Dijital Fotoğraf Makinesi çeşitleri nelerdir?

Yazı İçeriği:

Günümüzde fotoğraf çekebilme yeteneği ile donatılmış cep telefonlarının da yaygınlaşması ve 8 Megapiksellik (MP) modellerin piyasaya çıkmasıyla bu işe meraklıların aklında sanırım şöyle bir soru oluşmaktadır: 8MP’lik cep telefonu alırım, tek bir cihazla tüm ihtiyaçlarımı karşılarım; neden ayrı bir fotoğraf makinasına ihtiyaç duyayım ki? Öyleyse dijital fotoğraf makinesi olarak elimizdeki seçeneklere ve bunların artılarına ve eksilerine bakalım ki her makinenin eşit olmadığını görebilelim.

Dijital fotoğraf makinesi, elektronik görüntü algılayıcıları ile sayısal olarak fotoğraf çeken fotoğraf makinesidir. Hemen hemen tüm taşınabilir dijital fotoğraf makinelari fotoğrafın yanı sıra video kaydı da yapabilmektedirler. Son zamanlarda çıkan DSLR’lerin çoğunun da bu yetenekte olduğunu düşünürsek, yakın zamanda bu tanıma fotoğraf çekebilmenin yanı sıra video çekebilmeyi de ekleyeceğimizi öngörmek pek yanlış olmaz. Dijital fotoğrafçılık yazımızda da belirttiğimiz gibi dijital fotoğraf makinesinin en büyük özelliği çektiğiniz fotoğrafı o anda görebilmektir.

Seçeneklerimize bakmadan önce fotoğraf makinesinin kalbi olan 3 temel bileşenden bahsetmemiz yazının bundan sonrasında yapacağımız açıklamalarda çok yararlı olacaktır. Nedir bu 3 temel bileşen?

 • Lens: Görüntüyü en kaliteli şekilde optik algılayıcı üzerine düşürmekle görevlidir. Fotoğraf makinesinin dışa açılan kapısıdr diyebileceğimiz lens için objektif kelimesi de kullanılabilmektedir.

  Lens: Prakticar 1.4/50 MC

  Lens: Prakticar 1.4/50 MC

 • Optik Algılayıcı (‘sensor’) :Optik algılayıcı, optik görüntüyü elektrik sinyallerine çeviren aygıttır. Yani bizim gördüğümüz görüntüyü içinde barındırdığı elektronik aygıtlarla yakalayıp, görüntüye ait optik bilgiyi piksel bazında elektronik sinyale çeviren bileşendir. MP kavramının sorumlusu olan bileşendir aynı zamanda o yüzden karşılaştırmamızdaki ana faktör de optik algılayıcı olacaktır ve yazının bundan sonraki bölümünde sadece ‘algılayıcı’ olarak kullanılacaktır. Algılayıcının ürettiği elektrik sinyalleri analog yapıdadır, analog/dijital çevirici ile dijitale çevrilen sinyaller görüntü işlemcisine iletilir.

  CCD Algılayıcı (Canon Powershot A95)

  CCD Algılayıcı (Canon Powershot A95)

 • Görüntü İşlemcisi (‘image processor’) :Görüntü işlemcisi ağır bir sorumluluğa sahiptir çünkü algılayıcıdan gelen ham bilgiler gerçekten de çok hamdır ve üzerinde yapılması gereken çok fazla işlem vardır. Bilgiler bir araya getirilerek fotoğraf üretilir ama bu ilk fotoğraf üzerinde değer kestirimi (‘interpolation’), keskinlik verme, gürültü giderme gibi birçok algoritma uygulanır. İşlemci aynı zamanda fotoğraf makinesinin çekim hızına da ayak uydurabilecek kadar hızlı olmalıdır.

  Devre kartı üzerinde yer alan Canon DIGIC görüntü işlemcisi.

  Devre kartı üzerinde yer alan Canon DIGIC görüntü işlemcisi.

Üç temel bileşenden sonra gelelim dijital fotoğraf makinesi çeşitlerine ama bu sınıflandırmanın herkesçe birebir aynı şekilde de yapılmadığını da belirtelim.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7
Sonraki Sayfa: Cep Telefonu

“Dijital Fotoğraf Makinesi çeşitleri nelerdir?” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. uğur

  Merhaba çok güzel bir konu açıklamışsınız. Bende DSLR makine almak istiyorum. Son 1,5 senedir bulduğum her türlü yazıyı okuyorum Fotoğrafçılıkla ilgili hemen hemen her türlü terimi biliyorum. Sadece makinem olmadığı için pek bir pratiğim yok öğrendiğim şeyleri arkadaşlarımın dandik kompakt makineleri ile uyguluyorum :D :D Bu kadar araştırmadan sonra Canon EOS 500D almak istiyorum. Malum bütçemde kısıtlı. Aldıktan sonra uzunca bir süre kit lensi (18-55mm) ile birlikte kullanıcam bütçe meselesi yüzünden. Bütçemi toparlayınca kafamda tamron 18-270mm lik lensi almayı düşünüyorum. Bir tane de güzel bir makro objektif almayı düşünüyorum.

  Az olmadı 1,5 senedir her türlü yazıyı okuyorum.

  Ama bu yazıda da yeni şeyler öğrendim. Bu dijital arkalıkları daha öncede görmüştüm. Fakat ben bunları fotoğraf makinesi sanıyordum. Biraz daha ne olduklarını açıklayabilir misiniz?? internetten biraz araştırdım ama yine sizin yazdığınız bilgiler var çok fazla açıklayıcı değil. Bunlar tam olarak nasıl kullanılıyor. Orta format makinelerinde parça falan mı sökülüyor sensör sökülüp bunlar mı takılıyor acaba bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Dijital arkalıklar çıkabilir yapıda yani orta format makinenin gövdesine takılıyorlar. Orta format gövdelerde istersenin film magazini takıyorsunuz isterseniz de dijital arkalık. Sistem nasıl oluyor da ikisine birden izin veriyor ben de çok bilmiyorum, hiç dijital arkalaıklı orta format kullanmadım.

   • Uğur

    Hımms bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Zaten dijital arkalık alacağımdan değil(25.000 30.000 liraya hatta daha pahalıya satılanlarını duydum büyük paralar o kadar parayı bir arada görmedim :) :) ) merakımdan sormuştum. Merakımı daha da fazla giderdiniz teşekkür ederim…

 2. orkun

  selamlar,
  Siteniz sayesinde, yeni başladığım amatör fotoğrafçılıkta çok önemli bilgileri öğrendim, teşekkürlerimi sunarım.
  Giriş seviyesi konu başlığı altındaki makinanın fotoğrafı sanırım “SONY A230″. Alt tanımında ise “A380″ yazmakta. Gözünüzden kaçmış olabilir diye düşündüm…
  iyi çalışmalar…

 3. “Ancak görünüş ve kullanış bakımından DSLR benzeri olsalar da görüntü kalitesi bakımından kompakt makinelere benzediklerini göz önünde bulundurun çünkü algılayıcı boyutları DSLR’lerdekinin çok uzağında olup hala kompakt makinelerle aynı boyutta (SX10IS için 1/2.3” mesela).”

  şurada kafam karıştı. örneğin canon a590 is ile sx10 is’nin fotoğraf kalitesi performansı benzer mi demek istiyorsunuz?

 4. zeynep

  canon fotograf makınam var cok gzl fakat dıgıtal degıl nasıl dıjıtale cevirebilirm yardımcı olurmusunuz

 5. Fatih Gökler

  peki canon eos 550d hangi sınıfta kalıyor Orta-başlangıç ve Orta seviyede mi ?

  • Bence hala giriş-orta. Ortaya geçmek için kasa sağlamlığı ve ergonomi konularında ilerleme sağlanmalı.

   • Fatih Gökler

    peki d90 dan çok bir farkı yok hatta daha iyi diye okuyorum internette sitelerde araştırıyorum. peki sizce hangisine sahip olmak daha mantıklı 50d mi 550d mi ? kasa sağlamlığı olarak değilde özellik olarak kullanım ve resim kalitesi olarak hangisi sizce ? kıyaslamalara göre 550d yi d90 ve 50d den daha mantıklı olarak görüyorlar. bu konuda kafam karışık biraz

    • 50D yerine 550D yi alırdım sanırım.
     Bu ay ya da gelecek ay 60D gelecek.

     Lens çeşidi ve fiyatları nedeniyle Canon’a daha yakınım o yüzden Canon tercih ediyorum. Canon lenslerine erişimim de gene çok daha kolay.
     Marka tercihi kişiseldir, kendiniz karar vermelisiniz.

     • Fatih Gökler

      fakat tahminime göre o makinanın fiyatıda biraz farklı olacaktır.zaten söylenti var ama inş o süprizi yapar o yüzden en mantıklısı 550d gözüküyor :) teşekkürler

 6. Buse Bek

  Merhabalar ben görsel iletişim tasarımı okuyorum hocalarım iyi kalite bir profesyonel fotoğraf makinası almamı önerdiler, ben d5000 istiyorum ama abim yarı profesyonel bir makinayla başlamam gerektiği görüşünde, canon sx120 gibi. Makina aldıktan bir yıl sonra yeni bir makina almak istemiyorum o parayı lenslere yatırsam daha iyi olacak sanırım. Sizce hangisiyle başlamam daha mantıklı olur? Önerebileceğiniz bir fotoğraf makinası var mı? Bir de özellikle gece çekim yapmak istiyorum, filmlerde de kullanılan bir yöntem var, araba farlarının parlak ve arabaların silik göründüğü sahneler, o özelliğin adını ve verdiğim modellerde olup olmadığını söyleyebilir misiniz?

  • Ben olsam SX120 yerine D5000 ile başlardım.
   Uzun pozlamadan mı bahsediyorsunz acaba? Evetse onun için M modunu kullanabileceğiniz bir makine olması yeterli olur yani diyaframı ve enstanteneyi elle ayarlayabilmeliyiz.
   Nikon’dan D5000′e, Canon’dan 500D ve 550D’ye bakın ki 550D’den memnunuz biz.

   • adem

    merhaba ben şu an ing.deyim ve bir makine almak istiyorum. istediğim makine gezi ve aile işlerinde kullanabileceğim türden bir makine. bu işten anlamıyorum. birkaç gündür araştırıyorum. kararsız kaldım. galiba bana uygun olan terim doğruysa eğer dslr like diye nitelenenler. bir iki makine beğendim. biri panasonic lumix fz 38-40 ile 45 modeli (bu arada kaç model var böyle) 38- ile 45 arasındaki fark nedir,
    bir başka model nikon p110 veyahut (galiba yeni çıkacak) 120 modeli
    ne dersiniz ya da benzer nitelikli başka bir öneriniz var mı
    teşekkürler acil yardıma ihtiyacım var…

 7. recep55

  merabalar sitenizi cok güzel buldum. benim bir sorum olacak. fotogarf makinei alacağım ama 3 makine arasında kaldım sızlerden bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. sony hx1 fujifilm s200exr fujifilm hs10 hangısını almalıyım

 8. Y.Emre Apaydın

  çok güzel bir yazı teşekkürler

 9. grafikoval

  yazı için teşekkürler:)

 10. Yasin Sencan

  Merhaba, sitenizi, son zamanlarda fotografa olan merakımdan çok sık takipeder oldum. Öncelikle teşekkürler.
  Fotografçılığa başlamak için fiyat olarak uygun, kullanış açısından amatör olarak fotograf çekebileceğim daha sonra ilerletebileceğim başlangıç-orta bir makine tavsiye eder misiniz? ben; nikon d3100 düşünüyorum. ne dersiniz?

 11. osman

  merhaba arkadaşlar,
  araştırdığım kadar ortada profosyenel anlamda çoğunlukla dönen isimler : D5000 550D 500D 50D 60D D90 … tarzı fotograf makine çeşitleri yer almaktadır…ama bunlardan hangisinde normal kameradan farkı hisseetirmeyecek şekilde profesyonel ( HD ) görüntü elde edebiliriz …

  acil yardımcı olursanız çok mutlu olurum…
  şimdiden çok teşekkür ettim arkadaşlar …

 12. Yunus Soner

  Merhaba

  Sitenizi 4 saat once buldum ve okumaya devam ediyorum :) ermis oldugunuz faydali bilgiler icin tesekkur ederim. Ben yeni baslayan birisim daha dogrusu ilk makinemi almayi dusunuyorum. Birkac model baktim sitenizi inceledikten sonra fikirlerim biraz daha netlesti ama son olarak size sormak istedim.

  Nikon D3200
  Nikon D7000
  Nikon D5100

  Yukaridaki 3 tercih arasinda kaldim sizlerin profesyonel deneyimlerinize ihtiyacim var. Siz hangisini onerirsiniz ?
  Tesekkurler


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop