Photo&Digital 2011 fuarı izlenimleri

Yazı İçeriği:

Photo&Digital 2011 fuarı dün itibarı ile başladı. Biz de sabahtan akşama kadar gezip gördük, röportajlar yaptık ve bu yazıyı yazmaya koyulduk. Normal şartlar altında bu yazıyı yazacak enerjim kalmadı ama tüm içeriği hazırlamak için de başka şansım yok zira fuar ksıacık. 14-17 Nisan arasında gerçekleşiyor. O yüzden aslında bu yazının amacı size bu fuarı gidin görün diyebilmek.

Bu fuar kesinlikle bir CeBIT rezaleti ile karşılaştırılmamalı. Yeşilköy’de yapılıyor olması bir artı. Beylükdüzü gibi neredeyse İstanbul dışında bir fuar değil. Ulaşım gayet rahat. Gerçi aniden çıkan fırtınada deniz otobüsü ile sekerek gittik ama olsun. Ve en önemlisi sektörün damar firmaları orada. Üstelik tüm ürün gamları ile. Firma yetkilileri de bizzat oradalar yani bilgi almak istediğinizde karşınızdaki insanlar, işi iyi bilen yetkin kişiler.

Fuardaki tek sorun, yağmur nedeniyle çatının akmasıydı. Yemek ücretleri fena değildi. 8 TL’ye bir tabak makarna, fuarı gezmeniz için gerekli karbonhidratı sağlamaya yeter :) Ama bu mekan fuarın en arkasında.

Lafı fazla uzatmadan tura başlayalım. Fuar tek bir salonda gerçekleşiyor. Bütün Sirkeci’yi alıp bir salonda toplamışlar gibi düşünün. Salonun da yarısını albümcüler kaplıyor. Eğer gelin fotoğrafı gibi albüm gerektiren bir alanda çalışıyorsanız, fuarı mutlaka ziyaret edin. Bu kadar çeşidi birarada bulmanız zor.

Bu standın orada ne işi vardı en ufak fikrim yok :)

Ülkemizde pek bir pazarlama faaliyetine en azından online tarafta rastlayamadığımız Olympus fuardaydı. Standlarına uğramadım ama uzaktan Pen serisini göremedim. Kompakt ürünler vardı. Gider de bakarsanız bana da haber verirsiniz :)

Sony yazısını görüce fuardalar sandık ama Ocak Elektronikmiş. Sony ürün gamını merak edenler için tatmin edici bir fuar olmayacak. Sony ve Panasonic bu fuarın temel eksikleriydi. Fotoğraf çekmek için bir mekan ve iki manken ayarlamışlar.

Fuji Film baskı cihazları ile fuarda.

Mitsubishi standında düğün salonlarında gördüğünüz cinsten fotoğraf baskı cihazları sergileniyor ve basmanıza da izin veriliyor.

Fuji Outlet diye bir stand gördük. Burada Fuji fotoğraf makineleri %50′lere varan indirimlerle satılıyor. İçlerinde çok çekici makineler de var.

Bu su geçirmez makine 300TL’ye inmiş.

Bazı indirim rakamları.

Bu firma, fotoğrafı içine yerleştireceğiniz CD’nin zarfından, zarfı koyacağınız torbaya kadar her şeyi yapıyor. Eğer fotoğrafçılıktan para kazanma hedefiniz varsa, işinizi profesyonel göstermek için güzel fikirler çıkabilir. Mutlaka uğrayın.

Giysi üzerine baskıyla ilgileniyorsanız, bunu yapabileceğiniz cihazlar da sergileniyor. Tshirt getirsem basar mısınız dedim olmaz dediler :)

Kendi bastıklarını sergiliyorlar.

Eğer fotoğraf konusunda eğitim almak istiyorsanız, Photoworld standına uğrayın ve bilgi alın. BasÇek olarak biz kefiliz :)

GP de stand açan firmalardan. Hızlı şarj cihazıyla şarj edince fokurdayan Recyko’larımdan bahsedince mutlaka kendilerine göndermemi söylediler. Teknik destek konusunda iddialılar. Ayrıca Recyko’ları hızlı şarj makinesiyle de doldurabileceğimi söylediler. Bir dahaki sefere deneyeceğim.

Yalçınlar da doğal olarak fuarda yer alan firmalardan.

Paranız yetmese de görmüş olun :) Leica standı.

Yalçın’ın yazılarından okuduğunuz, favori mekanı Kadri Şenruh kanlı canlı karşınızda. Çok ilginç ürünler bulup getiriyor mutlaka uğrayın.

Dükkanında sergilemesini daha iyi yaptığı bir ürünü var. Soldaki flaşlardan birkaç tane alıp bir set haline getirebiliyorsunuz. Birbirlerini tetikliyorlar. Tanesi 70 Dolar civarı. Boyutları çok ufak ama ufak ürün çekimleri için oldukça pratik.

Fuarda sergilenen kamera taşıyıcılarından biri.

Bu da diğeri.

Fuarda birden fazla bulabileceğiniz ürünlerden biri de arka fonlar. Eğer ihtiyacınız varsa fuara mutlaka gidin. Modelleri topluca görmüş olursunuz.

Güzel arka planlar var.  Modeller her zaman mini etekli olmuyor :)

Fuarda bol bulacağınız standlardan biri de ışık ekipmanları. Dedolight kaliteli ürünleri olan bir firma ama standları küçük.

Bir başka marka.

Elinchrom’u duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Artık Türkiye’de de bulunabiliyor. Birçok ürün getirmişler bir de deneme alanları var. Burada ürünleri kullanmak mümkün.

Özellikle bu ürünü mutlaka deneyin. Bu ufak aydınlatmayla nasıl bir sonuç alacağınızı görün. Ranger Quadra modeli.

Bu benim flaşım :) Samanlık temalı deneme platformunda çekim yapabiliyorsunuz.

Fuardaki bir diğer önemli firma ise Profoto. Standın fotoğrafını silmişim yanlışlıkla. Fiyatları el yaksa da gidin görün derim. Aydınlatma işindeki son noktalardan biri. Onlar da çekim imkanı veriyorlar yine model ile.

Sigma da fuarda. Lensleri deneme imkanınız var. Daha fazla bilgi için ikinci sayfamızdaki röportajı izleyin.

Nikon ya da Canon flaşlara alternatif kaliteli ve daha uygun fiyatlı ürünler arıyorsanız, Zoom ithalat’ta Metz flaşlarını görmenizi tavsiye edertim. Çok ucuz değiller, 580 EX2 muadili 800TL ama daha fazla özelliği var :) 500′lü rakamlara kadar da inen alternatifleri var. Düğün fotoğraçıları için 72GN flaş da üretmişler.

Aynı standta Canon standındakine rakip bir video kamera kiti de var. İkinci sayfada röportajda izleyebilirsiniz.

Lowepro da Zoom standında bulunuyor.

Favori alışveriş mekanlarımdan olan Kamer ithalat da oradaydı.

Çanta almaya niyetliyseniz fuara mutlaka gidin. Kamer ve Zoom’daki seçenekler zaten size yetecektir. Aynı anda hepsini görmüş olursunuz. Deneme imkanınız da var tabii.

Kamer aynı zamanda Hensel aydınlatma ekipmanlarını getiriyor. Denemeniz için bir set kurulmuş.

Fuarın sürprizlerinden biri Phase One. Kısa bir süre önce Zoom ithalata geçen Phase One’ı fuarda görüp orta format nedir nasıl görüntü verir birebir görebilirsiniz. Paranız yetmez ama genel kültür için faydalı :) Modelli çekim imknı sağlanmış.

Fiyatları can yakan Phase one’a bir önek.

Canon’suz bir fuar olamaz tabii. Tüm ürünleriyle gelmişler. 600D ve 1100D e orada. Ayrıca lens gamları da orada. Video kamera ve baskı cihazları da diğer örnekler. DSLR için video kamera kiti de bulunuyor. Röportajımız ikinci sayfada.

Modelli çekim imkanı var. Profoto aydınlatma kullanılmış.

Sesi soluğu artık fazla çıkmayan Kodak da fuarda ve standları da hayli büyük.

Modelli çekim imkanı var.

Nikon da elbette bir diğer olmazsa olmaz. D7000′i görmek için gidilir. Tabii almayı düşündüğünüz diğer modelleri de test edebilirsiniz. Çok seveceğinizi düşündüğüm D5100 de burada. Canon kadar lens getirmemişler ama güzel lensler var. Modelli çekim imkanı veriyorlar. Bana denk gelmedi fotoğraf koyamadım. En güzel mankeni Nikon getirmiş :) Röportajımız ikinci sayfada. Gerçi gördüğüm kişi manken olmayabilir de özür dilemek mi lazım şimdi bilemedim :)

50mm f/1.4 lens takılı D7000′i küçük görünce tanıyamadım :) Şanına yakışır büyüklükte bir lens takmak gerek. Ama tutuşu kesinlikle D90 kadar iyi değil.

Sayfalar: 1 2 3
Sonraki Sayfa: Röportajlar

“Photo&Digital 2011 fuarı izlenimleri” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Sağol Murat, fuara gidemedim ama gitmiş kadar oldum :)

 2. Neşet

  Emeğinize sağlık, gitmeye gerek kalmadı neredeyse.
  Mankenler bütün güz poz mu veriyor, çok zor iş. :)

 3. tekir

  çim adamlar var ya :)

 4. Ertan

  “Kendi bastıklarını sergiliyorlar” yazısının üzerindeki fotoğrafa bakınca aklıma kötü şeyler geliyor :)

 5. Hepa

  Dandik bi’ HDSLR Kit 3800€ !!!
  Ayıp Zoom ayıp !!

 6. boş

  Fuar yerini tarif edebilir misiniz? İstanbul dışından geleceğim.

  • Fuar, İstanbul Yeşilköy CNR fuar merkezinde yapılıyor.

   Toplu taşıma ile gelmek isteyenler:

   Yenibosna yada Zeytinburnuna kadar Metrobüs ile gelip, Havalimanı metrosuna binip CNR, Dünya Ticaret Merkezi fuarında inebilir.

   Araç ile gelenler:
   İstanbul Yeşilköy havalimnanına gidiyormuş gibi gidin, havalimanına kapısına 300 metre kala CNR fuar merkezi levhahalarını göreceksiniz.

   Google Maps’den koordinat isteyenlere: http://bit.ly/eUTlfy

 7. Jose Kutinyo

  Canon standı gerçekten çok ilgi çekici.Aynı zamanda Murat Gamsız’ın 2.refleksi mükemmel. Arkası dönük olduğu halde Hoop durr bakalım geçiş 5TL :)

 8. Röportajlar çok yararlı olmuş gitmiş kadar olduk , her ne kadar objektif deneme şansımız olmadıysa da :)) Teşekkürler Bascek ekibi .

 9. tugay karabaş

  canon standı çok güzeldi.saolsunlar objektifleri denememe izin verdiler.tabi geniş açılı lensler hariç, bir tek 5d mark II’nin üzerinde görebildim.model çekimlerimde 18-55′le baya sınırları zorladım :))
  yurtdışı fiyatlarına göre söyliyim;320 euroluk 1000d makinam,2000 euroluk 85mm f/1.2 lens görmüş oldu.1Ds ve 5d mark II’yi ilk kez test etmiş olmamdan kaynaklansa gerek,bi hayranlık bıraktı bende.keza yine canon kadar olmasada nikon standında da bir çok ürünü deneme imkanım oldu.bu arada o tshirt lere baskı yapan firmaların stand duvarlarında siyasi liderlerin basılı tshirlerin olması ilginçti :) tabi fuarın röportajlarını erken koymanız güzel olmuş,yoksa haberim filan olmıyacaktı fuardan.internetten fuarın fiyatıyla ilgili biraz bakınmıştım bulamadım ücretsiz diye gittim,allahtan fazla davetiyesi olanlar varmış yoksa 15 lira biraz fazla gelirdi :)

 10. hamsi

  canon ve nikon dışında fuara adam gibi ilgi gösteren firma olmamış.
  sirkecide 1 saat gezseniz aynı tadı alırsınız.

  Pclabs ekibinin bu haberleri bile fuardan daha canlı bir sunum olmuş.

 11. Merhaba;

  Ben sıradan eş dost ve tatil fotoğrafları çeken biriyim…Fuarda Fuji Outlet standı var ve burada birçok ürün hesaplı satılıyor…Bana buradan bir model önerebilir misiniz?Compact olmalı,uzun zoomlu ve geniş açılı…Şimdiden teşekkürler…

 12. sebastian

  Yaw hocam hergün bu siteye bakarım 2 gündür bakamadım, fuarı kaçırdım çok üzüldüm bugün de sonmuş..
  Ancak sizin sayenizde gitmiş kadar olduk gerçekten çok sağolun iyi çalışmalar..

 13. yusuf

  merhaba,bende malesef kacirdim.

 14. flywhell

  Fotoğraflar çok güzel fuara gitmiş kadar olduk, teşekkürler…

 15. tekir

  leica’nın standındaki ürünlerin toplam fiyatı ile fuar merkezini satın alırsınız :P

 16. özgür

  ben nikon dslr düşünüyorum. özellikle bu markada bu fuarda hiç bir kampanya uygulanmıyormu, indirimli satışlar, cazip fiyatlar olmuyor mu?

 17. şadan

  HOCAM EMEĞİNİZE SAĞLIK FUARA GİTTİM AMA TEKRAR O ANI YAŞATTINIZ:))

 18. adptasyon

  bahsettiğiniz nikonun güzel bayanını göremedik yaw :(

 19. Duran grgl

  Emeğinize sağlık gerçekten çok güzel bir paylaşım. bu organizasyon hakkında hiç bilgim yoktu şimdi gitmiş kadar oldum. Tabi canlı canlı gezip göremediğim içinde üzüldüm. 2012 yılı için de düzenlenir değilmi bir bilginiz varmı acaba ?


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop