Ve Ricoh Pentax’ı satınaldı!

Evet, Pentax yeniden el değiştirdi:)  Pentax K sistemine yakın bakış isimli yazımda Pentax’ın geçmişini anlatırken şu ifadeleri kullanmıştım:

2006 yılında Hoya Corporation ile birleşme sürecine giren Pentax biraz sancılı bir sürecin ardından 2007 Ağustos’unda Hoya’nın alt kuruluşu oldu. Kimilerine göre Hoya Pentax markasını sonlandıracaktı; bu gerçekleşmedi ama Hoya, Pentax’ın sahibi olduğu Tokyo’daki fabrikasını kapatıp, üretimi Güneydoğu Asya’ya kaydırdı. Artık ‘Made In Japan’ yazan Pentax ürünü görmek mümkün değil. Profesyonel DA* ve tüketici DA, D-FA serisi lensler Vietnam’da üretilirken, DSLR kameraları da Filipinler’de üretilmekte.

Hoya çok geçmeden sürekli zarar eden Pentax’ın görüntü birimini elden çıkardı ve Ricoh’a sattı. Aslında bu, sektörü yakından takip edenleri pek şaşırtmamıştır çünkü Hoya’nın Pentax’ı tıbbi görüntüleme birimi için aldığı biliniyordu, geri kalan kısmı da yanında gelmişti:) Neyse bu Pentaxçılar için bence güzel bir haber. Umarım güzel gövdelerini daha geniş bir lens yelpazesi ile desteklerler ve Pentaxçıların ucuz ve hızlı 50mm bulamama dertleri pek yakında sona erer*.

*Şuan 50mm f/1.8 lensi olmayan tek sistem Pentax K

Haber çok taze ve şuan belirsiz olan bir şey de isim değişikliğinin olup, olmayacağı ama sanmıyorum ki Ricoh oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Pentax ismini öldürsün. Resmi açıklama burada mevcut.

©Temmuz 2011. Bu yazının her türlü kullanımı izne tabidir. Tamamen veya kısmen, kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz.

“Ve Ricoh Pentax’ı satınaldı!” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. burak

  olympus ve pentax markalarına bir türlü kanım ısınmadı. hiç olmasalarda olur benim için.

 2. sebastian

  Hocam bence pentaxın ismi değişsin ? ismi yüzünden almayan çok kişi var? sony ise akla fotoğraf çağrıştırmıyor…bakın ne kadar uyumlu canon nikon :) Birde ismi ricoh olmasın busefer mevcut kitlesinide kaybeder..:)
  Birde fanatik pentaxlılar, pentaxın satışlarının TÜrkiye dışında çok yüksek olduğunu söylüyordu..sony satmasa bile genede dev bir marka onu finanse eder,…hocam dslr satışlarında acaba sıralama nasıl 1-2 belli 3.kim…?

 3. heavytrader

  İsmi yüzünden makine almamak tuhaf bir durum.Üstün özelliklere sahip makinaları uygun fiyata satması sonunda Hoya’nın zarar etmesi çok normal.En son aldığım su altı Pentax Optio müthiş, hatta çoğu zaman K7 yi bırakıp bunu kullandım.=) Ricoh çok güçlü bir firma, Pentax’a gereken önemi vereceğini ve daha iyi bir seviyeye getireceğini düşünüyorum.

 4. hikmet

  pentaxı kullanmayıp eleştiren arkadaşlar lütfen biraz kullanın veya test edin sonra yorum yapın ben pentaxı ilk duyduğumda deterjan markası zannetmiştim :) sonra canon dan pentaxa geçtim canon ve nikonun üst seviye makinalarında olan özellikler pentaxın giriş ve orta seviyelerinde mevcut ben pentax k20- pentax optio w90 su altı ve pentax kx kullandım geyette memnunum tabi tercih meselesi :)

 5. sebastian

  Peki arkadaşlar tamam pentax çok iyi makine, kimse bir şey diyemez ancak neden şu anda fotoğraf sanatçıları olsun, moda vb yada bu işten para kazanan profesyoneller pentaxa pek rağbet göstermiyor bu kişiler pentaxı bilmiyorlar mı? adı üstünde adam bu işten para kazanıyor daha iyi kazanacaksa hepinizden önce pentaxı almaz mı? yeni başlayan kişiler evet sırf ismi için canon ve nikona yöneliyorlar ama ya yukarıda saydığım grup ne oluyor…

  • Tuğrul Yazgı

   Profesyoneller şu anda Pentax kullanmıyor en önemli sebebi ise Pentax’ın henüz FULL FRAME cihazı yok. O da yakında çıkar tahmin ediyorum. Pentax’ın artılarına gelince :
   1- Titreşim önleyicisi Gövde üzerinde. bu durumda Manuel Lensleri de kullanma avantajı artıyor ve üzerinde titreşim önleyici lens arama derdiniz kalmıyor. Lensleri de otomatik olarak hafifliyor.
   2- Gövde suya darbeye ve toza karşı çok dayanıklı. Bu özellik Nikon ve Canon’da sadece üst seviye cihazlarda mevcut.
   3- Son çıkan modellerde iso performansı hayli yüksek.
   4- Eski lenslerle uyum sorunu yok. Tüm eski Pentax (Orta Formatlar hariç) lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   5- Fiyatları Canon ve Nikon’un orta seviye lenslerine göre daha uygun.
   6- 18-55 ve 55-300 kit lenslerinin kalitesi diğer markaların kit lenslerinden gözle görülür şekilde iyi.
   Sonuç olarak benim tercihim Pentax’tan yana.

 6. hikmet

  söylediklerinizde haklısınız canon nikon sony en iyisi ama pentax küçümsenecek bir marka değil ve türkiyede çok tanınmıyor

  • sebastian

   Hikmet dostum işte bende onu merak ediyorum zaten, sıklıkla kullanılan Türkiye’de tanınmıyor kelimesinin karşılığı Dünyada çok tanınıyor demektir o halde neden böyle elden ele dolaşıyor , büyümüyor, yoksa kar eden kurum satılmaz, tabi satılanda vardır yüksek paraya o ayrı mesele, düşün canonun satıldığını, full frame’de çıkarmıyor mesela af 50mmlensi yok renk renk makine çıkaracağına bu meseleleri halletse belki farklı olabilir…tabi ben konuya hakim değilim piyasa takipçileri daha iyi bilir..

 7. hikmet

  pentaxın 50mm af lensi var ama pahalı emsallerine göre lens konusunda oldukça başarılı prime star serisi lensleri özellikle müthiş ve suya toza karşı dayanıklı . pentax en eski fotoğraf makinası üreticilerinden biridir neden bu duruma geldi sorusunun cevabı bence pazarlama stratejisi olabilir
  http://www.bhphotovideo.com/c/product/40755-USA/Pentax_20817_Normal_SMCP_FA_50mm_f_1_4.html

 8. heavytrader

  Mercedes ve BMW iyi araba ama AUDİ de iyi araba, fb ve gs iyi takım ama bjk da iyi takım, leylak ve zambak güzel koku ama lavanta da güzel koku, bodrum ve marmaris tatil için güzel yer ama ben asosa giderim , orası güney kadar tercih edilmesede,
  volvonun iyi olmadığını iddia edebilir misin, ama çinlilere satıldı…=)
  Benim herhangi bir mal, ürün, hizmet almamdaki en önemli kıstas fiyat/performans tır.Yani %10 ilave özellik için %30-40 ekstra para vermem mesela, ama benim için illa olması gereken bir özellik veya farklılık için fazla ödeyebilirim.
  Zaten ben hiçbir zaman bir makinenin daha iyi veya en iyi olduğunu iddia etmem, ne kadar daha iyi, hangi özellikleri güçlü, buna ödeyeceğim para buna değer mi ona bakarım.Yoksa full frame bir canon vaya nikonun daha iyi olduğu aşikar ama sırf bunun için 5 kat fazla ödeme yapacağımı hiç sanmıyorum zira bunun bana sağlayacağı marjinal fayda o kadar değildir.

  • özgür

   aynen katılıyorum, Pentax kesinlikle kötü bir marka değil. sadece firma şu an için iyi ellerde yönetilmiyor. ama ricoh belki de zincirleri kıracak, biraz tüketiciye eğilecek, biraz piyasanın nabzını yoklayacak. ricoh gibi eski bir marka pentax gibi eski bir markayı alıyorsa, sanırım hoyanın mantığıyla almaz.
   umarım şirket politikalarını da güncellerler.
   piyasayı, her yaptıkları satılan 2 markanın tekelinden çıkaracak başka markalara da ihtiyaç var. bunun en önemli gereği de kaliteli lens zenginliği ve uygun fiyat ..

 9. sebastian

  Arkadaşlar cevaplar için sağolun…ama 50mm örneğinde ben 1.8 i kastettim, mesela canonda 50mm 1.8 de var 1.4 te var 85mm 1.8 de var gibi..ama pentaxta sadece 1.4 ler var af olarak onlarda pahalı, yani kişinin kullanacağı amaca göre pentax alıp zararlıda çıkabilir herzaman pentax alan karlı çıkıyor demek doğru olmayabilir..beklentilere göre değişir..

 10. Anonim

  Şöyle bişey yapmanı önerebilirim.K7 yi al, sonra aynı fiyat marjında ne var, galiba nikon D5100 ve canon 500D var,bunlarıda al,tart,incele ve K7 yanında nasıl oyuncak gibi kaldıklarını gör.

 11. ALPAY

  Pentax çılar için hayırlısı olsun. Markanın daha ileriye gideceğini düşünüyorum.

 12. drtayfun

  Pentax f/p makinesidir. Güzel özellikleri uygun fiyata alabilirsiniz, bu yüzden amatör ve meraklılar için en doğru tercihtir. Profesyoneller için başka faktörler geçerli, onlar pahalı makine kullanmalılar zaten.

 13. Nejdet

  Degerli arkadaşlar,
  Ben Pentax Kr almayı düşünüyorum. (markaları çok bilmiyorum) sadece kıyaslama sitelerinde compact SLR makinları kıyasladıgımda bu makinanın teknik degerlerinin Mid size slr lerden dahi bazı noktalarda öne çıktığını görüyorum. Bu makinaya yönelmiş olmam fiyatından değil tamamen kıyaslamalarda (örnegin D90) bircok özellik olarak başarılı sonuçları var görülüyor. Tablo değerleri ile
  çekim sonuçları farklımıdır ki bu makina çok konuşulmuyor sorun ne olabilir.Pentax Kr almak hatamıdır?
  Birde anlamadıgım konu 50 mm 18 veya 1,4 ü olmasa ne olur? BAşka markaların lensler, Pentax lara olmuyormu?

  • hikmet

   merhabalar kr nin sınıfındaki bir çok makineden daha başarılı olduğunu söyleyebilirim özellik olarak kendi sınıfındaki rakiplerine çoğu konuda bence fark atmıştır diğer markaların orta seviye makinelerinde olan özellik giriş seviyesi olan kr de mevcut pentax’ın eksi yanı reklamdır fazla duyulan bir marka olmadığı için bende dahil olmak üzere ilk duyduğumda tedirgin yaklaşmıştım ama kullandığımda çok memnun kaldım k20,optio w90 ve kx kullanıyorum lens konusuna gelince illede 50mm 1.8 veya 1.4 olacak diye bir kayde yok sizin ne çekeceğinize bağlıdır portre ağırlıklı çekim yapıyorsanız eğer bu lenslere ihtiyaç duyacaksınız ama bu lenslerin yerine pentaxta bir çok lens mevcuttur.
   Başka markaların lenslerinde pentax uyumluluğu vardır sadece kendi lenslerini kullanmıyor pentax canon,nikon kadar yaygın olmadasa piyasada pentax uyumlu lensler mevcuttur manuel lenslerde pentaxın en güzel yanı 30 küsür yıldır bayonet değiştirmediği için çok eski lenslerlede uyumlu hemde hiç bir aparat kullanmadan gövdeye bağlanabiliyor pentaxta hareket sabitleme özelliği (SR) gövede olduğu için manuel lenslerde hareket sabitlemeli olmuş oluyor genel olarak pentax kullanan biri olarak tavsiye ederim.

 14. Cevap veren bu konuda bilgili biri olursa sevinirim, Pentaxa daha yeni geçmiştim ve firma satıldı!! Daha taksitleri yeni başladı K5in.. Şimdi ben ne yapmalıyım? Geri satıp Nikon D7000′e mi geçeyim eski bir Nikon cu olarak??
  Teşekkürler.


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop