Canon EOS 1100D İncelemesi

Yazı İçeriği:

Canon’un EOS 600D ile piyasaya sürdüğü 1100D, 600D’ye göre daha önemli bir ürün. Çünkü önceki model 1000D, artık ömrünü doldurmuştu ve Nikon’un alt modellerinin gerisinde kalmıştı. Canon, 1100D güncellemesiyle bu sorunu aşıyor. EOS 600D, 550D’nin üzerine hareketli ekran dışında çok ciddi yenilikler getirmezken, EOS 1100D, 1000D’yi ezip geçiyor. Videomuzda EOS 600D ve 1100D’yi beraber incelemiştik. Kısa bir tur atmak isteyenlere :)

Canon EOS 1100D Genel Özellikler

Model adı: Canon EOS 1100D

Algılayıcı: 22.2 x 14.7mm CMOS APS-C (1.6x çarpanı)

Çözünürlük: 12. MP

Görüntü boyutu: 4272  x 2848

Kit Lens: Canon 18-55 mm IS

Titreşim engelleme: Lensten

ISO: 100-64000

AF Sistemi: 9 nokta çapraz tip

AF micro ayarı: yok

Perde hızı: 30-1/4000

Bakaç: Pentamirror %95 görüş alanı (0.80x büyütme)

LCD: 2.7 inç  230k ekran.

Video Kayıt: 1280×720 (30, 25 kare/sn) MOV (H.264)

Dosya formatı: JPEG RAW, M-RAW, S-RAW

Bellek: SD, SDHC, SDXC

Bağlantı: USB 2.0 HDMI

Batarya: Şarj Edilebilir Li-iyon Pil LP-E10

Ağırlık: 495 gr

Boyutlar: 130, x 100 x 78 mm

Canon EOS 1100D dışarıdan eski modele göre hemen hemen aynı. Biraz daha büyük sadece. Hala aynı plastik hissiyata sahip. Ama ele oturuşu biraz daha iyi olmuş. Esas değişimler makinenin içinde yaşanmış. Çözünürlük 10MP yerine 12MP. Bu durumda kullanılan algılayıcı yüksek ihtimalle 450D ile aynı. Zaten 1000D, isminin aksine 450D’nin alt modeliydi. AF sistemi yedi noktadan dokuz noktaya çıkmış. Yine 450D gibi. Ancak ölçüm sistemi Canon’un 7D ile kullanmaya başladığı iFCL. Önemli farklardan biri de DIGIC 4 işlemci kullanımı. Bu sayede ISO değerleri 1600′den 6400′e yükselmiş. Tek başına satın alma kriteri olabilecek kadar önemli.

Diğer önemli yenilik, video desteği. Artık 1100D video çekebiliyor ama tabii 1280×720 ile sınırlanmış. Sonuçta giriş model ve kısıtlamalar oluyor. Çekim otomatik yapılıyor elle müdahale yok. Hedef kitle için uygun. Otomatik olarak çekip hemen YouTube’a aktaracaksınız. Hedef kitle video düzenleme işine bulaşmak istemeyecektir zaten. 60D’deki yaratıcı filtreler 1100D’ye de aktarılmış. Böylece yazılıma uğramadan görüntülere efekt vermek mümkün. Seri çekim hızı ise 3 fps.

Arka tarafta yenilenmiş ekranı görüyoruz. 2.5 inç ekran gitmiş yerine 2.7 inç ekran gelmiş. Ama nokta sayısı değişmemiş. LCD ekran, 1100D’nin zayıf noktalarından. Arka taraftaki tuş dizilimi değişmiş. 1100D, üst modellerin tuş dizilimine yaklaşmış. Tüm ayarlar sağ el için yerleştirilmiş. Tek sorun ISO tuşu. Alıştığımız yerde değil arkada.

600D’de gelen akıllı sahne modu 1100D’de yok. Bizce esas bu modelde olmalıydı. ISO tuşunun olmasını istediğimiz yerde flaş tuşu var. Flaş demişken, kablosuz flaş tetikleme bu modelde bulunmuyor.

Soldan sağa, EOS 60D, 600D, 1100D. 1100D’nin gövdesinin küçüklüğü görülüyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5
Sonraki Sayfa: ISO performansı

“Canon EOS 1100D İncelemesi” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. tekir

  bir iki fotoğrafı da 12 mp de yayınlasanız…

 2. sgoker

  Yatan kedi fotoğrafı 600D incelemesinde de vardı. Aynı anda bir kaç makina test ettiniz sanırım. Bir an aynı kare sandım ama tekrar karşılaştırınca farklı olduğunu gördüm.

 3. Arandur

  Gece ve gündüz ISO performansları arasındaki devasa fark, dpreview incelemesindeki yüksek ISO başarımı ve sizin gece çektiğiniz vapur fotoğrafları karşılaştırıldığında ortaya çıkıyor. Vapur 800 ISO’da kumlanmaya başlıyor fakat dpreview sitesine bakılırsa 1600 ISO bile harika sonuç veriyor.

  • Onlar stüdyo ortamında sabit ışık ile çekim yapıyorlar ki diğer makinelerle de karşılaştırma yapılabilsin yani amaç test ortamı sürekli aynı olsun. Murat’ın uyguladığı yöntem ise gerçek hayattan bir kesit. Siz de gece ışık yetmediği için ISO’yu arttıracaksınız ve buna benzer bir sonuç elde edeceksiniz.

 4. nezihi

  canon 50 mm f:1.8 zaten AF motoruna sahip.yani makinede AF motoru yok lenste var.bunun gözden kaçması çok enteresan.bütün test çöpe gitti gözümde bir anda.

  • Abartmayın :) Yazım hatası yapmışız düzelttik teşekkürler. Bilgi hatası olması teknik olarak mümkün değil çünkü Canon’da zaten tek tip makine var. İşleri karıştıran Nikon. Motorlu-motorsuz makineleri ve motorlu motorsuz lensleri var. Yeni başlayan biri için çok kafa karıştıran bir konu.

   Motorun lenste olması ya da gövdede olmasının artı ve eksilerini farklı bir çalışmada sunacağız.

 5. Deep_veeD

  Her şeyiyle yeterli bir makine bence. Zaten sadece yeterli olması amacıyla tasarlanmış daha fazlası için değil. İlk makine için ideal sayılır. Ancak rakipleri de çok zorlu. Bu yüzden iyi bir fiyatlandırmaya ihtiyacı olduğu kesin. Fiyatlandırma mantıklı olursa çok tercih edilen bir makine olur. Ancak Murat bey de belirtmiş asıl tam otomatik çekim modu bu makinede olmalıydı. 600D ye konulup da bu modele konulmaması büyük bir hata. Bu tip giriş seviyesi makineleri daha çok kompaktan geçecekler kullanacağından Sony deki gibi tam oto çekim, doğru pozlamaya yardımcı olan gösterge, panorama çekim, bolca hazır sahne modları ve çoklu çekim yapıp bunları birleştiren modların konulması çok mantıklı olurdu.

  • Anladığımız kadarı ile bunları yapabilen kompaktları vurmamak için koymuyorlar. Çünkü Canon’un üst seviye kompaktları bazen DSLR seviyesinde fiyat olarak. Eh o özellikleri de DSLR’a koyarsanız kompaktları satmak zorlaşır.

   • Deep_veeD

    Kompakları vurmamayı hedeflemek bir tercih olabilir. Ama bu tercih de tartışılır bir tercih.

    Kompak alacaklar mutlaka öncelikle kolay taşınabilirlik ve tek makineyle masrafı kesmek isteyenler. Onlara zaten 1.000 TL ye en iyi DSLR yi teklif etseniz de çoğunluğu almaz.

    DSLR almaya karar verenler ise fotografta kalite isteyen, makine taşımayı göze almış ve lens masraflarını da düşünmüş kişiler. Onlara da en ileri kompak makineyi giriş DSLR fiyatına verseniz muhtemelen almaz. Ya da DSLR nin yanına bir de onu alır.

    Ancak kompak ile giriş seviye DSLR almak arasında gidip gelenler için bu kompak özellikleri DSLR de sunulursa bu özellikler DSLR tercih sebebi olabilir. Ayrıca ileri seviye küçük bir kompak almak (S95-EX1 tarzında) benim gibi ucuz DSLR kullanıcılarının hala alışveriş listesindedir eminim ki. Aslında bence kompakların pazarı etkilenmez bilakis bu özellikleri barındıran giriş seviyesi DSLR ler rakipleri karşısında daha kolay tercih edilebilir diye düşünüyorum. Kompakları vurmayalım derken DSLR pastasında dilimleri azalabilir.

    Canon ve Nikon un giriş seviyesi DSLR pazarında geçmişten gelen lens çeşitliliği mirası sebebiyle durumları şimdilik çok iyi ama DSLR modellerinde kompaktan gelen özelliklere değer veren Panasonic, Sony ve Samsung arkadan selektör yapıyor gibi.

   • offffff gözümüzü nasıl renkli yapcz canon 110d markasıı söleynnnn

 6. tekir

  o flash düğmesini öyle bi yere koymak valla enteresan
  1000d ye çok az özellik eklenmiş, yani gereksiz olmuş. en azından gövde malzemesi daha kaliteli olmalıydı. lcd ekran yine sabit… 12 mp yapmışlar ama neye yarar ? 11 nokta af olsaydı bari… göz sensörü yok… video kayıt düğmesinin yeri kötü

  • altugaydogan

   Burada bir ekleme yapmak istiyorum..

   Yazı hatalı değil fakat eksik olmuş. Flaş tuşu özel işlevler menusunden ISO tuşu olarak ayarlanabilmektedir. ISO tuşu olarak kullanmak isteyenleri bu ufak menu ayarı ile mutlu etmeyi unutmamışlar.

 7. tekir

  sony ve pentax birleşip şu canon-nikon imparatorluğunu çökertse süper olacak…
  digic 4 koymuşlar ama saniyede 2 kare çekiyo…

 8. Ertan

  Aslında incelemelerin hemen ikinci sayfasına ISO testlerini koyunca işten anlamayan insanlar her makineye “bakalım ISO3200′de ne yapmış” diye yaklaşıyor :)
  Ben vapurlu ISO6400 fotoğrafları bile çok beğendim. Ufacık bir NR ile çok kullanılabilir bir fotoğraf olabilir.

 9. tekir

  Ertan bey
  zaten canonun giriş seviyesinde bile yüksek iso başarımı çok iyi
  ama yetmiyo işte

 10. Gizem Karşı

  Merhaba.Ben 14 yaşımdayım.Fotoğraf çekmeye ve çekilmeye çok meraklıyım.Dijital samsung ES17 12 megapixel fotoğraf makinem var.Arkadaşlarım bile o küçücük makineyle ne kadar güzel fotoğraf çekibildiğime inanmakta güçlük çekiyorlar.Ben şimdi bir profesyonel makine almak istiyorum.Bu konuda çok fazla araştırma yaptım.Görüntü kalitesi iyi olan,SLR,saniyede 5 kare fotoğraftan fazla çeken bir fotoğraf makinesi istiyorum.Nikon D5000 modeli bence benim isteklerime çok uygun ya siz ne dersiniz?Fakat çevremdekiler daha yaşın çok küçük çok iyi bir makineye gerek yok diyorlar.Ben çok kararsızım sizde bu konuda çok fazla bilgi sahibisiniz.Hangi marka,hangi model bir makine alsam?Acaba siz bana yardımcı olabilirmisiniz?

 11. Kenan Yavuz

  Uygun fiyattan kasıt tam değer olarak ne kadardır mesela ?

  Şu an 1500 TL ortalama fiyatlar var sitelerde, garantili tabi. Bence fazla pahalı sanki. Sizce?

 12. sebastian

  Hocam sanırım nikon af-s li 50mm çıkartıyor haziranda fiyatı 300tl gibi olacakmış, sırf 50mm yok diye nikonun giriş modellerini almaktan vazgeçen kitlenin önemini anlamışlar sanırım…bir 50mm nelere kadir haydi hayırlısı….

 13. Emre

  Murat Bey bir sorum olacaktı:
  Bir makine alacağım ve bu yüzden haftalardır web sitenizi didik ediyorum. Hem çok alt düzeyde olmasa da giriş seviyesinde bir DSLR istiyorum, hem de fiyat kararımı etkileyen önemli etmenlerden birisi. Kimi yerde 1100D’yi övmüşler, kimisi de yerden yere vurmuş. 1100D alacağıma 450D’yi yeğlerim diyorlar. Benim önceliğim video değil, fotoğraf. Siz hangisini tavsiye edersiniz? Yalnızca bu iki makineyi karşılaştırmak için söylemiyorum; 1500 tl’yi aşmamak şartıyla giriş veya giriş-orta düzeyinde iyi bir makine istiyorum. Biliyorum bu çeşit sorulardan bıkmışsınızdır, fakat sonuçta bakkaldan ekmek almıyoruz, biz bilmeyenlerin de bir bilene danışması gerek :)

  • 110D’yi tercih etmelisiniz ikisi arasında ama oyuncak hissiyatı verecek baştan söyleyeyim. 550D’ye çıkmakta fayda var.

   • Emre

    Neden peki açıkçası giriş ve orta fotoğraf makinaları arasındaki belirgin farkı ben bir türlü anlayabilmiş değilim. 1100D neden oyuncak hissi verecek veya neden 550D’ye çıkmalıyın? DSLR satın alma rehberinizi falan da okudum fakat daha almam gereken çok yol var sanırım.

    • Malzeme kalitesinden. Bence bu makineleri toplu olarak görebileceğiniz bir yere gidin. Satürn tarzı yerlerde açıkta duruyorlar. Gidin bir bakın. Nikon D5100 D3100′e de bakın. Makinenin elinize oturması ISO performansı kadar önemldir. Çekeceğiniz fotoğraflar aldığınız makine ne olursa olsun önüne takacağınız lensin ne olduğuna göre şekillenecek o yüzden makineye çok takılmayın. Kit lens kullanacaksanız zaten hepsiyle benzer dezavantajlar yaşayacaksınız.

     • Emre

      Hmm anladım teşekkürler. Zaten ben de gezebileceğim bütün yerleri geziyorum. Peki giriş düzeyindeki bir canon kullanıcısı için hangi lensleri tavsiye edersiniz veya onun için de uygun bir satın alma rehberiniz var mı? En iyisi onların da fiyatına bakıp ona göre bir gövde almak.

     • Lens seçimi ezbere olmaz. Makineyi alıp çekim yapmaya başladıktan sonra, sizi kısıtlayan şeyleri görür o konularda sizi rahatlatacak lensleri tercih edersiniz.

     • Emre

      Hmm peki teşekkürler ilgilendiğiniz için.

     • burcu

      D5100 incelemesi olacak mı acaba ? sahip olmadan önce değerli düşüncelerinizi okumak isterim :)

     • İnceleme için D5100 almıştık ama o dönemde aksilikler oldu, incelemeyi yazamadan makineyi geri vermek zorunda kaldık.

     • burcu

      Peki önerebileceğiniz farklı bi inceleme yazısı var mıdır? Bilen birilerinin değerlendirmelerini görmek istiyorum :) Teşekkür ederim

   • kerem

    sa. kolay gelsin bende bir makina almak istiyorum uzun süredir araştırıyorum ve iki makina arasında kaldım nikon p510 ve canon 1100d sizce hangisini almalıyım benim için fotografta keskinlik netlik önemli video arkadaşın dediği gibi fotoğraf kadar önemli değil ilk profesyonel makinam olacak bu konuda yeniyim kaliteli sonuçlar almak istiyorum 1.500 tl yi geçmemek kaydıyla önerebileceğiniz uzun süre kullanacağım bir makina söylermisiniz bilgilerinize güveniyorum bir de benim için makinada karükatürize renkleri canlandırma örnegin bayrakta kırmızı rengi ön plana çıkarma renkler üzerinde oynama çizgi karekteri gibi modları resim üzerinde işlemek istiyorum hangi makinayı almalıyım sizce? saydığım modellerin dışında canon veya nikon olmak kaydıyla başka bir modelde önerebilirsiniz yardımcı olursanız sevinirim. TEŞEKKÜRLER

  • kiraz

   Emre bey,canon 1100d geçen hafta elime ulaştı ve bana maliyeti 9012 tl banka komisyonu ve kargo bedeli ile…

 14. Kamil

  Hocam amatör bir fotoğraf çekme meraklısıyım. yakın zaman için de DSLR makine almak istiyorum. buradaki incelemeleriniz okudum ve Nikon d5000 ile canon 1100 d arasında kaldım. başlangıç için hangisini önerirsiniz.”Af motorunun makine üzerinde olması ya da olmaması çok önemli değil nikonda bahsettiğiniz gibi sıklıkla lens değiştirecek veya arkadaşlarla değiş tokuşa girecek bi kullanıcı değilim=)”

 15. Merhabalar.Paylaşımlarınız ve incelemelerinizi beğeniyle takip eden biri olarak öncelikle sizleri tebrik etmek isterim.Sizlere bir kaç sorum olacak.Şuanda dijital fotoğraf mak. kullanıcısıyım.Canon SX 110 IS.Makinamı değiştirerek yerine D-SLR makina düşünüyorum ve ilk tercihim güncel makinalardan 600d iydi.Yalnız 600 d’nin maliyeti gereği 1100 D’yi düşünmeye başladım.Çünkü 18-55 standart lens 600d ye verebileceğim fiyatla en az 18-135 lense sahip 1100 D alabiliyorum.Bu açıdan bakarsak sizce 1100 d almam mantıklı olurmu.Ben taşıt meraklısı olduğum için daha çok motorlu taşıt fotoğrafı çekmekteyim ve bunun için yüksek zoom özelliğine sahip bi lens her zaman tercihimdir.Bunun dışında sizlerin önerebileceği başka makinalara veya benimde kafama takılan d5100 ‘ü tercih etsem olabilirmi? Şimdiden teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

 16. can

  ben çok araştırdım baktım fotoğraf işinde daha önceden 60d 450d nikon d90 kullandım ama kendi dslr makinamı almaya karar verdim kafama ve şuan bütçeme yatan tek makina 1100d oldu fakat canon sürekli yeni model cıkartıyor 1100d üzerine yeni bir model getirmesi mümkün mü bunda terreddütüm var murat bey arkadaşım 550d aldı ardından 600d cıktı gerçekten çok moral bozan olaylar bunlar kısacası beklemelimiyim yeni model gelir mi yoksa almalımıyım ki 1300 1400 tl suan 1100d fiyatı nikon 3100 e göre cok daha iyi makina oldugunu düşünüyorum

 17. Haydar KİP

  Merhaba Murat bey benim de sıkıntım diğer arkadaşlarımızda olduğu gibi, kafa karışıklığı…
  Canon 1100D almaya karar verdim ama mağazaya gidipte diğer seçenekleri ve hatta 1100D nin bile fiyatları bir çok mağazada değişmekte! Satış temsilcisi bana bir kaç paket sundu bunları sizle paylaşırsam bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm…

  Canon 1100D 18 – 55 Lens + EF 75 – 300 Lens + Taşıma Çantası + 8 GB Hafıza Kartı’nı 1699 TL ye taksitli olarak veriyorlar.

  Nikon D3100 18 – 55 Lens +Taşıma Çantası + 8GB Hafıza Kartı’ nı 1680 Tl ye taksitli satış yapıyorlar.

  Sizce hangisini tercih etmeliyim? Bana çift lens olduğu için Canon gibi geliyor ama kafam çok karıştı…

 18. Çağatay Yaylak

  Murat Bey biraz saçma olacak ama ben Sony Hx100v ile 1100d arasında kaldım. Yani Kompakt ile Dslr arasında kaldım. Yani resim kalitelerinde fark o kadar büyük olur mu benim endişem. Fiyat olarak ikisi de aynı. Teknofiyattan baktığımda Sony Hx100v’ye 1200Tl ye. 1100d’ye de aynı fiyata alabiliyorum (IS Kit).

  Öncelikle bu konuyu kendi içimde düzenlemem gerek fakat nedense Sony’nin makinesinin güzel olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca Nikon p500′ü de gidip görmüştüm TeknoSA’da fakat içime pek yatmadı. Aynı duruşun Sony’de de olabileceğinden şüpheliyim.

  Farklı klasta olmalarına rağmen Sony’nin hazır çekim modlarının, makro becerisinin, 1080p video kalitesinin, 800 küsür milimetre zoom’un bi Dslr’ı geride bırakacağını düşünüyorum ? Fakat bunlar tabi kit lens için geçerli. Yeni bir lens almak biraz zor şimdilik onu düşünemiyorum henüz :=)

  • Kenan Yavuz

   Forumları biraz araştırırsanız daha net bilgiye ulaşabilirsiniz. Yine de mega zoom makinaara pek güvenmeyin. O kadar zoom için mercimek kadar sensör kullanmak zorundalar. Bende hem panasonic FZ-35 var hem de canon D600, mecbur kalmadıkça FZ-35 kullanmıyorum bile. Ancak taşıma açısından kolay olsun diye ve sadece anı belgelemek için kullanıyorum FZ-35 i. Sizin de belirttiğiniz gibi aynı klasta değiller.

   • Çağatay Yaylak

    Evet haklısınız o konuda. Biraz benim gibi zoom meraklısıysanız, ve de oturduğunuz yerin denize 50km uzakta olmasına rağmen denizi görebilen yerlerinin olması size zoom duygusunu mecbur aşılıyor.

    Zoom konusunu bi kenara bırakırsak macro başarıları da ayrı bi tat. Ama ama hiç bi kompakt makinenin fotoğrafların netliği konusunda DSLR’ları geçebileceğini sanmadığımdan ikisi arasında kaldım zaten.

    Forumlara göz atmaya devam edeyim en iyisi :=)

 19. erdihan

  iyi günler siteyi bayadır takip etmekteyim herkse gibi bende kafa karısıklığı yaşıyorum ben amatör bi fotoğrafçıyım. açıkcası video pek ilgilendirmıyo beni ama makine olursada iyi olur . her neys konuma geliyim ben 1100d bakıcısıyım yalnız pişman olurmuyum aldığıma bi kere alıcam bütçemde ona yetiyor yalnız 8gb hafıza kartı. çanta kayışı 18 55 normali 75e 300 lens ayrıyettne ve gövde işte .fotograf çekmeyi hobi olarak yapıcam ne diyosunuz bu konuda pişman olrmym iyi makinemidir sizce gerçekten çok uzun , içerikli ve açık yorumlarınıza ihtiyacım var tşeekkürler.

 20. perii kizi

  slm arkdslr banada bi fikirmenizi istiyorumm yazzdiklrinzi okudumm 1100d almayi dusunuyromm alan ve kullanlr yazabilirmii nasilll cekmlrnni kulnsn nasil oldgunuu ???

  • shakss

   geçenlerde teknosa magazasına gittim bir elemanla konusurken eşime hediye olarak alacagımı belirttim. kendiside yarrdımcı olabilecegini soyledi. eos1100d 18.50 mm + 18.55 mm + ef75.300 mm lik lenslerle beraber 1399 tl ye aldım. dün gidip fiyatına baktım ve fiyatı 18.50 mm lens haric 1999 tl ye çıkmış. ilk kez kullandık dün ve acemiliğinde vermiş oldugu hevesle çekim yaptık. ve inanın cok memnun kaldım. tavsiye edebilirim.

  • casuva

   çekimleri süper.. bende var çok temiz full aparatlı çantalı ihtiyaçdan dolayı satacağım
   bilginiz olsun..
   almak isteyen arkadaşlar 0545 200 7004 numaralı telefonumdan irtibata geçebilir:)

 21. Ery

  arkadaşlar eğer 1100d satmak isteyen olursa takasa girmek koşulu ile alabilirim. 3 hafta önce aldım Nikon L120 yi. ama slr geçiş yapmak istiyorum, o yüzden satacağım geri

 22. gazel

  merhaba ben ilk defa fotoğraf makinası alacağım ve istediğim makina canon 1100d bazı yerlerde 18-55 lensin yanında 75-300 lens beraber 1700 tl bunumu almalıyım yoksa sadece 18-55 lens yeterlimi yardımcı olursanız çok sevinirim.

 23. Enes Çalışkan

  Yaklaşık 1200 liram var bundan fazla bütçe ayıramam sizce alabilecegim en iyi makine hangisi lütfen bir el atın bugün yarın almam lazım lütfen

  • Ery

   eğer profesyonel değilseniz sizi makineler tatmin edecektir zaten. bu fiyata sanırsam 2 seçeneğiniz var tam emin olmamakla birlikte. birisi 1100d diğeri nikon d3100. tabi bnlar yeni ürünler. bunun yanında nikon d3000 ve canon 1000d var. benim tavsiyem bi kaç fotoğraf çekin makineler ile ve arasında karar verin

  • Kenan Yavuz

   Canon 1100D sizi tatmin edecektir, ilerde lens almak isterseniz de daha uygun fiyatla alabilirsiniz.

 24. ömer

  Merhaba ben uzun zamandir amatorce cekimler yapiyorum. Ama yeni bir DSLR makina almak istiyorum yaklasik 1300 tl gibi bi butcem var sizce hangi makineyi almaliyim?

  • Kenan Yavuz

   Sıfır almayı düşünüyorsanız çok seçeneğiniz yok zaten. Resmi olarak bu fiyatlara bulabileceğiniz tek makina 1100D, kaldı ki sadece makina ile bitmeyecek. Hafıza kartı, çanta kesin alınmalı.

   • Ery

    Sıfır yerine o fiyata çok güzel temiz kullanılmış 2. el makine alabilirsiniz. İsterseniz sitelere bir göz atın.

    • Kenan Yavuz

     Ben de 1-2 haftadır eşime alacağım makina için ikinci el ilanlarına baktım ama nedense fiyatlar hayli yüksek. Değmez deyip sıfır aldım 600D yi.

     • Ery

      Güzel bir hediye almışsınız tebrikler :). Eğer ki eşiniz fotoğraf çekmeye biraz yatkınsa gerçekten güzel fotoğraflar çekecektir. Bende baktım bir ara 2. el fiyatlara ama ben gayet uygun bulmuştum, çok az kullanılmış hatta kutusu filan açılmamış.

 25. sadullah

  canon 1100d de çekim hızı nekadar saniyede kaç foto çeker öğrenebilirmiyim???

 26. feyza

  merhaba yorumları ve incelemeleri takip ettim yeni bi makine almak istiyorum ve ilk profesyonel makinem olacak.şu an kafamda ,bütçeme de uygunluğu açısından canon 1100d ve nikon d3100 var . pişman olmak istemiyorum ve öyle çok makine var ki seçemiyorum da.makinelerin özelliklerini,lens vs. ayrıntılı bilmiyorum ama her şeyiyle sizce yeni başlayanlar için hangisi iyidir yardımcı olursanız sevinirim,tesekkürler :)

 27. ahmet taner

  Merhaba fotoğraf konusunda yeniyim amatörlüğe profosyonel bir makineyle giriş yaptım Canon 1100d. Ama bir sorunum var makinede dijital zoom var tamam da ben bir türlü kullanamadım. Dijital olarak 5x veya 10x i seçiyorum ama çekim sonunda ekranda görünen olmuyor yinede uzak görünüm oluyor. yardımcı olursanız sevinirim.

 28. ahmet

  merhaba.
  artık şu dslr işinden kusucam sanırım.öğrendiğim tek bişi var çok araştırmayın.gidin alın ve çıkın.. :D
  ya sordukça işin içinden çıkamaz olunuyor.eminim canondaki çalışanlardan daha çok bilgim vardır şu cihazlar konusunda.birçok markayı araştırdım çünkü..
  tamamen nokia nın zamanında cebimize el uzattığı gibi bu büyük üreticilerde aynını bu makinalar üzerinden yapıyorlar diye düşünüyorum.
  modeller o kadar birbirine yakınki insan karar veremiyor.
  mesela 600d ile 1100d arasında kaliteyi etkileyen 2-3 değişken var..

  nikon d5000 ile d90 bir çok özelliği aynı..ama biri 1500 tl diğeri 2500 tl..
  ne yapıcaz şimdi..:D

  önemli olan lenstir diyenler..işin içinden çıkamayanlar.
  mesela şimdi gold pc nin sitesine baktım;
  d3100 1359TL
  1100d 1299TL..

  canon alın; çünkü lens seçeneği daha fazla.
  nikon alın çünkü canon gibi plastik değil..

  ne yapıcaz biz ya..
  biri çıksın ve durdursun şu dslr olayını :D

  gold pc ye bakmadan önce kararımı vermiştim.1100d diye.
  ama şimdi d3100 ün fiyatını görünce yine kafam karıştı.
  bu lens olayı nikon için gerçekten bir dezavantajmıdır.
  malum yedek parça olayı sarf gideri için oldukça önemlidir.lense fazla para vereceksem işin bi anlamı kalmaz.

  şu yukarıdaki d3100 ve 1100d noktasında düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim, son olarak :(

 29. ayhan

  Merhaba,

  Nikon 5100 inceleme bölümünde (kendi 18-55 kit lensi ile) çektiğiniz fotolar burada Canon 1100D ile çektiğiniz (Tamron 17-50 ile üstelik) fotolardan daha keskin, canlı ve net gibi geldi bana..bilmem yanılıyormuyum ama bu resim kalite farkının sebebi nedir? 5100 okadar iyimi ki kit lens ile bile 1100D’den (hemde Tamron 17-50 kullandığınız halde) daha keskin ve canlı görüntü veriyor? Yoksa sadece her iki makinede kullandığınız ayarlarla ilgili birşey mi? Gerçekten aradaki fark şaşırttı beni…Açıklarsanız sevinirim…

 30. ömer

  merhabalar.
  ben pek fazla uzun sorular sorma nıyetınde degılım :))
  Su an kullandıgım makına, sony wx7 ve gercekten harıka bır makıne ki ayrıca sızın sayfada sonra ınceleme vıdeosunu ızledım ve ıyı kı bu makıneyı almısım dedım :) Ben aslında, her zaman SLR makıne almak ıstemısımdır ama maddı yonden sıkıntı cektıgım ıcın olmadı. Nıkon modeller her zaman daha cok hosuma gıtmıstır. ve cogu fotografcınında nıkon kullandıgını gordum.

  Yanı kısacası ben SLR bır fotograf makınesı alacam, kafamda kı modeller,
  NIKON D3100
  CANON 550D
  CANON110D
  NIKON 5100

  Sızce hangısını almalıyım, yardıım edersenız sevırım :))

 31. july

  Hangi markayı alayım diye soran arkadaşa benden bir öneri (burada daha önce de bir başkası tarafından belirtilmişti, ben o siteye girdim ve detaylı olarak inceledim…)

  DP Review’da “studio shot comparison” diye bir bölüm var bir çok marka ve model makinaları aynı stüdyo ortamında değişik İSO’larda çekilmiş örnek bir resim üzerinden kıyaslayabiliyorsunuz(resim kalitesi ve İSO performansı açısından tabi) oraya gririn inceleyin derim …seçtiğiniz bir modeli istediğiniz diğer 3 modelle aynı anda kıyaslayabilirsiniz….En pahalı olanlar dahil ben bir ton modeli birbiriyle kıyasladım…Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki Canon slr’ler tüm diğer marka ve modellerden resim kalitesi olarak üstün (contrast,netlik ve doğru renk açısından) Tüm Nikon’larda resimlerde sarımtırak bir renk var ve kontrast kötü..Ve çok şaşıracağınız bir şey daha söyleyeyim tüm modeller içinde en üstünü kesinlikle Canon 1100D.Demek ki 1100D’nin 12MP sensör ve APS-C algılayayıcısı en optimum bileşen.Aynı sensöre daha fazla pixel tıkıştırmak tersine bir etki yapıyor…Bahsettiğim sitedeki test resminde özellikle en sağ üst köşedeki küçük dama tahtası şeklinin üzerini tıklayın ve kendiniz görün…Link aşağıda..

  http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare

 32. Sera

  Merhaba;
  Canon eos 1100D 18-55 IS ile Canon eos 1100D 18-55 DC arasinda nasil bi fark var ve alirken hangisini tercih etmemiz daha dogrudur :)
  Desteginiz icin sindiden tesekkurler

  • DC eski lens IS yok. Ucuz olanı alın çünkü iki lensi de en kısa zamanda değiştirmek gerekiyor.

   • Sera

    Cok tesekkurler. Bende yeni basliyacagim ve bu yazilari gunerdir en ince ayrintisina kadar okuyorum ve bu makinaya karar verdim , ara sira kapinizi calacagim :) hayirli gunler.

    • ayhan

     Mesela dpreview.com ve slrgear.com gibi sitelerdeki test incelemelerine bakarsanız 18-55 IS lensin oldukça iyi olduğunu görürsünüz, ucuz bir lensten beklenmeyecek görüntü kalitesi olduğunu söylüyorlar. DC ise pek işe yaramaz IS ile kıyas bile olmaz..Ayrıca IS titreşim engelleme demek olduğundan özellikle az ışıklı ortamlarda çok işinize yarar unutmayın…Kısacası benim görüşüm nacizane kesinlikle IS alın neredeyse pahalı bir lensi aratmayacak görüntü kalitesi alırsunız (malzeme kalitesi vasat tabiki) DC’den ise uzak durun derim…

 33. Yüksel

  Merhaba az önce bir bayiye canon eos 600D almak için girdim , Fakat 1100D alıp cıktım . Mağaza yetkilileri 1100D de günlük kampanya oldugunu söylediler kampanya dahilinde makina ve 18-55 mm standart lens yanında 75-300mm lens dahil oldugunu ve fiyatın 1500TL oldugunu söylediler.Acıkcası 2300 TL lik 600D den vazgecip 75-300 mm lensin de verdigi gazla 1500 TL ye makinayı aldım.Sırf içimi rahatlatmak için soruyorum acaba 800TL fazla verip standart lens li 600D mi alsaydım.Profesyonel degilim Kompakt makinadan profesyonellige geciyorum umarım bu 2 lens ile 1100D beni uzun bir süre götürür.

 34. ömerr

  merhaba ben daha önce hiç bi fotoraf makinası kullanmadım ilk dsrl fotoraf makinamı almayı düşünüyorum bütcem 1300 tl civarında canon 1100d ile nikon d3100 arasında kaldım aslında gönlüm nikondan yana ama nikonun gövdesinde af motoru yokmus bu yüzden ileride lens almayı düsündügüm için fiyat çok daha fazlalasıyomus.bu yüzden canon alırsam pisman olurmuyum aralarında kalite olarak çok bi fark varmı veya nikon alıp lens degistirirken ucuz oto netleme özelliği olmayan lenslerden alırsam pisman olurmuyum sizce napmalıyım canon mu almalıyım nikonmu yardımcı olursanız çok memnun olurum

 35. July

  Murat Bey merhaba,

  Daha önce de bahsetmiştim..dpreview’daki “studio shot comparison” bölümünde fotoğraf makinalarını aynı test fotoğrafı üzerinden birbiriyle kıyaslayarken bir şey farkettim; tüm nikon’ların resimlerinde sarımtırak bir renk hakim, kontrast ve keskinlik zayıf (özellikle Canon’lara kıyasla) Nikon D800 gibi binlerce dolarlık en son model makinada bile durum böyle, belirttiğim sitede bu açıkça görülebiliyor, bunun sebebi nedir sizce..?

 36. ömerr

  merhaba uzun zamandır aklıma takılan bi soru var ben nikon d3100 veya canon 1100d düsünüyorum.nikonun görüntü kalitesinin daha iyi oldugunu söylemissiniz ama nikon canondan 150-200 tl daha fazla fiyatı var.sizce direk nikonmu alim yoksa canon alıp 50mm lensmi takim fazla bi bütçem yok o yüzden nikon alırsam lens takamam ikilem içerisindeyim nasıl yaparsam daha iyi görüntü kalitesi alırım sizce napmalıyım teşekkürler şimdiden.

 37. ömerr

  murat bey bugün önerinizden sonra canon 1100d ve diğer makinalara bakmak için doğubanka gittim fakat hangi dükkana girdiysem 1100d hakkında olumlu yorum yapmıyorlar ve ısrarla bunun yerine 550d yi öneriyorlar. d3100 ve 1100d den iyi olduğunu söyleyip kıyaslanmaz bile diyorlar. d5100 ile eşit seviyede bir makina olduğunu söylüyorlar. d5100 düşünmüyorum çünkü af motoru yok ileride lens alıcam .bugün kararımı verdim ve 1100d den vaz geçip 550d almayı düşünüyorum. kit lens+8 gb hafıza kartı+çanta 1450 tl ye veriyorlar. 600d ye gücüm yetmez sizce 550d nasıl makina , almalımıyım dedikleri kadar varmı yardımcı olursanız sevinirim.

 38. ayhan

  Arkadaşım, Canon 1100D kesinlikle Nikon 3100′den daha iyi (görüntü kalitesinde) kim aksini söylüyorsa arkasında artık başka sebepler aramaya başlıyorum…Girin dpreview’daki laboratuvar ortamındaki test karşılaştırmalarına bakın kendi gözünüzle görün..bu kadar somut veri varken ortada gidip Doğubank’takilerin lafına da fazla itibar etmeyin..

 39. halil

  Merhaba arkadaşlar. günlerdir araştırıyorum kameraları. üniversite öğrencisiyim ve bütçeme uygun bir makine almak istiyorum. e haliyle uzun süre kullanmak. bunun için size birkaç sorum olacak. sizin gibi tecrübeli insanların vereceği bilgiler beni daha doğru yönlendirecektir.

  1- canon 1100d almayı düşünüyorum.
  2- nikon 3100 ile aynı sayılır ama nikonda af motoru yokmuş. bu bir acemi için önemlimi. olsa dahamı iyi.
  3- spotmu alayım daha fazla ödeyerek garantilimi.
  4- hayyam neresidir. güvenilir bir yermi.
  5- 18-55 IS ile VR arasında ne fark vardır. hangisi daha iyidir.

  şimdiden teşekkür ederim.

 40. irfan savun

  Murat bey bir sorum daha olacak eos 1100d ile eos 500d arasından hangisini tercih edeyim …..yada 2000 tl lik bir bütçeye hangi slr makinayı önerirsiniz ..
  nikon canon arasında ki en önemli fark nedir … hersene yeni makina alamam ama yükseltmek için hangi marka daha ideal dir …

  • 500D alın derim. Spot piyasadan D5100 de bakın bütçenize uyarsa düşünülebilir.

   • irfan savun

    Murat bey D5100 ü alırsam üstündeki lens beni nekadar idare eder.. 75-300 iyi bir lens değil dediniz .. doğa çekimleri için hangi lensi önerirsiniz …

    • irfan savun

     umarım bukadar soru soruyorum diye sizi kızdırmıyorum :) …

     son bir soru nikonda af motorunun olmaması bana nasıl bir dez avantaj sağlar .. yoksa çokta önemli değilmi

     • irfan savun

      mersinde spot piyasa olmadığından mağza şartlarına göre hareket ediyoruz ..D5100 2000 tl civarında
      ama CANON EOS 600D 18-55 IS kit hafta sonu teknosa 1899 tl olacak nasıl tavsiye edermisniz …arasında kaldım bu 2 makinanın…
      ben şu anda pinefix hs10 kullanıyorum .. bir üst segmente geçerken çok zorlanıyorum çünkü makinayı almak yetmiyor her çeekim şartına görede lens almak gerekiyor anlaadığım kadar … sizce bu 2 makinadan hangisi beni mutlu eder …

     • irfan savun

      hafta sonu kampayalarından yararlanmam adına sizce hangisini almalıyım ..D5100 mü yoksa 600D mi eğer gün içinde cevap verirseniz çok sevinirim

      canon üzerinde af motoru varmı .. yoksa canon lenslerin hepsi motorlumu ? onuda çözemedim

 41. Osman

  D3100 ile 1100D’nin video çekimlerini karşılaştırırsak hangisi daha üstün gelir?

 42. ayhan

  Gelen yeni mesajlardan haberdar olmak istemiyorum…

 43. ece

  benim bütçem 1500tl ama ne alacağıma karar veremiyorum önerebileceginiz bir marka model var mı acaba ? simdiden teşekkür ederim .

 44. DİLŞAD

  Uzun araştırmalarımın sonucunda bütçeme uygun olması ve çekim kalitesi sebebiyle Nikon D3100 almaya karar verdim.. Yalnız burada okuduklarımdan da etkilenmedim değil.. Canon Eos1100d ile arasında çok büyük farklar var mı acaba? 1100d nin fiyatı daha düşük olduğu için soruyorum..
  D3100 mü 1100D mi almalıyım? Aradaki fiyat farkına D3100 değer mi?

 45. uğur

  kafam iyice karıştı :) ben de canon mu nikon mu alacagım iyice kafam karıştı :(

 46. bu fotoğraf makinesi ne kadar fotoğraf çekebiliyor ?

 47. Eda

  merhaba. sizce canon mu iyidir nikon mu bu sitedeki yazıları okudkça kafam çok karştı 1100d almaya karar vermştm ama şuan d3100de gidip gelyrm af motornn olmaması ne anlama geliyor bu konuda pek bilgim yok yardm edersnz sevnrm. şmdiden çok teşkkrler

  • Kenan Yavuz

   AF motorunun olmaması çok da önemli değil, eğer gönlünüz D3100 de ise onu alın ama bu aralar 1100D de cazip kampanyalar var. 1100D+(18-55)+(50mm F1.8) 1300 TL ye satılıyor.

 48. Büsra

  Merhaba.
  İlk makinem olucak.Canon 1100D alıcaktım.Ama şuan Nikon D3100 e takıldım.Acaba hangisini önerirsiniz ?
  Hangisi daha iyidir ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim :)

 49. ece

  canon d 550 ya da nikon d5100 al

 50. tugba

  merhaba bende arkadaslarım gibi ilk defa fotograf makinası alacagım ama çok acemiyim bütçemde 1000 tl fujifilm sl 240 sizce nasıl ? yada bu bütçeyle bana önerebileceginiz bi cihaz varmı .yardım ederseniz çok mutlu olurum… şimdiden teşekkürler

 51. Merhaba,
  Ben hayatımda hiç profesyonel makine kullanmadım ama bir kursa yazıldım ve fotoraf makinesi almam gerekiyor. hocamız canoncu ve canon alırsam daha çok yardımcı olabileceğini düşünüyorum. bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum fakat sık fotoğraf makinesi alamam profesyonel olmadığım sürece uzun yıllar sadece bir tane kullanacağım. bütçem de 1500 civarı öneriniz var mı?

  • Selim

   canon 1100d tercih edebilirsin ama uzun süre aynı lensi kullanıcaksan nikon d3100 ı alabilirsin o yönden daha iyi olur ama başka lense geçiceksen canon eos 1100 d daha iyi

 52. ahmet

  bunun video çekim süresi karta göre değişir mi? çünkü 30 dk ile sınırlanmış gibi duruyor. 4 gb wardı 8 aldım ama hala aynı class 4 ?

 53. m.nur

  merhaba. ben de çoğu arkadas gibi acemiyim ama kendi profesyonel olmayan makinamla çektiğim fotoğrafla yarışmaya katılıp 1. olmuşluğum var. profesyonel alıp genelde doğa ve portreler üzerinde çalışmak istiyorum. 1100d ile fujıfılm hs30 arasında kaldım. önceden fujıfılm istemezdim fakat mağaza görevlisi kesınlkle bunu almamı önerdi. çekimine baktım gayet iyi. benim istedğim bi kez alayım sonradan bana o lens bu lens ıvırı zıvırı çıkmasın. hepsi bi arada olsun. bu yüzden hs 30 u önerdi zaten. bilgilendirirsenız gerçekten çok minnettar kalırım..

 54. ebru

  merhaba ben bir makina almak istiyorum canon 1100d ile nikon 3100 arasnda kaldım oto fokus yok diyolar nikon için bu bana ne yönde etkiler sizce hangisini almalıyım

 55. Hocam , 1100d’ye 75-300 lens mi önerirsiniz yoksa 50mm f1.8 lens mi önerirsiniz. ?

 56. portre çekimi yoğunluk arada manzara çekimi .

 57. ecehan

  bende canon 1100 d var ve raw formatında çekmişim
  300 e yakın fotoyu pc açmıyor bu raw da çekilmiş fotoğrafları jpg ye çevirmek istiyorum bir program varmiş digital photo professional diye bunu açtım fakat neyi nereden yapacağımı bilm,yorum yardım ederseniz sevinirim gerçekten ?? çok acill .s

 58. ayhan

  Murat Bey merhaba,

  Bana Hayyam’da (ya da başka bir yerde) güvenilir /garantili mal satan bir firma ismi verebilirmisiniz? Elimdeki çok az kullanılmış Canon 1100D’i verip, yerine sıfır Nikon D5100 almak istiyorum. Bunu en güvenilir ve uygun fiyata garantili nerede yapabilirim?
  Bir soru daha Nikon D5100D’ü 18-55 kit yerine 18-105 kit ile alma şansım da olabilir mi?

 59. DuyguAk

  Makinenin siparişini verdim ama yorumlardan sonra çok kararsız kaldım pişman olur muyum diye. Aslında pro çekim o kadar da önemli değil işimi görsün yeter diye düşünüyorum ama 1500 tl de bu düşünce için fazla gibi almışken iyisi de olsun istiyorum. 19 yaşındayım ve foto çekimine yeni başlıyorum sanırım bu beni idare eder umarım pişman olmam :((

 60. Nikon 3200 almayi dusunuyorum da. İyi bi kamerami ?

 61. meraba.

  1000 tl bütcem var ve ilk makine alışım olcak hangi makineyi önerirsiniz ??

 62. radwa

  video özellikle resim için bu ikisi arasındayım canon 1100?? mü nikon 3100?? yardımcı olurmusunuz

 63. radwa

  yaptığım araştırmalardan sonra canon 1100 d almaya karar verdim bugün almaya gittim. makinenin işimi görmiyeceğini söyleyerek baska makinaları önerdiler. benim istediğim çicek böcek resmi deil sadece profesyonel makina ile çekilen o görüntüyü rengi yakalamak istiyorum çoğunluk portre olcak..çeken önemli makina deil diyorlar. ne demek istediğimi anlatamıyorum..alacağım baska bir markada aynı işi görürmü fujifilm finepix s2980 finepix hs 30???kafam karıştıı :(

 64. gizem

  canon 1100D makinem var karta erişilmiyor diyor nasıl düzeltebilirim cevaplarsanız sevinirim.

 65. nida

  Merhaba Murat Bey; hobi fotografçılık kursuna başladım ve canon 1100d ile 600d arasında kararsız kaldım.arada 400 tl gibi bi fark var.siz hangisini tavsiye edersiniz?alıcak olduğum fotograf makinesini uzun süre kullanmak istiyorum :)


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop