Arka planı nasıl öldürürüm?

Bu yazımızla aşağıdaki soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız?

 • Arka planı nasıl öldürürüm?
 • Alan derinliği nedir?
 • Sığ alan derinliği nedir?
 • Konumu nasıl öne çıkarabilirim?


Fotoğraf argosunda sık olarak karşılaştığımız bu söylem çektiğim konuyu ne yapıp da arka plandan ayırırım anlamında kullanılıyor :) Her mesleğin, her hobinin kendine göre bir dili mevcut ki argo kelimesinin de dayanağı bu sonuçta. Gelelim bunu nasıl yapacağımıza.

f/16 yerine f/1.8 kullanarak arka planı daha çok öldürebilirsiniz.

f/16 yerine f/1.8 kullanarak arka planı daha çok öldürebilirsiniz.

Hazır reçete:

 1. Fotoğraf makinenizi diyafram öncelikli moda getirin yani mod tekerleğinde A ya da AV konuma getirin.

  Fotoğraf makinemizi diyafram öncelikli moda getiriyoruz.

  Fotoğraf makinemizi diyafram öncelikli moda getiriyoruz.

 2. F değerini küçültebildiğiniz kadar küçültün. Örnek olarak, F8 değeri yerine F4 değerini kullanın. F değeri ne kadar küçük olursa arka planı o kadar çok öldürürsünüz.

  F değerini küçültebildiğiniz kadar küçültün.

  F değerini küçültebildiğiniz kadar küçültün.

 3. Elinizde kit lens varsa, en tele konumunda yani lensin en çok zum (zoom) yapılmış halinde en küçük f değeri genelde f5.6 olacaktır. Eğer daha küçük f değeri kullanma imkanınız yoksa diğer yöntem olan mm değerini arttırma yolunu uygulayacağız yani 55mm yerine 200-300mm gibi daha büyük mm değerini kullanacağız. Elinizde daha uzağa zum yapabileceğiniz bir lens varsa makinenize onu takın ve olabildiğince yüksek mm değeri kullanarak tekrar deneyin.

Eğer balık tutmayı öğrenmek istiyorsanız yazının ikinci bölümünü de okumanızı tavsiye ederim ;)

Nasıl oluyor da oluyor?

Bu soruyu soran bir kişi büyük ihtimalle alan derinliği hakkında ya bilgi sahibi değildir ya da bilgi eksikliğine sahiptir. Alan derinliğinin ne olduğundan ve alan derinliğini etkileyen etmenlerden bahsedince zaten taşlar yerine oturacak ve ne yaparak arka planı öldürebileceğinizi kestirebileceksiniz. Bu yazı çekim tekniği üzerine hazır reçete yazısı olacak. Bilinmeyeceğini düşündüğümüz konularda yazıyı kesip bilgi vereceğiz ama çok da detaya girmeyeceğiz. Alan derinliği gibi başlı başına yazı olabilecek teknik konular için makele şeklinde yazımız gelecek.

Peace, ©Okan Akan

Peace, ©Okan Akan

Look after beauty, ©Okan Akan

Look after beauty, ©Okan Akan

Alan derinliği nedir?

Bir fotoğrafın kabul edilebilir ölçüde net olan kısmına alan derinliği (İng. ‘Depth of Field’/DOF) denir. Alan derinliği, fotoğrafın netleme yapılan kısmında bulunur ve alan derinliğini değiştiren etmenlerin değiştirilmesi ile nesnenin önünde ve arkasında bulunan nesnelerin de alan derinliği içinde yer alması sağlanabilir. Alan derinliği, lensin odak uzaklığına, diyaframın açıklığına ve nesnenin uzaklığına bağlıdır. Manzara çekimi gibi konularda geniş alan derinliği tercih edilebilecekken, potre çekimi gibi modelin arka plandan ayrılmasını tercih edebileceğimiz çekimlerde sığ alan derinliğini tercih edebiliriz.

Stereo-365, ©Aydın Tokmak

Stereo 365, ©Aydın Tokmak

Sığ alan derinliği nedir?

Sığ alan derinliği, İngilizce ‘Shallow Depth of Field’ kullanımının bire bir çevirisidir. Kötü müdür? Değil elbette. Sahnenin derinliğini düşündüğümüzde anlamlı olmakta ama kimileri için ilk okuyuşta kafalarında canlandırmakta zorlanacakları bir çeviri olduğunu düşünüyorum. Dar alan netliği dersem sanırım zihninizde canlanması daha kolay olacaktır. Elimizde bir bölümü net, diğer bölümleri ise net olmayan bir fotoğraf var. Eğer net olan bölüm darsa buna dar alan netliği ya da genel kullanım şekliyle ‘Sığ Alan Derinliği’ denir.

playin, ©Okan Akan

playin, ©Okan Akan

Dew point-294, ©Aydın Tokmak

Dew Point 294, ©Aydın Tokmak

Konumu nasıl öne çıkarabilirim?

 • Alan derinliği diyaframa bağlıdır. Diyaframı kısmak alan derinliğini arttırır. Daha açık diyafram kullanarak (f değerini küçülterek) konuyu arkaplandan ayırabilirsiniz. Ana yöntem budur, gerisini bu yöntem yetersiz kaldığı zaman uygulayabilirsiniz.
f/16'da alan derinliği geniştir ve bu sayede nesnenizin önünde ve arkasında daha fazla alan net çıkar.

f/16'da alan derinliği geniştir ve bu sayede nesnenizin önünde ve arkasında daha fazla alan net çıkar.

f/1.8'de alan derinliği çok sığdır ve bu nedenle nesnenizin önünde ve arkasında oldukça az alan net çıkar. Bu alanın dışında kalan nesneler flu çaıkacaktır yani konunuzu arka plandan ayırma konusunda daha etkili olacaktır.

f/1.8'de alan derinliği çok sığdır ve bu nedenle nesnenizin önünde ve arkasında oldukça az alan net çıkar. Bu alanın dışında kalan nesneler flu çıkacaktır. Yani f değerini küçültmek, konunuzu arka plandan ayırma konusunda daha etkili olacaktır.

 • Alan derinliği konunun kameraya olan uzaklığına bağlıdır, bu uzaklık film düzleminden mükemmel olarak net olan düzleme olan uzaklıktır. Konuya yaklaşarak konuyu arkaplandan ayırabilirsiniz.

  Konuya yaklaşarak alan derinliğini daha sığ hale getirebilirsiniz. Sony A330+18-55 kit lens (SAL-1855), f:8, 55mm, ISO100

  Konuya yaklaşarak alan derinliğini daha sığ hale getirebilirsiniz. Sony A330+18-55 kit lens (SAL-1855), f:8, 55mm, ISO100

 • Alan derinliği odak uzaklığına bağlıdır. Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği de azalır, diyaframı sabit tutmak kaydıyla odak uzaklığını arttırarak konuyu arkaplandan ayırabilirsiniz.
  Konuya yaklaşmadan önceki alan derinliği

  35mm'deki alan derinliği. Sony A330+18-55 kit lens (SAL-1855), f:5.6, 35mm, ISO100

  Konuya yaklaştıktan sonraki alan derinliği

  55mm'deki alan derinliği. Sony A330+18-55 kit lens (SAL-1855), f:5.6, 35mm, ISO100

 • Alan derinliği lense dik olan düzlemdedir. Eğer konunun lense olan uzaklığını sahnedeki diğer nesnelere göre farklı hale getirirseniz alan derinliğini kullanarak konunuzu arkaplandan ayırabilirsiniz. Ama alan derinliğinin bir hat olacağını dikkate alırsanız burada konunuzun tamamının alan derinliğinin içinde kalmaması riski ortaya çıkar. Aşağıdaki örnek fotoğrafa bakarsanız ‘Fender’ yazısının hepsinin net olmadığını görürsünüz. Bunun nedeni alan derinliği

  Konunun bulunduğu sahnedeki nesnelerin lens uzaklığını değiştirerek konuyu daha ön plana çıkarabiliriz.

  Konunun bulunduğu sahnedeki nesnelerin lens uzaklığını değiştirerek konuyu daha ön plana çıkarabiliriz. Sony A330+18-55 kit lens (SAL-1855), f:5.6, 35mm, ISO100

Sığ alan derinliği için ille de açık diyafram kullanmak gerekmediğini görmüş olduk. f:2.8 ve 1.8 gibi diyafram değerleri sağlayan lensler, genelde pahalı olduklarından bütçenizi zorlayacaktır. Ama yukarıda gösterdiğimiz gibi, özellikle de yakın çekimler için elinizdeki kit lens ile de sığ alan derinliği yaratabilirsiniz. Porte çekimlerinde ise arka planı öldürmek için kit lensinizin yanına bir an önce bir adet 50mm f/1.8 lens almanızı şiddetle öneriyoruz.

“Arka planı nasıl öldürürüm?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Çok pratik bir anlatım. Teşekküler.

 2. Merhaba,

  argo değil jargon olmalı.

 3. Ulvi Aslanov

  Çok çok teşekkür ederim. Bu site açıldığından sizleri izlemekteyim. harikasınız. Burdan elde ettiğim çok güzel bilgiler var. Teşekkürler

 4. Nevruz Balkan

  Çok açıklayıcı örnekler vermişsiniz. Çok teşekkürler…

 5. beymenbey

  merhabalar nikon d90 18-105 vr lensim var
  ıso 200 de a modunda yakınlaştırmadan f 3.5 düşürebiliyorum yakınlaştığımda ise 5.6 benim sorunum uzaktan çektiğimde bir insanı arka taraf flu olmuyor Look after beauty, ©Okan Akan fotoğrafınızdaki gibi yapmaya çalışıyorum ama olmuyor yardımcı olursanız çok çok sevinirim

  • O fotoğrafta 5D ve 135mm f/2.8 lens kullanıldı.
   Elinizdeki ekipmanınıla arka planı bu kadar öldürmeniz imkansız.
   Yapabileceğiniz şey 105mm, f/5.6′da konuya olabildiğince yaklaşmak.

   • beymenbey

    birde kameranın başka ayarıyla yükseltme şansımız yokmudur bu flu yapmayı

    • Mümkün değil :) Size kısa yol olarak 50 mm 1.8 bir lens almanızı öneririm. Ama zoom kabiliyeti olmayacak. Canon’un 50 mm’si kadar ucuz değil ama. Uzun lafın kısası diyaframı 2.8 ve altı olan bir lens almalısınız.

     • Murat Bey alacağım ama anlamıyorum. 50 mm dediğiniz 55-200 veya 300 mm gibi bir lens mi? Ben makinede karar kıldım nikon d5200 veya d7000 alacağım ama lens 18-55 ve 55-200 mü olsun 18-105 mi alayım sadece. Lütfen yardım edin :D

      saygılar…

 6. metin DERE

  Fujifilm s1500 makinem ile bende bu şekilde fotograf çekmek istiyorum f değeri en küçük olarak 2.8 e kadar düşebiliyor. Acaba mümkün mü

  • Elinizdeki makine ile buradaki gibi sonuçlar elde edemezsiniz.
   Makro çekiminde konuya çok yaklaşarak benzer etki yaratma imkanı olabilir.

   Her f/2.8 aynı değil maalesef.
   Kompakt makinelerdeki algılayıcı çok küçük olduğundan DSLR’lerden çok daha geniş bir alan derinliği sunabiliyorlar.
   S 1500 1/2.3 ” CCD algılayıcı kullanıyor yani kesme çarpanı 5.6x.
   S 1500′ün f/2.8′de sağladığı alan derinliğini aynı odak uzaklığında Canon EOS 5D neredeyse f/16 ile verebilecek.

   Nedeni burda bulunmakta:
   http://www.bascek.com/252/crop-factor-nedir/

 7. Yazınız çok güzel, elinize sağlık, bu siteyi yeni öğreniyorum, gercekten cok yararlı oldu benim için.

 8. metin DERE

  sayın Yalçın Aydın teşekkür ederim.

 9. Erkan

  Cok sade ve guzel bir anlatim.. Bokeh olarakta adlandiriliyor yanilmiyorsam..

 10. Berden

  alan derinliği ile bir fotoğraf çekerken, fotoğrafta gördüğümüz gibi (arka alan flu olarak) kameranın ekranında da görebiliyor muyuz?

  • DSLR kullanırken canlı önizleme tercih ederseniz ekranda görebilirsiniz ya da alan derinliği önizleme düğmesini kullanarak optik vizörde görebilirsiniz.

   Kompakt kullanıyorsanız bunu hissetmeniz daha zor çünkü onlarda alan derinliği düşük f değerinde bile sığ olamıyor.

 11. Tugberk

  DSLR anlaminda yeni fotograf cekmeye baslayan biri olarak yazilarinizi dikkatle okuyorum. Hem pratik hem de onemli bilgiler veriyorsunuz. Kafamdaki bilgiler yerine oturmaya basladi bile.

  Tesekkurler.

 12. ipek

  Merhaba.Yazınız çok açıklayıcı fakat benim yinede sormak istediğim bir soru var.benim sadece 18-55 mm lensim var ve yeni lens alma imkanım şu an yok ne yazıkki.Yinede bu lensle de 50mm de olduğu gibi derinlik yakalayamaz mıyım?

 13. kargakovar

  Merhabalar… siteyi bu gün keşf ettim… çok net duru bir anlatımla tüm detaylara inilmiş… siteyi çok beğendim… hemen favorilere ekledim… çalışmalarınızın devamını diliyorum…

 14. tubiss

  mrb benim makinem fujifilm finepix s1600 f değeri sadece 3.1 oluyo ve bir türlü ayarlıyamıyorum sığ alan derinliğini vs. örneğin bir obje ile arada ne kadar mesafe bırakıcam ve bu makineni ayarlarını bilen varsa yardımcı olabilir mi acaba :)

  • A moduna gelin, en düşük f değerini seçerek konuya da olabildiğince yaklaşın.
   Bu işte şu kadar yaklaşın diye bir kural yok, sizi tatmin eden bir sonuç elde edene kadar yaklaşın. Gene A modunda zoomu sonuna kadar yapmak ve en düşük f değerini kulanmak en etkili yöntem olabilir, onu da deneyin.

   • miray

    merhaba bu sitede bulunuyorsunuzdur inşallah
    benim makinam fuji fine s 2960 ve benim makinamda fotoğrafı çektiğimiz yerdeki zoom ayarı çalışmıyor w ye basınca 1.0x çıkıyor ve nekadar ileri geri oynatsamda zomlamıyor neden acaba

    • Makineyi menülerinden fabrika ayarlarına/defaults geri getirin ve auto modda çekim yapıp deneyin.

     • miray

      temel ayarlardan sıfırlama yap diyor heralde orası fabrika ayarına dönmek oluyor onu yaptım a da denedim aynı w ye gelinceyukarıda çetvel gibi 1.0x var t ye gelince hiç küçülmüyor veya büyümüyor bir çok ayarda denedim
      ben yeni aldım bozulucak bir şeyde yapmadım daha geçenlere kadar büyüyor ve küçülüuordu
      acaba servise mi götürmem gerekir ondan önce bozuk olup olmadığını bilmem gerekiyor ben teknosadan almıştım acaba orayamı vermem gerekir servis için.acaba yapamazlarsa yenisini verirlermi ki.neyse teşekkür ederim

 15. DUYGU

  CANON İXUS MODDELLERİNDE BUNU NASIL YAPIORUZ
  BİLEN VARSA ÇOK SEVİNİRİM ANLATIRSA

  • Yukarıdaki kurallar hala geçerlidir.
   Kolay yoldan, özet olarak şu şekilde anlatabiliriz: Eğer insan çekiyorsanız zoom yapın ve konuya olabildiğince yaklaşın, sabit bir nesne çekiyorsanız en geniş açıda çekin ve gene konuya olabildiğince yaklaşın.

 16. Canon 550D, kitlens ile arka plan öldürülmüş video denemem
  http://vimeo.com/12840877

 17. DOĞUKAN

  merhaba ben fınepix s1800 aldım ve daha yeni öğreniyorum hiç bir bilgim yok nerden başlamam gerek? arka plan öldürmek için hangi ayarları tavsiye edersiniz? yardımınız için şimdiden teşekkürler

  • Umut (:

   Burada anlatılan yolları aynen uygula .Zum ve f. değerleriyle ilgili olan kısım işine yarayacaktır.Burdakiler kadar profesyonel görüntüler olmasa da bi şeyler çıkacaktır.Ayrıca tavsiyem konuya yakınlaşabildiğin kadar yakınlaş elindeki makina da bu daha çok işine yarayacaktır.

 18. bende kodak z981var
  f yi endüşük değere alıp zoom yaptıgımda f otomatik büyüyor bu normal bir olaymıdır

 19. karaaslan öğrenci

  merhaba. bu işe yeni heveslendim ve yakın zamanda bi makine almayı düşünüyorum.Ayrıca en sevdiğim yönü arka planı öldürerek fotoğraf çekmek. benim sorum alcağım makineye yönelik.Nikon D5000 kit Yani 18-55 lens ile bu tip bir çekimi yapabilirmiyim? bunu merak ediyorum. eger olmuyosa d5000 üzerine ne tip bir lens almalıyım.maliyette önemli bnm için. ona göre paramı biriktireyim. şimdiden teşekkür ederim…

  • Portre çekiminde kit lensle arka planı yeterince öldürmek mümkün değil ne yazık ki.
   18mm’de yakından çekim yapmayı deneyebilirsiniz ama yüzde bozulma kaçınılmaz olacaktır. 55mm’de gene olabildiğince yakından çekim yaptığınızda tatmin olmazsanız o zaman hızlı bir lense ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

   AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G bu işi için en uygun seçenektir ama bütçeniz darsa AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G’yi de değerlendirebilirsiniz.

 20. MUAMMER öğrenci

  Merhaba yalçın bey canon powershot pro1 makınem var f ayarı en dusuk 2.4 oluyor dedıgınız gıbı en dusuk f de en büyük mm de cekım yapıorm ancak odakladıgım yer degıl her yer flu olarak cıkıyor.Super makro cekım var onda konuya cok yaklasp odaklama yapınca sorun olmuyor ne yapmalıyım ?? Teşekkür ederim simdiden..

  • Her yer flu oluyorsa bundan çıkaracağımız sonuç çok tele kullandığınızda lens netleme yapamamış, bu nedenle tamamen flu bir fotoğraf elde etmişsiniz olmakta. Bunun nedeni de, konuyla aranızdaki mesafenin, lensin mevcut odak uzaklığındaki asgari netleme mesafesinden daha az olması.

   O modelde de AiAf olsa gerek. AiAF modunda netleme yapılamasa bile fotoğraf çekiliyor. Bunun yerine Merkez AF modunu kullanırsanız netleme yapılamayınca makine sizi uyaracaktır.

   Bu gibi durumlarda yapmanız gereken daha az zoom yapmak ya da konudan uzaklaşmak olmalı.

 21. Özlem

  Sıfırdan başlayanlar için oldukça açık bir anlatım. Teşekkürler

 22. HSN

  Cok tesekkurler…Cok akıcı bir anlatım…

 23. hilal

  uzun zamandır böyle açıklayıcı ve net anlatımlı fotoğrafçılık bilgileri içeren bir site arıyordum.sanırım aradığımı buldum.yazılarınız teknik terimlerle boğmuyor biz amatörleri.örnekleriniz ise tamamıyle akılda kalıcı.çok çok teşekkürler.

 24. alper

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.ellerinize sağlık

 25. alper

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.ellerinize sağlık.

 26. SEMİH ATİK

  Ben yeni başladım.Hem burada ki yazıları okuyorum hem de bol bol deneme yanılma yapıyorum.Makro modunda küçük diyafram ile zum yapınca tam tersi oluyor.Ön plan flu arka plan netleşiyor :) )

 27. SEMİH ATİK

  Makinemi alalı 1 hafta oldu sürekli deneme yanılma yapıyorum.Arka planı öldürmek için diyaframı 2.8′getirip zum yaptığımda zumla beraber diyaframda otomatik olarak artıyor.Zum yapılınca ışık azaldığı için mi diyafram artıyor acaba.

 28. seda camcı

  teşekkürler..

 29. melis

  merhaba ben fujifilm s1600 kullanıcısıyım makinayı alalı 1 hafta oldu. arkayı bir türlü öldüremiyorum deneme yanılma yoluyla o kadar çok uğraşıyorum ki olmuyor. yardım edebilecek olan var mı ?

 30. Merhaba , fujifilm finepix s3200 fotoğraf makinam var bunu yapmakta çok başarılı bir makina değil. Bunu yapmak için makinam için önerebileceğiniz herhangi bir ekipman mevcut mudur ?

 31. Çağatay

  Akşam üzeri yada sabah erken saatlerde, ayrıca portre yada alan derinliği olan fotografları çok begeniyorum. Bu bağlamda “Look after beauty, ©Okan Akan” adlı fotograf buna hoş bir örnek.. Yeni bir makine almak istiyorum. Nikon D7000 yada Canon 60D ,gönlüm Nikon diyor ama sizden uzman görüşü almak isterim .
  Ayrıca Nikon ile beraber lens 18-105 VR f:3,5 veriyolar .Işığın az oldugu zamanlarda veya alan derinliği istenilen fotograflarda bu lens kafi gelmeyeceğini düşünüyorum . Yukarıda belirtiğiniz Lens “Nikon – AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8″ bu iki çekimi özelliğinide karşılayabilirmi? Akşam üzeri yada sabah manzara çekimlerinde f/1,8 olması fotografta keskinlik kaybına sebeb verirmi ?
  Teşekkür ederim.

  • İkisi farklı kulvarlarda makineler.
   Söz konusu fotoğraf çekimi olduğunda D700 tabii ki daha iyi seçenek olacaktır ama fiyat olarak neredeyse 60D’nin 2.5 katı.
   D700 ‘full frame’ olduğu için de ‘DX’ serisi lenslerle uyumsuzdur, 50/1.8 ya da 50/1.4 alabilirsiniz.
   Makineleri sadece gövde olarak alma imkanınız mevcut, o şekilde istediğiniz lensle birlikte alabilirsiniz.

    • Bir sıfırı gözden kaçırmışım :)
     Bu durumda D7000 yerine 60D alın, aradaki farka da 50/1.4 alırsınız :)

     • Çağatay

      Cevabınız için teşekkür ederim. Fazladan bir sıfır, fiyat anlamında nelere kadir :)

      Fotograflardaki keskinliği gözüm arıyor forumlardan araştırdığım kadarıyla D7000 de bu arayışımı giderir diye düşündüğüm için bu makine öne çıkıyor. Tabi canon ile nikon arasında 250$ fark var.. Canon – 50mm f/1.4 EF USM Telephoto Lens 399 $ yani, 150$ fark ile canon 60D 18-135 mm lens artı 50mm f/1,4D sahibi olmak daha akılcı görünüyor . (Amerika bestbuy fiyatı bunlar TR de nekadar bilmiyorum)

      Nikkor 50mm f/1.4D AF Lens (349 $) ile Nikkor 50mm f/1.8 AF Lens (139$) bu ikisi arasında fiyat kadar diyafram değerinin etkileyeceği kadar fotografta fark yaratırmı ?
      Ayrıca bu iki lens ile akşam üzeri veya ışığın yetersiz oldugu ortamlarda keskinlik kaybına yahut hoş olmayan fotograflar çekmeme sebeb olurmu?
      Bu tip fotograf çekimleri için (akşam veya sabah saatleri, yetersiz ışığın oldugu gölgeli ortamlarda) hangi tip lensi önerisiniz ?
      İlginiz için Teşekkür ederim.

     • Murat Kocayanak

      Merhaba;

      Tam karar noktasında Yalçın bey cevap vermeyince yüzüp yüzüp kuyruğa gelmişken kursağımızda kaldı diyalog. Bu konuya son noktada cevap verebilrseniz çok sevinirim aynı karar aşamasındayım…

      Saygılarımla

     • Sizin ikilemde kaldığınız konu neydi :)

     • Murat Kocayanak

      D7000 vs. 60D ve ilgili lensler… 15 saattir internette okunabilecek bilimum forumları taradım tam hah benim istediğim bu derken birden bir şey okuyorum kafam karışıyor. Ama D7000 konusunda aydınlandım artık. Sanırım 60D ve iyi bir lens oldukça uzun bir süre benim işimi görecek bu sefer de hangi lens konusu çıkıyor…

      Teşekkürler…

     • Lens konusu makineyi alıp çekim yapmaya başlayınca gündeme gelmeli. O yüzden bir türlü karar veremiyorsunuz. Halbuki kullanmaya başlasanız makineyi, hangi lense ihtiyacınız olduğu kendliğinden ortaya çıkacak :) Siz makineyi alın yanına da 50mm f1.8 alın bir başlayın önce :)

 32. Can Orçun

  arka plan flu çekimleri iç mejan da gayet başarılı yapabiliyorken,
  güneşli ve deniz kenarında canon 500d 18-135 mm lens ile AV modunda arka plan aşırı parlak çıkıyor.
  bu işe yeni gönül veren, acemi biri olarak nelerde eksik yapıyorum, neler yapmam gerekiyor acaba?
  başka bir modda mı çekmeliyim?

 33. SEMİH ATİK

  Makinem Canon G12. Arka planı her zaman öldüremiyorum.Şöyle ki;
  Diyaframı kısıp zum yaparken obje yakında ise (yaklaşık 20 ile 70 cm arası) arka planı öldürebiliyorum.Fakat bir kaç metre ileride ki objeyi çekerken aynı şeyleri yaptığımda arka plan ölmüyor. Bu benim mesafe, diyafram ve zum ile ilgili yaptığım ayarda ki bir yanlışlıktan mı kaynaklanıyor ? Yoksa makinenin teknik özelliklerinden mi kaynaklanıyor? Herhalde dslr makine ile bu daha iyi yapılır ama bu kadar da olmaması lazım.En azından bir kaç metre ötedeki portreyi çekerken arka planı öldürebilmem lazım diye düşünüyorum.Yardımcı olabilirseniz müteşekkir olurum.

 34. SEMİH ATİK

  Ben diyafram öncelikli modda değilde tamamen manuel modda yapıyorum ondan kaynaklanabilir mi?

 35. HACER

  siteniz gerçekten yararlı bilgilerle dolu

 36. melis

  mrb öncelikle bilgi için tşkler.ben yakın zaman önce fujıfilm s1800 aldım aynı şekilde arkayı öldürmek istiyorum fakat çok fazla kullanmış değilim nasıl yapcagımıda bilmiyorum yine f değerleriyle sanırım ama bu makineyle ilgilide bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşkler…

 37. Pançonyo

  Uzun zamandır gördüğüm en bilgi dolu ve eğitici fotoğrafçılık sitesi diyebilirim. Teşekkürler.

 38. Nurettin Murat ÖNDER

  Alan derinliğini gayet net bir şekilde anlatmış daha ne olsun

 39. Ertugrul Güngör

  Çok aÇık bi şekilde anlattığınız çin teşekkür ederm fakat ben daha yeniyim fotograf çekmede ve elimde Canon SX120 var diyafram ayarlarını 2.8 getirdim kısacası beceremdim arka planı nasıl oldürebilrim ?

 40. hayat

  merhaba 1 hafta önce 450d aldım 18-55mm lens le arka planı öldürebilirmiyim deniyorum olmuyor:(

 41. Pınar Koyuer

  anlatımlar harika..teşekkürler…

 42. SEMİH ATİK

  Bir şey merak ettiğimde google’da arama yapmıyorum.Direkt bu siteye bakıyorum.Git gide inanılmaz güzel fotoğraflar çekmeye başladım ve bu bana inanılmaz haz ve keyif veriyor.O yüzden size tekrar teşekkür etmeyi borç bilirim.Yaptığınız gerçekten de çok güzel bir kamu hizmeti.
  Fakat anlayamadığım bir şey var.
  Arka planı çok güzel öldürüyorum. Ama sadece yakın mesafelerde.Bir metreye kadar olan objeleri arka planı flu çıkartarak çok güzel çekebiliyorum.Fakat Bir metreden daha uzakta ki cisimleri arka planı öldürerek çekemiyorum. Bu benim bilmememden mi kaynaklanıyor yoksa kullandığım makineden mi? Yakınlaştırma 5x, diyafram aralığı 2,8-8. Mantık olarak yakınlaştırması yüksek diyafram aralığı geniş daha profefsyonel slr bir makine ile daha başarılı olur diye düşünüyorum ama yanlış mı biliyorum.
  Makinem Canon Powershot G12

  • Zoom arttıkça odak uzaklığı artacak, bununla birlikte kullanabileceğiniz en açık diyafram değeri de artacak. Zoom yapınca da kadrajın büyük kısmını konunuzla doldurmanız etkili olacaktır ama kompaktlar için en temizi hala geniş açı, konuya yaklaşma ikilisini kullanmak.

 43. Emeği geçenlere teşekkürler kimsenin soru sormasına gerek kalmamış ben yorumları okuyarak istediğimi elde ettim çoğu kişi yorumu okumadan sorular sormuş bende ilk denememde yapamadım ama şuan çok güzel fotolar çekiyorum ön lan net ark plan flu gerçekten minnttarım yalçın bey teşekkürler (D3100 18.55 vr + 55-200)

 44. Haan

  İyi geceler siteyi bugün keşfedenlerdenim ve bende bu sitede uzun süre kalacak olan ve en çok yararlanacak kullanıcılardan biri olacagım ben hobi +heves olarak fotograf çekmeye bayılıyorum. boş zamanlarda elimden eksik olmaz makine ama her zaman amatör olarak dslr siz devam ettim hem pahalı olmasından hemde ne alacagımı bilememekten yazılarınızın bazılarında 2 el alın deneme tahtası gibi hem ucuz hemde başlangıç olur diyorsunuz bu mantıklı geliyor ama orada shot olarak belirli kriterler var 5.000 de yada 20.ooo de gibi durumlarda açıklamalar yapılıyor. anladıgım bunların düşük olması gerekiyor büyükşehirde yaşamadıgımdan 2. eli görüp alma olasılıgım yok nettende ne kadar güvenilir bilmiyorum. sonrasında “0″ ürün alma konusuna bakınca da nikon sempatim var ama yazılarınızdan canon daha güzelmiş izlenimi aldım nikonu da övdüğünüz bir çok nokta var ama birden fazla makaleyi birleştirdiğimde canon daha güzel bir şeçimmiş gibi geliyor mesela nikon d5100 ü çok övdüğünüz yer var kendi klasmanında ancak lenslere gelince gövdede af motoru olmadıgı bilgisini de vermişsiniz. bu tedirgin etti beni. araştırmaya ve okumaya devam edeceğim ne yapmam gerek ne almam gerek sizden öğrenecek çok şey var crop factor olayını tam anlamadım işte okudugumdan olmalı haricinde de. çok sorum var bu arada elimde bi öyle anı yakalamk için bi samsung kompact makine var st5000 olarak bunla neler yapabilirim hiç bilmiyorum bide 14.2 mp yazıyor yani 14.2 mp dslr olunca süperde kompatta neden düşüyor bide a1a2a3a4 bir sürü çekebileceğim boyut var hangisi doğru olan bilmiyorum :( yardım için şimdiden tşkler.

  • Reasürör

   Sanırım, sorularınızı teknik bilgi verilen bir konu başlığının altına yazdığınız için cevap alamadınız. İncelediğim kadarıyla, sorular konuyla ne kadar ilişkiliyse, tatmin edici bir cevap alma ihtimaliniz de o kadar yüksek.

   http://www.bascek.com/11579/dslr-satin-alma-rehberi-temmuz-2011/ linkini incelemenizi ve sorularınıza kendiniz yanıt veremediğiniz noktada, merak ettiklerinizi bu konu altında sormanızı öneririm. Soru, konu ile alakalı olunca, editörler sorunuzu atlasa bile, okurlar yardımcı olacaklardır en azından.

 45. burak karaca

  selamlar benimde bir sorum olacak bazen alan derinliği vermek istediğim fotoğraflarda şununla karşılaştım öndeki cismi öldürürken arka planı netleştirdi makinemle gelen 18-55 kitlensim var diyafran 5.6 da çektim??

 46. Ahmet Sener

  Gerçekten süper bir site ve bir benzeri daha yok. Herkese emekleri için çok çok teşekkür ederim. Hergün güzel şeler öğreniyorum sizlerin sayesinde. Kanada dayım ve geçen hafta lenslerden çok fazla anlamadığım için 699 dolara Nikon D5100 sadece gövdeyi aldım ne olur ne olmaz yanlış lens almamak için. Ben yukardaki örnek fotoğraflar gibi arkası fluu çekimler yapmak istiyorum. Genelde günlük çekimler yani mesafenin öyle çok yakın olmayacağı düzeyde çocuğumu parkta oynarken çekmek gibi arkası fluu kareler yakalamak istiyorum. Bana bu makine için hangi lensi almam gerekli söyleyebilirseniz çok ama çok memnun olurum. Aşağıdaki linkteki mağazadan aldım ve aldığım makine bu.

  http://www.henrys.com/64741-NIKON-D5100-DIGITAL-SLR-BODY.aspx

  • Anonim

   merhaba ahmet bey bende 2 hafta önce d5100 aldım üzerinde gelen 18-55 kit sanırım yeterli değil sizin tavsiye edebilceğeniz bir lens varsa makro ve uzak çekimler için sevinirim teşekkürler iyi günler .tamer

  • Erkan

   50 mm F:1.8G Üzerinde AF (Otomatik Netleme) motoru vardır. BU yüzden 1.8D’den Biraz Daha Pahallıdır. Ama Aradaki Fiyat Farkını Performans olarak Lens Size Öder.. Modelinizi Yakından Çektiğiniz Zaman Bu Lens İle Çok Kaliteli Bokeh (Arka Plandaki Flu Alan) Alırsınız… Arka Planı Öldürme Konusunda Telezoom Lenslerde iddialıdır Ama Fiyatlarıda Yüksektir.. Bol Fotoğraflı Günler..

 47. asya

  gerçekten mükemmel bir anlatım… tebrikler emeğinize sağlık…

 48. yüksel çelik

  çok güzel bir site. benimde zaman içinde sorularım olucaktır. teşekkürler canon 400 D. 50 mm, ayrca 18-135 lensim var bende arka flu ön net fot.çekmek istiyorum. 50 mm f-1.8 mi lens almalıyım. piyasada veya canonda ne kadardır

 49. ismail

  usta olympus sp800 var bnde bu makıne arkaplanı nasıl oldurum.benım makıende deedınız mod varrda bnmı bulmadım.konu ıle ılgılı bırısı bvarsa yardımcı olurmu bna. tsklerrrr

 50. burcu

  Merhaba.tüm yorumları konuyu ve forum başlıklarını okudum ama mutlaka bişiyleri gözden kaçırıyorum ve çok basit bir tarif rica ediyorum.arka planı öldürerek flu fotoğraf çekebilmem için makinamın modu ne olmalı AV,MANUEL,A-DEPT vs.? makinam canon rebel t3i (600D) örneğin anlatımlar dahilinde AV modunda objeme yaklaşarak,f değerini en düşüğe alarak ve zoom u en yükseğe alarak denemeler yaptım fakat hiçbir sonuç elde edemiyorum. Teşekkür ederim…

  • ismail

   sizedemı cvp vermedılerrr ..keske bılsemde yardımcı olsam sizee…..

  • burak karaca

   arkayı flu yapabilmek için sizinde dediğininiz gibi lensin ne olursa olsun sonuna kadar zoom yap bunun dışında ben çekimlerimde yeni olduğum için genelde auto modunu kullanıyorum ayrıca makinenin mod tekeri üzerinde çiçek sembolu vardır makro çekimi ifade ediyor bildiğim kadarıyla ve makro çekimlerde de arka flu çıkıyor bi dene istersen

 51. ismail

  bu işlerı bılen arkadaslar bize yardım konusunda duyarsızlar kaç gun oldu 1 harf dahı olsun bişey yazmadılar buraya… bılgınıze duyrulur….

 52. Fatih KILIÇ

  Merhabalar, Canon PowerShot A 3100 IS makinem ile sanırım diyafram ayarını olduğundan daha düşüğe veya yükseğe ayarlama lüksüm yok?
  Makro çekim modunda, 4x optik zoom ile bir deneme yaptım ve LCD ekranda göründüğü kadarıyla akra plan flulaştı, öldürdüm :)
  Tabii net sonuçları görmek için bilgisayardan bakmak daha gerçekçi sonuçlar yaratabilir.
  Diyafram ayarıyla ilgili pek bir ayar bulamadım; normal de 2.7′de zoom yapıncada 5.4′lü bir değerdi sanırım aldığı, başka da bir ayar yapılamaz öyle değil mi?

 53. ceren

  öncelikle anlatımlar için teşekkürler:) okudum ama pek algılayamadım fujis3200 kullanıcısıyım arka plan öldürme konusunda bayağı zorlanıyorum,yukarıdaki gibi sonuçlar alabilir miyim acaba?ilginize teşekkürler…

  • burak karaca

   anladığım kadarıyla makineniz kompakt bir makine pek fazla bilgim olmasada denemenizde fayda var lensinizle tam zoom yapın ve net çıkmasını istediğiniz kişi veya nesneye makinenizi odaklayın odak noktasının dışında kalan yerler flu çıkacaktır mod önemlimi bilmiyorum ama auto , enstanene ve diyafram öncelikli modları kullanın: (varsa)

 54. alahan1963

  Edit : Hatalıyım, pardon..:-)

 55. S3300

  Merhabalar, benim fujifilm finepix s3300 fotoğraf makinem var.Flu çekimlerim var hemde harikalar fakat bu açık alanlarda daha fazla oluyor.Ve her istediğimde flu olmuyor fotoğraf ama dediğim gibi flu çekebilme özelliği var.Bunun için ne yapmalıyım acaba biraz zoomlayıp filan mı çekmem lazım yardım ederseniz çok memnun olurum :)

 56. YADİGAR

  Benim gibi amatörleri aydınlığa kavuşturduğunuz için emeğinize sağlık. fujifilm hs10 aldım daha yeni ama kullanım klavuzuda olmadığı için bir çok özelliğini bilmiyordum..ve araştırırken sitenizi buldum birçok şey daha doğrusu herşeyi öğerdim..
  soru:makinemde sanırım özellikleri arasında yok f8 ten yukarı f 2.5 den aşşağı inmiyor.. flu çekimide denedim pek başarılı olamadım:/

 57. Ahmet

  Bende Finepix s2960 var, dediklerinizi yapıorum yanlız istedigim sonucu alamıorm, f degerinde iki sayı geliyor
  1. 11 2.5,6..

 58. müge

  merhaba ben bişey danışıcaktm bnm makinam fujı fınepix hs10 bu f degerını en düşük 2.8yaptm ama yakalayamıyorum o fluluğu. arka plan flulama hakkında biraz teknik bilgi verirseniz sevinirim.

 59. acedia

  teşekkürler güzel anlatım… yeni başlayanlara yardımcı oluyor yazılarınız.

 60. paintmaker

  merhabalar, çok faydalı bilgiler paylaşıyorsunuz. sayenizde arka planı nasıl flu yapacağımı anladım. ve başardımmmm :) anlattıklarınızı not tutuyorum, tekrar tekrar okuyorum ve faydasını görüyorum. emekler için sağolun…

 61. kykgm

  merhaba dslr zor bela geçen kısa filmcilerdenim ama sonsuza netleyemiyorum yani tüm alanı net görmek istiyorum fakat olmuyor bunun bir çözümü varmı ne yapmam gerekiyor elimde 60d 18-55+50 mm1.8 II ve bir çok manuel lens mevcut teşekkürler

 62. didem

  merhaba, yazı icin teşekkürler cok yardımcı oldunuz. ancak “look after beauty” yerine looking after beauty kullanmanız doğru olur veya the look after beauty. iyi günler.

 63. irem

  flu çekimi nikon coolpix p500 de yapabilir miyim ? F3.4 ten daha küçük olmuyor yine de olmaz mı ?

 64. Kardeşim bu işlemi çekilmiş bir fotoğraf üzerinde nasıl yapıcaz bu lazım bana eğer yardımcı olmak isterseniz mail atabilirsiniz.

 65. uğur

  fiyat olarak fuji finepix s2950 ustu s3300 arasi ucuz gibi uygun yani… Ozellik olarak da hani eh idare eder gibi… Eger boleyse sorun yok ama sen yinede onlardan alma da … Şunu al diyebileceginiz bir dslr-like bir makina var midir acaba… Telefon ve basit kompaktlardan baska foto cekmisligim yok o yuzden hemde dslr lar cok pahali… Ki hoş almis bile olsam kullanmayi bilemiyorum :) yani gel gelelim bana bir makina onerebilirmisiniz dslr-like tarzi ve fiyat olarak…..? tesekkurler simdide… Iyi geceleeerrr

 66. tuuce

  ben de canon eos 600d ve 18-55mm IS lens var bu işlemi yaptığımda her zaman olumlu sonuçlarla karşılaşamıyorum acaba lens mi uygun değil bu yüzden mi olmuyor ?

 67. ozlem

  bende de fujıHS20 EXR var fakat diyafram ve enstantane ayarlarının nerden oldugunu bılmıyorum hangı modda nerden yapabılırım bu ayarları ?

 68. Figen

  Benim makinam fujıfilm Finepıx S 2940 bu makinayı daha çok geliştirmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz Lens ve makro konusunda?

 69. Burak

  merhaba öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı olmuş. bende nikon d90 ve af-s nikkor 18-105mm kit lens var. arka planı öldürebiliyorum verdiğiniz bilgilerle fakat her zaman yapamıyorum. bazen ön taraf flu çıkıp arka taraf net çıkıyor. bunu nasıl kontrol edebilirim teşekkürler.

 70. khan

  merhaba…lutfen yardımcı olunuz…canon sx130 yoksa fujifilm s2950,3200,3300…maksimum fiyatı 700 tl olan kaliteli makına ne oneriyorsunuz?yarıprofosyonellerden ne ala bilirim bu fiyata

 71. f değeri kullanma imkanınız yoksa diğer yöntem olan mm değerini arttırma yolunu uygulayacağız yani 55mm yerine 200-300mm gibi daha büyük mm değerini kullanacağız… DEMİŞSİNİZ

  mm değerini arttırma nasıl yapılıyor peki ???

  • mm arttırmadan kastınız ZOOM anladım…

   Benim makinem Nikon D3000 ve 55-18mm lens takılı şu anda.
   Arka planı öldürme için neredeyse tüm anlatılanları denedim olmadı.

   Lensten kaynaklı bir durum mu yoksa başka bir metodu var mı?

 72. sinan

  merhaba bu işe yeni başlayan hevesli biriyim en çok ilgimi çeken makro çekimler elimde fujıfılm s4080 var makro çekimleri ve flu çekimleri ne derece yapabilirim bilen varsa yardımcı olursa çok sevinirim..

 73. Talha Demirci

  Selamun Aleykum abılerım ben 17 yasında bı kardesınızım ve abım fujıfılm fınepıx s 3200 denen fotograf makınesını almıs ve ben bu makınede alan derınlıgını saglayamadım yukarıda paylasılan degerlerı uyguladım ve fotografı cektıkten sonra fotografın tamamı bulanık cıktı bu makıne ıcın bana verebılecegınz bılgıler varmı alan derınlıgı konusunda ?

  • kykgm

   a.s merhaba bu makinadeki lens sabit ama sen zaten ayarları yapmıssın netliği yapamamıssın bu değerler her makinede değişir ekrandan bakarak netliği sen ayarlıyacaksın ileri yada geri istediğin objeyi netleyene kadar oyna netliği yakalayınca deklanşöre basman yeterli

   not: bu tür makinelerde 70 mm den sonra makro çekimleri daha iyi olur..

 74. dyg

  Merhaba;

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hiçbir şey bilmeyen ben birazda olsun kavrayabildim :) Bu işe Fujıfılm S1800 12MB ile başladım uygun mudur?Ayrıca bu tür çekimler için bu modele verebileceğiniz uygun ayarlar nelerdir?

  Yardımlarınızı bekliyorum,şimdiden teşekkürler.

 75. stn

  bende canon 550d var daha başarılı flu çekim nasıl yapabilirim?

  • kykgm

   merhaba lesn seçimi ile 50mm 1.8 lens 18-55mm in 50 mm de 4ün üzerinde diyafram açılklığı olurken 50mm de 1.8 olur ve alan derinliği dar olur

 76. mehmet

  ıyı gunler fujıfılm fınepix s2950 kullanıyorumm.. kullandıgım makına da arka planı öldurme yada bulanıklaştırma gıbı bı ımkanım varmı sımdıden tesekuredıyorumm

 77. gunef

  merhaba;
  Nikon d 300 kullanıyorum. yeni başladım. zoom yaptıkça resim tamamen bulanıklaşıyor.
  ayarlarını bilmeden kurcaladığım için olmuş olabilir.
  yardımcı olabilir misiniz?

  • kykgm

   merhaba zoom yapınca flu olması normaldir ayar makineden değilde lensten ayarlanıyor af-m modundan af modunu seçersin deklanşöre bastığında netler istediğin objeji elinle netlemek istersen o zaman m modunda lensteki zoom un dışındaki yüzügü çevirmen yeterli kolay gelsin

 78. faruk gökaşar

  merhaba benım yen aldıgım fujıfılm s3200 model fotograf makınesı var.. FLu nasıL yapıLıyor ogrenebiLmıs degıLım.. ALırken makroya getır cek flu olur dedıler olmadı ınternetten baktım dıyafram ayarları kucuk olması gerekıyor dıyor ama dıyafram sadece 3.1 var bıde 8.0 var baska yok ınternette canona gore gostermıs onunkı tek tek 4-5-6.. dıye gıdıyor yardmcı olrmusunuz

 79. Esra

  Bende fujifilm s2700 var ve flu çekim yapmak istiyorum fakat yapamıyorum. A moduna getiriyorum ama diyaframı düşüremiyorum bana öğretirmisinz ?

 80. görkem

  F degerinin nerden düşürülcegini bulamadım ıso:64 sf + – tusuna basılarak ayarlanıyo dıe bılıyorum ama oraya basınca sadece ekrandaki +- bölümü düzenlenebiliyo yardımcı olursanız sevinirim

 81. murat

  bende yarı pro sayılacak fınepix s2960 model fotoğraf makinası var diyafram ayarı ile o kadar oynamama rağmen bir türlü flu çrkim ypamıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 82. mustafa

  iyi günler yalçın bey. benim sorum yeni aldığım makinem hakkında. nikon L310… bu makine hakkında ne gibi yorum yapabilirsiniz? arka planı öldürerek çekim yapmak istiyorum, ama sizin yukarıda bahsettiğiniz bir çok özellik sanırım bu makinede yok yada ben bulamıyorum. yardımcı olursanız çok sevineceğim. saygılarımla…

 83. Behnan Balaban

  İyi günler,kafamda bir soru var.Eğer konudan uzaklaşıp ona optik zoom yaparsak yine konuya yaklaşmışız gibi bir alan derinliği yapma imkanımız var mı?Diyaframı da değiştirmeden.

 84. yusuf

  murat abi meraba aklıma takılan bi soru var bizim bi arkadaşta makine var nikon d300 diyaframı f7.1 getirip fotorafı çekti arka plan gayet güzel bi şekilde bulanık oldu diyaframı açmadan arka planı bulanık yapma gibi bi şansımız varmı illa diyaframı açmak zorundamıyız arka planı öldürmek için

 85. ömer öztürk

  elimde canon yarı-pro makinesi var ve keşfetmek istiyorum artık..powershot SX120 IS makinem.
  arkaplan öldürme olayını bir türlü beceremedim f değerini estantaneyi iso yu hepsiyle oynadım arka bulanık çıkıyor..manuel modda elle netlik yapıyorum gene arkaplan net ön obje flu çıkıyor..neden böyle oluyor yardımcı olabilirmisniz ?

 86. cydblt

  yeni makina almak istiyorum ama amacım fotoğrafların kaliteli olması yani kuş böcek vs çekmek için değil çekerkende zevk almak istiyorum yani arka planı öldürmek gibi bunun için nikon d5100 istiyorum yukarıdaki fotoğraflar kadar olmasada arka planı öldürmek için 18-55 lens hiçmi yeterli olmaz 18-105 alsam nasıl fark olur lütfen yardım edin kafam iyice karıştı

 87. merve

  cok guzel bılgıler tskrler oncelıkle makınamı dun aldım cozemedım daha zamanla olur umarım

 88. yunus erciyas

  benim fujifilm s3300 makinam var bunla ne kadar öldürebilirm en iyi hangi modda yapabilirim .. teşekkürlerr

 89. yalcin

  merhabalar hocam onceikle yaziniz icin tesekkurler ben ayni olayi arkayi oldurme olayini video cekerken yapmak istiyorum canon600d 18-55 lens almayi dusunuyorum yapabilirmiyim lens yeterli olurmu.

 90. hilal

  merhaba ben 15 yaşındayım benim fujifilm hs 25 makinem var yeni aldım daha 20 gün oldu ama hiç bi bilgim yok makine hakkında çekim yapıyorum normal 5 mp bi telefon nasıl çekiyorsa öyle çekebiliyorum yani dümdüz hiç bi özellik olmadan ben diyafram ayarı öğrendim enaz f.2/8 oluyor en fazla f.8 ve istediğim sonuçlara ulaşamıyorum nasıl ulaşabilirim yardımcı olun lütfen lens de takılamıyomuş bunu öğrenince resmen yıkıldım öylemi? ve fiyat olarak da 1.500 tl ye aldık benim için gayet pahalı istediğim sonuçlar elde edemeyincede delircek gibi oluyorum

  • mert

   lens takılmıyor ama istediğin sonuçlara deneyerek ulaşabiliyorsun bende arka flu olayını öğrenmeye çalşıyorum az çok yaklaştım ama tam net bir görüntü alamadım

 91. yalcin

  Tesekkurler hocam…

 92. Abdullah KILIÇ

  bu yukarıda çekilmiş olan fotograflar nikon L310 ile mi çekildi bi bilgisi olan söylerse sevinirim.. şimdiden teşekkürler

 93. Makine Almayı Düşünüyorum Nikon L310 Amacım Fotoğrafçılığa Adım Atmak Filan Değil. Sizce Bu Makine Nasıldır ? Bu Makineyle Arka Planı Öldürebiliyormuyuz Yardımınıza İhtiyacım Var. Makineden Anlayan Biri Değilim . Özellikleri Beni Memnun Eder mi Bilmiyorum. Birde Zoomu Bozuk Diyorlardı Gidip Makineyi Denedim Arka Planı Öldüremedim ve Gerçekten Zoomunda Bir Problem Var Bu Konu Hakkında Bana Yardım Ederseniz Sevinirim Teşekkürler..

 94. Can

  daha dün Nikon D3100 aldım 18-55 & 70-300 lensiyle birlikte bunu hangi lensle ve makineyle arka planı iyi öldürür mü ? Teşekkürler.

 95. merwe

  nikon coolpix L310 ile arka plan öldürme yapabilir miyim, nasıl? tşk.ler

 96. hilal

  Nikon D3100 18-55 vr lens almayı düşünüyorum. bu lensle arka plan flu yapılabilir mi? şimdiden teşekkürler.

 97. soner bakır

  Gerçekten cok faydalı bi site yapmıssınız ellerinize sağlık.Bende hobi olarak yeni yeni foto cekmeye baslayanlardanım elimdeki alet nikon d5100 ancak sorunum şu ki benim cektigim tüm modlarda(p-a-s) arka plan flu cıkıyor diyaframı yükselttgmde fluluk azalıyor ancak yine bulanık her cismin normal görüntüsüyle cekmek istiyorum.yardımcı olabilrmisiniz.

 98. mert

  Fujifilm finepıx HS25exr makine ile arka planı nasıl flu yapabilirim en son m konumunda denedim gündüz çektiğim resim karanlık çıkıyor iso değerleri diyafram değerleri ne olmalıdır bilgi verebilecek varmı

 99. merve yılmaz

  merhaba ben nikon d5100 kullanıyorum ancak anlattıklarınızla arka planı öldürmeyi başaramadım.Diyafram da 3.5e kadar düşebiliyor 18-55 mm lense sahibim cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 100. hilal

  nikon d3100 veya canon 1100d almayı düşünüyorum. Genellikle portre çekimler yapıcam. 18-55 vr lensle hangisinde daha güzel çekimler yapılabilir?

 101. songül

  Merhaba canon eos650d veya eos 60d 18–135m alacağım daha çok portre çalışacağım lens önerileriniz ne olur ? yardımcı olabilr misiniz?

 102. Uğur

  Nikon Coolpix L310 aldım . panaroma mıydı neydi o çekim modunda f 3.2 mi ne oluyorr. Flu çekime yaklaşmak için ne yapmalıyım yardım edin lütfen.

 103. a_LoNe

  Lütfen bana da destek…
  Ben Nikon 5100 aldım. Bu makineyle arka planı öldürmem mümkün mü, Bilen varsa bilgisinden beni mahrum etmesin lütfen! :/

 104. a_LoNe

  Merhaba,

  Ben Nikon 5100 aldım; Yukarıdaki örnek resimlerde olduğu gibi çekimler yapabilir miyim?
  Yani bu makineyle arka planı öldürebilir miyim?

 105. yasemin

  şunu birde fujifilm içn anlatsanızda bizde yapsakta rahata ersek arka planı öldürmeyi :)

 106. lale

  ben fujıfılm s2995 aldım…arkayı flu yaparak nasıl foto cekebılırım acaba bı turlü yapamıyorm bılgılendirirseniz cok sewınırım .şimdiden çok teşekkürler:)

 107. kerim caran

  nikon coolpix p510 la bunu yapabilir miyim :)

 108. murat bey merhaba öncelikle fotograf çekimine sizden sonra merakım dahda arttı size çok tşk ederim benim bir sorum olucak nikon l310 var bende ben bununla flu çekimi nasıl yaapabilirm beni bilgilendirseniz sevinirim alıdgımda oradaki arkadaş bu makinayla acayip fotolar çekip bilisayara attı ama ben yapamıyorum ayarlarından anlamıyorum lütfen yardımcı olun

 109. mehmet

  ıyı gunlerr fujıfılm fınepix s9500′ım var bu makıne ıle arka planı öldurup fotograf cekebılırmıyım böle bı ozellıgı varmıdr

 110. Onur Yıldırım

  2 gün önce Bende Fujifilm Finepix S2950 var , demekki benim makinamla Kendi resmimi flu çekmek hayal oldu gibi duruyor :( varmıki bi çaresi ?

 111. cansu

  Merhaba,verdiginiz bilgiler, paylasimlariniz, emeginiz icin cok tesekkurler. Ben de Nikon D90 var ve alan derinligi icin en fazla f3,5 yapabildim. Bu durumda bahsettiginiz uzere mm’yi arttirmak istiyorum; ama bunu nasil yapabilirm? hangi tustan yapabilirm? Ayrica f3,5′u daha azaltma imkanim var mi? Biraz kara duzen calisiyorum ama internette cok teknik anlatimlara takildim basta ve makineyi ozellikle alma nedenim olan alan derinligi konusunu + makineyi 4 aydir cozemedim, konudan sogumadan lutfen bana yardim edin cok tesekkurler simdiden :)

 112. vedat

  ben NİKON COOLPIX L310 kullanıyorum acaba arka planı nasıl flu yapabilirim bu makinada ?

 113. arzu

  Buradaki bir incelemeyi referans alarak nikon d5100 satın aldım.Şu an öğrenmeye çalışıyorum ve yazılarınız çok yararlı gerçekten. Emeğiniz için teşekkürler…

 114. Berke Erkan

  Amatör bir kullanıcıyım. Dijital makinem var, Diyafram ayarı yapabilir miyim ?

 115. Yasin

  Yazınız Çok Güzel Olmuş Elinize Sağlık :) Ben Fujifilm Finepix S2980 Almayı Düşünüyorum Yarı Profesyonel Bir Makine, Yazdıklarınızın Bu Makine de Ne Kadarını Yapabilirim?

 116. benim fujifilm s 2980 im var nasıl arka planı öldürebilirim?

 117. ben nikon l 310 kullanyom arka planı nasl öldürürüm

  haber beklyorum

 118. Hatice

  Merhaba, A modunda f değerini düşürerek alan derinliğini azaltmak istiyorum. Enstantane değeri otomatik olarak makine tarafından belirleniyor ancak bu durumda pozometre 0 konumundan kayıyor yani fotoğrafın karanlık veya aydınlık çıkacağını iafade ediyor bu duruma müdahele edemiyorum, ne yapmalıyım lütfen bilgilendirir misiniz?

 119. Anonim

  sa kardeşim ben bişey sorucam daha fotoğraf makinemi yeni aldım markası canon eos 600d ben bu fotoğrafla arka planı nasıl bulanıklaştırıcam burda verdiğiniz şeyleri yapmam uygun olurmu bide soracağım komik soru var :) f değeri nasıl küçültülüyo

 120. Tuğçe

  merhaba.Benim FUJİFİLM FİNEPİX S2980İM var.Makineyi yeni aldım sayılır.Bi türlü arka planı flu ön nesneyi net yapamıyorum biraz bu konuda bilgi verebilir misiniz ? Konunuzda anlatmışsınız ama makine farklı olunca algılanması güç :(

 121. hilal

  mrhb. bende nikon d3000 var… denıyorum ama basaramıyorum. yardımcı olursanız cok sevınırım…

 122. Mehmet

  Fuji FinePix F500 fotoğraf makinem var burada ki gibi sonuçlar alabilir miyim ?

 123. beyza

  canon eos rebel t3 makineyle nasıl resmi flu çekebilirim?

 124. Betul

  Ben yapamıyorum çok uğraşdım yapamıyorum benim makinam fujifilm hs 28 exr

 125. tgbfd

  merhaba.ben daha 1 hafta önce fuji hs25 aldım.fiyatı 999 liraydı.cazip geldi ,,özelliklerini bi tekno markette satıcı çocuk çok methetti.bizde aldık.ama sonradan pişman oldum sanki.bide makinam pilli.sarjlı olanlar daha mı iyi oluyor?bu paraya değecek özellikte mi makinam,yada en kısa sürede satmalımıyım.sizin fikriniz nedir bu konuda merak ediorum.teşekkürler.

  • BERNA

   aynı cıhaz bende de var ve pilli oldugu ıçın bende pişmanım ama çok kişi metedıyor etmeyenlerde cok tabiki ama satma şansımız çok az çünkü kımse bu cıhaza okadar para vermıyor ve sız şanlısnız uygun fıyata almışsınız ben bı enayılık yapıp araştırmadan aldım gecen sene 1600 e :(( ama umarım veriğim paraya degen bi cihazdır

 126. mesut

  canon powershot a2200 hd ile bunları yapabilirmiyim

 127. Enes

  Hocam bende fujıfılm hs28 exr var bu ayarı uygulamak ıcın ne yapmam gerek kısa bi özet geçer misin ?
  Yakınlaştırınca oto ayarında kendılıgınden oluyor ama uzaktan yapınca normal acıdan arka planı öldürmesi söz konusu degıl

 128. fuju

  benım makınem fujufılm xs1 arkayı bulanıklastıramıyorum. makıne acıldıgında o F bolumude cıkmıyor.

 129. Anonim

  Sitede paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler, toz bulutu aralanmaya başladı:) playin, fotoğrafında hangi ekipmanı ve ayarları kullandınız acaba, bir de ne kadar bir mesafeden çekim yaptınız?

 130. Fujifilm s1600

  merhabalar. ben bu meseleyi bir türlü yapamadım bana bir şekilde yardım edebilir misiniz rica etsem çok mutlu olurum..

 131. sefa

  :Teşekkürler admin 550d için çok iyi bir bilgi

 132. Kayra

  Samsung Wb 100 İle Bu Tarz Cekımler Yapabilirmiyim ?

 133. BERNA

  mrb.fujı fıne.hs 25 ım var 24-720mm bu lensle de bu çekımı yapabilir miyim ?

 134. ayse

  fujifilm finepix hs28exr’m var bununla arkaplanı nasıl flu yapabilirim? Aslında kendisi odaklanıyor ama sadece yüze. Ben bütün kişiyi odaklamak istiyorum. Lütfen yardım edin çok aciilllllllllllllll

 135. Durdu

  bende d5000 fotoğraf makinesi var dediğiniz ayarları yapıyorum çekim tuşuna basıyorum makine kendini ayarlıyor ancak çekim yapmıyor.uğraştım bi türlü olmadı. bu arada kullandığım lens
  55-200 mm.

 136. Onur

  merhaba benim fujifilm finepix HS 25 EXR makinem var benim fotograflarda tarih çıkıyor nasıl kaldırabilirim acaba yardım edermisiniz

 137. çiğdem

  Fujifilm hs25 gibi bir makineyle böyle çekimler yapamaz mıyım ?

 138. iyi günler lütfen yardımcı olun ben fotoğraf makinesi alicam fakat karar veremedim. özellikle arka plani flulastirma özelliğinin iyi olmasını istiyorum sizce hangi markayı tercih etmeliyim finepix hs25 ve Nikon p500 arasında kaldım hangisini almalıyım ve alırken nasıl anlayabilirim Hangi özelliğine bakmalıyim

 139. soner

  selam benim nikon p520 colpixs makinem var fluu özelliğini bulamadım amatörüm fazla bilgi sahibi degilim makinem güzel aslında.
  fluu yapma şeklini tarif ve yardım ederseniz sevinirim.
  saygılar…

 140. s7#

  nikon s2700 de de olur mu ?

 141. sundus

  merhaba ben yeni bir kamera aldm fakat puslu çekim özelliğini bulamıyorum bir türlü bana yardımcı olabilirmisin kameram samsung wb1100f marka of sıkıldım

 142. Damla

  Peki flu yapmak icin lense gerek varmi ? lensiz cekebilirmiyim ?

 143. 1500 lira bütçem var,flulaştirma konusunda kaliteli makine olarak ne önerirsiniz lens konusunda arkadaşlar 18 -105 önerdi 18-55le flu olmuyormuş.önerileriniz bekliyorum

 144. deniz hoşses

  merhaba,sonny cyber shot DSC-H300 aldık fakat arka alanı öldüremiyorum…yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler…

 145. elimde sony dsc-h200 fot.mak.sı var bununlada arka planı öldürebilirmiyim?

 146. sema

  nikon l320 ‘de arka planı nasıl öldürebilirim ?

 147. Sude

  Merhaba ben Fujifilm s 4500 kullanicisiyim arka planı olduremiyorum yardimci olur musunuz?

 148. Sude

  Merhaba ben Fujifilm S4500 kullanıcısıyım. Çok uğraştım ama arka planı öldüremiyorum.Yardımcı olur musunuz ?

 149. Anonim

  merbahaa benim elimdee canon eos varr bunu bu fotoğraf makinesiyle yapabilirmiyimm sizden rica edyrmm lütfen söyleyinnnn


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »


Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop