Lenste titreşim engelleme özelliğinin önemi

Titreşim engelleme sistemleri bir lensin fiyatını yüzlerce doalr arttırabilir. Peki ama neye yarıyor ve nasıl bir etkisi var? Videomuzda gösteriyoruz.

“Lenste titreşim engelleme özelliğinin önemi” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. bir sony kullanıcısıyım yaklaşık 7 aydır ve fotoğrafçılık konusunda 2,3 yıla dayanan merakımı geliştirmek istiyorum.ve bugüne kadar yararlandığım onlarca sayfanın içinde en iyi sitesiniz diyebilirim.gerek metinli olarak açıklamanız gerek videolu açıklamalarınız ile gerçekten içimde zaman zaman sönen fotoğrafçılık aşkı sayenizde yeniden ilham buluyor.sony özel bölümü gayet güzel ama daha zengin içerikli olmasını arzu ediyorum bir sony kullanıcısı olarak :)diğer tüm hizmetlerinizden dolayı can-ı yürekten sizleri kutluyor,takdir ediyorum.

 2. mustafa

  o lensin fiyatı nedir acaba 1100d den pahalı olduğu kesin :)

 3. Arandur

  Keşke 70mm farkını da gösterseydiniz. Malum, 17-50 gibi bazı lenslerde hem kaliteyi düşürdüğü hem de gereksiz kaçtığı söyleniyor.

 4. jeofizikci

  murat bey keşke titreşim engellemenin yeterli işik koşullarında kapatılması gerektiğini, yeterli ışık koşullarında tam tersi etki ettğini ve keskinlikten götürdüğünü da belirtseydiniz.
  kullanıcılara
  titreşim engellem her zaman iyi değildir, ışık yeterli ise bu sefer görüntüde bozulma yapar.

  • Ben o konudan emin değilim :) Elde çekim yaptığımızda enstantane yetse bile el titreşimi el titreşimidir. Gerçekten taş gibi duruyorsak ama sizin dediğiniz doğru. O da tripod kullanırken IS kapatılır kuralının altına giriyor. Bu durumda IS kendini otomatik kapattığı için çoğu lenste açık konumda da bırakılabilir.

   Yani IS sisteminin de kendini kapatma seçeneği var titreşim belli bir seviyenin altına indiğinde. Bakmak lazım tabii aldığımız lenste bunun olup olmadığına. Yüksek enstantanede kapatsak bir zararını görmeyiz elbette.

   • Ertan

    Eger enstantane odak uzakliginin 2 kati veya daha yuksekse (5DMarkII icin) ben IS’i kapatmayi tercih ediyorum. IS sistemi surekli titresim aradigi icin (her zaman olmasa da) sikinti olabiliyor. Ayrica IS/VR/OS gibi sistemler deklansor gecikmesini de bir miktar arttiriyor.

 5. Arandur

  Zaten keskinlik kaybımız ilave optik elemanlar ve düzenlemeler sebebiyle mevcut iken IS sistemini kapatmak kaybolan o keskinliği geri getirmiyor.

 6. Altuğ

  Eline sağlık Muratım … Başarılı bir yorumlama olmuş …

 7. Cem Kanter

  Murat bey,
  00:32′de “odak uzaklığı neyse…” diye başlayan bir cümleniz var. Fokal uzunluk olmasın o? Selamlar.

 8. Mustafa

  pencere yerine daha güzel bir manzarayı çekseydiniz.

 9. tugay karabaş

  …ben 600d+sigma 18-200 dc OS HSM ikilisi ile sizin dediğinz titreşim özelliği olmayanlarla belirli bir saatten sonra problem yaşama bende de var :) ki makinede OS(optical stabilizer) olmasına rağmen.iso’yu yükseltip enstantene süresini düşürsemde titreşimden dolayı bu seferde bulanık çıkıyo.bu sefer ne yapıyorum,her ne kadar istediğim geniş çerçeveyi yakalamama izin vermesede 50mm 1.8 ile kısmen sıkıntı çözülmüş oluyor :)

 10. emrah

  selam, farklı konularda da adı geçen çarpan faktörünün yanlış aktarıldığı kanısındayım. 50mm bir lens 1.6 sensörde 80mm olur, 80mm etkisi verir 80mm dir demek bence yanlış oluyor. adı üzerinde bu crop olayının herhangi bir fotoğraf işleme programındaki croplamadan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. örneğin ff bir makineye 80mm croplu makineye 50mm bir lens takıp aynı diyafram değerinde aynı fotoğraf karelerini çekersek kadrajdaki görüntümüz aynı olacaktır muhtemelen ancak net alan derinliğinin ve lenslerin bokeh etkilerinin aynı olacağını sanmıyorum. aynen bu mantıkla 300mm de çekim yapmak için 1/300 den daha hızlı bir enstantane kullanmamız gerekiyorsa bunun ff veya croplu sensörde de değişmemesi gerekir ki bu durumda şöyle birşey ortaya çıkıyor gibi, aynı odak uzaklıklarında olmalarına rağmen croplu makinelerde çekim yaparken makineyi titretme olasılığımız daha yüksektir veya croplu makinelerde fotoğraflar daha flu çıkar. bence kesinlikle yanlış

  şimdi hem bir fikir ortaya atıp hem de çürütmüş gibi oluyor ama bu crop olayının açıklığa kavuşması gerek:) benim imkanım yok maalesef ilk başta söylediğim ff de 50mm ve croplu sensörde 80mm de çekimler yaparak paylaşabilirsiniz mesela çok seviniriz :)

  teşekkürler.

  • Bununla ilgili süper detaylı bir yazı yayınlamıştık ona bakın isterseniz :) Diğer konular için de Yalçın’ın bir yazısını linkliyorum epey detaylı. Ancak kısaca şunu söyleyeyim evet 70-300 lens her zaman 70-300 ama APS-C algılayıcıda görüş açımız 35 mm bir lensin 112-480 mm’de yakalayacağı açı ile aynı. Aslında bir büyüme söz konusu değil ama açı değişiyor. Daha yakından çekmiş gibi oluyorsunuz. Hesaplarken enstantaneyi bu açıyı düşünerek hesaplıyoruz.

   http://www.yalcinaydin.com/2012/02/olympus-ve-four-thirdsun-sonu-yakin-mi/

   http://www.bascek.com/252/crop-factor-nedir/

   Bu arada belki işinizi kolaylaştırır. Kompakt bir makinede 144 mm bir lens, 5.6 çarpanı nedeniyle 810 mm ediyor. Ve süper zoom denen makinelerde 30x ve üzeri optik yakınlaştırmalar bu çarpan sayesinde mümkün oluyor. Belki kullanmışlığınız vardır diye anlattım. Tam zoom yaptığınızda çılgın gibi titrediğini görmüş olabilirsiniz. Halbuki lens aslında 144 mm.

 11. karpatli

  Murat bey video izlenememekte. Private video diyor.

  mozilla ve operada 17:25te denendi.

 12. Fuat AKIN

  Sayfanızda ki yorumlara ve video yu izleyince fotoğrafçılığın öyle böyle bir şey olmadığını anlıyor insan. yeni aldığım ve hiç bir özelliğini bilmediğim ancak yakınlaştırma özelliğinin yetersiz olduğuna inandığım canon 60D makinamın 18-55 kit lensinin yanına genel çekimler için ( manzara, portre amaçlı ) kullanmak adına canon 55-250 ve canon 50mm lens karmasını mı, yoksa sigma 70-300 ve canon 50mm lens karmasını önerirsiz.

  • Hiçbirini önermem :) Bu değerlerin hepsi fazla tele. 18-55 lensi çok iyi bir lens ile değiştirin 17-50 tamron gibi. Bu zaten manzara ve portreyi halleder. Daha sonra para biriktirip 70-200 tele alırsınız f/4 IS olanı. Bunu alamıyorsaız bence başka bir tele düşünmeyin.

   • Mehmet

    Merhabalar Murat bey ;
    Bu konuyu forum da DSLR bölümüne yazdım lakin net bir cevap alamadım, yardım ederseniz çok memnun kalacağım.
    Yakın bir arkadaşım 1 hafta sonra Güney Koreye gidecek; bende nihayetinde DSLR makineme kavuşmayı umut ediyorum.
    Almak istediğim makine canon 600D ama kit konusunda kararsızım, yanlış bilmiyorsam sadece body alabiliyoruz yurtdışında, eğer böyle alabiliyorsak şu iki seçenekten birini aldırmayı düşünüyorum.
    1. Canon eos kiss X5 (600D) +18-135 mm lens. belki İleride canon 50mm f 1,8

    2. Canon eos kiss X5 (600D) body + Tamron SP AF 17-50 mm f 2,8 XR lens(VC olmayan)
    Yeni başlayan bir kişi olarak çok fazla tak çıkar yapmak istemiyorum ayrıca ileriye yönelik pahalı lenslerde almam gibi geliyor. Araştırmalarıma göre her iki seçenekte fiyat olarak birbirine yakın gibi.
    Günlük ve manzara çekimleri için, hangi lensi tercih etmem konusunda uzman olarak görüşlerinize çok ihtiyacım var.

 13. FIRTINA_SEM

  Ben bu lensteki 40D ile birlikte 18-135mm lens kullanıyorum. Titreşim engelleme özelliğinin çalışmadığını düşünürdüm :D ta kiii dolunay fotoğrafı çekene kadar.

  Tripoda makine yerleştirdim live view açtım ve baktım ki denklanşöre yarım bastığım anda devreye giriyor ve sizin gösterdiğiniz ıs açık kapalı iken oluşan görüntü oluşuyor. IS açıkken görüntü akar gibi hareket ediyor ama IS devre dışı iken titremeye başlıyor.

  Birde sorum olacak sizlere.

  Gövde de titreşim engelleme mi daha iyi bir çözüm yoksa lenste engelleme mi? Çözüm derken demek istediğim şu sizce gövdedeki titreşim engelle mi daha iyi çalışıyor bize daha fazla durak avantajı sağlıyor yoksa lensteki titreşim mi?

  Tabi gövdede titreşim engelleme olduğu zaman ucuz lenslere yönelebiliriz, alabiliriz fakat ikisininde sistemi farklı bildiğim kadarı ile. Bu yüzden gövdede titreşimin bir dezavantajı varsa nasıl bir dezavantaj oluyor?

  Fiyat farkı dışında gövdede titreşimin engelleme ve lensteki titreşim engellemenin avantajları dezavantajlarını sayabilir misiniz?

 14. Emre

  üstad harika ama gerçekten harika öneriler, keyif alarak ve aklımıza kazıyarak izledik, benimsedik, ağzına sağlık.

 15. Cenap Börühan

  Çok teşekkür ediyoruz.Son derece akılda kalıcı,öneriler,hatırlatmalar ve bilgilendirmeler için.Sağolun..

 16. Ayhan

  Merhabalar,sayfanız içerik açısından çok faydalı.emeğinize sağlık.
  Ben bir konuda sizden yol göstermenizi rica edeceğim.Şöyle ki;Tamron 17-50 lens almayı düşünüyorum.fakat titreşim önleyici olanla olmayan arasında kalakaldım.Özellikle de çok sevdiğimin bir arkadaşımın nikah fotoğraflarını çekeceğim.Loş bir mekan olması nedeniyle fotoğrafların flu çıkması gibi bir risk var ki bu da beni huylandırıyor iyiden iyiye :)Bloglardan okuduklarım da iyice kafamı bulandırdı.Mesela,
  Titreşim engelleme özellkli olan için pahalı ve keskinikten çalıyor gibi olumsuz ama öte yandan sizinde anlatıığınız gibi avantajları çok.Titreşim olmayan da ise daha uygun fiyat ve keskinlik daha iyi ama yetersiz ışık koşullarında flu fotoğraf riski.
  İki yol var bana,harici bir flaş alıp titreşim engellemesiz tamron ya da titreşim engelleme özellikli alıp keskinlikten ödün vermek ama avantajları da malum.Bu arada titreşim engelleme kapatılınca diğeri gibi keskinlik yakalayabilir miyiz fotoğrfta acaba?Bu konuda bana bir ışık tutarsanız çok mutlu olurum Murat bey değerli zamanınızı ayırıp.Teşekkürler.

  • Sizin ilacınız flaş. Flaş olmadan nikah fotoğrafı çekmeyin bir kere evleniyor insanlar yazık :) Flaş aldıktan sonra onu düzgün yumuşatacak bir diffuser da alacaksınız ki ucuz zaten onlar. Hatta flaşı kablosuz tetikleyip değişik açılardan ışık verirseniz, ya da size yardımcı olacak biri flaşı tutarsa, çok hoş kareler oluşturabilirsiniz. VC ya da IS sadece sizin elinizin titreşimine çaredir, çekeceğiniz objeyi dondurmaz. O anca flaşın gücüyle mümkün. O yüzden VC’siz tamron+flaş alın. Flaş yoksa makinenizi evde bırakın öyle gidin eğlenmeye bakın :) Ya da kompakt bir makineyle gidin kötü fotorğaflara bahane hazır olsun, ‘makine o kadar çekiyor’ :) Zira tepe flaşını kullanacağınız bir DSLR ile kompakt arasında fark yok gibi bir şeydir. Harici flaş kesin bir gereksinim.

 17. vatandaş

  Çok güzel bir sunum olmuş. Canon’un yakın zamanda çıkardığı 24-70 L II USM ürününde IS olmaması sizce bir eksiklik midir? Teşekkür ederim.

 18. Naim Üçok

  Sitenizi birkaç gündür ilk kez takip ediyorum.İlgililere çok teşekkür ederim.Fotoğrafçılıkla ilgili geniş bilgi edinebildiğimden memnuniyetimi belirtmek ister, başarılarınızın sürekli olmasını dilerim.

 19. Cenap Börühan

  Bütün tartışma titreşim önleyicili objektiflerin ne olup olmadığı ile ilgili.Hangi aralıkta kullanılsa iyidir,ışık yeterli ise ya da yetersizse…vb.Arkadaşlar şu anda bütün gövdeler neredeyse titreşim engelleyicili.Bu tür objektiflere buna rağmen ihtiyaç var mı ki.Benim hiçbir objektifim titreşim engelleyicili değil ve ben uzak çekimlerde uyguladığım 300 mm tele de bile enstantane ayarları ile sorunsuz sonuçlar elde ediyorum.Eğer ışık az ise iso değerlerini biraz daha yükseltiyorum.Zaten 3 ayak kullanacak isem bunları hiç konuşmam bile.Demek istediğim şudur.Bu objektiflere yüzlerce dolar fazla para vermek akıl karı mıdır.Ayrıca titreşim engelleyicili bir gövde ayni işi görmüyor mu..

  • Bütün gövdelerin titreşim engelelem ile geldiği yanlış bir bilgi :) Canon ve Nikon’un hiçbir gövdesinde titreşim engelleme yoktur. Pentax ve Sony’de gövdeden titreşim engelleme bulunur. Işık olduğu sürece gerekli enstantayi sağlayıp net çekimler yaparsınız ve ISO ile de destek alırsınız ancak ISO bir yere kadar yardımcı olur. Fotoğrafta gürültü yaratacağı için belli sınırları aşmazsınız. Titreşim eneglemem sistemi, kapalı alanlarda çalışacakalr için olmazsa olmazdır. Düşük ISO ile çalışmanıza olanak verir. Ancak hareketli obje çekiyorsanız, hareketi dondurma etkisi yoktur yine yüksek enstantane gerekir. Dolayısıyla tamamen kişisel bir durum. Ama ister gövdede olsun ister lenste, çok değerli bir özelliktir. Keşke her gövdede olabilseydi.

   • Cenap Börühan

    Bilgi için teşekkür ederim.Bende iki tane DSLR makina var.Birisi Minolta Dynax 7 D diğeri ise Sony Alpha 200.Ve gerçekten sorun yaşamıyorum.İso hatırlatmanıza tamamen katılıyorum.En fazla 400 bilemedin 800 iso.Üzerinde ciddi gürültü başlıyor.Ayrıca Nikon ve Canon gövdelerde bu özelliğin olmaması gerçekten çok şaşırtıcı.

   • ec38

    üstadım bu özelliğin neden nikon ve canon da hala lenste olduğunu anlamış değilim.. bu iki dev şirket neden uzak duruyor.. 36 mp lik d800 de bile olmaması garibime gitti. acaba güzel çalışmayan bir sistem mi ki lenstekine göre

 20. OkaN

  Murat bey nikon un af-s 50mm f1.8g yeni lensinde titresim engelleyici yok sanirim eger bu lensi alsam benim icin büyük sorunlar olusturabilrmi?

 21. osman

  murat bey bende 600d var+18-200 lens var.ama satıp kaliteli keskin lens istiyorum. ben portre+topluluk. ve manzara çekiyorum, ve manzara çekiyorum. acaba 15-85 mi alsam yoksa 17-50 mi alsam vclimi vcsizimi .+ olarak videoyuda çok seviyorum.han lens daha iyi ,,,,,,

 22. Şu sıralar tamda cevabını araştırdığım bir konuydu çok teşekkürler.. birde merak ettiğim videodaki 70-300ün performansının nasıl olduğu fiyatını hak edermi acaba

 23. merhaba murat bey basçek sitenizi uzun süredir takip ediyorum.benim sıkıntım 200metre civarı ancak yaklaşabileceğim bazı yaban kuşlarının fotoğraflarını ve videolarını çekmet istiyorum ilimde d300 var sigma 120 -400 ile 50 -500 titreşim özellikli objektiflerle ilgileniyorum 2300tl ile 3300 tl arası fiatları var ebay de.sitenizde nikon p510 modelinin özelliklerini gördüm fiat performas ilişkisi bakımından dikkatimi çekti sizin fikrinizi almak isterim saygılarımla

 24. Musa

  Site çalışıyor, teşekkürler Murat bey. Ben 70-200 f4 L non-IS almak istiyorum. Paraya kıyma sınırım bu sanırım. Gündüz portre ve gece tripodlu çekimler için kullanacağım. 1/200 gibi enstantaneler ile sorun yaratmayacaktır ama siz ne dersiniz?

 25. furkan

  murat bey videonun sonunda test ettiğiniz makina hangisiydi 1100dde döner ekran yok :)

 26. Ahmet

  Merhaba,
  Canon Eos 500D makineme Tamron 90mm macro lens almayı düşünüyorum. Lenste titreşim engelleme yok, bu bir sorun oluşturur mu? Bir de bu lens hakkındaki görüşleriniz nedir?

 27. Fıratcan Taşkıran

  Canon EOS 600D alıcam ay sonunda. 600D’de IS özelliği varmıdır ? Lens olarakta 50mm f/1.8 almayı düşünüyorum.

  • elmar

   Makinalarda Pentax larda bi tek is sistemi var bende 600D kullaniyorum ama lens olarak 50mm 1.8 de is ozelligi yok zaten olmamasi zorluk cikramiyor, siz onu 600D ye takarsaniz 50 yok 80mm kullanmis olacaksiniz bu yuzden mutlaka her zaman en azindan 1/80 perde hizi kullanmalisinizki fotograflariniz flu cikmasin,

 28. Uğur GÖKTAŞ

  @Murat GAMSIZ Fotoğrafçılığa yeni başlayacağım nikon d3100 ve canon 1100d arasında kaldım siz hangisini tavsiye edersiniz veya bana önerebileceğiniz başka bir başlangıç seviyesi dslr makine varmıdır? Şimdiden teşekkür ederim…

 29. Elmar Melikov

  İşimize yarayan bir anlatıdır Bakuden teşekkürler!

 30. Güzel bir video ve aciklama olmus, tesekkürler, videodaki lensin issiz olanini yaklasik 6 aydir kullaniyorum, en yüksek enstantanelerde bile net fotografi yakalamak cok zor belki 100 tanede 1 tane, o yüzden isli objektifi kesinlikle tavsiye ediyorum parayi bulur bulmaz bir 100-400 isL almayi düsünüyorum.

 31. Eren

  Video bir süre sonra hata veriyor malesef

 32. konumuzla belki pek alakası olmayabilir ama.
  sormak istediğim bir soru var.
  ben nikon d5100 kullanıcısıyım.
  ve merak ettiğim bir şey var.
  şimdiye kadar toplam kaç fotoğraf çektiğimi ne şekilde öğrenebilirim.
  ve bu duyduğumuz belli bir sayıdan sonra görüntü kalitesinin düştüğünü söylüyorlar.
  bu sayı için net bir sonuç var mı ???

 33. Aziz

  55-250 mm canon lensim ile gün ışığında 1/640, 1/800 lerde fotoğraf çektiğimde ve IS’ yi açtığımda bulanık fotoğraf çekiyorum. Dolayısıyla titremenin başladığı 1/60′lar ve aşağısına inilmediği sürece IS’ nin açılmaması gerekir. Yarım deklanşör yapıldıktan kısa bir süre sonra başlayan IS olayı, objektif içeresindeki mercek hareketleri neticesinde normalde net çekeceğiniz bir fotoyu bulanık yapacaktır.

 34. yeni aldıgım Canon 600 de ile fotograf çekme maceram başlamış oldu dün itibariyle..daha önce de çok sitede gezdim…ama emin olsun sizden iyi yok..tebrikler…birde fotokritik gibi fotograf paylaşılacak bir oluşuma girerseniz çok başarılı olacağınıza eminim..başarılar dostlar..

 35. irfan murat

  Murat bey alacağım şu lenslerde kararsızım hangisini tercih etmeliyim ..
  Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD Lens
  Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG OS HSM

  birde tamronun titreşimsiz modeli var vee 1300 tl fark var…
  sizce bu zoom lenslerden hangisini almalıyım ?? yardımcı olursanız çok sevinirim ….

  • Canon kullanıyorsanız ikinci el Canon 70-200 f/4 bakın. IS’lisi de olur. Tamron’un yavaş odaklama sorunu vardı ama optiği iyiydi. Sigma’dan da şikayetiniz olmaz. Bütçeye göre tercih yapın.

   • irfan murat

    Murat hocam sizi tekrar rahatsız edeceğim … canon 600D kullanıyorum … Canon EF 70-200mm f/4L USM 1700 tl civarında titreşimsiz olanı .. titreşim çok önemli mi bu lensle genelde gündüz çekim yapacağım … yada 2. el güvenli nereden alabiliriim .. Mersinde yaşadığım için burada bulamam ..

 36. Mert

  Merhabalar, 1100D almayı planlıyorum. Yalnız yanında verilen 18-55mm kit lensler hep DC III Lensle birlikte 880 TL IS II Lensle fiyat 1050 TL’Ye çıkıyor. Sizce IS için +170 TL vermeme gerek var mı? 18-55mm’de IS çok işime yarar mı? Ya da kutudan çıkan DC III Lensi hayyamda sıfır IS II Lensle çok daha uygun bir fiyata değiştirme şansım olur mu? Teşekkür ederim.

 37. Sinan

  Çok güzel ve aydınlatıcı bir video olmuş. Teşekkür ederim.

 38. Anonim

  nasıl açıldığını paylaşsaymışsınız keşke bizimle

 39. Selçuk

  Tamron 200-500 lensi almam gerekir mi sizce ? elimde 24-70, 70-200 var bir de 200-500 almamı tavsiye edermisiniz öğrenmek istiyorum. af yavaş olması sesli problem değil manzara çekimleri için kullanmayı düşünüyorum. Ens yüksek tutacağım için (güneşli günlerde) elde çekim içinde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Ne diyorsunuz ?

 40. fatih

  merhaba murat bey canon 60d body olarak aldım.17-50 tamron almak istiyorum ancak vc li vcsiz arasında 400-500 tl oynuyor.peki titreşim özelliği olmayanı alsam vc özelliğini çok ararmıyım yoksa çok zoom aralığı olmadığı için vcsizde olur mu:?

  • Odak uzaklığı yüksek olmadığı için vc’siz de kullanabilirsiniz. Sadece düşük ışık şartlarında yaklaşık 2-3 stopluk enstantane avantaj farkı olacaktır, onu da tripod kullanarak halledebilirsiniz.

 41. merhaba Murat bey, ben bi film cekmek istiyorum, ama hangi makineyi secegimi bilmiyorum. Nikon 7000d mi, yoksa Canon 60d mi… Karar veremiyorum. Film (video) icin hangi lens daha iyi ve daha uyqindur? Bide bu makinelerle sinema perdelerine uyqun format varmi?… Önerilerinizi beklerim. Şimdiden teşekkürler.

 42. Caner

  merhabalar, 1100D kullanıcısyım ve oldukca yeniyim. IS açma/kapama özeliiğini videoda izlerken ayrıca bir IS btonu aradım makinamda. Farkında olmadan IS kapalı gibi resim cekiyor olabilirmyim? Nereden aktif edebilirim bu özelliği yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

  Tesekkürler.

 43. ali

  murat bey IS özelliğini kullanamıyorum nerden açılıyor acaba bu özellik nasıl devreye alabilirim.


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, , , ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop