Nikon D5100 İncelemesi

Yazı İçeriği:

Nikon D5000 hem BasÇek’in en çok okunan incelemesi olmayı başardı hem de benim makine eğitimlerimde karşıma en çok çıkan makine oldu.  Nikon’un en başarılı ürünlerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ama teknoloji durmadan gelişiyor ve D5000′in de emekli olma vakti geldi. Bundan böyle yerine Nikon D5100 geliyor. İncelemeye geçmeden önce zamanı olmayanlar için hazırladığımız video incelemeye yer vererek başlıyoruz.

Nikon D5100 Genel Özellikler

Model adı: Nikon D5100

Algılayıcı: 23.6 x 15.6mm CMOS APS-C (1.5x çarpanı)

Çözünürlük: 16.2 MP

Görüntü boyutu: 4928 x 3264

Kit Lens: Nikon 18-55 mm 3.5-5.6 VR

Titreşim engelleme: Lensten

ISO: 100-64000 (25600′e genişletilebilir)

AF Sistemi: 11 nokta 1 çapraz tip

AF micro ayarı: yok

Perde hızı: 30-1/4000

Bakaç: Penta ayna %95 görüş alanı (0.78x büyütme)

LCD: 3.0” dönebilir ekran 921.000 nokta

Video Kayıt: 1920×1080 (30, 25, 24 kare/sn) MOV (H.264)

Dosya formatı: JPEG, NEF (14 -bit RAW)

Bellek: SD, SDHC, SDXC

Bağlantı: USB 2.0, HDMI, AV

Batarya: Şarj Edilebilir Li-iyon Pil EN-EL14

Ağırlık: 560 gr

Boyutlar: 128 x 97 x 79 mm

Önce Nikon D5000 ile D5100 arasındaki farkları söyleyelim.

 • D5100′ün hareketli ekranı, yana açılabiliyor. D5000 Aşağı doğru açılıyordu.
 • Ekran hareketinin değişmesi, arka kısmın tasarımını tamamen değiştirmiş.
 • D5100 daha küçük.
 • 1080P video desteği geldi. D5000′de 720P vardı.
 • ISO aralığı genişledi. 25600 Mümkün. D5000, genişleme ile ISO 6400 sunuyordu.
 • LCD 230k yerine artık 921k.
 • Canlı modda otomatik odaklama

D5100 her ne kadar D5000 üzerine rakamsal olarak ufak bir güncelleme gibi görünse de, aslında farklar oldukça önemli. İki makineyi kardeş yerine yabancı yaptığını dahi söyleyebiliriz bu farkların. Zira D5100′ün iyileştirmeleri, başlı başına satın alma kararı olabilecek özellikler.

Yeni bir gövde almak, size yeni bir algılayıcı sağlıyorsa, ISO başarımı artar. D5100 hem ISO seçenekleri ile hem de yeni algılayıcısı sayesinde bu konuda kafadan üstün. Hatta D7000 ile kardeş olduklarından, fotoğraf kaliteleri aynı diyebiliriz. Bu en temel elektronik fark eski modelle. Diğer önemli fark ekranın yönü. Nikon kullanıcılarını dinlemiş olacak ki, yana açılan ekrana geçmiş. Bu ekran yönü değişimi, bir menteşe değişiminden fazla. Radikal bir karar denebilir zira LCD’nin yana açılması demek, gövdenin arkasının tamamen değişmesi demek. Değişen düğme yerleri, yeni bir devre kartı ve kablolama gibi temel değişikliklere sebep olduğu gibi, yana açılan tasarımın, sağlamlık açısından testleri geçmesi gerekiyor. Kimse DSLR’ının ekranının altı ay sonra gevşemesini ya da görüntü vermede sorun yaşatmasını istemez.

Nikon D5100′de bu yeni ekran tarzına geçerek, rakiplerinin gerisinde kalmamayı başarmış. Bununla birlikte bizce D5000′de önemli bir eksik olan düşük çözünürlüklü ekran gitmiş, yerine 921k ekran gelmiş. Çektiğiniz fotoğrafları izlemede çok ciddi fark yaratıyor yeni ekran.

Artık standart özellik diyebileceğimiz 1080p video çekim de özellikler listesinde. Harici mikrofon desteği de unutulmamış. Video çekim esnasında D5100, otomatik odaklama yapabiliyor. Ama henüz hiçbir DSLR bu işi Sony kadar iyi yapamıyor. O yüzden elle odaklamaya devam edeceğiz eğer anı videosu çekmiyorsak.

Bence en önemli değişikliklerden biri, gövdenin ufalması. Ama buna karşın tutuşu oldukça iyi. Sony de makinelerini küçültüyor ama ergonomide Nikon’un yanına yaklaşamıyor.

Açık söylemek gerekirse ben bu kadar küçük gövdede bu kadar iyi tutuş olacağını tahmin etmiyordum.

Gövdenin küçük olması, kullanım esnasında tuşların dağılımını sıklaştırmış. Bunun anlamı, bazı durumlarda tuşlara basmak için, fotoğraf çekim pozisyonunuzu bozmanız gerekeceği.

Ekranın sola doğru açılması, gövdenin sol tarafında düğme yerleşimini olanaksız hale getirdiğinden, tüm kontroller sağ tarafa kaydırılmış. Yön tuşları biraz ufak ama bir sorun yaratmıyor. info tuşunu tepeye almışlar. Eksik olan tuş ise ISO. Lensin yanında kısayol tuşu bulunuyor. Ben ISO’yu buraya atadım ama bence ISO hiçbir gövdede dışarıda kalmaması gereken bir özellik. Kadranın yanındaki info tuşu ISO olabilirdi.

Video çekim düğmesi yanlışlıkla basılamayacak bir yere konmuş. Mod kadranının yanında canlı izleme kolu var. Düğme yerine bu yöntemi tercih etmişler. Ben çok beğendim. Hem yanlışlıkla basılamıyor hem de pratik. Canon 60D makinemde mod kadranını video’ya getirmem gerekiyor bunun için.  D5100′de ise mod kadranı ile video çekim modunu seçiyorsunuz, A ya da M gibi.

Fn tuşuna ISO’yu atamanızı tavsiye ederim.

Makinenin mikrofon girişi de bulunuyor. Video çekim için olmazsa olmazlarımızdan bu özellik.

Gövde küçük demiştim. Karşılaştırma için Canon’un giriş seviyesindeki yeni modeli 1100D’ye bakalım.

Soldaki 1100D de küçük ama D5100 ondan da küçük ve tutuşu daha iyi. Sınıf olarak denk değiller tabii. D5100 üst model. Ama burada ergonomiye bakıyoruz.

Bu da üstten karşılaştırma.

1100D’nin grip kısmı da biraz daha geniş.

Bu da 600D ile karşılaştırması. Rakibi diyebiliriz. 600D gövde olarak daha büyük.

600D’yi bile büyük bulanların ilacı Nikon D5100.

Bu kadar karşılaştırma yeter. D5100′ün kit lensine bakalım.

Kit lens olarak, 18-55 VR lens veriliyor.

Bildiğiniz üzere Nikon’larda lensler ikiye ayrılıyor, motoru olanlar ve olmayanlar. Motorsuz lensleri otomatik odaklamak istediğinizde, Nikon gövdesinde AF motoru olması gerekiyor. Örneğin D90′da AF motoru varken, D5100′de motor yok. O yüzden mototrsuz lensleri sadece elle odaklayabiliyorsunuz. Bu aslında büyük bir sorun değil zira Nikon’un ve diğer lens üreticilerinin motorlu lensleri her ihtiyacınızı karşılar. Ancak kritik bir lenste bu sorun oluyordu. Lens seçerken, lens üreticisnin açıklamalarını okuyun, yanlış bir seçim yapmayın.

İlk DSLR makinesi alanların kit lensi genelde f/3.5-5.6 olduğundan, diyafram konusunda dezavantajları bulunuyor. Açık diyafram hem daha fazla ışık demek hem de arkaplanı kolayca öldürmek demek. Bu yüzden alınan ilk lens genelde her markanın en ucuz lensi olan 50 mm f/1.8 lens olmakta. Nikon’da bu lens motorsuz olduğundan, D5100 gibi ekonomik modelleri tercih edenler faydalanamıyordu ve alternatif lens de yoktu.

Ancak Nikon bu sorunu f/1.8 lensin motorlusunu çıkararak çözdü. Türkiye’de henüz görmedim Amazon linkini vereyim. Bu lens eski modelden daha pahalı ama hala ekonomik katagorisinde. Bizce Nikon eski lensi komple kaldırıp bunu da onun fiyatına satmalı. Belki stoklar bitince yaparlar. Ama şu haliyle de bence ilk alınacak lenslerden olmalı. Tabii eğer f/2.8 17-50  civarı bir lens alma hedefiniz yoksa.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6
Sonraki Sayfa: ISO performansı

“Nikon D5100 İncelemesi” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Alphan

  bir kaç soru sormak istiyorum bu fiyat bence uygun alınabilecek giriş fotograf makinesi daha önceki yazılarınız da da önce bi 2. el alıp alışmak sonra para biriktirip sıfır gövde almak gibi bilgileri yine sizden edindim. mantıklı da sonrasında gövde yerine segment değiştirme konusunda da çok haklısınız. + canon mu nikon mu ? almanın çok önemli olduğu lens uyumsuzluğu da yine sizden edindiğim güzel bilgiler arasında bir kaç soru daha sormak istiyorum neden yüksek ıso da foto çekilir yani örnek iskeleye yanaşan yada kalkan bi gece fotografı var muhtemelen tripod ile çekilen 3200 e kadar ıso larda ki çekimleri örnek göstermişsiniz ıso 100 en neti en pürüzsüz olan kim ıso 3200 yapar ve neden yapar ? bu sorunun cevabını merak ediyorum..
  2. sorum da şöyle olacak ; 1 sayfada cihaz özellikleri ana menüsünde canon lens yazıyor kit lens te doğru mudur ? bi hata mı var
  3. sorum da bazı yerlerde raw dan bi ayar kullanmada (efekt) photoshop ile raw dan jpeg e çevirdiğinizi söylemişsiniz. ben daha önce raw ile kayıtlı hiç foto çekmedim yada pc ye yüklemedim farkını bilmiyorum. raw ı direkt izleyebiliyor muyum yani pcler otomatik formatı çözüyor mu yada nete yükleme yapmak için mi jpeg yapmak lazım hangisi daha iyi yada neden raw tercih edilir ?

  iyi çalışmalar şimdiden teşekkürler

  • wademakum

   1 litre taze meyve suyu sıkacaksın.. portakal,elma,nar her birinden 5 er tane sıkarsan 1 litre ediyor.. hebirinden aldığın sıvı miktarı aynı.. toplam 15 adet sıkman gerkiyor.. örnek 4 portakal, 2 elma, 9 tane nar = 1 litre yada 12 portakal,2 elma , 1 nar = 1 litre.. sonuç aynı 1 litre elde ediyorsun.. tadı ve görüntüsü farklı..
   fotografı oluşturmak içinse diafram,estantene,iso bu üç değerin kombinasyonları birleştirerek fotoğrafı oluşturabiliyorsun.. bundada fotoğarfı oluşturmak için elde etmen gereken degeri 15 olarak varsayalım.. toplamda 15 i bulacaksın doğru pozlanmış fotoğrafı oluşturmak için.. diafram,estantene,iso herbirinin 5 er değeri var sayalım .. yine mantık aynı birinden alıp diğerine koyabilirsin.. toplamda 15 bulduğun sürece doğru pozlanmış fotoğrafı çekiyorsun.. burada önemli ola olan senin portakalı, elmayı, yada narı hangisini daha çok istiyor olman.. diafram,estantene ve iso nun ne işe yaradığını öğrendiğin zaman mantığı anlayacaksın .. saygılar..

   • Boray Köknel

    Alphanın sorusuna alakasız bir cevap vermişsiniz! Doğru pozlamayı sormuyor ki, neden ayak üstü çekerken 100 değil de 3200 ISO diye soruyor! Ne gerek var 3200 ISO’ya diyor ! Ben cevaplayayım en iyisi amatörün amatörü bir fotoğrafçı olarak: Alphan kardeşim, eğer bir fotğrafı 100 ISO ile çekebiliyorsan 100′le çekersin. ISO değeriyle ancak ve ancak enstantane-diyafram ilişkisi ile doğru pozlamayı yakalayamadığın zaman oynarsın. Sözgelimi hareketli bir obje çekiyorsundur ama diyaframın en açık hali bile yetmiyordur, o zaman ISO’yu arttırırsın. Efendim ben greni fazla istiyorum, yani elmanın çekirdekleri de gelsin ağzıma diyorsa, o başka! Binyılda bir belki istenebilir estetik kaygılarla… 100 dedik ama imkan olabilse 64 veya 24 gibi ISO değerleri daha bile tercihe şayan ! Filim döneminde ben 24 kullandım hiç bir şeye değişmem. Özele: Eskiden filim varken 400 ASA üzeri sonuçlar berbat olurdu düşünülmezdi bile. Şİmdi 25.000′ler ortaya çıkınca yeni bir oyuncak çıktı oynamak isteyenler için ! Kusura bakmayın ben galiba biraz oldschool kaldım.

  • Elde çekim yaparken yüksek enstantane elde etmek istersiniz yoksa fotoğraf net çıkmaz el titreşiminden ötürü. ISO’yu yükseltmek demek, daha fazla ışık elde etmek demek bu durumda da pozlama süresi kısalacağından elde çekim mümkün hale geliyor. Karanlık ortamda elde çekmek için gerekli yani.

   2. yazım hatasıydı o.
   3-RAW doğrudan açılmayabilir. Fotoğraf düzenleyecekseniz RAW çekersiniz yoksa işinize yaramaz.

  • FATİH TAMA

   jpeg eski yazılım genelde her pc açar ve megapiksel değeri düşüktür resim çok büyüttükçe resim bulanık olur

   raw ise slr ve dslr makinelerde yüksek çözünürlükte daha net resimler çıkar
   ama her pc açmaz yazılım yüklemek gerekir poster veya pano büyüklüğünde büyütsende sesim dağılmaz.

   ıso ayarına gelince bildiğimkadarıyla gün ısığında ıso düşürülür.ışıksız ortamlarda ıso değeri yükseltilir. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

 2. Alphan

  Unuttuğum bir soru daha var özür diliyerek soruyorum.
  Bellek: SD, SDHC, SDXC kaç gb ye kadar sorunsuz kullanabiliyorum hafıza önemli nihayetinde ? bu cihaz için.

 3. sonyman

  Nikon baya yenilemiş kendini :) Kit Lens: Canon 18-55 mm 3.5-5.6 VR

  ufakcık minicik bi hata olmuş sanırım bu güzel yazı ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim. ilk makinemi alacak olsam direk başlamak isteyeceğim model.

 4. burak

  bellki video olayında Sony hala kral.

  • pumperking

   lensleri de ucuz olsa eminim ki giriş seviyesi için nikon canon darbe alır :D
   mesela bir 18-135 f1.8 alamıyorum :D 2. el (3-4 de olabilir :D) doğan fiyatında :)

 5. Shifted

  İncelemeden daha çok ilgimi canon-nikon karşılaştırma fotoğrafları çekti, çok muzır posizyondalar:arka-arkaya (hangisi dokunduruyor?)üstten- yandan :) Bir sitede ilk defa böyle karşılaştırma fotoğrafları gördüm. BasÇek’e özgü sanırım.

 6. Caglar

  Öncelikle inceleme için çok teşekkür ederim :)
  Bende alalı daha 2 gün oluyor ilk dslr :)
  Fakat video focus sorununu çözemedim devamlı focus için deklanşöremi basmak zorundayım ?
  + 25 fps diyor internette özelliklerinde 30 fps video çekme özelliğinden bahsediliyordu.

 7. Murat bey,inceleme için teşekkürler.Benim bir konuda sorum olacak.3 gündür d5100 sahibiyim.Önceki makinam D7o idi.
  Ben makinanın kendi auto beyaz ayarlarını beğenmediğim için kendim ayar yaptım (D70 te de yapmıştım) Auto yerine bu ayarı kullanıyorum ve çok daha doğru renk alıyorum.Yanlız sorun şu ki sadece kullanıcı modlarında P S A M kullanılabiliyor olması.Makinanın kendi hazır modlarında yine kendi auto beyaz ayarını kullanıyor ki bu da bana fazla bluish geliyor.
  Bu hazır modlarda da kendi white ayarımı kullanabilmenin bir yolu yokmu?
  Firmware ile oynayıp (oda riskli iş) düzeltme yolu varmı? Gerçi hoş pek auto modları kullanmaz kimse bu makinada ama yinede onlarda düzgün olsun isterdim tabi.(Auto modda çok anormal isoya da yükleniyor hiç sevmedim oda ayrı bir meselesi).ama Diğer kullanıcı modlarında ince ayarıda çekince makina bir harika .Gerçekten süper çekim yapıyor.D70 de iyiydi ama bu ondan çok çok önde.

  Saygılar,başarılar

 8. İlave olarak ben 18-105 vr lensli kit olarak aldım,iyikide böyle almışım diyorum gerçekten güzel bir lens, tam tak-gez lensi. Bu lens varken başka lens çok sıklıkla aranmaz.8 GB kart hediye yollamışlar yalnız kart class 4.Bu yeterlimidir yoksa daha üst class kartmı almalıyım?

 9. fuat

  merhabalar.
  ben d90 ve d5100 arasında kalıyorum hangisini alsam diye düşünüp duruyorum.iki makinayıda 18-105mm lensle beraber alacagım. biri Pentaprism biri Pentamirror ve birinde af motoru varken digerinde yok. ne gibi önerileriniz olabilir?

  • Melih

   Bana sorarsanın D5100 alın derim D90 la arasında ufak tefek farklar var yanlız D5100 D90ın bır üst modeli olarak bakılıyor…Bazı yöntendeD5100 D90dan çok çok başarılı..Çözünlük bakımındanda D5100 daha üstün

 10. EBBB

  merhabalar,
  kısa bir araştırma dönemi ve basçek’in tavsiyeleri sonucunda d5100′ümü geçen hafta aldım. ancak bir problemim var. yurt dışında bulunduğum için şarj cihazına kutu içinden çıkan buraya uygun adaptörü taktım. takış o takış bir daha çıkartamadım. bunun özel bir tekniği mi var? şimdilik işimi görüyorum ancak tr’ye dönünce ne yapacam bilmiyorum. biraz daha zorlarsam kırılacak gibi duruyor. basmam gereken düğme, buton veya itmem gereken bir valf gibi bir şey mi var?

 11. İsimsiz

  d5100 ile çekilmiş fotoğraf örneği; http://bit.ly/oxqC2Fhttp://bit.ly/qMfM98

 12. derya

  merhaba
  neredeyse saatlerdir yazılarınızı okuyorum, tesadüf eseri bu siteyi keşfettim ve çok sevdim..
  insanlar öyle teknik sorular sormuş ki, şimdi ben soru sormaya utanıyorum..
  d 5000 ve 5100 karşılaştırması aramasında buraya geldim..
  compact makine kullanıcısıyım
  yemek foto.ları çekmek istiyorum
  haricinde normal resimler çekeceğim
  d5000 mi 5100 mü alayım, lens falan olaylarına girmiyorum bile, bu konuda bilgim bile yok.. anlayacağınız başlangıcında başındayım :)
  ağır olmasın istiyorum, türkçe menü mevcut mu bunları merak ettim..
  bir de.. bahsettiğiniz kurs, ist. damı, o detayı göremedim de..
  şimdiden tşk.ler, emeğinize sağlık çok güzel bir site..

 13. Başar Songör

  Ben Almanyada yasiyorum kararsiz kaldim Nikon D90 18-105 VR veya 5100 18-55 VR 55-200 VR ayni fiyat olarak veriliyor, burda olmamin avantaji alinabilecek bir fiyatta, ama yanlis bir tercih yapmak istemiyorum… Canon kullanicisiyim 400D var ama artik yetersiz geliyor… Fikirlerinizi almak isterim

  • ben de d90 ile d5100 arasında kaldım. fakat tercihim d5100 üzerine oldu. nedeni ise d5100 2011 model ve teknolojik olarak daha yeni ve en önemlisi açılır kapaklı olması.. sanırım d90′in devamı yeni modeli de çıkarırlar..

 14. Melih

  arkadaşlar internette bıraz araştrma yaptım gercekten güzel alınabılır bı makıne ama az beklemek lazım zamanla düşecek ve bazılarında türkçe menü olayını gördum ve duygum sizce bu doğrumu yada böyle bişey varmı cevaplarınıızı beklıyorum…

 15. ASIM soydan

  Merhaba Murat Bey. 1 Ay önce Nıkon d5100 aldım. Mesleğim gereği inşaatlarımda fotoğraf çekme zorunluluğumdan dolayı Geniş açı lens almaya çalışıyorum. AF-S Nikkor 12-24 f/4G ED IF DX lens ile Tokına AT-X 116 f/2.8 IF PRO DX seçeneğine kadar geldim. Fakat D5100 de gövdede AF motoru olmadığı için AF-S motorlu lens almaz isem (Sizlerinde açıkladığı gibi) otomatik netlemeyi elim ile yapmam gerekiyormuş. Bu kadar önemli bir bilgi forumlarda yada ciddi yazılar yazan fotoğrafçılar tarafından niçin üzerine vurgu yapılarak (Özellikle Tokına yada diğer lenslerde) açıklanmıyor? Yada bu aslen o kadar önemli bir eksiklik değilmidir? İnanınız Lens almayı bıraktım şu sorunun yanıtını çok ama çok merak ediyorum. Tokına da bu çok büyük sorun olur mu olmazmı? Çünkü Tokınadaki verilen teknik detaylardan biz bunu anlayamıyoruz. Bizleri aydınlatabilirseniz çok mutlu olacağız.

  • isimsiz

   AF motorunun olmaması her yerde vurgulanıyor, bunu görmezden gelmek biraz acayip olsa gerek.

   • ASIM soydan

    Yanıtınıza Tşkr ederim. ”AF motorunun olmaması her yerde vurgulanıyor” açıklamasını hangi bilgiye göre yaptınız. Ben tokina yada Sigma AF motorunun olmadığı bilgisini hiçbir mağaza ürün bilgilerinde görmedim. Siz bu lenslerin açıklamalarında yada lens isminin hangi teriminden bunu anlayabiliyorsunuz. Örneğin Nikkor Lenslerde AF-S terimi; lens motorlu anlamına geliyor. Örneğin Sigma Lenslerin bazıları AF motorlu, bazıları değil diye biliyorum. Tokinada hiçbir lenste AF motoru yoksa tamam.

  • Merhaba,
   Evet Tokina sizin makinenizle uyumlu değil. Ama Nikon’un kendi çözümü de oldukça iyi bir lens. Tercih edebilirsiniz rahatlıkla. Elle kullanım zor değildir hatta arkadaki LCD ekrandan bakarak da rahatlıkla yapılır. Ama yine de zaman kaybettiren bir konu tabii. Tokina’nın net bir şekilde belirtmemesi, sadece bir makineyle uyumsuzluğunu belirtmişler, hata tabii.

 16. ugur

  Merhaba Ben teknik verilerine bakarak d5100 tercih ettim ama fotograf çekme konusunda kendimi tatminkar hissetmiyorum ama ne önerebilirsiniz ama kitap dergi v.s değil bir hoca ile adana’da yaşıyorum ve yeni geldim iş nedeni ile yardımcı olursanız sevinirim,Teşekkürler.

 17. Merhaba, benim sorum Murat Bey’e
  Bascek ve Teknoseyir’deki incelemelerinizi izledim ve çok beğendim.
  Kompakt’dan DSLR’ye geçmek istiyorum.
  Burada kullanım amacı belirtmek istiyorum, hobi olarak düşünüyorum ama standart bir hobici gibi değil biraz ileri seviye olsun istiyorum.

  Nikon D7000 yada D5100
  Pentax K7
  Canon 600D
  Sony’de ise SLT’mi yoksa SLR’mi hangi model bilemiyorum.

  Bu marka modellerde sizin kişisel tercihiniz ne olurdu ? Tabi burada marka belirtmek istemezseniz mail ilede cevap verebilirisiniz. Yada ben hangi kriterlerine bakmalıyım tercih ederken. Daha sonra lens alınmasıda dikkate alınarak, sizinde bildiğiniz gibi mesela bazı lenslerde görüntü sabitleme var iken bazı makinalarda bu sistem kasada. Algılayıcı büyüklüğü, Kit lensteki özellikler, ve buna benzer şeyler.

  Size twitter hesabınızdan da yazdım. Teşekkürler.

  • Alacağınız makine ya D5100 ya da 600D olsun. Fiyatına göre karar verin. 600D’nin video tarafında biraz artısı var D5100′ün ISO tarafında. Ama günün sonunda önüne takacağınız lens önemli. Ne çekeceğinize bağlı olarak buna yanıt verilebilir.

   • Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
    Lens konusunda birkaç şey sormak istiyorum son olarak.

    Üzerinde gelen kit ile standart ve portre fotoğrafları çekebilirim sanırım.
    2. bir lens almak istiyorum, aynı lenste makro ve zoom çekim olanağı olur mu?
    3. bir lens daha almak istiyorum oda geniş açı lensi.

    Bu durumda nikon ve canon için otomatik focus yapabilen bu lenslerin fiyat aralığı kabaca nedir? (Tamron, sigma gibi markalarda olabilir)

    Çok teşekkür ederim ve çalışmalarınızda başarılar dilerim. Yeni yayınlarınızı heyecanla beliyorum.

    • Kit lens portre çeker ama arkaplan yok etmez o yüzden mekanları iyi seçmek gerek. Hem makro hem zoom lensler var ama onların makrosu gerçek makro değil.

     Fiyatları ezberden veremem ama bir konuda uzman lens almak ortalama 800-1000 lira arası masraf demek.

 18. Ceyhun

  Elektroworld’den alınmış ve içinde değiştirme kartıda olan bi d5000 hediye geldi. Hediyeyi eden kişi d3100 ile çok arasında kaldığını fakat tercihini d5000′den yana kullandığını söyledi. Bende, oda bu tip profosyonel makinalardan hiç anlamayız. Şimdiye kadar hep ufak, sürekli otomatikte kullanılan ucuz makinalar kullandım. Aklıma takılan şey d5000′i d3100 ile değiştirsemmiyken şimdide d5100′ü gördüm. Sizce üzerine para ekliyip D5100 almaya gerek var mı yoksa d3100 ile mi değiştirsem? Tabi hiç değiştirmemekte alternatifler arasında. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun…

  • d3100 ile fark almadan degistirebilecekseniz d3100 ü alın zira 5100 ile aralarında megapiksel ve bir kac özellik dısında pek bir fark yok. d5000 eskide kaldı artık, kolay gelsin.

   • Ceyhun

    d5000 de kampanya varmış; 1450TL’ye alınmış. d3100 ile değiştirmek için üzerine 250TL d5100 ile değiştirmek için üzerine 750TL istiyorlar. Demek istediğim bu farkı veripte değiştirmeyi gerektiricek bi özellik var mı yani değer mi? Sonuçta ikiside ilk makinam olucak. Birde hafıza kartı seçiminde ne marka ve ne boyutta önerirsiniz. Bildiğim kadarıyla class10 olmalıymış ama marka biraz düşündürdü… Ayrıca Murat Bey sizinde bu değişim konusunda fikrinizi merak ediyorum?

 19. Serdar

  merhabalar bende 2 haftadır D5100 sahibiyim ilk makinam öğrenmeye çalışıyorum bütün modları kavramaya videoları izliyorum ama sonuç olarak birşey çıkaramıyorum kafam karısıyor ani birşeyle karşılaştımmı hangi modda nasıl çekeceğimi bilemiyorum resimler pastel boya gbi çıkıyor bazen kapalı ortamlarda hangi yolu izlemeyelim nerden başlamalıyım kendimi geliştirmek için ..enstantene diyafram iso bu üçünü iyi kavramaya çalışıyorum ama dediğim gibi bi sonuç alamıyorum .. :( en cokda karıstırdıgım otomatik alan AF modutek nokta yapıyorum hep niyeyse.. birde ölçüm matris ölçümü noktasal ağırlıklı gibi ayarlar var bunların hangisini kullanıyorsunuz mesela manzara yada kalabalık bir ortamda heryeri netlemesi için

  • Turhan

   Yeni başlayanlar için en iyi mod P modudur.Aslında yeni eski herkes tarafından sürekli kullanılabilecek bir basçek modudur bu.Diğer enstantane yada diyafram öncelikli modlarınada sık sık deneme yaparak alışabilirsiniz.Kapalı ortamlarda flash kullanmanız gerekiyor.Eğer flash kullanmazsanız makina düşük perde hızı ve yüksek iso değeri atıyor ki buda o bahsettiğiniz pastel boya görüntüsünü verir.

 20. Serdar

  Bu siteyide buluğum için çok mutluyum çok emek var emeği geçenlerden allah razı olsun unuttuğum bir soru daha çekim örneklerini izledim hepsi birbirinden mükemmel estantene öncelikli kullanılmış makina gündüz çekimlerinde iso genellikle 100 cami taş su çekimlerinde ama estantene 1-320 /200 bazen başka birşey olmuş yada bazen isoyla oynanmış bunları neye göre yapacağız benim öğreneceğim çok şey var biliyorum üstesinden geleceğim inşallah :)

 21. anticore

  Video çekerken hangi ayarları kullanıyorsunuz fotograf modunda dışarda mesela etrafı çekerken ben denemeler yapıyorum evde odada demin bir çekim yaptım izlerken bilgisayarda takıla takıla izleniyor bunun nedeni ne çekim yaparken netlemeyi kendimiz ellemi yapacagız yoksa denklanşöre basarakmı sağa sola çevirince bulanmamasını nasıl önlüyoruz ?? kalite ayarı olarak hangi ayarı yapacağız. çok oldu sorularım affedin ama inanın etrafımda gösterecek kimse yok ..

 22. Turhan

  Video çekiminde netleme deklanşöre yarım basarak yapılabiliyor.Çekim esnasında zoom yaptığınızda tabiki netleme bozulacaktır deklanşöre yarım basarak yada elle netleme halkasını çevirerek netlemeyi ayarlamalısınız.
  Bu videolar full HD videolar bu yüzden sağlam donanım ister.Videoların bilgisayarda takılmasının birkaç sebebi vardır.Ya bilgisayrın donanımı zayıftır (cpu,ram,ekran kartı gibi) yada gerekli bazı kodeklerin yüklenmesi gerekiyordur.

 23. Tekrar Merhaba.

  Fotoğraflarda arka planı bulanık portreyi net çekebilmek için 18-55 mi yoksa 18-105 objektif mi alınmalı.
  Yoksa bunun odak uzaklığı ile ilgisi yok onun yerine başka bir kriter mi var?
  Ayrıca D5100′de gövdede AF motoru yok D7000′de var, uzun vadede bu nasıl bir avantaj ve dezavantaj yaratır objektif satın alma (farklı markalarda olabilir) ve kullanma aşamasında? Bu AF motoru ile ilgili NIKON’un yeni lensleri AF-S olarak AF motorlu çıkıyormuş, AF motorlu gövdeler artık Out mu oluyor?

  Teşekkürler.

  • Turhan

   Odak uzaklığı aslında arka planı yok edebilmenin en kolay ve ucuz çözümü.Ben bunuda hesap ederek 18-55 kit yerine 18-105 kiti tercih ettim.Arka planını yok etmek istediğiniz objeye uygun mesafe uzaklaşıp zoom yaptığınızda arka plan bulanıklaşıyor zaten.Bence gayette başarılı oluyor bu resimler.
   Gövdede AF motoruna fazla takılmamak gerekiyor eğer çok fazla sayıda lens kullanmayacaksanız o kadar önemli bir mesele değil.Kaldıki AF motorlu lenslerde çoğalmaya başladı.

   • Cevap için çok teşekkürler,
    Peki birşey daha sorayım Nikon D5100 ile D7000 arasında kararsız kaldım, Büyük bir ihtimal ile Almanya’dan aldıracağım makinayı, hangisini almak avantajlı olur? Yoksa D7000 almak gereksiz mi olur ?
    Teşekkürler.

    • Turhan

     Bana sorarsanız D7000 e gerek yok derim ama yinede tercih sizin.Bizim gibi hobi amaçlı kullanıcılar için döner ekran büyük avantaj.O yüzden D5100 iyi seçim.

     • Fiyat olarak D5100 cazip geliyor :) Fakat D5100′ü 18-105 kit ile istiyorum ama bulamadım, 18-55 kit ile var hep (Yurtdışı). Bu konu hakkında biraz bilgi verirmisin ne yapmak lazım? Bu arada cevapların için teşekkürler.

     • selçuk

      amazonda 18-105lensli kitler var öneririm

 24. Turhan

  Paralel ithalat yapan firmalarda bulunabiliyor 18-105 kit.Ben öyle aldım.İnterneti bir araştırırsanız bulabilirsiniz.
  http://www.alisveris.com/urun/nikon-d5100-18-105-dslr-fotograf-makinesi-cantauv-filtre-8-gb-kart.aspx

 25. Serdar

  Merhabalar kafama takılan birşey belirtmek istedim bu makinede LCD ekranla vizörden bakarak resim çekmenin tam olarak farkı ne ? tamamen zevk mi yoksa teknik açısından farklılıklar varmı LCD ekrandan bildiğim takip etme gibi seçenekler söz konusu ..

  Diğer bir sorumda üstündeki AE-L/AF-L düğmesi sadece video kayıt yaparkenmi işe yarıyor tam olarak düğmenin fonksiyonu nedir teşekkürler.

  Birde bu makinenin yedek bataryasını nerde bulabilirim

  • Vizörden çekim yaparsanız daha hızlı pozlama elde edersiniz, LCD ekran çekimde aheste kalıyor. AE-L/AF-L sadece kayıt yaparken değil, örneğin ‘seçici renk’ uygulamasında da kullanılıyor, velhasıl çeşitli fonksiyonlara sahip.

   Yedek bataryayı da istanbul’da hayyam pasajı, ankara’da amerikan pasajı uygun alabileceginiz yerlerdir. Baska sehirde iseniz merkezi bir fotoğrafçı size temin edebilir.

   d5100 ile çekilmiş örnek bir fotoğraf; http://bit.ly/odOD5i

 26. Ben de Nikon D5100 ile Canon 600D karşılaştırmalarını ararken böyle güzel bir sayfaya geldim.
  Zamanım çok kısa olduğundan tamamını okuyamadım. Soracağım soru yukarıda açıklanmış ise herkesten özür dilerim.
  HD video çekimi esnasında otomatik odaklama ve zoom çalışmadığını okudum (veya yanlış anladım).
  Böyle birşey var mı? Yani 5100 veya 600 de video çekimi esnasında zoom yapamayacğım ve odaklamayı da elle yapacağım öyle mi?

 27. Hocam aşağıdaki bağlantıda çekilen kareyi kit lenste VR olmasaydı olmazdı demişsiniz.
  Bir lenste VR olması ne demek?
  Saygılar…
  http://cdn.bascek.com/yuklemeler//2011/07/DSC0888-600×397.jpg

 28. BİLAL

  MERHABA

  Arkadaşlar ben amatör fotoğrafçıyım daha yeni başladım şuan nikonun çok düşük modeli olan P100 kullanıyorum kendime nikond7000 alacam fakat nikond5100 le arasında çok fark varmı bilemiyorum şayet nikond7000 alsam lens hakkında hiçbilgim yok hangi lensi alayım yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Ercan Çelik

   Belki burada yeni birisi olarak görüş bildirmek haddime değil ama, şu an kullandığım makina Canon s5 IS ve en sevdiğim yönü her yöne dönebilen LCD ekranı. Sırf bu yüzden Nikon D5100 ile Canon 600D arasında gidip geliyorum. Size de tavsiyem eğer Nikon’da karar kıldıysanız D5100 olur. Hem de daha ucuza gelir. Tabii diğer konularda tecrübeli arkadaşlardan yorumları bekleyin.

 29. mehmet ercimen

  eger kıyaslama yapacak olursak canon 60d mı nıkon d5100 mu .yardımcı olursanız cok sevınırım yenı dslr alcam ama karar veremedım ? sımdıden tesekkrler ..

  • Turhan

   Her iki makinada eşdeğer makinalar…Biri iyi diğeri kötü denebilecek makinalar değil.Hangisini seçerseniz memnun kalacağınız kesin.Hangi makinayı kendinize daha yakın hissediyorsanız onu alın ve devam edin.Ben D5100 aldım ve devam ediyorum.

 30. HALİL

  MERHABA Benim ögrenmek istediğim gece cekimlerinde en önemli özellik nedir Iso degeri özelliği makına alırken neye bakmalıyım gece cekımlerı ıcın

  • Gece çekimlerinde ISO’yu düşük tutmak gerekir. O yüzden mümkünse Tripod kullanılmalı. Tripod yoksa ISO performansının iyi olmasına dikkat etmelisiniz ama her durumda yüksek ISO fotoğrafı bozacaktır ama az ama çok.

 31. Duran

  Merhaba arkadaşlar.
  Uzun bir süredir Canon EOS 350D kullanan bir amatörüm. Son zamanlarda da Full HD kameralara ilgim arttı. Önceleri, 350D yi değişik lensler satın alarak takviye edip onun yanına da bütçeme uygun (3000 tl civarında Sony HDR CX700 ya da CX690 gibi…) bir hd video kamera alma fikri ağır basıyordu.
  Şimdi ise Canon 600D ya da Nikon D5100 arasında gidip geliyorum. Çünkü onlardan birini aldığımda hem iyi bir fotoğraf makinam hem de iyi bir hd video kameram olacakmış gibi geliyor. Üstelik bu makinalar, kameralarda olmayan bir de avantaja (istediğiniz lensi takarak hd video çekme avantajına) sahipler.
  Diğer taraftan bu fotoğraf makinalarının -video çekimi söz konusu olduğunda- yukarda belirttiğim hd kameraların kalitesine kesinlikle ulaşamayacağını söyleyenler de var…
  İşin özü kafam biraz karışık:) Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

 32. aysegül

  bu makinanin kursu filan var mi ya gelsek kursa gitsek.acemi acemi bizim yapabilcegimiz bir sey degil.adamlarin cektikleri resimlere bak.bizimkileri görseler herhal de derler bu ne :D cep telefonum bile daha iyi cekiyor diyordum gecen de. ama bu gün biraz oynayinca netleyebildim resimleri.güzel oldu kim bilir ögrenip ceksek nasil olur.

 33. d5100 18-55 kit lens ile çekilmiş yeni bir örnek fotoğraf; http://bit.ly/odOD5i

 34. erman

  ilk defa bi dslr fotoğraf makinesi alacağım fakat bir sorunum var,nikon 5100 mü yoksa d90 mı?
  Bu iki makine arasında kaldım yardımcı olabilir misiniz?
  ve bi kaç sorum daha olacak d5100 2011′de piyasaya çıkan bi makine olmasına karşın satış değeri d90′un epey altında..
  eğer d5100 d90′ın bi üst modeli olarak konuşuluyorsa bunda bi gariplik olma ihtimalı var mI?
  lütfen bu konuda elle tutulur bilgiler verebilir misiniz? 1 hafta vaktim var..
  şimdiden teşekkürler.. mail adresim: ermnylmzr@hotmail.com

 35. egemen yeseren

  karşlaştırmalı d90 ve d5100 fotoğraf çekimleri bulabileceğim bir site vamı bu konuda yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

 36. Batuhan Gokce

  nikon AF-S Dx zoom 12,24 mm lend D5100 için uyumlumudur. Değilse onun için uyumlu olacak heniş açılı lens ne olabilşir.

  Teşekkürler.

 37. loy

  Merhaba
  iki model arasında kalmış durumdayım şuan ‘canon eos 600d ‘ya da ‘nikon d5100′
  ikiside benzer nitelikte ürünler olduğu için seçtim.
  (daha önce canon powershot. kullanmıştım fakat 30. yere düştü ve malesef karanlık çekiyo yaptırdığım halde her 5 foto. 4 ü karanlık,zaten yeni makina almak istiyordum)
  ürünü yurdışından aldırıp bir yakınımla aldırıcam’fransa’ ve kendisi getirecek
  oradaki ürün fiyatlarını nereden öğrenebilirim?
  ayrıca siz bana hangisini önererirsiniz?
  benim için video çok çok önemli değil fotoğraf çekimi önemli.
  fotoğrafta netlik ve canlılık.
  ama marka olarak hangisini seçmeliyim?
  ve bu 2 model arasından.

  teşekkürler.

  ve ikisini karşılaştırdığınız bir video çekimi varsa çok çok yardımcı olursunuz …

 38. mehmet

  Sitenizde çok güzel bilgiler var. Tebrik ve teşekkür ederim. Şimdiye kadar letsgo inceliyorduk bundan sonra yerli sermayeyi destekliyoruz.:)
  5100 kullanıcısıyım 18-55 vr lens ile birlikte. Ancak lensim ihtiyaçlarımı karşılamıyor gibi. Örneğin bir makro lens ve 300mm odak uzaklığına kadar çıkabilecek bir ürün almak istiyorum.
  70-300 sigma apo dg macro lens araştırdım Nikonun 55 300 ya da 70-300 vr lensleri daha iyi olur diye bir önyargım var.
  Siz hangi lensi tavsiye edersiniz. Tabii çok pahalı olmayacak…
  İlginize teşekkürler…

  • Öncelikle hem pahalı olmayacak hem de makro ve tele ihtiyacını karşılayacak lens yok:)

   Çünkü makro ve tele farklı konular ve her konunun bir uzman lensi var. Makro çekecekseniz makro lens alacaksınız ya da bizim sitede yer alan ters bağlama yöntemini araştıracaksınız.

   Tele için biraz daha rahatsınız ama ucuza kaçarsanız yakınlaştırma tarafını çözer, ışık tarafında sıkıntı yaşarsınız. Bu da ışığın azalmaya başladığı durumlarda tripod veya yüksek ISO’ya muhtaç eder sizi. Hızlı hareket eden objeleri ise zaten çekemezsiniz ışık yetmezliğinde.

   Makro lensi 100 mm alırsanız, sizin makinenizde 150 mm gibi çalışacağından tele vazifesi de görür aklınızda olsun :)

 39. Zeynep

  ya ben aşırı kararsız kalmaya devam ediyorum ya.yardım edin şimdi bu d5100 canon 60dyi geçebilir mi sizce ? yani canon bana hep daha sıcak daha samimi geliyor o yüzden canon almak istiyorum ama daha iyi olanı almak daha mantıklı tabi yani canon 18-135 kit lens 60d bundan iyi midir kötü müdür sizce ? ben daha yeni olduğum için bu terimleri falan pek anlayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim :)

  • Gurkan

   60d daha iyidir. D5100 kullanıyorum ama video çekerken netleme için çıkardığı sesler video kaydında oldukça çirkin hissediliyor, bu yüzden elle netlemeyi seçmek zorunda kalıyorum,
   bence ebidaha gövdeden netleme yapan makine almalı

 40. Aysegul

  Ben kararsiz kaldim ciddi anlamda. Nikon D90 harika bi makine ama kullanan arkadslarmdan biliyorum ki cok zor diyolar. Zamanla alisirm diye dusunuyorum ama ilk profosyonel makinem olacgi icin cesaret edemiyorum almaya… Diger yandanssa D90in piyasadan kalkicagi hberni duydm bn ama ne kadar dogru oldugnu bilemiyorum tabiki. Bi de D5100 ve D90 arasnda gercekden cok gidip geliyorum. Ikisini de cok begeniyorum fiyat onemli degil bnm icin ama ilk profesyonel makinem olcak o yuzden d5100 daha mantikli geliyo kolayligi acisindan. Napmam gerekicek bana yardimci olursaniz gerceken cok memnun olurum :))

 41. saffet

  bende iletişim fakültesinde okuyorm radyo tv sinema bölümü sizce nasılbi model almalıyım?

  d5100 ü beğendim ama d7000i pek incelemedim d7000ü d5100de ayıran farklar neelerdr :))
  yani bana d5100 yeter mi yada d7000 nasıl?

  saffet_azak@hotmail.com cvbınızı beklyorm.

 42. elif.d

  ben de d5100 almayı düşünüyorum. ben hem fotoğraf çekeceğim, hem de video özelliğini kullanacağım. fotoğraf kalitesinin iyi olduğunu anladım, ama video konusunda tereddütlüyüm.

  okullarda öğrencilerin yılsonu gösterilerinde falan video çekimi yapacağım. iyi görüntü yakalamam gerekiyor. d5100 bu ihtiyacımı karşılar mı sizce??

 43. Canberk durucu

  Selamlar 1 hafta önce d5100 fotoğraf makinemi aldım.ancak bi kaç kullanımdan sonra farkettım ki pili tam şarj etmeme rağmen bi kaç çekim sonrasında pilde azalma oluyor.makineyi açıp kapattığımda yada pili çıkartıp taktığımda pill yine full gösteriyor.Sorun acaba nerde yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

 44. Uğur Surat

  Öncelikle paylaşımlar için teşekkür ederim.Nikon d5100 makinayı üye olduğum bir sitede bana özel indirimi dahil olarak 1481 Tl ye satıyorlar.Araştırdım ürün orjinal tavsiyenize ihtiyacım var.

 45. özkan karadereli

  Arkadaşlar 2 ay önce bu makineden aldım çok memnunum fakat video modunda sorunlar yaşamaktayım.Öncelikle lensten kaynaklanabileceğini düşünüyorum.Video moduna geçince lensi yakınlaştırıp uzaklaştırnca kart kurt gibi sesler geliyor sanki sıkışmış gibi lens dolayısıyla video çekerkende bu sesler kayda alınıyor.Ayrıca otomatik netleme çoğu zaman işe yaramıyor video modunda.Manueldeykende kendimiz ayarlarken bu seferde tuşların sesi çıkıyor ve videoyu izlerken yine sıkıntı yaşatıyor.Yardımlarınızı bekliyorum …

 46. gokhan

  Murat Bey ,

  Yukarıda d5100 ile 600d seçimi ile ilgili yapıcağınız çekime göre demişsiniz. Öncellikle mimari fotoğraflar , detayları ve manzara fotoğrafları olacak. Sizce hangisini ve hangi lensi tam kodu ile yazarsanız hemen almak istiyorum. :) İşin sonuna geldim iki modele indirttim. Geri kalan için sizden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Size makineden çok lens gerekli. 600D’nin videosu daha iyi D5100′e göre. Geniş açı lens almalısınız. Mesela Sigma 10-20 gibi. Nikon 12-24, Canon 10-22, Tokina 11-16 güzel seçenekler. Bütçe meselesi tamamen. Sigma ve Canon en genişler. Sigma Canon’dan ucuz. Nikon için de var. Tokina f/2.8 değeri de sunar ama motoru yoktur o yüzden D5100′de otomatik odaklama yapmaz.

   • gokhan

    ama mimari detaylar da çekmek istiyorum . Ozman geniş açılı lens ne kadar faydalı olur. Örneğin 18-135 VR lens alsam. Daha mı faydalı daha mı kötü olur. Kusura bakmayın bu arada bilmedğim için böle soruyorum. Daha yeni başlayacağım foto çekmeye , yeni yeni terimleri ve özllikleri öğreniyorum . Belki yanlış olabailir. Aldığım makine ve lens beni biraz götürsün istiyorum. Onun için girişin bi üstü makinelere yöneldim. Ama d5100 ile 600d makineleri özllik olarak çok yakın . Birebir deneme ve tutma şansım olmayacak. İnternetten sipariş edeceğim. Çünkü yurtdışındayım. Onun için makine tercihi konusundada marka söyleyebilirseniz . Yada makinelerle ilgili deneyimlerinizi anlatırsanız sevinirim.

    • Uygun fiyatlısını bile alsanız mantıklı olur. Önemli olan lensler. Bence siz lens almayın. Önce flickr gibi siteleri inceleyin ve ne tarz fotoğraflar çekmek istediğinze karar verin. Mimari fotoğraf ya da portre çok geniş tanımlardır.

 47. Serdar

  Merhabalar dun aksam d5100 ile d80 ayni anda 30 saniyelik bulb modu ile 3-5 dk lik gece cekimleri yaptik resmi cektikten sonra d80 resmi karta aninda yaziyor d5100 cOk uzun bir sure bekledikten so ra sadece uzun pozlama gece cekimlerinde boyle yapiyor 3 dk da cekilen resmi karta isleyip lcd ekrana yansitmasida 3dk suruyoryaziyor arkadasim islemcisinden d80 daha hizli diyir bu dogrumu iyi bir hafiza karti alsam bu degisirmi ? Tesekkurler

  • 7digo

   yüksek hizli bir hafiza karti al, bende 5100 kullanicisiyim, sadece gece cekimi icin de 4 veya 8 gb lik bir kart da alabilirsin

   • serdar

    teşekkürler cevabınız için toshiba marka 8GB SDHC memory card yazıyor üstünde kötü bir cardmı bu anlamsız bir şekilde bekliyor

    • 7digo

     söyle söyliyim hafiza kartlari belli klasmanlara ayrilmistir üzerlerinde de bu bir numara ile belirtilir, 20MBs yaninda yuvarlak icinde 6 yazar orta sinif bir hafiza karti en yüksek olanlari yuvarlak icinde biraz daha kücük bir yazi ile (10) yanlis bir bilgim yoksa, ama elbette 8gb bir kart diyelim ki 6. klas olsun 2gb bir kart da 4. sinif olsun, 2gb kapasitesi daha düsük oldugu icin daha hizli calisir bir de dikkat etmeniz gereken 10MBs veya 30MBs burda da 30MB saniyede ki islem hizidir ve buradan da secim yapabilirsiniz.
     birde ayni makinada karsilastirma yapmak dogru olur sanirim D80 10.2 milyon etkin piksel ile 3,872 x 2,592 [L] formatinda cekim yapar iken D5100 16,2 megapiksel de 4,928 x 3,264 [L] cekim yapiyor, buna göre senin cekiminle arkadasinin cekimi arasinda MB bazinda farkda mutlaka hatri sayilir seviyede olacaktir.

 48. Özgür

  Murat Bey ,

  Bir sorum olcaktı , bu Nikon D5100 adlı makinenin kutusunun içinde harici mikrofon kesin bulunuyor mu?

 49. Hakan

  İnşallah yarın D5100 üme kavuşuyorum :)

  • Hakan

   Makinem geldi sonunda ve az çok birşeyler bildiğimi zannediyordum ama anladım ki bildiğim birşey yokmuş :) Anlaşılan buralarda çok işimiz var.Umarım profesyonel arkadaşlarımız sorularımızdan sıkılmazlar :))

 50. doğukan

  meraba çektiğiniz gece çekimlerini çok beğendım ve bende bır deneme yaptım ama sızın çektıklerınız gibi bir sonuç elde edemedım hangı ayarlarda ve nasıl yaptınızı öğrenebilirmiyim. Ayrıca 18.55 kıt lenslemı yaptınız.Beni bilgilendırırsenız sevinirim teşekkurler

 51. Özgür

  Murat abi ;

  Nikon D5100 ve Canon EOS600 arasında kaldım , fakat pazar günü kesin birini alcam iki makinede aynı mağazada 1839 tl bana yardımcı olursan çok sevinirim?

 52. sezgin

  d5100 de 18-55 vr kit objektif kullanmak istiyorum. Mimari veya bina tarzı fotoğraflarda
  detay yakalamak istiyorum. Aynı zamanda da zayıf ışıkta fotoğraf çekmek istiyorum. Acaba
  bu objektif bu iki durumda da yeterli olur mu.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 53. serdar

  arkadaşlar bu makinada tokina 11-16 kullananlar varmı lütfen yardımcı olun geniş açı bir lens almak istiyorum tokina 11-16 çok ilgimi çekti fakat titreşim engelleyicisi yokmus sanırım bu bi sorun yaparmı elde resim çekmek çokmu zor hale getirir yada önerdiginiz bir lens varmı 1.500 TL ye kadar alabilirim bu konuda tecrübeli arkadaslarımın fikrini almak isterim teşekkürler.

 54. Mustafa Usta

  Murat bey,

  acaba video konusunda bahsettiğiniz sıkıntı giderildi mi ? yoksa aynı şekilde devam mı ? bu arada 600d d5100 ve d3100 arasında seçim yapmam gerekiyor. fiyat ne kadar makul olursa o kadar iyi. çok aşırı farklar ve şunu alırsan şunu yapamazsın şu eksik kalır dediğiniz bir şey var mı ?

  iyi günler.

  • D5100 ile iligli bir gelişme bildiğim kadarı ile yok. D5100 elbette daha iyi ama maddi olarak zorlayacaksa D3100′ü alın geçin. Makine hiç önemli değil zaten. İkisinin de temeli aynı algılayıcı. Lens ve ışık bilgisi ile yaratabileceğiniz farkı, bilgisiz biri D7000 ile yaratamaz bunu unutmayın.

 55. Ahmet BILEN

  Merhaba Murat Bey;
  D5100 ile iligili tanitim videonuzu ve yazilarinizi arastirdiktan sonra D90 almaktan vazgecip bu makineyi aldim. Fakat uzerindeki lensi almadim.. Bunun yerine su anda D90 in uzerindeki lens ile sigma nin AF 18-200mm F3.5-6.3 DC OS HSM lensi arasinda kararsiz kaldim.. Fiyat olarak degilde daha cok cekim sirasinda hangisinden daha verimli sonuclar elde ederim bunun derdindeyim.. bu konuda yardimci olursaniz cok memnun olurum, Tesekkur ederim, saygilar..

 56. kenan budak

  murat bey;
  d5100 firmware yayinlanmis fakat ingilizcem olmadigindan vede google translate devrik ceviri yaptigindan anlayamadim. bi gözatsaniz sözettiginiz sorun bu firmware ile cozulmusmu.
  ve sormak istediğim diğer şey bu firmware yükleme olayı risklimidir. bi terslik çıkar ve makinayı servise göndermek zorunda kalırmıyız.

  http://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/17547/~/d5100-firmware%3A-a%3A-1.0.1-%2F-b%3A1.01-upgrade

 57. omer kutuk

  merhaba murat bey

  canon eos 600d ile nikon d5100 arasında kalıyorum. her ikisini de 15-55 lensli alacağım. fotoğraf performansı açısından hangisi daha kaliteli?

  bi de 50 mm f1/8 lensi fotoğraflara ne açıdan yarar sağlıyor?

  yardımcı olursanız sevinirim.

  • Takacağınız lense bağlı ama D5100 biraz daha başarılıdır. Canon’a takacağınız daha iyi bir lens durumu değiştirebilir ya da D5100′e takacağını orta karar bir lens yine sizi tatmin etmeyebilir. 50mm lensi f/1.8 diyaframı nedeniyle alıyoruz. Bu diyaframı sağlayan en ucuz lens. Ama D5100 için olan Nikon modeli pahalı.

 58. doğukan

  toshiba class 10 8gb kart işinizi görür

 59. Çok özenip bir d5100 aldım, almaz olaydım…. Hem şahane fotoğraflar hem de hd videolar çekmekti amacım . Aldıktan kısa süre sonra video moduna almak istediğim zaman HATA, DEKLANŞÖRE TEKRAR BASIN hatasıyla karşılaştım canı isterse 100 denemenin 1 inde video moduna geçiyor genelde video çekmiyor. Anlamadığım bir şey var diye buranın en iyi fotoğrafçısına danıştım ayna video modunda iken kalkması gerek kalkmıyor derken İST/merkez NİKON servise bıraktım 20 gün sonra hiçbir arızası yok diye geri verdiler ama maalesef kahrolası arıza devam ediyor .Ayna video modunda kalkıyor lensi çıkarıp bakınca bunu görüyorum ama LCD ekrana canlı görüntü gelmiyor. ÇILDIRICAM YARDIM EDİN LÜTFEN canon mu alsaydım nedir çare????

  • Mustafa Usta

   Engin Bey, dediğiniz hatayla hiç karşılaşmadım. Eğer ürün garantiliyse, teknik servise bırakın ve elden teslim alın. Alım sırasında kontrol edin ve hiç bir belge imzalamayın. Eğer arıza giderilemeyip teslim alırsanız, arıza giderildi olarak gözükür. Bunun haricinde yapabileceğiniz şeylerden birisi de olayı tüketici mahkemesine sevk etmek. Tabii şansınızı gene de garanti de deneyin derim.

   Benim en çok merak ettiğim şey ise, d90 ile d5100 arasında en büyük farklar neler ? kesinlikle aynı fotoğraf çekemiyorum. d5100 de 18-55 55-200 VR AF-S lens, d90 da 18-105 lens var. ama d90 sanki daha bir iyi çekiyor gibi geldi.

 60. Mustafa

  Arkadaşlar ben nikonun iyi bir fotoğraf makinesi almak istiyorum.Ama bu konularda hiç bir bilgim yok.Günlük çekimler için en iyi neticeyi sizce hangi makine ile alabilirim.Birde bu lens konusundada bilgim yok, bana yardımcı olursanız sevinirim :)

 61. Merhaba arkadaşlar fotoğraf makineleri hakkında bilgi almak istiyorum deneyimimi yok ama iyi bi makine almak istiyorum nicon d5100 conan d550 <arasında kaldım yardımcı olurmusunuz lütfen…şimdiden sağolun

 62. Engin

  Diyafram arızası nedeniyle video çekemiyormuşum diyafram değiştirildi artık video çekebiliyorum

 63. Büşra Demir

  5100 harıka.. Kasım 2011den beri kullanıyorum.. hafta sonları her yeri karış karış geziyorum güzel zaman gecırıyoruz 5100 ile :))

 64. Talha Beşir

  editöre buradan bir sorum olacak. dijital SLR kategorisinde fotoğraf çekimine başlamaya karar verdiğim için SLR cihaz almayı düşünüyorum. aklımda bulunan, almayı düşündüğüm iki cihaz var. bunlar dan 1) Nikon D5100 ve 2) Canon EOS 600D. bu iki cihaz arasında kararsız kaldım. bunlardan hangisi benim açımdan alternatif ürün olur yeni başlayacak birisi olaraktan. ayriyeten cihaz’da kullanmam gereken lensleri tercih ederken neyi dikkate alarak tan seçmem gerekiyor. bana yardımcı olursanız sevinirim. cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum. size çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  • Uzun süre lens almayacaksanız D5100 ile başlayın. Kit lensi daha iyi. 600D’nin videosu daha başarılı. D5100 fotoğrafta daha iyi. 600D’nin 50mm f/1.8 lensi ucuz, Nikon’un pahalı. Direkt 17-50 türü bir lensle başlanırsa bunun da bir önemi yok.

 65. Engin

  Değerli kullanıcılar; D5100 bir firmware. 1.01 in ilk yazılıma göre ne gibi avantaj ya da dezavantajları var? Mesela tek seferde video çekim süresi 20 dk.dan 30 dk. ya çıkarıldığı söyleniyor?

 66. Atakan Esen Kurucu

  merhabalar, sitenizi inceledim gerek amatör gerekse profesyonel kullanıcılar için gerçekten harikulade bilgiler var =) size birşey danışmak istiyorum, fotograf konusundan zerre anlamayan biriyim ama bu yaz itibariyle bir DSLR makine alıp hobi amaçlı fotograf çekmek istiyorum, aklımda olan model buradan okudugum kadarıyla Nikon D5100 yalnız bahsettigim üzere bu konuda hiç bir bilgim yok, af motoru nedir lensler’in arasında fark nedir v.s hiç bir şey bilmiyorum, aldıgım vakit en azından 5 sene kullanim ve iyi birşey alim diyorum, gerek fiyat uygunlugu gerekse kalite açısından bana ne önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim =)

 67. Özge Doğan

  Ben 2 hafta önce hata yapıp fuji film finepix s3300 aldım. AF özelliğinin oldugunu söylediler, yani arka plan bulanık oluyo. Ama 2 hafta boyunca bu özelliği bulamadım. Sonra anladım ki yokmus ve makineyi geri iade ettim. Sakın bu makineyi almayın:) Ve ben bu makineyi incelemeye aldım sanırım bu makineyi alacağım. Ama pek anlamıyorum böyle şeylerden, rahatlıkla öğrenebilir miyim? Bide Bu yarı profesyonel fotoğraf makinesi değil mi ?

  • Mustafa Usta

   d5100 yarı profosyonel? bildiğin DSLR dir d5100 prosundan amatörüne herkes kullanabilir. arka plan öldürme özelliğine gelince, AF ile alakası yok bunun. makinedeki lensin diyaframıyla alakalı. diyafram açıklığı ne kadar büyükse (yani, f:2 deki değer ne kadar küçükse) o kadar başarılı arka plan öldürme söz konusu.

   eğer ilk makineniz olacaksa gayet işinize yarayacaktır.

  • baris

   özge hanım neyazıkki alacağınız dslr dede o özelliği bulamayacaksınız :) ve makinanın bozuk olduğunu düşünüp iki hafta içinde onuda iade edeceksiniz :) oysa menüde öyle bi seçnek yok.

   ayrıca s3300 de af özelliğinin olduğu konusunda sizi yanıltmamışlar. af=auto focus
   yani otomatik odaklanma. ve biliyomusunuz yakın çekimler haricinde s3300 istediğiniz bulanıklığı kit lensli bi dslr den daha fazla yapabilirdi :)

   • Mustafa Usta

    Barış bey, arka plan bulanıklaştırma için iki şey önemlidir, birincisi lensin diyaframı ikincisi ise makine üzerinde ki sensörün büyüklüğü.

    d5100 üzerinde s3300 dekinden 13 kat daha büyük bir sensör var. Kit lens konusuna gelince, d5100 ün kit lensi s3300 ün üzerindeki sabit lensten çok daha iyi sonuçlar verir.

    • baris

     dslr kopmakta göre netlik konusunda kuşkusuz tartışılmaz daha güzel sonuçlar verir kit lensle bile, fakat portre arka plan bulanıklaştırmada kompakttaki zoomun sağladığı bulanıklığın önüne geçemez 18-55 ile. bende d5100 kullanıcısıyım. yüksek zumlu kompaktta kullandım.

     tekrar söylüyorum 3-5 metre menzildeki portre çalışmalarında zumlu kompakt netlikte değil ama arka plan öldürmede 18-55 i yer :)

 68. Atakan Esen Kurucu

  Size acil birşey daha danışmam gerekiyor, murat bey bugün bimeks’e gittim canon 600d ve nikon d5100′ü incelemek için, oradaki satış görevlisi canon 600d’i tavsiye etti bende sanırım onu alıcam, bahsetmiştim DSLR makine konusunda çok yeniyim, sizce bu makineyi alsam pişman olmam dimi? bugün kararsızlıktan makineyi alamadan eve döndüm ve son bir kez size danışmak istedim. görüntü ve video performansı bakımından çok bir fark olmaz sanırım dimi? lütfen beni bu konu hakkında aydınlatın.

  • Mustafa Usta

   Merhaba,

   600d ile d5100 arasında uçurum yok. Fakat önceliğiniz fotoğraf çekmek ise d5100 tavsiye ederim, 600d video ile uğraşmak istiyorsanız daha iyi bir tercih. Tabii ki genede ikiside harika fotoğraf ve videolar çekiyor. İki makiden de problem yaşamazsınız. İçinize sineni alın.

   Bir de şu var, eğer ciddi bir şekilde tutkunuz varsa, kit lens sizi bir yere kadar götürecektir. Lens almak istediğiniz de ise, 600d için türkiyede daha çok alternatif 2.el lens bulabilirsiniz. Benzer şekilde, en çok kullanılan lenslerden biri olan 50mm f1.8 lensi, canon da çok çok ucuza bulabilirken, nikon da AF-S olanı tercih etmeye zorlanıp daha yüksek fiyatlar vermeniz gerecektir.

   Siz hangi makineyi alacağınıza kafayı takmayın beğendiğinizi alın, zaten ciddi şekilde ilgilenecekseniz, o makineye harcadığınız paradan çok daha fazlasını lens tripod filtre flaş tarzı şeylere harcayacaksınız :)

 69. Atakan Esen Kurucu

  Mustafa bey teşekkür ederim o halde yarın gidip canon 600D’i alıyorum, peki bunun şarj süresi ile ilgili ne söyleyebiliriz? mesela günde kaç tane fotograf çekebilirim? örnegin günde 4 saat sürekli olarak açık olsa ve fotograf çeksem dayanır mı acaba?

  • Mustafa Usta

   Merhaba,

   Teknik verilere baktığımızda d5100 için 660 fotoğraf çekimi, 600d için 440 fotoğraf çekimi yapıldığı görülüyor. tabii live view ile çekim yapmak şarjı daha hızlı bitirebilir. Aynı şekilde video da. günde 4 saat sürekli arka arkaya çekim yapmak pek mümkün değil, fakat 4 saat makine açık olarak gezip hoşuna giden görüntüleri çekmen konusunda sıkıntı yaşamazsın.

  • baris

   atakan bey googleden iki markanın iso başarımı hakkındada araştırma yapınız. yabancı bi sitede çok fotoraflı örnekle göstermişlerdi durumu. d5100 yüksek isoda d600 den önde. sensör büyüklüğünde, sensör/piksel orantısında ve foto kalitesindede biçok karşılaştırma sitesinde d5100 ün önde olduğu açıkça görünüyor.

 70. Özgür

  Murat Bey size bir sorum olacaktı?
  Ben Nikon D5100 kullanıcısıyım. Keskinlik açısından 18/55 lensi yeterli bulmuyorum. Bu nedenle ikinci lense ihtiyacım var. Aynı zamanda portre ve araba resimleri çekeceğim.
  1. NIKON AF-S 50MM F/1.8G LENS
  2. NIKON AF-S DX 35mm f/1.8G LENS
  3. NIKON AF-S 18/105 F/1.8G LENS
  4. TAMRON AF 18-200 MM F/3,5-6,3 DI II XR LD

  Bu lenslerden hangisini önerirsiniz.?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 71. Merhaba.Yemek bloguma çekmek istediğim fotoğraflar için bir makine almak istiyorum.Ne önerirsiniz? Yeni bir kullanıcı olduğumu da belirteyim.

  • Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama makine en son dert etmeniz gereken şey. Eğer yayın kalitesinde fotoğraf üretmek istiyorsanız, ışık ve arkaplan gibi konulara yatırım yapmalısınız. Makine olarak 600D ve D5100 gayet uygndur.

   • Teşekkür ederim.Yok ben öyle profesyonel fotoğraflar niyetinde değilim:)Güzel görünsün yeter.Benimki sadece hobi.Nişanlım yurtdışından getirecek de hangisinden istiyorsun diye sormuştu ben de pek bilgim olmadığı için sordum..Nazik cevabınız için çok teşekkür ederim..Başarılar..

 72. cemile

  merhaba..kaç saatir burayı okuyorum..ben de ilk defa bu tarzda bir makine almak istiyorum..d5100 inceledim baya..iyiye benziyor..pilli değil değil mi?hobi için düşünüyorum..hangi yerlerde ucuz ve güvenli alabilim..netten mesela? bir de ilk defa öyle bir makine kullanacağim için başka neler diyebilrsiniz..sağolun

 73. Erdoğan

  Merhabalar. İlk kez bir DSLR makina alıcam ve D5100 düşünüyorum. Okuduklarımdan anladığım kadarıyla kit lens yetersiz kalıyor. Ağırlıklı olarak manzara çekmeyi düşünüyorum. Beni uzun süre idare edebilecek bir lens için öneriniz nedir. 18-105 veya 18-135 düşünüyorum. Tamron 17-50 öneriyorsunuz ama bana oldukça pahalı geldi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 74. Mustafa

  Merhabalar,
  Murat bey daha önce bahsi geçti mi bilmiyorum ama Nikon 5100′ü örneğin Hollanda’dan temin etsem Türkçe menü bulunuyor mu yada daha sonra firmware ile düzeltmek mümkün müdür? Son olarak firmware lerin yayınlanma periyodu nedir, yani yeni özellikler ekleme odaklımı yoksa hata giderme odaklı mıdır
  Teşekkürler,

 75. hakan

  merhaba,

  murat bey, sizin yaptığınız incelemeler ve buradaki yorumlara verdiğiniz cevaplar için size teşekkürü bir borç bilirim..

  teşekkürler murat bey, borcumu ödedim..:D

  şimdi gelelim benim soruma, murat bey ben bir DSLR makina almak istiyorum bu benim ilk DSLR ım olacak fakat ne alacağım konusunda kararsızım bu yorumu buraya yazmamın nedeni ise şu kafamı nikonD5100 ün karıştırıyor olması.aslında tercihim canon D60 olacaktı fakat gövde yapısı nedeniyle nikonD5100 le biraz ilgileniyorum.size sormak istediklerim;

  1)canon 60D nin gövde yapısı kötü bir tercih mi olur?nikon d5100 u mu secmeliyim?
  2)ayrıca bana pahalı gelmesine rağmen nikon D7000 nasıl bir tercih olur ?
  3)body sıfır ama lensi 2.el alamayı dusunuyorum sizce yurtdışından alsam makinayı daha mı uygun olur nerden almalıyım,gümrükde sorun olurmu ayrı bir vergi oluyormu?
  4)aslında canon 60D isitiyorum ama bir türlü karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim yoksa beklemelimiyim daha iyi bir makina için yada ne almalıyım ?

  ilginize teşekkür ederim…

  • misafir

   ilk başlayan biri için d7000 ve 60d gibi modeller fazla ve gereksiz diye düşünüyorum.bence alıcaksanız canon 600d veya 5100d sizin için gayet iyi modeller,güzel bi lensle sizi bi kaç sene götürür,daha sonra kendinizi geliştirdiğinizde 60d 7d d7000 gibi modeller uygun olur. güzel bi lens ve d5100 ile çok güzel sonuçlar çıkarabilirsiniz :)

 76. hakan

  http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Ratings

  murat bey bu siteye bir bakmanızı rica ediyorum karşılaştırma testlerinde nikon d7000 ve d5100 canon D60 a göre üstünlüğü var gibi tmm D7000 itirazım yok ama D5100 açısından da

  öylemi sizce?

  kendime 2 sonuç çıkardım;
  ya canon60d yada nikond7000 almayı düşünüyorum
  d7000 çok pahalı canona göre ama çok daha üstün makina
  bence en büyük eksiği lcd si sabit, canon gibi olsaydı eğer hiç düşünmez alırdım
  o zaman diyeceksiniz neden nikond5100 almıyorsun onun lcd si hareketli felan diye,
  ama nikond5100 le ilgili hep canond60 daha iyi diyorlar fakat işin ilginç yanı karşılaştırma testlerinde nikon daha önde!

  yani anlıyacağınız tam bir karmaşa keşmekeş felan sitrese girdim ya :D

  ben bir Üni öğrencisiyim ve bu ilk DSLR makinam olacak bunun için geç kalınmış bir zevk diyebilirim, o yüzden ben çok fazla makina değiştirme imkânı bulamam ve aldığımda en iyisini almak isterim,

  ama yukaroda belirtmiş olduğum bazı sıkıntılar aklımı çeliyor bana yardımcı olun lütfen gerekirse kişisel olarak mail atın, bu işin uzmanlarından fikir almak benim için önemli,

  öğrenciye yardım etmek sevaptır :)

  • Mustafa Usta

   Merhaba,

   60D ve d5100 arasında karar veremiyorsanız, ve öğrenciyseniz, d5100 alın geçin.

   tabi şöyle bir durum da var 2.el lens piyayasası konusunda canon nikondan daha önde.

   resim kalitesi konusunda bakarsak, ben nikon d5100 ü daha başarılı buluyorum bu şahsi kanaatim. ilk dslr makineniz olacaksa d5100 çok uygun bir tercih olur. aldığınız da en iyisini almak isterseniz 5d mark II veya III yada d300s bakın :D

   sonuçta bütçeniz limitliyse alabileceğiniz makine bellidir. ben şahsen d5100 ve 60d arasında kalmıştım ve d5100 aldım. şu an için tek birşey konusunda sıkıntı çekiyorum oda 50mm f1.8 lens ücreti :D

   onun haricinde pek de bir fark yok. zaten tamron sigma gibi lens üreticilerinin lens fiyatları da nikon ve canon için aynı fiyatları verir. o yüzden siz makine de daha ucuz bi yol seçip, arta kalan parayı lense veya harici flaşa yatırabilirsiniz.

   eğer yurtdışında (amerika gibi) tanıdığınız varsa, ebay üzerinden hediyeli ürünlere bakın derim. başlangıç olarak çok güzel setler var sizi bir süre idare edebilecek tripodların dahil olduğu setler gibi. tabi makinenize gözünüz gibi bakcağınızı varsayıyorum, yoksa garanti konusunda keşke Türkiye’den alsaydım dersiniz.

   Kolay gelsin

 77. elif

  nikon d5100 ve canon 600d arasında kaldım bu benim ilk makinem başlangıç için ne almalıyım şimdiden teşekkür ederim :)

 78. Başar

  merhabalar,
  D5100 e Nikon AF-S Nikkor 24-120mm 1:3.5-5.6 G IF VR ED mi yoksa Sigma 18-200/3,5-6,3 DC II OS mı daha mantıklı bir seçim olur sizce?
  açıkçası nıkkor lenslerden aldığım performansı sigma da bulurmuyum endişem bu aslında
  şimdiden teşekkürler…

  • Mustafa Usta

   Merhaba,

   Mantıklı seçim için önce ne amaçla kullanmak istediğinizi bilsek iyi olur. Mesela 18-200 lens te tak çıkar derdi yok her türlü fotoğraf çekimi yapabilirsiniz fakat kaliteden ödün vermeniz gerekir. Aynı şekilde ağırlık olarak daha küçük bir lens alsaydım da diyebilirsiniz bir müddet sonra.

   Sigma konusuna gelince, nikkor performansını sigma da bulabilirsiniz kesinlikle. Çok büyük + lar ve – ler olmaz. Seçim size kalmış.

   • Başar

    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim,
    elimde 18-55 Nikkor bir lens bir de 50mm 1.8 Nikkor sabıt lens var, genelde manzara ve gece çekimlerinde kullanmak için bir lens almak istiyorum, ağırlık açısından 5100 zaten body olarak çok hafif bu yüzden lensten çok şikayetçi olacağımı sanmam ama 24-120 veya 18-105 Nikkor daha mantıklı olur cevabınızdan anladığım kadarıyla.

    • Mustafa Usta

     Merhaba,

     Madem elinizde 18-55 bir lens ve 50 mm f1.8 lens var , 18 24 aralığından değilde 55 70 aralığından başlayıp 200 veya 300 mm e giden lenslere baksanız daha iyi değil mi ?

     18-105 yerine 55-200 veya 70-300 gibi lenslere bakabilirsiniz zaten eliniz de 18-55 lens var. Ama yok ben tek lens olsun geniş aralığı olsun diyorsanız o zaman 18-55 i satıp 18-105 almanız tabi ki ihtiyacınıza karşılık verecektir.

     • Başar

      Acikcasi problemde bu lens degistirme olayinda basladi yoksa elimde 55-200 de vardi onu sattim, 18-55 ilerde makinayi degistirirsem diye tutuyorum, diger lensleri elden cikarmadan baska bir Nikonla devam ederim. Yardiminiz icin tesekkür ederim.

 79. Turgay

  Merhabalar,
  Yukarıdaki açıklamalarda canon d600′ün nikon d5100′den video çekim açısından daha iyi olduğu söyleniyor.
  Bu farklılıklar nelerdir video formatı mı ? daha keskin, daha canlı renkler mi? yoksa video çekim kolaylıkları mı? bu fark çok bariz bir farkmıdır ?d5100′e daha sıcak bakıyorum. benim için, önce video, sonra fotoğraf gelmektedir.
  (sony cx110 hd kameram var ama görütü kalitesi bence vasat çok keskin görüntler yok) ayrıca video çekimi için uygun lens hangisidir?
  Bu işe meraklı bütün arkadaşlara selamlar.. yanıt içinde şimdiden teşekkür ederim.. saygılarımla..

 80. Turgay

  1080i ve1080p (30fps) ile çekilen videolar arasındaki görüntü kalitesi çok farklımıdır ? yoksa dikkatli bakılmadığı sürece anlamak zormudur ? tekrar teşekkür ederim

 81. Gurkan

  Giderek d5100 aldığıma pişman olmaya başlıyorum, video çekimi yapabiliyor musunuz? Tabikii video çekiyor ama hem vr hem de otomatik netlemeyi kapatmanız gerekiyor, bunları kapatmadan video çekerseniz inanılmaz çirkin sesler çıkartıyor, çektiğiniz konuyu bütünüyle öldürüyor. Mecburen vr’siz ve manuel netleme ile video çekiyorum, ee ne anladım ben bu işten? Öyleyse bu kadar fazla para ödemeye değer miydi kompackt makineler bile daha iyisini yapıyor.. Hdr çekim özelliği için bu modeli seçmiştim ama bunda da yanılmışım, photomatix’in düzenlediği hdr’lerin yanına yaklaşamaz bile.. Hdr yönünü çok yetersiz bulduğumu açıkça söylemeliyim.
  Bidaha da tövbe ediyorum gövdesinde netleme motoru olmayan makine almam!
  isteyene satabilirim d5100+15-55vr+55-200vr toplam 1800tl, bu bana göre değilmiş.

  • Atakan Kurucu

   Nikonun en kötü yanı bu olsa gerek, mesela Canon’da rahatlıkla istedigimiz degerleri verebiliyoruz, bende eos600d var bu konuda çok memnunum diyebilirim.

   • Gurkan

    Bu konuda yeni bulduğum bir çözümü paylaşmak istiyorum,
    Biliyorsunuz lensin netleme sesi videoya geçiyor, harici microfon kullanmak lazım o da (ME-1) 500 tl cıvarında,
    ancak piyasada ucuz bir şekilde satılan sony ecm ds70p ‘den aldım bitane, taklit mi yoksa orjinal mi anlaşılmıyor, ama 30 tl şık, minik ve hakikatten stereo ses kaydı yapıyor, jack’ları tam uyuyor, herhangi bir zorlama falan yok, 1 mt uzatma kablosu da, sesi güçlü bir şekilde lensten uzakta kaydettiği için hiçbir lens sesi duyulmuyor,
    tavsiye ederim.
    ARtık seviyorum D5100′ümü :)

 82. bulut

  merhaba nikon d5100 makina var,arkadasım yanlıslıkla format atmış içinde sevdiğim resimlerim vardı,formattan sonra bir tane de resim çekmiş o resimlerimi kurtarma şansım varmıdır? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

 83. ali

  nikon d5100 canon 600d düşün düşün araştır araştır kafayı iy i patlattık.

  ben nikon d5100 ü tercih ettim. pil süresinin uzun olması. eskiden beri nikon makine istiyor olmam. birde toz temizlemi nedir ondan dolayı. daha yakın geldi bana.

  toshiba 16 gb hafıza kartı love pro 140 çanta aldım. birde tripod aldıkmı kursa hazırız demektir.

  umarım iyi bir tercih yapmış olur ve canon almadığımdan dolayı pişman olmam.

 84. muhammet

  Merhaba,verdiğiniz bilgiler için teşekküreler.Bir iki sorum olacak,NİKON D5100 almayı düşünüyorum ve geniş açılı doğa resimleri yada sokakta bir arabanın resmini çekmek isiyorum.Lens olarak 18-135 mm düşünüyorum sizce doğru bir kararmı.

 85. Polat

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Nikon d5100 body olarak alıp yanına sıgma 70-300 1:4-5.6 tabiki titreşim engelleme olanıyla birlikte bir lens almayı düşünüyorum fakat 18-105 ‘mi yoksa bumu bir türlü kara veremiyorum.Genelde portre ve doğa çekecegim.Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim :)

 86. dima

  arkadaşlar öncelikle buradaki paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum..sizlerden çok şey öğreniyorum,
  soruma gelince;şuan nikon D40 kullanmaktayım ve makinamda otomatik netleme olmadıgını öğrendim lensim ise 18-55 ve üzerinde AF-S yazıyor,,ve ben otomatik netleme yapabiliyorum..bunun nedeni lensin AF-S olması mı?yani benim otomatik netleme yapmak için ille de AF-S lens mi almam lazım(D40 için) ikinci sorum da şu eğer makinam otomatik netleme yapabiliyor olsaydı AF lens aldıgımda da ben otomatik netleme yapabilecek miydim??
  şuan almak istediğim lens AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1.8G ben bununla D 5100 de otomatik netleme yapabilirmiyim?? D5100′de de otomatik netleme yok sanırım
  bu konuda bilgilerinizi paylaşabilirmsiniz?
  teşekkürler..

 87. Efe

  Bascek incelemesi sayesinde almaya karar verdiğim D5100 18-55 VR yi bugün Vatan Topkapı dan %30 indirimle 1750 TL ye aldım. Bundan sonra artık çekim tekniklerini, makinenin özelliklerini buradan öğrenmeye çalışacağım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 88. Mustafa

  Sorularınızın cevaplarını kendiniz vermişsiniz hepsi olumlu, teyid edercesine sormuşsunuz.

 89. Özgür

  Murat abi senden çok acil yardım istiyorum cevaplarsan sevinirim.

  Abi ben D5100 ile video çektim proje ödevi için ama bunu kesip kesip yaptığım için montaj yapmam yani birleştirmem gerekiyor. Nero vision’da denedim videoları birleştirip oynatmaya kalktığımızda kenardaki kutucukta ‘ özellikler gösterilemiyor çünkü zaman çizelgesi işaretçiği seçilen ögenin dışında ‘ yazıyor ne yapmalıyız veya nasıl olacak bi fikrin varmı Murat abi.?

  Yarına teslim etmem gerekiyor bu projeyi.

 90. Özgür

  Teşekkğr ederim yardımlarınız için çok sağolun.

 91. Aleyna

  D5100 alalı henüz 3 gün oldu ama Canon 600D almadığım için pişman oldum sanırım. 600D aylardır araştırdığım bi makineydi, hatta 600D’yi almaya gittiğimde aldım 5100D’yi. Oradaki görevli aşırı ısrar etti D5100′ü almam için ve ben de ikna oldum diyelim. Fazla video çekmeyi planlamıyorum o yüzden 600D’nin video üstünlüğünden değil de, ikisinin fotoğraf kalitesini karşılaştırırsak, yanlış bi tercih mi yapmışım?

 92. önöz

  D 5100 model makinayı düşürdüm şimdi ekranda hata veriyor hiç bir düğme çalışmıyor,deklanşöre yeniden basın diyor,makinadan çok fazla anlamadığımız halde kaliteli fotolar çekebilmek adına aldık,sorun düzelir mi çok merak ediyorum servis adresi ararken yorumlarada bakiim dedim bu siteyi buldum.

 93. Ben bir soru sormak istiyorum…

  Bu tür makinelerde lens değiştirmede bir sorun oluyor mu yani istediğimiz nikon lensini takabiliyor muyuz?

  Bir de sizlerden bir yardım isteyeceğim ben şu alttaki siteden d5100 ü olacağım bana önerir misiniz?

  http://www.sanalreyonum.com/urun/nikon-d5100-18-55-vr-kit_871149.aspx?CatId=27282

 94. fatma

  iyi günler.. fotoğraf makınası almak istıyorum ama ne alacağıma karar veremedim. daha önce profesyonel makına kullanmadım. canon d600 nasıl ?? ne önerirsiniz? şimdiden teşekkkürler

 95. beyza

  Canon 600D mi yoksa nikon d5100 mü??hangisii acil cevap

 96. mustafa

  merhaba
  d5100 icin Tamron AF 18-200mm F/3,5-6,3 XR Di II LD Aspherical [IF] MACRO almak istiyorum.Bu lens motorlumu?ayrıca hangi kısaltmadan anlıyoruz.Almamız gereken lens kısaltmalarında hangi kısaltmayı gormemiz gerekir.tamron-nikon-sigma gibi….

 97. ec38

  murat bey linki incelerseniz güzel bir site karşılaştırma açısından :D..

  http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Nikon-D5100-vs-Canon-EOS-600D

 98. zeytinci

  DSLR ‘de İlk adımı atıp 35mmxf/1.8 extra lens ile 18-55 kitli 5100′u aldım. fn tuşuna ISO’yu atamam lazım. Nasıl atanıyor? Bir bilen’den bilgi lütfen.

  • Anonim

   Atamayı yaptım. Oyuncak gibi bir makine. İyi tercih yaptığımı düşünüyorum. Sağlamlık olarak aynı kategorideki Nikon ‘un Canon’a göre üstünlüğü var mıdır?

 99. ayhan

  Siz Nikon 18-55 mm 3.5-5.6 VR’nin kesinlikle Canon EF-S18-55 IS’dan görsel olarak daha iyi olduğunu söylüyorsunuz ama ben her iki lensin de http://www.slrgear.com sitesindeki detaylı inceleme yazılarını okudum; Canon kit lensinin çok başarılı ve üstün olduğunu söylüyor,.. IS versionu için inanılmaz derecede iyi olduğu yazıyor (Non-IS için aynı şey geçerli değil tabi) …Başka yabancı sitelerde de Canon’un bu kit lenisinin IS versionunun çok iyi olduğunu okumuştum.
  Ne dersiniz bu konuda?

 100. Kamil

  murat abi soracağım tek şey D5100 beni fotoğraf konusunda 600D’ye göre tatmin edermi ileride zaten lens alacağım ? Şimdiden cevabın için teşekkür ederim :)

 101. yusuf

  bu makinin pozlama süresini nasıl ayarlayabılrım enstantane 1/4000 de ikende hareketli nesneleri yakalayamıyor

 102. nadir karabacak

  arkadaslar yurtdisindan cok uygun fiyatlar kutusunda 55-200 mm lensi VR,36 ay garantili ve aksesuarlari ile 5100 getiriyorum.ilgilanen arkadaslar mesaj atabilir.

 103. Maria

  Murat Bey,
  Oncelikle emeginizi vermis harika bir rehber hazirlamissiniz. Tebrik ve tesekkur ediyorum. Bundan bir kac ay once amator bir kullanici olarak rehberinizi de arastirmalarima katarak D5100 aldim. Cok memnunum ve ogrenmeye calisiyorum. Bir firmanin kampanyasi neticesinde kit lensi ile birlikte Nikkor 55-200 mm f/4-5.6 objektif de edindim. Acikcasi tabi ki cok yeni oldugumu biliyorum ama yemek fotograflari ve acikhava portre icin yeterli olup olmadiklarini ogrenmek istedim. Henuz ikinci lens de cok yeniyken satip amacima uygun bir lens alma imkanim da olabilir. Bu kadar aceleci davranmak cok mantikli degil biliyorum ama gerekli harcamayi simdi yapip uzun sure sakin kalmak istiyorum acikcasi : )
  Simdiden cok tesekkurler

 104. eda

  Merhaba,
  Bende nikon d5100 almak istiyorum fakat objektifleri hakkinda hic bir bilgim yok.Baslangic icin hangi objektifi almami önerirsiniz.
  TEsekkurler…

 105. muhammet

  Merhaba ben 1350 tl’ye NIKON D5100 18-105 lens aldım.Bence bu makine ilk başlayanlar için çok ideal.

 106. emrah

  canon 600d , nikon 5100 , sony slt-a55 siz olsanız hangisini alırdınız? biliyorum sony video odaklamada kral, canon video ayarlamada nikon loş ortamda resim çekme konusunda ama kesin ve net bir cevap verirseniz sevinirim canon mu nikon mu yoksa sony mi teşekkürler şimdiden :)

 107. enes

  Merhaba murat bey ben ilk başlangıç için d5100 almak istiyorum üzerinde 18-55mm lens var bu yeterli olurmu sizce yoksa 15-105 mi alım.18-55 ile porte ve video çekimleri nasıl olur.Şimdiden teş
  ekkürler…

 108. Büşra

  Merhabalar,
  nikon d5100 almaya karar verdim ama lensinin motoru olmaması beni rahatsız ediyor.
  gövdeyi alıp lensi de bahsettiğiniz f/1.8 lensin motorlusunu almak şu an en uygun çözüm müdür?
  başka önerebileceğiniz bir şey var mı?

  bir de, başlangıç seviyesinde bi makine almaktan ziyade iyi bir makineyle başlamak, makineyle haşır neşir olarak kendini geliştirmek, almışken en iyilerden almak mantıksız bir yaklaşım mı sizce?

  umarım hızlı cevap yazabilirsiniz, 2-3 gün içinden amerikadan sipariş etmem gerekiyor..

  • kadir

   Merhaba

   Ben Bu siteye bayıldım günlerdir durmadan her köşesinde ne varsa okumaya çalışıyorum bende büşra hanım gibi d5100 almayı düşünüyorum af motorunun olmaması dezavantajı af motorlu lenslerin üretiminin yaygınlaşması ile kapandığını da buradan öğrendim Murat bey Teşekkürler benim kafamı karıştıran nokta d3100 mü yoksa d5100 mü ilk dslr dehşet fotoğraflar için ????

   • D5100 alın bütçe elveriyorsa.

    • Kadir

     Murat bey gerçekten böyle yazdıklarımızı okuyup cevap vermeniz bildiklerinizi paylaşmanız çokk güzel şeyler mum mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmezmiş bol bol ışık olurmuş (: çok sağolunnn her kelimeniz benim için çokk önemli D5100 kit lens anladığım kadarıyla işimi görecek gibi D3100 alırsam kaybedeceğiim ne olur ?? bu makina beni eğitsinnn . . .

 109. Merhaba arkadaşlar,
  Büyük bir hevesle Amerikadan sipariş verip getirtmiş olduğum Nikon D5100 AF-S DX Nikor 18-55mm f/3.5-5.6G VR makina ve AF-S DX VR Zoom Nikkor 55-200mm f/4-5.6G IF-ED Lensin kutusunu bile açmadan satmak zorunda kaldım. Sebebi ise nakit ihtiyacımdır. Şimdi bu makina kiti ve lensi satmayı düşünüyorum. Almayı düşünen arkadaşlar olursa bana web sitemde ki iletişim linkinden ulaşabilirler. İstanbul / Üsküdardayım… Saygılarımla…

 110. selin

  merhaba acil yardıma ihtiyacım var nerdeyse mezun olucam makına alamadım…ben ilk defa dslr almayı dusunuyorum ve tam karar vericem derken yıne aklımı karıstırıyorlar bır de sıze sormak ıstedım yardım edersenız cok sevınırım; bir yeni başlayacak olarak ilk aklımda olan nikon d3100 du aılemı de zorlamak ıstemedım ama sonra almısken 5100 al onun ozellıklerı cok daha ıı parasını hakedıyor dedıler ınceledım gercekten guzel bır makına ama sımdı de af motoru olmadıgı ıcın canon 550d onerıyorlar benım ıcın af motoru ne kadar sıkıntı olabılır lens fıyatları farkı var baska? sımdıden cok tesekkur ederım

  • Çok dert etmeyin ama eğer uzun süre lens alamayacaksanız 550D+50 mm f1.8 ikilisini alın kit lensiyle beraber. Lens alabilecekseniz önce D5100 ile başlayın, kit lensi ile kullanın sonra motorlu güzel bir lens alırsınız.

  • zeytinci

   Merhaba Selin,

   5100 kit lensi motorlu. 18-55 Kit lensi (fokus motorlu AF ve titreşim önleyicili VR) ile çok memnunum. Seyahatler için çok iyi.

   Ayrıca 35mm f/ 1.8 aldım. O da AF’li. VR yok ama kapalı mekan az ışıklı mekanlarda/çekimlerde F/1,8 çok iyi.

   5100 mü? 3100 mü? o sizin bileceğiniz bir şey. Gövde özelliklerini mukayese edip karar verin.

 111. MERHABALAR EFENDİM . . .

  1 – BEN 4 AYDIR BAYAĞI Bİ KAFAMA TAKTIM İLLA PROFESYONEL Bİ MAKİNA ALICAM DAHA ÖNCEDEN KOMPAKT Bİ MAKİNA KULLANMIŞLIĞIM VAR AMA ŞİMDİ DSLR Bİ MAKİNA ALMAK İSTİYORUM 4 AYDIR DA BAYAĞI Bİ İNTERNETTE ARAŞTIRMA YAPTIM NE ALMALIYIM NASI Bİ MAKİNA BENİ UZUN Bİ SÜRE GÖTÜRÜR AMACIM RESİM ÇEKMEK DOĞA MANZARASI ÇEKTİĞİM RESİMLER KESKİN NET OLMALI GECE ÇEKİMLERİM ÇOK NET OLMALI SİZCE HANGİ MAKİNA ALMALIYIM
  NİKON TERCİHİM BAKTIĞIM MAKİNALAR OLDU HOŞUMA GİTTİ
  D90 TERCİHİM YALNIZ SİZN YAZDIKLARINIZI DA OKUDUM BAKTIM GÖRÜNÜŞ AÇISINDAN D90 DİĞER MAKİNALARA GÖRE NEDENSE DAHA BÜYÜK VE KABA BENDE BÖYLE MAKİNALARDAN HOŞLANIYORUM =)
  NEYSE D90 – 3100 – 5100 – VE ŞİMDİ SİZİN YAZILARINIZDAN DA ETKİLENEREK AKLIMDA YOKTU D5000 SİZCE BU MAKİNALARDAN HANGİSİNİ ALABİLİRİM ? DAHA NET ÇEKER VE BENİ UZUN SÜRE GÖTÜRÜR ?

  2 – AYRICA MAKİNAYI ALDIM BİZİM YAZLIK EV VAR GECE OLUNCA ÇOK GÜZEL AY VE O PARLAYAN YILDIZLARI ÇOK YAKINDAN ÇEKMEK İSTİYORUM HANGİ LENS ALMAK LAZIM ?

 112. YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM MURAT BEY ÇOK SAĞOLUN . . .HAYIRLI GÜNLER

 113. Enes Hasan ABANOZ

  Murat Bey öncelikle çok güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim uzun zamandır bir makine almayı planlıyorum çok fikir değiştirdim (model olarak) ama en son bir kaç bilenin tavsiyesi ile ”Nikon D5100” ve ”Canon 600D” yi uzun bir zamandır inceliyorum ikisininde bir birlerine göre avantajları ve dezavantajları var.Ben fotoğrafçılığa yeni başlayacağım ve daha çok doğa ve gündelik hayattan kareleri çekmek istiyorum bu hususta sizin fikrinizi almayı çok isterim , Teşekkürler . . . Ve unutmadan AF motoru konusunu pek anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim . . .

 114. Özgür

  Murat Bey , ben Nikon D5100 kullanıcısıyım 5 ay önce 1900tl’ye aldım makineyi gövdede af motoru olmadığı için satmak istiyorum 1650tl teklif eden oldu. Ve ben bu makineyi satıp D90 almak istiyorum.
  Sİzce satmayı düşündüğüm fiyat çok mu az?
  Ve Nikon D90 mı daha iyi D5100 mü , düşündüğüm fikir doğru mu?

  • Erdoğan

   Yapmaya çalıştığınız bence gereksiz. Çünkü D90 için yine 200-300 lira fark ödemeniz lazım. Makinanızda büyük ihtimalle kit lens var bende aynı makinayı kullanıyorum ve çok memnunum. Nikkor 55-300 AF-S, Vr lensi 700 tl ye aldım şuanda çekemediğim pek bi resim yok. Üsteik aldığınız lensler daha sonra başka body’lerde kullanabileceğiniz için kayıp sayılmaz.

  • zeytinci

   Özgür,

   Murat bey sorunuzu yanıtlayacaktır mutlaka. Dayanamadım konuya atladım, bağışlayın.

   Gövde de AF yok ama kit lens’de AF var. Ne gibi sıkıntınız oldu AF ile alakalı. Kit lensli olarak almadınız mı?

  • Bence satmayın. Motorlu lensleri tercih ederek gayet güzel kullanırsınız.

   • Özgür

    Motorlu lens ve motorsuz lens arasında genelde 300liralık fark oluyor bu da benim moralimi bozuyor , böyle bir yolu denedim 1900 civarına D90 bulsam ardından 300 liraya 50mm 1.8lens alsam gayet iyi olur diye düşünüyorum hem aldığım d90da 18-105 gibi bir lenste olması avantaj diye düşünüyorum.?

 115. Özgür

  Motorlu lens ve motorsuz lens arasında genelde 300liralık fark oluyor bu da benim moralimi bozuyor , böyle bir yolu denedim 1900 civarına D90 bulsam ardından 300 liraya 50mm 1.8lens alsam gayet iyi olur diye düşünüyorum hem aldığım d90da 18-105 gibi bir lenste olması avantaj diye düşünüyorum?

 116. ayça

  merhaba, d5100ün ilk şarj süresi için net bir bilgi almak istiyorum. şuan 1 saat oldu şarja takalı, kullanım kılavuzunda 1.5 saatin yeterli olduğu yazıyor fakat ilk şarj olduğu için tedirginim. cevabınızı bekliyorum.

 117. Murat bey ben nikon 5100 almayı düşünüyorum ama yeni başladığım için pek bilgimde yok bu bahsetdiğiniz olmayan motor çekim yaptığımda beni ne derece zora sokar ve Motorlu ayriyetden lesler satılıyormu?
  2. sorum ise ben 5100 düşünüyorum, ama çevremdeki bazı kişiler yeni olduğum için 3100 tercih etmemi istiyorlar aklımda bir kaç model var onalrdan en uygununu söylerseniz mutlu olurum.
  nikon 5100 , nikon 3100 , nikon 3200 , canon d600 Bunlar arasında kararsız kaldım şimdiden teşekkür ederim..!!!

 118. Biri Bana yardımcı olsun :///

 119. osman

  MUHAMMET bey nerden aldınız 1.350′ye d5100′ü yardımcı olursanız sevinirim.

 120. osman

  VATAN BİLGİSAYAR indirim yapar mı sizce?

 121. Nur

  merhaba , birkaç ay içinde makine alma ihtimalim var ve şimdiden araştırmaya başladım d5100 ve d3200 arasında kaldım internette ikisinide 18-55 lens ile aynı fiyata buldum d3200 af motoru varmış ve megapiksel olarak daha yüksek ama 5100 için daha iyi bir makine diyorlar elime alıp inceleme fırsatım olmayacak hangi makineyi tercih etmeliyim af motoru eksikliği ne tür sorunlara yol açar arkayı bulanıklaştırmazmı

 122. ömer

  arkadaşlar nikon d5100 ün doğubankta resmi garantili 18-55 mm vr lens ile fiyatını bilen varmı

 123. ömer

  arkadaşlar nikon d5100 resmi garantili olarak doğubankta nekadar acaba bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi

 124. yavuz

  ömer bey meraba allah izin verirse bu cumartesi nikon d5100 almak istiyorum fakat video çekiminde sorun yaratıyormuş otomatik netlemenin sesi ve vr videoda rahatsız edici sesler çıkartıyormus bi çok arkadas bundan şikayetçi bu olay gövdesinde af motoru olmamasından dolayımı kaynaklanıyo mesela bi 550d de 600 d de bu olay yokmus istediğin değerleri verebiliyormussunuz bu nedemek oluyo acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 125. veysel

  merhabalar
  Nikon D3200 18-55mm f/3.5-5.6 AF-S DX VR NIKKOR Zoom Lens

  Nikon D5100 18-55mm Lens

  hangisini önerirsiniz acaba ?

 126. osman

  HAFTA SONU VATANDA %50 İNDİRİM VARMIŞ ŞİMDİ TV’DE GÖRDÜM REKLAMLARDA FİYAT BAYAĞI DÜŞECEK BİLGİNİZE….

 127. ömer

  murat bey nikon d5100 e hafıza kartı olarak hangi marka ve ne özelliklerde önerirsiniz video çekimleride yapıcam

 128. su

  selamun aleykum .. :)

  1 haftalık d5100 annesiyim :)
  nette araştırma yaparken buraya tevafuk ettim.. yorumları harika :)
  banada yardım edin :(
  diafram ve iso ayarlarını yapamıyorum daha yeniyim .. üzülüyorum..
  birkaç ipucu verseniz… bende mutlu olsam :(

 129. Murat Bey yine ben yine yardımınıza ihtiyacım var . Nikon 5100 tanıtım videosunda yeni kullanıcıların motor olmadığından dolayı önermediğini söylüyor. ama ayriyetden bunların motorlu leslerinin satıldığını söylüyor. bunlar pahalımı ve cekımi etkilermi yani netlikte falan.
  size birkaç sorum olacak bana yadımcı olmak için epostadan yardımcı olurmusunuz… istediğim özellikleri söylesem size bana bi ürün önerirmisiniz…??

 130. 7digo

  yaw adamlar Almanya da Nikon D5100 mit 18-105 VR yi 700€ ye satiyor normal fiyati bu yani benim ülkemde amcamlar 150€ pahaliya “indirimli” diye 18-55 lensle (satiyor)…

 131. ahmet

  murat bey meraba SanDisk Extreme 16gb 30MB/s SDHC hafıza kartı nasıl video çekimide yapıcamda veya başka hafıza kartı olarak ne önerirsiniz

 132. Hayal_@

  Merhaba Murat bey öncelikle sizden öğrendiğim onca şey için teşekkür ediyorum yalnız bir sorum olacak: hep önerdiğiniz Nikon d3100′ün neden böyle yapılmış detaylı bir incelemesi yok yada ben mi göremedim?

  • Nikon göndermediği için :) Ama bizim fotoğrafçılık kursunda o kadar çok kullandım ki rahatlıkla tavsiye edebiliyorum :)

   • Abdurrahman parlak

    teşekkür ederim :) çok sorulmuştur ama bir şey sormak istiyorum… bir makine alıp uzun dönem kullanmak istiyorum lens alamam çünkü durumum müsait olmayacak :( almışken iyi bir lens olsun istiyorum. 18 105 iyi diye çok duydum… 3100 ile 18 105 i uygun fiyata da bulamıyorum… gözüm 5100 de ama 18 55 ile verilen fiyatı çok bana göre kaldı ki 18 105 ile alayım.. böylece makinesizlik uzun müddet gidiyor. 3100 + 18 105 denk getirmeye çalışıyorum… spotlar da nasıl olur tam bilmiyorum hiç alışveriş yapmadım spot.. ne yapacağım bilmiyorum… yazılarınızı ve videolarınızı defalarca inceleyerek vakit geçiriyorum… bir de nikon da lensler pahalı oluyor ya almışken 105 alıp uzun muddet gitsin istiyorum.. yol gösterirseniz sevinirim.. ayrıca istanbul da değilim :(

 133. Erdoğan

  Murat bey,
  5100 için uygun fiyatlı iyi bir tripot önerebilirmisiniz? Şimdiden teşekkürler.

 134. Serra

  Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle yorumlarınızı okudum hepinizin emeğine sağlık. Ben hobi olarak profesyonel bi makine almak istiyorum gönlüm hep Nikon’dan yana, D5100 çok sıcak geliyor ama açıkcası AF modu, ISO vs gibi bilgileri bilmiyorum. Bu video olayıda kafamı karıştıran şeyler arasında bana yardımcı olursanız çok sevinirim sizce hangisini almalıyım ? Şimdiden teşekkürler :)

  • zeytinci

   Kişisel değerlendirmem şöyledir:

   AF: Otomatik netleme (AF) kit lens’de mevcut. İleride satın alacağın lensleri AF’li olarak alırsınız.
   Bu konu gündeme bile alınmamalı çünkü çözümü mevcut.

   ISO: 5100 bu konuda iyi durumda. Işığın yetersiz olduğu karanlıktaki çekimlerde ISO değerini yükselterek iyi fotoğraflar çekebilirsin.

   Video: Amatör video ise amacınız işinizi görecektir. Ama rakiplerinden ( Canon, Sony) kötü seviyede.

   Genel olarak, ayni seviyedeki rakipleri arasında özellikleri iyi olan bir makine. İyi fiyatlı bulup alınız.

 135. hatice genç

  Bundan 1 hafta önce falan nikon 5100 sahibi oldum çokta memnunum fakat iki tane sorum olacak yorumları okudum ama göremedim çok yeni oldugum için de bilmiyorum. Ben fotograf cekerken görüntü lcd ekranda değil de o küçük yerden gözüküyor bunu ekrana getirmek için bi tuş olması gerekiyo ama bi türlü bulamadım sonunda size sormak istedim. 2.side manuele aldığım zaman ‘f’ değerini falan değiştiremiyorum o kendi kendine değiştiriyor bunun nasıl yapıldıgını söylerseniz sevinirim :) Ayrıca çok yararlı bi site tebrik ederim..

  • Serra

   Lcd ekrandan görmek için fotoğraf modlarını seçiğiniz yerin yanında bi tuş var yanında küçük lv yazıyor onu aşağı çektiğiniz zaman lcd ekrandan görebilirsiniz.

  • baris

   hatice hanim siz bir süre auto modlarda devam ediniz. zira hiç bilmeden manuel kullanmaya çalışmak sizi fotoğraftan soğutmaktan başka bişeye yaramaz.

  • zeytinci

   Kullanma kılvuzunuzu okuyunuz. Orada konuya değinilmiş.
   Mod tekerleğini A’ya getiriniz.
   Baş parmağınıza yakın olan ince tekeri döndürdüğünüzde F değeri değişecektir.
   Seçtiğiniz F değerine göre makina kendisi enstantane değerini otomatik ayarlıyor.

 136. cuma

  600d ile :D böyle bir çekim yapabilirmiyim. ve 600d alma şansınız varsa alın dediniz. tanıdığım herkez nikondan şaşma diyor ya aralrında çok mu fark var dediklerine göre canon çekim ömrü az ve renkleri oldugu gubu degılde koyu alıyormuş doğrumu bu?

 137. kadir akçelik

  murat abi d3100 incelemesi olmadığı için buraya yazıyorum ki lensli d5100 alıcaktım ama şu vereceğim linki gördüm benim iiçin sana zahmet bir göz atıp fikrini söylermisin malum ilk DSLR (:

  http://www.vatanbilgisayar.com/dijital-kamera/nikon-d3100_kit-d3100-kit(18-55-vr+-55-200-lens)-slr-dijital-fotograf-makinesi/productdetails.aspx?I_ID=53484

  http://www.hepsiburada.com/liste/nikon-d5100-18-55-vr-162mp-3-lcd-dijital-slr-fotograf-makinesi/productDetails.aspx?productId=ft121111&categoryId=1100301&SKU=FT121111

  bu ikisi arasında kaldım işte :S

 138. cuma

  canon 650 d çıktı onunda incelenmesini ve 5100 ve 550 d ve 600 serisi ile karşılatırmasını istiyoruz :D size zahmet

 139. FATİH BALTACI

  MERHABA MURAT BEY D5100 VE 600D ARASINDA KALDIM HANGİSİNİ ALMALIYIM NEDEN ?

  VE AMATÖR SEVİYEDEYİM ….

  • Lens almadan kullanırım diyorsnaız D5100, lens alırım diyorsanız seçenek fazlalılığı nedeniyle 600D.

   • FATİH BALTACI

    suan amatör seviyede old. için lens olayını bilmıyorum ama hevesim var cok foto makinalarına :(

    işte bu yüzden lens konusu beni biraz teretttüt de bıraktı :(

    sizce ne yapmayalım

    peşin alamyı düşünüyorum iki makine için de hangi fiyata nerden bulabilrim acaba ?

 140. cuma

  Arkadaşlar karşılaştırma sitesi verem oradan makınları karsılastırın. ben hala canon 650d üzerine daha orta sevıye makına görmedim yanı buradan karsılastırdıgında :D
  http://kiyas.la/fotograf-makinesi/karsilastir/Canon-650D-vs-Nikon-D5100

 141. Ebru Soylu

  bende 5100 kullanıyorum bu af motoru konusunu cözemedim. makinem de af motoru olup olmadıgını nasıl anlacağım ki ? lensin üzerinde af-s mi yazması gerekiyor ?

  • kadir akçelik

   lensin üzerinde af-s yazması 5100 makinanız ile auto focus yapabileceginiz anlamına gelir murat bey daha ayrıntılı cevap verecektir . Nikon makinelerde af motoru lenslerde bulunur bu canon içinde aynıdır . yanlışım varsa bilgili arkadaşlar düzeltsinler beni

 142. Merhaba,

  Bende iki makina arasında gidip geliyorum doğrusunu söylemek gerekirse compact makinalar dışında herhangi bir makina kullanmadım. Eos600 D ile Nikon 5100 arasında gidip gelmekteyim.

  Yorumlarınızı okuyorum sürekli kafam iyice karışıyor. Güzel bir makale olmuş hazırlayana da sunana da çok teşekkürler.

 143. kadir

  iyi günler nikon d5100 ile makro çekmek için hangi lense ihtiyacım var ya da makro çekim için başka bi makineye mi yönelmeliyim cevaplarsanız sevinirim ?

 144. UĞUR

  NİKON D5100 ALDIM LİMANGODAN 1640 TL YE 50 TL HEDİYE ÇEKİ VERDİ 1590 TL 18**55VR KİTLE BERABER SANIRSAM BUGUN KAMPANYA BİTİYOR HABERİNİZ OLSUN.

 145. ece

  ISOyu info düğmesine nasıl atayabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 146. aysegul

  merhabalar;

  Ben yeni d5100 aldım fakat video nasıl çekeceğimi bilmiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 147. Buğra Dursun

  merhabalar,bugün itibari ile nikon d5100 kullanıcısıyım,size bir dorum olacak;

  MAnuel modda çekim yapıyorum(diyafram,enstantane şekllini 2. fotoğraftaki gibi yapmak istiyorum),yardım etmenizi bekliyorum,hoşçakalın

 148. mustafa

  5100 icin guncelleme yayınlandı fakat resmi sitede boyle bir guncelleme goremedim.bilginiz varmı.

  http://www.turknikon.com/nikon-d90-d3100-d3200-d5000-d5100-d7000-d4-d800-ve-d800e-icin-guncelleme-yayinlandi-11103

 149. kerem

  sayın basçek üyeleri ilk olarak hepinize merhaba benim fotoğraf çekmeye ilgim var özellikle portre fakat makineler hakkında aşırı bir bilgim yok oyüzde yaklaşık 2 aydır makineleri araştırıyorum ve 2 makine arasında kararsız kaldım bunlar Canon 600D ve Nikon D5100 ben bunların arasında aşırı bir fark göremedim ama internet sitelerindeki karşılaştırmalarda Nikon D5100 makinesi arasında kaldım ve karar veremiyorum benim için önemli olan kullanışlılık ve efekt ama canon bana daha sıcak geliyor ve yaklaşık 2-3 gün içerisinde memleketimize gideceğiz ve orada bol bol fotoğraf çekmek istiyorum ve bu cevap benim makine almamdaki en büyük öneri olucak şimdiden çok teşekkürler :)

 150. senem

  ben yeni makina almayı düşünüyorum nikon d 5100 daha tam fazla bir bilgim yok dosya formatı ve micro ayarını bana açıklarmısınız

 151. senem

  nikon d5100 ile ilgili beni bilgilendirirmisiniz çok ihtiyacım var

 152. SERHAT

  yeni modeli yakın zamanda çıkar mı acaba çünkü piyasaya çıkalı 1 yılı aştı.

 153. Bahadır

  Teorik olarak Canon 650d daha üstün gürünüyor. Hangisini önerirsiniz?

 154. koray

  Ben yeni makine alıcam Canon 600D ve Nikon D5100 arasında kaldım bana hangisini tavsiye edersinisinz

 155. FABERK

  murat bey. aylardır sitenin okumadığım yeri kalmadı desem yeridir. we sonunda d5100 almaya karar werdim. motorsuz gövde olduğundan 50mm 1.8 bile almakta zorlanacağım ama neyse artık :)
  sorum şu:
  ALMANYA’DAN ABİME D5100 ALDIRACAĞIM. 18-55 €600, 18-105 €700-750 CİVARI. SİZCE ARADAKİ FARKA DEĞER Mİ? YANİ ARADAKİ PARAYA BAŞKA LENS Mİ ALSAM SİZCE? YADA BUNLARA PARA WERME 600D AL FALAN DER MİSİNİZ? TAWSİYENİZE ÇOK İHTİYACIM WAR… İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM…

  • zeytinci

   18-55 lens kalite fiyat oranı yüksek lens. Ucuza geliyor 18-105′e göre. Lens’e para harcayacaksanız bu 18-105 olmamalı.

   5100′ün Crop faktörü 1,5. Crop faktörü dikkate alınınca 5100 için 50-1,8 yerine, o işi gören 35-1.8 lens 200 eur_ tercih edilmeli. 35×1,5=53 gibi.

 156. Celebrimbor

  Murat bey merhabalar,

  Çok yakın zamanda D5100 makinama nikkor 70-300 vr ıf ed alıcağım fakat filtre konusunda tereddütte kaldım. UV filtre almayı düşünüyorum fakat MC mi yok ND mi almam gerekiyor karar veremedim. Telezoom objektif olduğu için filtre önemli bir konu oluyor.
  Marka olarak b+w yaygın . MC ve ND nin ne işe yaradıklarını ve incelemelerini okudum fakat bu kadar kaliteli objektiflere ucuz UV filtre alarak kaliteyi düşürmektense iyi bir filtre almak daha mantıklı oluyor.

  Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 157. ömer

  murat abi meraba ben yeni d5100 aldım fakat gece çekimi yaparken vizörden baktığımda netleme noktalarını göremiyorum yani nereye netleyeceğimi göremiyorum bunun bi çözümü varmı yardım ederseniz çok sevinirim

  • Celebrimbor

   Yarım deklanşör yaparsanız vizördeki kırmızı noktayı (netleme noktasını) görürsünüz. Netleme otomatikte yada manuel de olması farketmiyor.

   • ömer

    peki vizörün parlaklığını ayarlıyabiliyomuyuz nesneyi daha net görebilmek için yani neyi çekiceğini daha iyi görebilmek için ayarı varmı acaba

    • Celebrimbor

     Vizörün parlaklığı diye bir tanımdan ziyade netliğini gözünüze göre ayarlayabilirsiniz. Dioptri diye bir yuvarlak araç var. Kılavuzu okuduysanız bulursunuz. Vizörün hemen kenarında . Onun dışında nesneyi daha parlak yada daha karanlık görme gibi bir lüksümüz vizörden bakarken yok çünkü direkt olarak (herhangi bir dijital filtreden geçmeden nesneyi gösteriyor.

     Fakat eğer nesne yakınınızdaysa 1-2 mt. objektifinizin auto focusunu(otomatik netleme) açık konuma getitip yarım deklanşör yaparsanız AF yardımcı aydınlatıcısı çalışacaktır. Buda nesneyi karanlıkta görmenizi ve netleme mesafesindeyse netlemenizi sağlicaktır.

     Karanlık ortamlarda netlemeyi otomatiğe alın.

 158. 7digo

  Ben yaklasik 1 senedir 5100 kullaniyorum(bu pazar 1. yilini dolduracak ins.) memnunumda, 50mm lens üstünden cikmiyo hadi dedim yanina bir de SB 700 alayim isikli olsun, aldim da bugün… Hersey süper ama tam flashin oturdugu yerle makina arasinda sanki hafif bir bosluk var, saga veya sola minimal de olsa esniyor? bu normalmidir sizce yani esneme payimi var yoksa yine cinlilerin gazabina mi ugradik :)

 159. Ahmet

  Ben amatör olarak başlamayı düşünüyorum bu makine uygunmudur sizce.?

 160. ömer

  murat bey meraba ben 1 hafta önce bi hevesle herkesin de övgüsüyle d5100 aldım fakat hiç umduğum gibi çıkmadı.fotorafı çektiğimde makinanın ekrnında güzel çıkıyor fakat bilgisayara attığımda puslanıyo. manzara olsun portre olsun hiç beklediğim gibi güzel değil sanki profesyonel bi makina gibi değilde cep telefonundan biraz iyi gibi hatta manzara fotoraflarında cep telefonu gibi bukadar parayı vermişken makinanın böyle çıkması canımı gerçekten sıkıyor bazen ben mi acaba çekemiyorum fotoraf makinasımı kötü diye düşünüyorum.yapılacak ayarlarımı var acaba bi fotorafcıyamı götürsem çok berbat bi durumdayım şuan bu makinanın bukadar olumsuz sonuç vermesi gerçekten olamaz bence lütfen yardım ederseniz sevinirim.ilk aldığımda gemide gelirken A modunda çektiklerim portre olsun manzara olsun güzeldi eve geldiğimde ayarlarıyla biraz oynamadım değil netleme ayarlarıyla falan sonradan bozuldu istediğim gibi net çekemiyorum yardımcı olun lütfen

 161. 1234

  MERHABA BİR MAKİNE ALMAK İSTİYORUM D5100 BANA YAKIN GELDİ D3100DE OLABİLİR SİZCE HANGİSİ VE BU D5100 LCD EKRANI GEVŞEME YAPIYOR DİYE YORUMLAR OKUDUM SAÇMA MI DÜŞÜNÜYORUM BİLEMEDİM LCD OLAYINI SEVMEDİM .AMATÖRÜM VE NEYAPACAĞIMI BİLMİYORUM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

 162. Sa.
  Beyler Nikon d5100de af moturu yok muymuş öyle diyolar bi bilgi verin.
  Bide bu Af motoru sadece lenslerrimi etkliyor ?

  • Celebrimbor

   AF motoru gövdesinde olmadığından alacağınız objektiflerde AF-S ibaresinin olmasına dikkat edin. Yeni alacaklar için zaten beraberinde verilen objektifin AF-S özelliği olduğu için netlemede sıkıntı çekmezsiniz. .

 163. atalay güneş

  MRB
  Nikon D 5100 18 -105 AF motorlu lensi bulunuyormu acaba ?

 164. ömer

  murat abi merhaba bi sorum olucaktı fotoğraflara photoshopun göstericisinden baktığımda daha net normal olarak baktığımda bozuluyo biraz puslu oluyo yani sizce hangisi gerçek görüntü

 165. Yasar

  İyi günler!
  Buradaki soru/cevap ve öğretici açıklayıcı bilgiler veren tüm katılımcılara çok teşekkürler, çok zamandır buradaki yorumları okuyor olmama rağmen ilk defa yazıyorum, birşeyler verebilecek kadar makina pratiğim yok! inş. olacak.
  Nikon D3200 ile D5100 arasında biraz kararsızlık yaşadıktan sonra, D3200 de var olan 24MP avantajı yok sayarak D5100′e karar verdim. ancak bu defa da makina ile verilen standart 18-55 Lensin isteklerime yetersiz kalacağını düşünüyorum, ilk DSLR makinam olacak ve yakın zamanda başka lens almak istemiyorum. Tabir caizse “tak gez” dedikleri gibi makinam yanımda olsun ama lens değiştirmek zorunda olmayayım diyorum (uzak zamanda olabilir) dolayısıyla bir türlü karar veremiyor kararsızlığıma yardımlarınızı bekliyorum… çok pahalı lens/lensler alamam, AF-S. VR özellikleri olsun istiyorum, 18-105 Vs. gibi. ne yapabilirim?

  • Celebrimbor

   Yasar Bey ilk dslr makina kullanıcıları da sizin gibi pahalı lenslerle başlamak istiyor fakat zevklerini (dışarıya çıktığında elinde o makinayla neyi çekmekten hoşlanıyorlar) daha kestirmeden objektiflerde kararsızlığa düşüyorlar. 6 aydır fotoğrafla haşır neşirim ve bende büyüklerimin ( fotoğrafa yılarını harcamışların) tavsiyeleriyle kit lens tercih ettim. Çünkü kitlens makinayı tanıma , alışkanlık kazanma , zevklerini keşfetme açısından en çok tercih edilen lens.

   Tavsiyem başlangıçta büyük bütçelerinizi objektife yatırmaktansa 1-2 ay kit lensinizle dışarıya çıkın . Zevklerinizi keşfedin. Baktınız doğa çekiminden hoşlanıyosunuz geniş açı , baktınız böcek vb leri çekmek istiyorsunuz makro , baktınız portre çekmek istiyorsunuz 50mm , yada zoom ağırlıklı uzaktan konu çekmek istiyorsunuz telezoom objektifler var.

   Bütçenizi saklayın. Kit lensinizle başlayın.

   • Yasar

    Anladım dostum, teşekkür ederim. Anlaşılan o ki zaman süreci içersinde yeni yeni istekler, amaçlar kendiliğinden oluşacak fotoğraf konusu üzerinde yoğunlaştıkça, dolayısıyla başlangıç olarak “hepsinden içinde olsun” olamayacağına göre kit lens ile ki o da 18-15 gibi olacaktır, başlayarak zaman sürecinde doğabilecek ihtiyaçlara göre lensler edinmeye çalışmak gerektiğini anlıyorum. Teşekkürler

 166. ALİ

  Merhaba Celebrimbor
  ben nikon 5100 ve canon 550 arasında kaldım. hangisini önerirsin ve de bende acemiyim 18-55 mm lens iyimi benim gibi acemiler için?birde af motoru varmı bu lenslerde

  • Celebrimbor

   Nikon mu Canon mu sorusundan daha çok zevklerime hangisi uyuyo diye sorman lazım ilk önce. Çünkü ikisi de Dünyanın en iyi markları.
   D5100 ün gövdesinde AF motoru olmadığından dolayı alacağın objektifler de af motorlu olması lazım. D5100 ile verilen kit lenslerde af motoru olduğu için bu problem giderilmiş oluyor.
   550D nin gövdesinde af motoru var diye biliyorum. O yüzden af motorlu lens almanıza gerek yok yani daha ucuz lensler alabilirsiniz.

   İmkanın varsa Nikon ve Canon un bu modellerini eline alıpta bak. Elinde oturuşu , görünüşü hangisi daha hoşuna giderse onu al .

   Nikon’cu olarak şunu söyleyebilirim , Nikonun gövdeleri daha zarif ve daha küçüktür Canon a göre.

   Başlangıçta alacağın makinanın kutusuyla gelen objektifler de af motorlu oluyor merak etmeyin.

 167. ALİ

  BİR DE KİT LENS NE DEMEK ONUDA SÖYLERSENİZ :)

  • Celebrimbor

   Kit lens başlangıçta , fotoğraf makinanızın kutusuyla birlikte gelen objektiftir. Nikon da çoğunlukla 18-55 oluyor. Ama farklı tercihleriniz de var kit lens olarak ;
   Nikon 16-85mm VR
   Nikon 18-55mm
   Nikon 18-55 ED II
   Nikon 18-70mm f/3.5 G ED
   Nikon 18-105mm VR
   Nikon 18-135mm f/3.5 G
   Nikon 18-55mm VR > Bunlarda kit lens.

   • hüseyin

    bende 24-70mm 1:3.5-5.6 nikkor lens var. eğer d5100 alırsam bu lensi 18-55 ile degiştirerek kullanabilirmiyim? bu konuyu aydınlatacak bilgisi olan arkadaşım varsa ve izah ederse sevinirim.hoşçakalın.

   • hüseyin

    bende 24-70mm 1:3.5-5.6 nikkor lens var. eğer d5100 alırsam bu lensi kullanabilirmiyim?. anladıgım kadarıyla d5100 de ve bendeki lensde af motoru yok.bu durumda kullanımda müşkülat çekermiyim. murat bey bu konuya açıklık getiriseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler

 168. ESRA

  Bende yeni bir nikon d5100 kullanıcısı olarak ilk önce makinemden çok memnun olduğumu söylemek isterim :)
  Ancak benim sorunum şu M modundayken enstantane nin sürekli değişmesi mesela ayarlıyorum enstantane 1/200 de harika çekim yapıyor ancak fotoğrafı çektikten sonra kendi kendine 1/4000 lerde yada 1/80 lerde ama diyaframda değişiklik olmuyor nasıl ayarladıysam öyle.Bu herkeste olan birşey mi ?

  • Celebrimbor

   Aynı durum bende de var. Benimde dikkatimi çekti. Acaba çektikten sonra son pozlama değerine mi geliyor yoksa asıl olması gereken ölçümümü yapıyor ?

   Bende merak ediyorum bu sorunun cevabını .

 169. ali

  canonu elime aldım ve çok sevdim.teşekkürler Celebrimbor
  :)

 170. TUATENEYE

  nikon d 5100′ü alalı 3 gün oldu.yalnız video çektikten (1080-30 fps) sonra izlerken sesle görüntü uyuşmuyo.görüntü çok fazla olmasada ağır çekim misali giderken ses normal hızda gidiyor.ne yapmalıyım acaba yardım ederseniz çok sevinirim…

 171. Mert

  Size bir sorum olacak belki bilirsiniz..
  babam amerikadan bir adet d 5100 almış daha yeni acaba türkçe menüsü var mıdır? bilgilerinize sunarım..

  Teşekkürler

 172. ayşe

  merhaba ben nikon d5100 almak istiyorum ama canon 550de bana yakın geliyor.sizce hangisi ve nikonun karfo karacasulu garantili olması mı gerekiyor,birde canon un garantisi hangi şirkete ait olmalı ya da bu önemli mi ????

  • Celebrimbor

   Türkiyedeki Nikonlar Karacasulu garantilidir. Canon mu Nikon mu sorusuna elinize alıp da karar verin tavsiyesinde bulunabilirim. Güvenilir yerlerden alın. Garanti kapsamında çok kafa yormanıza gerek yok.

 173. ORHAN

  iyi günler arkadaşlar çok mükemmel bir bilgi alışverişi gördüm uzun uzun oturdum okudum birçoğunu fakat hiç kimse Nikon D3200 ve D5100 arasında kalıp yardım istememiş :)

  Bense D3200 ve D5100 arasında kaldım. Bu konunun acemisi ve ilk DSLR makinemi alıcagım için sizlerden yardım ve öneri bekliyorum. Kendimce arastırdım az d3200 d5100e göre megapixel olarak daha fazla 24,2 ye 16,2 fakat diger tüm özellikler acısından D5100 D3200ü gerisinde bırakmıs.

  Ben genellikle manzara ve portre çekimleri yapmak istiyorum çogunlukla gezilerde veya ayak üstü hoşuma giden şeyleri fotografliycagım için tripodla çekim yapmıycam daima elimle çekimler yapıcam.

  Sizce bana uygun hangisidir ? Bu arada D3200 D5100den fiyat olarak biraz daha pahalı oysaki D5100ün özellikleri daha fazla gibi anlamadıgım bişey de bu :) Yardım bekliyorum.

  • Celebrimbor

   D3200 ün D5100 e bir kanat da daha üstünlüğü var ki işlemcisi değiştirildi. D5100 de Expeed 2 , D3200 de ise Expeed 3 işlemci var. Yani D3200 daha hızlı bir makina.
   Fiyatın daha yüksek olmasındaki 2 etken den biri megapiksel farkı diğeri ise işlemci farkı.

   Bütçenizi gövde bazlı kullanmak istiyosanız D3200 fakat bütçenizi saklayıp D5100 ile başlarsanız bütçenizi objektiflere yönlendirirsiniz . Ki 1 ay sonra Objektif için de bu git gel lere gireceksiniz.

   Tavsiyem tamamen bütçenizin yönlendirilmesiyle ortaya çıkıcaktır. Ama D3200 , D5100 den donanımsal olarak daha yüksek bir makinadır. Bunu göz ardı etmeyin.

 174. 1234

  vallahi bende hiç anlayamadım bu megapixel işini…ama 3200 çok pahalıymış öyle duydum. bence 5100 al yada canon d550 süper oda olabilir… bilmiyorum yinede..ben sizden de acemiyim..okuya okuya birşeyler çıkarıyorum işte :)

  • ORHAN

   canon eos d550 de 9 odaklama noktası varmıs ama karsılastırdıgımız nikonlarda ise 11 adet var ve sn basına düşen çekim sayısı nikonda daha fazla D3200 veya D5100 den birisini alıcam ama hangisi onu bi uzmanına danısıp alıyım diyorum arada megapixel farkı fazla öte yandan D5100de pixel boyudu D3200e göre daha büyük bu demek oluyoki az ışıktaki çekimlerde kumlu veya puslu görüntü ihtimali az ama bunlar amatör yorumlar tabikide :D bi bilir kişiden yardım bekliyoruz

 175. 1234

  NİKON 5100 ÜN LCD EKRANINA ISINAMADIM BİR TÜRLÜ….BİLEMİYORUM

 176. izzet

  Acaba bu makinede türkçe menü varmı?

 177. Uğur GÖKTAŞ

  @Murat GAMSIZ Acaba şu an D5100 lerdeki Bug’ı düzelttiler mi yoksa devam ediyor mu?

 178. zeytinci

  Bildiğim kuş boku…
  Arkadaş açıklarsa hangi anlamda kulanıldığını öğreniriz.

 179. ecem

  EVET NE DEMEK OLDUĞUNU MERAK EDİYORUZ..MURAT HOCAM CEVAP BEKLİYORUZ

 180. ecem

  peki murat hocam bu problem canon d 550 de varmı ben onu almayı düşünüyorum da …

 181. metin

  merhaba arkadaşlar,
  Fotoğrafla amatör olarak ilgileniyorum.Nikon D5100 mu yoksa Canon T3i mi alayım.Bir tüyo verirseniz sevinirim.

 182. emre

  Sa d5100 dx kit ile vr kit arasnda 300 lira oynuyo farki nedir bide yaninda verilen 18 55mm de af-s var mi vr ile dx de ?

 183. Lale

  nikon d90 almayı düşünüyorum sizce nasıl bir makinedir ?

 184. sümbül

  çok pahalı :) başka bir özelliğini bilmiyorum :)

 185. Çok araştırdım hemde çok sonunda bir adet D5100 sahibi oldum. Nikon mu canon mu derken en sonunda nikonda noktayı koydum. Makina alınabilecek güzel bir alet. Burada ki makale de oldukça faydalı benim gibi bu tarz makinalara ilgi duyan arkadaşlara faydalı olacaktır. Elinize sağlık.

 186. Bülent Şaman

  Merhaba,

  Sanırım 2006′dan bu yana Nikon D40 kullanıyorum. Objektif parkımda oldu bu arada makine yenileyeceğim ama arada kaldım Nikon D5100 mü Nikon D7000 mi? Her ikiside hemen hemen aynı kalitede fotoğraf veriyor ama ki işlemci ve MB aynı ama arada kaldım. Bana fikir verebilirmisiniz….

 187. Celebrimbor

  Yardım Lütfen !

  Makinam D5100. lcd ekranda “hata! deklanşöre tekrar basın” diye bi uyarı veriyo.
  Bu hatadan önce Liveview a geçiş yaptıgım andan sonra yarım deklanşör yaptım ve bu uyarı cıktı. Tek tek diğer modlardada denedim onlardada aynı hata. Lensi çıkartdım daklanşöre basıyorum makinenin içindeki altdaki ayna hafifden kımıldıyor başkada bişey yapmıyor.
  Vİzörde Err yazıyor.

  Donanımsal mı yoksa yazılımsal bir sorun mu ? Böyle bir sorun yaşayan var mı ?

 188. onur

  mrb.

  bnde d5100 kullanıcısıyım makınemın yanında verilern kitlense sahıbım 18 55mm af olmasına ragmen otamatik netleme yapamıyorum acaba neden yardımcı olabılırsenız sevınırım …

 189. baybarsdfrmn

  merhabalar öncelikle herkese teşekkür ediyorum böyle bilgi paylaşımları için. fotoğraf makinesi alacağım bende. daha önce pek bi makine kullanmışlığım azdır. uzun zamandır araştırıyorum makineleri. d5100 uygun gibi geldi bana. ama bu coolpix p510 da ilgimi çok çekiyor. bu d5100deki video çekme sırasında oluşan sesler beni açıkcası rahatsız etti. diğer tüm özellikleri ile harika. bu iki makineyi karşılaştırıp bana önerinizi söyleyebilirmisiniz. p510 video çekerken d5100 gibi sesi alıyormu yani bu zoom sesini filan. yardımcı olursanız sevinirim

 190. SELDACIK

  meraba benım kursa gitcek vktim yok şöyle en bastan nasıl oğrenebılılrlm 5100 kullunıcısıyım anlasılır bı sekılde anlatan bişi yokmu

 191. cansu

  http://www.artisieksisi.com/canon-eos-550d-dijital-fotograf-makinesi
  canon 550d ile nickon 5100 arasında kararsızdım ancak, bu sitedeki yorumlar nikon’u çok övüyor ne yapmalıyım?

 192. eda

  merhaba birşey öğrenmek istiyorum

  canon ve nikonun perde ömrü çok kısa,fakat sony a37 nin perde ömrü çokdaha uzunmuş. doğru mu ?

  • Anonim

   Böyle rivayetler makina seçiminize etken olmasın. “Yüzbin fotoğraf çektikten sonra makinamı çöpe mi atacağım” diye düşünmeyin! Bir ürün alırken 1-2 yıl garanti veriyor olsalarda, 10 yıl sorunsuz kullananlarda oluyor. Bazıları ise hala kullanılabilir olduğu halde teknolojisi eskidiği için kullanılmayıp bir köşeye bırakılabiliyor, bir bayan tanıdığımın canon A1 makinası var hala çalışıyor 30 yıllık makina, lakin filim takıpta kimse kullanmak istemez, bana vermek istedi almadım!

   • eda

    haklısınız fakat hangi elektronik markete gitsem her satış temsilcisi farklı şey söylüyor,kafam çok karışık yok kiminin lcd ekranı bozulabilirmiş,kiminin perde ömrü kısaymış,canon nikondan daha iyiymiş,hayır sony hepsinden iyiymiş vs vs….. iyice karıştım yani :)

 193. ömer

  murat bey ve arkadaşlar sizce fotoğrafları canlı modda çekilmesinde bi sakınca varmı portre fotoğraflarınıda canlı modda çekmek istiyorum portre modu acayip soluk çıkartıyor acaba sizce portre fotoğraflarını canlı moddamı çeksem yoksa standarttamı ne dersiniz

 194. Gülce Özmen

  Merhabalar,
  Fotoğraf’a yeni başladım şu anda temel fotoğrafçılık dersi alıyorum. Bir makine almak istiyorum fakat arada kaldım. nikon d5100 ile canon d1100 arasındayım. aslında nikon’u daha çok istiyordum fakat şu motorlu lens olayı biraz kafamı karıştırdı. Beni birazcık daha aydınlatabilir misiniz? otomatik odaklama veya ileride almak istediğim lenslerin makineye takılması/kullanılmasında bir sıkıntı olur mu? bunun dışında bana önerebileceğiniz makineler varsa onları da duymak isterim. şimdiden teşekkürler

 195. su

  murat hocam size allah ömür versin ..
  çektiğim videoları pc de izleyemıyorum öyle yavaşki.. donuyor adeta .. ama makınaya takınc kartı makınada normal..

  ve video cok kısa cekıyor en fazla 19 dakıka.. nasıl uzatacagım bılmıyorum.. bulamadım.. yardım beklıyorum..

  • okan

   Merhaba benim bildiğim bu süreyi zaten uzatamazsınız. Sürekli çekimde 20 dakikadan sonra sensöre zarar verir. Makina sensörün zarar görmemesi adına buna kısıt getiriyor. Buda bize elimizdekinin aslında bir fotograf makinası olduğunu tekrar hatırlatan başka bir unsur :)
   saygılarımla

   • su

    elimizdekinin aslında bir fotograf makinası olduğunu tekrar hatırlatan başka bir unsur :)
    güzeldi . dimi fazla şey beklıyoruz . ama benım kompakt makınam var nikon çok uzun cekıyor. tşkler cevabnz için..

 196. aylin

  5100 ümün flashı açılmıyor. Düğmeye basınca ve karanlık ortamda açılması gerekiyorken hiç bir türlü açılmıyor ben elimle açtım ama flashta sorun yok sadece flash kapağı kalkmıyor bu tamir edilebilir mi acaba ?

  • Celebrimbor

   Çekim modlarıyla alakalı bir durum. M/S/P/A da tuşa basıp çıkarman gerekir. “Flash sız çekim modu” hariç diğer modlarda otomatik kalkıyo flash.

   Sen tahminim M/S/P/A yada Flashsız çekim modun da çekmeye çalışıyosun .

 197. okan

  Merhaba benim sorum lenste bulunan AF motoru ile ilgili.
  Gövdede olanla lenste olan arasında bir hız farkı varmıdır ?
  Örnekleme yaparsak 600D ile D5100 arasında netlemede hız farkı
  varmı ? Ben bu sorunun cevabını testlerde bulamadım.

  • Anonim

   Sorunuza yanıt değil ama, beğendiğim markayı hız farkı var diye diğerine değişmem.
   Hangisini beğeniyorsanız onu alın derim.

  • Celebrimbor

   AF motoru olmayan makina çabuk yorulur. Yani ardarda seri çekimlerde bir süre sonra deklaşör devre dışı bırakır kendini. Bir süre sonrada devam edersin çekmeye .Bunu bil yeter.

  • Aalahan

   Ayrıca canonun 600D modelinde gövdede AF motoru yok ki..Nasıl oluyor da herkes canonun her modelinde gövdede AF motoru var sanıyor, hayret ediyorum, bu nasıl bir güçlü dezenformasyon ki ; aslında canonda da olmayan birşey, sanki sadece nikonda yokmuş gibi insanlara empoze edilebiliyor..Hayret gerçekten..

   • zeytinci

    600D’de gövdede AF olmadığı nerede var? Snapsort.com da olduğu yazıyor.

    • Orada birçok bilgi hatalı. Canon’larda motor yoktur ama motorsuz lensi de yoktur. O yüzden motoru var zannedilir.

     • zeytinci

      Hal böyle ise niye insanların kafaları (AF) fokuslama motorlu (oto fokus) ya da motorsuz (manuel) diye karıştırılır anlamam.

      Ayrıca motorlu lensler pahalıdır demek de yanlış. Lensi pahalı yapan motorlu olması değildir. Fiyatlara bakan bunu anlar.

      Hangi markayı seviyor isen onu alacaksın. Ben Nikon seviyorum.

      Canon sevenlere de saygı duyarım.

     • Canon o karmaşaya yıllar önce son verdi. Nikon ise nedense devam ediyor. Motorsuz lensleri, motorlu versiyonlarla güncelliyorlar ama o lensler çok daha pahalı oluyor. 50 mm f1/8 lenslerin fiyatını karşılaştırın motorlu olan çok ciddi ölçüde pahalıdır. Nikon’un bu değişimi yapması çok zaman alacak. Lenslerin tamamını motorlu hale getirmeleri gerekiyor. Üstelik üçüncü parti lens üreticileri de bunu yapmak durumunda.

     • zeytinci

      D5100 1,5 croplu olduğu için 50 mm F1.8 yerine 35mm f1.8 almak doğru. Onun da fiyatı AF li 200 eur_.

      Bu fiyat kit lens hariç en ucuzlarından. Kalite olarak az ışıklı yerler için beğenilen lenslerden biri.

      Murat hocam, bahsini ettiğiniz ciddi ölçüde pahalı lens bu değil, doğru mudur?

      DSLR kullananlar için AF li Kit lenslerine pahalı diyen çıkmaz herhalde.

     • Flame

      Benimde d5100′üm var ve 50 mm lens hatasına düştüm geçen hafta. Vatan Bilgisayardan aldım indrimdeydi 250 TL’ye 50mm 1.8 aldım ama eve gelince gördüm ki odaklamak çok sıkıntı! Neyse ki değişimi kabul ettiler. Yerine başka bir lens bakıyorum. Motorlu olarak 35 mm 1.8G’yi önerdiler G serisi D seriisnden daha üstünmüş vs.. ellerinde o varmış ama arada fiyat farkı fazla. 600 civarı. Tavsiye eder misiniz? Portre ve manzarada çok iyi sonuçlar elde edeceğimi söylediler ama yine hata yapmak istemiyorum. 18-55 lensden sonra ilk alınması gereken lens 35 mm uygun mu? Cumartesiye kadar karra vermem gerekiyor. Yanıtlarsanız çok memnun kalırım. Teşekkürler şimdiden…

 198. kubra yildiz

  ben 5100 almaya karar verdim hangi lensle almami onerirsiniz? tesekkurler…

 199. emel

  merhaba canon 550 d 75-300 ve 18-55 lens ile birlikte 1600 tlye satılıyor sizce uygunmu ?

 200. Elçin

  Merhabalar,
  bizim kurstaki hoca DSLR falan almayın alacaksanız Fuji X100 alın diyor.Hem hafif hem de tüm ihtiyaçlarınızı görür diyor.Biz diye hitab ettiği kesim de fotoğrafa yeni başlamış kesim.
  hem eliniz yorulmaz, hem de dışarıdan antipatik görünmezsiniz koca koca lenslerle diyor.ayrıca vizörün bulunduğu yer de çok ergonomik diyor..
  Artık devir aynasız makine devri diyor.

 201. emrah

  canon 550d, canon 600d ve nicon d5100 arasında kalmıştım. baya bir araştırmadan sonra nicon’da karar kıldım fakat bir eksiğini tamamlamam gerekiyor. otomatik odaklama için lensi ayrıca almanın çözüm olacağını düşündüm. benim sorum garantili ve uygun fiyattaki bi siteden lenssiz makineyi alıp ayrıca aldığım “Nikon 18-55mm VR f3.5-5.6G ED Lens” i taksam nasıl olur? bu durum için yorumunuzu bekliyorum.
  bu lenste hem eksik olan AF-S hem de titreşim için VR var.
  sizin önereceğiniz başka bir fikir varsa o şekilde yapayım.. teşekkürler şimdiden..

  • emrah

   Nikon 18-55mm VR f3.5-5.6G ED Lens
   Nikon AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED Zoom Lens • Odak Uzaklığı 18-55
   • Diyafram F/3.5-5.6
   • Uyumluluk Nikon Crop Sensör
   • Minimum Odaklama Mesafesi 0.28 m
   • Titreşim Engelleme Var
   • Otomatik Odaklama Var
   • Filtre Çapı 52mm

   ek bilgi olarak vereyim..

   • emrah

    “Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G ED VR Lens” var bi de…
    lenssiz alacağım “Nikon D5100 Body”‘e yukardaki lensi takıp kullanmak bana mantıklı geldi.. bana mal olacağı taksitleri falan karıştırmazsak:
    makine 1250 + lens 300= 1550 tl oluyor. 24 ay da garantileri var. ama hediyesiz falan filan.. diğer malzemeleri kendim alırım zaten.. böylesi daha iyi bence.. siz ne diyorsunuz?

    • Anonim

     Makinayı kit lens ile (18-55 veya 18-105) alırsan daha hesaplı olur. Lens’i ayrıca alırsan daha pahalıya gelebilir.
     Her iki lens de otomatik odaklamalı (AF) ve titreme önlemeli (VR). Beğendiyseniz alın derim.

 202. Orkun Çiçek

  murat abi ve diğer arkadaşlar allah aşkına bana yardımcı olun.ben ilk defa bi dslr makina alıcam.benim tek istediğim kaliteli foto ve video çekmek bide fotoğrafta arka plana kolayca flu vermek.öyle hayriyetten başka lens falan almıcam.anlamam pek bu işlerden ama biraz araştırdım nikon d3200 bu konuda baya iyi sanırım.ama ben 5100 almak istiyorum.hangisini almalıyım hangisi daha iyi 3200 daha iyi olsa bile 500 işimi görür mü ?

 203. Huzeyfe

  Ben yeni başlayan biriyim fotoğraf çekmekle ilgileniyorum. Canon eos un 550D mi yoksa Nikon d5100 mü önerirsiniz veya Canon 600D mi. Kaliteli keskin ve özellikleri bol bir makine istiyorum. çekmek istediğim konular Macro portre ve manzara boydan fotoğraflar .

  • okan saygın

   Ben makinamı geçen hafta aldım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim.
   Canon 600D den daha iyi bir makina. (550D zaten eskisi) Size Nikonu tavsiye ederim.
   Ben yaklaşık 2 ay araştırdım. Kullananlarla görüştüm ve bizzat kendim Canon 600D yi kullandım.
   Kaliteli ve bol manuel seçeneği olan harika bir makina.

 204. Elif Can

  Merhabalar,

  Ben Nikon 5100 sahibi bir arkadaşıma hediye olarak koruyucu kılıf yapmak istiyorum, fakat elimde makine yok. Acaba buna uygun olarak makinenin detaylı boyutlarını nerede bulabilirim? Yahut daha işine yarayacak başka türlü bir çanta öneriniz var mı?

  Teşekkür ediyorum.

 205. şule

  merhaba birşey öğrenmek istiyorum
  18-55 mm ve 75-300 mm lens arasındaki fark nedir ?

  • Celebrimbor

   Uzaklık tan mı , kaliteden mi , fiyatından mı ? Daha açık sorarsanız .

   • şule

    UZAKLIK KALİTE VE FİYAT:) EVET BU AÇILARDAN HANGİ LENS DİĞERİNDEN İYİDİR?

    • Bu sorunuz elma mı kaliteli armut mu kaliteli gibi birşey olmuş :) sizin neye ihtiyacınız olduğuna bağlı, daha çok geniş açı ile işiniz varsa manzara ve günlük kullanım için diyorsanız 18-55 size daha uygundur, uzaktaki şeyleri fotoğraflamak istiyorsanız 70-300 lazım, tamamen ihtiyaç meselesi, fiyat olarak 18-55 ler genelde makine ile birlikte verildikleri için daha ucuzdurlar, çok profesyönel çekimler yapmayanlar için gayet de kullanışlıdır bence, malzemeleri üst kalitede değildir genelde sert plastikten yapılmadır, metal kullanılmamıştır yani çok ağır değillerdir, optik kalite olarak da normal bi kullanıcıyı rahatlıkla memnun edebilecek kalitede fotoğraf çekerler, bunlardan en kalitelisi nikonun 18-55 i gibi görünüyor incelemelerde, 70-300 lere gelince, titreşim engelleme sistemli olanlarının 1000 lira civarı fiyatları var hatırladığım kadarıyla, ihtiyaçları rahatlıkla karşılayabilecek yapıda olurlar, tabi herşey sizin ihtiyacınızda bitiyor, genel olarak yeni başlayan herkeste bir zoom lens alma ihtiyacı olur, ama aldıktan sonra görülür ki pek de ihtiyaç yok günlük yaşamda, hani hususen kuş peşinde koşmuyorsak safariye gitmiyorsak öncelik zoom lensten ziyade güzel bir portre lensi veya daha kaliteli bir geniş açı lensli olmalıdır ihtiyaca göre

 206. şule

  her açıdan kalite fiyat uzaklık ve başka hangi kriter varsa bilgi vermenizi rica ederim :)

  • Celebrimbor

   Canon mu Nikon mu bahsettiğiniz objektifler ? Uzaktan çekim yapmak istiyosanız 75-300 yakın çekim yapmak istiyosanız 18-55 mantıklı olur. Ama makinanızı bilmiyorum. Ve neler çekmekten hoşlanıyosunuz bunları bilmediğimden size yardımcı olamicam.

 207. şule

  makinam canon 550 D ,makro çekim yapmaktan hoşlanıyorum.

 208. abi en kısa sürede d3200 incelemenizi de bekliyoruz, ya da direkt olarak şunu sorayım, d3200 mü yoksa d5100 mü? video ile çok fazla işimiz yok

  • Yasar

   Daha önce kendim için aynı sorgulamaları yaptığım için ; Yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ihtiyacınız varsa (poster gibi) D3200, Serbest fotoğrafçılık yapmak istiyorsanız D5100 + canlı görüntüleri her açıdan görebilmek için serbest hareket edebilen görüntü ekranı birşey ifade ediyorsa size D5100. Aslında her ikiside güzel makina, D3200′ün küçük hafif pratik olması da güzel, yanında taşıması kolay, özellikle çok amaçlı kullanmayan bayanlar için ideal. ve ben bu anda D5100 kullanıyorum!

 209. mehmet selim engil

  iyi akşamlar arkadaşlar ben grafik bölümü öğrencisiyim. ve bana bir tane fotoğraf makinesi lazım bana yardımcı olurmusunuz fiyatı nekadar hangisi bana uygun olur bana bilgi verirmisiniz lütfen yardımlarınızı bekliyorum ba bu numaradan bilgi verirseniz memnun olurum 05418890257

 210. ceren

  ben nikon d3100 ile d5100 arasında kaldım… sizce? hangisi daha iyi ve kullanışlı?

  • Ubeyd

   d5100 alın derim bütçeniz müsaitse, çünkü d3100 den birkaç gömlek üstündür, d3100 ün üzerine d3200 geldi, d3200 aynı segment makine olmasına rağmen d3100 ile alakası yok, ezip geçti d3100 ü özellikler olarak çünkü uzun zaman sonra çıkardı nikon d3200 ü, sorunuza hiç düşünmeden d5100 der herkes, d5100 mü d3200 mü deseydiniz biraz düşünerek ben yine d5100 derdim, d7000 gibi kaliteli bir makinenin kardeşi gibidir d5100, gönül rahatlığıyla alın kullanın

 211. yunus emre

  mrb murat abi …. site gercekten güzel ve bilgiverci
  Ben yeni başlayan biriyim fotoğraf çekmekle ilgileniyorum. Nikon d5100 mü önerirsiniz veya Canon 600D mi. Kaliteli keskin ve özellikleri bol bir makine istiyorum. karasız kadım ban yadımcı ola bilirmisn pişman olmiyacagım bir makine öner bilirmsin kafam karam karşık herkez başka birşey diyor yadımların bekliyorum ben ögrecim durmdan degiştirmem :):):):)

  • Ubeyd

   Murat abinin o konuda incelemesi var onu izleyin derim, göreceksiniz ki d5100 ü tavsiye ediyor, canon d600 oyuncak havası veriyor, plastiği falan pek kaliteli gibi durmuyor ve sanki oyuncak makine gibi, belli ediyor giriş seviyesi makine olduğunu, d5100 ise sağlam oturuyor ele, görüntüsü de profesyönel makine, hemen hemen özellikler olarak birbirine yakınlar, ama her konuda d5100 bir adım önde görünüyor, özellikle iso konusunda, d7000 gibi bir makinenin çok benzeri giriş seviyesi makine düşünürseniz d5100 kesinlikle

   • GAMZE

    BEN DE 550D DÜŞÜNÜYORDUM 3 LENSLİ FİYATI 1800 TL İDİ.ONU ALACAKTIM FAKAT SİZ 5100 DİYORSUNUZ KAFAM KARIŞTI NE YAPMALIYIM?

    • zeytinci

     Ubayed’in düşüncelerine katılıyorum.

     Kalite / fiyat oranı en iyi Nikon’lardan biri 5100′dür.

     Fikir almalar lens ile alakalı olmalı.

     Gövde konusu daha çok kişinin beğenisine kalıyor.

    • İkinci el d5100 çekim sayısı 10bini geçmemiş temiz bulabilirseniz 1100 1200 1300 lira civarı fiyata hiç kaçırmayın derim, 18-105mm vr lens ile birlikte olanı ilk tercihiniz olsun derim ama fiyat biraz artar o zaman, 550d nin üzerine 600d geldi ki 550d zaten 500d ye çok fazla birşey katmış bir makine değil, arada kalan birşey, 3 lens dedikleriniz nedir yazabilir misiniz? d5100 gerçekten fotoğraf konusunda size (prof. çekimler yapmıyorsanız) herşeyi sunan bir makine, uzun yıllar da size gövde aratmayacak bir makinedir, siz şimdi 550d gibi oyuncak makineye benzer bir makine alırsanız inanın 5 6 ay sonra satın alacak gövde bakar olursunuz bence, ama d5100 alırsanız artık gövde ile işiniz biter lens bakarsınız ihtiyaca göre, ama tabi herşey kullanıcının içine sinmesi ile alakalı, 550d yi seversiniz alırsınız mutlu olursunuz çekim tarzınıza göre her işinizi de görür, o da ayrı bir durum, ama o kadar para vermişken biraz daha kaliteli ve d7000 gibi sağlam bir makineye çok benzeyen d5100 almanızı tavsiye ederim, temiz bakarsanız evladiyeliktir emin olun (nikoncu falan değilim, canoncu olan Murat abi bile söylüyor d5100 ü :) sadece objektif olarak bakıyorum ben de)

     Bu arada Gamze hanım, hangi lense gerçekten ihtiyacınız olduğunu bilerek alın derim, genelde o da olsun zoom da olsun bir tane daha olsun diyerek nadiren kullanacağı lense para verir yeni başlayanlar, kit lensin suyunu çıkarmadan yeni lens almayın bence, kullanmayacağınız lens 100 lira bile olsa masraf masraftır, fotoğrafta daha çok neyi çekiyorsunuz onu görün öyle lens alın, portre mi makro mu zoom mu geniş açı mı, kit lens yetiyor mu yetmiyor mu, bunları zamanla görüp öyle almanız en iyisi, yoksa milyarlar heba olur

     • gamze

      özür dilerim evet açıklamalıydım 18-55 lens,75-33 lens ve 50mm lens ile birlikte fiyatı 1800 tl idi. Aslında 5100 de düşündüm fakat lcd ekranı kafamı karıştırıyor nedendir bilmem..Tamam artık önceliğim 5100 :)

     • yunus emre

      Ubeyd
      beni canon a götüren tek şey
      1) 600d 18 megapiksel olması
      d5100 ise 16,2 megapiksel olmasın rağmen kat kat canon 600d iyi ama pişmak onlak istemiyoru .
      2) les bula bilirmiyim sadece bu iki
      soru kafamı karıştırıyor.

     • Yunus Emre kardeşim,

      1- Fotoğraf makinesinde megapiksele bakıp almak en büyük hatalardan bir tanesidir, normal bir kullanıcıya 10 12 megapiksel hayli hayli yeterlidir, ki siz 16 ile 18 arasında kalmışsınız! o seviyelerde 2mp fark hiçbirşeydir, ki ben 24 mp lik d3200 yerine yine d5100ü tavsiye ediyorum, bina duvarına baskı almayacaksanız afiş boyu baskı almayacaksınız hiç bakmayın bile megapiksele

      2- Nikona lens bulabilir miyim sorusu çok garip! :) tamam nikon lensleri canon lenslerinden pahalı ama biraz daha ucuz bakarsanız tokina tamron sigma gibi markaların lenslerinde canon veya nikon uyumluların fiyatlar aynı, bunların nikon uyumlu lenslerini kullanan o kadar çok nikon kullanıcısı var ki, rahatlıkla alıp kullanabilirsiniz

     • yunus emre

      Ubeyd
      ben 21 yaşındayım pek bilgim yok açıkca kafamda bir sürü soru işareleri var resim cekmeyi seviyorum ama sayenizde kararımı verdim .

      verdiniz bilgilerden doyalı teskür ediyorum gecekten çok yadımcı oldunuz başalılarınzı devanım dilerim iyi günler dileri
      iyi çalışmalar:)

 212. canon 600d veyatta d5100 alıcam hangisini almak istediğim konusunda çok kararsızım
  d5100 de otofocus olmaması yüzünden çok kararsızım lütfen yardımcı olurmusunuz

  • zeytinci

   Makina ile beraber verilenler otofokuslu AF lensler. Hangi markayı istiyorsan onu al. AF’yi dert etmeyin.

   İlerde lens almak istersen AF’li lens alacaksın.

 213. Tuğrul bey neden kararsız kaldığınızı anlayamadım..
  d5100 de, olmadığını belirttiğiniz autofocus, zaten 600d’de de yok..(Bu cümlenizden, autofocus motorunun gövdede olup olmadığından bahsettiğinizi varsayıyorum) Bu nedenle bu kriter, kararsızlığa yol açacak bir kriter değil..Çünkü ikisinde de şartlar eşit..Bu konuda aynılar yani..

 214. zehra

  iyi akşamlar .. bi sorum olacaktı sizlere .. yeni başladı fotograf sevdam ve çok kararsızım hangi markayı ne modeli alsam diye lütfen yardımcı olur musunuz ..?

 215. seçil

  Ben nikon d5100de bulp modu varmı onu merak ediyorum.varsa nasıl geçebilirim o moda bulamadım.

 216. efe

  merhaba arkadaşlar son zamanlarda fotoğrafçılığa merak sardım, ancak ild defa donanımlı bir makina almayı planlıyorum, canon d600 ile nikon d5100 arasında kalmıştım, yurt dışında d 5100 ü 549 dolara buldum (amerikada) sizce uygunmu, şimdiden teşekkür ederim…

 217. m.nur

  merhabaa. nikon 5100 almaya kesin olarak karar verdim. sadece gövde alıp lensi ayrı almak istiyorum fakat sanırım böyle bi imkanım yok :/ gövde sadece 1.200 liraya geliyo lenslerıyle birlkte 2.000 liraya kadar var. benm istediğim 18-100 mm f 1.8 – 5.6 ve turbo motor olacak . Böyle bi lens bulmam mümkün mü ve fiyatı ne kadardır tahminen :/

 218. H.Tahsin

  D5100 kullanıyorum. Fakat hızlı hareket eden nesneleri çekmek istediğimde netlemede zorluk yaşıyorum. Bunun sebebi cross type noktasının 1 tane olmasından mıdır? Eğer öyle ise aklımdan D7000 gibi cross type noktasının daha fazla (bildiğim kadarıyla 11 adet) olan bir modele mi geçiş yapmalıyım. Açıkçası lensler nedeniyle Canon a geçmek te düşünmem. Bu iki makinayı da kullanan arkadaşlarımız varsa bu soruya rahatlıkla bir öneri getirebilirler diye düşünüyorum. Bu arada kendi sorununu kendin yanıtlamışsın gibi bir durum varsa D7000 le benzer (AF noktası, 2016 RGB gibi) özellikleri olan D5200 çıkmış durumda . Yüksek megapixeline aldırış etmeden (çok yer kaplama derdi) bu modeli mi beklemek gerekir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Not: Her iki modeli de incelediğini zannettiğim editör Murat Gamsız Bey, özellikle sizin bu konuda yorumunuz varsa benimle benzer sorun yaşayan kişilere de bir ölçü olacaktır. Saygılar…

 219. h.tahsin

  Murat bey ve uzman arkadaşlardan görüş almak istiyorum. d5100 kullanıcısıyım. hızlı nesneleri odaklarken zorluk çekiyorum. bu durum makinanın 1 cross type olmasından mıdır? d7000 modelinde 11 tane var diye biliyorum .bu makina böyle bir problemi çözer mi. teşekkürler.

 220. ersin

  merhaba arkadaşlar. arkadaşımda canon 60d var ve onda live view dayken ayarları değiştirdiğinde direkt olarak görebiliyor. yani mesela akşam karanlık bir yerde iso ayarı 100 deyken çekeceği fotonun yeterli derecede aydınlık olduğunu görebiliyor. ama bu özellki nikon d5100 de yok galiba. nikon d5100 de fotografı çekmeden anlayamıyoruz galiba.

  umarım derdimi anlatabilmişimdir. cevaplarsanız çok sevinirim.

 221. mustafa inan

  merhaba
  bir sorum olacak
  sizce nikon D5100 mü yoksa canon 550D mi daha iyi
  karşılaştırmayı sadece özellik bazında değerlendirebilirsiniz.
  dış görünüş ya da tutuş fazla önemli değil benim için

 222. ilhn

  Merhaba arkadslar . İlk defa dslr alacagım ıcın uzun bır suredır arastırma yapıyorum bu sayede. Bı takım bılgılerde edındım. Nikon D5100 ve Nikon D7000 cok olumlu elestırıler aldım. Ancak D7000 nınn sorunlar hala devam edıyor. Bundan dolayı kararsız Kaldım. Ona yakın D5100 ve canon 650d var. Dslr ornegı cok oldugu ıcın. secım yapmakda bı haylı zor. Uzun bı sure kullanacgım ıcın. Tek bı makıne yeterlı olacaktır bana.. ne lense yatırım yapacam nede govdeye. O yuzden ılk olsun temız olsun. Dusuncem bu lutfen yardımlarınızı beklıyorum. Edıtore selamlar

 223. ND

  İyi günler,

  Çok acil bir problemim var, biraz evvel Nikon D5100′ümü yere düşürdüm ve fotoğraf çekerken lensli veya lenssiz ekranın çok küçük bir üst kısmında görüntü var ve altı hep karanlık… Ancak önceki çekilmiş olan fotoğraflar düzgün. Sanırım makinanın içinde bir hasara yol açtım ama tam da emin olamadım.

  Aldığım yerde servise götürsem tamir olur mu ve bana yaklaşık kaça mal olur acaba?
  İyardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Celebrimbor

   Lcd ekranından bahsediyosunuz sanırım. Yeni bir kaç fotoğraf daha çekin ve öyle bakın lcd ekrana. Bahsettiğiniz karanlık varsa servise verin. Bu arada başka sıkıntılar da çıkıp çıkmadığını da kontrol edin. Örn; hdr çekim , seri çekim vs.

   • ND

    Cevabınız için teşekkürler. Denedim seri çekim yapıyor ayarlayınca ama bi şekilde görüntüyü tam alamıyor ve ekrana veremiyor makine :( Nikon servisi uçuk fiyatlar çıkarıyor deniliyor o yüzden üzüldüm açıkcası, ama yine de gönderip hasar tesbiti ile fiyat almakta fayda vardır tabi.

    Bir de internette “fotoparça” isimli bir site buldum fotoğraf makimesi tamiri yapan bir site dikkatimi cekti, hiçbir fikriniz var mıdır acaba güvenli midir?

    • Celebrimbor

     Görüntüyü alamamak ve ekrana verememek derken ilk mesajınızdan ayrı bir sıkıntı gibi duruyor bu dediğiniz. Çekilen fotoğrafın bir kısmı karanlık cıkması ayrı bir durum , çekilen fotografın lcd ekranda önizlemesinin gelmemesi ayrı bir durum.

     Servis konusunda canlı kanlı muhattab olabilceğiniz bir yere götürün tavsiyesinde bulunabilirim. Kişisel tercihim bu yönde benim ama sizin içiniz rahat edicekse site üzerinden gönderim vb durumlara bir şey söyleyemem.

 224. bengül

  mrb..5100 kullanıcısıyım yalınız makınmın ayarlarını pek bılmıyorum..hangı cekım modu nasıl cekıyor,hangı zamanlarda hangı modu kullanmalıyım?bıde ıso degerı neye gore degısmelı ? yanı makınmı tanımaya calısıyorum …içerikli olarak bilgi werebilcek olan war mı :( we ya murat bey bana yardımcı olabılır mısınız acaba ?

  • Celebrimbor

   Makinayla beraber verilen kullanma kılavuzu’nu gün boyu yanınızda taşıyın. Okuyun . Belli terimler ve uygulamalar kafanıza oturmaya başladığı zaman fotoğraf forumlarında ki yazıları okuyarak gelişme sağlayabilirsiniz. Ama ağırlığı pratikte yapın.

 225. son fiyatlar nedir acaba? düştü mü baya?

 226. apo

  Merhaba arkadaşlar baya bi araştırma yaptım d5100 konusunda en iyi fikirleri sizin siteden edindim hepinize teşekkür ederim. Fakat şimdi bir sorun var sizlere sormak istiyorum. http://www.sanalreyonum.com/urun/nikon-d5100-18-55-vr-kit_871149.aspx?CatId=27282&ref=akakce&v=0.91.1 bu sitedeki fotoğraf makinesini alacağım garantisi olduğu için trden almayı tercih ettim. Amerika’dan 270 tl farkı var. 270 fark olsun garanti olsun :) lensi de amerikadan getirteceğim sizce yukarıda verdiğim linkteki makineye
  http://www.amazon.com/Nikon-55-200mm-f4-5-6G-AF-S-Nikkor/dp/B0009VDJNK/ref=sr_1_94?ie=UTF8&qid=1359140971&sr=8-94&keywords=nikon+d5100+lens
  bu lens uyar mı? daha yeni olduğum için lenslerden pek anlamıyorum yardımcı olur musunuz?

  • Celebrimbor

   DX Lensler d5100 için uygundur.

   • ayhan

    Murat Bey,

    Bana Hayyam’da (ya da başka nerede) güvenilir /garantili mal satan bir firma ismi verebilirmisiniz? Elimdeki çok az kullanılmış Canon 1100D’i verip, yerine sıfır Nikon D5100 almak istiyorum. Bunu en güvenilir ve uygun fiyata garantili nerede yapabilirim?
    Bir soru daha Nikon D5100D’ü 18-55 kit yerine 18-105 kit ile alma şansım olabilir mi?

 227. Nikon D5100 ve Canon 600d arasında kalmıştım. Gönlüm Nikondan yanaydı ama işte tahmşn edebileceğiniz kararsızlık… Her iki bady incelemenizide okudum ve Nikon kararımın doğru olduğuna olan inancım arttı. Tavsiye ve bilgilendirmeleriniz çok yararlı.

  • Celebrimbor

   Gönlünüzden geçen bir yana daha da önce yazdığım gibi , imkanınız varsa canon u da nikon u da elinize alın ve inceleyin. İncelemekten kastım size hangisi daha haz veriyor daha şık geliyor.

 228. july

  Hayyam’da (Babataş elek.) sıfır ancak üretim tarihi Eylül 2011 olan bir tane Nikon 5100 buldum ancak makinanın 1.5 sene önce üretilmiş olması nedeniyle tereddütte kaldım alıp almamakta açıkcası. Böyle eski tarihli olması,uzun süre beklemiş olması bir sorun yaratır mı sizce?

 229. emre

  ilk kez makine alicam gecen nikon d5100 alıyordum ki satıcı nikon
  d5200 tafsiye eti daha iyi olugun söyledi karasız kaldım arada baya fiyat farkı var
  yadımcı oluranız sevinirim şimdiden teskürler

  • Celebrimbor

   D5100 şu an 1300-1500 tl arası, D5200 ise 2200-2500 tl arası. Eğer D5200 alıcak bütçeniz varsa D5200 değil üst sınıftan bir dlsr alın.

   • emre

    1)d5200 ün Çok daha fazla odak noktası var 39 Adet , nikon d5100 11 Adet
    2) d5200 ün pklsel olark iyi 24 MP iken ,nikon 5100 de 16,2 mp de
    bu iki sorun kafamı karıştırıyor yadımcı olursanız müteşkir kalırım size iyi çalışmalar

    • zeytinci

     Bu kadar fiyat farkını o kadar fazla özellik için ben vermem. Bütçem uygun ise bir üst klas segment’e geçerim. D600 örneğin.

    • bir kez daha belirtim .D5200 alıcak bütçeniz varsa , bir üst sınıftan bir dlsr makine seçin. Bence daha mantıklı.

     İlla d5200 alıcam diyosanız d5100 ile git gel yapmasın kafanız. D5200 ün bahsettiğiniz farkları dısında exsped 3 işlemcisi var . Yani daha hızlı bir makina. Seçim sizin.

     d5100 mü d5200 mü ? Tabiki d5200.

    • İkilemde kalmayın. D5200 , D5100 e göre saydıgınız farklar dısında işlemci olarak da üst bir makina. D5200 de kararlıysanız sizin tercihiniz.

    • Celebrimbor

     İkilemde kalmanız için yakın özellikleri olması lazım. Ama D5200 , saydıgınız üstünlükler dısında işlemci farkıylada (exsped 3 ) D5100 ü geride bırakıyor. D5200 e kafayı taktıysanız kesinlikle tereddütte kalmayın. D5200 ü sepete atın.

     • emre

      teskler derim nikon d5200 e kafayı takmadıma sadece 1 defa alıyorum iyi birşry olsun istiyorum deyiştirmem kolay kolay ben çok iyi kazan mıyorum ama foto çekmek rahtlatıyor beni yadım cı olgugun z için allah razı olsun sizden :) sizin tafsiyeniz ne d5200 mü ?

  • Celebrimbor

   İlerde değiştirebilme imkanınız olduğunda body i satıp yeni body ‘ler (gövde) alabilirsiniz. 1 seferlik alıp ömür boyu kullanıcam demeniz için D800 felan almanız lazım :)

   D5200 den kesinlikle pişman olmazsınız bunu söyleyebilirim. Body dışında objektif içinde bir bu kadar ugrasıcaksınız seçim konusunda. Şu an için 18-55 VR DX (kutuyla beraber gelen) işinizi görücektir.

   • emre

    teşekkür ederim yardımlarınızdan dolayı. iyi günler diler çalışmalarınızda başarılı olmanızı dilerim iyi günler dilerim …………………………………………

 230. july

  1 hafta oldu hala cevap alamadık…Hayyam’da (Babataş elek.) sıfır ancak üretim tarihi Eylül 2011 olan bir tane Nikon 5100 buldum ancak en az 1.5 sene önce üretilmiş olması nedeniyle tereddütte kaldım alıp almamakta açıkcası. Bu normal bir durummudur, eski tarihli olması,uzun süre beklemiş olması falan bir sorun yaratır mı?

  • zeytinci

   Bir buçuk yıl satılamamış olması ilginç. Plastik aksam dayanıklıdır. Fotoğraf kalitesi ise değişmez. Sonuçta kapalı ambalaj içerisinde.
   Daha yakın üretim tarihlisini bulursan onu al. Ama bence sorun olmaz.

 231. arsw

  merhaba. d5100′ün yeni kullanıcısıyım. bir sorum olacaktı. hiç sesin olmadığı bir ortamda video çekimi yaparken farkettim; hiç ses olmadığı halde su sesine benze sesler kaydediyor makine. bunun nedeni nedir ?

 232. nskn

  nikon d5100 ile video çekimi yaptım ama bilgisayarda izlerken görüntü ve ses eşit gitmiyor. görüntü geç kalıyor ve sonra hızlıca gelip topralıyor titriyor felan . sorun nerede?

 233. Anonim

  Sizce d5100 ile gunde kac foto ceksem makinaya zarari olmaz

  • Yasar

   Bende D5100 kullanıyorum, net rakamlar ezberimde yok, ancak makinaya zararı olur düşüncesiyle çekim kısıtlamak mantıklı değil, siz ortaya güzel şeyler çıkarmaya bakın :) Fabrika çıkışı konulan rakamlar olsada, makinasını temiz kullananların yüzbinlerce çekime sorunsuz ulaştığını duyuyorum!

  • Celebrimbor

   Seri çekim modunu çok kullanmıyosanız makinaya zararı olmaz. 1 Lion pil ile 500 tek çekim yapabilirsiniz..

 234. koray

  Arkadaşlar bende Nikon D5100 var bana hangi lensi önerirsiniz 18 105, 55 200 mi 70 300 mü hangsisi ?

  • Celebrimbor

   Ne tür fotoğraflar çekmeyi seviyosunuz ona göre yardımcı olabilirim. Çünkü bahsettiğiniz objektifler amaçlarına göre değişiyor.

   • koray

    Ben daha çok uzak plan çekimi yapmak isitiyorum

    • Celebrimbor

     Bu 3 objektiflede uzak çekim yapabilirsiniz ancak 70-300 de yakın çekim yapamazsınız . Tek objektif olsun hem uzak hem yakın çekerim diyosanız 18-105 , 55-200 alabilirsiniz. Ancak bu iki objetifin netleme(odaklama) hızı 70-300 e göre daha yavaş. Bütçeniz varsa 18-200 IF ED VR II ye de bakabilirsiniz.

 235. ymr

  merhaba ben bugun fujifilm hs33 aldimda hata yaptim sanirim degistirmeyi dusunuyorum 600d mi yoksa 5100la mi degistiriyim yada onerebildiginiz baska bisey warsa solermisiniz scaba

  • Celebrimbor

   1.300-1.600 bütçede iki model de sorun çıkarmaz. Tamamen zevkinize kalmış. İkisinide gidin elinize alın. Hangisi daha çok hoşunuza gittiyse seçimi ondan yapın.

 236. DoqanYavuz

  Bir web sitesinde ” * RAW formatında kayıt mümkün değildir. Yalnız JPEG formatında fotoğraf çekilebilir. (siyah ve beyaz) Yalnız kontrasta bağlı AF kullanılabilir. ” diye bişey okudum doğru mudur? yardımcı olursanız sevinirim

 237. gerçekten çok güzel bir cihaz almanızı tavsiye ederim

 238. arkadaşlar ben bugün nikon d5100 body+18-55 nikkor vr lens+slik tripod+toshiba 16 gb high speed hafıza kartı+soligor fotoğraf makinesi çantası+dp camera uv filter+parasoley 1250 tlye aldım sıfır kutusundan çıkmamış yalnız garantisi yok sizce uygun fiyata almış mıyım cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 239. ihsan

  merhaba arkadaşlar
  D5100 ile ilk başta RAW formatında fotoğraf çekiyordum. Çektiğimi fotoğrafları nette paylaşmaya balşayınca renkler PİCASA da ilk göründüğü gibi olmuyor. 3 sn sonra renkler bir anda sönüyor. Nettede fotoğraf kötü gözüküyor. JPEG formatına aldım sorunum devam etti. Çektiğim fotoların görüntülerinin bozulmaması için ne yapabilirim

  • Celebrimbor

   Bahsettiğiniz sıkıntı tamamen Picassa ile ilgili bir durum. Fotoğraflarınızı Windows Live Fotoğraf Görüntüleyicisi ile açın.
   En orjinal hali zira windows live fotograf görüntüleyicisinde alırsınız. Picassa yı sadece düzenlemelerde kullanın eğer düzenlemek için bu programı kullanıyossanız.

 240. Anonim

  bu makınada zoom kaç

 241. Vusal

  nikon d5000 ve d5100 lerin coku sorunlu oluyorlarmis.. acaba bu konuda ne diye bilirsiniz? onceden tesekkurler.. skemlerinde sorun oluyormus..arkadasim kisa sure kulandikdan sonra elindeken bozuldu

  • Vusal Bey Arkadaşınız hangi Makineyi kullandı bunu söylediğiniz iyi oldu Nokia D5100 almak üzereydim arkadaşlar arkadaşımızın dediği ne kadar doğru kimse bişi yazmayacakmı ya

  • Celebrimbor

   Tam olarak arızayı yazsanız cevap verilir ama elideyken bozuldu durumu fantastik bi durum.

   • Vusal

    ben azeriyim ve turkce tam olarak nasil tercume edilir bilmiyorum, bizde skema derler yani ic sistemi gibi

    • celebrimbor

     Nikonun Sıfır ürünlerinin teknik arıza yada sizin iç sistem dediğiniz arızalarının olma ihtimali %1 den de azdır. Bahsettiğiniz ürün ya 2. eldir , önceki kullanıcının kullanımından kaynaklanan bir arızadır ya da bahsettiğim yüzde 1 lik kısmındaki arızadır ki bu arıza büyük ihtimal fabrika çıkışlı arızadır.

     • aynen katılıyorum üstadım makinayı aldım gerçekten muhteşem fakat bu gece dış düğün eğlenti gibi çekimlerde hangi modda fotoğraf çekmeliyim ve bir adet nikon SB90 filaş alma ihtiyacım olacakmı acaba görüşleriniz nedir sanki gece çekimlerinde P mod dahamı iyi banamı öyle gieldi tam anlamadım ama

 242. Vusal

  nikon d5100 kullaniyordu. cekim esnasinda makina bozuldu. skeminde sorun vardi.. onun tamiri bile 400$-500$ arasi deyisiyor..bildigim 3 kiside d5100 var 3-unde de sonradan sorun cikmis. aslinda bende almayi dusunuyorum bu duyduklarim beni kararsiz ediyor. hepsinde de 5 ay falan civarinda kullandikdan sonra sorunlar cikmis.. beni yalnis anlamayin, ben urunu kotulumek niyetinde deyiyilim, alamyi cok istiyorum.. uzun sure bu urunu kullananlar varsa yazmalarini rica ederim.

  • Anonim

   Ben üç senedir kesintisiz kullanıyorum ve henüz hiç bir sorunla karşılaşmadım ve hatta yakın çevremde pekçok kişinin bu makineyi almasına vesile oldum ve onlarda da bugüne dek hiçbir arıza olmadı..Ancak elektronik biraz da şans işi..

   • Vusal

    cok iyi.. bende olumlu yorumlar duymak isdiyordum ki almam karsindaki kararsizlimi onlesin.. benim arkadaslarim pekde iyi yorumlar soylemediler ve bozulmani da gorunce sasirdim. dSRL makinalar sirasinda uygun fiyata bence d5100 en iyisi, kapali ortamlarda nikon canondan daha mi iyi?

 243. july

  Bu işten pek anlamayanlar için söyleyim nikon5100 (3100,3200,5200 farketmez hepsi hemen hemen aynı d500′ü saymıyorum eskidi artık) her türlü bu segmentte canon lara basar, daha önce canon kullanmış biri olarak söylüyorum, hiç tereddüt etmden nikon alın; bu farkın ana sebebi ise nikonlardaki sensörün canon sensörden adha büyük olmasıdır, resi kalitesindeki ana etken budur çözünürlük (mp) değil…
  Ayrıc 5100 ve 5200 arasında kalanlar bu mp farkına takılmasınlar bu tamamen tüketiciyi etkilemeye/çekmye yönelik pazarlama olayı: 16 mp ya da 24 mp hiç bir şey farkettirmez çünkü, dediğim gibi çözünürlüğün foto kalitesine hiç etksi yoktur ! Fotorafta kalityi belirleyen mp değil sensör boyutu ve kalitesidir. ikisinde de aynı. 39 veya 11 otofokus olaması da pek öenmli değil çünkü ikisi de yeteri kada iş görürür, boşuna aradaki farkı vermeyin 5100 ya da mesela 3200 alın artan parayla da Nikon’un 35mm 1.8 lensini alın. Nikon kit lens de çok iyidir, boşuna pahalı lenslere para yarılmayın (Ken Rockwell’e göre bu ikisi nikon un en iyi 10 lensi içinde)
  Bu arada illa daha üst kalite pro bir şey istiyorum derseniz (ve bütçeniz de varsa) hiç düşünmeden gidin nikon 7100 alın, ki halihazırda en iyi DX format makina olduğu söyleniyor…

  • vusal

   bu kadar genis izah icin tesekkur, pek kullanmis gibisiniz onun icin size sorum olacakdi. uygun fiyata d5100 un yalniz body sin aldim ve simdi hangi lens ve hangi flash alacagima karar veremedim. butcem 500-550 $ kadardir. cekimlerim hem disarida hemde duyunlerde olacak, oncin dogru lensi ve flashi almamda yardimci olursaniz cok sevinirim.. akilmda 18-105 mm, 18-200 mm lens var ama flasha gelince hic bir fikrim yok. baska da gorenler varsa yardimci olarsaniz sevinirim, cunki makine elimde ve kullanamiyorum, yalnis karar vermek de istemiyorum

 244. vusal

  zoom ozelliyide benim icin pek gerkli olacak lensin.. ebay dan ikinci el lens ve flash
  almak dogru olurmu?

 245. july

  Canon ve Nikon 5100 kullandım/maktayım..ancak illaki kullanmak gerekmiyor bilgi sahibi olmak için, okuyup araştırmak belki daha önemli; eğer ingilizce biliyorsanız özellikle yabancı siteleri mesela http://www.slrgear.com ve http://www.kenrockwell.com a bakabilirsinz, burada makine ve lensler hakkında ve fortoğrafçılık hakkında her türlü detaylı bilgiyi bulabilirsiniz (lens seçimi için “nikon dream lenses” ve “top nikon lenses” bölümlerini mutlaka okyun derim,araştırmadan karar vermeyin)

 246. Vusal

  bakin arkadaslar simdi o kadar farkli yorumlar aliyorum ki dusuncelerim gidip geliyor.. d90 kullanan arkadaslarim var bana cok yalnis secim etmissin diyorlar, keski d90 alsaymisim gibi dunceler geliyor sonra sitelere bakiyorum d5100 u daha cok oneriyorlar o zamanda tam baska dusunce yaranir. her kesden yardim isdiyorum nolur bilenler yardim etsinler.. cok kararsizim, duyunlerde ve gezilerde kullanacagim..

  • Celebrimbor

   İkilemde kalmanıza gerek yok. Biri birinden iyidir diye de bir şey yok. Fotoğrafı çeken sizsiniz makine değil. Nikon’un hiç bir ürünü diğerinden iyidir denemez çünkü aynı işi görüyorlar.

   D90 eskilerin iyisi olduğu için vazgeçilemeyen , alışılmış , FX formatlı makinedir.
   D5100 ise oynar ekranı ile ön planda olan ve DX formatlı ve sensör megapikseli olarak D90 ı geride bırakan bir makinedir.

   İkiside sizi yarıyolda bırakmaz.

 247. Vusal

  size, Celebrimbor, ozellikle cok tesekkur ederim, acikcasi ben duyunlerde daha cok kullanacagim ve ondan parada kazanmayi dusunuyorum kullananlar ve sitelerdeki yorumlarda da anlatiliyorki sari isigi fazla aliyor.. ondan dolayi nikon d90 mi alsam geliyor aklima ama yoksami reng dengesi hall edile bilinir? biliyorum cok uzaniyor konu sizleride biktiriram ama ne edelim baska sora bileceyim birini bilmiyorum yasadigim yerdeki her kez duyunlerde demek olur ki her yerde d90 kullandiklari icin ancak d90 diyorlar baska bir sey demiyorlar ondan dolayi onlarin d5100 ile bilgilerinin cok olmadigindan ve d90 tutkunlari oldugundan d90 secimi etdikleri icin sizlerden bu konuda yardim beklerim.. secim arasinda kalmamin da sebebi tam bilmiyorum ama d5100 le duyun isini begenilecek sekilde hall edrsem, diyer durumlarda tabii ki d5100 daha iyi acilir ekran, sensor buyuklugu, daha hafif govde, HDR cekim ozelligi var halbuki bunu d90 icin photoshop a gerek oluyor, iso, kaliteli video formati bunlarda benim ilgi alanima dahil

  • Celebrimbor

   Düğün fotoğrafçılığında %95 geniş açılı lensler kullanılıyor ve hemen hemen hepsinin çekim tekniği aynı. Konuyu aşağıdan çekiyorlar ve gökyüzüyle uyumunu yakalıyorlar. Gerisi Photoshop becerilerine kalıyor.

   Ama burda bahsettiğim düğün çekimi dış çekimdir yanlış anlaşılmasın. Basçek’in bu konuda detaylı yazısı var .

   http://www.bascek.com/74429/dugun-fotografciligi-icin-lens-secimi/

   Seçilen lensler tuzlu fiyatlarıyla gözünüzü korkutmasın. 2. el lens almaya gayret edin.

   Sarı ışıkdan kastınız ne bilmiyorum ama güneş ışığını çok alması ise diyaframı çok açmışlardır o yüzden fazla ışık girniştir. Enstantaneyi çok kısmışlardır o yüzden fazla ışık girmiştir. Sarı ışık diye bir sıkıntım olmadı bu zaman kadar.

   D90 ın benim için tek artısı Full Frame olması. Yani aldığım lensi 1.5 ile çarpmaması. Diğer özellikleriyle D5100 ile yarışamaz zaten.

   Video çekim kalitesinden bahsetmişsiniz. D90 720p 24 fps de çekerken
   D5100 1080p 30 fps de çekim yapıyor.

   Diğer farklarınıda görmek isterseniz

   http://kiyas.la/tr/fotograf-makinesi/karsilastir/Nikon-D5100-vs-Nikon-D90

   Ben üstünlük yönüyle değerlendiriyorum. İki makinede sizi yarıyolda bırakmaz , içinizden hangisi geçiyorsa onu alın.

   • alahan1963

    Sayın Celebrimbor,

    Arkadaşlara yardımınız takdire şayan elbette ancak burada verdiğiniz bilgi konusunda tereddütüm var..D90 da tıpkı d5100 gibi dx bir makine değil mi?? Yoksa ben mi yanlış biliyorum..
    Bu arada d90 ile ilgili olarak söylediklerinize aynen katılıyorum ve şunu da belirtmeden geçemeyeceğim..Evet, d90 zamanının çok çok iyi bir makinesi ve hatta bugün bile sadece ve sadece verdiği shutter sesi için bile bu makineyi tercih edenler olduğunu duyuyorum ama bence diğer şartlarda eşitlik var ise eğer yeni olan tercih edilmeli diye düşünüyorum..Diyelim ki herşeyiyle eşit olsun d90 ile d5xxx serisi makineler..Sadece döner ekranı bile tercih sebebi değil midir, ya da gps ile çektiğiniz fotoğraflara koordinat ekleyebilmek, ya da çekim zevkinizi arttırmaya yönelik sahip oldukları muhtelif atraksiyonlar, fotoğrafı işleyebilme çeşitliliği..Elbette alım konusundaki tercih sebepleri insandan insana değişmekte..Ancak teknolojik farkları da (artıları) gözardı etmemek gerektiğini düşünüyorum..

 248. Vusal

  sunu da elave edim nikon 18-105mm kit lenslerde af motoru vardirmi?

 249. Vusal

  bakdim yorum yok ),, sizlere yorumlarinzdan dolayi tesekkur edirem ve sonunda D90 aldim body olarak cok iyi saglam aciqcasi aldimada pisman diilim.. belki izleyenler olursa yorumlari onlara yardimim olur insaALLAH.. D5100 de iyi ama orta seviyye bir makina istersinizse o zaman D90 alin geziler icin kulanacaksinzsa o zaman D5100 derim..

 250. murat2134

  merhabalar

  yeni aldığım makina (Nikon D3200) pilini şarja bıraktım önce kısa aralıklarla lambası yandı..
  daha sonra sürekli yanmaya devam etti saatlerce durmasına rağmen yeşil renk yanmadı aydınlatırsanız sevinirim

 251. deniz

  arkadaşlar fijifilm xs1 almayı düşünüyorum ne dersiniz ….??

 252. cem

  Merhaba d5100 de MOV video cekme ozelliği var mıdır birde ben video icin almayı dusnuyorum kısa film vb. netlemeyi lensten elimlede yaparım o sorun degilde video cekerken 18-55 yada 18 -105 kit lensten ve 50 mm f 1.8 den baska lens e gerek varmı

 253. sıla

  Nikon D90 ve Nikon D5100 arasında kaldım. Çok araştırdım ama bir sonuç elde edemedim. Her sitede farklı bir cevapla karşılaşıyorum. Siz ne önerirsiniz ???

 254. yağmur

  merhaba ben nikon d5100 ün yeni kulllanıcısıyım. havadayken fotoğraf çekmek istiyorum seri çekim deniliyo galiba buna nasıl çekebilirim?

 255. Serdar B.

  D5100 Muadillerine göre en iyi giriş seviyesi çünkü muadillerine göre en iyi sensöre sahip. Bunu Murat Gamsız Bey’de belirtmiş zaten. Ayrıca giriş seviyesinin rolü nedir bence sorulması gereken soru bu olmalı. Sadece en çok kafa karışıklığına sebep olan şey bu makinenin içten motorlu olmaması. Motorlu lenslerin yüksek fiyatlı olması, giriş seviyesi için kabul edilebilirdir. Çünkü giriş seviyesine en fazla iç çekim ve dış çekim için 2 adet lens yeterli kabul edilmelidir. Her farklı detay için lens alacak olanlar zaten üst seviye sensöre sahip bir makine almalıdır. Kısacası Nikon mu Canon mu veya üst seviye mi giriş seviyesi mi diye soranlar şunu düşünmelidir. Tecrübe sahipleri zaten bu soruları çoktan aşmış oluyorlar. Sadece bütün mesele, makinenin içten motorlu mu lensten motorlu mu olmasıdır… Nikon en iyi giriş seviyesinin gereksinimlerini sunuyor. Bu gereksinimler nedir? Sensörün muadillerine göre iyi olması ve dayanıklılık. Yani dslr ye geçenler en iyi detayları en ayrıntılı manuel ayarlarla yakalayabilmeli ve bunları öğrendikten sonra makinenin ilk gözağrısı olması sebebiyle yıllarca saklanması. İşte nikon ve d5100 muadillerine göre bunlarla ön plana çıkıyor. Ben video performansı istiyorum, ucuz birden fazla lens istiyorum ve manuel detayları daha yüzeysel olan makine istiyorum diyenler, bence ilkönce fotoğraf sanatıyla olan ilişkisini sorgulamalıdır. Bu işi turistik amaçlı mı yapacaklar, yoksa fotoğraf sanatına adım atmak için mi yapacaklar?.. Özet olarak, nikon giriş seviyesinin eğitmenidir. Canon ise giriş seviyesinin turistik yol arkadaşıdır. Üst seviye makinelerde ise marka ayrımı çok farklı boyutlarda değerlendirilir.


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop