Nikon D800 ve D800E çıktı

Uzun zamandır nette dolaşan dedikoduların çoğu doğru çıktı ve Nikon 36 MP D800′ü duyurdu.

Nikon’un D3 ve D4 makineleri çoğu kişi için, fotoğraftan para kazanmayanlar için diyelim, ulaşılması zor modellerdi. D700, D300  ve D7000 gibi alt modeller, daha uygun fiyatla geniş kitlelere hitap ediyordu. D7000 zaten oldukça başarılı bir üründü ve hatta Canon’un 7D’si gibi ayrı bir segmente oturmuştu. D300 ise D300s ile güncellendi ve son olarak da D3′ün üzerine D4 geldi. Geriye de D700 kalmıştı ki o da bugün güncellenmiş oldu. Dolayısıyla sürpriz olmadı. D800′ün ikinci bir modeli daha olacak, D800E. Bu modelde moire efektini yok etmeye yarayan anti aliasing filtresi yok. Görüntüyü piksel seviyesinde bulanıklaştıran bu özellik olmayınca, daha keskin görüntü elde edilebiliyor. E modeli biraz daha pahalı olacak.

D800′ün temel özelliklerine bakalım.

 • 36 MP Tam kare CMOS algılayıcı.
 • 7360×4912 piksel çözünürlük
 • ISO 100-6400 (50 ve 25600 seçenekleri)
 • 51 nokta AF sistemi
 • EXPEED 3 işlemci
 • 1920×1080 video (30, 25, 24 fps)
 • mono dahili mikrofon, stereo harici giriş
 • 1/8000 perde hızı
 • 4 fps çekim hızı
 • 3.2 inç dönmeyen 921.000 nokta LCD
 • USB 3.0
 • CF ve SD kart desteği
 • Magnezyum gövde (su ve toz korumalı)
 • 146 x 123 x 82 mm
 • 1000 gr (bataryalı)

Neredeyse tüm özellik listesi D700 ile kıyaslamaya gerek bırakmıyor. Zaten özellikler, D4′ten aşağıya iniyor. Elbetet algılayıcı farkıyla. D800′ün 36 MP algılayıcısı, onu Nikon’un en yüksek çözünürlüklü makinesi haline getiriyor.

Hele hele 12 MP bir Nikon’unuz var ise fark çok büyük.  ISO aralığı D4 kadar geniş değil ve çekim hızı da daha düşük elbette.  D800′ün yüksek çözünürlüğü, DX modunda neredeyse 16 MP çözünürlük elde edilmesine yol açmış. Bir başka deyişle, makineyi DX moduna aldığınızda bile, doğuştan DX olan D300s’in 12 MP çözünürlüğünü aşıyorsunuz.

Makinenin AF mekanizması D4′ten aktarılmış. 51 noktalı sistemin 9 noktası, f/8 gibi kısık diyaframlara kadar ölçüm yapabiliyor. Makine full HD kayıt yapabiliyor ve tam manuel kontrole izin veriyor. Ayrıca kulaklık, mikrofon ve kayıpsız görüntüye izin veren HDMI portu da bulunuyor. Güzel bir yenilik olarak USB 3.0 da makineye eklenmiş. Bu model için çok isabetli olmuş zira 36 MP makinenin üreteceği 75MB boyutundaki RAW dosyaların transferi için USB 2.0 yavaş kalacaktı.

Makinenin fiziki yapısı D4′e benziyor ama D700 kullananlara da çok yabancı gelecek gibi değil. Fiziki yapı ile ilgili yorumlar için makineyi test etmek gerekecek. Ama küçük değil ve ağır gelebilir eğer daha önce bu seviye bir makine kullanmadıysanız.  Ürün mart ayında 3000$’dan piyasada olacak. D800 E ise 3300$ ve nisan ayında çıkıyor.

D800 kağıt üstünde kesinlikle ‘olmuş’ dedirten bir ürün. Tek merak ettiğimiz, 36 MP algılayıcının ISO ve genel performansı. Bunlar için ürünün final sürümleriyle yapılmış testlerini ve fotoğrafçıların yorumlarını beklememiz gerekecek. D800E ise riskli bir makine olmuş. Moire, özellikle tekrar eden desenlerde, örneğin çizgili gömlek ya da çitle çevrili bir ev, sorun yaratan bir kusur. D800E’nin yanında verilecek Capture NX’te moire için bir araç sağlanacakmış. Ancak bizim merak ettiğimiz, video’da nasıl olacağı. Zira video işleme daha zor bir işlem ve bu aracın video için de etkisi olup olmayacağını bilmiyoruz. Biz D800E modelini biraz zorlama bulduk. Gerçek dünya testlerinde Nikon’un iddia ettiği netlik farkı olacak mı göreceğiz.

Nikon eteğindeki taşları döktü, sıra Canon’da. Canon 5D Mark III ile MP savaşına girecek mi göreceğiz. Bir Canon kullanıcı olarak benn, yüksek MP tacının Nikon’da kalmasını ve Mark III’ün görüntü kalitesini başta ISO olmak üzere Mark II ve D800′ün ötesine taşımasını tercih ederim. Ama içimden bir ses aynı yarışa girileceğini söylüyor. Bekleyip göreceğiz.

 

“Nikon D800 ve D800E çıktı” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Anonim

  Nikon henüz eteğindeki taşların tamamını dökmedi.
  D400′ü bekliyoruz…

 2. deniz ü.

  bence 36 mp çok fazla olmuş.profesyonel kullanımı bilmem ama ileri amatörler için 36 mp gereksiz büyüklüklerde dosya boyutu oluşturur hele birde nef (raw) çekimlere hafıza kartı dayanmaz:) makinenin dx modunda 16mp vermeli güzel özellik.bu sayede makine sürekli dx olarak kullanılarak görece küçük boyutlu dosyalar oluşturulabilir.ama böyle bir makineyi alan güzelim fx sensörü neden dx kullansın ki :):)
  çıkması beklenen d300s’nin takipcisi bakalım nasıl olacak?

 3. sebastian

  canon geç çıkardığı için belki bunlarıda dikkate alarak fark yaratmak adına değişikliklerde ekleyebilir………hayret nikon ardarda makineler çıkarmaya başladı…

 4. Koray

  Makina çıkardığının yarısı kadarda varolan makinalarına güncelleme çıkarsalar şaşarım zaten..

 5. HC

  Yazının sonundaki yorumun bir bölümüne katılıyorum. Fakat Canon’un bu yarışa gireceğine dair hiç bir gösterge yok, tüm söylentiler 21-22MP gibi olacağını yönünde. Zaten 36MP çok fazla ve çoğu kullanıcı için gereksiz.

 6. agah

  çoğu amatöre 6mp, çoğu profesyonele de 12mp yeterken bu mp savaşını canon başlatmıştı, o yüzden kendi düşen ağlamaz diyorum :)

  çekilen her bir raw 75, her jpg 25mb. yani raw+jpeg çeken birisi denklanşöre her basışında saklanması ve işlenmesi gereken 100mb’lık veri sahibi oluyor. en hızlı kartım 4gb’lık, ona da 40 fotoğraf sığar; yani aynı eskiden 36 pozluk filmler gibi :)

  • uğur

   canon zaten ağlamaz hoca adamlar 50mp i 2 sene evvel yaptı marifet yüksek mp değilki sensör aynı habire mp yükselt canon 50mp ini istese çoktan kullanır nikon geriden geriden takip ederdi sony nin sensörleriyle
   o yüzden hatalı bilgilendirme olmuş

   • agah

    almanlar ikinci dünya savaşında isviçre bankalarından borç istediklerinde, adamlar teminat istemişler, almanlar da teminat olarak ulu führerimizi ve yeraltı kaynaklarımızı gösteririz demiş, aldıkları cevap “yeraltındaki kaynaklarınız yer üstüne çıkmadan ve führeriniz yerin altına girmeden size borç vermemiz mümkün değildir” olmuş.

    yani;
    canon o 50-100mp’lik sensörlerini bir dslr’nin içine koyup makul fiyattan satmadıkça bunun hiçbir anlamı yok ve ancak laboratuvar ortamında kalan deneysel çalışmalar olur.

    yoksa, kompakt makinenin mercimek sensörüne 14-16mp sığdıran birisi çok rahat ff sensöre 200mp’li sığdırır, ama bu deneysel bir çalışma olur çünkü kompakt makine kalitesinde 200mp’lik ff bir sensör kimsenin ilgisini çekmez.

 7. isaesen73

  36 Mpixel hakkında söyledikleriniz doğru….ama…..bir kere büyük baskının tadını aldığınızda bırakamıyorsunuz…..orta format makinelerin fiyatları malum 16 000 euro dan başlıyor ve sadece studyoda kullanırsınız…dışarı çıkmaz……kompakt bir slr yi onda bir fiyata orta formata dönüşüyor……beğendiğiniz bir fotoyu uygun bir fiyata poster baskıda görebilirsiniz…..güzel dimi
  8 Mpixel en fazla 40-50 cm verir…….36 Mpixel kaç verir?????? ….cool :)

 8. Selim Kürşat

  Benim merak ettiğim husus D800 sensörü ile D4 gövdesinin bileşiminin (D4X ?) ne zaman çıkacağı ve fiyatı :-(((((((((

 9. özgür

  şu konuyu merak ettim ”51 noktalı sistemin 9 noktası, f/8 gibi kısık diyaframlara kadar ölçüm yapabiliyor.”yani diyafram değerimiz düştükçe ölçüm alanımız azalıyor mu?Tam olarak anlayamadım açıklarsanız sevinirim basçek dostları.

  • uğur

   nikon un yine elindeki kısıtlı teknolojiyi en iyi gibi gösterme çabalarının ürünü olan bi reklam hilesi hoca takma kafanı
   o tetris ekranına benzeyen af lerin sadece 9 tanesi çapraz (X) çalışıyor demek
   d300 ile 1DM3 ün netlemesi zamanında karşılaştırılmış ve nikon un nasıl göz boyadığı anlaşılmıştı
   canon da çapraz af 7d de 19 sanırım aradaki farkı anlarsın artık

   • agah

    uğur yapma allasen, 9 croostype af noktası var demiyor, 9 nokta f/8′de netleme yapabiliyor diyor, canon’da bu f/5.6. yani süper tele bir lense tc takınca canonların af yapamadığı durumlarda nikon yapıyor. bu tabiki herkesi ilgilendirmez ama örneğin ornitocular için bu fark önemli.

    1dm3-d300 karşılaştırmasına gelince 1dm3′de 19cross 45 af noktası, d300′de 15′i cross 51 af noktası var. yani böyle bir kıyaslamada 1dm3′ün önde olması çok enteresan bir şey değil. ama bu crosstype noktaları f/2.8 ve daha hızlı lenslerde geçerli, yani geniş diyaframlı lenslerde 1dm3′ün performansı öndeyken kısık diyaframlı lenslerde d300 daha iyi sonuç verecektir. (cross af noktaları f/2.8′e kadar olan lenslerde, normal af noktaları 5.6′ya kadar olan lenslerde çalışır, nikonda bu 9 özel nokta f/8′de bile çalışıyor işte bahsedilen özellik bu)

 10. tekir

  kız gibi makine yaaa

 11. hakan

  ISO değerleri hakkında kuşku olması doğal, ancak 36 MP ve Full Frame bir makinede -2 EV değeri varsa bence ISO aralığı için şüphe duyulmaması gerekir (ISO 50 var zaten). Yüksek ISO için ise aşağıdaki linkte şöyle örnekler var. Özellikle 6400 ISO’da crop edilmiş resme bir bakmanızı tavsiye ederim. Şaka gibi. Daha doğrusu yok böyle bir resim.

  http://scottkelby.com/2012/cliff-mautner-on-the-nikon-d800/

  Yine de yeterli ışık ortamındaki resimlerde ortalama bir DSLR’dan aman aman fazla bir performans görülmüyor.

  http://chsvimg.nikon.com/lineup/dslr/d800/img/sample01/img_05_l.jpg

  Bu normal. Çünkü hem yeterli ışık birçok şeyi örtüyor, ama belki de en önemlisi, hem de örnek resimlerin çoğunun ekstra malzeme kullanılmadan elde edilmiş olması gerçeği söz konusu. Örneğin 18-55 bir makinede nesneye zumlama yaptığınızda çevresi her halükarda kumlanmış gibi gözükecektir (bknz. yukarıdaki link).

  Bu arada: özgür: iddia edildiği gibi full manuel mod varsa öyle olmaması gerekir. ya da şöyle diyelim: “kardeşim full manuel diyorsun ama sıkıysa 51 zoom noktasını sen belirle. bu yüzden taban ayarını ben fikslerim” de diyebilirler tabii.

  • uğur

   aynı sensörde biri 20 küsür mp diğeri 36 tabi ıso da başarılı olmayacak gidip stüdyoculara satsın nikon zira akşam yine çantaya mahkum kalır amatörlerin elinde

 12. hakan

  Özgür’ün yorumunun D800 için olduğunu düşündüm, farkettim ki genel olarak soruyormuş.

  Diyaframla ilgili öncelikli nokta ışık olsa da, diğer önemli nokta da “derinlik” denilen kavram. Diyafram açıklığı küçülünce derinlik artar. Bunu gözünle değerlendirebilirsin. Çevrendeki en geniş alana baktığında belirli nesnelerin keskinliği azalır, ama dikkatle baktığında derinliği artırmış olursun.

  Şimdi makinelerde diyaframı daralttığında derinlik artacak, basit anlatımla dahil olan nesne sayısı çoğalacak. Sanırım D4′te de vardı bu, f/8 değerinde dahi bu nesnenin üzerinde 9 farklı noktaya zumlamana yardım ediyor.

 13. peregrinus

  D700 ler ucuzlayacak :)

  • agah

   d700′lerin üretimi zaten durdu, ikinci elinin fiyatı da d800′den etkilenmeyecek kendi doğal seyrinde (tabiki zamanla düşerek) devam edecektir.

   bence 5dm2′nin ikinci eli daha fazla düşebilir çünkü d700 sahipleri zaten yüksek megapiksel isteyen kişiler değildi, yüksek megapiksele ihtiyacı olanlar 5dm2 kullanıyordu. makinesini satıp d800′e geçecek olanlar asıl 5dm2 sahipleri olabilir.

   • peregrinus

    Onca kaliteli lens almıştır mark II sahibi olanlar onca lensi bitaraf ederler mi bilmiyorum, o yüzden ben d700 kullanıcılarından umutluyum. Malum umut yoksulun ekmeği umar ha umar umar diyor Cem Karaca :)

 14. aday74

  kuş ve makro fotoğrafçıları tercih edeceklerdir diye düşünüyorum. uzaktan çekersin, alan derinliği yüksek olur. sonra kafana göre kırparsın. al sana her noktası net küçük bir böcek makrosu. ya da kuş fotoğrafı için 300 mm nin yetmediği zamanlarda çek ve kırp kırpabildiğin kadar. al sana 500 mm ile çekilmiş gibi kuş fotoğrafı…

  • uğur

   unuttuğun bişey var nikon hiç bi tarihte canon dan başarılı olmadı kuşçular için ve bu netleme sistemiyle yine olamayacak
   mp ve kırpmak bi yere kadar kurtarır

 15. fotoşok

  36 mp fazla diyenler olmuş halbuki 1gp fotomakinesi ile çekilmiş olan fotolar var

 16. Şimdiye kadar profesyonel makinam olmamıştı.Amatör makinalar kullandım.Nikon d800′ü almaya karar verdim.İnşallah herhangi bir sorun çıkarmaz.

 17. mustafa

  giriş seviyesinin ileride nasıl şekilleneceğine dair küçük mesajlar veriyor olması bakımından manidar. ben bu tür modellerin neden hala lcd ekranlara yatırım yapmadıklarını düşünmüşümdür hep. hareketli lcd karizmasını mı sarsar yani şimdi bunun

 18. ec38

  üstadım nikon video konusunda sıkıntılı değil mi ?? acaba bu makinede de aynı sıkıntı var mıdır ?? :D

 19. merhabalar d 800 almayı tavsiye edenler varmıı???

 20. vt

  d800e mi yok d300s mi kararsiz kaldim yeni baslicam bu hobiye tadsiyeleriniz onemli hepiniz bilgili onsanlara beniziyorsunuz bu konuda yardimiz icin sagolun

  • agah

   d3100 al bence, illa üst seviye bir gövde istersen de d7000.

  • Nikon D800E mi Yoksa D300S mi diye soran birsi bu işe başlamadan bidaha düşünsün derim… ilkönce Fiyat farkını degerlendirin. sonra cebinize uygungeleni alın. aman aman cok profesyönel fotoğrafcılık yapmayacaksanız d300s kanatımca yeterlidir. yok ben reklam fotografı dahil cephe giydirme falan filan bu işten parakazanacam diye yola cıkacaksanız d800e alında.

   bu işi parakazanmak adına lööp diye dalıp 1 yıl gecmeden vazgecen çok adam gördüm… fotograftutkunuzu kendi becerinizle birleştiremeseniz 1 arpa boyu yol alamazsınız. D800e ye alacagınız 24-70 lens fiyatına d300s kitini satın alıyorsunuz bunu bir düşünün derim….
   d800e diye yolacıkıp d3100 d5000 falan alanlardan olmayınız….

   Ha birde netür fotgraf cekmek isteginizi karlaştırdıktan sonra malzeme almak daha uygundur. Sonra sıkıntı cekersiniz herdaim.

   saygılarımla…….
   Hüseyin YILMAZ

 21. erhan ceylan

  Satılık sıfır kutusunda D800 Fiyat : 3600 $

  Tel : 0535 051 37 67

 22. tenta1

  bununla ilgili bir video çekmiştiniz kaldırdınız mı?

 23. Hilmi

  Uğur sen Canon temsilcisisin herhalde :)
  Şaka bir yana dostum bir bildiğin varsa teknik olarak ispatları ile açıkla. Her yorumun altında vay canon böyle vay Nikon böyle demişsin ama boş bunlar.
  Herkesin bir alışkanlığı var. Fotoğrafta ne kadar ustasınız ki sıra canon-nikon tartışmasına geldi.


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop