Mod: M Ekipman: Canon EOS 40D EXIF: 1/400, f/4, ISO1600, 70mm Fotoğraf: ©DarkYES

Mod: M Ekipman: Canon EOS 40D EXIF: 1/400, f/4, ISO1600, 70mm Fotoğraf: ©DarkYES

Konuyu arka plandan ayırmak için…

Daha fazla detay için Arka planı nasıl öldürürüm? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. Mod tekerini A/AV konumuna getiriyoruz.
 2. İstediğimiz alan derinliğini sağlayacak kadar küçük f değerini seçip çekimi yapıyoruz.
 3. Eğer alan derinliği yeterli gelmediyse odak uzaklığını arttırma yolunu uyguluyoruz yani kullandığımız mm değerini arttırıyoruz (zum yapıyoruz).
80/365 - Before Ceremony, ©Okan Akan, Canon Eos 5D + Tair 11-A 135 mm f/2.8, Iso 100, 1/160, f/2.8

Mod: AV Ekipman: Canon EOS 5D, Tair 11-A 135 mm f/2.8 EXIF: ISO 100, 1/160, f/2.8 Fotoğraf: ©Okan Akan

Manzara fotoğraflarken daha geniş alanı net olarak çekebilmek için…

 1. Makinenin izin verdiği en düşük ISO değerini seçiyoruz.
 2. Mod tekerini A/AV konumuna getiriyoruz.
 3. Alan derinliğini arttırabilmek için büyük f değeri seçip fotoğrafımızı çekiyoruz.

Notlar:

 • Düşük ISO ve büyük f değeri yani kısık diyafram kullandığımız için uzun pozlama yapmak gerekebilir. Makineyi sabit tutabilmek için tripod kullanmak gerekecektir. Tripod kullanmamak için ISO değerini arttırabilirsiniz ama bu da özellikle gökyüzünde ve gölge tonlarında rahatsız edici gürültülerin oluşmasına neden olabilir. Manzara çekmeyi seviyorsanız ucuz da olsa bir tripod edinin.
 • Alan derinliğini arttırmak için olabildiğince büyük f değeri kullanmak isteyebilirsiniz ama en iyi optik kalite için f/11′i pek aşmamaya özen göstermek gerekir çünkü belli f değerlerinden sonra diyafram çapının çok küçülmesinden kaynaklanan netlik kayıpları görülmeye başlar.
Canon EOS 5D + Sigma 24-70/2.8, @ISO200, 1/320, 32mm, f/8 (0.6+0.9 ND Grad Filtre)

Mod: M (AV'de poz ölçümünü yapıp M'de bu değerleri sabitledim) Ekipman: Canon EOS 5D, Sigma 24-70/2.8 EXIF: ISO 200, 1/320, 32mm, f/8 (0.6+0.9 ND Grad Filtre)

Harici flaşlı çekim yapabilmek için…

 1. Makinenin izin verdiği en düşük ISO değerini seçiyoruz.
 2. Mod tekerini M konumuna getiriyoruz.
 3. Enstantane değerini flaşlarımızın ve fotoğraf makinenizin desteklediği senkron değerini aşmayacak şekilde ayarlayın. Eğer bu değerin ne olduğu konusunda fikriniz yoksa fotoğraf makinenizin kullanma kılavuzuna bakın. Zor geliyorsa 1/125 olarak kullanın :)
 4. Konuyu dikkate almadan sahnenin istediğiniz şekilde pozlanmasına izin verecek şekilde f değerini ayarlıyoruz. İstediğiniz etkiyi bulana kadar test çekimleri yapabilirsiniz.
 5. Arka plan için pozlamanızı yaptıktan sonra flaşınızı ya da flaşlarınızı orta güç değerine getirerek test çekimi yapın. Eğer ışık fazla geldiyse flaşların güçlerini azaltın, az geldiyse flaşların güçlerini arttırın. Flaşlarınızda güç ayarı yoksa ışık az geldiğinde flaşı konuya yaklaştırarak, ışık fazla geldiğinde ise konudan uzaklaştırarak test çekimini tekrarlayın. Poz için ekrana çok güvenmeyip, histogramdan kontrol edin. Fotoğrafı çekerken ham (Raw) olarak çekmek hatalarınızı bilgisayar başında gidermenizi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte bir arkadaşınızdan yardım almanız yararınıza olacaktır yoksa flaşlar arasında gidip gelmekten bir süre sonra bunalabilirsiniz.
 6. Uygun pozlama değerini bulduktan sonra aynı ayarda çekimlerinizi yapabilirsiniz.

Notlar:

 • Eğer TTL destekleyen flaş kullanacaksanız tüm ayalarları makineniz gene otomatik olarak yapabilir. Burada anlattığımız yöntem flaşlarınızı manuel olarak kullanmak içindir.
 • Bu çeşit bir sistem için çok yüksek miktarlarda harcama yapmanıza gerek yok. Aşağıdaki örnek karede kullanılan iki flaş ve kablosuz verici/alıcı seti ile toplam maliyeti 200TL civarındadır. Bu konuda yazılarımız gelecek.
 • Bu kadar çok test çekimi yapmadan çekemez miyiz diye düşünüyorsanız, flaşölçer almayı düşünmelisiniz ;)
 • Bir süre sonra tecrübe edinip ayarları çok daha hızlı yapabilir hale gelirsiniz ama flaş tabanlı çalışmayı düşünüyorsanız flaşölçer ile baya zaman kazanacağıınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.
Kuala Lumpur Mustafa St. Jean Kilise'sinde, ©Yalçın Aydın, Canon EOS 5D + Sigma 24-70/2.8, ISO250, 1/160, 26mm, f:8, Sunpak 433 + Sunpak 422 + Cactus v2s tetikleyiciler

Canon EOS 5D + Sigma 24-70/2.8, ISO250, 1/160, 26mm, f:8, Sunpak 433 + Sunpak 422 + Cactus v2s tetikleyiciler

MF lens kullanıyorsak

Eğer adaptör kullanarak MF lens kullanıyorsak, makinemizin S/TV modunu kullanamayacağız çünkü bu modda makinenin diyafram değerini değiştirebilmesi gerekirken, kullandığımız lensle bu mümkün olmayacak. Bu durumda makineler genelde M modunun kullanımına izin verirler. Kimi makinelerse (Canon mesela) A/AV modunda da sorunsuz ölçüm yapabilmektedir ki bu durumda genel kullanım için A/AV modunu kullanmak en pratiği olacaktır.

Mod:AV Ekipman: Canon EOS 5D, Tair 11-A 135mm EXIF: f/2.8, ISO 800 Fotoğraf: ©Okan Akan

Mod:AV Ekipman: Canon EOS 5D, Tair 11-A 135mm EXIF: f/2.8, ISO 800 Fotoğraf: ©Okan Akan

“Fotoğraf makinenize hükmedin: İleri Çekim Modları (P, A, S, M)” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Said Akkaş

  Baya faydalı bir yazı. Açıkcası basçek sitesi çok iyi oldu Türk fotoğraf severler için.

 2. Gerçekten çok iyi gidiyorsunuz. Harika bir yazı olmuş, teşekkür ederim tüm Türk fotoğrafçılık camiası adına. Bu yazıların devamını bekliyoruz.

 3. hamsi

  elinize sağlık, açıklamalar çok iyi. başarılar dilerim.

 4. barış

  harika… resimlerle desteklenmiş güzel konu anlatılmış üstelik çook pratik… tşkler….

 5. mehmet

  pratik ve anlaşılır bir yazı olmuş, teşekkürler. iyi çalışmalar..

 6. Önder

  Yalçın teşekkürler
  bu ortam çok iyi devamlı olması dileğim,
  değerli paylaşımlarını görmek ümidiyle.
  sevgilerimle

 7. Murat

  Gerçekten süper bir yazı tam aradığım konulara değinmişsiniz.

  Bende bir DSLR makine almak istemekteyim fakat hangi marka ve modelini alacağım konusunda bir fikir sahibi olamadım, bütçem öğrenci bütçesi ama ileriye dönük olarak AF lens destekli (değişenlerden =) ) bir DSLR makine tavsiyeniz veya bu konuda bir yazınız olabilir mi?

 8. Uzun zamandır fotoğraf çeken birisi olarak, buradaki makalelerin hepsini iğneleyerek detaylı bir şekilde okuyorum. Bilgilerin her daim tazelenmesinde fayda var. Bu siteyi kim kurdu ise teşekkür ediyor, makaleleri yazan herkese saygılarımı sunuyorum.

 9. A. Erturk

  Anlatımlarınız öyle güzel ve anlaşılır ki, insanı zorla fotoğrafçı yaparsınız siz :D (Ben fotoğrafçı değilim ama ne demek istediğinizi anlayabiliyorum)

 10. Anonim

  Ben de bir DSLR almayı dusunuyorum, fakat hangisini alacağıma dair bir fikir sahibi olamadım henüz. Her marka için 5 farklı bütçe türüne göre (1000-5000TL gibi) Gövde+Lens+Aksesuar (hafıza kartı, tripod vs.) model önerirseniz çok iyi olur. Daha kısaca anlatmak gerekirse tüm donanım sitelerinin her ay düzenli olarak güncellediği Sistem Tavsiyeleri var. Siz de böyle bir şey yapmalısınız.

 11. mehmet

  Ben de bir DSLR almayı dusunuyorum, fakat henüz bir fikir sahibi olamadım. Donanım sitelerinin aylık sistem tavsiyeleri yayınladığı gibi siz de her marka için farklı bütçelere uygun Gövde+Lens+Aksesuar tavsiyesi hazırlamalısınız. Bütçe 2000-10.000TL gibi bisi olabilir. Hafıza kartından tripoda kadar tüm parçalar bu tavsiye de yer almalı.

  • Hepsi başlı başına ayrı yazı konusu bunların. Tek bir yazıda reçete hazırlamak pek mümkün değil. Anca çeşitli alanlarda çekim yapacaklar için göve+lens ikilisi tavsiyesi yapılabilir ki öncelikle gövdeleri hazırlayabilsem de kar. Zaten Türkiye garantili ve spot olarak iki farklı yazı olacak, eklenecek her aksesuar işi daha da karıştırır ;)

 12. duygu

  amatörler ve giriş seviyesi için gerçekten çok yararlı bilgiler…artık bundan sonra kimse kötü fotoğraf çekemiycek :) yazılarınızın devamı dileğiyle …biraz görüntü işleme konusunda yazılar yazmanızı öneririm…

 13. Nihat Yıldırım

  Merhaba;
  Yapmış olduğunuz çalışmayı bizimle paylaşıp bu konuda bize yol gösterme istek ve çabanıza saygılar…
  Selamlarımla.

 14. erol doğan

  Aydınlatıcı yazılarınız sayesinde kafamda eksik kalan taşlar yerine oturdu.
  çok teşekkür ederim.

 15. serhat Atlas

  cok faydali herksin anliyacagi dilden pratik aciklamalar yapmissiniz,bir baska sitede bu kadar anlasilir sekide aciklama gormedim,amatorlerin dilinden anliyorsunuz,bunun devamini dilerim
  iyi calismalar ,tesekurler

 16. izmirrockisi

  Çok faydalı bilgiler, paylaşım için teşekkür ederim :)

 17. Gürman Akbulut

  Gerçekten uğraşıp emek vermişsiniz bukadar bilgiyi toplayıp biraraya getirmişsiniz daha ne olsun çok faydalı bilgiler teşekkür ederim.

 18. EROL KADAİFÇİ

  BILGILER ICIN TESEKKURLER GERCEKTEN COK YARDIMCI OLDUNUZ S 1500 FUJI KULLANIYORUM AMA COK TAKILIYORDUM SORULARIM CEVAPLANDI

 19. (C) phooka

  super bir sunum olmus cok faydalı :) tesekkürler elinize saglık

 20. Furkan Dlbn

  Selamlar,
  Amatörüm, siteniz benim için iyi bir kaynak.
  Mühim gördüğüm yerleri not alıp, hemen uyguluyorum. Makinenin özelliklerini sitedeki yazılar sayesinde daha iyi anladım diyebilirim. Her şey için teşekkür ederim. Kullandığınız Türkçeye özen göstermenize de ayrıca teşekkür ederim.
  Kafama takılan bir nokta var.
  A/AV modunda, F değerini yükseltip, olabildiğince arka planı yok eden portre çekimleri yapmak istiyorum. Ancak, F değeri yüksekken illa ki tripot ile çekim yapmak gerekiyor. Neden böyle bir durum olduğunu merak etmekteyim.
  Yani F değeri yüksekken, neden makine hızlı bir çekim yapamıyor da bir yere sabitlenmesi gerekiyor?
  Bir de, ufak bir soru daha sıkıştırayım: (Canon 450D kullanmaktayım ve çok memnunum.) Makinenin Pictures Style ayarlarında istediğim sonucu elde edemedim bir türlü. Belki bununla ilgili bir çalışmanız yapabilirsiniz. “Keskin ve mat renkleri sevenler, ayarlarını şu tarz yapabilirler.” gibisinden, örnekli bir makaleniz olabilir.
  Hoşça kalınız.

  • F değerini yükseltirseniz lensin diyaframını kısmış olursunuz yani algılayıcıya ulaşan ışık miktarı azalır ve bu enstantanenin uzamasına neden olur yani yeterli pozlama için daha uzun bir pozlama süresi gerekir.

   Diyaframı kısmanız aynı zamanda arka planı daha netleştirir yani elde etmek istediğinizin tersi bir durum oluşur. Arka planı öldürmek için diyaframı açmalı yani f sayısını küçültmelisiniz.

   Şuan biraz bilgi karışması var gibi :) Şu yazıyı mutlaka okuyun ;)
   http://www.bascek.com/2715/diyafram-nedir-fotografi-nasil-etkiler/

   • Ozan Buğdaycı

    Yalçın abi……yukarıda F değeri ”yükseltek” yerine ”düşürülecek” yazılması gerekmiyor mu alan derinliği için? yukarıdaki askerlerin olduğu fotoğraf örneğin de yanlış mı yazılmış acaba? benim de kafam karıştı

 21. Yasin DUR

  Valla tek kelimeyle süper bir site tebrik ederim :)

 22. Merhaba,
  Anlatımınızın sadeliği ve verdiğiniz bilgilerin doyuruculuğu çok dozun. Buradan sanırım çok şey öğreneceğim. Yazan arkadaşların ellerine sağlık. Lütfen devam edin.

 23. Gönül

  Fotoğrafçık hakkında daha önce hiçbir siteden bu kadar verim alamamıştım..çok teşekkürler.

 24. awkar

  İyi ki sitenizi facebook’ta gördüm ve geldim diyorum…Bilmediğim o kadar çok şey varmış ki…ve sizde o kadar ayrıntılı sade ve anlaşılır yazmışsınız ki. Harikasınız! Tek kelimeyle bu!

 25. Bu siteyi hazırlayanin ellerine sağlık, tam istediğim bilgiler var. Tekrar teşekkürler.

 26. ERFARUK

  Fotoğraf makinasıyla gelen kitapçıklarda bile ,bu kadar net,açık anlatılmıyor.Teşekkürler..

 27. mustafa ersin kılıç

  yine çok güzel çok açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık. makine de bir de A-DEP otomatik alan derinliği modu var ancak kullanımını çözemedim bu modu da açıklıyabilrseniz çok sevinirim.

 28. bige

  En güzel bilgilendirme sayfası bu sanırım.. Çok pratik. Binlerce teşekkür Yalcın abi:)

 29. bilinmeyen

  teşekkür ederim.
  bir güneş gibi doğdu siteniz.
  emeğinize ve yüreğinize sağlık

 30. mustafa kılıç

  elinize sağlık. gerçekten harika bir yazı. iyi çalışmalar.

 31. zeki yılmaz

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler…

 32. NİHAT ÇANDIR

  benim M modu ile ilgili bir sorum olacak.yalnış anlamadıysam M modu diyafram ve enstanteneyi kendimizin manuel olarak ayarladığımız mod, niçin odak uzaklığını değiştirdiğimde f değeri değişiyor yani makina bu değeri niçin değiştiriyor.kameram Nikon D5000

 33. deniz derya

  selam benim bir sorum olacaktı. burdaki ayarları nikon coolpix p90 model fotograf makinesinde de uygulayabilirmiyim??? yoksa daha profosyonel makineler içinmi geçerli bu ayarlar???

 34. Muhteşem bir sayfa, gerçekten hayran kaldım, fotokritik ve bu sayfa bana inanılmaz yardımcı oldu. Çok teşekküer ederim emeğinize sağlık.
  Bokeh konusunu işlemeyi düşünür müsünüz? :)
  Saygılarımla,
  Figue

 35. alptekinenes

  süpersiniz :)

 36. Ahmetc

  Elinize sağlık. gerçekten harika bir yazı olmuş verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

 37. SEMİH ATİK

  Fotoğrafta ki akan dere yanılmıyorsam Sinop Erfelek Şelaleleridir.Doğa ve fotoğraf severlere şiddetle tavsiye ederim.

 38. Bu güzel bilğiler için çok teşekkür ediyorum.

 39. hasan

  son derece faydalı bilgileri bizimle paylaştığınz için cok tşk ederim gercekten cok faydalı oldu özelikle benim gibi amatör bir fotoğrafcı için arayıpta bulamadığım pratik bilgiler tekrar cok tşk edrim emeğinize sağlık

 40. Nazar Hcz

  Super bi yazi, benim gibi amatorler icin klavuz niteliginde.
  Tesekkurler …

 41. Levent Ç.

  Sade ve kolay anlaşılan bu yazı dilinizden dolayı tebriklerimi iletiyorum. Bu bilgi paylaşımlarınızın asla son bulmamasını dilerim.

 42. Merhaba,
  Öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.
  Ben de amatörce fotoğraflar çekip, fotoğraflarımı ve edindiğim bilgileri paylaşmaya çalışıyorum.

  Burada bahsettiğiniz bilgileri deneyebilecekleri bir fotoğraf makinesi simülatörünü ve bazı bilgileri sizinle ve okurlarınızla paylaşmak isterim:

  SLR Fotoğraf Makinesi Simulatörü:
  http://alikemaltasci.blogspot.com/2010/11/slr-fotograf-makinesi-simulatoru.html

  Fotoğrafçılık ve Temel Fotoğrafçılık Kavramları – Diyafram – Enstantane – ISO – Alan Derinliği:
  http://alikemaltasci.blogspot.com/2010/11/fotografclk-ve-temel-fotografclk_27.html

  Flickr:
  http://www.flickr.com/photos/ali_kemal/

  Fotokritik:
  http://www.fotokritik.com/kullanici/Ali_Kemal/portfolyo/

  • Htd

   Fotoğrafçılık ve Temel Fotoğrafçılık Kavramları başlıklı metninizi okudum; lakin bu metni neden burada paylaşma gereği duyduğunuzu anlayamadım.

   Metni, çizim ve fotoları çeşitli sitelerden almışsınız*; ama nedense kaynak göstermemişsiniz…

   * Alan derinliği: http://www.fotografya.gen.tr/issue-9/diyafram.html
   iso: http://www.bascek.com/2865/iso-nedir-fotografi-nasil-etkiler

   Not: Basçek’te, bunca emek harcanarak hazırlanan bir makaleyi araklayarak hazırladığınız bir metni, hiç çekinmeden burada paylaşıyorsunuz. Sizi, medeni cesaretinizden ötürü gönülden tebrik ediyorum…

   • Yukarıda da yazdığım gibi amacım sadece “edindiğim bilgileri” paylaşmaktır. Blog yazımın sonunda yararlandığım kaynaklara ilişkin linkleri bulabilirsiniz. Bunların arasında basçek sitesinden edindiklerimi de görmeniz mümkün.

    Ben blogumda akademik makaleler veya ticari amaçlı yazılar yazmıyorum. Amacım edindiğim, derlediğim bilgileri insanlarla paylaşmaktır.

    Makale araklayıp, sıfırdan yazı yazmak gibi bir iddiam olsaydı, burada bir paylaşımda bulunmazdım.

    Basçek’i de bilgi edinmek paylaşımlarda bulunmak için kullanıyorum.

    Paylaşımımdan neden bu kadar rahatsız olduğunuza bir anlam veremedim.

 43. yusuf

  selamlar,ALLAH sizi nezerden saklasin,….

 44. MUMUDE

  nikon d 5000 makinem var ama baya bi amatörüm .
  siteniz sayesinde bir çok şey öğrendin
  tebrik ederim.başarılar

 45. Anonim

  YAMÇEN BEY
  size bir sorum olacak eğer cevaplar sanız çok iyi olur
  2 gün önce canon eos 600d aldım.fotoğraf çekmeye başladım.makinayı A/AV modunda kullanmaya çalışıyorum.geçen gün çegelköyde ağacı net arkayı bulanık yaptım ve çok güzel bir fotoğraf çıktı ortaya ama tam olarak ben kendim yaptım diyemem herhalde biraz tesadüf oldu hava kapalı olmasona rağmen ayar yapıp çektim s modunu kullanmada nerenin net çıkıp nerenin bulanık çıktığını nasıl anlayabilirim cevap verir seniz çok iyi olur.yazılıarınız için çok teşekkür ederiz.benim gibi yeni başlayanlara ve bir çok kişiye çok yardımcı oluyor sunuz.canon 600d yide almamda videolarınızın çok yardımı oldu.çünkü her yerde türkçe tanıtım yaparak kendi yorumlarını katan yok.

  şimdiden teşekkürler…

 46. feridun

  fujifilm s2700 makinem var. bu makinede birde c modu var. c modunu hangi durumlarda kullanırız. bilgisi olan varmı

 47. feridun

  SP modu…. SRauto modu ve C modu ne işe yarar. fujifilm s 2700 makinem var. daha bikaçgünlük

 48. tan kara

  Yaptığınız iş,tam bir kültür ve eğitim hizmeti..Tebrikler teşekkürler.

 49. Mustafa Yalın

  Ben henüz yeniyim ve aldığım ilk ve tüm bilgileri sizin çalışmalarınızla öğrenmeye başladım. Sizden hergün ders alıyorum :) Bir kaç ay önce fotoğrafın f’ sinden bile anlamadan dslr bi makine aldım ve şimdi sayenizde küçük bir kaç adım attım. Bunda herkesten çok emeğiniz olduğu için size çok teşekkür ediyorum.. Çalışmalarınızın devamı dileğiyle..

 50. Selamlar,

  10 günlük Karadeniz Turu’nda yaklaşık 2000 fotoğraf çektim, FZ21 Lumix ile. Keşke bu yazıyı okusaydım, sonra çıksaydım yola :/

 51. Benim elimde şu an Nıkon D80 fotoğraf makinem var.Benim öğrenmek istediğim gerçi bir arkadaş sormuş ama ben tekrar soruyorum.Deklanşörün önünde bir düğme var birde arkasında önündeki düğme A ve S modunda ki diyafram ve enstantaneyi değiştiriyor.peki arkadaki düğme söz konusu A ve S modundayken diyafram ve enstantaneyi değiştirmez i teşekkürler.

 52. leylaalizade

  selamlar …ogrenmek istedigim cekim modlari ile ilgili . fotograf makinesini alirken hangi cekim modunun olup olmadigini sormam gerkir mi acaba yoksa hepsinde ayni mi ?

 53. Özgür

  Çok teşekkür ederim. Hani teknoloji ile ilgili anlatımlarda her kesimden kullanıcıya hitap etmek adına “anneye anlatır gibi” diye bir tabir vardır ya, işte bu sitedeki anlatımlar bu kavramı kesinlikle karşılıyor. Çok faydalı bilgiler edindim buradan. Her şeyin başında Canon’un kompakt makinelerine güvenebileceğimi ve aslında çok şey beklenmese de aslında kompakt makinelerin hiç yabana atılmayacak eşyalar olduğunu gördüm:)

 54. Hidayet YASA

  gerçekten sizleri tebrik ediyorum bu yazılar çok yararlı oldu ve, sizlerin sayesinde bir makine secimi yapıp istediğim fotoğrafları çekebiliyorum artık, gerçektende tebrikler…

 55. gökhan

  HAB ( hemen anlaşılır bilgi) :)) içeriyor hazırlayanların ellerine sağlık. Amatörler için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkürler.

 56. soner

  Süpersiniz:)
  Yorum yapmayı sevmem ama bu bilgiler için emek harcanmış çok teşekkürler gerçekten işime yaradı.
  elinize sağlık

 57. Tuba

  Bu yazıları kim hazırladıysa çok teşekkür ederim çok açıklayıcı ve anlaşılır bi şekilde anlatılmış .
  Amatör olarak bu bilgiler çok işime yaradı …
  Elinize ve emeğinize sağlık …

 58. Onur

  Herkesin anlayabilceği açıklıkta olmuş . Çok teşekkürler .

 59. vedat

  emeklerinize sağlık…

 60. emn

  merhaba

  çok başarılı bir anlatım olmuş,yaklaşık üç saattir okuyorum ve makinam hakkında bilmediğim çok şey öğrendim. sitedeki bütün fotoğraf çekme teknikleri ile ilgili bilgileri merakla okumak istiyorum.

  8 haftalık bir temel eğitim almıştım onda bile bu kadar bilgilenmemiştim. anlatılan bilgileri fotoğraflarla birleştirmek süper olmuş.

  tebrik ediyorum..

 61. Suraz

  Ya guzel adam, emeginden dolayi sana ne kadar tesekkur etsem azdir.

 62. Cevahir

  Murat Bey,
  acaba AEB kilidi ile ilgili bilgi paylaşabilir misiniz?
  Ne işe yarar? Hangi Modlarda açılabilir? Nasıl açılır?

 63. Gökhan AYSAL

  Gayet güzel çalışmalar beğeniyle takip edeceğim bu siteyi ve forumları başarılı bir çalışma olmuş.

 64. Arzu

  bu bilgiler fujifilm s2950 içinde geçerlimidir

 65. Murat YILDIZ

  Bilgileriniz ışığında başlangıç düzeyi dslr makinamla otomatik mod çekimini terk ettim. Manuel ayarlar kullanarak denemeler yapmayı çok seviyorum artık. Daha ileri seviye bir makine almayı da düşünüyorum. Emeklerinize saglık. Çok teşekkürler.

 66. M.Ali

  Elimde Nikon p300 var A_S_M_P modlarında çekimler yapmak istiyorum ama beceremiyorum.Bu modlara gelince Menü’ye girip oradan da tekrar ayarlar yapmak gerekiyormu.[ölçüm,sürekli,iso duyarlığı,pozlama basamaklama,af alanı modu,oto netleme modu,flaş telafisi)gibi.Yani S-A modların da basit neler uygulamam gerekiyor tarif ederseniz minnettar kalırım şimdiden teşekkürler

 67. n.gokhan

  Canon EOS 400D var P modunda çektiğim fotolar pc de açılmıyor yardımcı olursanız sevinirm

 68. Gökhan

  Ben bu işi biliyorum diyen birine bile bu yazılar bir şeyler öğretecektir ellenize sağlık.
  Yakın zamanda bir otomobil yarışında çekim yapıcam elimde nex 5n var kitlensiyle birlikte hangi modu hangi ayarları kullanmalıyım?

 69. cihan kaplan

  Peki karanlık bi ortamda yada az ışıklı bi ortamda çekim yapmak için hangi İSO-F vs değerleri gereklidir ?

 70. Verdiğiniz bilgilerden çok istifade etti.Çok tesekkürler…

 71. fatih

  Herkse selam arkadaslar bnde yeni canon d600 aldim ve bu akan dereyi hangi ayarlarda cekiyoruz biri yardim edebilirmi tskler’

 72. doğan

  Aydınlatıcı harika bilgiler. Emeğiniz için teşekkürler.

 73. Murat Dursun

  Hem sade hemde çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Gereksiz teferruatlar yok özellikle yeni başlayanlar için. Gördüğüm tek kusur ekipmanlar bölümünde 2010 dan sonra çıkmış makinelerin olmayışı. Güncelleme gerekli. Saygılar.

 74. ali

  canon 600D deki A-DEP MOD , nikon daki hangi moda esdegerdir? birde yeni basladim fotorafciliga,nikon d3200 bir makina aldim, yaninda 18-55 lens var bu lensle karanlikta portre resmi cekmeye calisiyorum fakat guzel olmuyor, flasi acinca arka plan gozukuyor, fakat arkadasimda canon 600d 55-250mm lensli var o a-dep mode da cekiyor canonla ve cok guzel cikiyor butun resimler. arka plan karanlik, flash sadece insani gosteriyor. Boyle resim cekmek icin ne yapmam gerek? lensden dolayi mi yoksa markadan dolayi mi? tesekkurler

 75. Gerçekten çok yararlı yazılar buluyorum.. Uzun zamandır makinem var işim dolayısıyla kursa veya farklı şekillerde öğrenemedim. Simdi bu siteyi buldum tekrar fotoğraf aşkı doğdu teşekkürler basçek sitenizdeki tüm yazıları okumaya çalışıyorum iyi günler.. :)

 76. ali

  Teşekkürler anlaşılması kolay yazı olmuş.

 77. Eylül

  Fotoğraf çekerken bulanık çekiyor neden acaba


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, , ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop