Canon EOS 5D Mark III çıktı

Bu yıl beklenen, aslında geçen yıl beklenen, en önemli ürünlerden biri Canon EOS 5D Mark III idi. 2008 yılında çıkan Mark II fotoğraf kalitesi yanında, video performansı ile yeni bir sektör yarattı ve açık söylemek gerekirse, Mark III çıkmasaydı peynir ekmek gibi satmaya devam edecekti. Hemen özellikleri ve farkları görelim.

 •  22 MP CMOS tam kare algılayıcı. Mark II ile aynı ama yeni bir tasarım
 •  ISO 100-25600.  Mark II 6400 idi. Genişleme özelliğini saymadık. Algılayıcının doğal üretimi bu.
 • 61 Nokta otomatik odaklama sistemi. 1D X’ten aşağı doğru inen sistem, Mark II ile kıyas dahi kabul etmeyecek belki de tek özellik.
 • Digic 5+ Mark II’de Digic 4 bulunuyordu
 • 6 fps çekim. Mark II 3.9 fps idi.
 • 1920×1080 video çekim. Çok daha kolay kullanım. 1D X’in sıkıştırma ve moire düzeltme özellikleri.
 • Çift kart slotu. Mark II tek slot idi.
 • Kulaklık çıkışı. Mark II’de yoktu.
 • 1040k 3.2 inç LCD. Mark II’den hem daha büyük hem de çözünürlüğü fazla
 • Daha büyük ve dayanıklı gövde
 • %100 görüş alanlı bakaç. Mark II %98.
 • Gövde 860 gr ve boyutları 152 x 116 x 76. Mark II’nin ölçüleri  152 x 114 x 75 mm ve ağırlığı da 810 gr. Yani Mark III hem daha ağır hem daha büyük.
 • 3500 USD

Kabaca böyle. Kısa bir değerlendirme yapacak olursak, Canon, EOS 7D ile başladığı ergonomi ve özellik iyileştirme hamlesini alt seviye makinelere uyarladıktan sonra, 1D X ile ikinci bir dalga başlatmıştı. 5D Mark III, 1D X’in iç yapısı ile 7D’nin ergonomisinin karşımı olmuş. Nikon’un D800 ile 36 MP’ye fırlamasından sonra, Canon’un cevabı merak ediliyordu ama Canon, Mark III ile çözünürlüğe hiç dokunmadı. Ki bu durumda bir oh çeken çok olmuştur. Mark III bunun yerine doğal yüksek ISO’da daha çok seçenek sunuyor. Makineyi test edenler iki durak daha iyi olmuş diye yorum yazmışlar ki bu çok önemli bir fark.

Örnek vermek gerekirse, Mark III’ün ISO 12800′ü, Mark II’nin ISO 3200 kadar gürültü üretiyor demek bu. Algılayıcı, MP değişmese de yeni sonuçta. Diğer önemli özellik AF sisteminin tamamen değişmesi. Mark II’nin şikayet edilen tek noktası 9 noktalı eski AF sistemiydi ki artık 61 noktalı modern bir AF sistemine kavuştu.

Makinenin kontrol şeması 7D’ye benzemiş. LCD’si 3.2 inç ve 1.040.000 nokta.

5D Mark III, Canon’un Digic 5+ işlemcisine sahip. Bu sayede 6 fps çekiyor, kamera içinde HDR yapabiliyor ve çektiği videoların moire ve aliasing sorunlarını azaltıyor. Ayrıca 1D X’in sıkıştırma tekniklerini de içeriyor. Video demişken, Full HD çekim devam ediyor ama 7D’den de görüğümüz kolay kullanıma kavuşuyor. Ayrıca kulaklık çıkışı ekleniyor.  HDMI çıkışının sıkıştırılmamış görüntü verme desteği ise bulunmuyor. Video’lar durmadan 30 dakika boyutuna çıkabiliyor. Yani 4GB boyutlarda yeni dosyayı kaydı durdurmadan otomatik oluşturabiliyor.

Fiziksel olarak makine daha ağır ve biraz daha büyük. Ancak daha sağlam ve su ve toz koruması daha başarılı imiş. Flaş hala yok. Ancak çift kart slotu var ve SD kartları SDXC dahil destekliyor. Yedekli çalışabildiğiniz gibi, bir karta RAW diğerine daha küçük boyutta RAW çekmek gibi opsiyonlar sunuyor. Diğer kart CF olmaya devam ediyor ki bu da iyi olmuş zira CF kartlar çok daha dayanıklı. Nikon’da gördüğümüz USB 3.0 desteği keşke Mark III’e de eklenseymiş. Bakaç da Mark II’den daha geniş alanı gösteriyor ve %100 görüş sağlıyor. 150000 çekim ömürlü perde sistemi sessiz modda da çalışabiliyor.

Mark III ile D800 karşılaştırması şüphesiz en çok merak edilen konulardan biri. Daha bunu yapan doğal olarak yok. Biz de bekleyeceğiz. Ancak Digic 5 sayesinde JPEG çıktılarının çok başarılı olmasını doğal karşılamak lazım. RAW dosyaları görmeden ISO konusunda bir şey söylememek gerek. Bakalım D800′ün 36 MP algılayıcısından daha iyi sonuçlar elde edilebilecek mi. Eğer bunu başarırsa, 22 MP olmasının pek bir önemi kalmayacak. Daha doğrusu dezavantajlı konumda olmayacak. 22 MP zaten yeterli bir değer.

Bundan sonra artık karşılaştırmaları bekleyeceğiz. Mark III de elbet elimize geçecek. Mark III ile iligli yapılan eleştirilerde fiyatın yüksek bulunması da yer alıyor. Mark II stokları erimeden 3500 USD altını görmek zor olacak.

Bugüne kadar Mark II alamayanlara da hem ikinci elde hem de indirim kampanyalarında gün doğacak. Mark III’ün yeni özelliklerinin hepsi kesinlikle Mark II’yi çok ileri bir noktaya taşıyor. Ancak ortada bir gerçek var, Mark II çok iyi bir makine, Mark III ise çok daha iyi olmuş. O yüzden Mark II fırsatlarını da değerlendirmek yanlış olmaz.

Bu arada Mark III nedeniyle güme giden bir gelişme de oldu ve Canon nihayet 580 EX II’nin üzerine bir model daha ekledi ve 600 EX RT geldi. 60 GN olan bu flaşın en önemli özelliği, kablosuz tetikleme sisteminin radyo kontrollü olması. Bunun için ya aynı flaştan iki tane alıyorsunuz ya da Canon’un yeni radyo kontrolcüsünü satın alıyorsunuz. RT olmayan bir model de çıkaracak Canon ama Mark III ile duyurulan bu ürünlerin hepsi çok pahalı. Kullanıcı yorumları da öfke kusuyor. İyi tarafı ise kaliteli radyo kontrolcülerin fiyatlarının bu üründen sonra düşeceği. Normalde Pocket Wizard gibi harici çözümlere başvurulurken, artık Canon’un kensi sistemi alınabilecek. Üçüncü parti firmalar da fiyat kırmak zorunda kalacak. Zira profesyoneller fiyatı yüksek de olsa Canon çözümünü alacaklardır. Bu durumda diğer firmaların çok çekici ürünler sunmaları gerekiyor. Aşağıda ürün görsellerini bulabilirsiniz. Hepsi Canon’un kendi yayınladığı görseller.

“Canon EOS 5D Mark III çıktı” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Erol Yavuz

  Bu sefer Nikon D800 ile önde görünüyor.

  • Miraç Silibuldu

   Vallahi hocam sıkı Canon’cuyum ama doğru :) ek olarak ısrarla donen ekran koymamışlar

   • agah

    çok doğru demişsiniz; canon, bu makineyi farklı kılacak hiç bir şey koyamamış. bari bir hareketli ekran koysalardı, ff’de ilk ve tek olurdu. ve
    insanlara bu kamerayı tercih etmek için bir sebep vermiş olurdu.

   • selendal

    Miraç kardeşim ağzınla bin yaşa.
    Bir doğa koruma projesinde kullnmaka üzere geçenlerde Canon 60D üzerine bir sistem aldım ve kabaca 13 bin liraya mal oldu.

    Fotografium diye bir firmadan aldım, ekipman seçimimi orda paylaşınca beni 60D gibi makineüzerine kurulmuş bir sisteme nasıl olurda o parayı verirsin diye eleştirdiler.

    Yaklaşık 2 aydır ekipmanları her yönüyle sıkı bir teste tabi tutuyorum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki HERŞEYDEN VAZGEÇERİM AMA DÖNER EKRANDAN ASLA!
    Benim şahsıma ait ucuz bir 400D sistemim var 2007′den kalma ve sistemi yükseltmek için 7D veye 5D klasmanındaki makinelerden birine döner ekran (articulating screen) gelmesini bekliyorum.

    Ha birde şu GPS’in makinede onboard standart bit donanım olamamasına şaşırıyorum.
    Sırf harici ekipman diye satıp para kazanıcaz diye hala milleti çanak anten durumuna düşürüyorlar oysa pentaprizmanın üzt kısmı GPS anteni için biçilmiş kaptan. Yani özünde SLR gövde internal GPS için çok uygun. Ama kahrolsun kapitalizm. Bu gerizekalılaar yüzüden hittim 500euroya Magellan explorist 510 marka el tipi GPS aldım.

    Bir ikinci mevzu da yeni flaşın radyo frekans ile de iletişim kurabiliyor olması. İşte terbiyemi koruyamadığım anlardan biri. Ulan şerefi az insanlar yıllarca millet infrared olmuyor diye o kadar feryat etti. Canon harici flaş senkronizasyon ekipmanını bir flaş parasına satarak hepimizin hayır duasını aldı. Sonra ne oldu Cactus, Pocketwizard gibi firmalar TTL-ETTL-İTTL trasmitter’ları 50-100 dolardan satmaya başlayınca Canon”un bir yerleri tutuşmaya başladı. Bende geçen sene Cactus V5′den 3 tane aldım …..
    Sizi gidi cüce pirinç yiyenler, yeni mi aklınıza geldi diye bağırasım geliyor.
    Yeni flaş alacak arkadaşlara güzel bir sürpriz ama benim için buruk bir haber.
    Sevgiler

  • alper sonkaya

   mark 3 icin cok bekledik fakat bosa beklemisiz 3500$ degecek bir makine degil

 2. Adra san

  22 mp sensör kullanması bence avantaj zira iso başarımı yüksek olacak ve piksel yoğunluğu artmadığı için daha kaliteli çıktılar verebilecek.Ama Nikon D800 e göre gördüğüm kadarı ile daha büyük bir gövde olması belki uzun seyahatlerde taşıma açısından dezavantaj olabilir.Bu model 7D kasasına oturtulduğu için kullanımı çok keyifli olacak ben özellikle kullandığım 7D nin kasa tasarımı ve kontrollerin yerleşiminden çok memnunum.Bu modelde de gövde üzerinde dahili flaş olmaması acil durumlar için sıkıntı yaratmaya devam edecek maalesef.Ama lcd ekranın daha büyük olmasıda bence güzel olmuş.Fiyatı piyasada oturunca bence FF gövde alım yapacak olanlar bu modeli mutlaka listesine almalı.İnceleme yazılarını merakla bekliyoruz.

 3. Cahit KAŞ

  Bir an önce düşsün MK II fiyatları da FF makineye geçelim.

 4. tekir

  5dm2 ye zımpara atmışlar

 5. Mehmet Özgür

  Bana D800 kadar çekici gelmedi. Bugünden konuşmak hata olur ama tercihim olabilmsei için iso performansın D800 den en az bir stop daha iyi olması lazım. 500$ daha pahalı olmasıda birbaşka dezavantajı…

  • Anonim

   D800′ün ISO performansı zaten düşük. ISO 6400. H1 H2′de 25600′e çıkıyor. Bu kadar yğksek çözünürlükte bu kadar ISO normal. 5dM3 bence d800 ile kıyas olacak bir ürün değil. zaten kimse d700′ü de 5dm2 ile kıyaslamadı. ama nikon’un bir anda 12 MP’de 36 MP’ye çıkması çok normal değil.

 6. Ertan

  5D MarkII’nin nesi eksikse tamamlanmis iste, daha ne istiyorsunuz :) Alette 36MP haricinde eksik coksey var mi?

  • Mehmet Özgür

   MP’e takılmıyorum, eksiği yoksada fazlasıda yok ve 500$ daha pahalı…

   • Ertan

    Fazlasi yok mu hakkaten? 7D’nin icine tam kare algilayici koymuslar gibi olmus. Evet keske daha iyi olsaydi.

    • Murat

     Nikon megapikselde çooooooook geç kaldı, bir kere mega piksel o kadarda önemli değil, ikincisi raw çekenler bilir tek fotoğraf bazen (CANON 5D MARK II)27 mb olabiliyor…… yine raw çekenler bilir fotoğraf işlendikten sonra tiff olarak kaydedilir ve bu da 120 mb üstü…. bir de işlediğin jpeg format 9-15 mb civarında toplam 150-160 mb tek fotoğraf için. Şimdi bir nikon al ve toplam 220-240 mb tek fotoğraf için alan gerekir yani 4-5 fotoğraf 1 gb…bence canon 22 mp de kalmakla çok çok doğru bir iş yaptı helal olsun..
     .Son olarak bir not FOTOĞRAFLARINIZI KESİNLİKLE RAW OLARAK ÇEKİN.

 7. canon bu digic işlemcilerini en alt seviye makinesinden en üst seviye makinesine kadar hepsine koyuyor. mesela sx serisine koydukları digic işlemci ile mark serisine koydukları işlemciler birebir aynı mı yoksa sadece isimleri mi aynı?

 8. foti

  dprevievde iso testleri var. d3s e halen yetişebilmiş makine yok. d4 de dahil buna . Bende fazla mp hayranı değilim, bina kaplamayacaksan da lazım değil. şuan d800 daha cazip duruyor ama testleri görmek lazım. mp’nin şahsım adına önemi yok. burada kullanabilirlik ve 500$ farkı oynayacaktır. bir de yanlış okumadıysam d800′e dx lens de takılabiliyor.

 9. isaesen73

  Canon iso performansında herkesi yere seriyor bu bir gerçek……ayrıca AF sistemi 1Dx ten alınmış….61 nokta AF MKII deki 9 cılız nokta karşısında tam bir dev……çok iyi bir geliştirme yapmışlar bu bir gerçek….

 10. sebastian

  Vallahi 36 mp yi canon koysaydı vay efendim aldatmaca nikon sağlamcı, nikon koydumu neden 36 mp diyen yok nedense :) şimdi yukarda adam diyor ki; nikonu indirirm 22 mpye canonla aynı isyou alırım fazla mp göz çıkarmaz….be kardeşim sen değilmiydin d700 az mp avantaj diyen o zman canon 5dmark 2 nin mp si istenirse düşünülmüyordu değil mi? fanatiklik çok kötü birşey ya..

  • agah

   5dm2′nin problemi megapikseli değil, sadece megapikseli olmasıydı.
   yoksa d3x ondan 2mp yüksekti ama kimsenin d3x’e laf etmiyordu.

   kötü olan megapikselin yüksekliği değil makinenin özelliklerinin dengesiz oluşuydu. canon da böyle düşünmüş olmalı ki 5dm3′de mp’yi değil diğer kabiliyetleri geliştirmeyi tercih etti.

   5dm2, 400d’den hallice bir af sistemine sahipti, harici flash kullanma açısıdan 7d’den bile geriydi (hatta bir flashı bile yok) ff’nin de bir itibarı var ve bu sadece megapiksel demek değildir. ff bir makinenin aps-c’den daha donanımlı olmasını beklemek yanlış olmasa gerek.

   d800′ü 5dm3 karşısında önde yapan şey, hız haricinde hiçbir şeyden feragat etmeden yüksek mp’li sağlaması. hız da zaten olayın doğasında var, tüm son model makinelerin mp’leri ile fps’lerini çarparsanız birbirine yakın bir rakama ulaşırsınız (saniyede 150mp civarı) bu da günümüz fotoğraf makinesi işlemcilerinin sınırı.

  • Ertan

   Sebo +100
   Ama gercek karsilastirma icin yuksek MP’yi alcaga indirmek yerine dusugu yuksege ckarmak gerekli. Boyle olunca 5DMarkII D700′den hic de geri kalmiyor.

 11. Orodruin

  Kim ne derse desin Nikondan şaşmam.
  D4 forever.

 12. vatandaş

  “Mark II ile D800 karşılaştırması şüphesiz en çok merak edilen konulardan biri.” Bu cümlenin başında Mark III olması mı gerekiyordu? (Eğer yazım hatasıysa bu uyarı yayınlanmasa da olur)

 13. hüseyin yalcin

  cok az kullanilmis canon 7 d 24-105 lens (5 ay lik) bateri grif ve sirt cantasi satilik…

  4800 tl…

  hhyalcin@hotmail.com

 14. Ateş

  Merhabalar Murat Bey,

  Sitenizi keyifle takip ediyorum. Detaylı verdiğiniz bilgiler adına öncelikle size teşekkür ederim. Sizin gibi tecrübeli, bilgin bir kişiye danışmam gereken mühim bir husus var. Umarım yardımcı olursunuz.

  Canon 450D kullanıcısıyım ve artık amatörlüğümü fazlasıyla attım. Daha üst bir seviye gövdeye geçmem gerektiğinin farkına varmış olmakla birlikte, araştırmalarım sonucu kendime iki model belirledim : Canon 5D ve Canon 60D. İkinci el fiyatları birbirleriyle aynı seviyede olan bu iki model aynı segmentte olmasalar da yine de sizden bir karşılaştırma yapmanızı isteyeceğim. Zira henüz bir full frame tecrübem yok.

  Eğer 5D’ye geçecek olursam, elimdeki Tamron 17-50 mm ve Sigma 10-20 mm lensleri satıp, yerine 24-105 mm ve 17-40 mm almak zorunda kalacağım. Ayrıca üzerinde flaş olmaması hasebiyle harici flaş da alacağım. Lensler ve flaş için harcayacağım ekstra masrafa değecek bir farkı var mı Canon 60D’den ? Yani 6 megapiksel daha düşük olduğunu,düşük ISO başarımı ve 6 sene öncesinin gövdesi olması gibi dezavantajları olduğunu biliyorum.

  Siz olsanız 6 megapiksel daha fazla çözünürlüğü olan,hareketli LCD ekrana sahip olan, lensleri daha ucuz olan, dahili flaşı olan, yüksek ISO başarımı daha iyi olan 60D mi alırsınız, yoksa 5D mi ? Yani 5D yapacağım bu ekstra masraflara değecek bir görüntü kalitesi anlamında fark atıyor mu 60D’ye ?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim efendim.. Saygılarımla…

 15. Levent Ç.

  Mark II’nin aktif bir kullanıcısı olarak eksikliğini duyduğum bazı düzenlemeler yapılmış evet. Ancak sırf iso başarımında iyileştirme yapılmış olması, 61 nokta AF ve daha hızlı işlemciyle 6 kare/sn özellikleri için Mark II’yi bırakıp Mark III modeline geçmeyi düşünmem.

  Canon bu defa biraz çuvalladı bana kalırsa. Mark II’nin verdiği rahatlık nedeniyle Mark III’ün peynir ekmek gibi satacağını düşünüyorlar sanırım.

  Bu bağlamda, Mark II kullanıcılarının Mark III’e koşarak gideceklerini pek sanmıyorum.

 16. Bulut

  İlana bakın.
  5D Mark III ve 24-105mm f/4L lens ile birlikte sadece 3596 TL :)

  http://www.sanalpazar.com/5d-Mark-Iii-Kit-With-Canon-24-105mm-F4l-Is-Usm__isp3177610

 17. LORDTEK

  Sürekli sessiz modda kullanılırsa bir sorun oluşturur mu?

 18. Ozkan

  Merhabalar, Hong Kong’dan 1 tane getirdim, Made in Japan. orjinal kutulu. ilgilenirseniz iletişime geçebilirsiniz. ozkansolmaz a hotmail com. 7 bin lira.

 19. Kerem

  Canon yine son noktayı koymus bence. Mark III begenmeyenleri hayretle bakıyorum. Mark II de bulunan eksiklikler düzeltilmis ve ustune bir suru artı konulmus.
  Doner ekran ilave edilip birde 5d de ilk olarak bir dahili flash eklenseymis super olurdu.

  • Kerem bey, ben de 5D Mark II’nin aktif bir kullanıcısıyım. Ancak Nikon D800 modeline kıyasla Mark III’ün bir çok bakımdan geri de kaldığını açıkça görebiliyorum.

   Bu haliyle ve bu fiyatıyla (!) halihazırda Mark 2 kullanıyor olup Mark 3′e terfi etmeyi düşünecek çok fazla insan sayısı olduğunu zannetmiyorum. Bu kişilerden birisi de benim zaten…

   Saygılarımla.

   • Kerem

    Levent Bey Merhaba,
    Nikon D800 çok güzel ve piksel olarak muhtesem ancak ISO degeri Mark III gibi basarili mi bakmak ve incelemek gerekli.
    Ben 7d ve 60 d sahibiyim. FF makinaya geçmeyi düşünüyorum. Mark III de doner ekran olsaydı tereddütsüz alirdim. Canon un stratejisi biraz boyle. Optimum noktayı kolay kolay vermek istemiyor. 7d de optimum noktayı verdi kullanıcılara ve cok talep gordu, ozellikle hız tutkunlarının cok isine yaradı bu. Mark III optimum mu tartısılır. Biraz daha zaman gecince kullanıcı yorumlariyla bunu daha iyi anlayacagiz.
    Saygılar

 20. hakan atasoy

  Klip çekimleri için Mark 3 mü tavsiye edersiniz yoksa Mark2 mi hangisini alayım arkadaşlar?
  Birde lens olarak neyi tasiye edersiniz ilk defa kullanıcam.

  • LORDTEK

   Mark III seçimi Mark II seçimine göre daha iyi sonuç verecektir. Klip çekimi için lens seçerken galiba tek bir lens ile çözüm bulamayacaksınız. Ayrıca tamamen maddi gücünüz ile ilgili bir durum. Parayı göz ardı edecek olursak 85mm 1.2L lensini klibini çektiğiniz kişinin en güzel portre tarzındaki görüntüleri için, 24-70 L II’yi de genel amaçlı kullanabilirsiniz.

 21. kenan

  kaç para bu makina ?


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop