Canon PowerShot S95 İncelemesi

Yazı İçeriği:

Kompakt fotoğraf makinesi (kompakt) pazarı, rekabetin sert geçtiği, çeşitli fiyat ve özelliklerle pek çok alt bölümü olan oldukça geniş bir pazar. Görece az sayıda modelin yer aldığı DSLR pazarında model beğenmek kolayken, çok fazla modelin oldu ve bunların sürekli olarak yenilendiği kompakt pazarında model seçmek pek kolay iş değil.

Bir sürü ‘Ne alayım?’ sorusuna maruz kalınca ‘Şu kadar param var, ne alayım?‘ isimli yazıyı hazırlamıştım ki amacım kendi modelinizi kendi başınıza nasıl seçeceğini göstermekti. Başarılı oldu mu? Bilemiyorum çünkü hala ‘Ne alayım?’ sorularına maruz kalıyorum, hatta hazırladığım rehberin altında bile. Bu durumda yapılabilecek tek şey hazır reçeteler sunmak ama her makinenin bir diğerine göre artısının ve eksisinin bulunması da haliyle bunu zorlaştırıyor.

‘Param var, görüntü kalitesi başarılı, ergonomisi iyi, ‘gerçekten taşınabilir’  kompakt bir fotoğraf makinesi almak istiyorum, ne alayım?’ diye soranlara ‘Canon PowerShot S95 al.’ diyorum yani bütçeniz el veriyorsa şuan alınabilecek en uygun kompakt fotoğraf makinesi bana göre Canon PowerShot S95. Sonucu girişte verdim, nedenlerini ise yazımın devamında okuyabilirsiniz.

İncelemede kullandığım S95 de diğer Canon incelemelerinde olduğu gibi  Canon Görsel AkademiOnline için gelen makinelerden. S95 ile birlikte Canon PowerShot SX30 (SX30 teknik özellikleri) ve Canon PowerShot G12 de (G12 lk izlenim, G12 teknik özellikleri) gelmişti. Dışarı çıkarken yanımda götürmeyi tercih ettiğim model hep S95 oldu çünkü paltomun cebine de, kot pantolonumun cebine de kolaylıkla girebiliyor, hafifliği sayesinde fotoğraf makinesi taşıdığımı bana hissettirmiyordu.

Kompakt fotoğraf makinesindeki ‘kompakt’ kelimesi aslında ‘az yer kaplayan’ anlamında kullanılan bir sıfattır ve bence bu nedenle satın alma kararında çok önemli bir yere sahip olmalıdır. Canon PowerShot SX30 gibi fotoğraf makinelerinin DSLR ile kompakt sınfının arasında kalmış modeller olduğunu DSLR-benzeri nedir, ne değildir? isimli yazımızda anlatmıştık. S95′den hem çok daha büyük ve ağır olan, hem de gece görüntü kalitesi bariz daha kötü olan SX30, isterse 1000x optik zum sunsun, bu nedenle benim için hiç de cazip değildi. Onu taşımak yerine 5D’mi ya da gene Canon Görsel Akademi Online için gelen 60D’yi yanıma alırdım ama gözüm cebime girebilecek, gerçekten de ‘kompakt’ olan bir fotoğraf makinesindeydi.

Makro çekiminde konumuza 5cm kadar yaklaşabiliyoruz.

Makro çekiminde konumuza 5cm kadar yaklaşabiliyoruz.

SX30′u da eleyince geriye G12 ve S95 kaldı. Arkadaşlarla buluşmak için İstiklal’e gideceğimden gece çekimi başarılı bir fotoğraf makinesi lazımdı. İkisi de benzer algılayıcı kullansa da, G12′in sahip olduğu hareketli ekran onu daha esnek kılsa da, S95′in lensinin en açık diyaframının f/2 olması nedeniyle fazla düşünmeden S95′i yanıma aldım. Hem bu sayede montumun üstündeki küçük cebi kullanabilecektim.

Canon PowerShot G12 mi yoksa Canon PowerShot S95 mi?

‘G12 daha ergonomik bir gövdeye sahip değil mi neden onu seçmedin?’ diye düşünebilirsiniz. G12 yerine S95′i tercih ettim çünkü:

 • S95, G12′ye göre bariz daha küçük ve hafif. G12 401gr iken, S95 sadece 193gr ağırlığında yani G12, 2 tane S95 ağırlığında. Boyut olarak da G12 olduça iri kıyım bir kompakt görünümüne sahip.
 • S95′in lensi f/2′den başlarken G12′nin lensi f/2.8′den başlıyor. İkisi de 28mm’den başlarken G12′nin lensinin tele’de S95′in 105mm’sine karşılık 140mm sunması elbette G12′nin lehine bir durum ama f/2 lens ile az ışıklı ortamda 1 duraklık ışık kazancımız bence daha önemli olmalı. Söz konusu algılayıcısı pek de büyük olmayan kompakt fotoğraf makinesi olunca flu olmayan fotoğraflar çekebilmek için ISO arttırmak yerine diyaframı açabilmek çok daha önemli.
 • Aynı algılayıcı kullanıyorlar yani görüntü kalitesi olarak aralarında fark yok. Kafa kafaya bir karşılaştırma yapmadım ama ikisi de aynı boyutta (1/1.7″), HS sistemini kullanan arkadan aydınlatmalı CCD algılayıcıya sahip. HS sistemi sayesinde gece ISO1600′de çektiğim fotoğrafları bile kullanılabilir buldum.
 • Ergonomi konusunda S95 de oldukça tatmin edici. G12′nin bu konuda daha başarılı olduğu doğru ama S95 akılcı çift kadranı (ayar tekeri) sayesinde menülere girmeden de kolaylıkla ayar yapabilmenize izin veriyor. Programlanabilir kısa yol düğmesine de ISO görevini atadınız mı tamamdır.
 • S95′in ekranı daha etkileyici duruyor. İkisi de aynı nokta sayısına (461,000) sahip olsa da S95′in ekranı biraz daha büyük (2.8″ yerine 3″) ama S95′in ekranını etkileyici yapan çok daha canlı renklere sahip olması. G12′nin ekranında pek çekici olmayan fotoğraflar S95′de bakıldığında birden farklı bir havaya bürünüyor. G12′nin hareketli ekranının çok daha esnek olduğu doğru ama bu aynı zamanda boyut ve ağırlığın artmasında da doğrudan etkili.
 • S95 daha ucuz :) S95′in flaş kızağının ve optik vizörünün olmadığı doğru ama bunların kompakt fotoğraf makinesinde yer almasını artık sorguluyorum ki bence gerekli değil. Türkiye fiyatını bulamadım yani satan bir yere denk gelemedim ama ABD’de G12 440$ iken S95 400$ fiyat etiketine sahip.

G12 ile karşılaştırmasını yaparak aslında güçlü olan yanlarını da anlatmış oldum :) Bundan sonraki bölümde klasik bir incelemede bölüm bölüm anlattığım şeyleri madde madde özetlemiş olacağım. Sayfalarca inceleme yazmak ve okumaktan daha etkili olduğunu düşünüyorum; siz de fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Canon PowerShot S95′i beğendim çünkü…

 • Gerçek bir kompakt gibi küçük ve hafif.
 • Büyük algılayıcıya sahip. 1/1.7″ boyutundaki algılayıcı sayesinde hem görüntü kalitesi iyi, hem de sığ alan derinliği elde etmek daha kolay.
 • Olması gerektiği gibi abartılmamış çözünürlüğe sahip. 10MP ile A3 boyutunda baskılar bile alabilirsiniz.
 • Düşük ISO değerlerinde görüntü kalitesi oldukça iyi.
 • Yüksek ISO değerlerinde ise G12 ile birlikte en başarılı Canon kompakt fotoğraf makinesi olarak rakiplerine de gözdağı veriyor. ISO 400′den sonra gürültü miktarının artarak detayları azalttığı gerçek ama ben ISO 1600′i bile gayet kullanılır buldum. Gece arkadaşlarınızla eğlendiğiniz loş ortamlarda  f/2 ile ISO 1600 kullanarak bile anca 1/13 enstantane değerleri elde edebildiğimizi düşünürsek, daah doğal fotoğraflar elde edebilmek için flaş patlatmak yerine ISO değerini arttırabilmek çok önemli. İşte bu nedenle kompakt alacaksanız da S95 alın diyorum :)
 • f/2′den başlayan diyafram değeri sayesinde daha düşük ISO değerlerini kullanabiliyoruz. Aynı enstantane değerini elde edebilemek için f/2.8′lik bir lensle ISO 800 kullanmamız gerekirken, f/2 sayesinde ISO 400 kullanmak yetecek.
 • RAW çekebiliyor! Evet beni benden alın bir özellik :) Yüksek ISO değerlerinde ya da yapay ışığın doğal renkleri bastırdığı durumlarda hayat kurtarıyor. JPEG dosyaların 2MB yer kaplarken CR2 uzantılı ham dosyaların 13MB yer kaplaması ham dosyanın neden önemli olduğunu göstermeye yetiyor. RAW+JPEG çekim yapabiliyoruz.
 • 28-105mm sağlayan aralık genel çekim için gayet yeterli.
 • Çift kadran mevcut. Arkadaki dairesel yapıdaki kadran ne çok gevşek, ne de çok sıkı, tam tadında çevrilebiliyor (bize gelen S90′da oldukça oynaktı). Lensin çevresindeki kadran da ikinci ayar tekeri görevini görüyor ki bence kullanımı gayet kolay ve pratik. Ayrı bir teker olsa elbette daha da kolay olurdu ama bu imkanı sağlayabilen kompakt sayısı pek fazla değil. Öndeki kadranın ön tanımlı görevini değiştirebiliyoruz da ama bence gerek yok. Mesela M modundayken arkadaki kadran ile enstantaneyi, öndeki ile de diyaframı değiştirebilirken, P modundayken arkadaki ile poz telafisini, öndeki ile ISO’yu değiştirebiliyoruz. Çekim moduna göre görevler değişiyor ama kullandıkça alışıyorsunuz :)
 • Programlanabilir kısayol düğmesi ile ISO düğmesinin eksikliğini hissetmiyoruz.
 • P, Av, Tv ve M modları eksiksiz, hatta bir tane de C yani hafıza/kişisel modumuz mevcut.
 • Stereo sese sahip 720p (1280×720) videolar yeterli kaliteye sahip
 • Sahne modlarında yer alan minyatür ve nostalji modunun kullanımı kolay, sonuçları da başarılı.
 • 4 durağa kadar etkili olduğu söylenen IS o kadar etkili mi bilmiyorum ama 1/13 seviyesindeki enstantanelerde net kareler elde etmeme izin verdi.
 • Ekranın renkleri ve kontrastı çok iyi. Fotoğraflar 3″ boyutundaki ekranda çok canlı gözüküyorlar.

Canon PowerShot S95′i beğenmediğim çünkü…

 • Düşük pil ömrü nedeniyle yolda kalmanız olası çünkü yaklaşık 200 çekim olarak belirtilmiş. Pil göstergesi de pek tutarlı değil, 2 birimken birden teke düşüp yanıp sönmeye başlayabiliyor.
 • Türkiye’de pahalı. Türkiye fiyatını göremedim ama S90′ın bile 1200-1450TL aralığında satıldığı ülkemde (Erkayalar fiyatı 1450TL idi) S95′in de bundan daha ucuz olmayacağını düşünüyorum. Samsung EX-1′in 800TL’ye alınabildiğini düşünürsek, S95′in fiyatının 1000TL’yi pek aşmaması lazım diye düşünüyorum. ABD fiyatı makul ama :)
 • Lensin tele kısmı yeterince tele olmamış demeyeceğim ama geniş açı kısmı yeterince geniş değil diyebilirim. 28mm yerine kimi rakipleri gibi 24mm’den başlasa daha iyi olur çünkü 28mm yeterince geniş değil.
 • Canon’un poz kilidi sistemini sevmiyorum. Deklanşöre yarım basarken yukarı yön düğmesine de aynı zamanda basmalıyız. Bunu yapmaya çalışırken sık sık ya fotoğraf çekiyorum ya da parmağım deklanşör düğmesinden çekiliyor. Ayrı bir poz kilidi düğmesinin olması lazım.
 • Artık ‘sweep panorama’ gibi bir sistem geliştirmenin zamanı gelmedi mi? Bilgisayarda birleştirme gerektiren sistem artık yaşlandı.
 • Renklerim menüsünde siyah beyaz için daha fazla ayar lazım. Mevcut durumda kontrastlı siyah beyaz için en uygun mod Sahne modlarında yer alan Nostalji modu. Düz siyah beyazda gri tonlar baskın, fotoğraf pek çekici durmuyor.
 • Deklanşör düğmesinin konumunu beğenmeyenler mevcut. Ben de S90′da bundan şikayet ediyordum ama makineyi tutuşunuza göre bu da göreceli oluyor. Makineyi sol avcunuzun içine yerleştirerek kullanırsanız deklanşör düğmesinin konumu gayet doğal geliyor.

Canon PowerShot S95‘te şunlar da olsa daha iyi olurmuş:

 • DSLR modellerinde olduğu gibi JPEG için gürültü giderme seviyesini değiştirebilsek daha iyi olur. Elimizdeki ileri seviye bir kompakt olduğu için bunu istemekte sakınca görmüyorum :)
 • 24-105mm f/1.8-4 gibi bir lens olsa bence eksiksiz olurmuş. S95′in yerine geçecek modelde görürüz umarım ama boyutu büyütmemek şartıyla. Lensi daha hızlı yapamasalar bile daha geniş yapmalılar.
 • HS sistemini kullanan Canonlar eski modellere göre daha hızlı ama saniyede 1.9 kare olan çekim hızı biraz daha iyileştirilebilir :)

Sonuç

Gelelim sonuç kısmına. Aslında buraya kadar saydığım maddelerden kendi fikrinizi çıkarmış olmalısınız. Ben de giriş kısmında fikrimi paylaşmıştım zaten.

Kendi kararınızı kendiniz verebilin diye ileriki sayfalara örnek fotoğraf ve videolar ekledim. JPEG’leri sistemimiz küçültüyor, merak edenler orijinal dosyaları içeren RAW ve JPEG paketlerini indirebilirler.

Peki S95′in rakipleri kimler? Bu kadar küçük boyutta bu görüntü kalitesini ve ergonomiyi verebilen birebir rakibi yok aslında. Genel kabul görecek rakipleri de S95′den hem daha büyük ve ağır; Türkiye’de bulunabilirlikleri de zayıf (hoş S95′i de bulmak kolay değil :))

 • Canon PowerShot G12: 28-140mm f/2.8-4.5 (ABD:440$, TR:1400TL civarı)
 • Nikon Coolpix P7000: 28-200mm f/2.8-5.6 (ABD:500$,  TR:1430-1530TL)
 • Olympus XZ-1: 28-112mm f/1.8-5.5 (ABD:500$, henüz satışta deği)
 • Panasonic Lumix DMC-LX5: 24-90mm f/2-3.3 (ABD: 400$)
 • Samsung EX-1: 24-72mm f/1.8-2.4 (ABD:350$, TR:800TL civarı)

Bu seçeneklere rağmen 720p video kaydedebilmesi, yüksek ISO’da başarılı sonuçlar vermesi ve bu modellerden daha küçük ve hafif olması nedeniyle tercihini S95′den yana kullanırdım. Ben olsam, kompakt fotoğraf makinesi için başka modele bakmaz Canon PowerShot S95′i alırdım yani kendisi Editörün Seçimi ödülümüzü alıyor.

Şuan tek bilinmezi fiyatı. Canon Eurasia’ya sordum, cevap bekliyorum. Gelince hemen yazıyı güncelleyeceğim. Türkiye’de satılan ürünü Türkiye fiyatı ile değerlendirmek lazım ama spot olarak satınalan sayısı hiç de azımsanacak seviye değili o yüzden son kararımı fiyatta bağımsız veriyorum.

Sayfalar: 1 2 3 4
Sonraki Sayfa: Gündüz Çekimleri

“Canon PowerShot S95 İncelemesi” ile ilgili okuyucu mesajları

 1. Deep_veeD

  Yalçın bey; inceleme için çok teşekkür ediyorum. Elinize ve emeğinize sağlık. S95 elimde bu hafta yazıyı hazırlarım demiştiniz, inanın o günden bugüne bakıyorum her gün gelecek inceleme diye. Nihayet geldi, iyi de oldu. Çünkü ben de bir türlü hangi kompakt sorusuna halen cevap bulamamıştım.

  Öncelikle neden beğendim kısmındaki ebat ve ağırlıkla ilgili yorumlarınıza aynen katılıyorum. Bir kompaktta ilk aranacak özellik adı üstünde kompaktlığı olmalı. Yani fiziki yapısı her an yanımızda taşıyabilecek ve taşımayı bize külfet haline getirmeyecek boyut ve ağırlıkta olmalı. Bu açıdan (en azından şu zaman dilimi için) S95 in çok başarılı ve rakipsiz olduğunu (şu andan itibaren) düşünüyorum.

  Bunun yanında, algılayıcısının büyük olması, çözünürlüğün genel pazarlama politikasına uyularak abartılmamış olması, ayar imkanları, çekim modalarının eksiksiz olması, sarsıntı önleyici sistemi ve tabiî ki RAW çekebilmesi harika.

  Ancak bu olumlu yanlarının yanında; hala panorama çekimin mümkün olmaması, canon Türkiye fiyatlarının bence çok abartılı olması, lensin 24mm geniş açı olmaması ve bataryanın az dayanması eksik yönleri. (Bunları sizden öğrendim :) )

  Ben sizin yazılarınızı okuduktan sonra ve kısmen tavsiye ettiğiniz Samsung EX-1 i şöyle bir inceledikten sonra, her zaman yanımda taşıyacağım ve o anı kaçırmamak amaçlı ucuz bir kompakt makine almak (ki aldım) ve bunun yanına birde önemli ve kalitenin çok gerekli olduğu zamanlarda kullanmak üzere (ya da en azından çantam yanımdayken mutlaka yanımda bulundurabileceğim, gömlek cebi olmaz) Samsung EX-1 almaya karar vermiştim. Bu kararı vermemin nedeni Samsung EX-1 in göreceli Türkiye fiyat avantajı. Ancak şimdi önce bir S95 in fiyatını göreyim diyorum. Bunu almak daha avantajlı olabilir ama tabiî ki önce bir fiyatlandırmayı görmek gerek.

  İnceleme için tekrar teşekkür ediyor ve başka modellerle devamını diliyorum.

 2. orhan

  videoda oynatma hatası var

 3. metehan k.

  Canon bu fiyatlarla daha çok pazar payını kaybeder. Samsung’un 850 TL’lik fiyatı resmen yarısı kadar.

 4. Canon’un Erkayalar ile anlaşmasını yıl sonu itibarı ile bitireceğini okumuştum bir ara. Yılbaşını da geçtiğimize göre Canon Türkiye resmi satışlarında son durum nedir merak ettim. :)

 5. selçuk

  arkadaşlar makina özellik bakımından iyi olabilir ama fiyatı da bayağı uçuk bunu da göz ardı etmemek lazım sony in çok uygun fiyatlı makinalarında bile çok güzel panaromik çekimler yapabiliyorken canon bu konuda çok başarısız sizden bi makina hakkında bilgi vermenizi isteyebilirmiyim sony wx5 1080p video çekebiliyor panaromik çekimleri iyi 3d görüntü çekimide yapabiliyor bu makinayı almayı düşünüyorum ne dersiniz incelemeleriniz içinde çok teşekkürler cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 6. Burak Bilgi

  Video kaydı sırasında otomatik odaklama yapmadığını okumuştum.

 7. Murat

  İncelemeleriniz çok güzel öncelikle başarılarınızın devamını diliyorum , video testlerinde ki sohbetiniz çok içten ve samimi :P tepeye tırmanmaya çalışan aracın lastikleri super extreme 33 inçlik lastiklerle donatılsa eminim orayı rahat rahat çıkardı ;)

 8. sanırım samsung ex1′i henüz deneme şansı bulamadınız ama kağıt üzerinde tüm rakiplerine üstünlük sağladığı aşikar gibi. türkiye fiyatı da çok uygun. samsung ve fotoğraf makinası deyince insan bir durup düşünüyor ama aynı makinayı canon yapsaydı sanırım yer yerinden oynardı.

 9. Merhaba Arkadaşlar.
  Canon S95 kullanıcısım. 4 ay önce aldım. Fiyatı gerçekten çok yüksekti fakat yurtdışından yarı fiyatına alma imkanı buldum ve bu fırsatı kaçırmadım. Beklediğimden çok daha iyi çıktı. Özellikle gece çekimi mükemmel. Batarya gayet iyi gidiyor ama yinede yedek batarya bulundurmakta fayda var. S95 ile ilgili şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım. İyi ki almışım.

 10. itoc

  Videolar kesinlikle çok başarısız cep telefonu ile çekilmiş gibi piksel piksel ve düşük kalitede. Hatta çoğu cep bu görüntülerden çok çok daha iyi sonuçlara imza atıyor. BKNZ: Nokia C6-01

 11. Fatih

  Merhaba.
  S95′i yeteri kadar deneme fırsatım oldu. Video kayıt kalitesi de oldukça iyi. Bu konuda da kesinlikle başarılı.

 12. kondansatör

  Makinenin orjinal video kalitesini yansıtmayan, oynanmış, kalitesi düşürülmüş, ucubeye döndürülmüş videoları sample video olarak yayınlamanızin mantığı nedir anlamakta güçlük çektik?

  Gidip bir 7D ile full HD çekim yapıp sonra “ay boyutu çok büyük sitede yayınlaması zor oluyor” diyerek; videoyu 3g formatına convert edip, bitrate oranını da 17.000M/bit ten 700bit e indirgeyip abuk sabuk, kel alaka ve makinenin çektiği ile alakası olmayan had safhada kalitede bir video yu örnek video diye size gösterseler sanırım bahsi gecen makinenin video cekim kalitesi hakkından ziyade gidip, gezip, gördüğünüz yerler hakkında fikir sahibi olurdy o kisi :)

  Tıpkı sizin yaptığınız gibi.

  • Kendi izlemeniz dışında internet ortamında bir yerde kullanacaksanız (facebook, flikcr, youtube vb) zaten bitoranı düşecek. Burada yüksek çözünürlüklü video paylaşma imknımız yok, her şekilde çözünürlüğü düşürmek durumundayız. Fotoğraflarda ayrıca indirip inceleyebileceğiniz paketler hazırlıyordum. Bitoranı EOSlardan çok daha düşük, örnek olarak bir iki videoya bağlantı verebilirmişiz.
   Benim son incelemem bu zaten, bundan sonrakilerde Murat durumu değerlendirir.

 13. Video kalitesi gayet başarılı. Arzu edenlere birkaçyüz megabyte boyutlu 1-2 dakikalık videoları yollayabiliriz.

 14. İstek üzerine bir deneme yaptık. Kartepe yazısına girin ve en alttaki video’yu izleyin. Hem bizden izleyebilirsiniz, buradaki video ile aynı kalitede, hem de Vimeo ile HD izleyebilirisiniz.

  http://www.bascek.com/10331/kartepe-ve-masukiye-gezi-notlari-ve-fotograflari/

  Rahat izlenebiliyor mu kalitesi nasıl vs bize bildirin. Basçek video’larındaki sorun, sunucunun yurtdışında olması. Ve tabii bant genişliği. Vimeo’ya yüksek bitrate ile yükleyebiliyorum, verdiğim link 5 Mbit/sn sanırım yeterli olur. Video’nun tekleyerek açılması durumunda ise yapacak bir şey yok. Vimeo da yurtdışında.

 15. Dogan

  Bende Canon S90 var. Tek şikayetim HD video çekmemesi ve videoları düzgün bir kodlayıcıyla sıkıştırmıyor olması. Yani S90′la çekilen videolar hem vasat hem de büyük boyutlu. Bu sorunu gidermeleri yerinde olmuş.

  Fiyat konusuna gelince. Erkayaların fahiş fiyat politikasında kaçmak isteyenler; s95′i İstanbul Sirkeci’de yaklaşık 500 dolara bulabilirsiniz. Faturalı, dükkan garantili :) Ben S90′ı bu fiyata almıştım, Erkayalar yine 1400 gibi bir fiyat çekiyordu.

 16. esat mahmut fersahoğu

  yalçın bey,sitenizden okuduklarım sayesinde,milletçe düşkün olduğumuz abartı huyumu terkedip, rafine ve sade kriterlere uyan,aynı zamanda FOTOĞRAF çeken,TELESKOP olmayan bir makinada karar kıldım.samsung ex1.satır arasında fazla inceleme olmadan sizden tavsiye aldım.biraz daha fiyat düşmesini bekliyorum.sizden öğrendiğime göre eksileri, 720p olmaması.diğer özellikleri -nasıl bir kompakt olmalı yazınızdan yola çıkarak-iyi.s95 gibi bir incelemeniz olsa daha çok bilgilenirdik.sizin gi insanlara hakikaten çok ihtiyaç var.bana göre.

 17. ALEKSEY

  Merhaba Yalçın Bey.

  İncelemelerde video eklerken sizin siteniz gibi fotoğraf konusunda çok başarılı bulduğum

  http://www.steves-digicams.com

  sitesini örnek alabilirsiniz. Orada maksimum 10 saniyelik görüntüyü ham olarak veriyorlar.
  Ve incelemek isteyen tıklayıp indirebiliyor.

  Teşekkürler…

 18. yusuf

  merhaba, Lutfan olympus xz-1 incelemesını yapabilirmısınız? teşekkurler.

 19. Doğa D.

  Şu an yurt dışındayım, G12 ve S95 arasında kalmıştım. “S95i bi inceleyeyim” diye okumaya başladığım yazınızda G12′yle karşılaştırma yaptığınızı görünce çok sevindim açıkçası :) İşimi çok kolaylaştırdınız. Sirkeci’de 500$ iyi fiyatmış, buralarda ne kadara bulurum merak ediyorum.

  Elinize sağlık.

 20. evren

  mrb bende G12 ise S95 arasında kararsızım.. gece çekimi konusunda S95 daha üstün , odaklama hızı konusunda da g12 acaba S95 in odakalamasının daha yavaş olması sorun yaratırmı? birde makro çekimde bariz bi fark varmıdır? biri 5 cm yaklaşabiliyor diğeri 1 cm..

 21. Shebilas

  Yalçın Bey; 1 ay kadar önce bu yazınızı görmek beni çok mutlu etmiş, kararsızlığım s95 üzerinde netletmişti, yurtdışında alacağım için gelmesini bekliyordum. Ancak şimdi s100 ve G1x’nın çıkması benim için hiç iyi olmadı. G1x’i fiyat yüksekliğinden dolayı eledim. Makinemin gelmesine 20 gün kadar süre kaldı ve artık bir seçim yapmam gerekiyor. Netlik ve keskinliğe çok önem veriyorum. S100 için s95 kadar net ve keskin olmadığına dair duyumlar aldım. Hangisini seçmeliyim, s100 fotoğraf konusunda gerçekten s95′den daha mi iyi?

 22. sedatvurat

  Merhaba yalçın bey Canon s 95 kullanıcısıyım makineyi almadan önce sizin değerlendirmezide okudum çok faydalı oldu ,sarj süresi ilk aldığımda kısaydı fakat şimdilerde 5-10 dolumdan sonra çok daha uzun gitmeye başladı bu benim ikinci canon makinem daha önce ixus 220 kullandım bir arada emanet 1000D SLR kullandım Türkiyede hiç bir araştırma sitesinde bahsedilmeyen bir yabancı araştırma sitesinde resadüfen rastladığım bir yorumda aşırı kırmızı doygunluğundan söz ediyordu ben çareyi RGB ayarından kırmızıyı biraz kısmakla buldum yoksa insanların yüzleri pancar gibi kıpkırmızı çıkıyor siz bir profesyonel olarak bu konuda ne diyorsunuz bazı arkadaşlar video çekimine takılıyor bu makineye video koydukları hata fotoğraf makinesi bu kamera değil sonuç olarak S95 den çok memnunum ISO yu sadece gece çekimlerinde flaşın menzilini artırmak için kullanıyorum flas mesafesindende kimse bahsetmiyor başka makineler 3 metreyi zor çekerken max flaşta ISO 400 de bile 7-8 metreden çok tatminkar fotolar çekiyor fotolarda bir SLR ağırlığı var bi düğün bi cemiyette asla utandırmaz YALÇIN BEY yorum ve değerlendirmeleriniz çok teşekkürler sevgilerimle…


Mesaj gönder »

 

Konu Başlıkları »

, , , ,

Mesaj Panosundan »

Bizi Takip Edin E-posta bülteni RSS Facebook Twitter Delicious Photoshop